LEIDSCH DACBLAD, ZATERDAG 28 MAART. - VIJFDE BLAD. Uit de Keehtzaal. FEUILLETON. Zonder Moeder. No. 13220 Anno 1903 Robert de Duivel. Het gezelschap van de KoDlnklyke Franeche Opera, Directie: Van Byieveld en Lefèvre, geeft Zondag 29 Maart in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te Gravenhage, haar laatste groote opera in dit seizoen. Zy koos voor die voorstelling Meyerbeer's „Robert le Diable", In welke Opera moll° Demedy (Falcon) en de heer Moiison (Fort tenor) afscheid van het Haagsche publiek nemen. Om aan het verzoek van velan te voldoeD, la de entrée-pr(]8 van het balkon gelijkgesteld met dien van den eersten rang. Djauibi ea KorioijL B(j het departement van koloniën is, blykens mededeeling in de „Sts.-Ct." (No. 74), ontvan gen een van 27 dezer gedagteekend telegram van den gouverneur-genoraal van Nederlandsch- Indië, meldende, dat Pangeran Toemengoeng, (bedoeld ln het In de Nederlandsche Staats courant van 17 Februari jl., No. 40, gepubli ceerde tolegram van den landvoogd van 14 Februari te voren), gevlucht ls. (Het bedoelde telegram meldde indertyd, dat Pangeran Toemengoeng zich met groot gevolg had overgegeven. Hy is een der meest invloed rijke Djambische hoofden en was bestuurder van het stroomgebied van de Merangin.) Tor toelichting herinnert „de N. 0." nog, dat het gewestelijk bestuur van Palembang op 14 Februari j. 1. van den controleur te Llmboer per looper telographischo of tele fonische verbinding met Palembang be- daar niet bericht ontving van 10 Februari. De colonne commandant Van Daalen had den controleur gemeld, dat Pangeran Toemen goeng te Banka onvoorwaardelijk zijn onder werping had aangeboden. Hy was daarby vergezeld door de pangerans Seman, Mangkoe en Poespo. Door hst gewesteiyk bestuur werd hem gelast allo bloed- en. aanverwanten voor den controleur te brengen en als voorloopig verblyf werd hem de woning van den met het bestuur bevnenden pangeran Karto te Limboor aangewezen. Waarschyniyk hebben de bloedverwanten hem met verwijten overladen, wegens het schenden zynor gelofte, zich in geen geval ooit te onderworpen. Dit en de slappe be waking wegons gebrek aan personeel zal den zwakken broeder tot Inkeer gebracht hebben. Dit is te betreuren, omdat vooral Toemen goeng de ziel is van het verzet in de binnen landen, en zelfs veel kwaad kan stichten in Korimji. Zyn onderwerping toch was juist hot gevolg van de veischyoing der Merangin- colonne in het gebied vau Boekit Gemoesoe, dat onder Kormtji behoort. Sinds achtte men een verder verzet van Korintji tegen de eischen van het Ned.-Ind. gouvernement vry onwaaischynlyk. Doch dit zal zeker anders worden zoodra Toemengoeng zich weer in die streken gaat ophouden. Het is dan ook opmeikeiyk, dat de vlucht van dit hoofd samenvalt met het bekend wordori van de berichten van uitstel en zeer mogeiyk afstel vau verder gewapeud optreden tegen Korintji. Hel standbeeld van president Kruyer. In een brief uit Preioria leest het „Hbl.": „Hot model (in brons) met volle auteurs rechten van het standbeeld van president Kruger met de vier Boeren figuren er by, is hier in Pretoiia te koop voor 750 pond ster ling. De beeldhouwer wil hot niet aan een Engelschman verkoopen. De beelden zyn de eenige, die bestaan. Z(J zyn op Yan de ware grootte en een historisch monument. Er is geen voetstuk by, alleen de vyf beel den, mou kan ze öf afzonderiyk neerzotten óf er een voeisluk voor laten mak n." Naar aanleiding van dezen brief vraagt het „Hbl.": Is er iemand, die dit beeld wil koopen om hot uit Engel8che handen te houden Particulier of museum? De dubbele moord in de Czaar Peter straat. Tweede dag. Yoor de vijfde kamer der rechtbank te Amsterdam