Ingezonden. Uit de „Staatscourant." Academlenleuws. Kerkelijke berichten. Grob, te West-Pannerden f 1.87 per stère, wed. J. den Breejen te Nijmegen f 1.84 per stère, en 2 ongezegeJde inschryvlogsbiljetten, (die ter »yde zijn gelegd; b. voor het vervoor van grind: A. v. Diemen Ivoor ƒ0.59 per stère, J. Bynsdorp voor 0.55 'per stère. De levering en h»1, vervoer zijn gegund aan ,de laags'e InschrU f Hot primitief konier van den hoofdeiyken omslag dezer gemeente voor het jaar 1903 bedraagt na daarin aangebrachte wijzigingen 2586.05 naar een belastbaar inkomen van ƒ5172.10. Voor het aeizoen 1903 1904 zjjn in doze gemeente door onderscheidene personen aangevraagd 17 groote viacliakten, 17 kleine vischakton met diverse vischtuigen en 18 'machtigingen tot het verdrijven van schade lijk gevogelte en gedierte. Kon. besluiten. Benoemd tot rechter in do arrondisscmcnts-rechtbank te Leeuwar den, mr. J. A. Hingst, thans kantonrechter to Bolsward; tot rechter in do arrondisse- mcnts-rcohtbank te Heerenveen, mr. A. Ric- ifcema, advocaat en procureur te Groningen; tot advocaat-fisoaal bij het Hoog militair gerechtshof, jhr. mr. C. A. J. van Sasso van Yssolt, thans auditeur-militair in. het 2do militaire arrondissement te 's-Hertogen- bosch; tot rechter in de arrondissements rechtbank te Almeloo, mr. P. J. G. van dor Meulcn, thans kantonrechtoi*-ploatevcrvan- ger, advocaat en procureur te Almcloo; en. mr. J. G. Gratama, doctor in do Staatswe tenschap, thans substituut-griffier bij do arrondisscments-rechtbank to Assentob kantonrcchtor-plaatsvervangcr in het kan ton Borgum, O. F. Trip, ontvanger der re gistratie en domeinen tc Hardegarijptot kantonrechtor-plaatsvervanger in het kan ton Harderwijk, mr. W. Roosniale Ncpvcu, burgemeester der gemeente Putten en lid der Provinciale Staten van Gelderland; W. E van Tienhoven, te 's-Gravenhagc, tot tweede klerk bij de Algemeene Landsdrukke rij- Bij Koninklijk besluit van 7 April 1903 is, met ingang van 15 daaraanvolgende, bo- noomd tot adjunct-inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen ter in spectie der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen to Arnhem, C. I. Postel, adjunct-inspecteur derzelfdo middelen ter inspectie to Amsterdam. Bevorderd: L. Fr. H. C. Rul and burge meester der gemeente Vaals, tot officier in de ordo van Oranje-Nassau. Vergunning verleend: aan Tb. F. A. Del- prat, gepensionneord Oost-Indisch hoofd ambtenaar, laatstelijk hoofdingenieur van den Surnatra-Staatsspoorwcg in de Oinbi- lin-kolenmijncn, tot het aannemen der ver sierselen van officier in do Leopolds-orde, hom door den Koning der Belgen gesohon- ken; aan H. P. G. W. H. J. B. van Son, burgomeestcr der gemeente Nieuwer-Amstel, om tot 17 Januari 1909 lo Amsterdam, en aan Cli. J. van Walchren, burgemeester der gemeente Kortenhoof, om tot 11 November 1004 te Hilversum te blijven wonen. Goedgekeurd: do benoeming van W. S. J Tenkink, burgemeester der gemeente Ambt-Doetinchem, en A. H. J. van Wijn gaarden, burgemeester der gemeente Stap horst, tot secretarie hunner gemeente. Eervol ontslag verleend: aan L. Fr. H. C. Ruland, als burgemeester der gemeente Vaals; O. J. Doudo van Troostwijk, als bur gemeester der gemeenten ADcoudc-Baam- bruggo en Abcoude-Proostdijaan A. P. F. J Noorduyn, arts, als eerste-geneesheer van 'a Rijks krankzinnigengesticht te Medem- blik; aan jhr. C. K. van der Wijck, lid van het college van regenten over de gevange nissen en het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te «Alkmaar; dr. W. Posthumus Meijcs, lid van het college van regenten over de gevangenissen te Amsterdam. Agreatie verleend: lo. a n de onderlinge opklimming van dc navolgende comman deurs der Ridderlijke Duitschc Ordo Balijo van Utrecht, R. baron van Heeckeren van Brandsenburg, A. baron Schinimelpenninck van dor Oyo van