Raadgeving. WekelUksehe Kalender. ALLERLEI. recept! RaadseL do musschen. Zoolang we in de handen klap pen of met los kruit in de lucht schieten, blijven zo rondvliegen; maar nauwelijks heb ben we de hielen gelicht, of ze strijken weer neer op de verboden plaats. Zou er ook verband bestaan tusschen do schoonmaak en de vele voorjaarsziekten? Zoolang het stof niet vernietigd wordt, maar als het ware ,,in de wandeling" wordt gebracht, loopen wij in alle geval gevaar. Hoe nu aan dat gevaar te ontkomen? Gedeeltelijk wordt het tegenwoordig be zworen door tapijten, gordijnen en dekens niet meer in huis, in tuin of op straat uit te kloppen, doch te zenden naar inrichtin gen voor machinale reiniging. Dat heeft voor velen echter groote beswa ren. Een schoonmaak neemt op die wijze het schrikbeeld aan van een verhuizing. Gelukkig heeft een practische Engelsoh- man er iets op gevonden. Hij heeft een toe- stol uitgedacht, waardoor volledige reini ging van stoelen, kiecden en gordijnen kan geschiedenzonder dat er ook maar één meu- rbel van zijn plaats behoeft te worden ge bracht Dit reddingstoestel voor den schoonmaak tijd heet Vacuum cleaner" en bestaat uit een door een kleinen motor gedreven lucht pomp, waaraan een lange gummislang is bevestigd, die eindigt in een metalen mond. Zoodra do pomp in beweging wordt gesteld, zuigt do metalen mond de lucht in. Men heeft nu slechts het toestel langs de meube len te bewegen om alle stof te zien opzuigen. Een in do slang geschakelde filtreer houdt het stof togen en verzamelt het in een daar aan verbonden zakterwijl de stofvrije luoht door de pomp ontwijkt. Deze wijze van stofvrij-maken heeft boven dien het groote voordeel, dat de meubelen inict alleen niets te lijden hebben van ver- j plaatsen, uitkloppen of uitstoomen, maar zelfs worden opgefleurd, aangezien bijvoor beeld de haren van de tapijten, door de zui- gmg der luoht, worden opgeheven en dus een deel van hun oorspronkelijke kleur te rug knjgen. De uitvinder geeft aan de hand om een automobiel te ontwerpen., die langs de huizen zal gaan om door lange slangen het stof te komen wegzuigen, op dezelfde wijze als wij dat reeds kennen in dien anderen stoomwa gen, die den beerput leegt. In een halven dag is een kleine, in een heelen dag een groote woning op die wijze geheel stofvrij te zuigen. In groote gebouwenhotels, thea ters, restaurants en winkels, zal men eigen toestelion moeten bezitten. Te Berlijn zal een proef worden genomen. D© Maohinonfa- brik van Schwarzkopff aldaar is bezig eeni- ge toestellen te vervaardigen. Er valt in theorie niets tegen dit stelsel te zeggen; of het in de practijk bezwaren zal ontmoeten, zal de toepassing moeten leeren. Het beginsel wordt nu reeds toegepast in fabrieken, waar schadelijke stofdcelen of dampen bij de bewerking ontstaan. Daar vindt men boven de werktafel een lucht koker aangebracht, waarin alle dampen, stofdeeleai en vezels worden opgezogen, zoo dat niets schadelijks in do longen van workman kan binnendringen. Het verschil is alleen, dat dez» luahteuigors vaststaan on de bovenbeschrevene verplaatsbaar zijn. Wordt de gunstige verwachting bewaar heid, dan ie het gedaan mot de glorie van de ouderwetsohe schoonmaak, dan zullen de mannen de lente eens mogen genieten zon der de boetemaand der schoonmaak-ontbe ringen, dan zullen onze schrijftafels en boe kenkasten worden stofvrij gemaakt zonder ia ondersteboven te keeren, en dan zullen we misschien wat minder hoesten dan nu in liet voorjaar gebruikelijk is. Welke man zal den stofzuiger niet gaarne een volledig succes toewenschen? Afnemen van houtwerk* Bij het afnemen van houtwerk moot men zoo weinig mogelijk van zeepwater gebruik maken. Zijn er geen vuile vlekken, dan is afnemen met spons of wollen doek en af drogen met een zeemleeren lap voldoende. Om ook bij de reetjes te kunnen komen, doe men den lap oven om het ronde einde van een haarspeld; een plat stokje is daarvoor ook te gebruiken. Zijn er vuile vlekken op het houtwerk, dan moet men het afnemen met zeepwater. Nooit mag men echter toelaten, dat de zeep aan den doek wordt gesmeerd, daar de verf hierdoor van het hout wordt afgebeten. Bij zeepwater gebruik© men steeds wollen lap pen, daar deze langer vochtig blijven dan katoenen. Na het doen met zeepwater moet men het houtwerk met koud water afnemen en met den zeemleeren lap goed droogwrij- ven. Men kan ook Brusselsche aarde aan een vochtig lapje doen en daarmee wrijven tot de vlekken verdwenen zijn. Soms gaan de