Ingezonden. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Haagsche Praatjes. University-Extention. Dc twcode voordracht van dr. J. J. Sal- vorda de Grave was gewijd aan de verzame lingen van vertelsels, die in de löde en 16de eeuw in Frankrijk geschreven zijn, in na volging van de Italioansohe novellisten. Spr. stond goruimen tijd stil bij het werk van deze laateten: de Novellino, de Deoamerono en do verhalen van, Sac- chetfci werden gekenschetst, en proeven or uit voorgelezen. Van de Fransche schrijvers werden uitvoerig besproken Antoino do la Sale, den vervaardiger der Oent Nou- volles nou volles; Nioolas de Troycs, de maker van Le Grand Paragon des Noiivelles nouvolles; cm vooral Marguerite van Navarre, ddo niet het minst door haar verhalenbundel l'H eptaméron beroemd is. Do spreker trachtte vooral to doen ui tornen dat, al is het denkbeeld om eetn aantal verhalen in één lijst te plaatsen en aldus tot één geheel to maken uitgegaan van Italië, do verhalen zelf dor Franscho schrijvers een sterk inhcemsch karakter ver- toonen, en daardoor voor de kennis van heb loven dier tijden van zeer hoog belang zijn. Maar vooial als proevon van vertelkunst staan deze letterkundige producten zeer hoog: dit bleek den hoorders zoo dikwijls de spreker uit den schat der novellen van die tijden er een voorlas. Met een overzicht van hetgeen do Fransche lottorkundc dor 16do eeuw, behalve do genoemde, nog .aan verhalenbundels bezat (o. a. dien van Bo- aaventure des Porders) werd deze lozing bo- Bloten. Bond van Technici. Afdeding Leiden en Omstreken. Eonigen tijd geleden werd op uitnoodi- ging van cenigo leden van den Bond van Technici, alhier woonachtig, een propa- ganda-vergadering gehouden, in welke bij eenkomst epn groQt aantal aanwezigo tech nici als lid tot den Bond toetraden. In diezelfde vorgadcring werd een com- missio benoemd, om to trachten tot de op richting van een Afdecling te geraken. Deze weck werd, in de bovenzaal van het café-restaurant ,,In den Vergulden Turk", op uibnoodiging van de commissie, weder een vergadering gehouden, doch nu alleen bezocht door een flink aantal leden en adspirant-lcden van den Bond, wonende te Leiden. Op de agenda waren de volgende punten tor behandeling geplaatst: lo. Voorstel tot oprichting van een af decling „Leiden en Omstreken" van den Bond van Technioi. 2o. Behandeling en vaststelling van het concept-huishoudelijk reglement der Af deel ing. 3o. Verkiezing van een bestuur. Dezo vergadering werd door den Voorzit ter der voorbereidingscommissie, den heer P. de Wilde Pzn., geopend met een harte lijk wolkom en dank voor de opkomst aan do aanwezigen. Daarna bracht de Voorzit ter dank aan de Commissie van voorboroi- ding voor haar vorriohton arbeid en gedane moeite (natuurlijk niet om ook hemzelf een pluimpje to geven) en kreeg do 6eorebaris der commissie nog een extra onderschei ding. Vervolgens stelde de Voorzitter aan de orde punt lo. van do agenda, n.L oprich ting van een Afdeeling „Leiden en Omstre ken" van den Bond van Technici. Als in leiding werd door hem een opwekkings woord gesproken, waarin hij verwees naar de eerste artikelen van de statuten van den Bond, waarin wordt omschreven dat het doel van den Bond is: „het langs wettigen weg bevorderen van de belangen zijner le den en vakgenooten, en verder: langs wel ken weg hij dit doel tracht te bereiken. Ook werd door hem gewezen