dc Pollen Nijcribeek, H. A. Z baron van Knobclsdorff van de Gelder en Nijenhuis, F. J. baron von Alvensleben, U. Frciherr von Kiinssberg, R. G. S. ba.ron van Rliomcn van Rhemershuizcn, E. E. K. A. B. P landgraaf von Hossen Philipsthal en H. C A. F. W. graaf van Aldcnburg Bontinck 2o. aan do opklimming van den ccrstcn- kapittel-ridder W. C. Ph. O. graaf van Al- denburg Bontinck tot jongstcn commandeur; 3o. aan clc opklimming van den twecden- kapittol-ridder A. graaf von Alvensleben Schönborn tot eersten-kapittel-ridder, cn 4o. aan de admissie van den oudsten edel- cxpectant A. P. A. graaf van Borustorff als iwceden-k apittel-riddcr. Leiden. Bevorderd is tot arts dc heer H. P. Veldhuyzcn en geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte dc heer J. H. F. E. van Hunsel. Weerbericht raa 11 April. .piar.n T»n b»t K«n, Verwachting. Zwakko zuidwestelijke ■wind.' Toenomondo bewolking. Geringe toe neming in temperatuur. Katwijk a.d. Ryir len Paaschdag voorm. 10 uren: Ds. J. Hoogenraad, van Leiden. Woubrugge: Geref. Kerk. Zondag- voorm. halftien, en 's nam. tweo uren, de heer J. Schaafsma, candidaat, te Amsterdam. Maandag (2den Paaschdag) 's voorm. halftion, dezelfde. Afd. van den Nederl. Protestantenbond. Godsdienstoefening op Zondag 12 April, '8 avonds zeven uren. Voorganger ds. M. ▼an Kleeff, to Leiden. Zo«terwoude: Zondag en Maandag l6ton en 2den Paaschdag, voorm. te tien uren, de. K. P. Datema. Geachte Redacteur1 Vergun ons 8. v. p. oen kleine plaatsruimte in Uw blad naar aanleiding van het schrijven der patroonsvereeniging „Lucas". Het meost opvallend Is, dat do acbilderspatroonsvereenl- ging „Lucas" zich wegschuilt achter de uit spraak van de Kamer van Arbeid. Zij schrijft o. a. „Die Kamer, samengesteld uit patroons en werklieden, op de hoogte van de Leideche toestanden, raadt den gezellen aan tevreden te zijn met den voorslag der vereenlgde schilderapatroons." Nu is onze vraag: Zou de Kamer van Arbold die toestanden pas een paar maanden kennen, want anders begrjjpen wU het schrij ven niet door de Kamer van Arbeid, den 2 Maart 1903, aan de vereenigde patroons vei zonden. GIJ zoudt ons zeer verplichten ook dit schrijven to plaatsen. Wy kunnen niet vor klaren dat de Kamer van Arbeid, die, zooals gezegd is, bestaat uit mannen, die den toestand kennen, zoo van meening zou kunnen ver anderen. Mot dankbetuiging voor de plaatsing: Het looncomltó der schildersgezellen. In het stuk van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven komt o. a. het vol- gendo voor: Wat echter het sub a) genoemde punt, de loousvorhoogmg aangaat, meent het bestuur dat er geon geldige reden bestaat, waarom het gowone uurloon van een volwassen schilders gezel die zijn vak verstaat, steeds zou moeten blijven benoden dat van een dusdanlgen timmer mansknecht; tegon het voordeel dat hy ln ietwat mindere mate dan een timmermans knecht, uitgavon wegens slytago van goreed- echap hoeft, weegt het nadoel der voor den schildersgezel gedurende den wintertijd veel groot ore werkloosheid ruimschoots op. Of is, ln Uwe oogon, ook een schilderspatroon minder dan een timmermanspatroon, en in het algemeoD, Uw vak minder dan dat van den timmerman? Het bestuur meent dat hot zoowel op ge halte en bekwaamheid als op don goeden geest der gezellen een gunstigen invloed zal hobben, als do schilderspatroons hier ter 6todo de handen ineenslaan om tot die verhooging van het gowone uurloon van 17 op 20 cents to kunnen overgaan. Door de gezellen wordt niot gevreesd dat het gevolg van deze ver hooging eene vormindel ing van do aan U op te dragen werkzaamheden zal zijn. Do normale arbeidsdag, d. w. z. de tyd waarvoor het gewone uurloon betaald wordt, zou, naar het oordeel van het bestuur, in aansluiting aan de ovorige bouwbedrijven, moeten zijn van 6 voorm. tot 7 'sav.; het loon voor arbeid