let wMè mi iirtarie London cu Paris Exchange Ltd., ianoliandel lis. BERKËLJ 01 ens driemaandelijksohe Trustrekening. is liet Heerenhuis en Tuin, Houivnareii, AFBRAAK, KOOPT ALKMAAR. ALKMAAR. Lange fèlare 40, Leiden. nso9 20 mmÈmm JOS. IEU.8AGH. Zetters Uitzending ven «Lners DRAAGT UITSLUITEND BOSTON Qyerschoenen. Alieenverkoop te LEIDEN en omliggende plaatsen bij Co., Leiden. HASSELMAN PANDER, Complete Meubileering De Graciense, Prijs per kwartaal \Xtlk. Eerste Kamer. Department van Waterstaat, Mandei en Nijverheid. (UittrekBol uit de Memorie Yftu Antwoord). Bij eeai hef lang van tolgelden voor rijwie len wordt het groots belang, hetwelk gele gen is in een gexondo ontwikkeling van het rij wiielverkeer, zoowel ten plattelande als elders naar 's Ministers inecarmg geenszins over liet hoofd gezien. Dat deze ontwikke ling door bedoelde heffingen wordt terug gehouden is niet aan te nemen. Zoolang liet nader onderzoek omtrent het ontwerp tot afsluiting en gedeeltelijke in poldering van do Zuider/ce, opgedragen aan het Itijksoollege voor do Zeovisseherijen on aan de beide inspecteurs van den water staat, nog niet is afgcloopen, is de Regee ring niet in de gelegenheid tot ccnigo na- dore mededeelang. Hot zeer betreurd overlijden van den beer 8. J. Verm-aes, Hoofd-Ingenieur van den provincialen waterstaat in Friesland, zal onvermijdelijk tot eenige vertraging 'in de werkzaamheden der Commissio voor de In dijking van de Lauwerzee aanleiding geven. "Wel heeft omtrent vele hoofdpunten het door do commissie ingesteld onderzoek reeds tot resultaten geleid, doch or blijven nog eenige belangrijke vragen over, waarom trent hot voorbereidend onderzoek nog niet ds afgeloopen. Do meening^ da^ een cventneelo intrekkin^ dor concessie, aan do Maatschappij tot Landaanwinning op de Friesohe Wadden verleend, in billijkheid gepaard zou behoo- ren to gaan met een vergoeding voor hot- gecn waaide heof t, wordt dooa* den M'nistor niet gedeeld. Bovendien zou intrekking der concessie, onder toekenning van vergoeding, het karakter krijgen van naasting en daar toe wenscht de Minister allerminst mede te werken. Tegenover do opmerking, dat een kapi taal van 600,00 0 door de Maatschappij word ingebracht, wordt gesteld, dat van R/egeeringswege voor den aanleg een be langrijk subsidie is gegeven, namelijk van 200,000, hetwelk als verloren schijnt te moeten worden beschouwd. Overigens kan door do Regeering in den eersten tijd niets voor de bevordering dor landaanwinning op de Friesche kust wor den gedaan, omdat meer urgente werken haar aandacht wagen. Zoodra do belangen der kustverdediging dit vorderen, zal do Minister niet aarzelen daartoe het noodigc te cloen verrichten. Yoor aanleg van een brug te Kafcerveer zou niet veel minder dan 800,000 worden gevorderd. Eon beslissing in zake de verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee zal in geen geval kunnen worden genomen, voordat do peilingen en opnemingen ten be hoeve van. het opmaken van een dofinitief plan zulten zijn afgeloopen, en dat plan zelf zal zijn vastgesteld. Op het baanvak GoudaRotterdam zijn do bevoUigingsin rich tingen van dien aard, dat zonder vermeerdering van gevaar het getal treinen nog belangrijk zou kunnen worden