135 Gulden. GERUID I. DEE, Bmtraat 28. i Schildersknechts EENE DAME „De Neder!. Maatschappij van Verzekering", Gemengd Nieuws. Handelscrediet, Sonwcrediet, Landboawcrediet, 1104 12 Voorschotten, J. P. VERGOUWEN, J. HENRI BERKELJON, Uitzending van Diners FEUILLETON. 13© dilettant. IN DE BEWAARKLUIS HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Margaux öper I899ep Graves Supérieurblanc -f0m de Cognac RouiBlet vieux 'ffibp?r A. L. Verhoog RIJWIELEN. Prijscouranten gratis en franco. - te 's-6ravenhai{e (rtanioor: Javastraat 12). Verkrijgbaar in alle buurten der stadsis3 so Gisternacht is ingebroken in net koetshuis van den heer Van Sypcetein in dc Meesterlottelaan te Haarlem. Ontvreemd zijn een klok en een koetederejas. Van de da den» geen spoor. Een uitgesneden raampje was weer net jee ingezet. Uit Amsterdam meldt men aan dc „N. R. 0.": Reeds 300 werklieden der gemeentebedrij ven, die aan dc staking deelnamen, zijn uit den dienst ontslagen. B. en We. bekrachtig den te hunnen aanzien het door het soheida ge recht gestreken vonnis. Als voorbeeld van zulk een vonnis wordt liicr overgenomen een uittreksel, dat bij den ontslagbrief van werk lieden der gemeente-gasfabrieken werd ge voegd: „Hot scheidsgerecht, bedoeld in art. 29 van het reglement voor de werklieden en daaiv medo gclijkgcsteldon in dienst der gemeente Amsterdam, samengesteld uit den voorzit ter mr. E N. Bahusen, de leden R. W. J. C. van den Wall Bake, 0. E. Molin, Oh. Koster cn prof. mr. M. W. F. Treub; „Gezien het aan den wothouder voor de gemeentebedrijven uitgebracht rapport van den directeur der gemeente-gasfabrieken, d.d 14 April 1903, No. 540 G.G., waarbij ■wordt voorgesteld den werkman bij de ge beente gasfabrieken, X op grond van de reden, omschreven in art. 27, onder 8o van het werklieden-reglement, te weten: verzuim van dienst zonder verlof, ook na het verstrijken van don termijn, ge noemd in dc openbare kennisgeving van bur gemeester en wethouders van 9 April 1903, te straffen mot wegzending uit don dienst, L gevraagd by W. BAKKER, te Hlllegom. Voor goruimen tyd werk. m. en z. Levensverz. Langebrug 54. Lange Mare 40. 11729 6 Leeraap voor Piano. Wat de Diamant is oodor de Edelgesteenten, dat is Doerlug's Zeep met den Uil onder de fijne tolletzeepen. Men moot zo beproefd hebben om ze naar volle waarde te kunnen schatten. Zy Is eenlg in hare wflze van werking om de huid te verfijnen en schooner te makenzy geeft de teint die boelende frischheid der levenslustige jeugd; zy verhoogt dien lieflijken blos op het gelaat, die by eone bloeiende schoonheid behoort en veroorzaakt geen lastige prikkeling van de huid. Ikoerlng's Zeep met den Uil is eene Zeep par excellence. Pry a 25 Cents. 4060 22 van af 80 Cents, 1.— en hooger Beleefd aanbevelend, Wed. A. BACKER, Papengracht 4. 797 6 t1 16) „Maar als je nu eens alleen moest achter- biyven, myn jongen, dan vrees ik, dat je je niet zoudt kunnen redden." „U zult my niet zoo gauw verlaten, mama. U zult by my biyven, tot ik groot en beroemd geworden bon en u oen mooi on prettig tehuis kan bezorgen. Goeden nacht, mama." Zy kuste hem op het voorhoofd. „Goeden nacht, Lorenz. Slaap wel en droom aangenaam. De droomen behooron aan do Jeugd." Hy ging naar zyn kamer. Mevrouw Falk bleef nog een poosje ln ge dachten verzonken zitten. Morgen zou 24) niet eens in vrede kunnen treuren. Zy moest opnieuw den alledaagschen, triesten stryd beginnen, don stryd voor de toekomst van haar zoon. XI. Alle vyf gaskronen waren in de groote zaal van de