na 7 uur 's av. zou vastge steld moeten worden overeenkomstig de be palingen van gemeentowege gegeven in be stekken van gemeentewerken, (lus „voor het „lste on 2de uur 10 pCt., voor hot 3de en „4de uur 30 pCt., voor verdere uren 50 pCt. „boven het (gewone) uurloon" moeten zijn, terwijl Zoudagsarbeid zooveol doenlijk te vermijden mot hot dubbele uurloon zou betaald mooton worden. (Dat het feit dat op dit oogenblik voor het schilderen (onderhoud) van een bepaald rijks gebouw een bijzonder werk dus 19 cent per uur aan den patroon betaald wordt, geen bezwaar dat naam mag hobben, kan oploveren tegen een op zich zelve overigons wenscheiyk geachte algemeene loonsverhooging der Bchil- dersgezollen hier ter stede, zal Uwerzijds, naar het bestuur vertrouwt, worden orkond.) Hot bestuur zou het zeor op prijs stellen van U te mogen vernemen dat Uwe ver- oenigmg, in haar morgenavond te houden vergadering, verklaart geen bezwaar te hebben, mot deze regeling mede to gaan en dan gaarno mot de namen barer leden in kenuis worden gestold, opdat het zijnerzijds de niet by Uwe vereeniging aangesloten schilders patroons kan uitnoodigen, zich eveueens met deze regeling te veroenigen. Het bestuur der Kamer voornoemd: (getd.) W. A, van Lith, Voorzitter. (getd.) E. C. Wiürsma, Secretaris. Voor al6chrift E. C. Wiebsma, Secretaris. DE STAKING. Icldcu. In liet begin dezer week vergaderde het bestuur dor Afdeoling Leiden en Omsbre- kon van den Nod. R.-Jv. Volksbond, met de daartoe opgeroepen Katholieke schilders. Besproken werden do hedendaagsche toe standen on de noodzakelijkheid vn het op richten eoner Gilde der Schildersgezellen. Allo aanwezigen braden toe, en een voorloo- pig bestuur word gekozen, waarvan de hee- ron Van Rossom, als voorzitter, en do heer Van Ovost Jr., als secretaris fungeerden. Als patroon-heilage word aangenomen MSt.- Lucas". Donderdag, 9 April, vergaderde ander maal bovengenoemd bestuur met de daar toe opgeroepen R.-K. SLadswerkliedon, oveneens de gasbewerkors, met het doel ook daarvan een Ondorafdeeling op to richten. Na cenige bespreking mocht ook dit geluk ken, zij namen als patroon-heilige aan den ,,H. Anthonaus van Padua". Als voorloo- pige bestuurders werden gekozen do hecren W. H. A. Hartman, als president; Lagor- berg, als secretaris; Van den Endo, als pen ningmeester en Mulder, als commissaris. Zoowel eerstgenoemde als deze afdeeling werd het welkom in de gelederen toegeroe pen. De Leidsche r/cmeenlewerkli&len. Gisteravond is er door do besturen der gemeentowerkliedon-vereendging „Recht cn Plioht" en do Gasbowerkors-vereeniging „Verbetering zij one Streven" een gecombi neerde vergadering gehouden ter bospre- kin vim do houding in den laatster tijd aangenomen togen over deze voreenigingen door de Afdeeling Leiden van don R.-K. Volksbond. Het resultaat dezer bespreking medo moet uitdrukken het gevoelen van do mede moet uitdrukken het gevoelen van die leden der vereonigingen tegenover de ge meente». De besturen toch waren er vast van verzekerd dat geen enkele der leden ooit zou meonen het werk, dat zij door het aanvaar den hunner betrekking op zich hebben ge nomen, zonder ontslagaanvrage neer to leg gen. De motie in haar geheel luidt: ,,Do besturen der Gemeentewerk licdon- vereetniging „Recht en Plicht" on de Gas- bewerkersverceniginjj „Verbetering zij ons Streven", beiden erkende vereenigingèn met elkander gecombineerd vergaderd zijnd<\ sproken bij dezo hun diopo verontwaardi ging uit over do handelingen van hot be stuur van den Roomsch-Katholieken Volks bond in de laatste dagen, door do neutrale vak voreenigingen uit hun verband te willen rukken, door de R.-K. leden uit deze ver- oenigingen te lokken, hun voorhoudende, dat uit die vcrcenagingen het soialismo voortspruit. Het bestuur van den R.