Uit de „Staatscourant." Onderwijs geleid. Aangrijpend was do dankbetuiging door den jubilaris tot dozen vriend gericht, die bij hem met zooveel toe wijding en liefde de plaats van een vader in genomen had. De heer Gangel sprak daarop een kort, hartelijk woord van ge luk wensch, waarna dit samenzijn met dankzegging door da Gispen gesloten woïxl. De kinderen vierden daarna feest in de schoollokalen. Do heer Onvlee is achtereenvolgens als hoofd werkzaam gowecst aan do Chr. School to BergeD-op-Zoom, IJlst en is nu ruim 14 jaren te Baarn, waar de eohool onder zijn leiding tot grooten bloei is ge komen. In April dezes jaars zullen weder twee nieuw bijgebouwde lokalou in gebruik ge nomen worden. Meer dan 40 kweekolingen zijn door hem opgeleid voor het Ohr. Onderwijs, van wie ook reeds eonigen als hoofdonderwijzers werkzaam zajn. Het is dan ook de bede van do voorstanders van het Chr. Onderwijs te- Ba ara, dat nog vele jaren do leiding van den heer Onvlee voor de school moge be houden blijven. Tc Borne is tot candidaat der R.-K. Kiesvcreeniging voor de Tweede Kamer in het district .Almeloo gesteld mr. P. J. M. Aalbcr8c. Ook to Denekamp is mr. Aalberse candi- Wt gestold voor de Tweede Kamer. Uit Genève wordt aan hot ,,Hbl. v. Antw." gemeld, dat president Steyn jl. Za terdag 3 kilometer te voet heeft afgelegd, leunende op een stok en zonder iemands hulp. Do burgemeester van Haarlem, die sinds een paar dagen ongesteld was, is aan do be terende hand. Bij de gisteron te Middelburg gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Ka mer worden officieel candidaat gestold de heeren J. A. Bm'gmcyer (soc.-dem.) en mr. 0. Lucasse (nnti-rev.) Bij de Ev.-Luth. Gem. te Haarlem is bcroopen ds. J. A. Helper Sesbrugger, te Amsterdam. Hot stoomschip „Burgermoister" (uitreis) nrrlvoerde 8 Fobr. to Port-Said; do „Teucer", "^an Ametordam naar Batavia, arriveerde 1 i7obr. te Liverpool; de „PrlnseB Amalia", van ^mstordam naar Batavia, arriveerde 8 Febr. Ie Port-Sald; do „Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Fobr. van Southampton; do „Maasland" arriveerde 8 Febr. van Amsterdam en Duinkerken te Montevideo; de „Alclnous", van Singapore naar Amsterdam, passeerde I Febr. Sagres; de „Pi&sident" (thuisreis) vertrok 81 Jan. van Belra; de Reichstag" (uitreis) vertrok 2 Febr. van Beira. Alkcni&do. Van de dienstplichtige lotellngen voor de lichting dor nationale militie van 1903 hebben er '2 aanvrage gedaan voor een Jnh' mp b(j de zeemilitie Benthuizen. De kohieren van de grond belasting voor het dienstjaar 1903 van de ka dastrale gemeenten Benthuizen en Hoogc- veon zijn invorderbaar verklaard tot een be drag van 3023.43 on 1238.48 verdeeld over 72 aanslagen. Jlillogom. Vergadering van den gemeen teraad op Vrijdag 6 dezer, des voorm. to 10 uren. Onderwerpen ter behandeling: lo. In gekomen stukken. 2o. Beroep reclaman ten hoofd, omslag 1902 bij H.H. Gedepu- tcordo Slaton. 3o. Benoeming onderwijzer aan do o. 1. 8. 4o. Adres J. van Lierop Pz. in zake bestrating en rioleering gepro- jecteerden wog. Go. Bouwplan J. van Lierop Pz. schuurtjo aan den geprojecteer- den wog. 6o. Bouwplan Q. P. Kroon, woon- cn winkelhuizen aan do Hoofdstraat. 7o. Bouwplan, O. Geitenbeek, 6 woonhui zen aan den Loosterweg II. 8o. Bouw plan fa. Van Til. Hartman, 2 woonhuizen aan don Loostcrweg II. 0o. Bouwplan J. van .Zanten Az., 6 woonhuizen aan den Vee- ncnburgerlaan. 