No. 13172 Officieels Kennisgeving. Kerkelijke berichten. Gemeenieraad van Sassenheim. Aeademienieuws. FEUILLETON. Hst geheimzinnige huis. 1 De BURGEMEESTER der gemeente Lei den; Vestigt de aandacht der ingezetenen op den inhoud van de arte. 57 en 59 der Kies wet, luidende als Yolgfc: Art. 57. Personen, bij wie cn bestuurders van bij zondere ondernemingen on instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbe trekking zijn, zijn, voor zoover niet bij alge- ineênen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot do keuze mede te werken, gedurende ton minste twee achter eenvolgende uren tussch.cn acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 58. Personen en bestuurders, in heb voorgaan de artikel bedoeld, zijn voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaat pen, verplicht te zorgen, dat in het arbeids- lokaal en zoo or meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hem of van hunnentwege onderteekende lijst, do uren, in het voorgaand artikel be doeld. vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Het Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad No. 1Ö9) tot aanwijzing der vrij stellingen bedoeld in art. 57 der Kieswet luidt als volgt; Art. 1. „Vrijstelling wordt verleend aan dc in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij ben in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen do in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurendo twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente op welker kiezerslijst zij voorko men. Art. 2. Vrijstelling als omschreven in het Voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde per ponen. alsmede aan pefsonen en bestuurders "van bijzondere instellingen en ondernemin gen ton aanzien van bij hen in dienstbetrek king zijnde ziekenverplegers," Do Burgemeester voornoemd, H. C. JUTA, Wethr. loco-Burgemeester. Leiden 31 Januari 1903. Aikomadc. De bovolklng dezer gemeente, bedragende <p 1 Januari 1902, 4420 ziolen, nl. 2223 m. on 2197 v., vermeerderde In dat jaar door geboorte met 182, nl. 85 j. en 77 m. en door vestiging met 189, nl. 96 m. en 93 vr.totale vermeerdoring 351, nl. 181 <m. en 170 vr. Verminderde daarentegen door overladen tuet 99, nl. 48 m. en 51 vr., door vertrek met 2?1, nl. 114 m. on 107 vr.totale ver mindering 320, nl. 162 m. en 158 vr. Het zielental nam dus_too mot 81, nl. 19 m. en 12 vr., en boliep op 1 Januari 1903 4451, n). 2242 m. en 2209 vr. Hot aantal Ingeschrevonen voor de nat. militie, lichting 1904, bedraagt hier 47, tegen 46 in 1902 voor de lichting 1903. Hot aantal kinderen, voor deze gemeente vallende in den leerplichtigen leeftUd, geboren in 1890 1896, bedroeg 1 Januari 1903, 670 tegen 676 op 1 Januari 1902, on 663 op 1 Januari 1901. Bodegraven. Tal van vlaggen wapperden VrUdag alhier uit vele huizen, ter eere van ds. J. G. Verhoeff, die op dezen dag zyn vijftigjarig jubllé als predikant by de Ned.- Herv. Kerk vierde. Zeer velo bewijzen van belangstelling, waaronder ook stoffelijke, ont ving do geachto jubilaris. Des avonds zag het zwart van meiischen voor do pastorie, om te luisteren naar do tonen van do zangvoreeni- glng „Halleluja", die den nog zoo krassen feestvierenden grijsaard In'oen lied baar hulde bracht. BIJ Koninklijk besluit is ds. Verhoeff be noemd tot ridder in do orde van Oranje Nassau, Hillegom. Donderdagavond werd in het café van den heer Staats, alhier, een algemeen© vergadériDg gehouden voor de helft der leden van den pas goreorgani6eerden K|tholieken Kring, welke ledental in eenige weken is gestegen van 170 tot 690. Als spreker trad op de heer