No.13103 LEIDSCH DAGBLAD, WOENSDAC 25 FEBRUARI. - TWEEDE BLAD. Anno 1908 Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Het geheimzinnige huis. PERSOVERZICHT. Kos'.sloozs Genies- en Heelkundige hulp aan onvei'inogenden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Van Leiden, Gozion de artt. 1, 4 en 6 der Verordening van 20 December 1900, betreffende het ver- leenen van kosleloozc genees- en heelkundige hulp aan onvermogenden Brengen ter kennis van hen, die op grond van onvermogen in aanmerking wenschcn te komen voor het ontvangen, zoo noodig, van kostclooze genees- en heelkundige hulp, van i Mei 1903 tot 1 Mei 1904, dat zij zich ter ver krijging van het daartoe strekkend bewijs van onvermogen zullen moeten aanmelden ten Raadhuize in heb lokaal naast de bin nentrap (Trouwkamer); dat dio aanmelding zooveel mogelijk zal moeten geschieden door het hoofd des gezins of indien de belanghebbende ongehuwd is door hem of haar persoonlijk, en dat gelegenheid daartoe zal worden ge geven gedurende do maand Februari a. s. en wel op Dinsdag cn Vrijdag van elke week van des voormiddags half elf tot des na middags drie uren, Zij waarschuwen voorts den belanghebben den zicb op den boven aangegeven tijd aan te melden, zullende zij het, bij niet tijdige aanmelding, zich zeiven Ic wijten hebben in dien zij in het verkrijgen van genees- of heel kundige hulp vertraging ondervinden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. O. JUTA, Weth. lo. Burgem. P. J. M. AALBERSE, Weth. lo. Secr. Leiden, 17 Januari 1903. tiet weisomwerp-Drucker c. s. Eet voorstel van wet van den heer Druc- ker o. s., strekkende lob het in overweging nemen van veranderingen in. het derde ea het vierde hoofdstuk dor Grondwet bestaat uit een eenig artikel, van dezen inhoud: Er bestaat grond om hot volgend voorstel van verandering in de Grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden in overweging te nemen Par. 1. Art. 80 der Grondwet wordt gele zen als volgt: ,,De leden der Staten-Gfeneraal worden rechtstreeks gekozen door do mannelijke in gezetenen, tevens Nederlanders, die den door de Kieswet te bepalen leeftijd hebben bereikt, en de vrouwelijke ingezetenen, te vens Nederlanders, die volgens de bepalin gen der Kieswet kicsbovoegd zijn. ,,Do leeftijd, voor de kiesbevoegdheid gc- yordord, mag niet boneden óén en twintig jaren zijn. ,,Van do uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, wicn dab recht bij rech terlijke uitspraak is ontzegd; zij die in ge- yaagensohap of hechtenis zijn; zij die bij rechterlijke uitspraak do beschikking of het beheer over hun goederen hebbon verloren. Do Kieswet bepaalt voorts, wie van do uit oefening van liet kiesroohb zijn uitgesloten, hetzij wegens do gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing hunner verstandelijke ver mogens, hetzij wegens volkomen maatschap pelijke onzelfstandigheid, hetzij wegens her haald willekeurig verzuim in do vervulling van staatsburgerlijke verplichtingen." Par. 2. Art. 81 der Grondwet wordt gele zen als volgt: ,,De Tweede Kamer bestaat uit honderd loden. Wordt voor hun verkiezing het Rijk in hiosdictricten verdeeld, zoo wordt deze yordeeling door do wet geregeld." Par. 3. Art-. 