Wekeljjkscha Kalender. v ALLERLEI. Raadgeving;. Raadsel. Het zijn dikwijls de naïeven, die het juiste ip*tchfc hebb"». F. C2 p p e. Wij offeren gaarne de genoegens op, waar van wij verzadigd zijn- Val t o u r. Zondw£. Wie Laet het kwaad aan het onderhande len gaat, is er reeds door overwonnen. Maandag. Wat de ij delheid in anderen ondraaglijk doet zijn, is: dat zij de onze kwetst. Dinsdag. Scherts is des levens specerij, Maar wilt ge, dat 't smaaklijk zij, Hoe dan niet al te veel or bij. V Woensdag. Wat moet vaderlandsliefde toch een bij zonder gevoel zijn, dat zelfs ouderliefde overtreft. Donderdag. Verwaandheid is een dochter van dom heid, o Vrijdag. Geleerdheid en deugd hebben in de krin gen der groote wereld met half de waarde van goede manieren. Zaterdag. Het korte leven maken velen zich voor de eene helft ongelukkig door te tobben over oude grieven, en voor de andere helft door zich angstig te maken voor wat komen kan. Werken. De wetenschap steekt in geen bed met pluimen: Wie leeren wil, moet vroeg de veeren ruimen; Wie ploegt noch egt, heeft geene keus van graan, Wie dorschen wil, moet eerst den ploeg doen gaan. Wie nimmer turft, kan zich daarna niet warmen, Wie winst wil doen, die roppe hand en armen Wie prijs begeert, die stelle zich te loop: Voor arbeid heeft God alle ding te koop Jacob Cats. ..En zal je me nimmer vergeten?" vroeg het. meisje aan haar aanstaande, een bedien de in een kruidenierswinkel. Nooit ofte nimmer," was het antwoord en blijkbaar half in zaken verdiept, voegde hij er bij: ,,Soms verder nog iets van uw orders?" Verzuchting van een oude vrijste)': Drie maal heb ik nu het geluk gehad in het wa ter te vallen. Maar in plaats van een on gehuwd heer. heeft mu altijd ee» getrouwd, politie-agent er, uit gehaald. Ja, 't is waar, als men de politie niet noodig heeft, 16 zij er altijd bij. Ik kon mijn nieuwen oppasser, een wei nig ontwikkeld buitenmannetje, er maar niet toe brengen bij het verlaten van het hui9 den sleutel bij zich te steken, zoodat ik altijd, als hij terugkwam, het genoegen had, de deur voor hem te moeten openen. Ik liet dus een tweeden huissleutel maken en gaf hem dezen met het bepaalde bevel, dezen in den zak te steken, en hem niet thuis te laten liggen. Den volgenden dag, na het eten, liet ik hem een boodschap doen en juist, terwijl ik eer» heel aangenaam narniddag-cmtje doen wii, word iii opgeschrikt door een heftig bellen, en met een boos humeur sta ik op om open te doen. Jawel, 't was weer mijn oppasser. ,,Zoo, dus je hebt je tweeden sleutel ook weer vergeten?" snauwde ik hem toe. „Neen, luit'n't", zei de lummel, trotsch op zijn zak slaande, ,,do sleutel is hier; maar de luit'n't heeft mij immers verboden hem ooit uit mijn zak te nemen Jan, zijn beurt afwachtende, terwijl zijn broer in de badkuip gewasschen wordt: ,,0, Wim, wat zou het pleizierig zijn, als wij als negers geboren waren Ga3t,,Ik heb gehad: een bord soep, rund- vleesch, sla, kip, compote, een halve flesch wijn en brood met eieren. Hoeveel is dat?" Kellner: ,,Dat is, ja, laat eens zien, dat is 2.20 bij elkaar. Hebt u nog iets?" Gast„Ja, honger." Kleine Marie (tot de keukenmeid): „Bot je, hoe wordt saus geschreven?" Keukenmeid (na zich lang te hebben be dacht) „Ja, kind, weet je, dat ligt er maar aan: wijnsaus wordt met een w geschreven, maar nunsaus met een r." Het punt in quaestie. Een ambtenaar van de belastingen kwam in een woning, waar hij hoorde twisten, en vroeg bij het binnentreden, als naar gewoonte, wie het hoofd van het gezin was. .,Ga maar even zitten, mijnheer," zei de man, „we zijn juist bezig om die quaestie uit te maken." ,,Lk wed," zei Yan Leeuwen onder de wan deling tot zijn vriend Van der Waals, „dat je drie korte, eenvoudige woorden, die ik je noemen zal, binnen de 30 seconden niet kan spellen. „Waarom?" riep Yan der Waals. „Om een gulden ..Aangenomen 1" „Pas op nu", zei Van Leeuwen, zijn hor loge uit den zak nemende: „brood." ,,B,r,o,o,d," spelde Van der Waals „Kampen." Van der Waals spelde: ,,K,a,m,p,e,n." „Misl" riep Van Leeuwen. „Wat", zei zijn vriend, „wou jij beweren, dat ik dat woord niet goed heb gespeld?" „De tijd is om, zie je?" zei Van Leeuwen bedaard; ..Kampen heb je goed gespeld, maar 't laatste woord mis heb je in ?t gebed niet gespeld." En tevreden stak hij zijn winst in den zak. Ministerieel proza. De „Vlaamsche