10. Adres A. (J. v. d. Schoot, demping slootjo en kappen kreupel hout aan de Endclaan en de Sixlaan. Ho. Haven- cn Kadegcld. 12o. Bouwplan nen openb. lagoro sohool. 13o. Hcrhalings- ouderwijs. Gistermiddag werd de 36-jarige schip- por J. van El8chot, wonende to Haarlem mermeer, terwijl hij eonige werkzaamheden op zijn schuit verrichtte, nabij do Hillegom- merbrug aan de ringvaart door hot zeil over boord geslagen, met het noodlottig gevolg, dat hij in de diepte verdween, voor do oogen zijner vrouw verdronk, cn eenigen tijd daar na levenloos werd opgehaald. Bij B. en Wh. dezer gemeente is door den winkelier S. J. Gieliand een verzoek schrift ingediend om vergunning tot het ver- koopen van sterken drank in liet klein in het voorhuis van het huis staande aan don Loostcrweg I No. 2 binnen deze gemeente. Hoofddorp. Men schrijft ons: Alweder vait ei een grooto teleurstelling te vermel den. Was 'tzeer onlangs do afwijzende be schikking van het Gemeentebestuur van Haarlem op een verzoek van de directie der Noord-Zuidhollandschc Stoomtram-Mij., ge steund door requesten van ingezetenen van Haarlemmermeer en van naburige gemeen ten om een wachtlokalitoit voor passagiers to mogen hebben in don Hout, thans geldt het 't request van ruiui honderd ingezete nen van Hoofddorp aan het Polderbestuur van Haarlemmermeer om verbetering in den toestand van de wegen to Hoofddorp door een vollodigo bestrating cn rioleering. De "inzenders ontvingen daarop bij missive ten antwoord: dat hun verzoek niet voor inwil liging vatbaar is. Alzoo blijven do Hoofd dorpore in het bezit van hun dorpswegen, dio, als echt landelijko wegen, voor stede lingen, bij een vluchtig bezoek op een schoo- nen cn vooral ook niet winderigen zomer dag, een eigenaardige bekoorlijkheid mogen hebben, maar voor do bewoners en voor hen dio genoodzaakt zijn bij allo weersgesteld heden daarvan gebruik te maken, en dan, o zoo vaak! in do duisternis in bet slijk rond te moeten ploeteren, alle bekoorlijk- beid missen. Ecq bewering ab wwa:ka do bewoners van Hoofddorp en verdere middendeelen van Haarlemmermeer worden verwend, zou wel in twijfel mogen worden getrokken. Geen spoor, geen tram, geen boot-, geen straten in de dorpen, het ijs stuk gepompt als men elders zijn hart ophaalt aan win tervermaak, do oevers der genievaarten in de onmiddellijke nabijheid van Hoofddorp kaal gesehoren, waardoor al 't pittoreske daarvan verloren gaat, enz., enz,Waar lijk Men zou haast zeggen, wie zich oefe nen wil in 't lijdzaam ontberen van vervoer middelen cu dorpswegen naar den eisch des tijds en van onschuldige genietingen, die het buitenleven kunnen veraangenamen, hij ga wonen in 't hartje van Haarlemmer meer. Liss«. De zoon van de wed. Wegers, wier man het vorige jaar door een stuk hout, dat van een struik, gevuld met dynamiet, sprong, werd gedood, viel nu b\) Lisse van de tram en kwam met den arm er onder, die geheel verpletterd werd en dien h(J waarschijnlijk zal mooten missen. Dr. Blok verleende de eerste hulp. Oudewetorinij. Alhier Is opgericht een zangvereoniging onder directie van den heer H. C. van Griethuizen, muziekonderwijzer, te Alfen, en te Nieuwewetering een muzfek- vereeniging, waarvan directeur is de heer A. van Loon, onderwijzer te Leimuidon. Aan den heer A. F. Muller, veearts alhier, is voor 1903 oen provinciale toelage van f 150 tnpgekend. Safisentalak Dit jaar zullen als leden van den gemeenteraad aftreden de heeren J. W. Marbus, wethouder, en S. baron van Heemstra. Voor den raad van beroep in zake de Ongevallenwet z(Jn in deze gemeente aan gegeven 14 werkgevers en 33 werklieden. Voor de nationalo militie, lichting 1904, zijn tot dusver ingeschreven 20 personen. Ter-Aar- Do heer H. J. Baaiman, onder wijzer a.in de R.