vergroot. Ten aanzien van de beperking van den treinenloop op eenage lijnen des Zondags doot de Minister opmerken, dat voor den tegenwoorddgen winterdienst slechts een klein aantal treinen op de Zondagen van de maanden November tot en met Februari, in welk gedeelte des joara liet reizigorsver- voer geen groeten omvang heeft-, is opge heven. Ook wordt door den Minister horinflora, dat door de spoorwegmaatschappijen reeds sedert verscheidene jaren er naar gestreefd wordt den Zondagsdienst, voor zooveel met de belangen) van het verkeer is overeen lo brengen, in te krimpen door beperking van het goederenvervoer op dien dag. Hij acht het plicht de Zondagsrust van Het spoorwegpersoneel to bevorderen door het opheffen, althans gedurende de maan den dca jaara, waaain niet veel gereisd wordt, van die treinen, welke in den regel des Zondags weinig worden benut en dus zonder dat aan het publiek de noodige reis gelegenheid wordt onthouden op dien dag kunnen worden gemist-. Door aldus het spoorwegpersoneel meer Zondagsrust te verschaffen wordt- dit tot heiliging van dien dag in staat gesteld. In hoever mede naar dit doel moet worden gestreefd, door be perking van den tijd, gedurende wolken do koffiehuizen zijn opengesteld, staat, gelijk bekend is, ter beoordeeling van de plaatse lijke beetu-ren. De belangen van do Haarlemmermeer en van de in do omgeving daarvan gelegen plaatsen zullen naar 's Ministers meening liet meest worden gediend door den aanleg van stoomtramwegen, welko die plaateen, eenerzijds mot Amsterdam en Haarlem, an derzijds met Leiden in verbinding zullen brengen. De totstand'koming van dezo plan nen zal door den Minister zooveel mogelijk worden bevorderd. Daarentegen heeft hij ge meend zijn medewerking te moeten onthou den aan het plan van de Hollondsche IJze ren-Spoorwegmaatschappij voor den aanleg van een hoofdspoorweg van Leiden door do Haarlemmermeer naar Amsterdam, waarbij do belangen van het snelverkeer op den voor grond stonden. Van den aanleg van een spoorweg van Breda naar Baarle-Naesau is geen sprake. De Minister kan thans mededeel en, dat besloten is tor vervanging van de bestaande brug over de Gouwe bij Gouda een nieuwe hooge beweegbare brug over dit vaarwater te bouwen. Een onderzoek wordt thans ingesteld naar de meest geschikte plaats, waar het kunst werk gebouwd moet worden, in verband met de zeer ongunstige geaardheid van den bodem en den cisch, dot do scheepvaart tij dens een bouw van de nieuwe brug niet gestoord wordt. A. Fiscber. De heer A. Fischer, lid en voorzitter van dc voormalige Zuidafrik, deputatie, dio nu nog te Londen is, heeft, naar de ,,N. R. C." hoort-, thans eindelijk van het Engelscho departement van koloniën verlof gekregen naar Bloemfontein, zijn woonplaats, terug te keeren. Bijna acht maanden na het sluiten van den vrede heeft de Engelscho regeering hem en de twee andere leden der deputatie, te zamen met vele andere burgers der voorma lige twee republieken uit bun land ge weerd. „Welke reden van staat daarvoor als rechtvaardiging kon dienen hebben wij, zegt de ,,N. R. O.", nooit begrepen, zoomin als wij nu begrijpen welke verandering cr in den toestand zou gekomen zijn. Maar beter laat dan nooit. De heer Fischer zal dank baar zijn, denken