Uit de „Staatscourant." Offieieele Kennisgeving. Geveilde pereeelen. Burgert Stand van Leiden. dankte voor do cor, zijn vader aangedaan, en daarmede was de droeve plechtigheid af- goloopcn. De beide gemeente-geneesheeren Bruins Slot on Blanken hebben een circulaire vér- spreid om belangstellenden op te roepen tot bijwoning ecner vergadering op 18 Febr. a. 3. ten einde een afdeeling van de vereeni- ging „Het groeno Kruis" op to richten. Do vorccniging ,,De Werkman" zal op 12 Febr. a. a een vergadering houden van leden en begunstigers, om rekening en ver antwoording over 't afgeloopen boekjaar te doen. Do Ohr. Jongclingsverceniging zal op Woensdag 11 Febr. haar gewone jaarverga- doring houden in het lokaal der tweede Chr. School aan do Kleikade. Belangstellenden hebben vrijen toegang. De heer D. O. Doornik, tijdelijk onder wijzer aan do openba«re school (dorp) is als zoodanig benoemd te Terbrcggo, welke be trekking hij heeft aangenomen. Zegwaard. Het aantal werkgevers en werklieden, die bevoegd zyn personon te mach tigen tot het opmaken van een voordracht voor benoeming tot lid of plaatsvervangend Hd van een raad van beroep voor geschillen voortvloeiende uit de Ongevallenwet, bedraagt In dozn gemeente 20 en 81. Zoetormeer. Het aantal kinderen, vallende onder de Leerplichtwet, bedraagt in deze ge meente 205. Door Ged. Staten ie aan den alhier ge- vestigden veearts, den heer K. de Vink, over kftoa een provinciale bydrage toegekend van 160. Tot onderwijzer aan de R.-K. jongona- school alhier ia benoemd do heer 0. A. Taminian, te Noordwljkerhout. Bij Kon. besluit is aan <len kapitein M. O. van dor Hoog, van den generale® staf, toegevoegd aa.n don chef van dien staf, 'vergunning verleend tot het aannemou en dragen van do ordeteek eisen van riste iklasee d-n do Orde van 8fc-01af, door den Koning van Zweden en Noorwegen go Bohomken. Bonoomd bij den plaatselijken staf, tot kolonel, dp 1 u itenanfc-kolonul, mot titulai re® rang van kolonel, K. F. A., van do Wall, plaatselijke-commandant te Amster dam, Aan nagonoemde personon do volgende pensioenen verleend: H. DaJeboub, adjuncc- opzidhter van den rijkswaterstaat, f 667; J. van Vomdc, idean, '109; G. C. van Bor gen, bakeinmecfiber 1ste klasse, f 553. Aan don dirigeermd officier van ge wondheid 2de klnesso van hefc legor in Nc- dendamdsoh-Indië J. M. H. van Dorsscn vergunning verleend tot het aannemen van heb officierskruis der orde van do Kroon van Siam, hem door den Koning van Siam geschonken. Do heer O. H. L. Hogewisch bonoomd on aangesteld tot militair-apotheker 2do klius- eo bij het personeel van den geneeskundigen dienst van Jiet leger in Ncderlandsch-Indiö. Burgemeester en Wethouders van Lalden, Gezien liet adres van P. WILSCHUT, hou dende verzoek om vergunning tot oprichting van een smederij in het perceel Boommaikt No. 17, kad. bekend Sectie G No. 60; Gelet op de artt. 0 en 7 der Hinderwet; Geven by deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek mot de byiagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie golegd is; alsmede dat op Maaridag 23 Februari a s., 'b voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat vorzoek in te biongen. Burgemeester od Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Weth., loc-Burg. VAN fLÈYST, Secretaris. Lelden, 9 Febr. 1903. Vergadering van den Gemeenteraad van lelden, •p Donderdag 12 Februari 1903, des namiddags te twee uren. Nog te behandelen: Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde loden van den Gemeenteraad, de heeron: H. Paul en W. F. Verhey van Wyk. Jaarfeest der Leidsclie Zouaven-broederscliap „Fidei el Virluti." Terwijl do Leddeohe studenten on een deel der burgerij mot veel luidruchtigheid het 828-jarig bestaan der Hoogeschool herdach ten, vierdo de Lcidscho