Ferd. Wierdels, redacteur van „De Tijd," die hier reeds een goede bekende is. De zaal was dan ook stampvol, ongeveer 250 leden waren opgekomen. De spreker hield een boeiende, opwekkende rede over de politiek van den dag en spoorde allen aan tot krachtdadlgen steun van het Ministerie. De voorzitter, de heer Koppens, zeide den spreker hartelijk dank voor zijn krachtige rede, en zette na diens vertrek de bepalingen der kieswet betreffende kiesbevoogdhold helder uiteen. Den volgenden morgen keerde de heer Wierdels hier terug voor de andere helft der leden van den Kring. Het bestuur heeft groot succes van deze splitsing. Katwijk a./d. R\jn. De Geref. Jongel.-Ver. Pred. 12la alhier vierde haar 14-jarig be staan, welke bijeenkomst door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. De eere-voorsitter der Vereeniging ds. H. Meyering had do leiding der vergadering, die op de gebruikelijke wijze met gebed word geopend. Na het openingswoord door Z.Eerw., brach ten secretaris en penningmeester verslag uit, waaruit bleek, dat de Vereeniging zich in een bloeienden toestand mag verheugen. Verschillende afgevaardigden, waaronder die van de Chr. Mil. Jongel.-Ver. „Daniël" te Leiden, brachten de wenBchen hunner ver- eenlgingen over. Er werden 4 samenspraken opgevoerd, welke alle, maar vooral „Dr. Luther op den Ryksdag te Worms", op uitstekende wijze worden vertolkt. Deze laatste nam 60 minuten in beslag en werd afgewisseld door zang der Chr. Zang- vereeniging, van het begin tot het einde met groote belangstelling gevolgd. Verder werd nog een opstel geleverd over „Volkszonden" en wisselden voordrachten en zangnummers elkander af. Kortom, den bezoekers werd een gonotvolle avond geschonken, on ds. M. was dan ook ongetwijfeld de tolk dor vergadering, toen hy in zijn slotwoord dank bracht aan allen, die tot het welslagen van het feosthet hunne hadden bijgedragen. Lisse. Gistermorgen werd, gelijk gemeld, in het J)osch, behoorendo by het landgoed „Keukenhof," het Ijjk gevonden van een heer, die vermoedelyk door oen revolverschot een einde aan zyn leve. i heeft gemaakt. Heb lijk is later herkend als dat van een zekeren heer W., doctor in de lottoron en woonachtig te Leiden. Verschillende omstandigheden bevestigen het vormoedeD, dat zelfmoord is gepleegd, waarvan wel de voornaamste Is een brief, dien hy aan een zyner vrienden geschreven hooft en waarin hy nauwkeurig de plaats aanduiddo, waar hy zyn voornemen zou ten uitvoer brengen. Overigens had by zich meermalen uitgelaten, dat by voornemens was zelfmoord te plegen. Hot aantal jongelieden, die zich voor de nationale militie hebben doen Jnschrljvon, bodrangt 84. Oudowotoring. Een vrij talrijk publiek was 'Donderdagavond opgekomen naar de zaal van den heer Cozijn, ten einde bij to wonen do concert- on operetten-voorstelling van het bekende gezelschap „Boesnach" van Rotterdam. Het is een goede gedachte ge weest van den heer Cozijn op die wijzo zijn dorpsgenooten tegen een matige entréo een avond van uitspanning te bezorgen. De duetten „De twee slagers", „Het testament van Langoor" cn „Robert en Bertram" en do operette „De tweo koetsiers" oogstten vooral bijval in. Afgewisseld door muziek, zang en dans, waren er velen, dio eerst laat in den nacht hun woningen weder opzoch ten. Valkenburg. In de vergadering van dc Commissie tot wering van schoolverzuim, gisteravond gehouden, werd heb verslag, jaarlijks aan den gemeenteraad in te zenden, vastgesteld. Verder werd de heer J. Koek herbenoemd als voorzitter en de heer W. Groot als secretaris. Ons harmoniokorps breidt zich uit. Nu weer een paar nieuwe instrumenten konden