Kabinetskoeriers. relde hij haar. Vervolgens maakte hij met rijn strijkstok een opening in het riet. „Men zal gelooven, dat ik van den von- ;der gevallen ben, dat ik dronken was. Mélie sal er geon verdriet van hebben." Het was een heldere nacht. Nog eenmaal aloeg hij een bl.'s. over het landschap, als om daaraan een laatst vaar- wel toe te roepen. Die' bij hem lag het kerkhof, waar het volle maanlicht op het 1 met bloemen versierde kruis viel, dat op het l graf van Jacquot was geplant. Toen was het hem alsof de stem van zijn broertje hem toefluisterde: „Bastion, Bastiende goede God wil niet, dat men zich het leven beneemt." „Daaraan dacht ik niet", zei de de wanho pige. „Jacquot heeft als kind geleden, ik moet lijden als man." Hij bereikte zijn hut, pakte zijn weinige bezittingen in een bundeltje bijeen, hing het aan zijn wandelstok en begaf zich weder op weg. Nimmer heeft men in het kanton Bastien den speelman wedergezien. Omtrent deze hof- en diplomatieke „brie venbestellers" komt in „Die Woche" een aardig artikel voor, dat hier vertaald volgt: Niettegenstaande de wereldpost haar taak op voortreffelijke wijze vervult, vertrouwt de diplomatie van een aantal landen toch aktenstukken, instructies voor de gezanten en andere politieke documenten niet aan het postverkeer toe, maar laat zulke go- wichtige stukken, do particuliere corres pondentie van vorsten en de onderschei dingsteekenen der verschillende ridderor- den, enz. door bijzonder aan te wijzen per sonen bezorgen, die in zoo weinig mogelijk 1 opvallende kleeding daartoe van den trein of een stoomschip gebruik maken. In Duitschland wordt in dezen dienst voorzien door de officieren van het Pruisi sche veldjagerskorps, dat in 1740 door Fre- derik den Grooten werd opgericht. De Pruisische veldjagers zijn allen officieren en tegelijkertijd maken zij de opperhoutves- torscamère door, zoodat zij, wanneer zij den dienst verlaten, steeds ergens als koninklijk opperhoutvester worden aangesteld. Ter wijl twintig van deze officieren de houtves tersacademie bezoeken, verrichten twaalf anderen don koeriersdienst; zij reizen weke lijks één- of tweemaal als passagier 1ste klasse in burgerkleeding van Berlijn naar de Europe che hoofdsteden, om belangrijke stukken naar de verschillende gezanten te brengen. Enkele dezer hceren zijn in de vreemde hoofdsteden gestationneerd en reizen van daar tot de Duitsche grenzen, waar zij hun documenten voor de verdere bezorging af geven. De Russische Kabinetskoeriers zijn op do- zelfde wijze georganiseerd als de Duitsche. Zij worden evenals deze „veldjagers" ge noemd en worden ongeveer op dezelfde wijze opgeleid als de leden van het Pruisische rij dende veldjagerskorps. De Kabinetskoerierdienst voor het Mi nisterie van Buitcnlandsche Zaken in En geland is op zeer weelderigen voet inge- rioht, voornamelijk ook omdat Engeland door zijn uitgebreide koloniale bezittingen met de geheele wereld betrekkingen onder houdt. In Engeland worden de Kabinets koeriers gekozen uit de hoogere ambtenaren en uit de beste officieren. Gewoonlijk zijn er tien of twaalf in dienst, en in tijden van politieke beweging worden meer personen, die reeds te voren daarvoor waren aange wezen en al eens meer buitcnlandsche mis siën hebben vervuld, in dienst genomen. Deze ambtenaren van Buitcnlandsche i aken dragen den cigenaardigen naam van „zil verwindhonden". en wel daarom, omdat zij gedurende mn diensttijd een medaille moe ten dragen, waaraan c&n kleine zilveren windhond is bevestigd. De medaille wordt om den hals gehangen en dient eventueel ter legitimatie. Natuurlijk is zij voor gewone stervelingen niet zichtbaar, want ook En geland tracht er voor te zorgen, dat de man nen, die den Kabinetskoerierdienst verrich ten, dat zoo geheim mogelijk doen. Vóór alles moeten zij zich onthouden van alles, wat iemand,, die ook maar een klein beetje begrip heeft van de eigenaardigheid of de geheimen van