Aeademienieuv/s. Kerkelijke berichten. Eerste Kamer. Ingezonden. BUITENLAND. Frankrijk. België. Groot-Britanniê. Eerste Kamer. Zweden. Vcreenigde Ststen. Venezuela. dezo vorecniging [haar naam ontleenend aan den componist R. (17701830), die bet grootste aantal werken (quintetton) voor^ blaasinstrumenten heeft geschreven], wan neer do oirculaire der Concertvereen. om eteun en inteokening voor dit conoert den leden bereikt. A. Hel Pianoquintett Des Der van Dirk Schater, op de derde Kamermwdeh-soirée. Nog geen jaar geleden werd het voltooid. Toen Mr. J. H. Baron van Zuylen van Nyevelt, aan wien het werk is opgedragen, er mee kennis maakte, schreef hij er direct een warm stukje over, vol lof en waardee ring, aan den Redacteur van het „W. v. 'jüL."y 't noemend o.a. „een prachtwerk", ,,het belangrijkste wat Schafor tot heden voorb- bracht." Zoo was do verwachting in de mu zikale wereld gespannen. En na de eerste uitvoering 10 Jan. 1.1. in Amsterdam heeft men zich niet teleurgesteld gevoeld. Voor mij liggen do recensies in de „N. Rett. Cb.", „Nieuwe Courant", „W. v. M.", „Alg. Handelsblad", „N. v. d. D." en „Groene Amsterdammer"eenstemmig in hun bewon dering voor dit werk: rijp, door do bewer king de meesterhand verradend, vurig en pakkend, vol bruisend jong leven jong tot uitbundigwordens too, met velo momenten 1 van climax. En do uitvoering moet magni- fiquo zijn. Men late dus niet na, dit werk van een onzer talentvolste componisten te gaan hooren, a. 8. Dinsdag. A. Leiden: Bevorderd zjjn tot arts de hoeren J. Hsnkea Drielsma, G. A. Bos en H. N. van der Heyden. Geslaagd Is voor het candJdaata-examen in .do rechtswetenschap do heer J. Cort van__der Linden. Amsterdam: Bevorderd is tot doctor In de rechtswetenschap, op Stollingen, de heer J. A. van Pesch, goboren te Rotterdam. Groningen: Geslaagd is voor het 1ste ged. van het artsexamen de heer H. J. Lubber man, med. doet. Loidon. Gorof. Kerk Heerengracht. Zondag-voormiddag te 10 cel namiddag to 6 uren, do heer Vrolijk, van Sohcveningen. Maandelijksche collecte voor do Kerk. Warmond. Zondag-voormiddag te tien uren zal voor de Herv. Gemeonte alhior optreden ds. Briöt, van Leiden. Zoeterwoude. Zondag-voormiddag to tien uren ds. La Grand, van Woubruggo. Bij do behandeling van Hoof dn buk. IV (Justitie) verklaarde do Minister van Bui- tenlandsbliQ Zaken, nadat verackillendo eprokere hun wenscben hadden bepleit, dat hij do opmerkingen dor heeren aan zijn ambtgenoot zou overbrengen. Omtrent do verhouding tuaachen do ge meente- on do rijkspolitie en do ponsionnee- ring der commissarissen van politie, wordt tuesckon do betrokken departementen over leg gepleegd. Hot Hoofdstuk Justitie werd goed ge keurd. Bij do behandeling van hoofdstuk V (Binnenllaindsaho Zaken) eprak do hoer IWoltjor de meaning uit, dat hot openbaar onderwijs zijn tijd gehad hooft. Spr. bo- pleit voider do oprichting van vrije undvor- ei bei ton. Geachte Meer Redacteur! Zou hot door deze wellicht mogelijk zijn onzen Commissaris van Politio eens to wij- zon op den bepaald ergerlijken toestand, waarin avond aan avond de Haarlemmer- etraat verkeert? Gehcele benden kwajongens van 10 bot 17 jaren maken ons winkeliers het leven bo* paald ongenietbaar. In huis werpen van vuil, ruiten brekendeuren openwerpen, etc. etc.te veel kwaad om op te noemen. Ik vraag U, Mijnheer de Redacteur, kan clo Politie daar niets aan doen? Hopende dit schrijven ook onder do oogon van /fier machthebbende autoriteiten zal komen, opdat door een verscherpt Poli bie- toezicht wellicht een einde is te maken aan dezen beelist onhoudbaren toestand. U, Mijnheer do Redacteur, wel dankende voor de afgestane plaatOTuimte, blijf ik, met do meeste hoogachting, Een "bewoner