82 der Grondwet wordt gele zen als volgt: ,,De Eorste Kamer bestaat uit rijf tig le- don. Zij worden verkozen in de volgende ver- Houding: voor de provinciën Noordbrabant en Lim burg te zomen 9 leden; voor de provinciën Gelderland en Overijssel te zamen 9 leden voor de provinciën Zuidholland en Zeeland (e zamen 12 ledenvoor de provinciën Noordholland en Utrecht te zamen 11 loden; voor do provinciën Friesland, Groningen on Drente te zamen 9 leden. Heeft voor hun verkiezing eon nadere 82) Mamie's gelaat klaardo op, de groote teleur stelling en do uitdrukking van beleedigden trots, die er op zetelden, toen zy dacht, dat Jack zelf de scliryver van dien brief was, had nu plaats gemaakt voor een meer rustige uitdrukking. De brief was geschreven door een jaloersche mededingster en vroeg of laat zou de geheele waarheid wel aan het licht komen; en mocht haar liefde al niet beant woord worden, zy wist dan ten minste, dat Jack haar liefde niet onwaardig was. Torwyi zy met deze redoneoring zichzolve geruststelde, deed zy den anderen brief open en las het volgende: Lieve Zusl Hoe vervelend voor je, dat je nu nacht dienst hebtl Dat moet toch iets vreeseiyka zyn. Ik zou hot iets afschuweiyks vinden, dat is zeker I Zooals jo me laatst zei, heb je nu vrö van acht tot tien uren 's avonds. Welnu, aanstaanden Maandag avond kom ik je opzoeken en blyf by je lot jo in dienst moet; dan ga ik van jou naar Lady Dorant. Zy heeft my geïnviteerd op een kleine receptie, die zy houdt ter eere van een buitenlandschen gezant En hoewel ik het erg vervelend vind, verlangt John, dat ik van deze ultnoodiging gebruik zal m&kao, omdat lk dan in de gelegen* verdeeling plaats in kiesdistricten, zoo wordt deze verdeeling door de wet geregeld. ,,In geval van vereeniging, splitsing of grensve ran dering van provinciën of vor ming van nieuwe, voorziet de wet in de wij ziging, welke daardoor in de hiervoren ver melde verhouding noodig zal worden be vonden." Par. 4. Na art. 82 der Grondwet wordt ingelaschfc een nieuw artikel S2bis, luiden de: Alles wat verder hot kiesrecht en de wij- zo van verkiezing betreft, wordt door de wet geregeld." Par. 5. In art. 84 der Grondwet wordt, in plaats van de woorden: mannelijk Ne derlander", gelezen het woord: „Nederlan der". Par. 0. Art. 90 der Grondwet wordt gele zen als volgt: ,,Om lid der Eerste Kamer te kunnen zijn, moet men voldoen aan de vereischtcn, voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer ge stold cn bovendien óf gedurende een bij de wet te bepalen tijd, geweest zijn lid van de Staton-Gcneraal, van de Provinciale Sta ten, van het college van dagelijksch bestuur eener gemeente van boven een door de wet te bepalen zielental, of van den raad eener gemeente van boven een door de wet te bepa len zielental. óf, naar bij de wet te bepalen kenmerken, een aanzienlijke plaats innemen of ingeno men hebben in eenigen tak van volksnijver heid, op het gebied van eerediensb, kunst of wetenschap, of in het. openbare verenigings leven. óf in het Rijk of in de koloniën en bezit tingen in andere werelddeelcn con of meer openbare betrekkingen, bij de wet aangewe zen, bekleeden of bekleed hebben." Par. 7. In art, 127 der Grondwet wordt het eerste lid gelezen als volgt: „De leden der Provinciale Staten worden voor zes jaren rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen der provincie, to- vens Nederlanders, die den door do Kica- wet te bepalen leeftijd hebben bereikt, en do vrouwelijke ingezetenen der provincie, te vens Nederlanders, die volgens de bepalin gen der Kieswet kiesbevoegd zijn" in het vierde lid van hetzelfde artikel wordt, in plaats van de woorden „mannelijk Nederlander", gelezen het woord „Neder lander". Par. 8. Art. 128 der Grondwet wordt gele zen als volgt: „Niemand kan tegelijk zijn lid der Staten van meer dan óén provincie." Par. 9. In art. 143 der Grondwet wordt het eerste lid gelezen als volgt: „Aan het hoofd der gemeente staat een raad, welks leden rechtstreeks voor een be paald aantal jaren worden gekozen door do mannolijko ingezetenen der gemeente, tevens Nedcrlandere, dio den door de Kieswet te bepalen leeftijd hebben bereikt, en de vreu- vel ij ke ingezetenen der gemeente, tevens Ne derlander, die volgens de bepalingen der Kieswet kiesbevoegd zijn"; in liefc derde