werd het onderzoek hervat in de zaak tegen Johannes Wolff en Cornelis 10) Misschien doordat do rookliefliebbery van haar man meermalen tot botsingen aanleiding had gegeven, trad ue herinnering daaraan op dat oogenblik het meest op den voorgrond; het gevolg was, dat zy een sigarenkoker voorstelde. Humphrey was opgetogen mot dat idee. Als hot bewuste voorwerp nu maar niet in de uitstalling lag. Tot zyn groote teleur stelling moest de weduwe bekennen, dat dit maar al te waar was. „Wat nu te doenl" vroeg hy ontmoedigd. Maar hy vond, zooals gewooniyk, een zeer practische oplossing van het vraagstuk; hy vloog den winkel uit en riep zyn vader, die nog altyd geduldig stond te wachten. „Papa, wilt u een minuut lang u omkeo- ren, want wy moeten iets uit de uitstalling halen." Sir Everard gaf hieraan onmiddeliyk ge hoor, en Humphrey kon nu gerust zyn gang gaan. Deze was opgetogen met de verschil lende sigarenkokers, die de goede juffrouw hem met een onuitputteiyk geduld liet zien. Er waren er zulke prachtige by, heelemaal geborduurd I Vooral voor de kleinste en mooiste had hy een byzonder zwak. „Maar daar kunnen zoo weinig sigaren in," meende de juffrouw, terwyi zy het ding op zy legde, „wilt u niet liever een grootere hebben?" „O, dat geoft niets," antwoordde Humphrey, „want papa rookt toch niet. Als het maar een mooi ding is, en klein genoeg voor zyn Donker, beklaagd in den nacht van 9 op 10 April 1902 Petrus Brouwer en diens nicht Johanna Maria Pieternella Smaal, wonende Czaar-Peteretraat 37, van het leven te heb ben beroofd. In de eerste plaats werd gehoord Teunis Seppen, diamantslijper, thans gedetineerd wegens do inbraak in de Nieuwe Looiere straat, voor den tijd van 5 jaar, bij welke inbraak bekl. Wolff'de deur heeft openge maakt Deze getuige had bij den rechter-oommis- saris een omstandig verhaal gedaan, dat Wolff hem de plaats zou aangewezen hebben waar Brouwer woondo on de manier om in huis te komen, Thans voor de rechtbank her riep hij dit getuigenis en zeide dat hij dit alles gelogen heeft, om Woln ta bezwaren, daar hij nu 5 jaar in do ,,kast"zit en Wolff vrijgeloopen was. Frans Groot (veroordeeld wegens den moord in de Dubbele Buurt) zou hom toen gezegd hebben, Wolff te bezwaren. Do officier ondervroeg getuige scherp, wio of hem dan wèl gezegd heeft, hoe men zioli toegang tot het huis van Breuver kon verschaffen, en eindelijk vertelde Seppen, dat Vink (die tegelijk met hem veroordeeld is wegens de inbraak in do Nieuwe Looiers straat tot -1 jaar gevangenisstraf) hem gewe zen heeft de bank-v an-leening in de Con rad st raat, waarnaast een gangetje was, dat uit kwam op een schutting, die stond vóór den tuin van Brouwer. Nog werd dezen getuige gevraagd,of hij niet Leenderb van 't Veldt over deze zaak in do govangenis gesproken heeft. Getuige er kende dit en zei de, dat v. 't Veldt hem eerst verteld heeft, dat hij de moordenaars uit de Czaar-Peter-straat wist en dat hij die aan do justitie wou overleveren om gra tie te krijgen. Toen getuige naar do namen van do daders vroeg, noemde hij eerst Jan Spekkers en Jan Hagens (die aanvankelijk als medeplichtige in de diefstalzaak aan den Haarlemmerweg gevangengenomen is, doch later losgelaten) en eerst later heeft hij de namen Wolff en Donker genoemd. Hij zeide toen tevens, dat hij blij was, dat deze twee ,,or in" gingen, dan zou hij wellicht gratie krijgen. Do volgende getuige was Lena Hommes, do vrouw van don schoenmaker Brouwer uit do Con rad-straat, dio achter den vermoorde Brouwer uit de Czaar-Peter-straat woonde. Deze heeft den dag voorafgaand aan den moord in de Conrad-straat 3 personen zien staan, do een groot, met een lange donkere jas aan en