studenten sociëteit aangestoken en op den vloer stonden vele ryen banken, die met dames waren bezet. Br zou een tooneelvoorstelling voor gelntroduceerden wor den gegeven. Fo 4e dames vormden de meer derheid. Dame» vinden het in den regel byzonder amusant, studenten komedie te zien spelen. Dan mogen zy eens harteiyk lachen; anders is het publiek in Chrietianla volstrekt niet een dankbaar, eer een zeer oritiach publiek. In de beide nauwe garderobekamere achter zonder genot der voordeelen in art. 23 van dat reglement bedoeld; „Gezien den door burgemeester en wet houders aan den genoemden werkman ge- riohten brief, de dato 14 April 1903, No. 6746/1051 G. B. „Gezien het a.an burgemeester en wethou ders gericht schrijven van den genoemden werkman, waarbij hij verzoekt, dat zijn zaak door een scheidsgerecht worde onderzocht; „Gelet op de missive van burgemeester en webhouders, d.d. 17 April 1903, No. 6863/1083 G. B. „Gehoord den beklaagden werkman en den directeur der gemeente-gasfabrieken, hoofd van den tak van dienst, waartoe de beklaag de werkman behoort; „Overwegende, dat beklaagde het hem ben laste gelegde feit voor het scheidsgerecht heeft erkend; Overwegende, dat, onz., (Hier volgen in het oorspronkelijke breed gemotiveerde vonnis, zooals dat aan B. en Ws, werd overgelegd, uitvoerige verslagen van de getuigenverhooren, alsmede beschou wingen of al dan niet geldende motieven voor het neerleggen van den arbeid waren aan to voeren.) „Van oordeel, dat de voorgestelde straf in overeenstemming ie met het gepleegde feit; „Gelet op de artt, 25, 26, 27 en 28 van voor meld reglement; Verklaart: het feit, waarvoor dc werkman bij de ge meente-gasfabrieken voornoemd voor straf is voorgedragen, als bewezen „Beslist: lo. dat de werkman bij do gemeente-gas fabrieken X het tooneel stond de eene student den anderen in den weg. Zy hadden het druk over blan ketsel, valsche baarden en watten. Tooneel- spelendo studenten kunnen nooit genoeg watten krygen. Do amoureuse moet een massa hebben voor baar boezem, een ander voor zyn boenen en de komiek voor zyn buik. De prima-donna, Honrik Moydling, wan delde rond in een roodkatoenen sleepjapon en rookte een lange pyp en klaagde, dat de frlseur nog niet met zyn pruik gekomen was, terwyi de ingénue, een jonge student met rood haar, in zyn onderrok op een tabou- retje zat en zich door de oude garderobière rygen liet. „Zit u toch eens even stil, mynheer Petersen I" „Maar u kietelt my zoo in de zy, juffrouw Weide." „Dat doet er niet toe, mynheer Petersen. U moet toch wat slanker in de taille zyn, heb zou my tot schande strekken, wanneer u zoo dik in de taille als een bierton op het tooneel kwam. Ziezoo, gaat u nu eens staan, ik wil hot van achteron een beetje opvullen met een klein kussentje. Ik heb het meege bracht, want de directie ia zoo vreeseiyk zuinig met de watten. Tilt u nu de rokken maar eens even op, dan zal ik het vastbinden." „Dat zal ik zelf wel doen," zeide Petersen, kwanswys zedig bedeesd. „Maar maak het vooral good vast, mynheer Petersen." De komiek stak het hoofd om de deur. „Ga toch weg, Bllskau," riep Petersen; ,wU willen hier, in de dameskleedkamer, geen hoeren hebben." „Waar is Falk? Ik wil meer punch hebben I" „Je bent al half dronken, ouwe zuiplap I" „Dacht je dan, dat ik kan spelen, als ik voornoemd, wegens het plegen van dat feit strafbaar is en dat hem daarvoor een straf kan worden ongeleg n caaudo in wegzen ding uit den t«. z r genot der voor deden, in art. 23 van het werk!ieden-regie- morbedoeld; 