lid van hetzelfde artikel wordt, in plaats van de woorden „mannelijk Nederlander" gelezen het woord „Nederlan der". Het voorstel van don heer Druoker, betref fende gedeeltelijke Grondwetsherziening is mode ondorteekend door de leden Bos, Fok ker, Ketelaar, Marohant, Nolting, Pijnac- ker Hordijk, v. Raalfce cn Smidl. Behalve hetgeen roods omtrent den hoofd inhoud van dit wetsvoorstel is gemeld, kan omtrent do toelichting heb volgende worden medegedeeld. De voorstellers maken van hun recht van initiatief gebruik, nu in de naaste toekomst, zooals genoegzaam is gebleken, een voorstel tot Grondwetsherziening ten opzichte van do vertegenwoordiging van de Regeering niet is te verwachten. Do voorstellers gaan uit van de overtui ging, dat ons volk rijp is voor het algemeen kiesrecht, en meenen dat door de ervaring is gebleken, dat een afdoende, voor goed be vredigende regeling, reods van hot kiesrecht dor mannelijke ingezetenen onder do heer schappij van art. 80 der Grondwet op on overkomelijke bezwaren afstuit. Grondwetsherziening ter definitieve kies rechtregeling is h i. urgent, omdat de tc- heid ben myn kennismaking met lord Watlington to hernieuwen* Tot Maandagavond dus, Hevel Paulinet Mamie las den brief nog eens over. De vreugde, die zy het eorste oogenblik gevoelde by de gedachte, dat haar zuster haar dien avond gezelschap kwam houden, werd ge- tempord door de gedachte, dat van den Zondag geen melding werd gemaakt. Pauline wist toch, dat zy op Zondag het meest vry was, dus dat dien dag de geschiktste was om haar een bezoek te brengen; bovendien had zU (Mamie) zelve steeds een gedeelte van dien dag by haar zuster doorgebracht. „Waarschijnlijk is zy Zondag verhinderd my te ontvangen en heeft zy vergeten my dit te melden," dacht Mamie met eenig zelf verwyt, dat zy haar zuster een oogenblik had kunnen vordenken van minder edele oogmer ken, „en hot is toch zeer lief van haar, om my te komen bezoeken op een voor haar zoo ongelegen avond." Zy keek op de klok. Het was zeven uur, eon uur voor zy in dienst moest, want zy moest dozen avond vroeger in dienst dan anders. Eén uur dus nog voor haarzelvel Een oogenblik aarzelde zy. Zou het onvrou- weiyk zyn naar de woning van Jack te gaan en te vragen hem even to mogen spreken? Zy behoefde niet naar binnen te gaan, maar kon hem op de stoep meedeelen, dat haar dienst veranderd was. Zy had hem immers beloofd, hem te zeggen, wanneer zy vrjj was het was dus niets buitengewoons, als z\j hem kwam vertellen, dat zy voortaan nachtdienst had, enzy zou zich dan meteen kunnen vergewissen omtrent de herkomst van den brief, want in epyt van haar besluit om genwoordigo regeling van het kiesrecht in hooge mate onbevirdigend is. Daarenboven behoort in onzen tijd niet langer bij de Grondwet aan de vrouw het kiesrecht to wordon ontzegd. Omtrent do basis dor nieuwe grondwette lijke bepalingen moenen de voorstellers, dat in een maatschappij als de onze alle staats burgers bevoegd «oefen worden geacht me de te werken tot samenstelling der vertegen woordiging, voor zoover zij niet behooren tot bepaalde categorieën, wier uitsluiting het publiek belang gebiedend eischt. In beginsel zijg de voorstellers tevens er voor, om ten aan/ien van het kiesrecht de vrouwelijke Nederlanders met do mannelijke gelijk to stollen. Willon zij derhalve alge meen kiesrecht voor vrouwen gelijk voor mannen, en geren de voorgestelde artikelen de gelegenheid daartoe, daarbij wordt ook eohtor do mogelijkheid opengelaten, in meer dan een tempo de vrouwen kiesbevoegd te verklaren, of wel aanvankelijk haar kiesbe voegdheid voor de gemeenteraden op rui mer schaal to regelen dan die voor do Pro vinciale Staten cn do Statcn-Gcneraal. Dc voorstellers achten daarbij een oensus, een