op de ge meenschappelijke belangen der Technici, welko belangen zoo goed door den Bond kunnen worden voorgestaan, verdedigd en feovorderd. Juist door het sterker maken) van den Bond, door werving van leden en donateurs, door oprichting van Afdeelin- gen of anderszins, kan verkregen worden wat men verlangt. Nauwe aansluiting is dus noodig, meer en meer treedt het ver- eenigingsleven op den voorgrond en bij voortduring wordt meer geluisterd naar do stemmen, voortkomende uit den boezem van vereonigingen en bonden. Daarom, zoo besloot spreker zijn toe spraak, is ook voor ons voreeniging nood zakelijk en moge het ook voor ons zijn: „Door Eendracht Macht". Na de aanwezigen in de gelegenheid ge stold te hebben nadere inlichtingen to vra gen of heb voor of tegen van do oprichting eoner afdeeling to bespreken, werd door den Voorzitter de meening geopperd, dat hij uit het zwijgen der heeren opmaakte dat zij al len vóór de oprichting waren. Hij verzocht den aanwezigen to bevestigen dat zijn ver moeden juist was on allen zich bereid ver klaarden lid van de Afdeeling to worden. Allen voldeden aan dit verzoek, zoodat wij ons nu mogen verheugen in een Afdeeling, met ruim 20 leden. De wensch werd uitgesproken, dat do te Leiden wonende leden van den Bond zich spoedig zullen aansluiten en vele nog niet tot den Bond toegetreden technici, lid zul len worden èn van den Bond èn van de Af deeling. Alsnu kwam punt 2 aan de orde. Na ernstige bespreking, waaraan door bijna alle leden werd deelgenomen, werd het door de commissie voorgestelde huishoudelijk reglement, verbeterd en aangevuld door versohillendo amendementen, aangenomen. Hierop volgde de verkiezing van bestuurs leden. Eén lid stelde voor, de commissie en bloo als bestuur to benoemen, doch daar dit in strijd was met het zooeven aangenomen reglement, mocht op dit voorstel niet wor den ingegaan. Na een vrije stemming cn een herstem ming tussehen de heeren Meyn en Torn, werd do voorbereidingscoipmissic, bestaan- do uit do heeren Faes, Van Heusdcn, Kan- tebeen, Kraan, Meyn en Perquin met den heer De Wilde als voorzitter, tot definitief bestuur gekozen. Voorzitter en bestuursleden verklaarden do benoeming aan te nemen, bedankten de leden voor hun vertrouwen en beloofden met alle kracht mede te zullen werken tot bloei van den Bond van Technici en do Af decling „Leiden en Omstreken". Na rondvraag en dankzegging aan do aanwezigen voor hun medewerking, werd deze vergadering, ruim een half uut na middernacht, door den voorzitter gesloten. De Secretaris, Leiden, Januari 1903. A. T. K. Mijnheer de Redacteur Met veel belangstelling las ik voor eenigo dagen het schrijven zoowel van den heer J. B. v. Loenen, als dat van den heer H. J. Valk ever graveeren, etsen, zwarte kunst, enz. Ik dacht zoo, wat jammer toch, dat deze kunst zoo geheel verdrongen wordt door nieuwere procédés, die zooveel gemakkelij ker, maar daarom toch niet minder mooi rijn. Nu heeft een koperen plaat, voor druk bestemd, niets aantrekkelijks voor den leek. Go kunt dat waarnemen, wanneer gij in do Lakenhal tal van bezoekers de zoo 6choon gegraveerde platen ziet voorbijgaan, zon der er soms maar één blik op to werpen, of met een gezicht, als wildo men zeggen„Wat hebben wij daar nu aan 7" En toch vertegenwoordigen diezelfde plar ten zoo'n schat van kunstwaarde onbe taalbaar 1 Maar tor zake. Wil men het kopergraveeren in eere hou den, dan moet men ook thans eon anderen weg inslaan. 