N°. 13206 A4. 1903. I§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ;§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant." Donderdag 12 Maart. IEIISCH DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANT I Voor Leiden per week 0 Gents per 3 maanden i I I f 1.10. Baiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd *ijn 1.30. Prtioo per poet 1.66. PRIJS DER ADVERTENTIËNI Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. - Kleine advertentiön van 30 woorden 40 Gents contant elk tiental woorden meer 10 Oenta-Voor het incaeseeren wordt f 0.06 berekend. Jacht. De CommissariB dor Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van do Gedcputeerdo Staten van den 20stcn Januari 1903, No. 82; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad No. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door de Gedeputeer- i Staten is bepaald: lo. dat het schieten, alsmede het vangon van eenden en duikers, vallende onder art. flö en h der Wet van don 13den Juni 1857 '(Staatsblad No. 87) wordt gesloten op Za- Herdag IJ, Maart aanstaande; 2o. dat do uitoefening der jacht op water wild, voor zoover dio niet' begrepen is onder 9 voorafgaando bepaling, wordt gesloten op [Zaterdag 4 April aanstaande; 3o. dat de uitoefening van het weispol van Bkwartelen met steekgaren of vliegnet (art. B15 la. c der bovengonoemdo Wet) is toegela- Iten van den Sisten April aanstaande tot cn Jjnet den 2d en Juli daaraanvolgende, doch I dat het vliegnet in geen goval tob het tiras- Seeren van kwartoion mag worden gebruikt 4o. dat de koorlieden nun kooieenden in f dit jaar moeten opsluiten of opbokken van den lsten Juli lot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano ge- I 'drukt, worden afgekondigd cn aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in do Nederland- sche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhagc, don 29sten Januari 1903 De Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. LEIDEN, 12 Maart. Het stoffelijk overschot van dr. W. I (Ployte zal Zaterdagmiddag a. s. te 12 uren I' op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter I aarde besteld worden. - Door den regimentscommandant is be- I paald, dat aan de onderofficieren en min- I doren van do beide bataljons van het 4de I regiment infanterie alhier in garnizoen we lder permissie kan wordon verleend tot een I uur na- het avondappèl buiten de kazerne te l verblijven, terwijl op Zondag vergunning ['kan worden gegeven, vrij te zijn van het middagappèl. Aan belangstellenden kunnen wij mede- Jdeelen, dat mej. P. Nierstrasz, die zich uit 'hot bestuur der Wijkverpleging „Bcthosda" heeft teruggetrokken, zich niettemin blijft i .wijden aan de belangen van genoemde Wijk verpleging. Den 20sten Maart a. s. wordt de ser- geant-bollelier J. J. Buys, onder introkking zijnor detacheering bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier, geplaatst aan boord van j.Hr .Ms. wachtschip te Amsterdam cn met dionzolfden datum bij genoemde inrichting (vervangen door don sorgeant-bottelier D. |iWerdes, komende van gemeld waehteohip. - Voor het examen nuttige handwerken z\Jn geslaagd de dames M. Hengeveld to Alfen en J. A. Bosbergen te Boskoop. - Aangenomen la het beroep naar do Ned.- I' Herv. Gem. te NJjmegen door dr. J. R. Slote- maker de Bruine, te Middelburg (vacatnre-ds. J. Mouljjn), Tot waarnemend geneesheor der Ryks- werkinrichtingen te Veenhuizen is benoemd de I heer A. Carrière, arts te '6 Gravenhage. H.H. M.M. do Koninginnen en de Prins zullen hedenavond te 's Gravenhage de opvoe- I ring bijwonen van Robert le Dlable" door de Franscbe Opera. Men meldt uit Delft aan de „N. R. 0.": Naast het comité, dat het Amsterdamsche adres der XX steunt, heeft zich thans te Delft eencomitó gevormd tot steun aan 't Rotterdam- Bche adres van de hoeren W. N. Bakker en anderen in zake de bekende regeeringsvoor- •tellen tot aanvulling Yan het Wetboek van Strafrecht. Het comité beslaat uit do heeren mr. L. A. Bybau, M. A. C. Hartman, gem. architect, dr. S. HogewerfF, hoogleeraar P. S., H. van Hoytema en J. G. van Hoytema, comm. In effecten, prof. J. F. Klinkhamer, A. Labou- chère, kunst induslr., R. Witte, hoofding. bij de direct, dor Art.