Zouavon-broedor- soh&p, met medewerking der Rederijkers kamer A.D.V.E.N.D.O do gymnastick- ©n sohormolub ,,Do Ohnrette" en het har monie-korps dor St. J ozefs-Gctzellen-Vor ccniging, haar 27eto jaarfeest in de S boek zaal. Do groote zoal, die voor het toonccl met plantengroepen keurig was versierd, waarvoor do vaandels der Broederschap en der medewerkende vorcenigingcn prijkten, was geheel bezet. Zelfs do galerij zat e® stond geheel vol. Vóór hot toóniceJ haddon do besturen der veirsohillondo vcrecniginge® en ecaiigo gees telijke® plaats genomen. Alvorens aan het rijk en zeer afwisselend programma word begonnen, betrad de gees telijke adviseur der Broederschap, do cer- waarclo heer C. Haanen, den katheder, om de bijeenkomst to openen. Het doei ons ge noegen, zoo begon hij, U in zoo groote® ge tale voor ons to zien, bij het vieren van ons 27ste jaarfeest. Mogen vroeger soms vooroordealem tegen do Broederschap be staan hebben, thans is dit alles veranderd. Onzo Broederschap is in don waren zin des woords een echt Christelijke vorceniging on het is zeer noodig dat er in onzen tijd voreonigingen bestaan zooals onzo Broeder schappen, do Sts-Jozefsgezellon-vereeni- ging en do R.-K. Volksbond, daar men er tegenwoordig op uit is het gezag te onder- mijnen en het recht te vertrappen. De «nder-afdeedingen zooala Scherm- <m Tooneef-, alsmede de Harmonie-vereeni- ging, zullen haar bcüte krachten in spanne® den avond tot een genoeglijken te makon in den vollen zin des woords. Met den wenscüi, dat allen veel zonden genieten eindigde spreker zijn openingstoespraak, die met luide bijvalsbetuigingen we<rd be antwoord. En nu het programmal Beginnen wij met hetgeen ons het eerst trof: do muziek. Wanneer een vereeniging hij een jaarfeest zulk een Harmoniekorps tot hare beschik king heeft, behoeft ze niet to vreeze® dat de bezoekere zich een oogenblik zullen ver velen. Werden de verschillende nummers boven onzen lof uitgevoerd, ook zelfs dc kleinste pauze werd op voorbeeldige wijze aangevuld. Wij weten niet wat meer te prijzen viel, de ernst in het correcte van den directeur, den heer Sehinck, of de ijver en de opgewektheid van de korpsleden. Naast het Harmondckorps, haast zou den we zeggen boven, indien we niet vrees den daarmede cenig onrecht to doen noemen wij de Gymnastiek- en Scherm club. No. 4 van het programma „athletdsclio standen" dwong aller bewondering af. Men kooi het sommigen damce aanzien, dat ze haar hart vasthielden, alsof ze vreesden dat, wie daar zoo hoog, stonden, zouden neertuimelen. Geen nood, de leider den club weet wat rijn knapen vermogen. De vrije- en ordeocfeningen waren ver rassend en getuigden van groote discipline en veel oefening. De degenpartij werd uit stekend gedaan. Tusschen de besproken nommers in. wer den de aanwezigen reeds vergast op een ko mische scène door een drietal leden der too- neel-vereeniging, een inleiding als 't waro tot het hoofdmoment van, den avond, de op voering van „Caranza", drama in drie be drijven een moeilijk stuk, spelende tusschen de jaren 1510 en 1550 in do Spaansche stad Grenada, dat voor dilettanten, echter zeer verdienstelijk werd afgespeeld. Vooral Ca- ranza had een zware en tot bijna aan het oindo een ondankbare rol. Treffend wiBfc hij in het laatste bedrijf don ziclestrijd weer te geven in zijn binnenste gevoerd tusschen het wraakgevoel on het Christelijk besef ora te vergeven, waarbij ten slotte het geloof zege vierde. Wanneer wij nog in het bijzonder den kloosterling Johannes do Deo en vooral Fernandez, het broertje van Velasquez, noe men, die door zijn kinderlijke naïveteit aan menig bezoeker een traan wist te ontlokken, dan doen wij dit niet met geringschatting van andere spelers. Allen hebben zioh uit nemend van hun taak gekweten. Het ta bleau: Moord en verzoening" vormde