No. 13226 Zaterdag: 4 .4pril. A® 1903 <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Het achtste gebod. Uit de „Staatscourant." LEIISCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per t«k 9 Oentaj per 3 maanden 1 l f L10. Bulten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franoo per poet i 1-06. PRIJS DER ADYERTENTIËNi Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 Qrootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontant i elk tiental woorden meer 10 Oents Voor het inoasseeren wordt 0.06 berekend- A1« iemand zioh verwondert, dat wij mot Rit gebod tot onze leze Is durven komen, straks zal dio verwor lering wol wat vor- mindoron, zoo niet geheel verdwijnen, als zo, wat wij zeggen willen, tot het einde toe en met eenige aandacht gelezen hebben. Misschien zullen ze zich dan verwonderen, dat zij ook wel eens aan overtreding van dat gebod zich schuldig gemaakt hebben, wat ze niet wisten en niet dachten. Het gebod is al zoo oud, als er voor het zedelijk loven geboden gegeven zijn. 'tla mogelijk, dat hot, ->als het daar staat in de ,,Ticm Woorden", aan Mozcs toegeschre ven, wat anders bedoelde, dan wat wij er onder plegen te verstaan; macr de zin moet tooh altijd wel zoowat dezelfde wezen: dat men zich niet toeëigencn mag, wat ons niet toekomt, hetzij dat men zich meester 1 maakt van het goed eens anderen, dat on beheerd is, hetzij dat men binnendringt in een woning en daar wegneemt wat goed en wel was weggeborgen. Maar over het achtste gebod in dezen zin wil ik het nu niet heb ben, want ik zou dan prêcher les oonvertis; onder de lezers van dit blad is er niet een, denk ik, zoo'n dief. Daarom wordt er nog wel gestolen, dief stal gepleegd, al kan do wet daar niets aan doen, on daaronj wilde ik even aan dat achtste gebod herinneren. Het klinkt vreemd, maar ik zou willen, dat dat gebod werd opgehangen ter waarschuwing in iedere huiskamer, in iederen winkel, in elk kantoor, op iedere werkplaats, desnoods dat de dagbladen zoo vriendelijk waren, ge lijk ze dat voor liefdadigheidedooleinden wel plegen te doen, om gratis een paar ,maal in de week onder de advertenties op te nemen met groote letters: Denkt om het aohtstc gobodl Misschien zou het wat helpen, en stelers en bestolenen zouden 'er stellig gelukkiger om zijn. Gij hebt zeker uw nieuw jaarsrekeningen 'pi voor het grootste deel binnen gekregen IHebt gij ze al betaald Ja, dat weet ik wel, !dat gaat mij niet aan, maar u en uw leve- jranciers; maar daarom mag ik het u toch wel eens vrage-n, meen ik, te meer omdat gij mij er geen antwoord op zult geven, of behoeft te geven. Ik weet het toch wel. Ik weet, dat er menscken zijn, die hun reke ningen van verleden jaar, van voorverlodon 'jaar, of misschien van vroeger jaren, nog i nooit hebben voldaan, dat er zelfs rijke men8chcn zijn, die ze niet betaald hebben, omdat die of die nog wel wat wachten kan, en zij intusschen van hun geld nog eenige rente kunnen maken en daarvan profi- teeren. Zijn er zoo? vraagt gij. Onnoozele, onschuldige, nog maar weinig ingewijd in de geheimen van meer dan óén menschen- lovcn, moet ik u het antwoord gevenZoo .zijn er! Er zijn er, die in comedies zitten, dio concerten bijwonen, die 's zomers op reis gaan, die in mooie kleeren en in sier lijke kostumes zich op 'sheeren straten vor- toonen, cn c:o hun kleermaker, of mode maakster, of winkelier, of leverancier la ten wachten op betaling, en die ge niet moet aanspreken om hun rekening te vol- .doen, zij zouden u eenvoudig do deur wij een met do opmerking, dat dat wel terecht komen zal en met de waarschuwing er bij, dat zij, als zij niet ophouden met manen, de klandizie zullen verliezen. En daar is meer dan één bang voor, want mijnheer