-inrichtingen, F. G. Waller, lndustiieel en C. Worp, industrieel. Do hoeren J. Jurriaan Kok, directeur der Koninklijke Porselein- en Aardewerkfa briek Rozenburg to 's-Gravenhage, O. N. J. Moltzor J.Ezn., voor do Amsterdamsche li keurstokerij ,,A. Looteje" der ervon Lucas Bols te Amsterdam, cn Joost Hooft en La- bouohère te Delft, hebben hot initiatief geno men tot een adresbeweging van Nederland- oche handelaren en industrieelen, inzake de medewerking van Nederinnd aan de wereld tentoonstelling te St.-Louis in 1904. In het adres wordt gezegd, dat do onderteekenaara het van het grootste gewicht achten, dat. do Nederlandsche handel en nijverheid op waar dige wijze op deze tentoonstelling worden vertegenwoordigddat het feit toch, dat No- dorland in de rij der naar Noord-Amerika exporteerendo Europeesohe landen do vijf do plaats inneemt, het handel en nijverheid ten plichtt maken in dezen wedstrijd niet achter to blijven; dat dit doel evenwel slechts af doende zal kunnen worden bereikt door een krachtigen steun van regeoringswege. Door Qed. Staten van Noord-Holland zijn benoemd tot leden der commissie be doeld bij art. 86 dor Ongevallenwet, wier ze tel gevestigd is te Haarlemmermeer, do hee ren: O. Bos, O. van dor Holm, N. J. do Bakker, C. Roodzand, allen te Haarlemmer meer. In do gistornamiddag gehouden verga- doring is de heer K. Pringlo met algemeene «temmen tot hoofdingenieur van den prov. Waterstaat benoemd. De voorstellen van God. Staten tot wijziging van don prov. Wa terstaatsdienst (vcriiooging dor jaarwedde van don ingenieur enz.) en tot wijziging van do prov. bcgrooting voor 1903, werden ver volgens aangenomon. De buitengowone zit ting word hierna gesloten. Het stoomschip „Amsteldyk", van Rot- terd naar Newport News, passeerde 11 Maart Scilly; de „Gsdó" vertrok 11 Maart van Batavia naar Rotterdam; de „Goentoer", van Java naar Rotterdam, passeerde 11 Maart Wight; de „Koningin Regentes", van Batavia naar Amsterdam, is 10 Maart Point de Galle gepasseerd; de „Prins Willem V", van W.- Indiö naar Amsterdam, arriveerde 11 Maart te Havre; de „Sommerfeld" vertrok 9 Maart van Padang naar Amsterdam; de „Sloterdyk" arriveerde 10 Maart van Rotterdam te New port-News; de „Lawoe," van Rotterdam naar Java, Yertrok 11 Maart van Southampton; de „Soestdyk" arriveerde 11 Maart van Rot- tordam te Newport-News; de Ambon," van Amsterdam naar Java, passeerde 10 Maart Malta. üillegom. In een vergadering van bloemlsts- kneebta werd door een patroon namens de Vereeniging van Patroons de mededeellng gedaan, dat de loonen in het a. s. seizoen zullen verhoogd worden. Met bijzonder applaus werd hiervan kennis genomen. Lisso. Op de bloembollenvelden ziet men een ieder druk in do weer met het opruimen van hel dek riet. Velo akkers zijn reeds geheel schoon, do toppen dor bolgewassen ziet men een hand breed reeds uit den grond komen. Krokussen l>eginnen in bloei te staan, dat goedje is ook zoo erg haastig. Steeds bleef het nog een. open vraag voor de kweekers welke schade wel was aangericht door de lage temperaturen in November LI., do bollen waren toen juist geplant cn zaten ongeveer 15 cM. onder het oppervlak. Gedekt was or toen nog zeer weinig. Do algemeene ver wachting was ,,vccl schade". Eerst nu laat zich cenigszinB een oordeel uitspreken, nu men zien kan aan het opkomen der planten waar do vorst geraakt heeft. Toch moet een boelist oordcel nog voorloopig achterwege blijven, maar zeker is het, dat zeer veel plan ten van do Novomber-vorst