van de Haarlemmerstraat. [Wij meenen, dat op de Haarlemmer- Straat door va or of rijf agenten wordt ge- Burvoilleerd, behalve door den controleur, die zoo nu en dan ook lange die straat komt. Do jongens zullen natuurlijk wach- ffcen totdat do agenten voorbij zijn, maar rij mogen zich nu wol wachten voor de ge volgen, nu do aandacht hierop weer eens ie gevestigd. Red.] De toestand te Amsterdam. Allo troepen to Amsterdam in garnizoen, bestaande uit een eskadron cavalerie, 3 ba taljons infanterie on 6 compagnieën vesting artillerie, zijn in de kazernes geconsigneerd cm, zoo noodig, uit bo rukken. Door den plaatsclijkcn commandant is op gave verzocht van het aantal beschikbare plaatsen in de Oranje-Nassau-kazerne voor do huisvesting van meer troepen. Het gar nizoen to Amersfoort is eveneens geconsig neerd en staat gereed om, zoo noodig, naar Amsterdam op te rukken. In tegenspraak met de alarmcerende ge ruchten, die gistermiddag o. a. ter Beurze liepen, als zou ook het personenvervoer der H. IJ.-S.-M. gestaakt worden, kan worden medegedeeld dat tot nu toe het poreonen- Vervoer niet don minsten hinder ondervond. Do steking ijjlffc bepaald tot bob goederen vervoer aan do Rietlanden; aan het Cen- fcraal-Station ontbreekt slechts één man van het vaste personeel. Hot mngeertennredn dor Rietlanden was gisteravond door militaire macht en rijks- veldwachfc afgezet. Het terrein word be waakt dooc een bataljon infanterie on 50 mariniers, terwijl op de IJkado (de Twee de Handelskade) 14 rijksveldwachters mot geladen karabijnen .de wacht hielden. Nie mand werd toegelaten. In den loop van don avond kwamen uit Den Heldor nog 100 mariniers en tegen 11 uren word do cava lerie uit Amersfoort verwacht. Ook aan de overzij do van het U, bij Nieuwcndam ©n Durgcrdam wordt nu door politie en vold- wacht ecliorp toegezien. Do mannen, dio gisteren in do Singapore-loods hebben ge werkt, zijn des middags onder geleido naar de cxyerrijdo gebracht. Een deel van hen ie onder dak gebracht in een sedert twee ja ren leegstaande lucifersfabriek bo Buik sloot,.! 1 Elk soldaat beschikt ovor 10 scherpe pa tronen en gewapende marine-sloepen be waken de haven. Aan heb Centraalstation werden nog do volgende inlichtingen verstrekt. Gistermor gen kwam een rangeorder bij den chef, den heer Van Yassen, met de medodeeling, dat de rangeerders het werk zouden neerleggen. De heer Van Vassen begaf zich terst-ond naar do rangeerterreinen en vond hier do mannen reeds met hun jassen aan. Op de vraag waarom zij eigenlijk het werk wilden neerleggen, kreeg .hij ten antwoord: „Wij zijn in den Bond en het moot er nu maar eens van komen." De heer Van Vassen wees hun op do groo- to vorantwoorddelijkheid, die zij hierdoor op zich laadden, en na cenigo besprokingen wist hij het grootste gedeelte te bewegen te blij ven. Om drie uren moest er echter een andere ploeg opkomen. „Al 'hadden allo rangeerders 'gestaakt, verzekerde de heer Van Vassen, „dan zou nog do treinenloop niet gestaakt zijn omdat ik dan desnoods de treinen zonder rangeo ren weer had laten vertrekken, dan komt wol het achterste voor, doch dat hindert niet. Wanneer de machinisten en stokers staken, hebben wij opzichters-machinisten genoeg om ten minste do sneltreinen te laten -rijden. Doch zoo ver is het nog niet." 