't Geldt ook kier weer, dat men do bakens verzet, als 't getij verloopt. Ook den leek moet men trachten te winnen voor deze zoo schoone kunst; men moet iets maken, dat het oog bekoort en kan dienen, om er onze huiskamers en salons meda to versieren. Welnu, Mijnheer de Redacteur, ik heb ge tracht zulk een proef te toonen; of ik ge slaagd ben laat ik aan do beoordeelaars over, om uit te spreken. Bovengenoemde koperen plaat is voor belangstellenden to zien bij den heer Corn, v. d. Ven, kunst- en boekhandel Wierda, B reestraat. Met dank voor de plaatsing, M. de R., blijf ik hoogachtend Uw Abonné W. P. DIEPHUIZEN, Voorschoten. (graveur). HILLEGOM. Ondertrouwd; J. W. Prins en G. Bakker. B e val 1 e n: C. J. v d. Reep geb. Duvrel Z. A. M. v. BiezeD geb. Langevela D. N. de Jong feb. Hartog Z. G. Matter geb. Planting Z. I. do Rooy geb. Aongeenbrug Z. M. Tuininga geb. Dokter D. C. H. Aïarseille geb. Van Teylingen Z. J. Brinkman gob. Best D. G. Zandbergen geb. Van Deursen D. C. M. Burger geb Bakker D. Ovorleden: A. Weyers 63 j. LEIDERDORP. Gehuwd: P. Glasbergen, wedawnaar, 49 j-, en M, Ooatrom, 68 j., weduwe P. Bosman. Overleden: Marie Oosterom 4 m. Gijabert Guldemond, 65 j., echtgenoot van Giietjo Vlieger. NOORD WIJK. Geboren: Dirk, Z. van Jan Hu8 en C. H. Moonen. Grietje, D. van D. Ammeraal en M. Overzeyl. Jacoba Catharina, D. van J. L. Wassenaar en J L. Colijn. Maria Gesiena Hermina, D. van C. J. L. van der Meer en G. Lnbbe. Ondertrouwd: Johannes Janson 88 j. en Johanna Apolonia van der Peet 45 j., weduwe van Johannes Hoogweg. Getrouwd: Johannes Laurentins Petrus Hoytveldt. 25 j. en Heodrika Maria vau Eeden 22 j. Willem Vink 22 j. en Catharina Warmen- koven 26 j. Üernardus Uendnkus Trompert 26 j. en Elisabeth Cornelia Vink 24 j. Leendort van Beelen 24 j. en Jannetje Klinkenberg 23 j. Willem Wijnanda 21 j. en Johanna Wna3dorp 19j- Overleden: Jacobus van den Berg 72 j., goh. met J. van Scbie. Gerardus Nicolaas 1 j., Z. van P. vaD der Zalm en C. van Nobelen. NOORD WIJ KERB OUT. Bevallen: W. Wittenaar geb. Bouwmeester Z. Ovorleden: P. G. Vos ongeil. 29 j. M. Immerzeel, echtg. van M. C. Kelaer, 57 j. SASSENHEIM. Geboren: Catharina Petro- nella, D. van H. Hogervoret en A. J. van der Voorn. Met het doel om te trachten, gedurende do feestweek van het Xlde lustrum van het Delftsche Studentonkorps, in Juli, een eenigszina harmonische versiering der huizen binnen Delft te verkregen, schryft de uitgever van het „Studenten-Weekblad" oen prijsvraag uit, open voor loden en oud-Joden van het D. 8-C., voor: een ontwerp van een feestgovelvereiering van een woonhuis of winkelhuis, van 2 a 3 ramen breed en 2 a 8 verdiepingen hoog, welke verslering in har monie is met het karakter der stad Delft en van de maskerade. De 1ste prys bestaat In een boekwerk over kunst of bouwkunde; do tweede in een boek werk. De werkstaking by Van Gend Loos. De „N. R. 0." meldt: De firma Van Gend Loos heeft, na af doening van de zaak met den voerman Stolk, verklaard voortaan niet met de vakvereeni- ging der voerlieden te willen onderbandelen. Donderdagavond hebben de stakers verga dering gehouden, met het bestuur der Voer- liedenvereoniglng, om te bespieken wat hun, na de beslissing der firma, te doen staat Met 17 tegen 2 stemmen werd besloten om de staking door te zetten mot de eischen: Stolk in dienst torug