worden aangekocht, is het ledental met een tweetal vermeerderd. Heb schijnt wel, dat nog meerderen het lidmaatschap wenschen. Aoti hun verlangen zal worden voldaan, zoo dra do stand der kas nieuwe aankoopen ver oorlooft. Roelofarendfiveen. In de zaal van den heer G. Marinkelle was deier dagen de komiek A. Smeenk, uit Delft, geëngageerd, die door zyn keur van humoristische voordrachten den aanwezigen een bepaald genotvollen avond bezorgde. We stippen slechts aan „De snoep- vrouw uit de achterbuurt van Leidon", „O, Anneke Tanneke Trien" en „Witkiel Staats spoor No. 1" van A. de Winter. Het lokaal was goed bezet. RUpwoterinff. By het hier in het café „Concordia" van den heer H. Disseldorp ge houden biljart concours waren pryswinners van spel 1 J. Smeele,-J. van der Hulst on J. van Ryn, van spet 2 0. Akerboom, N. Disseldorp en G. Heems&erk. Do belangstelling was ditmaal niet groot, hoewel er flinke spelers ingeschreven waren. Sassonheini. Do nieuwe dienstregeling van het postkantoor wyst aan dat het voor het pu bliek op de volgende uren geopend zal zyn: Op werkdagen van 7£ uur voormiddags tot 's middags 12 uur; des namiddags van l£ uur tot 4 uren, en des avonds van 74 uur tot 8$ uur. Op Zon- en feestdagen 's voormiddags van 7£ tot 8£ uur en dos namiddags van 12J tot lj uur. University Extension. Dr. Salverda de Gravo begon gisteravond zijn 3de voordraoht met er op to wijzen, dat do stof hom, nu hij tot do 17de eeuw was genaderd, dwong do chronologische volgorao te laten varen. Do moderne no velle tooh laat rich niet naar tijdvakken in- deelen. Beteir is hot- een andere groepee ring te zoeken van de overrijkc stof. Spr. zal onderscheiden do novelle, waarin do gebeurtenissen op den voorgrond 6taam, van do psyohologiacho no velle, ciio in do eerste plaats analyse is van hartstochten en karakters, en waaraan do laatste (5de) voordracht gewijd zal zijn. De eerstgenoemde soort kan worden gesplitst in realistische novellen en in verhalen, waarin aan do verbeelding ruim spel wordt gelaten (bijv. do sprookjes). In do realistische verhalen, die beschouwd kunnen worden, als do onmiddellijke voort zetting der vertelsels van dc middeleeuwen en van do 16de eeuw, constateert men heb streven dor schrijvers om steeds meer waar heid te brengen in do schildering van het milieu en van do personen (dc „lokale kleur") en om, in plaata van dc lezers to troffen door het ongewone en vreemde der gobourtenissen, hen te boeion door do waar heid, waarmede het éénvoudige on gewono wordt geschilderd. Aohtereen volgens kwamen do volgendo schrijvers aan de beurt: Scarron, Lesage, Xavier do Maistro, George Sand, Alfred do Musset, Prosper Mérimée, Guy de Mau passant, Alphonse Daudot. Spreker stond uitvoerig ebil bij don in vloed, dien hot romantisme op dc concep tie van de novelle heeft gehad, cn Liet vooral licht vallen op het werk van Mau passant, die als do meester van de proza- vertelling kan worden beschouwd. De onivanyersquaeslie Ie Koudekerk. Het Kon. besl. van 13 dezer, tot vernieti ging van hot besluit van den Raad der ge meente Koudekerk van 10 November 1902, waarbij A. van Egmond is benoemd tot ont vanger dier gemeente, is genomen op dc volgendo overwegingen dat dio benoeming heeft plaats gehad met beslissing bij 'tlot, nadat bij een dorde stemming dc benoemdo cn N. Franken een gelijk aantal stemmen hadden verkregen; dat aan dio derde stemming, waarbij do keuze tot do twee genoemde beperkt was, ook heeft deelgenomen het Raadslid G. van Egmond, die den benoemde in den derden graad van bloedverwantschap bestaat; dat artikel 40 der Gemeentewet den Raadsleden beveelt