de pet in de oogen, de andere klein en ineengedrongen. Do beklaagden komen met die twee per sonen zeer veel overeen, ook in hun klccding. Blommetje (Wolff) moest bij de confron tatie zijn (automobiel-)pet opzetten. Hij zet te die in den nok, waarop de officier hem zeido de pet mcor naar voren te zetten. Bekl.,,Maar zoo draag ik hem niet." Officier: ,,Maar je kunt hem toch zoo op zetten." Bekl. (de pet met de klep naar achter opzettende),,Ja, en zóó ook." Bekl. Donker is daarentegen zeer bereid willig in het opzetten van de pet, die hij thans bij zich heeft. Hij had reeds vroegor verklaard, dat hij onmogelijk kon zijn gowccst op 8 April in de Czaar-Peter-straat, omdat hij toen werk te ten huize van den heer Van Loenen Mar tinet te Bussum. Blommetje beweert 's middags na tweeën wel meer door do Blankenstraat te zijn ge komen, vóór den moord en n£ den moord, en misschien ook wel op den bewusten 8sten April. De vrouw zogt, dat die lange man veel op Wolff geleek, de kleine op Donker. Den derden man heeft zij zoo goed niet gezien. Alle drie personen wezen elkaar op do omgevende huizen, voornamelijk op de bank van leening. J. J. Kuipers, die ten tijde van don moord een oafé hield in de Westerstraat, verklaar de vervolgens, dat bekl. Donker den dag na den moord in hot café kwam en toen \n zakdoek bij zich had, die stijf was van bloed. Donker zeide toen, dat hij zooveel last van neusbloedingen had. Bekl. Donker ontkent, dat dit op den dag na den moord geweest is, hij herinnert zich borstzak, is het altyd goed. Wilt u het asjeblieft goed inpakken, zoodat papa nooit kan zien, wat het is?" De weduwe wikkelde het voorwerp in ver scheiden papiereu, en Humphrey verliet den winkel, terwyi zy met een lang gozlcht achter de toonbank bleef staan. „U hebt het toch niet gezien, hoop ik, papa?" vroeg hy ernstig, terwyi hy op zyn pony klauterde. Sir Everard verzekerde hom, dat hy niets had gezien en wendde zich tot de weduwe, die met een ontsteld gezicht naar buiten was gekomen. „Hoeveel?" vroeg hy zacht, zoodat Hum phrey niets verstaan kon. „Twee gulden, mynheer," antwoordde do winkeljuffrouw. Sir Everard verborg zyn gedachton en be taalde het geld. „Is het niet goedkoop?" vroeg Humphrey, toon zy wegreden, „u moet denken, dat het heelemaal met dik gouddraad geborduurd is, en maar myn hemel, nu zou ik my haast verspreken. U hebt het toch niet hieruit begrepen „O neon," antwoordde sir Everard, „ik ben zelfs nog veel nieuwsgieriger geworden; want ik kan my maar niet begrypen, hoe je in dat kleine winkeltje iets hebt kunnen vinden, dat geheel met gouddraad is gebor duurd Humphrey was verrukt. „Dus u hebt er heelemaal geen idee van, wat het is, papa? Dan weet ik nu iets, dat u niet weet. zegt my zoo dikwyls, dat u een heeleboel dingen weet, waarvan ik niet het minste verstand heb. Nu is het juist andersom, is het niet?" Juisc andersom," bevestigde air Everard; en eenige oogenblikJcen reden zy zwedend door. dat hot eerst op 3 Juni geweest is, toen hij met Kuijpere een financieele aangelegenheid heeft geregeld. Kuijpere hield ochtor pertinent vol, dat hij zich niet kon vergissen; de dag van den bebloedon zakdoek was in ApriL Een sohilderskneoht uit Bussum, die in April met bekl. Donker gewerkt had bij den heer Van Loenen Martinet, vertelde, dat Donker één dag 4 uren te laat op het werk gekomen is, en dat hij toen tevens gezegd heeft: ,,Ik heb mijn petoverspeeld". Hij had toen n.l. een kalotje op. Donker ontkent, dat hij ooit te laat op hot werk gekomen was;wel was hem eens de pet van het hoofd gewaaid. Naar aanleiding van hetgeen Seppen ver klaard had, werd thans ook Frans Groot (bekend uit de moordzaak in do Dubbele