to nemen, en de vak- vereoniging te erkennen. Naar het „Hbl." verneemt, is door de heeren G. Vas Visser en R. Sequeira Jr., ondeischeldeniyk president commissaris en directeur dor BufTet-Maatschappy „EPlun- bus Unum", gevestigd te Amsterdam, by de Regeering concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg van Yelaen naar Wyk-aan-Zee. De totstandkoming dier lyn zal zeker niet weinig bydragen tot de verdere ontwikkeling der badplaats Wyk aan Zee. Het is de bedoeling de paardentramverbin ding met Beverwyk te doen voortbestaan. De politie te Haarlem hoeft een vrouw aangehouden, die baar werk er van maakte winkeliers op te lichten door ver gulde twee en-halfcentsstukken uit te geven voor tien-gulden-stukken. Het was haar nu weder gelukt in een winkel in het Schoterkwartier. Do stakende opperlieden aan „Bosch en Vaart" by Haarlem hebben op den Wagenweg aangevallen en mishandeld den timmermansbaas O. en eveneens een opper man, die reods voor hon was gevlucht in een villa van den heer Van Velzen. Zy drongen die villa wederrechteiyk binnen en bleven daar, niettegenstaande de aanmaniDg om wog te gaan. Proces-verbaal Is opgemaakt. Men meldt aan de „N. R. C t." Gistermiddag was men op 's Ryks werf le Uellevoet8luis bezig geweest met bet schoon maken van gasbooien. Kort daarop had in een dezer een ontploffing plaats, waarby de sjouwerman Johs. Mom, die daar in de naby- heid aau bet werk was, de volle vlam in het gelaat kreeg. Dit is geheel verbrand, zoo ook zijn haren en de bovenkant zyner handen, die hy voor de oogen had geslagen. Zeer waarschyniyk zal hy aan die beweging zyner handen het behoud van zijn oogen te danken hebben. Per brancard is hy Daar het marineho8pltaal vervoerd, waar hy werd ver bonden. Daarna kon hy huiswaarts keeren. Men schrijft uit B.arneveld: WuuiiöUagavond werd de tram, die hier 8.22 van Ede aankomt, op eenige minuton afstanda van het station alhier plotseling tot staan gebracht Enkele passagiers, die zich buiten de wagens begavon, bemerkten tot hun schrik dat een zwaar voorwerp van de rails moest verwyderd worden. Ongetwyfeld is het dus aan de oplettendheid van den machinist to dan ken, dat een ongoluk voorkomen werd. Een berucht sujet van Muntendam, die geregeld den boer opgaat om to bedelen, hoeft by. een landbouwer onder die gemeente, na 't ontvangen van een gave, den ouden man in zyn huis aangegrepen, op vroeseiyke wyzo mishandeld, ja hem zelfs met doodslag .bedreigd, indien hy by de politie aanklacht deed. De mishan lolde Is geruimen tyd be wusteloos geweest. De vermoedeiyke dader, die reeds ygIo jaren gevangenisstraf achter den rug heeft, en het liefst in 't veld staande boerderyen een bozoek brengt, is in voor- loopig arrest genomen. Officieel© stijl. Uit con be treffende politie-vcrordening voor restau rants, koffie- en bierhuizen, sociëteiten, tap perijen, enz.: „Het is verboden in een in artikelbedoelde inrichting luidruchtig te zingen, te tieren, to razen, te schreeuwen, to schelden, twist te zooken, messen of an dere wapenen to trekken, te vechten, zich op eenc of andere wijze aan on geregeldheden schuldig te maken of an dere onrust te verwekken, voor het publiek muziek of zang uit te voeren of eenige verlooning, van welken aard ook, te goven, zonder vergunning van den bur gemeester." (Kamp.) Mon meldt uit Middelburg dat onder den Stoppeldijk totaal is afgebrand de hofstede, bewoond