die cn mevrouw zus, zijn goed voor hun geld, 'tzal ook vel terecht komen, al duurt 'twat lang. Dus geduld maar geoefendEn zoo gaat het van jaar tot jaar I- Inderdaad, zoo zijn er 1 Zien wij nu eens, hoe 't bij die anderen gesteld is. Zeker, crediet is een mooie zaak, een noodzakelijke factor in het ruilverkeer onder de menschen. Als de koopman geen crediet had, velen zouden geen koopman schap kunnen drijven. Maar crediet is ook een héél gevaarlijke zaak, o, zoo gevaarlijk. Het maakt dieven. Er komt bij dezen of genen een reiziger in een of ander artikel hij weet 't o zoo mooi aan te bevelen, aan te praten; 'tis erg winstgevend; or zit wat aan; maar de koopman durft er niet aan, heeft er op 't-oogenblik ook geen geld voor. O, dat is x-iets, antwoordt de gladde rei ziger, u kan crediet krijgen, zoo lang als ge wilt. Wij willen er graag inkomen, en*. De koopman bezwijkt, koopt, koopt een ar tikel, dat niet zoo'n opgang maakt als word voorgespiegeld, hij blijft zitten met 't groot ste deel, kan niet betalen, en ai beroept hij zioh op het beloofde crediet, hij krijgt ten antwoord, dat dat toch niet eeuwig kan du ren, en de man valt. En met hem, door hom, vallen anderen of komen te kort, en al wordt hij zelf straks gerehabiliteerd, hij heoft met hot geld van anderen moeten be talen on hoe vel en lijden daaronder armoede en gebrek en die man heeft het achtste ge bod overtreden, wat niet zou gebeurd zijn, als 't misschien ware opgehangen in zijn winkel en hij dion reiziger daarop had go- wezen, en gezegd: Mijnheer, donk daarom I Wat ik niet kan koopen k contant en weet niet te kunnen betalen op crediet, is dief stal aan anderen gepleegd- Of in die kamer zit een mijnheer on me vrouw, in een rijk gemoubold vertrek, in een warme kamer, aan een rijk voorziener disch, mogelijk wel met een glas wijn en mijnheer straks met een fijne havanna er nog bij. Maar, kunt ge u dat voorstellen, ze denken or niet aan om meubelmaker, brandstoffcnleverancier, slager, wijnhan delaar, sigarenkoopman te betalen. Zij heb ben 'tniet, zij hebben onkel gelee-J op do bof; wat zij hebben, dat moest besteed voor wat niet anders dan tegen gereed gold vork regen kon worden, en do rest blijft on betaald. O, als wij eens den ring van Gygea een oogenblik in ons bezit hadden on eens door de banden van meer dan één rekenin genboek heen konden zien, ja, gelukkig voor velen, dat wij het niet kunnen, zij zouden zich schamen, wat zij nu niet doen, omdat zij meenon, dat wij cr niets van we ten, alsof wij or niet van hoeren, en waar om zij nu mooi weer met eens anders geld kunnen spolen maar als wij hot eens konden doen, wij zouden er van schrikken, ge hadt dit van dezen on dat van dien niet verwacht, ©n zij loven op zoo grooten voet. Ja, dat leven zij 1 Maar daarom overspant die voet ook een vulkaan, die straks hen bij ontploffing misschien naar de maan hel pen zal, of naar een andere wereld doen verhuizen, maar met die ontploffing gaan velon mee naar do maan. Arme bestolenen die zij zijn, dio zij zich voor een deel zelf gemaakt hobbon, omdat zij zooveel crediet hebben verleend. Ik zal daar maar geen voorbeelden meer van noemen, maar u nog even een kijkje geven op anderen. Die leverancier van u, hebt go daaraan wel eens gedacht, moet op tijd zijn wissels betalen, anders nu, dat weet ge wel, andere wordt hij gestraft. Hij zit in zorg en in angst. Zijn boeken bevat ten honderdon, duizenden misschien, die hij te vorderen heeft. Als van avond die ééne rekening maar werd betaald, zou hij mor gen zijn wissel kunnen betalen. Maar de avond komt, de nacht daalt, de morgen brengt geen raad en meer dan één wordt een schuldige voor de wet, omdat een ander voor zich behield, wat. hem niet