IK 13193 Woensdag, 3£» Februari» A*. 1903. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van t§pn- en feestdagen, uitgegeven, Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant." Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden J J f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd ityn a 1.30, Franco per post i J 1,65# PRIJS I)ER ADVERTENTIËN» Van 1—6 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17$. Qrootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentië'D van 30 woorden 40 Gents oontant; elk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het inoasseeren wordt ƒ0.06 berekend. LEIOEN, 25 Februari. Da Christelijke Zangvereenlglng „Soli Deo Gloria" gaf gisteravond in de Lutheraclie kerk een uitvoering, welke door een vrfi talrijk jpubliek werd bijgewoond. Uiteraard hadden de negen nommers van het programma een moer of minder geestelijk karakter, dat op de «temming zijn invloed oefende, waarom er niet geapplaudisseerd werd. De groote be langstelling, waarmede de uitvoering gevolgd werd, was daarentegen het bewye, dat de aanwezigen met waardeering vervuld waren. De koristen zoo wei als de «opraan- en tenor- solisten kweten zich op hoogst bevredigende wijze van hun taak, zoodat de heer H. J. Blommendaal zeer zeker aller tolk was toen hy, alvorens een dankgebed uit te spreken, den bekwamen directeur, den heer C. van de Putte Wi., den zangers en zangeressen met hartelijke woorden de eere gaf, dio hun toe kwam. De heer H. J. van Leeuwen, organist der Oosterkerk, had In de pauze met het Andante uit de 5de Symphonic van Beethoven, voor orgel gearrangeerd door J. A. van Eyken, bovendien mooi orgelspel te genieten gegeven. Als voor- ea nazang werd door alle aan wezigen gezongen Psaiia 110 va. 1 ®n Psalm 150 vi. 1» Do Ambachtsschool te Lelden beeft weder de inschrijving voer néoasF» leerlingen geopend. Op die echooi boataat de gelegenheid om jongelieden op te leiden tot bekwame timmer lieden, meubelmakers, huissmeden, machine bankwerkers, vuurwerkera en huisschilders. Het onderwijs omvat: het lijn bouw- en werktuigkundig teekenen; het handteekenen; de kennis van het stoomwerktuig, de kennis der materialen, het timmeren en draaien; het meubelmaken, boetseeien, houtsnijden en draaion; hot huissmeden, het machine bank- werken, het vuursmeden; het verven, het ■childeren van hout- en marmorsoorten en het penseelschrjjven. Voor aanstaande steenhouwers bestaat ge legenheid het toekononderwljs te volgen, in hoofdzaak het ornament en het letterteekenen. Toekenbohoeften, gereedschappen, materia len en een model werkkiel worden den leer lingen kosteloos verstrekt. De cursus duurt 3 jaren. Gedurende dien tijd Is voor de leerlingon het bezoek aan de avondschool van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" verplichtend. In byzondere gevallen kan het bestuur van die verplichting ontheffing verleenen. Het schoolgeld bedraagt (naar de gegoed heid der ouders) ƒ20, ƒ10, ƒ5 en ƒ2.50 per jaar. Voor twee of meer zoons uit hetzelfdo gezin wordt voor ioder slechts ®/4 van het schoolgeld betaald. Het was vooruit to zien, dat de bijeen komst van do Tweede Kamer gisteren op het Binnenhof met een belangstelling grooter dan bij een gewone eerste vergadering na een rcoes zou worden gadegeslagen. Tot do belangstellenden of nieuwsgierigen naar dingen, dio zouden gebeuren, kunnen gerekend worden do volen, die, een anderhalf uur voor het begin dor zitting, zich op propten voor do deur der publieke tribune, in do hoop een plaatsje op de galerij mach tig te kunnen worden. Er werd een queue gevormd, belangrijk grooter nog dan op den dag van de plechtige opening der St-a- ten-Generaal door H. M. do Koningin. Eonigo flauwe pogingen om een tribune plaatsen-handeltje to be-ginnen, mislukten bij gebrek aan gegadigden. Zooals gisteren reeds gezegd, handhaafden