capaciteiteusteleol of eonig dorgclijk willokourig kenteoken uitgesloten. Als minimum-leeftijd is do burgerlijke meerderjarigheid gesteld, de kie6wot beslisso of een hooger leeftijd moet wordon verlangd. Uit het geldend Grondwetsartikel zijn de drio eorsto categorieën van uitsluitingen overgenomen; voor het overige is den kies wetgever eenige ruimte gelaten. Elke der uitslüitingon wordt echter terug gebracht tot eeno van deze drie hoofdgroe pen: abnormale geestestoestand, volslagen oeoonomisoho afhankelijkheid, grove ver- waarloozing van plichten, die het staats burgerschap oplegt. Tot de eerste rubriek worden gebracht: do krankzinnigen, de idioten en andere ge brekkig ontwikkelden. Tot de tweede, degenen, die, doorloopend van armenzorg afhankelijk, elke maatschap- polijko zelfstandigheid missen. Do wijziging betreffende do samenstelling dor Eereto Kamer gaat uit van de meening, dat gebroken dient te worden met zekere re geling, waarbij tot de verkiezing der loden van de Eorsto Kamer anderen worden geroe pen dan de kiezers voor do Tweede Kamer en zulks met het oog op de nadeelen van do verkiezing door do Provinciale Staten. In het stelsel der voorstellers moet ook de Eerste Kamer voortaan zijn het directe uit vloeisel van de volkskeuze. In hun voorstel worden derhalve onder dc leden van de Sto ten-Generaal volgens artikel 80 zoowel de leden der Eerste als die der Tweede Kamer begrepen. Ten aanzien van de samenstelling der Eer ste Kamer wcnschen zij zooveel mogelijk op hot. bestaande voort te houwen. Volgons het voorstel zijn de onderscheiden de kenmerken van de samenstelling der Eer ste Kamer gelegen lo. In do inrichting van het verkiezings- work op den grondslag der gewestelijke in dexing; 2o. In de verkiezing der leden voor 9 ja- ren, met aftreding van een derde gedeelte om de 3 jaren en bovenal. 3o. in de verkiezing uit categorieën, waar van de Grondwet de omtrekken vaststelt, do nadere bepaling aan dc wet overlatende. Ten einde do invoering van ©vënredigo vertegenwoordiging mogelijk te maken, zijn dc provinciën samengevoegd tot 5 groepen, waarbij do verdeeling van het grondgebied over onze 5 gerechtshoven is gevolgd. Wol verre cr van, dat do Eerste Kamer moet blijven een vergadering van aanzien lijken, wenschen zij voor dit college verkies baar te stellen allen, die op het uitgestrekte veld van den maatschappelijken arboid of in dienst van het algemeen belang tot „aan zien" zijn gok omen. Van de 3 categorieën, uit welke volgens het voorstel do verkiezing zal geschieden, omvat do eerste degenen, die reeds het ver trouwen hunner medeburgers verwierven en als leden der Staten-Generaal, dor Prov. Staten of der besturen van groofcere gemeen ten werkzaam zijn geweest. De tweede categorie wordt gevormd door hen, die wegens hun kunde on ervaring, hun hieraan niet meer te denken, kwam de twyfel toch telkens weer boven. E ndeiyk behaalde baar liefde de overhand over haar vrouweiyke beschroomdheid en na zich haastig aangekleed te hebben, spoedde zy zich naar de Drydenstreet. Mamie's hartjo klopte toch snellor, toen zy Jacks woning naderdewant, hoewel zy door haar werkkring als liefdezuster verheven was boven de vooroordeelen der maatscbappy, die aan een jong meisje vorbieden een alleen wonend heer te bezoeken, kwamen tocb do strenge beginselen, waarin zy was opgevoed, in opstand tegen den stap, dien zy voornemens was te doen. Geon wonder dus, dat haar hand beefde, toen zy don zwaren, rooden klopper oplichtte en dezen met een doffen slag op de yzeren plaat deed terugvallen. Zy beefde, zooals Jack kort te voren gebeefd had, toen hy geloofde, dat de yzeren oogen in den klopper een oogenblik ln levende waren veranderd. Mamie geloofde dat niet; zy had zekerheid. Zy wist, dat zy niet in