een waardig slot op deze vertooning. Na do pauze volgden eenigc meer komi sche voordrachten cn gaf do schermvereoni- ging nog een paar nommers, terwijl de mu ziek zich voortdurend van haar moeilijke taak kweet. Zoo vloot do avond ongemerkt voorbij cn gingen de talrijke bezoekers zeer voldaan huiswaarts. ,,Fidci et Virtuti" kan met groote zelfvol doening op haar 27ste jaarfeest terugzien. De tijd gaat snol genoeg, niemand mag hem nog sneller om wenschen, maar toch gc- looven wij dat menigeen, die gisteravond dit jaarfeest mee vierde, spoedig verlan gend zal uitzien naar hét 28ste jaar der op richting. Dat hot dan niet minder prettig zal toe gaan, daarvoor zal hot bestuur wel zorgen. Spoorwegpersoneel. RECLAMES, h 40 Cents por regel. 1920 19 For muil legen ver kond lieid ge neeskundig als goed erkond en door hoeren doc toren moermalen een ideaal mld dol tegen ver koudheid ge noemd. By lichte aandoening For- man-watten, per doos 20-cents. By hardnekkige ge vallen Formaivpastllles ter inhalatie 40 cents. Verkrygbaar in alle apotheken. Uitwerking frappant! Traag uwen dokter. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg alhier op Zaterdag 7 Februari 1903, ten overstaan van mr. J. A. F. Coebergh, Notaris te Leiden. Hot huis, Hoogen Ryndyk 44, in bod ƒ2300, kooper de heer G. v. d. Horst; het Winkelhuis, Stationsweg 33, In bod ƒ3160, kooper de heer N. do Zwart q q., voor f 8300 het bnis, Goerostraat 4, ln bod 1700, de heer F. H. Swaak; twee huizon, Houtmarkt 8 en 4, samen ln bod 3475, kooper de heer N do Zwart q.q, voor 3976; het huis, Alida Maria's hof 8, iu bod f 250, kooper de heer S. Q v. Buuron q.q hot huis, Geere- gracht 83, ln bod f 208, koopor de heer J. Botermans q.q. Eerste huwelijksat kondiging van 8 Febr. G. van Leouwen w. 35 j. en W. Brnjjn jd. 83 H. B. vau der Born jin. 22 en M. M. reef jd. 22 j. J. Questroo jm. 20 j. en A. J. Ros ld. 20 j. W. Eikerbout jm. 24 j. en D. van Esseveld jd. 22 j. A. Cosaeo jm. 24 j. en A. Capteyn jd. 23 j. H. Angenont w. 37 i. en J. M. vun Harskamp jd. 84 i C. B. Holland jm. 24 j- en G. W. Oosterbaia jd. 20 j. U. Ouwersloot im. 24 J. en J. M. Noppen jd. 24 j. P. van der Voort im. 27 j. en K. van Kralingon jd. 26 j. C. J. Q. van 't Hout jm. 23 j. on E. van Winkel jd. 82 j. STOMPWIJK. Bevallen: J. van Pelt geb. Zimmerman D. G. de Haas geb. Van Leeuwen D. D. Luk geb. Welting Z. E. G. P. Knijnenburg geb. v. Djjk Z., levenloos. Overleden: M. Vis D. 15 j, VEUR. Bevallen: A M» Verboog fp&, Sebenkevekl IX, lovenloaa, Te Utrecht werd Zondag door de Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel en den Machinisten bond „Eendracht maakt Macht", in do groote zaal van het „Park Tivoli" een groote open bare vergadering van spoorwegpersoneel ge houden, waarin als sprekers optraden de heeren mr. P. J. Troelstra cn J. Oudegeest, voorzitter van eerstgenoemde Vereeniging. De zaal was stampvol. Velen konden geen plaats krijgen. Nadat de heer A. Dijkstra de vergadering had geopend, verkreeg de heer Oudegeest het woord, die zeido slechts kort het woord te voeren, omdat zijn stem nog geen lang spreken toeliet. Do heer Oudegeest noodigde het aanwezi ge personeel uit een hoezee aan te heffen voor hun wakkere kameraden Van den Berg en Petter, voor hetgeen zij voor de organi satie deden. (Er werd luido geapplaudis seerd). In den aanvang zijner toespraak herin nerde de heer Oudegeest aan den vooruit gang van de organisatie van hefc personeel in de laatste jaren en hoe men ten gevolge daarvan do victorie kon behalen. Nog slechts enkele jaren terug werd kameraad Van der Wallen uit den dienst der Hol- landsche IJ zeren-Spoorwegmaatschappij ontslagen en tliana heeft de Directie van die Maatschappij de vak-organisatio moeten er kennen. Do heer Oudegeesfc kwam daarna op tegen