enkele agenten de orde bij don toevloed naar dc tribune. De nieuwsgierigen bleven echter tot aan het einde der zitting op het Binnenhof rond dolen. De bolusten op een of andere betooging, op een stukje burgeroorlog of zoo iets, kon den echter weer naar huis. Och, och, het was zoo bedaard op het Binnenhof; niet eens afgezet, geen soldaatje meer dan an ders. Er waren alleen maar een handjevol loopjongens en Haagsche lcegloopers, fat soenlijke en onfatsoenlijke, die zich behel pen moesten met het bestaren van de bin nenschrijdende Kamerleden en een inspec teerenden luitenant. Het ccnige, dat aan revolutie kon doen denken, waren een paar abnormaal breedo flambards on heel erg lage boorden met flodderdassen, welke niet temin geen reden tot bezorgdheid vermoch ten te baren. Er is builen dan ook niets gebeurd. Ook de gereserveerde tribune in de Ka mer was door een overgroot aantal belang stellenden bezet, die met onstuimigheid bin nendrongen. Op de publieke tribune wer den de belangstellenden, naar een sedert de vorige bijeenkomst toegepasten maatregel, slechts bij twee te gelijk binnen gelaten. In de zijloges werden enkele bekende mannen op politiek gebied opgemerkt. Aan do rai- nisfcerstafel hadden alleen plaats genomen do ministers van waterstaat, koloniën, en oorlog. Dc meeste Kamerleden waren tegen woordig. Er heerschtc groote levendigheid in do Kamer, welke echter spoedig na ope ning der zitting plaats maakte voor een plechtige stilte, toen door den voorzitter, door Kamerleden en Regeering woorden van hulde werden gebracht aan do nage dachtenis van dr. Schacpman. De Kamer trachtte hcelemaal gewoon te doen, ieder deed alsof er niets gebeurd was en had dadelijk, zegt ,,De Tel.", zijn spe ciaal Kamcrlachje in gereedheid cn zijn di plomatieke hand ter druk en wederdruk klaar. Ook achter de groene tafel alles ge woon. Maar drie van do zeven ministers, cn do laatste hoop van de oppropping van staatsburgers op bedde tribunes, dat. er nog iets gebeuren" zou, kon gereedelijk opge geven worden, waar immers minister Kuy- per niet aanwezig was, daar deze nog door zijn keel-ongestelclheid verhinderd werd in de Kamer en aan zijn Departement te komen. De zitting bleef toch niet geheel zonder beteekenis. Toen de vergadering ontdaan was van het zware windsel van formalitei ten, kwam van fcwco rijden de aankondi ging van een stakings-interpellatie. Het eerst van den leider der oud-liberalen, den heer Mees, die verlof kreeg, de Regcoring eenige vragen te doen over de gedeelte lijke staking" van het spoorwegverkeer, en dadelijk daarop kondigde de heer Troel stra zijn voornemen aan, de Regeering te inberpelleeren: lo. over (1e buitengewone oproeping der lichtingen; 2o. over de ver dere plannen met deze oproeping; 3o. ten aanzien van mogelijko Regeeringsplannen tot het nemen van wetgevende maatrege len, en van welken aard deze dan zouden zijn. Tegenover de zeer vooi*ziclitige formulee ring der oud-liberale interpellatie klinkt die van de socialistische reeds beslist agres sief en voor het gewicht van de te wach ten debatten zal de verhouding van de vrij zinnige fractiën, die gisteren nog zwegen, ten opzichte van de intorpelieerende polen der linkerzijde beslissend zijn. Terwijl de interpellatie van den heer Mees vermoedelijk beoogt, dc Regeering ter ver antwoording te roepen over wat zij gedaan heeft (of heeft nagelaten) zal die van den heer Troelstra blijkelijk strekken om te we ten te komen wat zij nog in haar schild voert. Over het niot-ingrijpen van dc Re geering op 31 Januari kcerscht onder so ciaal-democraten, gelijk bekend en zeer be grijpelijk is, allerminst misnoegen cn daar in zou voor hen geen reden tot interpellee- ren kunnen liggen. Denkelijk zullen de beide interpellaties wel te zamen aan de orde worden gesteld. Het tijdstip van behandeling zal, zooals hot ook in gewone tijden