wij, dat hij nu naar zijn land kan ierugkeeren om orde op zijn zaken te stellen. En dat zal na de huishouding der Engelschen, die zich ook als heer en meester van zijn particulier bezit hebben beschouwd* ■wel noodig wezen. „Wij vermoeden, dat nu ook do Heer Wessels, die tot kort geleden met zijn gezin! bij Kaapstad vertoefde, spoedig een pad krijgt, zoo hij dien niet reeds heeft. Of de heer Wolmarans naar Transvaal zal mogen terugkeeren? Wij hopen 't, maar vrcezen. Als lid van de voormalige regeering der: Z.-A. Republiek houdt men bem, meeneu- wij, ook verantwoordelijk voor het verdwij nen van het- Transvaalsche geld, dat, naar de bewering van do Engclsche regeering, or nog moet wezen, al heeft dan Chamber-* lain zich te Pretoria tegenover generaal Botha laten ontvallen, dat het geld niet ge stuurd is aan leden der Transvaalsche re geering. Laat ons hopen, dat ook voor hem en voor zoovele andere oud-burgers dat on billijke verbod van terugkeer nu is opgebo» ven." De heer Fischer vertrekt a. s. Dinsdag-, ochtend met de Naming" van de „Blue! Anchor Lino" uit Londen. Iu de Sted. Werkinr. zijn opgenomen: Yolw. DATUIL DAGEtf. PHL dertn. a O H 18 Jan. Zondag 63 22 76 19 r Maandag 73 23 96 20 Dinsdag 80 30 110 21 Wosnsdag. 79 31 110 22 Dondordag 83 33 116 23 Vrijdag 83 34 117 24 Zaterdag. 76 28 104 Door hot overlijden van den Weled. Zeergeleerden Heer R. SCHOLTEN, nu wyion Arts alhier, Ouden Singel 38, WEDER TE HUUR C4E8TELD. 750 10 Inlichtingen to bekomenOuden S i n g o 1 No. 3 6, by J. J. HASSELBACH. Notaris J. WILLEMS te Haarlom, zal op Woensdag 4 Fcbrnari 1003, des voormiddags Elf uren, aan de Oost vest l>ijj de Aiuster- duwsclie Poort ln velling bren gen: een aanzloniyko party drogo waaronder Iepen-, Beuken-, Essclaen-, ÏAndeu- en Kuucd- lïont, EiEten en Popélcci platen in diverse afmetingen. Een groote party zwaro gave Einden pinten uitstekend gescblkt voor beeldbouwors en houtsnijders; Voorts eenige zware Turen en Grenen Balken, een solido ISoutwagen, enz. 822'25 De goederen zullen op den ver koopdag des morgens 9 uren te bezichtigen ztfn. Betaling contant. Openbare Verkooping. Op Dinsdag 27 Januari 1903, des morgonö to 10 uren, door den Deurwaarder J. F. TEUNIS, te Leiden,' op het terrein van de Oude R.-K. Kerk te Oegstgeest, van oen aanzienlijke party waarby: zware Balken, Dolen, Ribben, Planken, Ramen, Deuren, Schrooten, zware Stopblckken, Brandhout, voorts diverse partyen oude R\jnsteen, ver glaasde en gewone roodo Pannen, yzereu Ramen met Glas en Hard- steenen Dorpels en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. Alles afkomstig van de oude R.-K. Kerk te Oegstgèost. 686 22 Vóór den verkoop te zien. uw Horloge, Klok of Wekker bij 376 15 Mare 08. W. R. v. KAMPEN, Mare 68. HORLOGEMAKER. Goedkoop on soliedst adres Toor UURWERKEN. Alles met twee jaar schriftelijke garantie. Reparatie» spoedig en nlterst lïilllJU. Fabriek „Kenneaierland". Buspenten. Sausen. Jams. ""leverancier LWMÖWK en andere Jamsoorten uit de fabriek „Eennemorland", 6608 14 Elk «erlangd fabrikaat wordt tegen origineele fabrieksprijzen geleverd. p, s. Zorgvuldig gerepareerdo Instrumenten zijn steeds lu zeer billijken prijs voorbanden. Een methode, waarbij de rekening drie maanden loapt, geen verschillen betaalbaar zijn en in ieder geval het eventueel verlies geheel beperkt is. Vraag om uitvoerige prospectus, franco en gratis. 