verschillende artikelen in de bladen, en hij waarschuwde deze organen niet dooT to gaan met dergelijke artikelen om dè agi tatie aan te wakkeren want daarvoor is de toestond zeker te ernstig. Spreker behandel de vervolgens kortelijk do vragen om ver hooging van loonen in de laatste dagen in eenige afdeelingcn opgeworpen, en zette uit een, dat het onmogelijk was deze te gelijk met de andere oischen aan de directies ge steld, voor to leggen. Vooral1 bij heb stellen van dergelijke eischen is nauwkeurige over- woging en behandeling der zaak noodzake lijk. Het ie nu eenmaal ee, imogelijke zaak de toestanden, die zoo lange jaren zijn be dorven, in enkele dagen te vervormen. Ook de grieven op sommige plaatsen b© berde ge bracht tegen het hoofdbestuur werden door den lieer Oudegeest ter sprake gebracht. Zoo heeft men o. a,, zeide spreker, hoo- ren beweren, dat de Hoofdbesturen waren omgekocht. Hun, die deze gedachten moch ten koesteren, antwoordde spTcker: hadden de Directies een dergelijk voornemen gehad, dan zouden zij het wel vroeger geprobeerd hebben, doch niet onder de gegeven omstan digheden. Ten slotto vroeg de heer Oudegeest of er waren dio hot Hoofdbestuur wantrouwden. (Geroep van: neenl neen 1) Do heer Oudegeesb eindigde met een woord van hulde to brengen aan het spoor wegpersoneel voor zijn houding in de ver- iüopen dagon. Langdurige toejuichingen volgden op deze toespraak, waarop do heer Oudogeest zeide nog even aan de vergade ring te willen mededeelen, dat door de spoorwcgverecniging „Recht en Plicht" een motie was aangenomen, houdende afkeuring van het optreden der organisaties, en wees hij er vervolgons op, dat 300 leden van „Recht cn Plicht" zijn overgegaan bij de Nederlandscho Vereeniging. Voor debat gaf zioh slechts één persoon op, de heer Wostra, uit Haarlem. De heer Westra zegt aldus meldt het „Hbld." het te betreuren, dat in deze vergadering een partijleider als mr. P. J. Troelstra als spreker optrad en in zijn rede propaganda maakte voor de beginselen zijner partij. Zoo goed als wo dezen partijleider hot woord ge ven, moeten we zulks ook doen aan do an dere partijleiders. Onze strijd moet geen po litieke strijd zijn, maar een strijd voor lots verbetering. Er is ook op andere wijze nog wol verbetering te verkrijgen. Men moet het erkennen, dab er reeds veel verbeterd is. (Applaus). De heer Oudegeest antwoordde den heer "Wostra o. a. dat de heer Troelstra niet op getreden is als partijleider om propaganda te maken voor de sociaaldemocratische be ginselen, maar om hefc zelfbewustzijn van hot proletariaat wakker te houden of te ma ken. (Applaus). Nadat de heer Westra nog kort gerepli ceerd had, kreeg mr. Troelstra het woord, die zeide dat hij meende op dezo vergade ring geen propaganda gemaakt te hebben voor do sociaal-democratischo beginselen. Hij geloofde hoofdzakelijk gesproken te heb ben over zaken, die het spoorwegpersoneel in het. bijzonder raken. Ten slotto werd, nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, onder staande motie met algemeene stemmen on der toejuichingen aangenomen: „Do vergadering, gehoord de besprekin gen, spreekt baar goedkeuring uit over het beleid van het Hoofdbestuur in do afgeloo pen staking, uit don wensoh, dat, nadat de eenheid in do vakorganisatie binnen den kortst mo gelijken tijd zal zijn tot stand' gebracht, het. noodige zal worden gedaan om verbetering te brengen in de loonen en den arbeidsduur van hot personeel, opdat aan de meest drin gende oisc'nen zoo spoedig mogelijk worde to gomoet gekomen, verzet zich bij voorbaat te gen allen aanslag op hun persoonlijke vrij heid en hun reoht van vereeniging, waarop door een deel dor pers wordt aangedrongen, stelt volkomen vertrouwen in het doorzicht van het Hoofdbestuur om ter afwering van dat gevaar de