geleden hebben, vele hebben slechte wortels en dat is iets wat ten gevolge heeft dat de groei van den bol (waar het toch alleen maar om te doen i6) achterwege blijft on vaak het verloren gaan van de gehecle plant veroorzaakt. Men verwacht eon onvoldoend gewas, veel slechte bollen, die weggegooid moeten worden, en dientengevolge hoogero prijzen. Noordwijk-aan-Zee. Do heer J. van der Poorten alhier zal trachten een Vereenlg'mg tot stand te brengen van zeelieden tot onder ling geldeiyken steun, by ziekte of over lijden, in de uitoefening van hun beroep. Daartoe werd gisteravond een vergadering gohouden in „Ons Huis," waarvan de zaal welwillend door het bestuur was afgestaan. Op ultnoodlgiDg van genoemde heer Van der Poorten waren ook de bestuursleden van „Ons Huis" tegenwoordig. Bovengenoemde heer nam het woord om het doel van deze vergadering uiteen te zetten en noodigde de bestuursleden van „O. H." uit, ook iets daaromtrent in het midden te brengen, waaraan dan ook drie dier leden gehoor gaven. Een hunner, de waarnemende voorzitter, atelde de vergaderden in de gelegenheid, op merkingen te maken of vragen te stellen, waarvan door eenige zeelieden gebruik werd gemaakt. Een Hjst, waarop zy, die Bympathie voor de voorgestelde Vereeniging gevoelen, konden toekenen, werd met 76 namen Ingevuld, en biyft nog godeponoerd by den heer Van der Poorten. Ook in „Ons Huis" is nadere ge legenheid adhaesie betuiging. De volgende week, op 17 dezer, zal weder om eon vergadering gehouden worden tot het verkiezen van een bestuur en het vaststel len van een reglement. Sassen helm. De op Woensdag 1.1. door Burg. cn Weths. gehouden openbare aanbe steding tot het in orde maken van den War- monderdamsehea weg onder deze gemeente had heb volgende verloop t L. don Hoed, Delft, /3225; P. J. Christiaanse, Oegetgeest, /3580; D. Valkevisser, Zoetcrwoude, 374.0 L. v. Leeuwen, Leiden, f 8843G. de Jong, Leiden 3921.99; J. P. Oudsheorn, Saseen- hoim, /3980; A. Smittcnaar, Leiden, /3980j A. F. de Rooy, Oegstgeest, 3995G. Noor- donncer, Wassenaar, 4127H. Potman, Haarl.meer, /4653. Do gunning is door het gemeentebe stuur nog aangehouden. Valkenburg, 't Was een aandoenlijke plechtigheid .wolko gistornamiddag to half- vijf op den doodenakkor plaats greep. Daar word aan de groeve der vertering toever trouwd het stoffelijk overschot van den heer D. M. van Oordt-, in leven oadet te Alk maar. In tegenwoordigheid van zeer velen op on om het kerkhof zonk daar voor aller oog, on- dotr een schat'van kransen cn bloemen begra ven, wog, wat restte van een jongeling, dien wij allen kenden en waardeerden, die de trots zijner ouders was, die zoo blij do het leven inblikte en zoo geheel vervuld was van do idealen oigen aan don 18-jarigon leeftijd. Maar een wreede ziekte con zwaar lijden van weinige dagen sloopte zijn lichaam, sneed den levensdraad af van hem, op wien zoo schoone verwachtingen waren gebouwd. Allereerst werd aan de geopende groeve het woord gevoerd door luitenant Duburg. hoofd ccner deputatie van de Cadettenschool te Alkmaar on van de Militaire Academie te Breda, die den jongen Van Oordt eerde als een, die zich onderscheidde door trouwe plichtsbetrachting en door een beminlijken omgang mot zijn kameradon, dio zijn nage dachtenis 6tellig zeer lang in cere zullen hou den. Vervolgens wees de lieer A. P. M. van Oordt op den overledene als een voorbeeld voor jong en oud, doelendo op don ernst, de onergio, waarmede zijn neef had gestreefd naar de bereiking van het doel, waaraan hij zijn loven had willen wijden: de verdedi ging van Koningin en Vaderland. Ton slotte trad da J. Koek voor, die in gevoelvolle woor-len zich voornamelijk richt te tot do oudere, op wier loven nu ccn scha duw is geworpen, die wol nooit meer zou verdwijnen. Z.Ex. wees er evenwel op, dat waar een schaduw is, ook lioht moet zijn. En