Buurt) gehoord. Deze orkende, dat hij tegen Seppen gezegd liecft: ,,Als ik wist, dat hij (bekl. Wolff) den moord in de Czaar-Peter- straat gedaan had, zou ik hem er in laten loopen". Dit zei hij, omdat Blommetje (do nom do guerre van Wolff) hem verraden had in de zaak van de Dubbele Buurt-. Soppen bevestigde, dat hij, zoo geïnsti geerd door Groot, lougens verteld heeft aan den rechtor-coiniïiissaris. Na do pauzo werd '6 ceret gehoord L. van Dekken, de 14-jarige zoon van den schoen maker Van Dekken, die naast den vennoor den Brouwer woonde. Deze zeido, dat eenige dagen vóór den moord twee mannen bij hem aan de deur zijn geweest, die wel eenige overeenkomst met beklaagden vertoonden. Een zuster van dezen getuige verklaarde on geveer hetzelfde. De werkvrouw, die destijds bij den ver moorden Brouwer in dienst was en den mor gen na den moord het misdrijf bemerkte, gaf eenige bijzonderheden over de inrich ting van het huis. De weduwe Verhoeff, nogmaals voorgeroe pen, zoide, dat Kees Donker, voor do moord gepleegd is, reeds in het huis van Brouwor poolshoogte genomen heeft- door daar geld te lateii wisselen. Dan zag hij meteen, waar de lui hun geld geborgen hadden, Zoo ging hij altijd bij zijn zaakjes te werk, zeide hij. Bokl. Donker ontkende de waarheid van deze verklaring. Hij is nooit in het huis van Brouwer geweest. De dochter van den vormoorde, Maria Brouwer, was zeer aangedaan bij haar ver hoor, toen cok zij inlichtingen gaf omtrent het huishouden van haar vader, en o. a. zoide, dat bekl. Do Wolff haar reod6 op het eerste gezicht zeer bekend voorkwam. Vervolgens werden -fCendert van 't Veldt en Teunis Seppen met elkander geconfron teerd. Van 't Veldt zeide, dat hij wel gefin geerde namen aan Seppen heeft gezegd, dit deed hij om dezen voor den mal te houden. Bekl. Donker betoogde, dat aan het getui genis van Lccndert van 't Veldt geen waarde gehecht kan worden, omdat deze voor zijn eigen zaak spreekt-, om nl. gratie te krijgen. Jan Dabroek, gedetineerd wegens 't uit geven van valsche bedelbrieven, heeft in do gevangenis een gesprek tusschen Lcendcrt van 't Veldt en Donker gehoord, waarbij Donker zeide, dat hij wel lust had om ccn moord to doen. (Vroeger zou hij buiten code verklaard hebben, dat Donker had gezegd, dat hij wel „weer" een moord zou willon doen, thans ontkende hij dit echter.) Donker beweerde, dat deze verklaring on juist was. Wel was in do gevangenis wat opgesneden", maar niet zooals deze getuige verklaarde. Nadat do schoenmaker C. v. Dekken, die naast don vermoorden Brouwer woonde, nog eenigo inlichtingen had gegeven, word de zitting verdaagd tot Woensdag a. 8. Vahche munt. Do Amsterdam8che rechtbank veroordeelde gisteren den koporsmld, die zich tot twee malen toe schuldig maakte aan de vervaar diging van valscho guldens, tot gevangenis straf voor den tyd van drie jaren. DE STAKING. De nooduet. Heb ,,Hbl." schrijft: ,,Het voorstel van web t-ot het onder de wapenen houden van „Het is niets pleizierig, oen gohoim te bobben," begon Humphrey weer. „Hoe dat?" vroeg zyn vader glimlachend. „Het ls zoo verschrikkeiyk moeiiyk om het niet te verklappen," antwoordde hy. „Twee- of driemaal begon ik er al byna over te spreken, en dacbt er niet aan, dat u het nog niet moogt weten." „Laat ons dan over iets anders sprekon." Weder een oogenblik stilte„Gelooft u ook niet, papa, dat hot maar boter was, dat wo naar huis gingen?" „Nu al naar huis? Bon je moe?" „Neen, dat is het niet; maar ik weet zeker, dat, als het nog langer duurt, Ik u het geheim verteld zal hebben, voordat ik or aan denk. Ala ik het nu maar aan iemand anders kon vertellen, zou het in orde zyn, daarom wilde ik zoo graag naar Miles." „Maar