-K. school te Langeraar, is met ingang van 1 Maart a. s. in gelyke betrekking benoemd te Amersfoort. Wacldingsveen» Er Js hier eon vereen Iging opgencüL lot afschaffing van alcoholische dranken. Het bestuur bestaat uit de heeren Wolters en Kazius en mej. H. van den Broek. De vereenigirig lelt 12 leden. Voor de commissie tot woriDg van schoolverzuim zullen wederom 18 ouders of verzorgers moeten verschijnen. Om in den woningenuood te voorzien, worden nu ook op het westelijk deel van den Kerkweg eenigo nieuwe woningen gebouwd. Het zal dus niet lang duren of onze geheelo Kerkweg wordt aan de eene zyde van huizen voorzien. Vanwege de Volkskiesvereeniging zullen dezen winter nog drie vergaderingen worden belegd, waarin als sprokers zullen optreden Heiinans, Tor Laan en Roosje Vos. Warmond. De afd. Sassenheim en Om streken van den aN. R -K. V." vierde baar eerste jaarfeest! Do opkomst was, zooals by feest vergaderingen gebruikelijk, nogal groot, al moesten de meeston van verre komen, daar weder als vroeger twee avonden feest wordt geviord, waarvan dan de eerste door Warmond en Voorbout. D« Hoogeerw. hoer Deken Smoulders, van "Warmond, woonde ovennis het bestuur der afdeeüng Lisse doze feestvorgaderlng by. Na do opeDing door den voorzitter, werd door den secretaris het oersto jaarverslag voorgelezen, waarin breodvoorig verhandeld werd wat door de aldeeiing ln dit jaar tot stand werd gebracht. Hierna kwam do beurt aan de afd. Tooneel, die do dramatischo schets: „De Giftmengster of het offer eens vaders" opvoerde, en na de pauze den lachlust dor talrijke aanwezigen met het blijspel „Jocbera Uilenspiegel" gaande maakte, terwijl de heer J. v. Reewijk, uit Lisso, don avond door piano muziek opvrnolijk'o. "Wassenaar. Do plechtige lijkdienst voor en uo i>egiaieiii8 van Baron van Brienen van de Groote Lindt, Kamerheer i. b. d. van H.M. de Koningin, zullen plaats hebben in de kerk te Wassenaar, a. e. Vrijdag, 0 Februari, te halfeif voormiddags. Daarbij zullen Jhr. van de Poll en kapitein Jhr. van Suchtelen van de Haaro, resp. H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins vertegenwoordigen. Woubrugge. Op liet vorzoek van inge zetenon dezer gemeente, wonende in den Voonderpolder, om grensverandering van de gemeenten Alkemade en Woubrugge, is aan adiessanton beriebt, dat daartoe vooralsnog geon termen bestaan. Zegwaard. Het aantal onder de leer plichtwet vallende kinderen bedraagt in deze gemeente 248. Zoetermeer. De herziene lijsten van de stemgerechtigde ingelanden van den Drie manspolder, den Zoetermeer6chen polder en den Zoetermeerschen Meerpolder zijn gedu rende veertien dagen ter secretarie der pol ders ter inzago nedcrgelcgd binnen welken termijn bezwaren tegen bedooïdo lijsten kun nen worden ingebracht. Kon. besluiten. Vervangen bij bevor dering do aan J. Hillinga, bode bij de ar rondissement^-rechtbank te Winschoten, ver leende Gronzen eere-inedaille, van de orde van Oranje-Nassau, door de cere-medaille in goud. Ministerieolc bcsohikkingenbonoemd tot eerstenklerk bij het departement van jus titie; C. J. vanDeinse, J. K. Korndorffer, W. L. Dubel, F. B. L. M. Drion Bz., M. J. Kok en H. G. C. Korsmeijer, allen thans tweede klerk bij dat departement. Fda de