dezen dienst, deze mensehen zou doen herkennen. De zilveren windhond van de medaille beteekent de trouw, de snel heid en de gehoorzaamheid van dit dier, en deze goede eigenschappen moet ook de Ka binetskoerier bezitten. Ter legitimatie Ln dringende gevallen be zit de Engelsche koerier ook nog een pas, door den Staatssecretaris van Buitcnland sche Zaken zelf onderteekend en met zijn particulier zegel gesloten. Telegrammen of hooge ordeteekenen zijD in een kleine lede ren tasch gesloten, ook met het stempel van Buitcnlandsche Zaken voorzien. De tasch wordt met n leeren band dichtgetrokken, de band eenige malen om den kop van den zak gewonden en dan onderaan verzegeld. Van deze tasch mag do Engelsche Kabinets koerier zich in geen geval scheiden. Hem wordt zelfs voorgeschreven, dat hij gedu rende zijn geheele reis niet mag slapen I Hoe hij het met het nakomen van dit voor schrift klaarspeelt, als hij bijv. van Londen naar China reist, is zijn zaak. In elk geval staat het vast, dat deze Engelsche koeriers een buitengewoon groot vertrouwen genie ten en rdienen. In normaio tijden gaat gewoonlijk een maal per week zulk een koerier van Londen naar Parijs, Berlijn, Brussel, St-Peters- burg en KonstantinopeL Alle tien dagen wordt een koerier naar r.ome en Madrid gezondentweemaal iD do maand gaat een Engclscb koerier naar Ween en en eenmaal per maand naar Teheran. In oorlogstijd, bijv. gedurende den Zuidafrikaanschen oor log of tijdens de expeditie naar China, gaan dikwijls met tusschenruimten van slechts enkele dagen een groot aantal koeriers naar de desbetreffende deelen der aarde, om den daar vertoevenden Engelschen vertegen woordigers voortdurend nieuwe instructies te brengen. Het salaris van de „zdlverwindhonden" is niet bijzonder hoog: ongeveer vierhonderd pond per jaar. Daarbij komt een pond per dag voor eigen onderhoud en natuurlijk vergoeding van reiskosten. Zijn er belangrijke zaken te behartigen, dan mag de koerier geen uitgaven ontzien om op tijd aan de plaats van bestemming te komen. Hij heeft bijvoorbeeld het recht een oxtra-trein te nemen, mag, als het moet, een stoomschip laten gereedmaken, alles om maar op tijd met zijn depeohes ter plaatse van bestemming te zijn. Zijn leven is natuurlijk ongeregeld, vaak ongeriefelijk en niet altijd zonder gevaar. Schipbreuken en spoorwegongevallen op de dikwijls pri mitieve spoorlijnen, waarvan hij soms ge bruik moet maken, zijn dingen, waaraan de Engelsche koerier zich niet mag storen. Daar, waar een Engelsche scl. pvaart- lijn het verkeer met het buitenland of een ander werelddeel onderhoudt, worden ook de kapiteins barer schepen belast met de be zorging van de depeohes. Ook zij moeten bijzonder vertrouwde personen zijn, die dooT het Ministerie van Buitenlandsche Za ken worden bezoldigd. Gewoonlijk weet nie mand van degenen, die op bet schip zijn, zelfs zijn officieren nic'. en nog veel min der de passagiers, dat de kapitein meteen Kabinetskoerier is, en in de brandkast in zijn kajuit ook gewichtige Regeeringsstuk- ken bewaart. Bij het bereiken van de plaats der bestemining geeft de kapitein onmid dellijk de stukken aan het gezantschap af of aan den Engelschen consul ter plaatse, die dan voor de verdere bezorging verant woordelijk is. Buiten deze koeriers heeft het Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken ook nog een aantal detectives in dienst. Deze detectives zijn op de volgende wijze in dienst van het departement gekomen. In vroeger tijden, vooral toen men nog met postwagens of reiskoetsen de reis moest maken, werden eiken Engelschen koerier twee pootige lui meegegeven, die voor zijn persoonlijke veiligheid zorg moes- j beu dragen. Ook na de komst der spoorwe- 1 gen gaf men den koerier twee zulke man nen mee. Zij hielden zich steeds in zijn na bijheid op, waren even weinig opvallend gekleed en bemoeiden zich oogcnectujnlijk heel em aal niet met hem. Maar als de nood aan den man