maatregelon to nemen, die het noodig acht, en doet een bcroop op de gansche Nederlandscho arbeidersbeweging om als één man de organisatie tegen elke aanranding to verdedigen." De voorzitter, de heer Dijkstra, sloot hier op do vergadering, welke zeor ordelijk was. Het Hoofdbestuur werd aan het eindo der bijeenkomst toegejuicht. Zondagmiddag werd te Utrecht ook een bijeenkomst gehouden van werklieden der werkplaatsen te Tilburg, Zwolle, Utrecht, Haarlem en Rotterdam. Aan de orde was: „bespreking looneischcn en grieven". De pers had geen toegang. In het Verkooplokaal to Rotterdam had Zondagavond een druk bezochte vergadering plaats van de Vereeniging van Spoor- cn Tramwegpersoneel, waaronder veel perso neel van do Rotterdamsch© Tram. Petfcer en Oudegeesfc voerden hefc woord naar aan leiding van de 'ongsto staking en lichtten een motie toe. met algemeene stemmen werd aangenomen, dat de afd. Rotterdam vertrouwen bleef stcjlen in het Hoofdbe stuur. Deze motie was, volgens Oudegeesfc, hoofd zakelijk ingediond wijl van verdachte zijde een gcruobfc was vers-preid, dat hij en Pet ter waren omgekocht om den looneiseh te laten vallen. De vraag werd gesteld wat te doen, indien d* Staten-Generaal een wet aannemen van strafbepalingen tegen staken of ontzegging van de verenigingsrechten. Bij. acclamatie werd besloten dan weer te staken. In deze vergadering, waarin nog duidelijk. bleek, dat de leiders de beweging nog vol komen. in handen hebben, deelde do heer Oudegcerfc nog mede dat, wanneer hij, Pet ter of een andere leider gearresteerd zou worden, zij door 17- a 20 duizend. Nederland scho spoorwegarbeiders gewroken zouden worden. In de Hcogduitsche schouwburgzaal te 'svGravenhage werd gisteravond een zeer druk bezochte vergadering van spoorweg personeel gehouden, waariu de heer Oude geest precies de-zelfde rede uitsprak als Zon dag te Utrecht en te Rotterdam, en waarin ten. slotte een gelijkluidende motie als in boven genoemde steden, met algemeene stem men werd aangenomen. Van de pogingen door jlir. Beek arts van Blokland om een nieuwe vereeniging van spoorwegpersoneel op te richten, zeide de heer Oudegeesfc al leen, di\t hij vteor do toekomst niet vreesde en dat ook deze vereeniging, evenals „Recht en- Plicht" nu reeds, wel spoedig in den grond zon worden geboord. Do redo werd herhaaldelijk door luid applaua onderbro ken en ook hier werd met algemeen ja-geroep de vraag beantwoord dat men. op hefc eerste sein van het Hoofdbestuur weer zou sta ken, maar tot- zoolang rustig aan hefc werk zou blijven. De !iies!antl Se Amsterdam. Het bestuur van den Geneeskundigen Kring klaagt over den last, dien geneeshee- ren bij hot ziekenbezoek ondervinden van stakenuo koetsiers. Hot bestuur verwijt den stakenden koetsiers, dat dezen een zoo hoog algemeen belang als do geneeskundige ver zorging hunner zieke medeburgers niet eer biedigen. Een aria vond, bij het verlaten van het huie van eon zieke, het rijtuig door een groep ttakers omsingeld, die ondanks zijn protestje &rcn den koetsier dwongen naar den stal te rijden. Nadat aldaar de hulp der politic was ingeroepen, kon hij slechts ouder bescherming van een politie agent op den bok van hefc rijtuig zijn tocht voortzetter.. (?en andere arts zag zijn eigen huisdeur dcG echtend» belegerd en had voor de uitoefening van zijn praktijk eveneens de hulp dor politic noodig. Nog een andere arts wachtte dies ochtends tevergeefs zijn rijtuig, dat dor een ti*oep' stakers was aangehouden en gedwongen naar den stal terug te keeren. Een andere arts werd onderweg aangehou den. De stakers stonden toe dat de koetsier hom naar huk krocht. Hem naar zijn zieken te brengen werd door de stai-sra belet. Gistermorgen is to Amsterdam in café „La France" oen bijeenkomst gehouden van het administratief personeel dor diverse al daar gevestigde vcemen, waaruit is tot stand gekomen bet oprichten van een ver eeniging, in hoofdzaak ten doel hebbende, bij eventueel© stakingen, geproclameerd door eeu federatie van kantoorbedienden- voreenigingeu zich daarbij niet aan to slui ten. Naar het „N. v. N." verneemt, zijn. van. uit Amsterdam per post, naar de noordelij ke plaatsen in ons land, o. a. naar Heeren- veen ongeteekende gedrukte stukken, gezon den aan do miliciens van -^e lichtingen. 