staking. Al is do grooto staking to Amsterdam ge ëindigd, zoo valt toch allerlei nieuws om trent haar nog te melden. Ook biedt zitge legenheid tot allerlei beschouwingen. Een ieder, die de beweegredenen er toe naging, zal opgevallen zijn do groote mate van soli dariteit, die men van de zijde der arbeiders daarbij aan den dag legde. Wat die solidari teit wrocht wae een voor ons land onge woon feit-. Niet minder vermeldenswaard 19 een an der verschijnsel ,nl. dat de organisatie met haar leiders zulk een macht vormden, dat het spoorwegpersoneel, hun bevelen opvolg de en niet die van hen, in wier dienst zij waren. Feitelijk was de toestand op een go- geven oogenblik dus, dat de leiders de la kens uitdeelden, dat zij bevalen, en dat de di rectie, de chefs of andere met macht bckleedo personen niets over hun ondergeschikten hadden te zeggen. Inderdaad een ietwat vreemden toe stand, waarvan men eon aantal jaren gele den zoker niet had kunnen droomen; een toestand, die er op duidt, dat onze samen leving zich gaat vervormen, dat nieuwe be- ginsolen zich baan breken, die niet zijn te weerhouden. Waar of een en ander eenmaal op uit zal loopen, zal de toekomst moeten Iceren. Wie weet wat in onze oogen onge wone dingen wij nog eenmaal zullen zien 1 Zegevierend en luide uitschallend de kreet van overwinning heet het in een manifest van de Nederlandscho Vereenigingcn van Spoor- en Tramwegpersoneel: Kameraden 1 De strijd is gewonnen! De reuzenlichamcn, waarmede we te kam pen hadden, hebben ons het recht moeten toekennen, onze mede-arbeiders te steunen bij hun pogen om verbetering. Zij hebben toegestemd, dat wij geen diensten moeten verrichten, waardoor de strijd onzer mede arbeiders zou worden verzwaard. Ze hebben erkend ons recht om in zoo'n geval te weigeren zonder op straat te wor den gezet. Ze hebben toegegeven aan onzen eisch geen stakers te ontslaan of te bemoeilijken en het loon uit to betalen alsof er niet ware ge staakt; en bovenal ze hebben onze organisa^ tie erkend en toegestemd daarin, dat voort aan de hoofdbesturen met de directies zullen kunnen spreken over do belangen der spoor- wegmannen. Daardoor is de weg tot lotsverbetering ge baand; een weg, dien we thans maar door stramme en sterke organisatie hebben open te houden om, zonder jaren en jaren te moe ten wachten, onze loonen verhoogd en onzo diensturen verminderd te krijgen. Thans mocht echter het schoone doel, waar mede de staking begonnen is, niet worden uit het oog verloren voor oogenblikkelijk geldelijk voordeel. Wij hebben de directie van do H. 8.-M. er op gewezen dat, als binnen betrekkelijk kor ten tijd geen zeer grooto verbeteringen wor den ingevoerd, een tweedo staking te wach ten staat, die nog beter zal zijn voorbereid dan thans en waarbij dan flinke opruiming van grieven zal moeten plaats hebben. Het is dus zaak zoo spoedig mogelijk de nieuwe organisatie goed in te richten, opdat ook zoo spoedig mogelijk gezorgd kan wor den voor de rest-." Spelen mot vuur. Mr. H. Louis Israels wijt het in eon artikel in het Handelsblad" uitsluitend aan ,,do enghartige opvatting" van den mi nister Do Marcz Oyens, dat de staking in hot spoorwegverkeer een geheelen dag heoft kunnen voortduren. „Geen regeerder, zolfs geen slecht regeer der, maar een ambtenaar, bang voor ver antwoordelijkheid," bevreesd ziju vingers te branden aan koud water, dit bleek deze langs ambtelijken weg opgeklommen raads man der Kroon te zijn. Hij deinsde terug voor