toekwam. Gij kunt u misschien er geen voorstelling van maken, hoe om cn door anderen meer dan één óf soms geen dagclijksch brood heeft, óf misschien dat brood met tranon eet. Want daar zijn er, die crediet moe ten geven, van wie men crediet neemt, die dat niet kunnen velen, 't Zijn maar kleine lui; helaas! daarom dikwerf te minder ontzien en te meer bestolen; kloino lui, die moeten leven van de ver diensten van wat ze voor u hebben gedaan, gewerkt, u hebben geleverd, en die, als gij ze lang laat wachten, op het laatst zelfs geen verdiensten meer h bben van wat gij door hen genoot, voor wie ten slotte hun werk hun eer 6chado dan voordeel ople vert; zij hebben 'tal zoo matig berekend, zoo zuinig gedaan, en als gij ze niet betaalt, dadelijk, ontsteelt gij hun huisrust, hun vrede, hun brood, hun winst. En als rij armoe lijden, lijden ze die door de schuld van hen, die hun rekeningen niet betalen. Nog iets. Misschien weet ge dat nog niet, en daarom wil ik 't u zeggen. Als gij het achtste gebod overt odt, niet openlijk na tuurlijk, o foei neen. wie zou een dief wil len heeten, maar zoo in 't geheim, in 't ver borgen een dief te zijn, schij-nt niet zoo erg als het te heeten als gij hot achtste gebod overtreedt, maakt ge andoren tot overtre ders daarvan. Hebt gij nooit gehoord, waar om dio jongen stal, waarom die man wog- nam wat hem niet toekwam, nooit? Omdat er mannen en vrouwen zijn, die koopen en niet betalen en omdat daardoor armoede binnensluipt in meer dan één woning en ach, armoede zoekt list, armoede is de bleeke moeder van menige misdaad. Nu zal ieder mij wel begrepen hebben, nietwaar? En de slotsom van deze lange rede is, dat go niet moet koopen, wat go niet kunt betalen, dat gij zooveel mogelijk k contant moet koopen, en dat gij niet langer don hoog noodig is, wachten moogt om de rekeningen te betalen, die gij nu bijeen verzamelt en straks misschien weglegt, met dat woord: als ik gelegener tijd zal bekomen hebben, zal ik naar uw stem luisteren." Niet alzoo! Waarom hebt gij geleend, go- kocht, wat gij wist dat gij niet kondet betar len; waarom... omdat, omdat,, komt er stot terend uit; ik vraag nog eens: Waarom, waarom? Uw ru&t is weg en de rust van anderen is weg. Gij ontsteelt u zei ven het hoogste gonot van het loven on aan ando ren bet hunne, dat is: eerlijk te wezen, dat is: als gij op straat loopt ieder onder do oogen te durven komen, in de oogen te durven zien, omdat gij geru6t kunt vragen, desnoods het uitschreeuwen kunt: Is er iemand, die nog iets van mij te vorderen heoft. 't Is of do echo het herhaalt, 't woord, dat uw geweten, nederig maar dankbaar u uitspreken doet, het woord, dat ieder win- kclior, koopman, leverancier u antwoorden zou op uw vraag: Staat er nog wat van mij?N iets. Ooh toe, zet het in uw huiskamer, in uw winkel, op uw kantoor, op uw werkplaats, desnoods op de aanplakborden op straat: Achtste gebod- Gij zult niet stelen. Leiden, 4 April. Een onzer sUidgonooton is gistermid dag op de Teijlinger Laan, vlak bij de ruïne van hot slot van Jaooba van Beieren, een diep droevig ongeluk overkomen. De heer A. D. UI jee, zittende op een motor fiets, reod door een onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom aaif, waarbij de ongelukkige jonge man op een zóódanigo wijze daarmede in aanraking kwam, dat hij voor dood bleef liggen. Door eenige personen, die daar in de nabijheid aan hot werk waren, per draagbaar naar hot Raad. huis te Saesenheim vervoerd, kon do aldaar spoedig ter plaatse aanwezige arte, de heer Metzlar, slechts don dood oonstafceoren. Do heor UI jee, die een zich steeds in bloei toenemende zaak in minerale wateren, een bierbottelarij on koolz uurhand el had, was eon bij veJen zeer gozione