Wekelljksche Kalender. v v ALLERLE8. RaadseL Een tacht antwoord keert de grimmig heid af, maar een kwetsend woord doet den toorn oprijzen. Salomo. Wanneer men zich over het leven be klaagt, komt dit bijna altijd omdat men het jonmogelijke er van gevraagd heeft. Ernest Bcnan. Zondag. De mond des rechtvaardigen is een spring ader des levens. Maandag. Wat wij eena diep betreurden vinden wij later misschien een groot geluk. Dinsdag. Vraag niet wat er van u gedacht wordt, daar wie hei denkt. Woensdag. 'Een uitstekende huishoudster is zij, die lang de rol van den aan wal staan den stuurman heeft gespeeld, om zichzelf nu veilig op grooter vaarwater te durven toe vertrouwen, Donderdag.' (Wie in oprechtheid wandelt, wandelt «eker. Vrijdag. Het oordeel der menschen zal u noch beter noch slechter maken; gij zijfc en blijft, wat gij voor God rijt. Zaterdag. De macht der traditie is gTOoter dan het gezag der wetenschap. Voor Amateur-Photografen. [Medegedeeld door J. Janssen, firmant der firma Janssen Co., Photo-Artikelen, Leiden). Iets over het ontwikkelen. Het gelukken van een opname hangt veelal van de ontwikkeling der plaat af. Hoewel de belichting ook een voorname fac tor is, kunnen met een voorzichtige ontwik keling de meeste platen, welke te lang be licht zijn, nog gered worden. Meestal wordt de ontwikkeling door amateurs te opper vlakkig behandeld. De belichte platen worden meestal maar met een Rapid-ontwikkelaar, volgens de ge bruiksaanwijzing gemengd voor moment- of voor tijd-opnamen behandeld, en dan op de gis kort of lang ontwikkeld. Bij zoo'n be handeling is het duidelijk, dat elke plaat, welke niet juist belicht is, verloren moet gaan. De ontwikkeling moet naar de belichting worden ingericht. Lang belichte platen moet men met een contrastrijk werkenden ontwikkelaar behandelen, terwijl te kort of onderbelichte platen met een zacht werken den ontwikkelaar.' Do eerste behandelt men met een Rapid- ontwikkelaar, daar men de ontwikkeling •hierbij niet kan volgen. De platen zullen bijna onmiddellijk sluie ren, maar ondanks dezen sluier, moet men zo zoolang door ontwikkelen, totdat de lichte partijen voldoende dekking hebben. Men kan dan later dezen sluier wegnemen door id® plaat met bloedloogzout af te zwakken. De Glycin-ontwikkelaar is een voor alle «doeleinden zeer aan te raden ontwikkelaar. Men mengt hem op de volgende wijze: 25 gr. natriumsulfiet lost men op in 40 gr. warm water, voegt daarbij 10 gr. Glycin en daarna langzamerhand 50 gr. potasch, waarna men het mengsel laat afkoelen. Voor normale belichting wordt deze gecon centreerde oplossing met 15 deelen water verdund. Bij temperaturen boven 25 gr. C. voegt men op 100 gr. ontwikkelaar 5 of 10 droppels Broomkali 110. Wanneer het beeld binnen 10 minuten verschijnt, dun is de plaat sterk overbelicht en moet men haar onmiddellijk in een afgekoelde oplossing van 100 gr. water, 4 gr. geconc. Clycin-ont- wikkelaar en 4 droppels Broomkali bren gen en daarin de ontwikkeling voleinden. Voor moment-opnamen neme men: 100 gr. water, 3 gr. gec. Glycin en 2 tot 4 gr. van een 10-pCt.-oplossing van bijtende potasch. De firma Karl Zeiss (Jena) brengt een nieuw anastigmatisch objectief in den handel onder den naam „Tessar". Do voor ste helft bestaat uit 2 ongekitte lenzen, ter wijl de achterste helft uit 2 gekitte lenzen bestaat. Het objectief is kort gebouwd en do gebruikte glassoorten zijn houdbaar en laten zeer veel lioht dooi4. De beeldscherpte van het midden tot den rand moet onover trefbaar rijn. De opening bedraagt 16.3. Het Tessar is bijzonder geschikt voor mo ment-opnamen, welke vergroot moeten worden. Ontwikkelen van Films. Bij het ontwikkelen van films is de aard van den gebruikten ontwikkelaar een voor naam punt. De gevoelige laag van films moet namelijk heel dun zijn, daar anders het practisch gebruik onmogelijk zou zijn door de grooto neiging tot rollen. Men moet dus voor films ontwikkelaars gebruiken, welke groote dekkracht bezitten en toch helder en week werken om zoo noo- dig later te kunnen versterken met kwik. Pyrogal dekt goed, maar geeft dikwijls gele negatieven. Metol-Hydrochinon is uit «te kend, maar men heeft enkele malen last, dat men gele vlekken in het fixeerbad krijgt. In ieder opzicht voortreffelijk werkt Edinol met Hydrochinon. Edinol 6 gr., Hydrochinon 2.5 gr., Ka- liummetabisulfiet 