kwam, stonden zij on middellijk klaar. Uit deze begeleiders zijn de detectives van het Ministerie van Buitcn- landscho Zaken ontstaan, die in geval van nood eveneens voor den koerierdienst wor den gebruikt. Voor allee hebben zij discrete zaken voor'de Regeering en de koninkli.ke familie in het buitenland te behartigen, en men zal wel niet ver van de waarheid rijn, wanneer men aanneemt, dat deze heeren nu en dan ook wel eens worden gebruikt om in het buitenland belangrijke mededeelingen machtig be worden, waarmede het depar- ternent van Buitenlandsche Zaken zajn voor deel kan doen. Ook wanneer er intrigee te gen Engelsche autoriteiten in het buiten land worden gesmeed, worden dikwijls met den meesten spoed van Londen uit zeer ze- slepen detectives naar de bedreigde plaaoe gezonden, om de intriges, als bet zijn moet, door tegen-intriges onschadelijk te maken. Ongetwijfeld is de Engelsche buitenland sche dienst het royaalst ingericht en wel niet het minst hierdoor, dat Engeland, evenals overal, ook hierbij het ruimste van geld gebruik kan maken en dan ook niet te gen het aanwenden van geld opziet. In Frankrijk wordt voor het bezorgen van gewichtige stukken naar het buiten land bijna uitsluitend van de diensten van zeer vertrouwde, uitnemende politie-ambte- naren gebruik gemaakt. De „politieke po litie" heeft in Frankrijk steeds een gewich tige rol gespeeld. Sedert haar bewonderens waardige organisatie door Napoleon I heeft de geheime politie altijd in dienst ge staan van de binnen- en buitenlandsche po litiek. Zoo beschikt ook thans nog het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken over een talrijk korps uitstekende agenten, die, zoo wel tot bet inwinnen van belangrijke be richten als tot het bezorgen van gewichtige tijdingen, hun diensten verleenen. Sedert de regeering van Napoleon III is het ge- woonte geworden dezen nonnen schitterende honoraria te verleenen, waardoor de Regee ring niet alleen over vertrouwde, maar ook intelligente krachten kan besohikken, te meer, waar deze menschen ook nog uit de geheime fondsen der Regeering dikwijls een buitengewone belooning ontvangen. Zulke geheime agenten van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken vindt men ook in andere Staten van Europa, die een gere geld en druk verkeer met hun gezanten onderhouden. De werkzaamheden van zulk een geheim agent laten zich moeilijk met een paar woorden aangeven. Hij is eigen lijk alles in één persoonhij is politiek agent, hij is koerier, ij is detective, hij is ten slotte dikwijls hof- en reismaarschalk, want gewoonlijk worden de staatshoofden, hetzij het monarchen of presidenten zijn, op hun reizen door deze geheime agenten van het departement van Buitenlandsohe Zaken vergezeld, die ook verder, in overleg met de politie van den te bezoeken Staat, zich op houden op de plaats, waar bet hoofd van den Staat vertoeft, om alle maatregelen, die voor diens veiligheid zijn getroffen, nog eens nauwkeurig te onderzoeken. Men ver telt, dat deze geheime agenten in dienst van den koning van Engeland voor diens wel zijn en veiligheid hebben zorg te dragen op ee>n wijze, die wellicht nergens haar weder gade vindt. Zoo moet een hunner er op letten, dat er voor gezorgd wordt, dat de koning nergens oponthoud neer t, waar hij op den tocht staat of zit, omdat Ed ard VII zeer gevoelig is voor kouvatten, dus bij groote diners in het binnen- of buitenland, bij officieele ontvangsten, inwijdingen, ju bilea, enz. Iedere Staat bedekt natuurlijk zooveel mogelijk c'e handelingen dezer agenten met den sluier der geheimzinnigheid, en de hee ren zijn zeiven ook wel zoo wijs om in hun eigen belang bun identiteit zooveel moge lijk te verbergen. In boeverre vrouwen bij den Kabinetskoe rierdienst werkz am z'jn. laat zich moeilijk vaststellen. Want dan zijn deze vrouwen ook geheime agentessen, die niet met een of-

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 10