zich te onthouden van medestemmen over do zaken, die hun, hunne echtgcnooten of hunnen bloed- of aanverwanten tot den derden graad ingesloten, persoonlijk aan gaan; dat dit voorschrift ook op benoe mingen van toepassing is, daar de wet niet ondereoheidt en de reden der bepaling, het uitsluiten van den invloed van persoonlijk belang, hier evenzeer geldt; dat het per soonlijk belang, in artikel 46 beoogd, geacht moet wordon to bestaan bij «en herstem ming, die tot twee bepaald aangewezen per sonen is beperkt; dat bovengenoemd Raads lid zich dus bij de herstemming van mede stemmen had behooren to onthouden, en het bovenvermelde met zijn medewerking geno men Raadsbesluit derhalvo is genomen in strijd met artikel -16 der Gemeentewet. Bodegravon. Ter gelegenheid van de 60-jariga evangeliebediening van ds. J. G. Verhoeff zal Zondag a. s. des morgens te balftion in do Ned.-Herv. Gem. alhier optroden ds. G. van der Giesen, van Rotterdam. Des middags te twee uren zal de dienst door ds. Verhoeff zelf vervuld worden. Hoogmado. Ned.-Herv. Kerk. Zondagnam. te twee uren, ds. J. J. van Ingen, pred. te Hazerswoude. Oudewetering. Donderdag 5Februari, des ftyonds to zeven uren, hoopt in het kerk gebouw der Rom. Qemeonte, alhier, voor de leden der Afd. „Oudewotering e. O." van don Nederl. Protestantenbond op to treden mej. M. Vis, uit Leiden. Ook voor nlet-loden zal doze lozing gratis toegankeiyk zyn. Woubrugge. Ned.-Herv. Kork. Zondag avond to halfzeven, de. A. 0. Lagrand. Afd. van don Ned. Prot. Bond. Zondagavond te zeven uren, ds. Kielstra, van Leiden. Geref. Kerk. Zondagnam. te twee uren, ds. Schuurman, van Alfen. De burgemeester Jhr. mr. J. W. Schoner, voorzitter. Aanwezig allo leden. Do notulen der vorige vergadering worden gelezen cn onveranderd goedgekeurd. Inge komen stukken: lo. Een missive van Gcd. Staten, waarbij hot suppletoir kohier van den hoofdelijkcn omslag dienst 1902 goedgekeurd wordt te ruggezonden. 2o. Eon idem, waarbij het schoolgoldko- hior lde kwartaal 1902 eveneens goedge keurd wordt teruggezonden. 3o. Een idem, waarbij goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbesluit tot- het doeu van af- en overschrijvingen op den dienst 1902. 4o. Een schrijven van den commissaris der Koningin, waarin te kennen wordt gegeven dat tot secretaris der Gezondheidscommissie district Alfon is benoemd de lieer Vissor, burgemeester dier gemeente. 5o. Een missive van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt het raadsbesluit, waarin do opoenten op de hoofdsom dor Personeelo belasting van 20 op 50 zijn gebracht. 6o. Een schrijven van clcn inspecteur der posterijen, aangovendo dc dionstregeling van het postkantoor in deze gemeente. 7o. Een schrijven van Gcd. Staten, waar bij do gemeentebegrooting dienst 1903 goed gekeurd wordt teruggezonden. 8o. Een verslag der afgoloopon werkzaam heden van de commissio tot wering van schoolverzuim. Genoemde stukken worden alle voor ken nisgeving aangenomen. 9o. Een verslag van hot Roomsch-Katho- liek Parochiaal Armbestuur betreffendo do verpleging der minderjarige kinderen van M. van Kampen. Do voorzitter deelt mede dat bedoelde kin deren nog steeds in do termen vallen om verpleegd te worden op kosten van genoemd Armbestuur en van do gemeente. 