daarom wenschte hij de zwaar beproefde familie toe, dat zo dat licht mocht zien en langs dien weg getroost worden door God, Dio slaat, maar ook kan balsemen, waar menschelijke troostredenen zulks niet vermogen. Nadat velen eon handvol bloemen op de lijkkist hadden gestrooid ©n do diep ge schokte vader aan do deputatie cn verdere aanwezigen zijn oprechten dank had ge bracht voor de ondervonden deelneming, verliet men den godsakker opnieuw over tuigd van do waarheid, dat do Dood spaart arm noch rijk, kunne noch leeftijd. Zegwaard. Tot leden van de commissie voor de reclames in zake hoofdelykon omslag zyn door den gemeenteraad voor het jaar 1908 aangewezen de hoeren P. M. Lammens, C. J. Veldhuizen on H. H. SteenwUk. Dezer dagen kreeg een ingezetene eeno oproeping tot het ondorgaan van eenige dagen hechtenis, ton gevolge van eene veroordeoling in zake de Leerplichtwet De man ls al een halfjaar bedlegerig en was dus verplicht beleefd voor do ultnoodlging te bedanken. Zoetormoor. De Jaarwedde van den ge meente-opzichter alhier is verhoogd geworden en gebracht van f 40 op f 66, te rekenen met Ingang van 1 Januari 1903. In de commissie tot wering van school verzuim alhier zyn herbenoemd tot voorzitter de heer H. van Hamersvelt en tot secretaris de heer C. van Dyk, By een ingezetene aan den Voorweg alhier zyn 's nachts negen kippen ontvreemd. Vermoedeiyk zyn ze op het erf geslacht, daar 's morgens de negen koppen van de dieren by het hok werden gevonden. Ontheffing uit den werkclijken dienst bij do militie verleend tot 1 Maart 1905 aan H. A. Akerboom te Boskoop, en D. van de Pol, to Bodegraven. Aan G. M. de Jongh Schilfer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assis tent voor de scheikunde aan do Polytechni sche School te Delft en is voor het tijdvak van 16 Maart tot cn met 30 Juni in zijn plaats benoemd N. L. Söhgnen, technoloog te Delft. De verkoop van tuinbouwproducten en liet marktwezen te Leiden. Gisteravond hield de Leidscho Tuinders- Patroon8-Vereeniging voor Leiden en naburige gemeenten een buitengewone vergadering in het Café „Zomerlust" aan den Stationsweg. In deze vergadering zou volgens de oproeping de heer C. H. Claassen, Rykstuinbouwleeraar te Boskoop, een inleiding houden over het Leldsche marktwezen en den verkoop van tuinbouwproducten. Een groot aantal patroons- kweekers van land- en tuinbouwproduoton, ook uit de omliggende plaatsen, waren opge komen. Ook de heer H. 0. Juta, loco-burgo- meester, en de heer J. Korevaar P.Az., wet houder, en eDkele genoodigden, waaronder de hortulanus de heer E. Th. "Witte, waren aanwezig. De vergadering werd geopond door den secretaris der Vereeniging, den heer D. J. van Eek, die de voor de opgokomenon teleurstel lende mededeellng deed, dat de heer Claassen wegens ongesteldheid was verhinderd dezen avond op te treden. Gelegenheid om de ver gadering uit te stellen was er na hot ontvan gen van het berioht daarvan niet meer gelukkig had echter de lste voorzitter, de heer G. Doovo, zioh bereid verklaard het vraagpunt in te lelden, zoodat hy, met de tydelyke leldlDg der vergadering belast, dezen het woord De heer Doeve bood der vergadering vooraf zyn verontschuldiging aan. Hy hanteert beter hot snoeimes dan de pen en hoeft bovendien slechts woinig tyd tot voorbereiding gehad. Niettemin zetto hy zyn onderwerp tameiyk breed op, schetste de bevolking van onze stad, haar Industrie en handel en kwam tot do ▼orbiydende slotsom, dat op byna olk gebied vooruitgang viel waar te nemen. De fabrieks- nyverheld is vooruit gegaan, de handel bloeit, van een vorbotering der veemarkt droomt men, een gemeenteiyk slachthuis is tot stand gekomen, wo hebben oen inoolo graanbeurs, de kaasmarkt is nog kortelings verbeterd, maar.... mot de bloemmarkt, aardappelenmarkt, groenten- en fruitmarkt is het treurig geschapen. Met een pathos, die