367 Is Basildon House, Hoorgate Street, London E. 0, Maatschappelijk Kapitaal S 250,000. Telegram-adresc Plenarily-London. VEREEN 1GIN Cf tot Zes-en-ilijliigste Vergadering, op Donderdag 29 Januari 1903, des avonds te lialfaclit, IN HET NUTSGEBOUW. op myn geweten, dat ilc na het gebruik van twee flesschen Abdijsiroop uit het klooster Sancta Paulo geheel genezen bon van een benauwden hoest, waarvoor ik alle middelen had aangewend, ja zelfs tweomaal in het Ziekenhuis was geweest. Do vreugde myner ouders en kinderen kent geone grenzen. Vóór het gebruik was ik lusteloos en kon myn werkzaamheden niot verrichten. Thans doo ik al myn werk weder met lust. (w. g.) S. NORTIER, Rott. 22 Dcc, 1902. Gen. v. d. Heydenstraat 32s. ABDIJSIROOP Uit het klooster Sancta Paulo is een afdoènd middel tegen Borst- en Lougaaudoe- uiugen, Asthma, Kink- en Slijmhoest, verouderde en hardnekkige verkoudheden, Inllneuzn, Keel- piju, lïeeschheid, enz., enz. Ook bijzonder aanbe volen voor kinderen en ouden van dagen, daar deze Siroop do siym gemakkoiyk loost en volkomen onschadeiyk voor het gestel is. 788 68 Prys per flacon ƒ1.-,7*2.- en ƒ3.50. Centraal-Depot L. I. AKKER, v. Alkemadestr. 11, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers. Spreker: de Hoer Onderwerp: „Over Titelprenten, Boek druk eu oude Gravures, toe gelicht met gravures en Boek- vrerken uit ouden tijd." De Secretaris, 823 26 FRED. A. WEMPE. Ter Stoomdrukkerij TACONIS kunnen drie flinke, aankomende 826 7 geplaatst worden. Vast werk. van af 80 €ents, 1.— en lioogor Beleefd aanbevelend, Wed. A. BACKER, Papengracht 4. 797 6 Men verlanye dit merk. Zijn de lichfsfe, de beste en hebben prachtige modellen. 11562 40 Engros-depól: ALEXANDER KAUFMAN, 116 Singel, Amsterdam. LEIDEN. - KOOGEWOERD 115. met Toorait vasigcsicUIen totaalprijs. VOLLEDIGE TEEKENINGEN OP AANVRAAG. Gedurende Januari OPRUIMING van alle Tapijten, Gordijnen, Vloerzeilen, enz. Stalen worden gezonden. Tapijten eu Gordijnen worden pasklaar gemaakt en bewaard tot de schoonmaak. 116 84 FEUILLETON. Peggy. 66) „Neen, dank u, dan zou lk niet kunnen Blapen. Mynheer Fogg, u wilde Immers gaarno weten, wie do dame met den foxterrier is." Zeker l Wie en wat is zy dan?" „Een mevrouw Hodson, een gescheiden vrouw. LI aar man moot haar afschuweiyk behandeld hebben en toch gaat men haar uit den weg, alleen omdat zy bet by dat monstor niet kan uithouden „Dat is wreed l Ik ten minste zou baar niet uit den weg gaan." „Ik vernam baar geschiedenis door mevrouw Montserrat, die my gisteren een bezoek bracht, en daarbij schiet my te binneu," voegde zy er, zich plotseling naar Peggy toekeerend, by, „heeft u familie, dio Göring heet?" De vraag was zoo onverwacht gekomen, dat Peggy In het oerste oogenblik sprakeloos was. „Uoe komt u daarop?" vroeg zy eindeiyk onzeker. „Omdat mevrouw Montserrat zeer verrast was, u hier te zien, en my vertelde, dat zy, twee of drie jaar geleden, in Dublin een mooie mevrouw Göring had gekend, die uw tweelingzuster moest zyn." „Ik heb goen zustors." „Dan kan u oolc moeilyk de tweeling van mevrouw Göring zynl" riep