-K. Volksbond vergeet dat beide genoemde ver ccnigdngen alleen do zedelijke en stoffelijke belangen barer leden tradaten te bevorde ren. Zij roepen door deze het bestuur van den R.-K. V.-B. tor verantwoording voor het kweeken van haat en tweedracht. Zij spreekt bij deze hot volslo vertrouwen uit in het Gemeentebestuur en geven de be hartiging hunner belangen met volkomen vertrouwen in handen van dein gemeente raad in de innigste verzekering dat de ge meente immer en altijd op haar werklieden kan rekenen." Namens do beido besturen: H BOTERMANS, Voorzitter, A. J. LEGET, lsfco Secr., ..Recht cn Plicht". J. v WELZEN. V. Voorzitter, J. J. v. LIMBURG, Secretarie. „Verbetering zij ons Streven". Ook heden werd den stationschef voor betzelfde doel weer tien gulden ter hand gesteld. Uit I>eii Haag. Gistermiddag is hier in het lokaal „Van ouds do Zeven Kerken van Rome" een ver gadering gehouden van stakend spoorweg personeel. Op advies van het Kamerlid MelcherB ia besloten de staking to handha ven, althans tot na ontvangst van liet ant woord op een tot het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Spoor on Tramwegperso neel gedane vraag of, nu do politieke staking als geëindigd schijnt Lj moeten be schouwd, ook de economisohe staking, nl do staking bij niet-inwilliging van do eisohen omtrent loonen enz., geëindigd moet worden of doorgezet» Na ontvangst van dat antwoord - zal de verdoro houding van het spoorwegpersoneel worden bepaald. De dienst op de Staatsspoortram naar Scheveniugen, in de laatste dagen gestaakt, is heden hervat met 7 trammen naar Sche ven in gen en terug. Gisteravond zijn per extra-trein militai ren uit Don Haag naar den Hoek van Hol land vertrokken. Men zegt dat dit plotse linge vertrek der militairen daarheen in verband staat mot do aankomst van de Har- wicliboob, aan boord waarvan zioh zouden bevinden Engolsohen, dio voor de staking naar ons land komen. Uit Amsterdam. Een officleelo mededeellng omtrent do vor ming van een nlouw Comité van Verweer of van intrekking van het besluit tot opheffing der staking is nog niot verschenen. De in hot Paleis voor Volksviyt gehouden vergadering der bootwerkers en dok- en veem arbeiders besloot de staking door te zetten tot de vereeniging van werkgevers op scheep vaartgebied hun besluit tot „stop-zetten" zal lebben ingetrokkoD. In „Plancius" vergaderden gisteravond werklieden van sommige gemeenteiyke dienst takken, die do houding van het Comité van Verweer ten scherpste afkeurden en voor de opheffing der algemeene staking vooral Oude geest verantwoordeiyk stelden. Zy besloten de staking voort to zetten on zich in deze te onderworpen aan de besqjiikkingen van eon eventueel te vormen nieuw Comité van Verweer. In een der zalen van „Plancius" vergadordon ook do stakende spoorwegbeambten. De geest der vergadoring was Yoor doorzetting der staking, doch een besluit word niet genomen. Een nieuwe vergadering zou Zaterdagochtend 7 uur worden gehouden. Gisteravond werd in het Paleis voor Volks viyt eveneens een druk bezochte meeting ge houden voor metaalbewerkers. Uitvoerige debatten worden gevoerd on ten slotte werd een b esluit genomen om de staking ln hot metaalbewerkersvak door te zetten. Door het plnatseiyk Comité van Verweer ls een strooibiljet verspreid onder de bier- huishouders met het verzook hun lokalen te sluiten. Gisteravond te ongeveer balfacht heeft een reiziger, Rynsen genaamd, ln de wachtkamer 8de klasse van het Centraal-station te Am sterdam een opruiende toespraak gehouden tot de militairen. Op verzook van den stationschef, den hoer Van Yassen, werd hy door een waohtraeester der cavalerio overgebracht naar den politie- 108 in het Centraal station. J. de Roo, voorzlttor van het hoofdbestuur van den Typografenbond, ia by een toespraak tot stakende typografen in de Rustenburger- straat by de firma De Bussy, gearresteerd. Toen