door Theije. Zeven paarden, acht stuks hoornvco enz. kwamen in do vlammen om. Gebouwen en inboedel waren slechts matig verzekerd. Do 16-jarige knecht heeft bekend den brand te hebben gesticht, omdat hij een berisping van zijn baas had ontvangen. Do dader is gear resteerd. Opmerking verdient, dat gisteren dc 13-jarigo broeder van don dader -wegens brandstichting door de rechtbank werd ont slagen van rechtsvervolging, met last tot plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot zijn 18de jaar. Ook deze jongen had brand gesticht omdat hij was berispt. Te Kuilenburg brak giste r- nacht even drie uren een zware brand uit in een houten loods, die tot bergplaats dient voor flesschen, manden, teer, enz. van do firma Van Hoytema Go. Ongelukkiger-1 wijze stond hierin ook de brandspuit dezet firma, welke niet meer to bemachtigen was^ In de onmiddellijke nabijheid aan denzelf- den kant, bevinden zich do huizen van da Steenso venslaan en er tegenover is de achter vleugel van dc- branderij, do smederij (alles mede van dezelfde firma), alsook een schuur, waarin de goederen der stoombooten worden bewaard en eenig vee, dat gered werd, van den veerman Mason en eindelijk het woonhuis van laatstgenoemde, tevens rijksveer. De weg op do Steenovenslaan is smal cn dit gevoegd bij den feilen zuidenwind, was het niet te verwonderen, dat de vlammen al spoedig naar de overzijde oversloegen. De brandweer had een zware taak, daar do brandende pcrceelen door genoemden smal le n weg en de dikke rookwolken moeilijk over hun geheel te bereiken waren. De grooto loods met inhoud, waaronder een menigte flesschen, is weg. De plaats ge lijkt een ware ruïne. Van een gebouw, waar in kisten gebrand en geborgen worden, zijn de deuren, ramen en eenig houtwerk van binnen verbrand. Ook de smederij bekwam eenige schade, terwijl een hooimijt van Ma son eveneens vernield werd. De oorzaak van den brand ligt in hefc duister; alles was verzekerd. De accountants Doyen en Iché hebben nu hun rapporten ingeleverd over do financieel© omstandigheden der Hum berts; daarbij is uit do financieel© instruc tie gebleken, dat de Humberts voor 74 mil lioen hadden geleend Ook blijkt uit het rapport dat de schuldeischers zich voor een. bedrag van 24 millioen hebben laten in schrijven, terwijl in de rekeningen der Humberts sommigen dezer schuldeischers al leen reeds voor 25 millioen voorkomen. Iets nieuws in het Humbcrtisme is liet incident-Cattaui. Deze Cattaui werd reods vóór do opening van de brandkast der Humberts door me vrouw Humbert vervolgd op grond van woeker; de aanklacht liep echter niet op een vervolging uit daar geen voldoende tor- men waren om den bankier Cattaui te vervolgen. Deze draait nu achter de rol len om, en niet willende wachten tob het tijdstip dat het Humbertproces ze.f gevoerd zal worden, brengt hij nu de zaak reeds voor het publiek, door de Hum berts wegens lasterlijke aanklacht te doen vervolgen. 