een volksredenaar hem niet zou kunnen verbeteren, schetste de heer Doevo de zoer ongeschikte en vor van elkaar liggende terreinen, waar verkoopore en koopers aan weer en wind zyn blootgesteld, en waar toere bloemen en kostbaar fruit worden be handeld op een hun onwaardige wyzo. Is dat do schuld van onze vroedo vaderen of van de burgery? vraagt sproker. „Neenl" roept hy uit, „dat is de schuld van do tuin- ders zelf/" Voor een halve eeuvr heeft men In Am sterdam, Rotterdam, Den Haag on Haarlem al met de oude sleur gebroken, dio wU hier nog volgen. De Loidsche tuinders geven hun waar orer aan commisslonnairs, gewooniyk mannen met heldero koppen, doch met leege beurzen on die behartigen niet altyd de be langen van de tuinders naar behooren. In ieder geval moeten ze commissie loon ont vangen. Na uitvoerige beschouwingen kwam spreker tot deze conclusie: do markt voor allo tuin bouwproducten by elkaar op een mooie plaats in het centrum dor stad, daar geregeld veilingen houden, aanstelling van een directeur en een door de gemeente beéedigd ambtenaar als vendumeester. Als een bewys hoovoel tuinbouwproducten In de omstreken van Leiden goteeld wordon liet spr. ten slotte een opgaYo van Katwyk voorlezen, waaruit bleek, dat deze plaats alleen levert 10,000 H.L. vroege en 2 a 8000 H.L. late aardappelen, 600,000 stuks bloemkool voor do inmaak en 20,000 stuks voor de markt, benovens 30,000 stuks roode on 30,000 stuks savoyekool. Voor Rynsburg zyn deze cyfers nog belangryk grooter. Hierop werd eenigen tyd pauze gehouden, waarna gelegenheid tot gedachtenwissoling zou worden gegeven. De heeren Juta en Korevaar vertrokken inmiddels. Toen men na herhaald vragen huiverig bleek het woord te nemon, 6tond de heer Sytsma op, niet, zooals hy zei, om geacht te worden In de eerste plaats tot spreken geroepen te zyn, maar om te trachten het ys voor het debat te breken. De heer Doeve had oen mooi loekomstbeold geschetst; de practische vraag is echter boe daartoe te komen. Wat moeten de tuinders zelf doan, wat verwacht men van do gemoento, hoe wenacht men het marktwezen te regelen Op deze vragen behoorde zyns Inziens oen bepaald antwoord te worden gegeven. Nadat de inleider hierop had geantwoord met te verwyzen naar het adios, aan den gemeenteraad gezonden, kwamen do tongen al los. De heer C. Mechelse bestreed den inleider op verschillende punten: „wy kunnen wel aanvoeren", zeide hy, „maar we kunnen niet eischen, dat de koopers hier zullen komen." Do lieer Van It er san, van Rynsburg, con stateerde, dat de inloider zeer slecht beslagen ten ys ls gekomen. Het teituur had oen vast plan te berde moeten brengen. Hy be twistte vervolgens, dat men eon notaris zou noodig bobben en eoa directeur. Ook betwyfelde hy of de gemeente genegen zou zyn een ambtenaar aan te Btellen speciaal voor deze markt. Nadat de heer Doeve nog oens weder uit voerig had gesproken en op vereeniging had aangedrongen van alle belanghebbenden, be- rn woordde de heer Van Eek de heeren Van Iterson en Mechelse. Hy was het met den eerste eens, dat men het best buiten een notaris zou kunnen stellen, wanneer men had een geschikt persoon als afslager. Hy bepleitte mot het voorbeeld van andere plaatsen de levensvatbaarheid van hetgeen men zich voor stelt te verkrygen. Waarom zouden de koopers wel in het Westland, Lootdulnen of elders komen, en niet te Leiden? In eon voroenlging van de verschillende markton tot óóne ziet h\J oen gebiedenden olsch des tyds. Dat de voor zitter niet geheel op de hoogte ls, moot men hem vergeven; hy was op deze lezing geheel onvoorbereid. Nog maakten de heeren D. Moohelse ou Van Duin, van Rynsburg, eenige opmorkingen en achtto de hoer Van Iterson een velling van vroege aardappelen betor te Ryneburg of te Katwyk op haar plaats dan te Leiden, wat door den voorzitter en den heer Van Eek werd bestreden. Sinds de