gisterochtend na het bekend worden der eindiging van de algemeene staking gas- bowerkers in grooten getale naar de fabrieken trokken, werd hun medegedeeld, dat zy zich voor 12 uren moesten aanmelden om weder aangenomen te wordon. Daarna was het on- herroepeiyk te laat Nagenoeg bet geheele personeel had zich voor dien tyd aangemeld. De militaire maebt was sterk vertegenwoor digd on handhaafde de orde voor den ingang dér fabriek. De staking der lotterzotters by De Bussy is geëindigd verklaard. Ook by Ipenbuur on Van Seldam bobben de typografen liet werk hervat. Gisteravond was het ln de stad rustiger dan men de laatste avonden gewoon was; of het lag aan het feit dat het do avond van Goeden Vrydag was en de schouwburgon gesloten waren, dan wel of do nog stakende worklieden dezen avond rust namen, valt niet to zeggen, maar een feit is het, dat het op straat buitengewoon kalm was. De lantaarns werden weder iets later dan ln normale omstandigheden ontstoken; de opstekers waren nog vergezeld door militairen of schutters. Op den Dam vormde zich een oogenblik een groote menigte om een der groote lantaarns, toon een werkman der gas fabriek de kousjes, die niet voldoende gloei den, kwam nazi n, terwyi een infanterist aan den voot van de laddor, den werkman „daar boven" beschermde, maar de menschen gingen toen het karweitje gebeurd was, weer rustig door. Schildwachten stonden by de kabel huisjes van „Eloctra"; olke politie agent was weder vergezeld van een schutter; op wagens, die brood van de fabrieken naar de depots reden, troonde nevens den koetsier nog een agent of militair, maar enkelo particuliere bakkers lieten hun broodkarren eenvoudig uitryden zonder politietoezicht. Zoo schynt de kalmte allengs terug te koeren. [Ebt.) De directie der H. IJ. S.-M. hoeft heden oe- kend gemaakt, dat aan het personeel, dat door deelneming aan de staking beschouwd wordt als ontslag te hebben genomen, hot nog too- komend loon, tusschen 9 uren 's morgens en 3 uren 's middags zal worden uitbetaald iu het volkslogemont „De Hoop," aan do De Ruyterkade In „d'Geelvlnck" werd tot gistornacht 2 uren vergaderd door hot Nat. Arbeidssecreta riaat met de besturen van landoiyke organi saties, ten einde het besluit te bespreken van het Comité van Verweer. Door het bestuur der Broodbakkerspatroons- Vereeniging „De Voorzorg" was> naar aanlei ding van de tyding dat de algemeene werk staking opnieuw was geproclameerd, besloten geen brood te doen bezorgen. Later bleek evenwel dat de bakkersgezellen en broodbezorgers zich aan het nieuwe staklngs- besluit niet onderwerpen, maar het werk her vatten, waarop de patroons op hun besluit terugkwamen en besldten het brood wel te doen rondbrengen by de klanten. Het personeel van Electra heeft gisteravond voltallig liet word hervat. Men seint ons uit Amsterdam: Do uitbetaling der Joonen aan de stakende spoorwegmannen geschiedde hoden zonder ongeregeldhoden. Op den Oosterdoksdyk is op eon staker, dio een politie agent mishandelde, geschoten zon der hem echter te treffen. Tweede hologram: Do gemcentcreiniging ia liicr en daar aan het werk om het ergsfco vuil op te ruimen. In do volkswijken gooien do bewoners hun vuil over de straat. Om halfeen moest een marechaussee in de Wil- lomstraat een ohargo houden toen do volks menigte een aanval deed op do vuilniswa gens. Het voornemen bestaat het aantal militai ren te vermeerderen, met een bataljon grena diers en jagers uit Den Haag. Derde, telegram: Do Burgemeester heeft geweigerd to onderhandelen met de tijdelijke federatie van gemeentewerklieden. Bij de Staatsspoor zijn ont-slagen 600 man, bij do Hollandsehe 230, bij de Gasfabriek 230, bij de Nederlandscho Scheepsbouw maatschappij 200 man. Uit ISoffcrdiiui. In het havenbedrijf heorschte gisteren to Rotterdam veel meer levendigheid dan de vorige dagen. Op