11 Februari zal dit strafproces tegen do Humberts voorkomen. Wellicht komen zij zelf niet voor, maar niettemin zal het prooes van groot belang kunnen zijn. Een grappige vergissing is do zer dagen to Moskou voorgevallen, waar een tooneelstuk van Maxim Gorki met ontzaglij ken bijval wordt opgevoerd. Op straat wan delde, vergezeld van een dame, een jonge man, die eenigszins op den Russischen schrijver lijkt. Opeens schiet een jong meisje op hem toe en riep„Grooto Maxim Gorki, laat ik u kussen voor uw heerlijk drama I" En vóór de gewaande Gorki het kon verhoeden, kreeg hij een fermen zoen. Dat was de dame, die hem vergezeld©, niet naar den zin, zoodat zij o :t haar parephii* op het geestdriftig meisje lossloeg. Dezo verweerde zich op gelijke wijzr en ook do vermeende Gorki kreeg na den zoen eenigo slagen, toen hij dc vechtende dames trachtte te scheiden. Gistermiddag heeft oen bot sing plaats gehad tussehen den sneltrei. AngersParijs en een rangeerende locomo tief, die in het station BohnJle, twaalf ki lometer van Angers, stond. Ecu ernst'ao spoorwegramp was er het gevolg vande machinist en de stoker zijn gedood en twee conducteurs ernstig gewond. Van dc reizi gers zijn zes licht gewond. Zeer strenge koude heerscht in het Noorden van Tirol. Tc Innsbri^k was de thermometer Dinsdagochtend 20 Celsius onder het vriespunt. In de hooger gelegen dalen was de vorst nog strenger. Het winterlandschap wordt als verrukke lijk schoon beschreven. Het kunstlievend publiek heeft niet te blagen, want er zijn weer nieuwtje© geweest op elk gebied 1 Coquolin Ainó behoort nu wel niet tot de nouvemutés, want hij is een oude bekende in Den Haag, maar tooh wordt hij altijd mot voorliefde toogejrioht, zelfs als hij op treedt midden in een etuk, wat niet weinig etorend is voor de handeling. Mij dunkt, waar over 'b algemeen do geestdrift zioh zoo gemakkelijk naar mode en oonvenhio schikt als in onze residentie het geval is, zou er geen bezwaar bogen rijn, rusbig tot het eind van eon bedrijf to wachten, voor mon uiting gaf aan gevoelens van bewondering, sym pathie of hoo men heit handgeklap andere wil uitleggen. Molière schijnt intusschon niet zoo in den smaak te vallen als de andere Coquelin, want, terwijl hij, do beroemde acteur, verle den jaar mot „Cyrano" komend, bij allo ach tereenvolgende voorstellingen een etamp- volle zaal vond, waren ©r nu in allo rangen plaatsen onbezet, on eoliijnt or nog geen sprake vau eon tweedo optreden. Tooh is Coquelin's „Harpagon," men moge denken hoe men wil over Molière's „Avare", bet ideaal, dat Frankrijka grootste eomediesohrijver zioh kan hebben gedroomd van deze rol, maar Coquolin kan het niet helpen-, dat publiek Molière taai tn verouderd vindt, èn niet dweept met de lange verhalen van de acteurs naar de zaal, rtooh van den goodkoopen geest eener Mo Jièresoho afrospartijwelke nooit ontbreekt. Heel wat meer vuur was &r toen de Rot terdam mors, ddo hier anders nooit bedorven worden door ovei*voMen schouwburg, met Maeterlinck's „Monna Vanno." kwamen. En dat nog wol terwijl Toonkunst dienzelf den avond Berlioz' „Damnation de Faust", maakte, want Woensdagavond is hier nu eenmaal de oonoertavond bij uitstek, al ko men alle mogelijk» naam-soekende artasten op andere avonden kamerconcerten geven, waar het vrijkaartonpubliek steeds do over hand heeft in de halfleeg©, kooide, ongezel lige „Di]igentda"-zaaL Maar, om nog even stil te staan bij de „Monna Vannua", er was dan heel wat ge schrijf over geweest vooruit, poodat pu bliek heel' nieuwsgierig was, cn wel durfde naar do première gaan. Zooala men weet, heeft „Monna Vanna" in Duiteohland, waar do vrouw van den tooneeldichtor de hoofd rol vertolkt, verbaaend veel sucocö, en naar dit voorbeeld, was men hier ook zeer op getogen. Werkelijk, Maoberl-inok had rich geen be tere Giovanna kunnen droomeu dan