2o. dat aan den sub lo. genoemden werk man het gedurende den tijd zijner voorloo- pige sohorsing ingehouden loon niet zal wor den uitbetaald. Aldus gewezen te Amsterdam den 23sten April negen tienhonderd drie. Het scheidsgerecht voornoemd, (get.) E. N. RAHUSFN, voorz. v. d. WALL BAKE, C. E. MOLIN, Ch. KOSTER, TREUB, leden. Uit Amsterdam meldt men nadert Het scheidsgerecht heeft Zaterdag nog 35 voordrachten tot ontslag van geraeeivtewerk- liedcn onderzocht. In 21 gevallen' conclu deerde het gerecht tot wegzending 'uit don dienst; vijf werden slechts geschorst en 9 werden vrijgesproken. In het geheel zijn nu 375 man ontslagen, 13 geschorst en 11 vrijge sproken, terwijl het appèl van één niet ont vankelijk werd verklaardde man was los werkman geweest en had het cr op gewaagd, daar hij niets te verliezen had cn mogelijk iets winnen kon bij de uitspraak. Onder de vrij- gesprokenen zijn ouden van dagen, die tot het laatst toe aan den arbeid bleven, tot zij, soms slechts alleen in een ploeg overgeble ven, eindelijk voor bedreiging van sta-kenden zwichtten. Onder de geschorsten zijn cr, die Vrijdags om 12 uren wel reeds binnen hei hek waren om zich aan tc melden, doch wijl an deren hun voor waren, niet voor klokke 12 aan de beurt kwamen en niet terstond weer heelemaal nuchter ben? Ki, kil" zeide Bilskau, Petersen in de zy kietelonde. „Laat dat als-'t-u-blieft, mynheer Bilskau", zeide de oude juffrouw Welde, die aardig met do studenten wist om te springen; „u ziet toch wel, dat u een zeer fatsoeniyk meisje voor u hebtl" „Falk, Falkl" werd er in een andere kamer geroepen. Falk kwam de kleine trap af, die naar het tooneel voerde. „Wat is er?" „Wy hebben geen blanketsel meer." „Ik moet een potje bier en een broodje hebben." „De friseur moet dadeiyk in de dames kleedkamer komen. Wy moeten het eerst op het tooneel wezen." „Ik speel niet, als ik geen grocje kryg." „Jullie brengen my het hoofd heelemaal op hol; ik kan toch niet voor alles zorgen," ant woordde Lorenz. „Niet? Maar jy bent toch zoo goeddireo- teur als auteur." „Ik heb genoeg met myn rol te doen." „Falk, Falk, wy hebben geen spelden meer." „Nu kom ik, nu kom ikwees maar kalm ik zal jullie allemaal zooveel mogeiyk helpen." Hy gaf oenlge orders en ging vervolgens weer op het tooneel, om door het kykgaatje in hot gordyn naar het publiek te zien. De zaal was nu byna heelemaal vol. Daar zat mevrouw Falk met neergeslagen oogen en speelde verlegen met haar program ma. Zy voelde, dat verscheidene menschen naar haar zagen; zy was immers de moeder van den schryver, van het stuk, dat vanavond gegeven zou worden. Naast haar zat mevrouw Werlund in een paarszyden japon, dezelfde, die sy droeg by het feest op Falkestad ter werden aangenomen, omdat de lijst te twaalf uren precies gesloten werd. Het scheidsge recht moet. nog 44 aanvragen behandelen. Een zeer bedroevend feit valt te vermel den. Dc vrouw van een der werklieden bij dc gasfabrieken, die reeds weken lang in een staat van overspanning verkeerde als gevolg van het gebeurde, is, toen zij den ont slagbrief onder de oogen kreeg, waanzinnig geworden. De vrouw moest uit haar omge ving worden weggevoerd. „De Tyd" deelt mede, dat gisteren de directie der Gasfabrieken gebruik heeft gemaakt van do door B. en Ws. verleende volmacht en op 25 man na de reeds ontslagen arbeiders aLs losse werklieden in dienst heeit genomen. Do cornniissiee in de verschil- lende, d-sLricten van Amsterdam, die zich ten doel stellen den nood va<n de slachtoffers dor