persoonlijkheid. Als declamator had hij een bijzonder gunsti- gon naam en heoft hij op uitvoeringen, waar zijn medewerking op hoogon prijs word ge stold, veel genoeglijke oogenblikkon be zorgd, en de Leidscho tooneelvereeniging Jacob Cate" lijdt door zijn zoo droevig verechoidon een ernstig verlies. Het treurig feit mag tot leering strek ken. Een motor-fiots moet met oordcel worden bereden on wij betreuren dat. de laser Uljee op zijn motor-fiets, die hij don vorigon dag van iemand uit Don Haag had overgeno men, onmiddellijk alleen een tocht ging on- dorncanon. De heer Stall inga, die den mo tor had nageziem, heeft hom aangebodon met hom mee to gaan, zelfs op hot laatste oogonbLik nog; hij sprong or eohtor op cn reed wog, den heor Stallinga toeroepondo: ,,'t Gaat best, ik ga wol alleen Een voort varendheid, die hom in zaken vooruit bracht, doch thans noodlottig voor hem word. De overledene was 32 jaar oud en laat rijn echtgenoot© mot vier kinderen achter. Zijn lijk word gisteravond naar de zoo zwaar getroffen en diep bedroefde familie alhier overgebracht. Benoemd is tot lecrares in het Duitsch aan de H B -S. met 3-jarigen cursus voor meisjes en daarmee verbonden pensionnaat te Batavia, mejuffrouw M. E. Öpiecker, van Leiden. Gedurende hot 1ste kwartaal van dit jaar hebben zich aangemeld ter dienstne ming bij de Kweekschool voor Zeevaart al hier 169 jongens, waarvan er 59 tot een ver bintenis in den zeedienst werden toegelaten en de overigen, wegens lichamelijke onge schiktheid, zijn afgekeurd. De werklieden zangvereeniglng „Kunst na Arbeid" alhier, heeft woer een moolen avond achter zich. De gisteravond in de con certzaal van „Hotel Du Nord" gegeven acht tiende uitvoering toch mag tot de bostge- elaagde gerekend worden. Behalve eenige goede bekenden van vroeger (zooals o. a. bet groote „De kruisvaarders van Jeruzalem", waarin tevens een drietal loden In de gelegon- held waren te toonen wat z\j als solist kon den) bood het programma ook nieuwe num mers, welke zeer voldoden en wederom ge tuigden van goede oefening en degelijke leiding van den heer Ph. Rank AJz. Een paar nummers moesten herhaald worden. Ook nu ontbrak het der Vereonlging niot tot genotvolle afwisseling aan welwillende en zeer gewaardeerde medewerking. De heer Th. W. Hirapo bewees met vier voordrachten opnieuw welk een uitstekend cellist hy is, en hoo hl) zyn gehoor met zyn spel dank zU mede de pianobegeleiding van den heer M. J. Wolff weet te boeien, bleek uit hot aanhoudend verlangen om een toegift, waar aan bereidwillig werd voldaan. Ook do heer J. Henrl Berkeljon, eerolid der Yereeniging, komt een woord van dank toe voor zyn klavier begeleiding van „De Kruis vaarders". De zaal was, als gewoonlyk by „Kunst na Arbeid", geheel gevuld. De uitslag van de toelatingsexamens tot de lessen van het Genootschap „Mathesis Scientialum Genitrix" is ais volgt: Toegelaten tot do 4de klasse: J. P. P. do Bléeourt, Zwolle; C. Bol, Gorkum; L B. ten Fold, Arnhem; J. M. E. Gaastra, Dordrecht; A. van Nugteren, Zwyndrecht; W. Smith, Amorsfoort; H. Engels, Assen, voorwaardelijk; J. de Jonge, Winschoten, voorwaardelyk. Tot do 3do klassoP. C. Kortokaaa, Oegst- geest; A. G. Mulió, Leiden; jhr. J. van Suchtelen van do Haore, 's Hage; J. Bink, Leiden; W. A. Leenen, 's-Hage, voorwaardelyk. Tot de 2de klasse: J. P. A. Boon, Leiden. Tot do lsle klasso: A. A. Barnhoorn, A. J. Bavelaar, I. v. d. Berg, J. J. Bernard, N. H. Beun, J. C. Botennans, A. B. Breebaart, J. de Bruin, II. N. van Buuren, J. J. van Buuren, J. C. Doornik, J. C. Eswildor, J. J. Frank, F. M. de Graaf, G. A. T. de Groot, B. Hagomaua, J. P. J. Janson, H I. Keere- weor, J. G. P. van Kempen, J. Kremer, W. Langeveld, M. Monteba, P. M. van