Mevr. Tartaud-Klein, maar overigens. .Brondgeeet doet zijn beet, maar is niet voor hot lyrischo geschapen. Hij is do meester in het cynisme, aJs hij in een modern Fransoh tooneelstuk de „Don Juan" ton tooneele voert, maar om een renaissance-held to ereéeren, moet mem andera rijn aangelegd. En dat Moor do man is, die den totaalindruk van liet stuk heeJ ijverig bederft, daarin was de heelo tooneelcritielk der Haa.gsöho pers een stemmig, hoezeer vorder do diverse oordeel vellingen uiteenliepen. Evenwel homogeniteit bestond er bij hot afmaken van de nieuw opgevoerde Fransche Opera „Mossaline", waarvan een der mu- riotr©consenten, die anders hcol zacht in zijn oordeel is, terecht opmerkte, dat zoo het decoratief gedeelte af en toe een sprookje voor oogen tooverdo, de muziek steeds meer tot de werkelijkheid riep. Daarmee kan de componist het doen. Jammer van de wer kelijk mooie monteering en tooneelsohik- king, welko beter lot verdienden do leege muziek aan te kleed en, welke nu eens schet terend met do meest valsche effecten, dan weer teeder en zacht kweelend, nooit dan indruk weergeeft van de stemming, die de tekst zou moeten wekken. Maar de toeschouwers het is onmogelijk bier van toehoorders te sproken waren in ds wolken bij het kleuigeeohitfcor, de blinkende Romcinnche uniformen, en do wilde baochunaJaên, wanneer men zich ver beeldt op hot kunstgevoel der massa te kun nen vertrouwen, vergast men rich telkens weer. Nu maar afgewacht, hoe hert bij volgende opvoeringen zal gaan, nu men zoo oprecht is voorgelicht door de onverbiddelijke ori- tiek. Dezo toonde rich al even weinig opge togen, hoewel voorzichtiger, tegenover het Münchoner Uchorbrctt'l gezelschap, dat een maandje in den Haagschcn Kunstkring komt Ueberbrott'ln. Aan Ueberbretfc'l-gozcJsohappcn doet de naam dan ook alles, want al was er ditmaal de illusie van eon als zalen ingerichte zaal en een dito tooneel, de confer on ei or-imp ro- sario van den troop deed niet eens meer de moeite het publiek, dat het nu wel weet, te vertellen wat eigenlijk het ideaal van Ueberbrett'il ia En zijn gezelschap helt sterk naar het oafé-ohantantgenre, op een paar uitzonde ringen na, die doen denken aan beter omaak. De vermakelijke parodie is werkelijk een der meest inslaande mummers, en de vurigste Ibsen-vereerder kan niet gokwetst rijn door dit slottooncel, om te gemoet te komen in het onbevredigend einde, een hyaat door Ibsen zelf begrepen, en waarin hij, naaa' ik meen, zelf heeft voorzien. Hier wordt het slot naar het genre van verschillende modernen afgespeeld, lang niet onverdienstelijk. De Ueborbrett'le hadden den eersten avond nog te kampen met ontstemmende koude in de zaal, welke het meest cosmopolietische gezelschap udt zijn humeur kan brengen. En het gezelschap, dat der uitgonoodig- den n.l., whs cosmopolietisch, ten minste to oordeelen naar wat men om zich het u hoort 1 Achter mij een Franseh-sprokende dame, die allicht door haar vloeiende zinnen en knap accent, had kunnen doen gelooven in haar Fransehe afkomst, al dacht men naet dadelijk aan een geboren Pan si en ne, maar... rij had het over „cetto misórabie eailo ae Dilligentia," en de Hollandscho kcel-g kwam or zoo echt uit haar keel uit, als een zuidelijke nabuur, al woonde hij hier vijf en twintig jaar, niet zou kunnen na praten 1 Voor mij Duitschcrs, die door hun uiter lijk heel best voor onderdanen van keizer