spoorwegstaking te lenigen, door het doen verschaffen van voedsel aan de kinde ren, zijn met hun taak reeds zoover gevor derd, dat reeds cenige honderden kinderen dagelijks in voldoende mate voedsel ontvan gen. De kinderen van 1 tot 5 jaar of jonger kunnen eohte>r niet worden gevoed, omdat men ze niet van de ouders kan verwijderen. Daar hier hulp dringend noodig ie, hebben de secretarissen met den algemeenon secre taris J. de Haas, Blasiusstraat 51, aan het hoofd, een beroep "gedaan op de liefdadig heid, om hun levensmiddelen te zenden. De Handelsreiziger s-v ereeni- ging „Amsterdam" heeft adhaesie betuigd aan het adres der Handolsreizi gersvereen i- ging „Eendracht" te Rotterdam aan de di- reotiën der spoorweg-maatschappijen in za ke het weder in-dienst-stallen van heit oude personeel ter bevordering van den gercgel- den treinenloop. eero van Lorenz' aanneming. Do japon was nu een beetje verschoten en dat was zy zelf ook, de arme vrouw. Ferdinand stond aan het eind van de bank en keek door zyn tooneelkyker naar de dames. Hy was den vorigen dag uit Parys teruggekeerd. Lorenz had hem nog niet gesproken. Hy droeg een hoogroode das en een kostuum naar Franschen snit, dat echter tameiyk afgedragen was.' Zyn gezicht was nog altyd mooi, maar een beetje opgezet. Lorenz moest onwille keurig aan Fink denken, toen. deze op Falke stad arriveerde. Maar daar zat immers Fink zelf ook wat was hy grys geworden I met zyn vrouw naast zich. Het was vreeseiyk, hoe corpulent Gusta Londemann geworden wasl Meer naar achteren in de zaal zaten Windahl en zyn vrouw. Zy waren ook gekomen, om Lorenz' debuut by te wonen. De muziek speelde de ouverture. Lorenz trok zich achter de coulissen terug en het gordyn zou omhoog gaan. Het stuk begon met een tooneeltje tusschen Mbydling en Petersen, belden een damesrol vervullende. Het publiek was in "de beste stemming en toen Petersen, die bedeesd en onschuldig in zyn witte japon op het tooneel stond, den mond opendeed en met een diepe basstem het een en ander ln het midden bracht, brak het eerste golach los. Meydling ging af; Petersen had eön kleinen monoloog en daarna kwam Lorenz Falk op. Hy speeldo voor een jongen „lion". De rol paste uitstekend voor hem; hy werd luide toegejuicht zoowel als acteur als als schryver. Hy had een liefdesscène met de ingónue. Zy rustte teeder aan zyn borst met den rug naar het publiek toegekeerd. Plotseling werd zy merkwaardig vlak van achteren. In de Het orgaan van de„AIgcmeene Ncdorlandeche Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel" is sedert Zaterdag 4 April niet meer verschenen. C. B B., bankwerker, oud 18 jaar, is gistermorgen te Nijmegen, terwijl hij be zig was met het re pare eren van een vaar tuig, in de Waal gevallen en verdronken. Trots het ruwe weer ln den Iaat- sten tijd is te Oosterwolde op con akker bouwland reeds een nestje gevonden met jonge leeuweriken. Het nestje bevatte 3 levende jongen en een ei. „Hot Volk" doelt mede, dat do memorie van verdediging, die door den heer F. van der Goes aan de Amsterdamsche rechtbank is cm-rgelegd, onder den titel „Revolutie en Oproer" zal verschijnen in „De Nieuwe Tijd." ,?Het Volk" zelf publi ceert een der memorie. Te Utreoht zijn tot nu toe van het tractie-personcel St.