gebruikelijk is, nader worden bepaald. Deze bedaarde, ovcrlegzame behandeling van zaken, zoo van dc zijde der Kamer als van do Regeering die door onthouding van elko verklaring thans een voorbarig kritiek moment'" voorkwam is, zegt ,,De Tel.", belovend voor het koelhoofdig voeren van den te wachten parlementairen strijd. Een wond is eerst dan afdoende te genezen, als do wondkoorts is uitgewoed. Behalve dc aankondiging van deze twee interpellaties, kreeg men ook de mededee- ling van een belangrijk initiatief voorstel van de vrijzinnig-democraten, tob het in overweging nemen cener herziening van eenigo bepalingen in Hoofdstuk III (van de Staben-Gcneraal) en Hoofdstuk IV (van do Provinciale Staten en do Gemeentebesturen) van de Grondwet. Een herziening van enke le bepalingen van Hoofdstuk IY is beoogd, ten einde ook voor dc Staten en de Gemeen teraden het kiesrecht niet meer bij Grond wetsbepalingen te bindon aan ken teekenen van geschiktheid en maatschappelijken wel stand." Do voorgestelde wijzigingen beoogen: lo. do bevoegdheid der ingezetenen, mede- te werken tot verkiezing van leden der Tweede Kamer, der Provinciale Staten en der gemeenteraden, voorgoed op breeden grondslag te regelen 2o. do Eerste Kamer der Staten-Generaal op gewijzigden voet samen te stellen; 3o. uit de Grondwet te verwijderen de be palingen, waaruit de politieke onmondig heid der vrouw voortvloeit; 4o. de invoering van een stelsel van even redige vertegenwoordiging. Dit voorstel wordt met de toeliohting in ons Tweede Blad uitvoerig medegedeeld en het ,,A. H." maakt bereids de opmerking, dat de vrijzinnig-democraten den socialisten cr weer een vlieg mee hebben weggevangen. Op de boekenveiling van de firma Nij- hoff, 3 Maart te 's-Gravenhage te houden, zal o. a. de boekerij van wijlen dr. Schaep- man worden geveild. Op den 2laten Maart ft. s. Is het 25 jaar geloden, dat de heer N. A. Bouwman kapelmeester is geworden by het 8de reg. infanterie te Bergen-op-Zoom. In 1897 benoemd tot kapelmeester der Kon. Mil. Kapel waarvan by later aan het hoofd kwam met den rang van luitenant- directeur, heeft Bouwman in die weinige jaren dit muziekkorps weer zijn ouden roem her geven. Tevens Is de kapel door zUn werkzaamheid gevormd tot een der beate symphonle-orkesten. Hr. Ms. gezant to St.-Petereburg, jhr. Van der Staal van Piershi), uithoofde vau een sterfgeval in zyu famliie te 'i-Gravenhage aangekomen, keert Woensdag weer naar zijn post terug. Naar het „Vad." verneemt, zal mr. Troelstra in Den Haag komen wonen. Bedankt Is voor het beroep naar do Ned.-Herv. Gem. te Wezep door ds. C. Heoms kerk, te Waarder. De heor J. Pot, te Aalsmeer, ia bencomd tot onderwijzer aan de Geref. school te Amsterdam. Naar „Do N. C." verneemt, hoeft hot expeditiepersoneel der „Staatscourant," mot hst oog op de buitengewoon drukke werk zaamheden in de afgsloopen maand door de invoering der Ongevallenwet, een gratificatie gekregen. De Rijkstelegraafkantoren te Haarlem en Ut recht zijn tot nadere mededeel mg, zoowel bij dag als bij nacht, onafgebroken opengesteld. In een „Open brief" aan den Minister van Financiën heeft het bestuur der vereonl- ging „Vergunning" te Utrecht ten ernstigste de voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd ontiaden. Adressanten betoogen o. a. dat op den gebeelen stand van kleinhande laars in sterken drank een nieuwe last wordt gelegd door een accijns ei hooging van 7 per hectoliter, uitmakende een verhooging van Yt cent per glas, die niet op den consument verhaald kan worden en dus drukken biyft op don verkooper, en dat deze nieuwe last vóór den laagststaanden onder die vorkoopers aanleiding zal zlJn om het gedistilleerd te vervoischen en daardoor de verwacht wordende hc.gere accljnaopbrengst zal uitbiyveD. Het „Utr. Dbl." vorneemt, dat by Kon. besluit van 7 Februari 1903 aan de heeren