do verantwoordelijkheid dio do ge beurtenissen hem oplegde, en liet den spoor^ wegmaatsehappijen als particuliere maat schappijen alle vrijheid, zelfstandigheid van handelen en ook alle aansprakelijkheid. ,,Dö directies der spoorwegmaatschap pijen hebben getoond dat zij minder be vreesd zijn dan de Minister die het toezicht op haar moet uitoefenen. Toon het bleek dat van regceringszijdo geon steun en geen daad was te verwachten, hebben zij niet ge aarzeld in het algemeen belang arts 31 der spoorwegwet van 9 April 187ö ter zijde te schuiven." Do schrijver prijst dit als een daad van groote verantwoordelijkheid en kloek be leid, want voortduren van do staking zou niet alleen do belangrijko verliezen voor don handel vergroot hebben, maar het gevaar was groot, dat nieuwe eischen zouden wor den gesteld, die moeilijker waren op te los sen, en dat verbittering was gewekt. „Dat dit laatste niet is geschied is ook te danken aan bet hoofdbestuur van den bond van spoorwegpersoneel. „Dio bond heeft getoond een krachtige organisatie te zijn, uit-stekond gediscipli neerd, en met beleid bestuurd. Geen enkele gewelddaad, geen enkele wanklank is van deze zijde bedreven of gehoord. Zonder op hef deed men wat men als zijn plicht be schouwde tegenover mede-arbeiders. Zon der vrees stelde men daarvoor eigen lot op hes spel. -Dit heeft algemeene sympathie ge wekt, omdat de mensch nu eens zóó is dat bij houdt van kracht, die zich zelve kan be- heersoken en maat weet te houden. „Do georganiseerde spoorwegbeambtou hebben een groote overwinning behaald ten bate der arbeidsorganisaties cn wat het mooio is, zij behaalden die niet op de spoor wegdirecties. Hier zal geen wrok blijven, hier waren geen strijdige belangon, hier waren alleen moeilijke oogcnblikkcn te doorloven, zonder elkaar'te kwetsen. Dat is beiden partijen gelukt en de verhouding tusschen werkgever en personeel thans ver sterkt door grootcre waardeering van el kaar, is door dezo staking stellig eer beter dan slechter geworden. „Het eenig slachtoffer is do minister van waterstaat, handel en nijverheid" ver volgt de schrijver. „Heeft hij zich niet door zijn houding van Vrijdag en Zaterdag on mogelijk gemaakt? Zot) do Eersto Kamer in hare zittingen op die tweo dagen doD Mi nister geen enkele vraag deed over het on derwerp dat alle leden vervulde, kon dit slechts verklaard worden doordien deze tak der volksvertegenwoordiging niet zonder hoogo noodzaak: politiek ingrijpt. „Heeft de Eersto Kamer wellicht begre pen dat na zulk een blijk van onbevoegd heid, de heer De Marez Oyens, die van den aanvang af getoond heeft het zwakste lid van dit ministerie te zijn, zelf dc onhoud baarheid van zijn positie zou inzien? Want hij heeft met vuur gespeeld en alleen aan do voorzichtigheid van anderen is het to danken dat de vlam niet is uitgeslagen. „De spoorwegwet van 1875 is door den mi nister, zooal niet juridisch, dan toch feite lijk afgeschaft. Niet alleen heeft hij in de hand gewerkt dat de spoorwegmaatschap pijen die wet openlijk overtreden, zijne ver klaring dat doze maatschappijen als „par ticuliere maatschappijen moeten worden be schouwd, welke zelfstandig hun bedr,„- kun- nerr inrichten", werpt don grondslag der wet omver. „^tlles is nu gelukkig goed afgcloopen" zoo besluit mr. Israels „het militair machtsvertoon is overbodig gebleken, do dienst wordt weder hei-vat en de geleden schade zal spoedig hersteld worden, maar dit neemt niet weg, dat lioo grooto