mevrouw Peregrine lachend. „Was deze Göring niet een opvallend knap man en een geducht speler bracht Fogg in bet midden. „Ik heb hem vroeger eens ont moet. "Wat is er van bem geworden? Hy "was toch officier." „Zooveel ik weet, beeft hy den dienst ver laten en is naar Amerika gegaan," antwoordde Kinloch doodbedaard. „En de vrouw?" vroeg mevrouw Peregrine. „Hy moet dat mooie ding schandeiyk be handeld hebben. "Wat is er van baar ge worden?" „U overschat myn kring van kennissen," zeide Kinloch opstaande, „ik kau my daarin niet met u meten. U heeft my onlangs naar photographieën uit Indiö gevraagd? Mag ik u die wollicht nu dadelyk lateu zien?" „Hoel vriendeiykl Ik stel daar byzonder veel belaug in," antwoordde mevronw Pere grino, met Kinloch de vestibule verlatend. „Heeft u ook niet den indruk, dat Kin loch meer van deze mevrouw Göring afweet, dan hy zeggen wil, juffrouw Hayes?" merkte Fogg, het paar nakykend, op. „Is u niet opgevallen, hoe behendig hy de oude dame van het thema afbracht? Geloof my, hy kent die dame van naby; maar is iemand, die weet te zwygen." Juffrouw Hayes had slechts een ietwat gedwongen glimlach voor dezo scherpzinnige opmerking. Zy scheen al haar gedachten by het inpakken van haar handwerk te hebben, mompelde daarop iets van brieven en ging OTeneens heen. „'t Zou my toch niet verwonderen, als zy iets met deze mevrouw Göring had uit te staan," dacht Fogg, terwyi by eon nieuwe sigaret aanstak. Geoffroy Kinloch was een verstandig man, die door woord noch bljk op hot gesprek terugkwam, dat hy met Peggy had gehad. Hy behandelde haar beleefd, vriendschappeiyk, maar terughoudend, en zy vroeg zlchzelve menigmaal af of het wel werkeiykheid was geweest, dat had zien verbleeken en zyn gelaat van smart met de handen bedekken by haar weigerend antwoord; ja, zy begon zich zelfs over zyn kalmte te verwonderen en hem lief te krygen, zoo met zichzelf in tegenspraak is immers de mensch en vooral de vrouw 1 Er zyn persooniykheden, die, evenals schilderyen, op een zekeren afstand liet best voldoen van naby aan aantrekkeiyk- heid verliezen, andoren daarentegen winnen hoe meer men mot ben omgaat, en Kinloch behoorde tot die laatste soort. Van het eerste ontbijt af en dat is een zooveel gezelliger maal dan het tweedel tot op het laatste accoord van de laatste wals in de danszaal had Peggy dag op dag gelegenheid, haar beminde te bestudeeren I Als man onder mannen hoorde zy hem in de vestibule ernstige vragen bespreken, als „oom" zag zy hom voor den kleinen Jack Thornbull booten snijden en zyn zustertje by do plechtige begrafenis van haar pop helpen, alsridderiyk cavalier leerde zy hem bewonderen, wanneer hy als een zoon zich aan zyn tante wydde, of als hy den geheelen weg naar St.-Agnes nogmaals aflegde om de parapluie van mevrouw Con8tantine te halen, den geheelen steen- aohtigen weg naar Monte-Bellinda naast juffrouw Qilray's ezel opklauterde, alleen omdat zy zulk een vreeseiyken angst had, wanneer kapitein Kinloch niet by haar wasl Bovendien verwekte deze juffrouw Gilray een mooi meisje met lieve, als om hulp vragende oogen, dat zoo uitgezocht was gekleed, als het de dochter van een miilionnalr betaamde by Peggy een zonderling gevoel, dat geen van de dames, die