dr. A. E. Post, oud-Inspecteur van het genees kundig staatstoezicht te Arnhem, en P. Kleyn- hens, majoor der genie te Utrecht, in hun qualiteit van buitengewoon lid van don Cen- tralen Gezondheidsraad, toestemming is ver leend tot het zich begeven naar eemge steden van Noord-Duitschland en Rusland, ten einde aldaar een onderzoek in te stellen omtrent een speciaal onderwerp op sanitair gebied. Het is een gelukkige avond geweest gisteren te Rotterdam voor den heor Frits Tartaud. Hersteld van een zware ziekte, uit een toestand, welke meermalen bezorgdheid heeft gegeveD, beoft hy mogen ontwaren, hoezeer het publiek op hem is gesteld. Om hem ditmaal nog wat te sparen, was een oude rol gekozen, doch ineen stuk, dat gaarne gezien wordt, voortreffeiyk gemonteerd als hot is: „Miss Hobba." Do komedie was dan ook propvol. Beneden was byna geen plaats meer open en ook boven was 't goed bezet. Toen Tartaud met een „Goejo rnorge" op kwam, werd by met applaus welkom geheoien en een mooie krans werd hem aangeboden. En daarna Is eon overvloed van kostbaro bloemstukken, heele seringstruiken, voor hem aangedragen, met ten slotte nog weer een krans, teiwyi het publiek, dat zich biykbaar kosteiyk vermaakte, hem hartelijke ovaties bracht. NR. C) Door do S.-D. A.-P. zUn de statuten en het huishoudelijk reglement goedgekeurd met respectievelijk 2711 en 2G84 stommen voor en 86 en 63 legen. De gewone audiënties van de Ministers van Justitie en Marine en Oorlog en Finan ciën zullen dezo week niet plaats hebben. Het atoomschip „Darmstadt", van Sin gapore naar Amsterdam, arriveerde 22 Febr. te Aden; "do „Goentoei", van Batavia naar Rotterdam, vertiok 23 Febr. van Aden; de „Kanzier" (thuisreis) arriveerde 22 Febr. te Lissabon de „Kediri", van Rotterdam naar Java, is 23 Febr. Gibraltar gepasseerd; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, is 24 Febr. Point de Gallo ge passeerd de „Kurfur8t" (thuisreis) vertrok 22 Febr. van Majunga; de „Oo: ack", van Java naar Amsterdam, arriveerde 22 Febr. te Aden; de „Prinses Amalla", arriveerde 24 Febr. van Amsterdam te Bataviado „Gouver neur" (thuisreis) passeerde 23 Febr. Ouessant; de „Sommerfeld" vertrok 28 Februari van Makassar naar Amsternam. Alkemade. In te gaan 1 Maart a s. is aangewezen als tydeiyk onderwyzer aan de O. L. school alhier to Rypwetering, de heer J. F. Engels te Stryen, aangezien de heer Lourysen van Breda bedankt heeft, wegens z-ljn benoeming te Wassenaar. Hazerswoude. Gistermorgen werd het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. J. Heesterman op plechtige wijze ter aarde besteld. In deze streken was de overledene een bekend en gezien man, wiens naam op elk gebied, waarop hij zich bewoog, een goe den en vertrouwbaren klank had. Als aan- nomer en timmerman is de kennis cn het doorzicht van Heesterman aan t-al van ge bouwen in deze gemeente cn in den omtrek ten goede gekomen. Als fabrikant van pom pen, vijzels en tonmolens was hij zeer gun stig bekend. Maar ook op geestelijk terrein arbeidde de flinke en werkzame man ijverig mede. Voorstander van vrij ondorzoek en ernstig streven, had hij een groote belezen heid cn was hij lid, meestal bestuurslid, van elko vereeniging, die het goede en vooruit gang beoogde. Voor volksontwikkeling en volkswelvaart had hij een open oog en con warm hart. Sinds ccnige jaren moest hij zich wegens de gesteldheid zijn6 lichaams uit alle zaken terugtrekken; doch z.ijn be minnelijk karakter was oorzaak, dat zijn collega's cn zijn vrienden hem in zijn stille afzondering niet vergaten. Door do patroons der verschillende be drijven werd de heer Heesterman graf waarts gedragen en ds. J. J. van Ingen sprak gevoolvolle woorden bij do geopende groove van hein, dio gedurende de laatste jaren niet meer kerkwaarts kon gaan, doch voor heen zijn plaats in het heiligdom zeidon on bezet liet. Hillegom. De