voor stander ook van beperking der Staatsbe moeiing, ik dezo geheel onthouding der Re geering niet andere kan noemen dan een roekeloos spelen met vuur." De Regeering en de staking. Van prof. mr. M. W. F. Treub ontving het „Hbl." het volgende schrijven: Vergun mij, met een kort woord tor toe lichting, mijno meening te zeggen over de vraag of de regeoring bij de stakingen (van spoorweg- en transportarbeiders) haar taak behoorlijk heeft begrepen en vervuld. Naar mijne meoDing is dat niet het ge val. Mr. Israëk heeft het m. i. nog veel te zaoht gezegd: de houding van de regeering is onverantwoordelijk geweest, of liever de regeoring heoft getoond, als het er op aan komt, geen Vegeering te wezen. Ten allen overvloede stel ik voorop, voor wio er aan twijfelen mocht, dat ik over de aanmerkelijke versterking, welke do arbei dersorganisaties, als gevolg der bei do nu geëindigde grooto stakingen, ontvingen, al lerminst treur. Integendeel, nu do zaken geloopen zijn, golijk zij geloopen zijn, is hot maar gelukkig dat. het tot die stakingen gekomen is. De werkgevers, die er bij betrokken waven, hebben or een les door gekregen, welke zij noodig hadden en welko hun nu is gewor den op een voor hen wel niet heel aangename wijze, maar althans op een wijze, die, naar ik m\j vlei, niet nalaten zal een heilzamen on blijvenden indruk op hen achter te laten. Intusschen met een: „eind goed, al goed" is de zaak toch niet afgedaan. Toen de regcering zich op het standpunt had geplaatst, dat do quaestie waarom het bij do spoorwegstaking ging er eeno was van particulieren aard, waarmede zij (do regeering) zich niet hod in to laten, heeft de directie H. 8. M. een snel cn ra. T goed besluit genomen. Dit was haar gemakkelijk gemaakt door do houding van hot Blaauwhceden- en hetT Vricsseveem in deze. Wij kunnen geheel in het midden laten of bij dio houding van spoorwegmaatschappij cn veemon eigonbelang of algemeen belang het meest in tel waren. Vast staat dat door do houding het algemeen belang grootelijks werd gediend. Hoe do toestand te Amsterdam zou zijn geworden, als spoorwegmaatschappij en vecmen eens het stipt wettelijke standpunt waren blijven innemen, kan niemJnd zeg gen. Maar dit staat wol vast, dat de toe stand, waarin Amsterdam dan zou zijn ge komen, van hoogst ern6tigen aard zou zijn geweest. Welnu, do regeering heeft niets hoege naamd gedaan om het intreden van zulk een eixstigen toestand to keeren. In plaats van geheel afgezien van wettelijke rechten en verplichtingen haar bemiddeling to go- ven ten eindo het geschil zoo spoedig mo gelijk tot eon goed ©inde to brengen, heeft zij het lijf geborgen, uit vrees van in het gedrang ook een paar klappen op to loopen. Op het oogenblik, waarop zij, bekleed met het gezag waarover elke regeering beschikt, had moeten op den voorgrond treden, heeft onzo regeering het beter geoordeeld, het re- geeren na te laten en in den slechtsten zin van het woord het liberalistische beginsel van „laisser allor" in toepassing te brongen. Dat is een handigheidje dat in een ver antwoordelijke regeering onvergeeflijk is. Maar do regeering heeft het nog erger go- maakt Toen do moeilijkheden in het trans portbedrijf voor eenige weken begonnen en het was to voorzien dat die zonder een krachtige tusschenkomsfc op een ernstige botsing zouden uitloopen, heb ik aan een der veemon aangeraden den toestand aan een der leden van do regeering bloot te leg gen en dezen te vragen of hij niet