'b Middags had een conferentie plaste in het Administratiegebouw tusschcn de heeren Roe8singh, v. Iterson en Schadd en een twaalftal werklieden. Tijdens de conferentie was „De TeL" in de gelegenheid den heer Rauwenhoff te spre ken, die verklaarde, dat de maatschappij on mogelijk kan voldoen aan do door haar per soneel in do motie gestelde eischen. Art. 31 van hot contract met den Staat toch verklaart uitdrukkelijk: „Do ondernemers zijn verplicht tegen de vrachtprijzen bij do openlijk aangekondigde tarieven cn op do voorwaarden bij do regle menten bepaald do reizigers en de aange boden niet door wettelijke bopahngen uitge sloten goederen to vervoeren zonder verlco ning van gunst aan bijzondere personen, ver- eenigingen, ondernemingen of zedeljjko li chamen." Do heer R. meende dan ook dat men het op de conferentie hierover niet eens zou kun nen worden, on dit schijnt ook zoo uitgeko men te zijn, want om vijf uren ontmoette „Do Tel." den chef van het Centraalstation, met de woorden: „Alles is weer mis. Heb Oostelijk emplace ment is als één man weggcloopen." In do eveneens gistermiddag gehouden vergadering van dc bootwerkersverconiging „Recht en Plioht" ia besloten het volgende voorstel aan do werkgevers te doen: „1. Een wapenstilstand te sluiten onder voorbehoud, dat de 50 ontslagen arbeiders wederom bij de firma Wm. Muller Co. den arbeid zullen hervatten, wanneer de te genwoordige arbeiders van de thans loesende booten na dezo te hebben gelost, door deze firma zullen worden ontslagen. 2. Do georganiseerde arbeiders niet go- dwongen zullen worden met onderkruipers samen te werken. 3. Vrijdag den arbeid te hervatten zonder dat een enkel slachtoffer zal worden ge maakt. Wanneer de hh. werkgevers op dezo voor stellen in willen gaan, zal zoo spoedig mo gelijk een afdoende regeling tusschen de pa- troons-organisaties en do arbeiders-organi saties worden getroffen, waardoor wij ho pen, dat Amsterdam gevrijwaard ?al blijven voor complicaties in het havenbedrijf." In antwoord op bovenstaand schrijven is door het bestuur van de „Vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied to Amster dam" aan het bestuur der scheeps- en boot- werkersvereeniging „Recht en Plioht" het volgend schrijven gezonden: „In antwoord op uw goachto letteren van 29 dezer aohten wij het niet overbodig om u in kennis te stollen met het relaas van het gebeurde met de loodswerkers dor heeren Müller Co., hetwelk wij hieronder laten volgen. U zult er uit zien, dab ten opzichte dier werklieden al zeer bedaard en lankmoedig is opgetreden en overtuigd worden, dat hun daad onrechtmatig was. Aan hot kantoor der „Werkgevprsvereoni- ging" wotd Vrijdag 9 Januari to 10 uren v. m. bericht gezonden door do firma Mul ler dat er moeilijkheden waren ©n de werk lieden weigerden te werken. Onze inspec teur begaf zich derwaarts, kwam te 10 u. 45 aan de IJ-kode en vernam dat 14 werklieden weigerden koopmansgoedoren (balen oo- prah) af te leveren, indien er 2 wegers van het Blaauwhoedenveem, welke door de ont vangers gezonden waren, niet verwijderd werden. Deze 2 wegers waren niet aangeslo ten bij do organisatie van „Handel en Nij verheid." De inspecteur maakte den stakers er op attent dat hier niets aan te veranderen viel, daar iedor ontvanger heb reoht had ^jn ver tegenwoordigers te zenden en men in geen geval om zulk een reden van „niet georga niseerd zijn" het werk kon stoppea. Do werklieden verzekerden hem echter in geen geval het werk te hervatten, wanneer dezo menschen niet verwijderd vterden. Daarop maakte de inspecteur den loods werkers er op attent, dat zij door te weige ren zich schuldig maken aan dienstweige ring tegenover de firma Müller en zij dan vervangen zouden worden door arbeiders, die wel genegen waren te werken. Toen hij daarop één voor één de namen wilde aflezen teneinde van ieder persoon lijk te vernemen of men werken wilde of niet, riep men: Je kunt ons gerust allen op schrijven, dat wij het verd... 1 De inspecteur las toch hun namen één voor één op en een der arbeiders, Van Zuyle, wendde zich tot het volk, zeggende: „Geef nu allen één voor één antwoord, meneer moet zich ook