-Qp. elechL3 een zes tal beambten tijdelijk en met verlaging van rang weder door de Staatsspoorwegen in dienst genomen. Uit de voor wodcr-aanne- ming meest geschikte beambten heeft men die gekoezn, welke het grootste gezin te verzorgen hebben. Ook door de direct ie der Neder- landsohc Centraal-Spoorweg-Maatechappij is bepaald, dat aan bet personeel der Maatschappij, dat in verhand met de toe standen in den lande opgeroepen is gewor den in werkelijken dienst, en dat in ver band daarmede in het genot van verlof is gesteld, halve bezoldiging zal worden uitbe taald van 1 Maart af tot den datum van terugkeer in dienst der Maatschappij. Bedoeld personeel ontving over de maand Februari volle bezoldiging. der RIJNLANDSCHE BANKVEREENIGING, N. Rijn 11, bestaat gele genheid tot het huren voor kopten of lan» gen tijd van Stalen Brandkastjes voor ber ging van Effecten, Papie ren van Waarde en Kost baarheden, in een bijzon der voor dit doel gebouwde absoluut veilige in richting. 9729 62 Geïllustreerde Beschrij ving gratis verkrijgbaar. Bezichtiging dagelijks van 10—2 uren. zaal begon men te gniffelen. En toen de ingónue een paar passen over het tooneel deed, volgde een onbedaariyk gelach. Het kussentje van juffrouw Weide lag midden op het tooneel. Petersen keek een oogenblik ont steld naar zyn verloren „queue", bukte zich snel, nam het kussentje onder den arm en vloog van het tooneel. Het publiek lachte niet meer, maar het brulde, en toen Lorenz met zyn repliek kwam en de ingénue met „de slanke den op den top van een rots" vergeleek, begon het op- nieuw luid en lang te lachen. Het publiek was dadeiyk in de beste stem ming gebracht; er werd ook verder barteiyk gelachen en geapplaudisseerd; het succes van het stuk was verzekerd. Petersen kreeg ook zyn aandeel in den by val. Toen hy weer opkwam met een, nu goed vast gebonden queue, werd hy ontvangen met een applaus, als anders enkel een beroemd tooneelspeelster ten deel valt. De eenige, die verdriet had om het onge lukje met de queue, was de oude juffrouw Weide. Zy zat mistroostig in de garderobe, denkende dat men er schande van zou spreken, dat zy mynheer Petersen zoo slecht ge holpen had. De voorstelling was afgeloopen en Loroni was herhaaldeiyk voor het voetlicht geroepeu. Het publiek begon nu naar bulten te stroomen alleen eenige studenten en de beste kennissen van de acteurs bleven achter en wachtten* op de artiesten, die in hun kostuums in de zaal kwamen. De „dames" maakten natuuriyk veel opgang en waren het voorwerp van eenige vry intieme critieken. (Wordt vervolgd.) WIJNHANDELAREN - HOFLEVERANCIERS, hebben de eer de aandacht te vestigen op hun gerenommeerden waarvan steeds zeep groote hoeveelheid belegen wijn voor radig is. Ook op de per flesch. Tevens wijzen wij er op, dat immer wordt afgeleverd voorzien van onze handteekening om den capsule. Verkrijgbaar i/d. Depots: K™Whoek N. Rijn. vraagt terstond, voor korten tyd, een gemeubileerde Zit- en Slaap kamer. Brieven aan het Bur. van dit Blad onder No. 4059. 7 Timmerman en Bouwkundige, ▼oorbeen Opzichter Kerkgebouwen, 6Dz., Rapenburg 115, by den Vliet, BEVEELT ZICH BELEEFD AAN. m KERKORGELS. Kerk- en Huisorgels worden biliyk en spoedig geleverd, gerepa reerd en gestemd. Abonnement voor jaariyksch onderhoud. Attesten voor handen. 2609 8 G. VAN EEEUWEN, Orgelmaker, laredijk 30, LEID EU. 1728 50 Maatschappelijk Kapitaals Eén Millioen Gulden. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit. Levensverzekering ZONDER geneeskundig onderzoek; ook bij andere Maatschappijen afgekeurden worden aange nomen. Correspondent voor Leiden en Omstreken De Leidsche Bankvereeniging (H. F. C. Gerlinqs), tot wie men zich gelieve te wenden om inlichtingen. 9764 80

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 6