Leeuwen, A. Luitjes, Oogstgee3tC. A. Maarlense, A. H. Mank, J. D. Ndest, E. Noorlander, Stryen; J. N. Onderwater, J. W. Onstenk, W. J. C Oostelaar, C. de Ru, A. J. Schoneveld, J. van der Staag, J. J. Turllngs, Haarzuilon; T. P. Varkevisser, J. W. Vroeswyk, C. van dor Wilden en T. L. J. Zitman. De by hot 4de regiment infanterie tot kaplteiu benoemde late luitenant J. v. d. Schoor, van hot regiment grenadiore en jagers, wordt belast met hot bovel over een der compagnieöQ van het regiment, alhlor in garnizoen. Hedenmiddag Is voor het front van het 4de bataljon 4de regiment Infanterie uihier, door den majoor P. A. Spaan, de bronzen medaille voor trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant W. Woud. Vanwege de Noderlandscho vereenigiug tot bescherming van dieren zijn do navol- gondo houders van trekhonden in de ge meente Leiden beloond, to weten: H. van Rossen cn M. van Ulden met den lston prijs, zijnde f 8; J. Horreur en A. J. Schild met den 2den prijs, zijndo H. J. Va- noveld en L. Verbiest met den 3den 2>rijs, zijnde f 3. Aangenomen is het beroep naar do Ned.-Horv. Gom. to Hilversum door ds. J. W. H. Kalkman, te Woerden. Men deelt ons uit zeer goede bron mede, dat weldra de officieel© tijding zal komen, dat do traktementen der subalterne officie ren belangrijk zullen verhoogd worden. Zoo zal dus eindelijk eon einde aan deze klacht gemaakt worden. (Maasb Door do Vereenigiug „Amstcrdamsch Sanatorium voor borstlijders" is benoemd tot geneesheer aan hot Sanatorium to Bla- rioum do heer Y. Terpstra, arte, to Hilver sum. Aan den agent der Rijksverzekerings bank in Gelderland, den heer B. H. Hcldt, is mot ingang van 1 Moi Winterswijk als standplaats aangewezen. Uit Bucharest wordt medegedeeld dat de heer Gerbrand Olie, vertegenwoordiger der Internationale Rumeenscho Petrolcuin- Maatschappij en directeur dor Maatschap pij „Aurora", is benoemd tot vioe-oonsul der Nederlanden. Gisteren is op Orooswijk to Rotterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer 1. Bikkers, directeur van het Doof- stommoninstituut. Een schat van bloemen van bestuur, leerlingen en oud-leerlingen, dankbare ouders, enz. dekte de kist. Dezelfde groote belangstelling was rond de groeve merkbaar. De voorzitter van het bestuur der inrichting, de heer P. O. van Vollcnhoven, bracht dankbare hulde aan Bikkers, die van de geboorte der inrichting af tot haar wel haast 50-jarig bestaan zijn beste krachten daaraan heoft gewijd en door zijn systeem, het leeren spreken door afzien, zooveel doof 6tommon aan hot leven heeft teruggegeven De onder-directeur, de heer A. Fehmcrs, gaf mede uiting aan do droefheid van liet por eoneel en de leerlingen, die allen Bikk«\»s zoo lief hadden. De heer Eduard Polano, uit Leiden, de eerste leerling, die de inrichting onder Bikkers heeft bezocht, sprak ook een enkel woord. Uit naam van alle oud-lccrlin- gen zei de hij den overledene hartelijk dank voor al het goede, hun bowozCn, en bracht hom hun laatsten groet. De prys uit het D. A. Thleme-fonds, voor hot beste proefstuk van omamontale verslering, vervaardigd door leerlingen van kunstnyverheldsscholon hier te lande, is dit jaar verdeeld over tweo mededingers, de heeren 0. J. Kooyker, te Groningen, en N. J. Vermeulen, te Volzen. (V. v d. D.) Lord Reay (baron Mackay van Ophemert) woonde gistoron in de presldenis-loge de vergadering der Tweede Kamer by. Door do commissie voor het huldebiyk op de grafzerk ran wUlen dr. J. Herman de Ridder, te Rotterdam, ls dezer dagen ver zonden aan movrouw de wed. dr. De Ridder Pennink, te Oostorbeek, een album met aquarel van hot graf en de naamkaartjes van 170 deelnemers aan den bronzen krans op do zerk. De fraai uitgevoerde aquarel ls