30 gr., Bijtende kali 20 gr., Broomkali 1 gr., water 750 gT. Deze oplossing onverdund te gebruiken en daarna fixeeren in zuurfixeerbad. (Op vragen, onder deze rubriek vallende, zullen inlichtingen gegeven worden, als bijv. over toestellen, ontwikkelaars, enz. Vragen en antwoorden zullen worden opgenomen). Een opstel van kleinen Jan over de zeep. „De zeep is een soort deeg, in kleine, aardige stukjes verdeeld. Het smaakt, slecht. In do oogen vooral doet het pijn. Papa zegt, dat do wilden nooit zeep ge bruiken. Ik zou ook wed een wilde willen zijn." Verontschuldiging. Heer: „Mevrouw, weet u ook, wie die heer dóór met dat apengezicht is?" Dame: „Bedoelt u mijn broeder?" Heer: „Wat! Uw broeder? Wat ben ik dom, dat mij dat niet dadelijk opgeval len is!" Kleine Jan: „Pa, mag ik die dikke ency clopaedic eens van u hebben?" Vader (verheugd): „Zeker, jongenlief; moet je wat opzoeken voor school? Knap zooAltijd maar vragen, als je wat htbben wilt." Moeder (in zichzelf, twee uur later): „Nu begrijp ik nici, dat de honig weer op ia De jongen is te klein om bij de plank te komen als hij op een stoel en een stoof gaat staan; anders zou ik denken,dat hij het gedaan had." In den kapperswinkel. Heb je iets, dat goed is voor het uitvallen van het haar? Wat dunkt u van een waschmand? Op de verkeerde plaats. ..Moeder 1" riep de kleinè Willem uit de slaapkamer van de kindoren, „Jan neemt de helft van het bed „Nu," antwoordde de moeder, ,Jieeft hij daar geen recht op?" „Ja, moe," antwoordde Willam, „maar hij neemt zijn helft in het midden." Een model van stijl. Een passage uit zekeren roman luidt: „De Koning had bij dat schandaal de oogen kunnen sluiten, maar het was zijn gewoonte niet de zaken zoo te beschouwen." Altijd verstrooid. Dienstmeisje: „Pro fessor, er is iemand aan de tclephoon, om u te spreken." Professor: „Laat hem maar in de spreek kamer; ik kom dadelijk." Be les van een daglooncr. Groother tog Frederik Frans I van Mecklenburg was, zoo vertelt men, zeer gemeenzaam met eenvoudige lieden. Eens trof hij een daglooncr aan achter den ploeg en begon met hem een gesprek. In den loop daarvan vroeg hij, hoer 1 de man met zijn werk verdiende. De daglooner antwoordde: „Eten en drin ken, woning en kfecding." „En verder niets?" vroeg de Groother tog. Maar de man antwoordde: „Hebt u meer?" Wat is een rijwielt Een Chineeache boer geeft op die vraag het volgende ant woord: Het is een kleine muilezel, dien men aan de ooren leidt, en dien men het loopen brengt wanneer men hom tegen het lijf trapt. In Duitschland in een logement leest men op de spijskaart: Wegens de hooge prijzen van alle vleeschsoorten zal het gebraad uit groenten bestaan." „Geen Satisfactie." ,Ik heb «Jien arme welgedaan Met voedael, dekking, kleeren. Zelfs voor zijn scnoldea ingestaan, Wat kon hjj meer begeer en? Maar als ik hem op straat ontmoet, Dan grijpt hi| nauw'lijks naar ztjn hoed, 'k Hob niets geen satisfactie." ,Ik heb mijn vijand welgedaan En hem de hand geboden; Ik dacht, h\j zon mo in gond beslaan. Bij zou my wel vergoden; Maar ach. h;j blijft zoo vreeslijk koel: Wat baat mij nu mijn Christ'lijk doel? 'k Heb niets geen satisfactie." Ach, satisfactie!leelijk woordl Moet dan oen weldoen naar 't behoort Als koopwaar winst verlangen? Neen, dat ge uw broeder 't hart verheugt. Bet weldoen zelf, dit zjj uw rreogd: 't ïs zaal'ger dan 't ontvangen. RECSPT. Marineeren ran yisch. Wanneer men visch, daar ze zeef week is, 3 of 4 uur in marinade laat, is het vol doende. Maak de marinade van 1 liter azijn met 1/4 liter Genua-olic, 8 peperkorrels, een greepje pieterselie, een paar takjes dra gon, een bolletje knoflook of een paar ge snipperde sjalotten, een fijngewreven lau rierblad, 1 gram tijm, 1 gram foelie en nootmuskaat, een beetje cayennepeper. Laat dit alles koken gedurende een half unr en daarna koud worden. Giet alles over de visch en laat ze toegedekt staan. Men kan een deel van de marinade ge bruiken om er saus van to makeD, bijv. mayonnaise-saus. Antwoord op de Vraag in het worig Zondagsblad: Boer Klaas had driemaal zooweel land als zijn buurman Jaap. Mijn eerste woord beschut de plek, Waarin mijn tweede groeit. 't Geheel een bloem vol kleur en geur, Die reeds in 't voorjaar bloeit. [Oplossing in het volgend Zondagsblad].

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 14