10 Een verzoekschrift van do vleeschhou- wers H. van der Vliet cn S. Dolle, alhier, waarbij wordt oangodrongen op een hetero keuring op het vlecsch. Dit etuk wordt in handen van B. cn Ws. gesteld ten eindo in een volgondo vergadering behandeld to kun nen worden. llo. Tweo reclames tegen den supplctoiren aanslag in den hoofdelijken omBlag van D. Veilbrief en J. M. Hoogstraten, worden in handen der reclame commissie gesteld. Aan do orde is do benoeming cener com missie voor do rustendo sohuttcrij cn een rc- clamo-oommiBsi© voor den hoofdelijken om slag dienst 1003. Hiervoor worden respeo tievelijk brnoemd do heeren J. J. Kruyff cn W. J. van der Bruggen en dc hoeren S. ba ron van Heemstra, J. J. Kruyff on L. B. Roozon, dio zioh de benoeming laten welge vallen. Als stembureau voor do verkiezing dor le« don van de kamer van arbeid in dezo ge meente worden gekozen dc hoeren B. P. Roeet, JW. Marbus en W, J. van der Brug gen. Op voorstel van B. en Ws. wordt nog be sloten een tijdelijke geldleening aan te .an van f 1000 ft 1 pOfc. ten einde in het benoo- digdo kasgeld to voorzien. Ten laatste deelt de voorzitter mode, dat bij do laatstgehouden kaeopnomiug geble ken is dat do boeken in orde waren en een bedrag van 1199.45 aanwezig was. De openbare vergadering wordt nu ge schorst en tot een gchoimo vergadering over gegaan. Na weder-opening dor vergadering wordt een voortel van B. en Ws. in stemming ge bracht om den heer C. Castelein, onderwij zer der openbare lagere school, met 1 Mei eervol ontslag to verleenen, daar aan go- noemdo school een onderwijzer gemist kan worden wegens vermindering van het aan tal leerlingen. Dit voorstel wordt met zes stommen aan genomen daar do heer S. baron van Heem stra de vergadering had verlaten. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemeenieraad van Zoelerwoude. Voorzitter do heer J. H. Slichci', burger meester. Do voorzitter opent de vergadering, waar na do notulen der vorig© zitting worden gelezen cn goedgekeurd. Ter tafel komen: missivo van Ged. Staten tot goedkeuring van eon 2-tal Raadsbesluiten tot overnamo van grond van J. J. Graaf v. Limburg Stirurn en Gebr. Hogevccn tot aan leg van een nieuwen weg. Verslag van do werkzaamheden dor com missie tot wering van schoolverzuim in dozo gemeente ovor 1902. Tot leden van dc stomburoclen voor 1903 worden benoemd lste stemburecl (Raadhuis): Voorzitter do burgcmcoster, plv.v. O. J. Kaptein; leden J. v. Konijnenburg, plv.v. O. v. d. Salm; J. v. Teylingcn, plv.v. O. v. d. Velden 2de stemburecl (Rijndijk)voorzitter P. J. v. d. Poel, plv.v. A. Rijnsburger; leden G. Dorrcpaal, plv.v. M. Th. Kompier; G. v. Leeuwen, plv.v. D. Koy. In behandeling komt daarna do bog rooting der gezondheidscommissie in het district Alfen, waarbij het aandeel dezer gemeente is geraamd op 137.92 1/2. Wordt besloten aan Ged. Staten te ver zoeken bedoelde begrooting in ontvangst en uitgaaf geraamd op 2000 tot een lager be drag le willen vaststellen, mot mededeelirig aan dc commissie zelve, dat dozorzijds be zwaar is gomaakfc tegen do begrooting zelve. Tor tafel wordt daarna gebracht: de wij- zo van uitvoering van den aanleg van een nieuwen weg cn het leggen van con riicuwo brug van ijzor cn steen over don Wcip. Vliet ter lengte van pl.m. 15 meter, waartoo besloten wordt do kosten to vinden door af schrijving van kapitaal, geplaatst ten nam© der gomeonte op het Grootboek. Nadat do Raad nog besloten had tot het doen eencr af- en overschrijving in dc bo- grooting van 1902 tot een bedrag van pl.m. f 200 en in do begrooling voor 1003 van 210, beide uit onvoorziene uitgaven, wordt do Yorgadering door don voorzitter gesloten. Leiden. Geslaagd Is voor het candldaats- oxamon in do rechtswetenschap do hoer 0V W. Vollgraff. Utrecht. Bevorderd is tot doctor in do rechtswetenschap, op proefschrift: „Rechten van aandeolhoudors in naamloozo vennoot schappen", de hoer J. Drost, geboren te Rotterdam. 