van den kunstschilder J. Miedoma. Hot stoomschip „Altona," van Java naar Amsterdam, arriveerde 2 April te Mar- sei le; do „General (uitreis) arriveerde 2 April te Napels; de „Preussen," van Singapore en Penang naar Amsterdam, vertrok 2 April van Genua. RUnsburg. De uitslag der aanbesteding van het bouwen van een Woonhuis en Koostal voor den hoer J. Kromhout Dz., alhier, ls als volgt: G. Oudshoorn te Rfjnsburg f 4985, P. Kort te Rynsburg voor f 4350, Bos te Noordwyk voor 4800, Vooy« to Katwyk voor 3860, Remmerswaal to Oegstgeest voor 4750, v. d. Voet te Oegstgoost yoor 4961, d-» Munnink te Leiden voor 4150, do Wit to Lelden voor 6044, do Jong te Lelden voor 4500, Boes te Lelden voor 6430. Donderdagavond word in hot lokaal „Concordia" alhlor, do Algemoene Vergadering gehouden van do Coöperatieve Voorschotbank en Spaarkas te Ryueburg. Deze vergadering had plaats naar aanloiding van arts. 81 en 86 der Statuten dezer Voroenlglng. Van den edelachtb. hoor J. 0. Meyboom was een schry- ven Ingekomen, waarby hy bedankte als lid van den Raad van toezicht. In zyn plaats werd mot aigemeene stemmen op één na ge kozen de heer W. A. Meyboom, thans voor zitter van hot bestuur. Do heer H. Odendaal, die volgens den roostor moet aftreden, werd ovenoens met algemoene stemmon herkozen. In de beetuurs vacature W. A. Meyboom zal naar aanleiding van art. 18 der statuten door den Raad van toezicht tydoiyk worden voorzien. Aan de orde was nog rekening on ver antwoording van het boetuur. Dezo rekening en verantwoording liep alechts ovor do maan den November en December van het vorig Jaar en werd gedaan door don hoor J. P. Vergouwen. Slechts enkele punten van dit uitgobreld verslag, dat door do vergadering in orde werd bevonden, nemen wy over: Op 31 December 1902 telde do vorooniging 44 leden; bet aandeelen-kapltaal waa groot ƒ1076 (ged. gestort). Aan spaargoldon werden dio twee maanden ingebracht ƒ1390.64* on aan voorschotten vorloend f 1876. De vergadering, geleid door den vlco-voor- zitter van den Raad van Toezicht, dr. A. J.' v. Wal8em was zeer opgewekt en door velen werd levendige belangstelling in do zaken der vereenigmg aan den dag golegd. 't Is echter te betieuren, aat nog zoovele leden door hunne afwezigheid schitterden, daardoor oen bewUs van hunne geringe belangstelling' gevende. Wassenaar. Gisteren werd op don open baren weg bu bet Kleine Loo een man gevonden, dio zich van het leven had willen berooven. In het hoofd had bU een wond en naast hem lag oen revolver mei nog drie schorpe patroneD geledon. Door de politie van Den Haag weré hy horkond als leinand afkomstig uit die stad en de ongelukkige werd por brancard naar hot stedoiyk gaalhuis vervoerd. De voorlooplg vastgestelde kiezereiyst telt een veertigtal namen moor dan In het afgoloopen jaar. Het aantal klozera bodraagt thans 669. Kon. besluiton: Benoemd bij do Ai gemeene Landsdrukkerija. tot meester knecht der drukkerij, S. Louwersc, mcester- knccht-drukkcr aau do boekdruk rij der weesinrichting te Neorbosch; b. tot meester knecht der binderij, J. J. Scherphof, binder te Arnhem. Ontslag \erlecnd aan den hoofdcommies bij het hoofdbestuur der posterijen en tele- graphio, A. van Pocteren. Min. beschikkingen: Benoemd tot bode bij het departement van oorlog, P. Koop man, aan wion eervol ontslag is vrleond uit zijn betrekking van bode bij het bureau van den chef van den gencralen staf. Do luit. ter zeo der 1ste kl. A. A. Flaea is met 2 dezer belast met het bovol over Hr. Mp. kanonneerboot „Balder" en de luit* ter zeo 2de kl. H. M. Manikus wordt moi 4 d. a. v. gedetacheerd aan boord van go- noemde kanonneerboot (rol wachtschip to Willemsoord).

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1