ik moet generaal Calville nog spreken, en ook even een bezoek brengen by den ouden Dyson.'' Humphrey vond het altyd beeriyk om met zyn vader visites te maken, en drong er niet langer op aaD, maar naar huis te gaan. Dyson is een oude doove man, is 't niet, papa? Is hy doof geboren?" „Neen, hy ia eerst voor een paar jaar doof geworden." „Ik bon biy, dat hy niet doof geboren is; wat zou dat erg zyn, nooit van zyn leven iets te hebben gehoord! Ik zou wel eens willen weten, of de ouwe Dyson ook een oortrompet gaat koopen." „Ik denk, dat de arme stakkerd or geen geld genoeg voor zal hebben." „Ik zou hem er zoo graag een willen geven." „Maar waar is je geid?" „Ja, daar heb je 't weer. M(jn geld, ik heb nooit gold." de lichtingen 1900 en 1901 draagt een uiterst sober karkfcer. Het eenigo artikel bepaalt, d«t de miliciens van bedoelde lichtingen onder de wapenen eullon blij i ,,zoo lang Wij zulks raadzaam oordeelon." De Memo rie van Toelichting beslaat nog minder druks dan het wet-svoorelcl (met inbegrip van den considerans) zelf. Als eenig motief voor het indianen van het voorstel wordt verklaard, dat ,,do gebeurtenissen, welko aanleiding gaven tot dit onder do wapenen roepen", „nog niet zoodanig verloop heb ben genomen, dat het zich laat aanzien, dat genoemde milicions, nadat zij zes weken on der (de) wapenen zullen hebl^n doorge bracht, met verlof huiswaarts kunnen wor- den gezonden." Do Regeering kan, beter dan iemand an ders, weton of inderdaad de spanning niet reeds zoozeer is verslapt, dat de lichtingen, of altki.ns con deel daarvan, naar huis zou den kunnen worden gezonden. ILker heeft hot indienen van de strafwetvoorstellen nieuw voedsel gegeven aan de agitatie, die toen reeds aardig begon te luwon, en het is mogelijk dat, nu die voorstellen eenmaal zijn ingediend, de vernieuwde spanning nog niet voldoende is opgehouden om eenige vermindering van den buitengewonen mili tairen druk to gedoogon. Wij herbaJen het: Do Regeering kan de omstandigheden met meer volkomenheid booordeelen dan an deren. Maar wij hadden dat toch wel wat nader willen zien toegelicht. Al te groote soberheid kan licht worden misverstaan en worden opgevat als onver schilligheid en norschheid. Heeft de Regeoring niet gevoeld dat, wat voor haar zoo duidelijk is, dat het geen toe lichting behoeft, misschien nicl io duide lijk is voor de milicicrs, die werkloos onder de wapenen zijn Ten tweeden male in deze gansche treurige geschiedenis schijnt ons deze llegeering den aard van ons volk to miskennen. Wij heb ben reeds conmaal betoogd dat ons volk wel een gezagsjuk dragen wil, mits het do over tuiging heeft dat het zoo licht mogelijk ia Wij herhalen dat bij deze gelegenheid. Do opgeroepen miliciens zullen, wij zijn cr van overtuigd, althans wat de overgroote mcor- derheid van hen betreft, hun last in 't be lang des land» nog wel wat willen dragen als de Rcgcering het noodig acht, maar had den zeker van het waarom" wat meer wil len vernemen. Intussckcn, men mag betreuren dat de Regeering ook ditmaal gebrek aan tact en beleid toont, men moet vertrouwen dat zij doet wat zij, na ernsti"- overweging, meent to moeten doen. E de miliciens, die onder de wapenen zijn, mog n wèl bedenken dat de buitenge wone en zoldzame last, dien zij nu dragen, een gevolg is van de goringe lasten, die in normaio omstandigheden onzo legerwct op legt. Het is volkomen juist wat minister Kuypcr onlangs in de Twcode Kamer op merkte, dat men bij ons to lande veel spoe diger dan elders tot buitengewone oproe ping moet overgaan, omdat ons blijvend ge deelte zoo uiterst gering is. Wij ondervinden nu een nadeel van den korten oefeningstijd, dat zich zeer zelden doet