vlekken weg door te wrijven met een lapje met eenige druppels boom olie. Zondag. Tevredenheid is de eerste waarborg van huiselijke liefde en vrede, maar onderling vertrouwen is er geen mindere waarborg van. Maandag. Een vriendelijk gelaat is als de morgen- zonneschijn. Het maakt de nederigste wo ning licht; W doet het meest gesloten hart als 't ware ontluiken. Dinsdag. Weltevreden staat meer op hekken dan op harten I v Woensdag. Leer steeds dankbaarder ontvangen en vroolijker geven. Donderdag. Wees voor uw vrienden een vooroeeld en voor de uwen een zegen 1 Yrtydag. Haastig streven voert nooit tot een hart- verblijdend einde. Zaterdag. Tracht het goede te zoeken en niet het kwade, zoowel in de men~ohen als in het le ven, en gij zult vinden wat gij zoekt. Tan den Katheder. Konijntje komt van canioolua. Dat is een Latijnsch woord en zou in 't Nederlandsch hondje be te eken en, als de ooren niet zoo lang waren. Het klimaat der woestijn Sara is des nachts dikwijls onder nul, terwijl men er daags eieren kan koken. Napoleon werd op den terugtocht van Moskou niet eigenlijk overwonnen, maar voor neb uitgejaagd. Cesar sprak de woorden: Gij ook, Brutus? vóór zijn dood uit. Overbluft. Eerste reiziger: „Onze leer fabriek is zoo groot, dat wij een eigen vee stapel kweeken." Tweede reiziger: ,,Is het andera niet? On ze magazijnen zijn zoo uitgebreid, dat een klant, die aohtenn nieuwe laarzen aantrekt, de zolen heeft doorgeloopen eer hij buiten ia." Vergissen is menschel ijk. Boekhouder (in een manufaotuurzaak, tot de bedien den): „Die jonge dame, die zooovcn hiex was, had haar oogen met van rmj af. Zou ze zin in me hebben V' Bediende: „Neeoijwij konden de verlangde kleur van rood niet vinden, en teen heeft ze ene op uw neus gewezen." IJveraar: „En ik verzeker u, voor het volk een achturige werkdag zeer goed ia en voor den werkgever evenzoo. Is mijn avondeten klaar, Griet?" Vrouw van den ijveraar: ,,Neen, mijn acht uren waren te vijf uren van maAAt^ om." Rara ams. Onderwijzer: „Wie heeft er wel eens 'n vogel zonder veeren gezien?" Leerling: „Ik, meester 1 'n kip 1" Onderwijzer: „'n Kip zmndeir veeren? Waar dan?" Leerling: „In de keuken I" Dtrecteur van de gevangenis: „*t Is onze gewoonte, de gevangenen het beroep te la ten uitoefenen, dat zij in de maatschappij hadden. Wat is jouw beroep? Kleermaker, fammerman, schoenmaker of Gevangene: „li ben handalaredrigor, mijnheer." Een slimmerd-, Een aardige anekdote wordt verteld van een welbekend Nieuw- Yorksch rechtsgeleerde. Toen hij nog een jongen was en naar werk zocht, zag hij voor een winkel van die wereldstad een bordje hangen, waarop atomd: „Een jongen ge vraagd." Hij haalde het bordje weg en trad den winkel binnen. Daar ontmoette hij den eigenaar. „Waarom breng je dat hier binnen?" vroeg de winkelier. „Omdat u geen jongen meer noodig hebt," zei de snaak beleefd. „Ik aanvaard de be trekking. Denkende kinderen. Jantje heeft ge hoord, dat Eva van een rib van Adam ge maakt is. Op zekeren dag loopt hij naar zijn moeder en zegt, terwijl hij op zijn zijde wijst: „Ma, het doet hier zoo'n pijn; ik geloof dat ik een vrouw zal krijgen." Grof. Gast: „Kastelein, ik wil iets eten, mag ik de spijskaart even zien?" Restauranthouder: „De spijskaart wordt juist aan een ander tafeltje gebruikt. Ik heb gebraden lever, ossepoot, runderboret, kalfskop Gast: „Ik vraag geen beschrijving van je zelf, maar ik wil wat eten!" Parisienne-sans. Een zeer smakelijke saus, waarin gij res ten van visch kunt presenteeren of die ge ook wel bij een vischschotel geven kunt, wordt op de volgende wijze bereid: Doe in een pan 25 gram boter, twee eet lepels bloem, wat nootmuskaat en doe daarbij 2 d.L. melk of room. Roer dit op een niet te sterk vuur gedurende 16 k 20 minuten voortdurend om en voeg daar fijn gehakte peterselie bij. De saus moet wat dik zijn, maar mooi gelijk gebonden worden. Ia die saus doet gij dan wat kleine oham- pignons, stukjes truffel als dobbelsteentje® gesneden, zoomede wat garnalen. Vóór het opdienen wordt ceze nogmaals op temperatuur gebracht, maar mag niet koken. Velen voegen nog zont en peper aan deze saus toe. Oplossing ran hei Raadsel in bei vorig Zondagsblad: De rechter- en de linkerhand. Ik ben een kleine visch, Gerookt smaak ik zeer goed; Keer mij in 't midden om, En leest gij mij dan goed, Dan ben ik een stuk hout, Niet dik en ook niet breed. Weet gij nu hoe ik heet? [Oplossing in het volgend Zondagsblad]*

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 12