Ga zet" schrijft: De bestuurder eener groote boerderij ontving laatst den volgenden om zendbrief „Ministerie van Landbouw „Mijnheer! „De Commissie voor verbetering van het varkensras heeft aan een zeker getal Bel gische fokkers jonge varkens geleverd van het Yorkshire-rasgij zijt er onder begre pen. De commissie verzoekt U daaromtrent, binnen de vijf dagen, op de hierbijgevoegde vragenlijst, te willen antwoorden. „Aanvaard, enz." Vreemdeling (die door den knecht van een bevriende familie van den trein gehaald wordt): „Jo zoekt zoo langheeft me- nep.r je dan preen beschrijving v*n me ge geven?" Knecht (verlegen): „Ja zeker, maar er waren meer heeren met roode neuzen." Jaloei-sch. „Wat scheelt je, Jantje? Waarom huil jo zool" „Jo heeft gezwollen amandelen zegt de dokter en ik krijg niets." Uit ile rechtzaalRechter (tot een wegens dierenmishandeling vervolgden boer)„Hoe kwam je er toe, het varken van je buurman zoo hard te slaan?" Beklaagde: „Aangenomen, mijnheer de rechter, dat u het varken was en u wroette met uw leelijken varkenssnoet in mijn mooi tuintje rond, zeg dan zelf, of u niet een behoorlijk pak slaag verdiend hadt." RECEPT. Kalfs-escalopes naar de Russischo bereiding. Ontdoe 40u gram mager kalfsvleeech van vellen en zenen en. hak dit fijn, terwijl gij er onder het hakken bijvoegt: 50 gram boter en 100 gram brood, in melk geweekt. Bij deze massa doet gij zout, peper en nootmus kaat naar den smaak Verdeel dit deeg in koekjes en geef deze den vorm van kalfs oesters, en wentel ze in meel. Maak deze plat en paneer ze op de gewone wijze. Sauteer ze in boter en schik die op een schaal met ge bakken aardappelen en groenten. Formaline. Onder de tallooze antiseptische middelen, welko gedurende de laatste jaren in den handel zijn gebracht, heeft zich de forma line een blijvende plaats veroverd. De ver giftige middelen carbolzuur en sublimaat worden daardoor meer en meer verdrongen. Formaline wordt ook aanbevolen als mid del tegen insectensteken en zelfs zou, vol gens een Zwitserse Lien arts, het middel goedo resultaten afwerpen bij slangenbeet en den beet van dollo honden. Ten opzichte van geost van salmiak heeft formaline bet voordeel, dat. zo langer goed blijft, niet zoo gauw vervliegt en de kurk der flesschcn niet. aantast. Behoorlijk verdund kan het voor mondspoolingen. orüslagen en dergelijke worden aangewend. Men zij echter voorzichtig met dit middel, want het is, onverdund, een vergift en er zijn reeds gevallen van vergiftiging daar door voorgekomen. Een man, die een flin ken slok formaline nam, meenende bitter- water te gebruiken, werd bewusteloos; zij'n ademhaling versnelde on het koude zweet brak hem uit. De vergiftigingsverschijnse len hielden ongeveer 24 uren aan en alleen door spoedige en afdoende hulp herstelde de man weer In München dronk iemand een eetlepel formaline, die hij voor Hoff- mannsdruppels hield. Onmiddellijk werd h'j zijn dwaling gewaar door den brandenden smaak, zoodat hij terstond melk dronk. On der hevige brakingen, moeilijke ademha ling. duizeligheid, een brandend gevoel in ■mond en maag. werd hij in een ziekenhuis opgenomen, waar hij aanvankelijk bewuste loos werd, doch na liet schoonmaken dei- maag weer opknapte. De „Therapeutische Monatshefte" geeft als tegengift voor formaline aan ammo niak. Dit middel bindt de formaline on middellijk en behalve water vormt zich dan een product, dat geen bijtende eigenschap pen bezit en geenerlei schadelijke werking uitoefent. Oplossing van het Raadsel in hel vorig Zondagsblad Koning. Wanneer een aantal goede vrindeD Zich samen aan den disch bevinden, Met keur van spyzen toebereid, Dan word ik bij gelegenheid "Wel eens van mrjno plaats genomen Om ook r.p 't blyde feest te komon. De eeD gebruikt me woDdergraa^, Een ander zal er zeer voor vreezeD, Geen wonder ook: Is hier omlaag Wel iets, dat naar elks zin zou wezen? Indien gij, lezer, nu niet weet, Noch wie ik ben, noch boe ik beet. Zijt gij in 't raden niet ervaren, Maar zal ik u nog meer verklaren Twee lettergrepen, die te zaarn Ze3 letters vormen, beeft de naam, Die mij in 't Hollandscb wordt gegeven. De eerste helft, alleen geschreven, Beteékent een viervoetig dier; En zoo ge dan de tweede leest. Noemt gij een visch, dus ook een beest. (Oplossing in bet volgend Zondagsblad).

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 12