1900 cn 1901, dio, zooaJa men weet, onder do wa penen moeten komen, waarin wordt aange spoord tot dienstweigering. De officier van justitie te Heerenveen heeft een onderzoek ingesteld naar aanlei ding van dezo aansporing tot muiterij. Ontwerp Werkl ie den regiem ent. In het Gemeenteblad van Amsterdam thans opgenomen het ontwerp van een regle ment voor de werklieden in dienst der Ge meente. Dit reglement bevat de algemeene voor waarden, waarop werklieden in den dienst der Gemeente worden genomen, waarop zij in dien dienst werkzaam zijn on waarop hun dienstbetrekking een einde neemt. Onder werklieden worden in dit reglement verstaande bij de verschillende takken van gemeentedienst werkzame personen, zoowel mannen als vrouwen, wier loon anders dan bij do maand of per jaar wordt bepaald, met uitzondering van: a) hon, die onder verantwoordelijkheid en voor rekening van derden ten behoeve van de Gemeente werkzaam zijn gesteld; b) hen, die aangenomen worden voor een tijdvak korter dan vier weken; c) het personeel van Politie en Brand weer. De werklicdon worden onderscheiden in vaste worklieden, tijdelijke worklieden, leer lingen en jongmaatjes. Vaste werklieden zijn werklieden boven 20 jaar, die behooren tot een kader, dat ge acht wordt, voor de werkzaamheden van den tak van dienst voortdurend noodig te zijn. Tijdelijke werklieden zijn werklieden bo- van 20 jaar, dio niet tot hefc in hefc vorige lid bedoelde kader behooren en die hetzij; MM a) voor een tijdvak van ten minste vier weken worden aangenomen; of b) na voor een tijdvak van kor' d a vier weken te zijn aangenomen, lant n vier weken' in dienst der Gemeente blijven,; in welk geval hun tijdelijke dienst geacht wordt aan te vangen na afloop van den eer sten vierwekelijkschcn diensttijd; of c) na als tijdelijk werkman te zijn ont slagen, later weder in dienst der Gemeente treden, ook al worden zij dan voor korter dan vier weken aangenomen; of d) aangesneld worden om regelmatig slechts enkele dagen per week of per maand voor do Gemeente werkzaamheden te ver richten en vallen onder do letters a, b of a Leerlingen of jongmaatjes zijn alle werk lieden beneden 20 jaar. Het ontwerp bevat bepalingen betreffen de aanstelling en dienstboekje, verloven, hefc loon, eervolle vermelding, loonsverlioogïng en bevordering, straffen, het scheidsgerecht,, beëindiging van den dienst, uitkeoringon en pensioenen. Ten aanzien der regeling van hefc loon heeft de commissie het noodig geacht een ge heel ander stelsel to volgen. Immers, het nieuwe reglement wil het daarheen leiden, dat de werklieden der gemeente bij allo diensttakken een. keurkorps vormen, waar bij de plaatsing als een eer wordt be schouwd Wil men dit doel bereiken, dan is het noodig, dat die werklieden, welke uit munten zoowel in geschiktheid als in ijver en gedrag, in den loop der jaren een loon in overeenstemming met hun geschiktheid kunr-n verdienen, terwijl ook zij, dio nieu bepaald uitmunten, doch tot do goede werk krachten kunnen worden gerekend, niet van eiker loomsverhooging worden verstokcD. als zij een bepaalde hoogte hebben bereikt, doch langzamer en binnen engero grenzen opklimmen. Om dit alles mogelijk te maken, was hefc noodig aan de bepalingen betreffende hefc loon een steito mate van rekbaarheid te geven, die zij onder het bestaande