bereid zou zijn zijne bemiddeling te verlecnen. Aan dien raad werd gevolg gegeven, maar de mi nister aan wien do vraag word gedaan, vóelde geen roeping daaraan tc voldoen. Voor dezo houding is natuurlijk niet de ge heelo regeering verantwoordelijk. Maar be zien in het licht van hetgeen de regcering later deed, of liever naliet, kenmerkt zij toch wel hoe weinig dc regeering begrijpt wat de plicht des regeerders in critieke tijdsomstandigheden is. Had de regeering of haar lid, dio tot be middeling werd aangezocht, zich niet crlniil gehouden, toen een optreden als bemidde laar gevraagd werd, dan hadden de sta kingen wellicht kunnen zijn voorkomen. Dat dio stakingen, nu zij niet voorkomen worden, geen ernstiger gevolgen hebben ge had cn, zooals ik in den aanvang zeide, alles bij elkaar genomen ben'gelukkig result-iat hebben opgeleverd, ïb waarlijk niet te dan ken aan het wijs beleid der regcering, d<o wegkroop, toen zij behoorde te handelen. De regeoring heeft zich door haar hou ding in dezo voor Amsterdam op het gehceio land zoo ernstige aangelegenheid een brevet gegoven van gemis van regeerkracht en zelf vertrouwen. M. W. F. TREUB. Een protest. Gisteravond hield do anti-soci&al-domo- öratische voreeniging van spoorwegperso neel „Recht en Plicht" to Utrecht een druk bezoohte vergadering. De volgende motie werd aangenomen „De Yereeniging teekent uitdrukkelijk! protest aan tegen de treurige wanordelijk- f heden bij bet spoorwegverkeer van de laat ste dagenontkent ten sterkste dat dc Recht en Plichters gomeene zaak hebben gemaakt met deze onbezonnen stakingspreekt hare diepe verontwaardiging uit over de pressie en laffe bedreigingen, die door do socialis ten zijn gebruikt om dit machtsvertoon to maken; ziet haro gevoelens vertolkt in da waardige houding van een der leden van het Hoofdbestuur, den hoofdconducteur St.-Sp., B. J. Nibbelke, die zich met zijn vlaggo8tok door een tiental socialisten heen- werkte om op lastgeving van zijn inspecteur den trein van Amsterdam naar Den Haag te kunnen begeleiden, en gaat over tot do orde van den dag." Een dankbetuiging. Aan het personeel der H. IJ.-8. M. Is het volgend schrijven door de directie gezonden: „Nu de betreurenswaardige gebeurtenis sen, welke in ons midden hebben plaats ge had, achter ons liggen, is het mij een be hoefte om aan het personeel der Maat schappij, dat ten koste van groote inspan ning getracht heeft den spoorwegdienst zoet lang en zoo goed mogelijk gaande te hou den, zoomedo aan diegenen, die gaarne had den willen werken, maar daarin werden be let-, mijn oprechten dank te betuigen. „Ik stel er prijs op, ter kennis van heb geheele personeel tc brengen, dat alléén het diep besef, dat het algemeen belang, door een geheele opheffing van heb spoorwegver keer in do ergsto mate zou zijn benadeeld* den raad van administratie heeft doen be sluiten, om toe te geven aan het verlangca van het stakende personeel, ten einde ons land voor een dergelijke ramp te bewaren». „De medewerking van de ondernemingen* voor welke het stakende personeel geen war gens wenschte to rangeeren, heeft liet den raad van administratie niet onmogelijk ge maakt, dit ernstig besluit te nemen. Geleid door do grooto belangen v&n stad en land, welke door do staking van den dienst op het spel werden gezet, hebben die onderne mingen ons namelijk in staat gesteld, aan den wensch van het personeel te voldoen, zonder in strijd te geraken met de spoor wegwet en de op do