tegenover zijn bestuur ver antwoorden." Daarop antwoordden zij allen, ieder afzonderlijk, dat zij het werk neerleg den. Do inspecteur ging daarop heen om ander volk te lialon. P. van Oogen sprak hem aan, zeggende: „Wanneer je and.r volk gaat halen, rekent er dan op, dat ook wij het werk neerleggen." (Hiermede bedoelde hij een ploeg, welke aan heb Vries&oveem leverde.) Vóórdat echter da inspecteur de brug van do IJ-kado over was, kwam het volk hom achteroploopen, zeggende, dat men zich bedacht had en of men alsnog om 1 uur mocht beginnen. Hot bestuur der „Vereeniging van werk gevers op scheepvaartgebiod" door don in specteur hierover gevraagd, stemde hierin toe, hem opdragende den menschen mede te deelen, dat er voor ditmaal in toegestemd werd, doch dat wanneer zij toch het werk staakten, zij er op rekenen konden, dat zij ontslagen zouden zijn. Toen om 1 uur de wegers van het Purpcr- hoedenveem weigerden om te wegen (afleve ring) zeiden alle loodswerkers, dat zij zioh beclaoht hadden en nu voorgoed weigerden om aan het werk to gaan. Onze inspecteur vroeg nog enkelen men schen, hoo dit kwam en wat dit beduidde, waarop zij antwoordden zich niet aan hun afspraak van dien morgen te houden. „Je kunt me voorgoed ontslaan", „ik weet wel, dat ik nu ontslagen ben", enz. waren hnn uitroepen. Aan do menschen is toen nogmaals een korte bedenktijd gegeven en toen men bleef volharden met weigeren, deed de inspecteur de loodsdcuren sluiten." De directie der H. IJ. 8.-M. heeft aan alle stations binnen- en buitenlandsch telegra- phisch mededeeling gedaan van den toestand en verzocht geen ijl- of vrachtgoederen voor Amsterdam aan to nemen. De treinenloop van hot Centraal-Station ondervond gisteravond, wat betreft de wes telijke richting naar Haarlem, geen vertra ging. Op het Oostersppor was dit echter wel het geval. De nieuwe ploeg rangeerders, 32 man, die to 3 uren moest aantreden, ver scheen niet, zoodat sedert dat oogenblik de vertraging intrad. Gelukkig evenwel kwa men drie stakers terug en werden, na betui ging van hun leedwezen cn dat zij uit onkun- do waren heengegaan, door den stations chef, den heer Van Vassen, weder aan het werk ge-zet. Aan do Oostzijde werden de aan komende cn vertrekkende treinen geran geerd door twee onderchefs, een opzichtor en de drie bedoelde arbeiders. Dat dit ran- gecren niet zoo vlug m zijn werk ging als door do gorontineerde werklieden spreekt vanzelf. Het binnenkomen van den Duitr schcn trein te 8.24 ondervond wegens het vertrek van andero treinen, 20 minuten ver traging. Evenals voor de ingangen van het station ia er politie op het perron aanwezig om bij onverhoopte gevallen ongeregeldhe den te keeren. Aan het Centraal-station werd in het goe derenvervoer zoo goed mogelijk voorzien. Bestelgoederen werden gisteren van daar nog geregeld ontvangen en verzonden; ijl goederen werden van heb station geöxpo- dicerd. Onder de goederentreinen die op het oostelijk emplacement opgehoopt staan, is er o. a. een van 40 waggons bestemd voor den stoomcr „Koning Wilem III", die Za terdagochtend naar Indië moet vertrekken. Ook al door de ophooping van treinen op dit emplacement reden gisteravond do trei nen van do Staatsspoor uit Utrecht komen de, niet verder dan het Weesperpoort^sta tion. Aan de Staatsspoor bevindt zich een hoeveelheid passagiersgoederen voor de „Koning Willem III"; zekerheid dat die morgen daarheen zullon kunnen vervoerd worden, kon men niet geven. To rijf uren gistermiddag legden alle rangeerdere cm 6Lationsarbeidere, die aan de, oostelijke lijnen (rieh&ig Hilversum) werkten, den arbeid plotseling neer en ver lieten het station De treinen ondervonden vertraging van hoogstens eo half uur. Op een conferentie