reglement niet hebben, omdat het loon verband houdt met den titel van den werkman. Dienovereenkomstig luidt art. 32: Voor de toekenning van het weekloon wor den de werklieden gerangschikt in een loon- klasse. Do rangschikking in een loonklasse en do bepaling van hefc weekloon, zoomede do la tere verhooging of verlaging van het laatrfc, geschieden voor vaste werklieden door bur gemeester en wethouders op voorstel van het hoofd van den tak van dienst, waarbij zij zijn geplaatst; voor tijdelijke werklieden, leerlingen en jongmaatjes cloor dezen hoofd ambtenaar. En art 33: De loonklassen, bedoeld in hefc vorig ar tikel. zijn de volgende: 1ste klasse f 10.20f 12. 2do 12.60—15.— 3do 16.60—,, 18.— 4do 18.60—,, 21.— 5de 21.60—,, 24.— Dit zijn eenige voorname punten uit hef voorgestelde nieuwe reglement-. Bij het ontwerp is een uitvoerige Memornp van Toelichting gevoegd. In de inleiding wordt gezogd': Bij besluit van B. en Ws. van 23 Mei 1911, waarbij onzo Commissie werd ingesteld werd haar dc opdracht gegeven advieo uit to brengen omtrent: lo. cle wijziging van het reglement vo~» werklieden en daarmedb gelijkgestelde® ±U dienst der Gemeente; 2o. een regeling voor do losse werklieden in dienst der Gemeente. De wijziging van het bestaande reglement was vooral daarom noodzakelijk gewordeu, omdat het niet meer in overeenstemming- is met de toestanden, zooals die na het in werkingtreden daarvan geworden zijn. Se dert hefc jaar 1894 toeh heeft de Gemeente ec® aantal bedrijven overgenomen, waarin rekening moet gehouden worden met te voren reeds bestaande toestanden en waarvan ver scheidene door de wijze, waarop ze moeten worden uitgeoefend, eigenaardigheden be zitten, waarmedo het bestaande reglement niet in overeenstemming is en ook niet kan zijn, omdat deze door de oorspronkelijke ontwerpers niet te voorzien waren. De Commissie1 wijdde haar eerste vergade ringen aan do bespreking van eonige alge meene punten, waaromtrent zij tot overeen stemming moesten komen, alvorens tot hefc ontwerpen van nieuwe bepalingen kon wor den overgegaan. Toen zij deze punten had vastgesteld, bleek het haar, dat het te veel lijd zou kosten de gcheele regeling, zooals zij. moest worden, te ontwerpen in de vol tallige vergaderingen der Commissie. Zij besloot zich in drie sub-commissien te split sen, waarvan de eerste de bepalingen om trent aanstelling, loon, arbeidsduur en ver lof, de tweede die omtrent bevordering, straffen, ontslag en scheidsgerecht zou ont werpen, terwijl do derde cle regeling der uitkcering bij ziekte, ongevallen, invalidi teit, ouderdom en overlijden zou onderzoe ken. Do voorzitters der drie sub-commissiën zouden met den voorzitter en den secretaris der Commissio een centrale commissie vor men. Deze laatste behandelde cle drie ont werpen der sub-commissies breedvoerig en maakte er één geheel van. Daarop werd hefc ontwerp met de toelich ting, zooals die door do centrale commissie waren opgemaakt, door do gcheele Commis sie besproken cn vastgesteld. Reeds in do eerste vergadering besloot de Commissio hefc ontwerp niet vast te stellen, alvorens de werklieden, op wie het toepas selijk zou zijn, over hun wenschen te heLheü gehoord. De centrale commissio achtte hefc 'tbesfc, ten einde do speciale wenschen van alle categorieën van werklieden, die onder het reglement behoorden te worden gebracht, te vernemen, van eiken tak van dienst twee werklieden te hooren. Va® elk der takken van dienst, wier werklieden bij den Centra- len Gemeenfco-werkliedon-bond zij® aange sloten, gaf het bestuur van dien Bond do namen van twee werklieden op, die geacht werden op de hoogte te zijn van de wenschen der genen, die zij vertegenwoordigde®. Bo vendien werden twee vertegenwoordigers go-

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2