tal van booten werd het werk hervat, w. o. op bijna alle ijzererts- booten van do firma's Muller Co., Fred. Drughorn, Thompson en andere, zoodat de staking zich hoofdzakelijk bepaalde tot de graanbootcn. Op een sleepcrsvergadering, belegd om te staken, waren slechts 16 personen. Bij verschillende bootenbazen melden zich verscheidene werklieden aan, zoodat men be slist don indruk krijgt, dat de geheele bewe ging geleidelijk verloopt. De besturen der vereenigingen, die aan gesloten zyn by het plaatselijk Comité van Verweer, hobben gisteravond tot halftwaalf oen vergadering gehouden. Na afloop werd medegedeeld dat ln den toestand te Rotter dam geen verandering wordt gebracht e n dat de algemeene staking gohand- ha af d biy ft. In don loop van den dag was eerst met ontzetting kennis genomen van do berichten uit Amsterdam tot opheffing der staking. Hot volgende strooibiljet werd gisterna middag te Rotterdam verspreid: Mede-Arbeiders. De berichten omtrent de opheffing der staking zyn van a tot z gelogen. De alge meene staking wordt voortgezet. Arbeiders, zet dien schurkensteek betaald dooronmidde- lyke nederlogging van allen arbeid. Het Comité, P. J. HELSDINGEN, voorzitter. L. M. HERMANS, secretaris. Een groot aantal spoorwegbeambten van alle categorieën hebben zich gisternamiddag by de stationschefs van do stations D.P. en Maas gemeld om den dienst te hervatten. Hun is aaogezogd, dat zy hun schnfteiyke verantwoordingen kunnen inzenden met ver melding hunner grieven, en dat de dlrectién zich de definitieve beslissing omtrent hun al of niet weder aanneming voorbehouden. Uit Deventer. Te EnBchedee is Donderdag-avond op een dienstdoend militair geschoten: hy en zyn kameraden zagen van den dader geen spoor hy werd niet verwond. Op de lyn Enschedee Gronau onder Enschedee bevonden zich gister ochtend drie man, dio, toen de politie hen ontdekte, vluchtten; een revolver bleof achter. Door de Staatsspoorweg-Maatschappij is bepaald, dat aan hot personeel, dat niet staakte en ten govolgo van de staking bui tengewone of zwaardore diensten moet ver richten, tot nader order dubbel loon of be zoldiging wordt toegekend. De directeur-generaal der posterijen cn telegraphic, do heer Pop, heeft bij buiten gewone dagorder allen ambtenaren en be ambten in Amsterdam zijn 1 ''"Anderen dank. gebracht voor hun nauwgezette plichtsbetrachting gedurende deze drukke dagen. De vergadering In hel Paleis voor Volksvlijt. Aan het verslag, dat „Het Volk" geeft van do gistermiddag in het Paleis voor Volksvlijt gehouden vergadering, is het vol gende ontleend. De pers had geen toegang. De groote zaal van het Paleis was geheel en al vol. Naar schatting 5000 man. Door Sloot werd medegedeeld, dat de ver gadering in „Plancius" besloten had de sta king te laten doorgaan. Domela Nieuwenhuis word met applaus 'ontvangen. Van E r k e 1 zit voor, begint met tob stilte en kalmte aan te manen. Het Comité van Verweer heeft vannacht na lango be sprekingen eenstemmig, doch niet op dezelf de motieven, de staking opgeheven. In de eerste pla-ats op grond van de be richten uit verschillende plaatsen, dat het spoorwegpersoneel moedeloos was. \Ymters- w ijk slecht. In Utrecht had Tempelaars, de voorzitter, gevraagd weer aan 't werk te mo gen gaan. Zaandam vroeg geld, anders kon de boel niet worden vastgehouden, Arnhem (dito. De spoorwegorganisaties, op wie do hoop gebouwd was, geven dus den moed op. Men meende in dezo omstandigheden niet tal van arbeiders, die mee zouden staken, te mogen wagen. Het Comité meende dat niet op zijn verantwoording te mogen nemen. Do groote kracht, waarop gerekend was, werd uit den strijd getrokken. Overigens 16 in het verloop der beweging deze fout gemaakt: dat het niet direct de zaak der vakorganisatie ie gebleven, maar dat de beido partijen er in betrokken zijn geweest. De