tusschen de directie der „Hollandsche Spoorwegmaatschappij" en rangeerders verklaardo de directie zich bereid tot het weder in dienst nemen van hen, die reeds ontslagen waren, maar zij eischte do uitvoering volgens reglement van allo den arboidere op te dragen diensten. Gisteravond is in het lokaal „Plancius" een drukbezochte vergadering gehouden van leden van do Vereeniging van spoor wegambtenaren en tramwegpersoneel en spoorwegarbeiders. De groote zaal was stampvol en steeds kwamen meerdere machinisten, stokers, rangeerdora en ander personeel do vergado- ring bezoeken. De heeren v. d. Berg, Oudegeest en Pot ters voerden o. o. het woord. Ten slotte word onder veel geestdrift een motie aangeno men, waarin met 702 stemmen voor, 81 te gen en 28 blanco besloten was te staken, zoodra het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Spoor- en Trampersoneel (in Utrecht zetelend) een daartoe strekkend bericht zond. Voorts is besloten, dat het reeds stakende Spoorwegpersoneel van de Hollandsche Spoor zal blijven staken en dat geen der arbeidenden het werk der stakers zal over nemen. Een conferentie zal door bet hoofdbestuur van den Bond worden aangevraagd op he den (Vrijdag) middag om een schikking te bewerkstelligen. Gevraagd zal worden aan de directie der Holl. IJzeren-Spoorwcg-Mij. om het weder in dienst nemen van alle stakers en heb niet doen verrichten van ar beid, die den strijd der transportarbeiders raakt, zooals het' brengen van wagons voor meergenoemde vcomep. Geschiedt zulk een angewenschte opdracht, dan zal weigering door de spoorarbeiders volgen. Overigens zooals gezegd, wordt gewacht op een sein van heb hoofdbestuur, dat hedenavond ook weer te Amsterdam in het gebouw van den Diamantbewerkersbond vergadert. Wijl hot hoofdbestuur met dezelfde eischen bij do directie van de H. IJ.-S.-M. zal aan komen als de werklieden-deputaties giste ren, is het niet aan te nemen, dat het hoden meer succes zal hebben. Wordt de staking geproclameerd, dan geldt deze zoowelvoor personen- als goederenverkeer, zal zij zich uitstrekken over geheel Nederland en naar gissing zouden dan 17,000 personen bij deze staking betrokken zijn. Inmiddolfl blijven de arboidere, die het werk hebben neergelegd, volgons het geno men besluit, staken. Dc overigen blijven doorwerken, zoolang zij niet gedwongen worden waggons, bestemd voor do veemen, door te zetten. Dit zal beslist worden gewei gerd. Zij, die aaq den arbeid blijven, zullen toezien, dat de plaatsen van co stakers niet door anderen worden ingenomen. Gisteravond was op het Westelijk empla cement van het Centraal-station het geheelo personeel voltallig, op het Oostelijk empla cement waren zij allen eorst opgekomen, doch later zijn zij door een der stakers, die over het hek was geklommen, weggehaald. Daar zich op do spoorlijn, zooala geseind werd, vele personen ophielden, die daar niet thuis hoorden, vroeg de chef, do heer Van Vassen, aan den hoofdcommissaris van po litie do lijn te laten bewaken. Dit is ge schied. Gisteravond werd de wacht betrok ken door mariniers cn rijksveldwachters. Voor zoover noodig zal blijken, zouden heden van het Centraal-Station do reizigers voor hgfc Staatsspoor met omnibustreintjes vervoerd worden naar het station Weesper- poort. Daar zullen de treilen worden sa mengesteld. De marechaussees reden gisteravond ook door do stadlangs 't Damrak reed een heel piket; sommigen zagen ze voor huzaren aan. Toen gisteravond de marechaussees uit Arnhem en Zutfen aan het Centraal-Sta- tion aankwamen, werden bij het lossen van de paarden uit den trein eenige van de die ren schichtig. Een van do marechaussees kieeg van een paard een zoo hevigen trap, dat hij met verbrijzeld been naar het gast