gevoelen, terwijl do voordeden daar van blijvend zijn cn juist daardoor mis schien niet genoeg worden gewaardeerd." De Wetsontwerpen. Do Utrechtscho Handelssociëteit heeft be sloten eon adres tot do Tweede Kamer te richten, naar aanleiding van het adres van mr. E. J. Korthals Altes. Adressantc kan zich met do daarin neergelegde beschouwin gen ten vollo vercenigcnwijst cr op dat door don tegenwoordigon toestand de bo- langen van handel cn nijverheid zeer wor de geschaad cn dab do voorspoed van dezo grooto volksbelangen in het nauwste ver band staat met een rcgelraatigcn gang van zaken. Zij verzoekt derhalve b X Regecrings- voorstel zij het in gewijzigden vorm aan te nemen, om te komen tot do overtui ging, dat do belangen van handel en nijver heid door vrijheid van beweging en door volkomen zekerheid kunnen worden behar tigd. „En ik hob je pas oen shilling gegeven." „Daar heb ik ulevellen on janhagel voor gekocht." „O zool Wo kunnon moeilyk koek eten en tegeiyk ons geld in den zak houden, geloof je ook niet?" „Goen koek, papa, janhagel," „Dat is allemaal hetzoltde. Als je je geld nu hadt opgespaard, in plaats van er snoep goed voor te koopen, dan hadt je er nu wat beters voor kuDnon hebben." „Dat is waar. Daar had ik nog nooit aan gedacht. Ik zal dadelyk beginnen te sparen; don eersten shilling don beston, dien u me geeft, zal ik wegstoppen, en zoo doorgaan net zoolang totdat ik genoeg heb, om voor oudon Dyson een oor-trompet te koopen." „Dat is oen uitstekend plan." „Wanneer denkt u, dat ik weer eens een shilling van u kryg, papa?" „Ja, dat kan ik je zoo niet zeggon, ik weet het nog niet." „Zou hot niet goed wezon, als u er maar gauw mee begon? Hot zou jammer zyn, als die arme oude Dyson zoo lang moest wachton." Sir Everard gaf hem 66n shilling en zeide: „Pas nu op, en gebruik het gold nergens anders voor." Humphrey beloofde dat plechtig. Toen zy voorby hot huisje van Dyson kwamen, was deze in zyn tuin. Sir Everard trad op zyn vroegeron tuinman toe en sprak hem vriendeiyk aan. Hy was niet zoo doof, dat hy het zware geluid vaa don baronet niet veretond; maar wat Humphrey met zyn licht stemmetje ook beproefde, het was alles tevergeefs. „Wat zou hy biy zyn," dacht de kleine jongen, „als hy wist, dat Ik een oor-trompet voor hem ga koopen." En met een triomfanteiyk gezichtje liet hy Omtrent hot onderhoud, dat het hoofdbe stuur der Alg. Ned. Vcrcenigmg voor Spoor- en Tramwegpersoneel te Amsterdam gehad heeft met het gedelegeerd lid van den raad van administratie der H. IJ.-S.-M., den heer Van Hasselt, wordt nog gemeld, dat medegedeeld werd, dat een onderzoek naar de gevolgen der gestelde eischen voor de Maatschappij door de directio was ingesteld, terwijl over enkele punten nog toelichting werd gevraa- 1. De vereenV ig zal met de beslissingen, door de directie der H. IJ.-S.-M. genomen, in kennis worden gesteld. Naar de ,,N. Iv. O." verneemt, hebben de wegwerkers ros,), dc ploegbazen op tie baan vakken UtrechtBussum en Amersfoort Hilversum dor Holl. IJzcrcn-Spoonveg- Maatschappij ccn loonsverhoo^ng gekregen van 10, resp. IB oents per dag, terwijl voor huishuur van woningen der mnatsc' -ppij slechts 1.10 per week door do Maatschap pij in rekening zal worden gebracht, een en ander met aanvang van 1 April a> e. Van de Londenscho „wnndolstokkcnma- kereyerecniging" ontvangt „Het Volk" een schrijven, waarin zij den Hollnndsohcu ka meraden „don brocdcrgroet brongen in do worsteling tegen het tyrannick wetsvoortel, dat thans bij hot Hollandscb parlement is ingediend." Het hoofdbestuur van 't „Noderlandsch Ondor- wyzers Genootschap" hoeft lo. een weigerend antwoord gegeven op een verzoek om hot petitionnement der