vakorganisaties hadden alleen beter dc zaak opgeknapt. Buiten het Oomitó om heeft het hoofdbe stuur der Ned. Vereeniging een onderhoud gevraagd met de spoorwegdirecties. Dat is door de bladen publiek gemaakt en heeft in onze kringen mistrouwen gewekt. Van vrees voor de wet was bij het Oomité en de voormannen geen sprake. Dat wij hier zoo laat zijn, zegt spr., is omdat ik zooeven op een vergadering van spoorwegarbeiders was. Dio vergadering was vol moed. De kerels zaten te huilen op hun stoel, en geestdriftig is besloten vol te houden (langdurig hevig applaus). Wij heb ben den spoorwegarbeiders gezegd: we heb ben jullie de zaken verteld zooais zo ston den. Nu heb je besloten, weet nu wel wat je doet. Er is een motie aangenomen, waarin het Comité wordt uitgenoodigd de intrekking der algemeene werkstaking te herroepen. Wij hebben op ons genomen die motie in het comité ter sprake te brengen. Spr. per soonlijk, hoe ook heb Comité besluiten moge, zal aan den kant staan van de arbeidere, die besloten hebben te blijven staken. Wessels: De vergadering van de boot werkers om 3 uren gaat door. Van Erkel heeft zoo wat ailes gezegd wat ik ook wenschte te zeggen. Tk denk er pre cies zoo over. Dat wil zeggen, ik ben hot niet eens met wat daar vanmorgen in „Plancius" is geschied. Hier in deze volks vergadering een applaus ontlokken kost geen moeite, maar we moeten de waarheid onder de oogen zien. De arbeiders zullen niet zoo maar den arbeid hervatten, maar er zijn andere overwegingen die ons tot op heffing der staking hebben geleid. Do slachtoffers dio zouden vallen bij het langer volhouden der spoorwegstaking do slechte berichten uit de pro-inciën waren niet te loochenen en ook in Amsterdam, vooral O. S., wordt slecht gestaakt vor men een ander argument. Daar komt bij, dat do wet vanmiddag waarschijnlijk nog in do Eerste Kamer wordt aan gen or en, en van avond in heb Staatsblad zal rtrm. Als die wet in werking treedt, wil dat zeggen, dat de bestuurders der spoorwegorgajri-aties ge-, vangenisstra-f von 4 jaren kunnen oploopen. Bleef het bij het Landelijk Comité, het zou zoo erg niet zijn, maar er moet rel ning go- houden v orden met tal van plaatselijke co-' mités. Die kunnen morgen, zonder dat ze er erg op hebben, van iets strafbaars te hebben gedaan, in arrest genomen worden. De men- schen van het spoor moeten in dienst komen, mogon, anders zijn ze strafbaar. Dezo overwegingen hebben gegolden, maar het hoofdmotief is, dat do spoorwegorgani satie niet gereed was om het werk te doen dat er van verwacht werd. Wil deze verga dering toch besluiten te blijven staken, Van Erkel waagt zich eraan, ik waag me er ook aan. (Applaus). Van don Berg brengt hulde aan Van Erkel en Wessels voor vrat ze gesproken heb ben, maar kan tevens niet anders dan pro tes te oren tegen de mededeelingen van Wes sels, die bier zoo geheel anders spreekt dan in „Plancius." Misschien zouden dan de spoorarbeiders niet dat roekelooze besluit hebben genomen dat zo genomen hebben. De aap komt nu uit den mouw. Blijkbaar is de algemeene staking opgchoven om er de spoororganisa- ties buiten to zetten ea dan opnieuw de al gemeene staking te proclameeren. Aan Van Erkel vraagt spr. bewijzen, dat het hoofdbestuur der spoorarbeiders een onderhqud beeft gevraagd met de directie. _JDafc de spoororganisaties niet gereed wa ren voor den strijd, erkent epr., inaar dati wist niemand vooruit. Dc teekenen waren, andere. Ook spr. is bereid te blijven strijden, als dc organisatie bij haar besluit blijft, maar hij ziet er het ergrto in. Het is onverant woordelijk met dezo gebrekkige organisatie den strijd te aanvaarden. (Zwak applaus). Van Erkel erkent, dat hij onjuist heeft gezegd wat hot hoofdbestuur der Ned. Ver-, ecniging aan do directies schriftelijk heeft

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2