arbeider G. van N., alhier, tegen wien onlangs proces verbaal was opge maakt wegens vermoedeiykon diefstal van lood, en die te dier zako was gedagvaard voor den rechter van Instructie, doch niet was verschonen, werd Maandag middag op last van den olflcior van justltio te Haarlem, alhier aangehouden en naar het huls van bewaring te Haarlem overgebracht. De heer W. C. R. Elzlnga, die benoemd was tot onderwyzer aan de o. I. s. alhier, hoeft voor die benoeming bedankt, als zyndo hy inmiddels benoemd tot onderwyzer aan de o. 1. s. te Haarlem. Katwijk fl./d. R\jn. Gisteravond had In het „Hotel d» Roskam" alhier de uitvoering plaats van „Fanfare Katwyk", het muziekgezelschap alhier. De groote bovenzaal, waarvan een gedeelte door hot tooneel werd Ingenomen, was verder geheel gevuld met publiek. Uit de muzikale nummers, die ten gehoore werden gebracht, viel duldeiyk waar te nemen, dat het gezelschap onder leiding van zyn directeur, den heer Hupkens, goede vorderingen heeft gemaakt, waartoe zeker ook niet weinig heeft bygedragon het feit, dat in het laatste jaar het ledental slationnair bleef, zoodat de uitvoering werd medegemaakt door geoefende leden. Het tooneelspel „De weerbaarheid van Hei- dorp" werd eveneens goed vertolkt; bovendien bevatte hot programma nog eenigo voor drachten van Willem van Zuylen, die door den heer Bolle, van Voorschoten, uitstekend werden weergegeven. Ook een dame vorleende thans haar modi- working, door het voordragen van een paar stukjes; èn de heer Bolle èn raej. v. d. B. hebben hut gezelschap zeer verplicht. Koudekerk. Op Vrydag, 27 Febr. a. s., zal de antirevolutionaire klesvereeniging „Neder land en Oranje" een ledenvergadering houden, waarin een tweetal loden een onderwerp zullen inleiden. De zangvereeniglng „Oefening kweekt Kennis" hoopt op Woensdag 4 Maart a. e. een openbare zanguitvoering te geven ln ien der lokalen van de openbare school alhier. Het aantal vaccinatiën gedurende het vorige jaar bedraagt 86. RÜnsburg. De volgende lotelingen zyn togen 2 Maart a. s. opgeroepon om onder de wapenen te komen; J. Kromhout, Jac. Zand bergen, Mar. Heernskork, Coen Hogowonlng, Hendr. de Leeuw, Jac. v. d. VUver Gz. en W. v. d. Kwaak. Sasseniieim» Op herhaald verzoek voerde de luuuuuivoiueniging „Sassenheim" Maandag avond in de zaal van den heer C. Schipper een drietal stukken op, die alle best van stapel Hepen. Vooral het kluchtspel „De Dorps burgemeester" en hot biyspel „Jobem Uilen spiegel" werden goed gespeeld en lokten veel applaus uit. De zaal was goed bezet. Oudewetoring. Donderdagavond treedt hier in een openbare vergadering, ln de Byzondere School, op ds. G. Wisse, van Overtoom, met het onderwerp: „In den etryd om het beginsel." Wadding8veon» Vrydag 27 Febr. a. a. heelt ae uigumeeue vergadering van het Lees gezelschap plaats, waarin rekening en verant woording zal gedaan en nieuwe bestuursleden zuilen gekozen worden. Zegwaard-2oetermcor. Aan den op zyn vorzoek eervol ontslagen ryksvoldwachter- jachtopzlener P. Baggerman alhier is ten laste van het Ryk een jaariyksch pensioen verleend van 334. Bij Kon. besluit is dc heer D. D. Frasor erkend en toegelaten als consul van Groot- Britanniö en Ierland te Batavia voor Java. Benoemd tot kantonreehter-plaatsvervan ger in het kanbon Roermond, jhr. mr. Th. E. Serraris, advocaat en prooureur te Roer mond. Benoemd tot president der arrondissc- ments-rechtbank te Almeloo, mr. W. ten Bruggen Gate, thans rechter in gemeld col lega. Bij de Algemeeno Rekenkamer benoemd tot adjunct-oommies J. H. van don Berg, thans eerste klerk bij dat college. Aan den officier van gezondheid 2de klas se op non-activiteit dr. F. B. Mossel, van het personeel van don geneeskundigen dienst der landmacht, op bot daartoe door hem ge daan verzoek, een eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend. Met ingang van 1 Maart