Wilhelm konden doorgaan, maar... plotse ling hoort men ze heel gowoon Hollandsch sproken- Zulke verrassingen komen overal voor, in winkels zoo goed als in de opera, op straat, op concerten, overal Die vreemdeling-pose wordt meer dan be- laoheLijk, waarneer zij voorkomt bij heel bur gerlijke monschjos, dio naar hun woorden zoeken, als zij zioh oefenen in een of andere taal, cons zoo luid als zij Hollandsoh zou den praten. Ik donk niet eens aan bnk- viachjcs van do „Alliance fran<jaise," die dus haar kunstjes vortoonen, maar wanneer mon een moedor tegen haar kinderen zich hoort uitdrukken in een Fransch, dat zoo dra haar krooet op school met vreemde talen begint, zal worden verbeterd, ja dan... Zoo iet© hoorde ik onlangs op de poppon- tentoonstelling, en al liet do vijfjarige tel kens hoo ren in haar opgewonden pop pan- bewondering, dat zij een echt Hollandsch kindje was, mama ging door, de taal van Molière en Raai no te bederven. Van do poppententoonstelling gesproken, daar was niet zooveel aan. Het is dan ook wol een beetje gewaagd in de Hofstad te ko men mei verwelkte, of tenminste van hun corsto frisokhoid ontdane producten van een Rot-tcrdamsche tentoonstelling. Er liep wat aardigs door, maar het animo ontbrak, na de lange kolommen, die men reeds had gelezen in de Rotberdamsohe bladen. Waren alle poppen geweest als Kniertje uit „Op Hoop van Zegen", met geboetseerde koppen en uamden, heel echt voorstellend wat rij moesten zijn, men had geloofd in een pop- pemteaDtoonstelling; nu wae het or een van kostuums en dan nog onvolledig 1 Maar het dool was hier weldadig evenals het „Pulchxu"-feesfc. „Pulohri" heeft den naam van artisueko feesten, maar Flanor in „Do Spectator" had geen ongelijk, toen hij rich beklaagde over het onartistieke publiek, dat zich zelfs geon uurtje kan indenken in Italian 1 bewoners uit de doge-stad, on nooit vl Haagsche cotoiuogeest en Hollundsohc li^i- landsohheid Wal dat woord omvat? Al wat martisbiek is en plomp en kleingeestig. Dat beleekendc, dat het Bestuur van „Pulohn" als bestuur soupeerde, in plaats dat de doge aan een tafel aanzat met den aartsbisschop enz. enz. Men vindt het o zoo aardig zich Italian.set to kleoden, vooral omdat het kostuum flat teert... maar rich Itaiiaansch voelen, zon der den Italiaansdi blauwen hemel, zonder werkelijke Italianen cun zich heen, dat is wat veel gevergd. Ik merk zoo doorpratend, dat er hier nog meer is geweest de laatste weck, dan ik mij eerst wel herinnerde. Men kan niet overal te gelijk rijn en do kamormuznk spaar ik u dus, om nog even stil te staac baj den piano-virtuoos Otto Lam borg, die in rijn eigenaardig humoreske genre werkelijk boter onthaal had verdiend, de a hem ten deel viel. De eenige verontschuldi ging is misschien, dat hij hier vroeger in het Kurhaus zijn repertoire reeds afspeelde, waarbij nu niet zoo heel veel nieuws komt. Toch ia zijn voordracht van 8ohuller's „Handsahuh" met muziek, verrukkelijk en was ook urkomisoh, zijn liofdesgeschi edenia op muziek, waarbij elke straat voor rendez vous aangewezen, door een of andere toe passelijke melodie wordt aangekondigd. Maar ik ben nu al breedvoerig genoeg geweeet en hoop een volgende maal eens te vertellen van „SoaJa", dot hier nogal blijft trekken, getuige de rij rijtuigen, eiken avond om circa elf uren in de Wagenstraat wach tend.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 16