XX to steunen, en 2o besloten niet in to gaan op do uitnoodlging van het hoofdbestuur van den „Bond van Nederlandsche ondorwyzers" om a. het adres van dit bestuur inzake de etakingawetton te steunen, en b. vertegenwoordigers to zonden naar de door den bond belogdo vorga- dering. welke a. s. Zondag 29 Maart, te Utrecht in het cafó „Buttenlust" zal plaats hebben. Hot Genootschap motiveert doze handelwy- zo door te verklaren, dat hot in de aanne ming dor ingediende wetsontwerpen geon govaar ziet voor de onderwyzers, noch voor den arbeid hunner vereeniglngen. Bovendien heeft volgens het Genootscbapsbeetuur do attis vóór on tegon dio ontwerpen een karok- ter aangenomen, waardoor datgene wat de ondorwyzers als staatsburgers verdeelt veel sterker op don voorgrond treedt, dan dat het welk hen als ambtenaar voreenigt, (N. v. d. D.) In de vergadorlng der liboralo kiesveree:.. ging to Gouda werd bosloton geen petitio aan do Tweede Kamer te zenden en dus do „Liberale Unie" ln dezen nlot te steunen. Burgerlijke Stand. KATWIJK. Gob or en: Leoudort, Z, van L. do Kleor ou U. Mulder. Potronella Elisabeth, D. van A. 0. Wassenaar on J. Ouwehand. Goortjo, D. van C, van der Plas on A. van Beien. Arie, Z. van A. den Llaas on A. van Dujjn. Dirk, Z, vau D. Moijvogol on C, do Vreugd. Jacoba, D, van A. Hos en C. Hoek. Ovorlodon: Dirk van dor Plat 83 j., wed. van A. van der Meg. NOORD WIJK. Ge boron: Antonie, Z. von J. T. de Bos en J. A. von Konjjnonburg Albertus Josephus. Z. van J. bredorodo en A. C. E. Heemskerk. NOORD WIJKERLIOUT. B oval Ion: M. A. v. d. KJagt geb. Warmorhoven D. SASSEN11EIM. Ge boron: Johanna Mar- gareiba, D. van A. J. VerkleQ on C. M. b. Verde- gnnl. Elizaboth Maria, D. van Th. Raaphorst en M. de Graad. TER-AAR. Bevallen: A. Ifoeleman geb. Wildenburg Z. Ovorleden: C. van Leeuwen, wed. van W. Hofstede, 69 j. L. Hoogorvorat D. 5 j. VOORHOUT. Geboron: Cornelis, Z. van Johannes Koelem&n en Maria van dor Goor. Bernardus Theodores, Z. van Bornni dus Theodores Scholto en Wilhelmma Petronclla van Roon. Engelbertus Franciscus, Z. van Engelbertu9 Fran- oisens Knoppert en Hondrikn Eigeubrood. DaniOl, Z. van Cornelia Angevaro en Elizaboth Zoet. Joanna Maria Joaephina, D. van Johannos Jacobus Floor en Anna van Dgk. WOUBRUGGE. Overleden: F. Kroes, ochtg. van J. Wisman, 76 j. ZEVENHOVEN. Bo vallen; C. J. Slingorland geb. Vosbart Z. J. de Roon geb. Van Essen Z. Overleden: W. Voost 62 j. en II m. den oudon man het goldstuk zien, alsof dat hom alles zou duideiyk maken. Dyson schudde lachend hot oude hoofd. „Zoo, zoo, zeker om snoepgoed te koopen?" vroeg hy. Humphrey schuddo stellig het hoofd on trachtte al schreeuwend een uitlog te geven. Maar het baatte hem niets, en toen sir Everard hoonging, kon hy niot andors doen dan nog eens beslist neon te schudden, „Aan ouden Dyson zou je nooit een geheim kunnen vertellen," zeido hy tot zyn vader, toen hy dezen weer had ingehaald. „Kyk eens aan, jo zou hot zoo hard moeten uitschreeu wen, dat iedereen het zou hooreri. Het zou geon geheim meer wozen, als het heele dorp het hoorde. Denk eens, dat lk in zyn oor riep zoo hard ik kon: Dyson, ik ga papa met zyn verjaring oon cadeau goven, het is een sigarenko Lieve hemel I Ik heb myn geheim verklapt 1 Hebt u hot verstaan, papa? Hebt u het vorstaan?" Sir Everard was juist in een oogenblik van verstrooiing, zoodat hy met de hand op hot hart kon zeggen, dat hy van het geholm nog niets afwist. „En hier zyn wy by generaal Colville," voegde hy er aan too, terwyi hy zyn paard door liet hek van een mooi buiten stuurde, „nu zul je gelegenheid gonoeg hebben, om aan iets anders te denkon." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 17