huis moest vervoerd worden, terwijl een an der ernstig «-an den schouder getroffen werd, doch naar de voor hem bestemde ka zerne kon gaan. Uit de omliggende gemeen ten zijn do aldaar beschikbare rijksveld wachters naar Amsterdam overgekomen en in het passantenhuis op de Lauriergracht ondergebracht. In een to 'a Gravenbago gehouden ver gadering van besturen der Spoorwegvereeni- gingon word besloten aan de stakende kame raden te Amsterdam sympathie to betuigen mot verzekering van redelijken en financieeien steun. Men seint ons uit Amsterdam: De selnwachters der Staatsspoor hebben het work neergelegd, zoodat noch goederen-, noch personentreinen vortrekkon. Elk oogenblik wordt staking aan do Hollandsche Spoor ver wacht. De Handelskade wordt streng bewaakt. leger dient gezorgd, al gaf hij toe, dot een spoedige afwerking der stelling gowenscht is Na goedkeuring van de Vestingbegrooting en Hoofdstuk VIII, drong de heer Herekei' bach bij Hoofdstuk.IX (Waterstaat) aan op uitvoering van het plan tot aanleg van een kanaal van de Zuid-Willemsvaart naar deD Amor volgens het project-Lely. De heer Van "Lier besprak eenige belangen der Noordelijke provinciën. De heer Brecbaart achtte de droogmaking der Zuiderzee mogelijk en wenschelijk. Spr. drong aan op wederindiening van het wetsontwerp tot droogmaking der Zui derzee, op beter toezicht tot het tegengaan van het dekken van afgekeurde hengsten en op behoud van hot hcngstveulcndepot te Bergen-op-Zoom. In den loop dor beraadslagingen over do begrooting van buitenlandscho zaken, in de Fransche Kamer, wees gisteren de afgevaar digde DestourneUes op het feit, dat het er veel van had alsof het Hof van Arbitrage te 's-Gravcnhage niet bestond, zelfs voor die volkeren, die het Hof in het leven riepen. Hij vroeg verder om het uittrekken van een kredietpost voor deze Vredes-reehtbank. Do minister van buitenlandscho zaken Dcl- cassé, den heer Destoumelles beantwoorden de, verklaarde dat Frankrijk het geschil met Guatamala aan de uitspraak, van het Haag- acho Hof onderworpen had. Er werd geen post op de bcgrooting uitgetrokken omdat het geraamde bedrag voor Frankrijk eerst bekend werd na het opmaken der begroo ting. Voortaan zal er een post voor uitge trokken worden. Op voorstel van Destoumel les zal dit jaar een memoriepost op de be grooting verschijnen. Antwoordende-op een vraag van den hr Sembat zei minister Delcassé dat hij het denkbeeld tot afschaffing van do ambassade bij het Vaticaan of de verandering der am bassade in een legatie verwerpt. In do Kamer stelde gisteren de heer Gauthier de Clagny, da nationalistische af gevaardigde, voor, het beeld van Straats burg op de Plaoe do la Concorde te Parijs te vervangen door een bronzen beeld. Hij vroeg daarvoor de urgentio en een krediet van 60,000 franken. In do toelichting zeido hij, dat zijn voorstel het gevolg was van dc internationale verklaringen van enkele po litieke pereonen. Do urgentie werd zonder stemming goed gekeurd, en het voorstel verzonden naar de beg rooti ngscomm i ssie. Men verwacht algemeen dat een mi- nisterieelo ensis zal uitbreken ten gevolge van de debatten over de verplichte werk- liedenvcrzekering. Een aanzienlijk deel der meerderheid is voor deze verzekering gun stig gestemd, zoodat waarschijnlijk het Ka binet, dat er tegen is, zal aftreden. De anarchist Mestag werd gisteren te Brussel door het Hof van Assises wegens zijn anti-militaristische geschriften en aan zetting tot de algemeene werkstaking in Bel gië veroordeeld tot zea maanden gevange nisstraf en honderd franken boete. Te Londen is een oommissie benoemd, dio tot taak heeft te onderzoeken, welke bepcr- kendo bepalingen kunnen worden gemaakt betreffende de immigratie van arme