koude levenlooze oogen staarde! Maar wat waren het dan? Al haar koelbloedigheid te hulp roepende, lichtte zy den klopper op en liet hem weder vallen. Maar hoewel hy met kracht neerviel, zy hoorde nu bijna geen geluid. Het was alsof hy op iets zachts viel, alsof de klopper omwoeld was, als by een sterfgeval. Mamie's zenuwen waren nu zóó aangedaan, dat zy dat huis met zyn geheimzinnigen klopper wilde ontvluchten. Zy vlood de ateenen treden voor het huls af, juist toen de deur geopend werd door een haveloozen jongen. „Wat is er van uw dienst, juffrouw?" vroeg de jongen. Mamie keerde zich besluiteloos om. „Is mynheer Denvers thuis?" vroeg zy, zonder talenten of hun toewijding aan de openbare belangen op den voorgrond zijn getreden; die in de samenleving een aanzienlijke plaats i innemen of ingenomen hebben; zooais do meest bevoegd.» vertegenwoordigers van landbouw en industrie, van handel cn scheepvaart, kortom van al do verechilletido takken der yolksnijverheid; vervolgens dege nen, die op hot gebied van eerodienst, kunst of weienschap tot aanzien zijn gekomen cn eindelijk voormannen in het vcreenigingslo- von, leiders van vereonigingen, kortom, per sonen uit het volksleven. De derde categorie bestaat uit degenen, die in het Rijk of in de koloniën con der openbare betrokkingen bekleeden of bokleed hebben, welke bij do wet worden oangewo- zen. In het voorstel wordt voorts ook de vrouw verkiesbaar vorklaard tot lid van een der vertegenwoordigende lichamen. Vorder wenschen de voorstellers de verkie zingen zoodanig in te richten, dat daardoor wordt gewaarborgd con samenstelling van do vertegenwoordigende lichamen, zoo nauw keurig mogelijk in overeenstemming met de bet rekkelijke getalsterkte der groepen, waar in do kiezors zich verdedenderhalve een stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat h. i. verre to verkiezen is boven het thans in Nederland gddondc meerderheids- stelsoL Het denkbeeld van ovenredigo vertegen woordiging wonsohen zij oohter niet gebie dend in de Grondwet voor te schrijven. Van daar dat het onderhavige wetsvoorstel zich or too bepaalt de hindernissen weg to ne men, die dc werkzaamheid des wetgevers op dit gehiod zouden kunnen bemoeilijken. Daarom wordt voorgesteld, uit artikel 81 dor Grondwet te doen vervallen het voor- sohrift, dat voor do verkiezing van de leden der Tweede Kamer het Rijk in kiesdistric ten moet wordon verdeeld met dien ver stande echter, dat, zoo dergelijke vcrdeoling wordt voorbehouden, deze bij de wet moet wordon geregeld. Noch de bepaling, die het lidmaatschap doet verliezen, noch de mogelijkheid van herkiezing mag, naar hun meening, worden opgeofferd. Het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging behoort zoo te worden ge kozen, dat toepassing van art. 96, 4do lid, der Grondwet mogelijk blijft. Het wetsontwerp is. behalve door rar. Druckor medoonderteekend door do loden der Tweede Kamer Bos, Fokker, Ketelaar, Marohant, Nolting, Pijnacker Hordijk, Van Raaltc en Sinidt. Do hoor A. Bruinmelkamp, het anti-revo- lutionairo Kamerlid, schreef in De Hol lander eva artikel over don naam anti- revolutionair; Wordt liet, vraagt do schrijver, tijd, orn omzeil naam te verwis selen voor dien van Ohriaten-Domocnaat? Om tot het antwoord te komen wijst hij allereerst op de twooërlei democrobie: ,.De oorspronkelijke, dio men in het oudo G rdcdcoalamd moot zoekon, bedoelt, dat hot volk regeert, e»n dat dit volk aan som mige met name aangewezen man non do taak opdraagt, om te rogeoren. Deze man nen konden, wanneer zij niet Langer voldo den of op cemdgo wijze do gunst vorbourd had dan, door het volk ovenzoo weder afge zet en door anderen vervangen wordon. Op en top, gelijk men ziet, do volkasou- voroinibeit, do volksrogeering, In