8) Do man slaakte eon zucht van verlichting en J^ck verzoekende hem te volgen, bracht hy hem door verschillende gangen naar een net, klein kamertje, dat er uitzag als het kantoor van oen ultgover. Verschillende vakjes aan den wand gevuld met papieren en een schryf bureau in groote wanorde, be wees dat belangryke bezigheden waren afge daan en Jack was nieuwsgierig wat dat kon geweest zyn. Op een tafel, evensens bedekt met beschreven papieren en brieven, brandde een vreemdsoortige oude lamp, die het een voudige kantoor helder verlichtte. De man ontsloot met groote nauwgezetheid een der laden van zyn bureau, nam er een vel papier uit en na zyn bril te hebben afgezet, die hem, naar het scheen, meer tot last dan tot hulp diende, schreef hy eenige regelen en overhandigde het papier vervolgens aan Jack om het te onderteekonen. Jack las het stuk, hetgeen in keurig schrift de mededeeling behelsde, dat Jack Denvers er in toestemde de assistent te worden van Rudin Karovan, totdat hy zyn uitvinding zou hebben voltooid. Ondanks de zeer voordeelige voorwaarden, die voor Jack aan deze overeenkomst verbon den waren, teekende Jack met onverklaar- baren tegenzin zyn naam. Toen hy het document aan den steller er van teruggaf, zag hy hem voor de eerste maal in de oogen ende pen viel Jack JHJna uit de hand van verbazing. Kon hy zich vergisson Neen. De donkere oogen, waarin hij keek en wier zonderlinge glans nu niet moer door een blauwen bril verborgen werd; hy had ze roeds eenmaal gezien dien avond en dat was: door do metalen oogleden van den rooden klopper aan de buitendeur. II. Dc eigenaar van het huis. Het onaangename voorgevoel, dat zich van Jack Denvers had meester gemaakt op het oogenblik, dat hy in de metalen oogen van den klopper keek, en dat, hoezeer hy zyn best deed het aan de werking van zyn over spannen brein toe te schrijven, telkens zich by vernieuwing aan hem opdrong, maakte nu plaats voor een onbestemde vrees voor zyn nieuwen vriend. "Was hy nu niet Karovan's ondergeschikte? Karovan, die het gelaat van den jongen man oplettend had gadegeslagen, alsof hy raadde, wat er in hem omging, zeide plotse ling: „Zyt gy bevreesd voor my, mynheer Denvers? Dat spyt my, want ik zou, indien gy wildet, u van grooten dienst kunnen zyn. Ik raad u dus vertrouwen In my te stellen. Zeg my, is Lady Denvers, uw tante, niet een Russin, en heet zy niet van haar zelve Olga Seravana?" Jacks gelaat nam een treurige uitdrukking aan. „Gy hebt volkomen geiyk," zeide hy kort. „Wel, mynheer Denvers, indien gy myn belangen wilt dienen, wil ik het de uwe doen. Het zal evenwel ons geduld in hoogo mate eischen, vóór wy beiden ons doel zullen be reikt hebben. Maar hierover later. Laat my u alleen dit nog zeggen, dat het voor het oogen blik noodig is, in geen geval uw tante mee te deelen, dat wy in eenig opzicht met elkaar in betrekking staan/' „Ik ben niet voornemens iets aan myn tante mede te deelen. Wy staan niet op zulk een vertrouwelyken voet." „Dan geloof ik niets meer met u te bespre ken te hebben. Ik verwacht u morgonochtend." Jack nam afscheid en -vertrok. Aan do voordeur hield hy stil, vast besloten, de plek, waar do gehofmzinnlgo klopper zat, aan de binnenzyde eens nauwkeurig op te nemen, maar het geluid van voetstappen achter hem verhinderdo hem in zyn voornemen. Het was de „Bantam", die hom wilde uitlaten. „Wel, mynheer Denvors, komt gy nu werkeiyk?" „Ja," zeide Jack, op byna twyfelachtlgen toon, „ik heb beloofd morgen te komen." Het oudje slaakte een kreet van verrassing. „Ik zal de kamers zoo gezellig mogeiyk voor u inrichten." „Dank je wel," zeide Jack, getroffen door de zorg, die het vrouwtje voor hem toonde, „maar „O, geen „maar", mynheer Denvers. Gy moet my niet teleurstellen. Gy moet de kamera nemen. Ik voel my zoo verlaten in dit akelige huls." „Maar ik dacht, dat gy de mannen haatte," merkte Jack op. „Wel, de mannen zyn over het algemeen zulke grootsprekers, en zoo onbetrouwbaar. Maar gy hebt niet gelachen over myn vrees voor „Teufel", antwoordde de „Bantam" op ernstigen toon. Jack glimlachte en plotseling met krachtige hand de knokkige vingers der oude vtouw vattende, zeide by levendig: „Bantam, ik kom en wy zullen beiden de geesten in dit huis bevechten." Het oudje hield met haar beide bevende handen Jack's hand omvat en zeide: „Ach, mynheer Denvers, als gij wilt omgaan met een oude vrouw, zooals ik, die nooit Iets had om lief te hebben, zelfs geen kat, wior natuur haar de monschen deed haten, dan zult u my steeds bereid vinden, u in alles te helpen en uw geringste bevelen op te volgen." III. ilamie Burton. Jack gevoelde werkelijk raedelyden met do oude vrouw. Hy, wiens hart vol liefde was voor iedereen, hy beschouwde zulk een liefde loos bestaan als de grootste ollonde. Daarom was zyn toon zeer vriendeiyk, waarop hy do „Bantam" voor de hem aangeboden hulp en toewyding bedankte. Had by ovenwei kunnen vermoeden, hoeveöl hy later haar te danken zou hobbon en wat haar hulp voor hem zou beteekenon, hy zou haar nog veel gretiger en dankbaarder aanvaard hebben, maar op dit oogenblik dacht Jack veel te veel aan een andere vrouw, om lang over „Bantam's" woorden na te denken. Een andere vrouw, die op hetzelfde oogenblik met haar hoofd op de beide handen gesteund voor een der vensters van het St.-Anselm's hospitaal zat en nadenkend over den gryzen Theems staarde. Maar al waren Jacks godachten ook gewyd aan Mamie Burton, Mamie dacht niet aan Jack. Haar gedachten hadden een veel minder sentimenteel karakter. Zy dacht lnwerkeiyk- heid hoe zy van één gulden er twee zou kunnen maken; een rekenkundig vraagstuk, welks oplossing, te oordeelen naar de ernstige uitdrukking op haar jong, innemend gelaat, boven haar krachten scheen te gaan. Een tikken aan haar kamerdeur deed haar opschrikken uit haar gepeins. Het tikken werd gevolgd door het binnentreden van een ryk gekieede jonge dame, die het eenvoudig, byna schamel gomoubeldeslaapkamortjeeenlgs» zins schamper opnam. Het gelaat van de jongo verpleogster vroo- lykto op, toen zU zag wie do onverwachte bezoekster was, torwUl oen fljn parfum, dat do jongedame versproidde, zich vormongdo mot do lucht van jodoform, die Id het kamertje dor verploegster hoerschto. „O, Paulino, wat bon ik vorhougd je te zien! Ik verwachtte je in het geheel niet, want ik dacht, dat je by lady Dorant ter visite waart. En wat oen geluk, ik heb Juist geen dienst vanavond. Maar wat is het, scheelt er iets aan?" vroeg zy angstig, toen de binnen tredende het stilzwijgen bewaardo. „Ja, Mamie l Er scheelt Iets aan," zei de bezoekster na een andere pauze. „Wat is er, lieveling?" vroeg Mamie, torwyl zy Pauline teeder omvatte. „O, Mamie, ik kan het niet zeggen; en toch zyt gy de eenige, wie ik het vertellen kan." „Zeg het my gerust, kindliefI Myn schou ders zyn breed genoeg. Wat is or?" Paulines hoofd rustte tegon dat van Mamie, en ondanks het groote verschil van beider gelaat kon men toch twee zusters er uit herkennen. Paulines ovaal gelaat met de doorschynond© teint was omringd door iicht-blond haar, dak eenigszins gekroesd en in bevallige weerspan nigheid over haar voorhoofd en slapen hing; Het was een lief gezichtje, ondanks de eenigf zins vooruitgestoken kin. (Wordt vervolgd.} r

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 15