Maatschappij rustende verplichtingen. „Het is mijn vurigo wensch, dat, nu do staking geëindigd is, het geheele personeel cr too zal samenwerken, dat de dienst even als vroeger worde uitgeoefend inet inacht neming van de te goven oiders, gegrond op de reglementen der Maatschappij en de be palingen der wet. De raad van administr i-t-io, Het gedelegeerd lid, (w. g.) R. VAN HASSELT." Teleurstelling. Onder het spoorwegpersoneel aan het station to Groningen en naar het schijnt onder* het personeel van het heele noorder- net was Maandag nog een zeer groote gis ting. Er moet teleurstelling zijn, schrijft de „Prov. Gr. Ct.", dat de staking te Amster dam geëindigd is, voordat offioieel de eiscH van loonsverhooging was gesteld, dien men had willen vastkoppelen aan de nu toege stane eischen. Een staking onder het perso- neol van de staatsspoor met loonsverhoo ging als eisch wordt lang niet onmogelijk geacht. Aan de locomotief van den sneltrein van" Maandagmorgen 7 uren was een versiering aangebracht; een soort krans van groen pa pier met een roodpapieren roos. Toen een op zichter zei: „Dat ding zal er af," antwoord de de machinist: „Als je 't er afhaalt-, haal je er mij ook af." De locomotief vertrok met do versiering. De locomotieven van sommige andere vortrekkende of aankomen de treinen hadden een grooten dennetak voorop. De conferentie van do H. IJ.-S.-M. en den Minister. Naar ons heden is medegedeeld is het in de conferentie van de H. IJ.-S.-M. en den Minister van Waterstaat Handel en Nijver heid besprokene geresumeerd als volgt: Op 31 Januari 1903 heeft de Raad van Ad ministratie der Hollandsche IJzeren-Spoor weg-Maatschappij vertegenwoordigd door zijn voorzitter mr. F. Th. Westerwoudtr en door zijn secretaris mr. W. Baron Roëll, en bijgestaan door den Chef van den Algeméie» nen Dienst jbr. mr. W. F. van der Wijck, zich tot den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid begeven om mededeeling tc doen van hetgeen in zake de werkstaking van het spoorwegpersoneel is voorgevallen eh om met Zijne Excellentie in overleg te treden omtrent de verder door de Holland sche IJzeren-Spoorweg-Ma-atschappij aan to nemen houding, daarbij de vraag stellende, of in do tot dusver aangenomen houding zoude behooren te worden volhard, dan wel aan do gestelde eischen moest worucn toege geven. Dit overleg werd door den lload van Administratie noodig ge.X)reeeld niet zoo- -zcer in he tbelnug zijner Maatschappij als wel in het algemeen landsbelang, dat bij deze staking was betrokken. De Minister, kennis genomen hebben do van de mededeelingen van den Raad, gaf als zijn gevoelen te kennen, dat de Hollandsche I Jzeren- JSjp o orweg-M aatsoh ap p ijtoen zij eenmaal voor een dientweigering stond, met de wet in de hand, niet anders handelen kon dan zij gedaan heeft. Hij, als minister, heeft recht noch bevoegdheid om van dezo wet dispensatie te verkenen en is dus buiten staat do Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij van dc wettelijke verplichting tc ontslaan. Acht zij, onder den drang der omstandig heden, haar aldus ingenomen standpunt to moeten prijsgeven, dan meent hij dit aan haar verantwoordelijkheid te moeten over laten zonder daarover thans een oordeel uit to spreken. De exploitatie van den spoor weg gaat uit van de directie cn de Regce ring is, bij alle inmenging daarin, gebon den aan dc bepalingen van de wet en van, do reglementen.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2