dien zin hebban do Antirevolutionai ren, die do souverciniteifc Gods huldigen, noodt van democratie kunnon sproken. Er is echter een tweodo Democratie, dio men, om haar in een tastbaar voorbeeld te zion te geven, do Amerikaan^ahe zou kun nen noemen. Deze democratie bedoelt don volks-i n- vlood (wat heol iets anders i« dan de volks-re gooring) eerlijk on goed uit to breiden over allo rangen en standen des vol ka Niot, onkolo leringen met dien in vloed te begiftigen, maar alle gelijkelijk. Daarom is bijvoorbeeld liet huismans ki e«reoht democratisch in dezen goeden zin. Huisvaders, hoofden van gezinnen toch vindt men in alle rangen en stonden. In terug to keeren, a sof zy bang was voor den onDatuurlyken klopper. „Neen, juffrouw I Maar hy zal niot lang wegblyven. Wilt u niot binnenkomen en op hem wachten of kan ik do boodschap doen?" „Neen, dank je! En jo behoeft mynheor Denvers niet te zeggen, dat lk geweest ben 1" „Neem my niet kwaiyk, juffrouw," ant woordde Toothy, klaarbiykeiyk nu eerst Mamie goed opnemende, „maar zyt go misschien juffrouw Burton?" „Jal" „Wol, ik heb een brief voor u naar do post gebracht en nu zou ik graag willen weten of u hem ontvangen hadt, want mynheor Denvers was er zoo op gesteld, dat do brief goed gepost zou worden, dat hy hom my haast niet eens wilde toevertrouwen." Het was Mamio by deze woorden of de grond voor haar voeten wegzonk en alsof zich een diepe afgrond voor haar opende. Een afgrond van naamloos verdriet en vernedering. Er was nu geon twyfel meor: Jack was beneden haar waardigheid. Maar deze weten schap kostte haar het geloof en vertrouwen in de menschen. Met het hoofd in den nek en een trotsche uitdrukking op het gelaat, zeido zy: „Gy zult zeker den heer Denvers myn bezoek wel verzwegen 1" „Zeker, jufl Ik zal er niot over spreken," zei de jongen met iets als een triumf in zyn oogen. Mamie keerde met haastigen tred naar huls. In allen geval was zy niet de eenige, die een dergeiyk leed dragen moest. Tallooze meisjes waren er, die, evenals zy thans, ten prooi waren aan zulk een grievend verdriet, als hetgeen baar werd berokkend door den man, die zy zoo ten volle beminde en vertrouwd had." Toen zy aau het hospitaal kwam, begaf zy het paleis van den aanzienlijke, en in de hut van (kan dagloon or." De schrijver herinnert voorts hoo wo tn 1S94 ton opzichte van do kios.vot-Tolc han delden, door op to konion voor een kiea- rooht, doe van den census. Dat was sturen in democratische richting, on daarbij blo- von wo antirevolutionair, wo kozen vooj recht c-n billijkheid. Voor dio eischon komt ook hot huidige Kabinet op; dat blijkt bijv. uit do benoemingen; uit ioderco levens kring, mits de bekwaamheid v;istata, wor don porsonon tot ambten en bodUojiugon bonoomd. Dat is trouwens gezond* demo cratie. Maar onzen naam veranderen is niet noodig: „Tob aanduiding van iomands staalkun dige beginselen, in onderscheiding van andorer beginselen, zegt dit „democraat" of „democratisch" niets. Noch uit een godsdienstig, noch uit een politiek oog punt; want immers een goloovigo en een ongeloovigc bedden kunnen or voor zijn, om don volksinvloed uit to breidon, ©n eon liboraal cn antirevolutionair ovonseor. Daarentegen zegt do uaam „antirevolu tionair" ter aanduiding van do staatkun dige beginselen, wolko mon huldigt, olies. Do grooto Franscho Revolutie van het oind dor 18do oouw vorwictrp de Openba ring cn do daarin gestolde ordinantiën Gods; zotto dc eouvercinitoifc der Rodo voor do Goddelijke souvoreinitoit in do plaats, on keordo toen uit kracht van dio Godo vijandige beginselen a1 het bestaande oa, om vorvolgons naar do uitspraken dor niouwo Souvoreine, dat is dor Rodo, alle» op geheel nieuwen voel in te riohtcn. Daartegenover huldigen wij, antirevolu