e. k., benoemd tot leeraar aan do rijkslandbouwschool to Wagoningen, H. Ramoer aldaar. H. N. van der Heydcn, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de klasse bij hot personeel van den geneeskun digen dienst van hot leger in Neder!andsch- Indiö. Toelating Kon. Instituut voor de Marine. Do Minister van Oorlog, ad interim Mi nister van Marino, brengt ter kennis, dat is vastgesteld een nieuw reglement voor hot toelatingsexamen voor het Koninklijk In stituut voor do Marine te Willemsoord, en dat gedrukte oxcmplaren van dit reglement verkrijgbaar zijn bij het departement van Marine, tegen betaling van /0.15 per exem plaar. T weede-Kamer-verkiezing. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Ede (5871 kiezers) zijn uitgebracht 3810 stemmen, waarvan geldig 3729. Volstrekte meerderheid 1865. Gekozen is dr. M. A. B ran d t s (antirev.) met 2-137 stemmen. Mr. W. H. de Beaufort (lib.) had 1292 stemmen. Do verkiezing had plaats ter vervulling der vacature jhr. mr. L. II. J. M. van Asoh yan Wijck. De lichting 1903. Wegens het onder de wapenen zyn van drie lichtingen la niet voldoende ruimte be schikbaar voor de eerlaDg tot korte oefening ln te lUven lotelingen der lichting van 1903 by do onbereden korpsen. Dientengevolge zal die lichting onmiddeliyk na de iniyving ln do eerste helft van Maart a. tot nadere oproeping met verlof worden gezonden. Aldus, meldt het „Hbl." Ook aan de „N. R. 0." wordt medegedeeld, dat bedoelde miliciens dadeiyk na hun iniyving en nadat hun de krygsartlkeleu zyn voorgelozon, met verlof naar hun haardsteden zullen worden gezonden. Hoogstwaarschyniyk echter zullen zy zich in do 2de helft van Mei by hun korps moeten vervoegen. Ongevallenverzekering. Men zal zich horlnneren, dat do minister van oorlog by de behandeling van de be grooting in de Tweede Kamer do toozegging heeft gedaan, ln overleg met zyn arubtge- nooten nog eens te zullen nagaan of voor het departement van oorlog de ongevallen verzekering toch niot wellicht nog zou kunnen geschieden by de Ryksbank in stede van ▼oor eigen risico. Het nader ondorzoek echter zal, naar uit Den Haag aan het „Hbl." ge meld wordt, vermoedeiyk ten gevolgo bobben, dat men het dragen van eigen risico voor het departement vaa oorlog vooraeellger biyft achten en dus dien weg zal inslaan, Het Wereldpanoraraa alhier geeft doze week weer een mooie serie, welke andermaal een en ander van de RUnoevers doet zien. Deze serie trekt reeds veel bozoo- kere. De directie heeft den weozen uit hot ge sticht aan do Hooglandsche Kerkgracht ln de gelegenheid gesteld het Panorama kosteloos te bezoeken; zy genoten er volop. Andere weezen komen later aan de beurt. Voor loer- Ungon der lagere scholen stelt do directie op byzondere conditiën den toegang open. Uit Haarlemmermeer moldt men aan de „Haarl. Ct." Tu8schen de Lynden en Halfweg hebben do arbeiders, werkzaam aan de afgraving van bovengrondon en het vervoer daarvan naar de bakken, in dienst van een Amsterdamsch aannemer, gestaakt. Zy Damon een dreigende houding aan tegen den uitvoerder dier werk- ken, zoodat voor hem politietoezicht moest worden aangevraagd. T ij dons de staking der spoor wegen in Januari heeft, naar ,,Het Vad." meldt, een dame uit den omtrek van Haar lem niet enkel op verzoek van den minister haar automobiel afgestaan, om de post van Haarlem naar Amsterdam en omgekeerd over te brengen, maar dien tocht persoonlijk uitgevoerd. Vier keer por dag reed zij heen en weder. Men schrijft aan ,,Het Volk" ui t Zaandam: Gisteren telegraphecrde K. Prins, voorzitter van het P. A. S., aan El ferink, secretaris van den Metaalbewerkers- bond te Haarlem, het volgende: Onderkruipers Westerman, heden voor de rechtbank, ovatie gewenscht." Heel spoedig kwam het telegram terug met het geld er bij en een brief, meldende

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1