vreem delingen in het Vcreenigd Koninkrijk. Uit Utrecht seint men ons: Hedennacht word alhier gehouden oen samenkomst van boaturen der plaatselijke afdeelingen van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg-personeel, de Macbl- rdston-VereenlglDg „Eendracht maakt Macht" en do Conducteurs Vereeniging ,0ns aller Bolang". Besloten werd om, wanneer een tceken door hot Hoofdbestuur wordt gegeven om over to gaan tot staking, direct daaraan gevolg te geven, doch in elk geval dat toeken van hot Hoofdbestuur van genoemde organi satie af te waohton. zm.'.g van heden (Per Telegraaf.) Geopend te 11.15. Staatsbcgrooting voor 1908. Binnenlandsche Zakon. De Minister van Binnenlandsche Zaken dankte den heer Woltjer voor diens kloeke en klare betoog, in een voor do tegenstan ders zoo verzoenenden zin uitgesproken. Nu er geen eenheid van levensovertuiging meer bestaat, mag do overheid in den onderwijs strijd niet voor een bepaaldo richting partij kiezen. De Minister hoopt, dat de reeds ver kregen modus vivendi zal worden versterkt, in het belang van den vredo op onderwijsge bied. Na goedkeuring van Hoofdstuk Binnen landsche Zaken en eenige kleinere wetsont; werpen was aan do orde Hoofdstuk I» II B (Financiën), waarbij do heer Welt opnieuw op een kadaster met bewijskracht, en-de- heer Sassen op spoedige tariefsherziening aandrong. De Minister van Financiën achtte de quaestie van het kadaster thuisbehoorend bij het Departement van Justitie. Hoofdstuk VII B werd goedgekeurd. Na goedkeuring van de Hoofdstukken XI (Onvoorzieno Uitgaven) en VI (Marine), werden behandeld de Vestingbegrooting en Hoofdstuk VIII (Oorlog). Tegenover den wensch van den beer Van den Biteen, om de stelling van Amsterdam terstond te voltooien, en hiervoor desnoods een leening te sluiten, betoogde de Minister van Oorlogdat allereerst voor een goed De Koniog benoemde deu gewezen Zweed- schen minister van justitie, Anoeratedt, en den gowezsn Noorweegschen minister-president professor Hagernep tot leden van het per manente Arbitrage-Hof in Den Haag. Prcöidesnt Roosevelt heeft honderd dollars bijgedragen voor do leniging van den hon gersnood on do ©Hondo onder de Finnen. Hot fonds van do „Christian Herald" be draagt re ede meer dan 20,000 dollars. Do Britsch-Amerikaansche t-haksmaat- schappij heeft in Noord-Carolina charter gekregen. De maatschappij heeft een kapi taal van dertig millioen dollars, waarvan twoo derden der aandeelen in het bezit zijn van do Amerika a nsche tabaksmaatschappij en een derde in dat van de Britscbo impe riale tab aksmaatschap pij. De nieuwe maat schappij zal in vreemde laaiden werken. Te Washington is de bevestiging ont vangen, ait Londen, van de mededeeling, dat Engeland Let eerst 't denkbeeld geop perd heeft van het samengaan i jA Duitech- land in de Vonezuelaansche questie. Engeland opperde dit denkbeeld, toon Duitschland zijn bedoeling kenbaar maakte om dwangmaatregelen tegen Venezuela te ondernemen; men dacht toen dat Duitsch land alleen zou optreden. Dat Engeland Verzuimde zich later uit dit verbond terug to trekken, werd veroorzaakt door do vrees van de Engelsche Regeering, dat Duitschland de gevoerde correspondentie zou publiceeren, en dat dit aanleiding ge ven zou tot hernieuwde aanvallen op het ministerie-BalfouT door het Engekcbe volk en de pers. Naar aanleiding van de onbuigzame houding der drie verbonden mogendheden betreffende de preferente vorderingen, sein de Èowen naar president Castro om verdere inlichtingen. Bowen gaf te kennen, dat hij wel geneigd was om meerdere concessies te doen. Eenige vooruitgang in deze zaak kan niet verwacht worden voor O astro zijn antwoord soiot..

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2