tionairen, het gezag van Gods Woord, do souvoreinitoit Gods, on de goddelijko or dinantiön voor hot persoonlijk, huiselijk, maoteohappolijk cm staatkundig loven; on wo belijden, dat naar dio boginsolen moet worden gorogeord. Hieruit kan ieder woten, wat hij op po litiek gebied aan ons heeft." Do naam „antirevolutionair" onder scheidt ons van allo andere staatkundigo richtingen; zou „democraat" dat ook doenl WeAneem, betoogt de schrijver: „Doarentegon dokt do naam „demo- oroat" ons tegen do revolutionaire begin selen niot. Anders konden or geon socialis ten zijn, die zich democraat noemen. Want daaruit blijkt, dat democraat-zijn zich ook verdraagt mot het omhelzen dor sooialirt. sclie, alles onderstboven kcorcndo theorieën. En of men er nu al hot woord ,,Ub :s- ten" vóórzot, dat brengt ons niet vorder, want dat bowijst, dat van uw Christelijke beginselen in hot woord „domooraot"' op ziohzolf niete is te vindon, en dat gij dio or opzottolijk bij inoct voegen, opdat mon i niot bij vergissing voor een socialist lioudo. En immers noemen zioh nagenoeg nlle partijen Christelijk 1 Zelfs do BoeinJistoz. hebbon nog onlangs verklaard, dat het Christendom een persoonlijke zaak is on zij daarom niemand zullen bomooilijken. Ook weet men, dat do hoofden van hot Sooinlii^ mo in vroeger tijd dikwerf vorklaard heb ben, dat Jezus do eerste socialist in g» weoet. In Frankrijk word in 18Ö0 aan de boeren oon afbeelding verkocht van Christus, in o on rooden rek, met do cmdorsabeidimgn- tcokemon van een volksvertegenwoordiger cn bet onderschrift: „Onze Hcero Jc.us Christus, eorste volksvertegenwoordiger, stichter dor ohristdijko republiek." Van zulko middelen is de socialistische propa ganda nooit afkeorig geweest. Maar o wee, als men onder vior oogen zijn hart lucht geeft tegen Christus on Christendom en alles, wat met don Christolijken godsdienst in verbond sloot 1 Hieruit blijkt editor, dat ge mot don naam „Christen" vóór „domooraat" to zet ten niets wint. Doo het dan niet." En nu ton slotte nog deze aanhaling uit het artikel „De naam antirevolutionair is door Groen van Prinatoror, don geestelijken va der onzer richting, ingevoerd, en wij, zijn zonen, hebben (lien in ons Program met be wustheid aanvaard. Hij ia nooit veranderd. zich naar do zaal, waar do oudo „Bantam" lag Do oud© vrouw lag zeor stil mot haar hoofd naar den muur gokoord. „Slaapt go?" flui8terdo Mamio. „NoonI Wat, zyt hy het? Maar wat schoeit jo, hove?" vroog do oudo, terwUl zy raet baar magere, knokkigo bandon do rose vingertjes van Mamio vastgreep. Noderkniolonde, drukte zy baar brandond voorhoofd tegon bet koelo boddelakon. „Het Is niets anders, Martha, als dat ik u verzoek nimmer meer den naam van mynheer Denvers in myn tegenwoordigheid te noemon," was het snikkend antwoord. „Is het zoo org, lief kind?" vroeg de oude vrouw met bewogen stom. „Het is slecht, Martha! Gy noch ik hebben den man goed gekend. Don man, dien wy dachten, dat eon gentleman was, is niets moor dan een aartslafaard. Hy heeft my oen brief geschreven, dien hy nooit den moed gohad zou hebben my te zonden, als lk niet een arm, alleenstaand moisjo wasl" „Lieve, lieve 1" riep do oude vrouw uit. „Hy zal niot bedoeld hebbon u te boleedigen. Was hy dan ruw ln zyn schryven?" „Integendeel I Erger dan datl Hy was huichelachtig beleefd, on daarom, Martha, als Je eenlgo achting voor my hebt, beloof my dan nimmer zyn naam moor to noemen." „Ik beloof het u, kindliefl Ofschoon ik moet zeggen, Ik ben erg teleurgesteld in mynheer Denvers." Toen voegde zy er wUs- geerig aan toe: „Het verheugt my, dat ik Doolt eenig vertrouwen in de mannen heb go- had; dat heeft my ton minste voor dergeiyke teleurstelling bewaard." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 5