Göring het hof maakte, ooit by haar had teweeggebraoht 1 Zou dat mogelyk yverzucht zyn? Peggy vroeg zlohzelve af, als haar het hart byna liohameiyk pjjn deed, too dlkwyis Kinloch met juffrouw Gilray samen zag, of dat misschien y verzucht was. Maar als zy yverzuchtig was, dan moest zy hem immers liefhebben 1 Het bloed steeg haar naar de wan gen by die gedachte, maar zoo geheel onwaar- schyniyk kwam dat haar zelve niet meer voor. Kinloch was immers ook ieders liefde waard I Een man zooals hy, onzelfzuchtig en recht schapen, goed, trouw en waar, voornaam in de beste beteekenis! Ja, maar zy was zyner niet waard. Deze man moest een meisje kiezen, dat geen leoiyk beschamend verleden met zich omdroeg, een meisje, Ja, zooals deze Armantiene Gilray I "En Peggy was zelve aan gedaan, toen zij hem in gedachten aan haar medeminnares hy had immers onlangs driemaal op een avond met haar gedanst l afstond, ln gedachten zelfs als gezelschaps dame van zyn tante het huweiyk bywoonde. Ten slotte weende zy zioh in slaap, zy was immers ook pas drie en twintig I Acht-on-dertigste Hoofdstuk. Het was de tweede week ln April en de Riviera op het toppuöt van haar glans. Het weer was onberlspeiyk, de hemel een zacht turkooisenblauw, de bloemen stonden overal in vollen bloei, gekroonde hoofden en beroemde namen waren by na even overvloedig als de primula veris en elk hotel was tot aan de nok met menschen opgepropt. Freule Serie en haar gezelschapsjuffrouw kenden nu vry wel de naaste omgeving van Mentone en zy be gaven zich op een namiddag met een groot gezelschap, wel is WEiar ook reeds voor de tweedo maal, naar de Annunciata, voetgan gers en ruiters dooreen. Freule Serie had, op haar ezel gezeten, waarop zy zioh nu vol komen op haar gemak gevoelde, ditmaal een Eugelschen geosteiyke tot geleide; by Peggy die te voet ging, sloot zich een Russisch officier van de keizeriyke garde aan en kapi tein Kinloch genoot het gezelschap van een levendige Amerlkaansche, die zich zeer voor Indiö interesseerde en wel in het byzonder voor het krygs- en liefdesgeluk van de officie ren daar. De weg leidde in het begin over een smal* voetpad, tusschen hooge muren, waarboven,' oranje- en citroenboomen elkaar toeknikten, j vervolgens ging hy over een begrind pad steil naar boven. Eindeiyk werd de top bereikt en men genoot van het mooie uitzicht, hetwelk men van het terras in twee diepe dalen had. Het gezelschap viyde zich gedeelteiyk ln stille beschouwing op de treden neer; gedeelteiyk verstrooide het zich om wilde bloemen te plukken, waarby het toeval Peggy en Kinloch samenbracht. Na lang rondklauteren daalden zij in dfr, opgewekte stemming van gezonde, lichameiybe j inspannlog naar beneden en Kinloch merkte plotseling op: „Dus juffrouw Nancy Belt is getrouwd „Ja, de vorige week met den heer Potts; Zy hebben te Bridgefort een eigen zaak ge kocht." „Dan moeten zy te Banninster veel oveN gespaard hebben." „Zoo duur was dat niet en vrienden heb»' ben hen geholpen - Peggy's eigen spaaiv penningen staken in madame Pott's probeer- salon en ik ben overtuigd, dat Nan goede zaken zal doen. Zy zal de geheele klandizie uit Barton krygen en den smaak der vrouweh verbeteren." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 6