vroege aardappelen op monster worden verkocht ls dit niet meer noodig. Eindeiyk, toon de vergadering roods eon weinig begon te verloopen, werd zy door den waarnemenden voorzitter gesloten. Tot een bepaalde conolusle kwam men niet. De zaak schynt ons echter voor de producenten van tuinbouwproducten in doze environs on voor onze stad in 't algemeen van te veel belang, om haar te laten doodbloeden. Wy stollen ons daarom voor na meor vollodig oudorzook er in ons blad op terug te komen. Nog een protestvergadering. Gisteravond werd in do Kleine Gehoor zaal een openbare vergadering gohouden, waarin do gewezen, marinier Albert Keu- ning, van Amsterdam, sprak ovor ,,het op roepen dor lichtingen". Er waa weinig pu bliek, men kan dus blijkbaar van proteeb- vergadormgen ook genoeg krijgen. Do spre ker begon met een uitvoerige bceokouwing over do aanleiding cn het doel der oproe ping van de milicions. Do oproeping is go- sohied, opdat de jongens, als or straks iots mocht te doen komen, niet onwillig of on- gesoliikt zouden zijn. Een krachtig protest liet hij daarover hooren tegen ,,do ketting- gangora", dio bedotten, dat do militairen do volksvergaderingen bijwonen, bevreesd als zc zijn voor de sociale ontwikkeling van deze jonge lieden. Toch waarschuwt spr. tegen daden van verzet cn geweld. Als motief voor do oproeping worden aan gevoerd de gruwelen van Durgerdam, maar do ware ooi-zaak is volgens spr. gemis aan kracht bij do Regeering. Gevolg er van is armoede in do gezinnen dor miliciens, die thans hun arbeidskracht verspillen aan nut- telooze militaire oofeningen. Eindelijk werd hot militaire stelsel in het algemeen veroordeeld en wordon ten slotto tin ,,tuohthuis-ontwerpcn" aan een strenge cri- tick onderworpen. Van do gelegenheid tel del)at werd door niemand gebruik gemaakt, maar wel een traditioneel© motie aangenomen, luidende: ,,Do vergadering, gehoord do besprekin gen over de oproeping dor lichtingen, gelet op do pogingen, die van hoogcr hand wor den gedaan om liet lioht der rede aan do militairen te onthouden, protesteert krachtig tegen do boido hande lingen der Regcoring, en verzoek ieder daarmede bij con even tueel gewelddadig optreden terdege reke ning te houden." Daarna ging de vergadering, dio voor 't meerendeel uit jonge mannon bestond, kalm uiteen. Buiten waren weor militaire posten om don milioiens te beletten er licon te gaan. Dc lichting 1002. Naar het „Hbl." vernoemt, zal de eerste ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1902 bij hot wapen der infanterie, dio in gc- wono omstandigheden op 26 of 27 Maart c k. met groot verlof zou vertrekken, na dien datum krachtens art. 110 dor Militie- wet 1901 onder do wapenen worden gehou den. „Moederland en Koloniën". In do gisteravond te 's Gravenhage gehou den vergadering van dezo Vereeniging werd do volgende motie, voorgesteld door den heer Van Deventer, met 25 tegen 2 stemmen aangenomen: „Dc Vereeniging: „Moederland cn Ko loniën", „dankbaar voor do erkenning, uitge sproken in de nota van den Minister van Koloniën d.d. 21 Febr. j. 1.dat het moeder land tegenover dc koloniën ccn zedelijke roe ping tc vervullen heeft cn dat als Tndiö nood lijdt, het moederland naar vol mogen van oigen kracht behoort hulp te verlcenen; „doch niet voldaan door dc wijze, waarop, blijkens genoemde nota, naar 's Mi nisters oordeel aan die erkenning prac- tisch gevolg zou kunnen worden gegeven; „spreekt den wenscli uit, dat, bij behan deling van liet ontwerp tot wijziging der In dische Comptabiliteitswet, door de Volks-, vertegenwoordiging bij de Regcering worde aangedrongen op een meer volledige kwij ting van Nederlands plicht tegenover Indië, in het bijzonder door overneming, voor re kening van het moederland, ven dc leenin gen, waarmedo in 1883 en 1898 Iadië werd belast."

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1