Uit de „Staatscourant." Ssrcnissimus in den Sciieuwiiurg. Gemengd Nieuws. Aeademienieuws. BUITENLAND. Frankryk. Italië. taire bekwaamheid of liohamelijko geoefend heid) 44 aspiranten, terwijl 6 voor geen de- 261* getuigschriften in aanmerking konden komon wegens onvoldoende geoefendheid Zooals bekend is, komen de houders van getuigschrift III in aanmerking voor veiv koii.cn diensttijd (4 maanden)zij, die in 't bezit zijn van getuigschrift II voor een plaatsing bij het korps en garnizoen hunner keuze. "Wonderkinderen waren het, die zich Zaterdag avond in de bovenzaal der Stadszaal deden hooren, geon wonderkinderen echter in de gewone betoekenia wegens lichaamsvorming, doch kinderen blUkbaar met buitengewone goestesgaven, met een voor hun leeftyd bijzonder kunstenaars gevoel begiftigd. Een eigenaardig gezicht bood die famtlio Steindel op het podium; de vader A. Stoindol mot zjjn 71/y jarigen Al bin, den Ql/y jarigen Max en den ll*/a jarigen Bruno, als zy daar de alt, viool, violoncel on piano bespeelden, lietzy afzonderlijk, hetzy in samenspel. Hot programma vermeldde die leeftijden en als men de kinderen zag loopen, tijdens de pauze bv. in de koiüekamer zich met andere jeugdigen uit het publiek als ware het spelendorwyze zag onledig houden, kwam men tot de overtuiging dat die opgave niet vorre van de waarheid zal geweest zlJn. Wat het „Stoludel-quartett" te hooren gaf was niet van het alledaagsche. Hot was alles in hoogo mate muzikaal, be schaafd enz., In óón woord, onbegrijpelijk voor zulke kleinen, die bovendien alles uit het hoofd voordroegen. Het gering aantal aanwezigen was nu on dan daarom als opgetogen, ver langde telkens naar meer en het werd daarin tevreden gosteld. De Noderlandscho Botanische Vereenlging haar wintervergadering houden to Leiden op 1 Fobr. a. s. In do plaats van wyien den heer H. J. Kok Ankersmit moet oon lid be noemd worden in de commissie ter beoor deeling van de in te komon prijsvraag be treffende herbaria. Hot bestuur zal oen voorstel ter tafel brengen om uit te geven oen naam lijst van de Fungi discomycetao et lnferioros, beworkt door prof. C. A. J. A. Oudemans; en 'eon plan zal besproken worden tot oen go- zameniyko excursie met de loden van do '„Soclétó botanique de Belgique." Naar „De Res.-Bodo" verneemt, is al het open terrein ter weerszijden van do St.-Jozefs-kerk aan do Van-Limburg-Stirum- straat te 's-Gravenhage, door do eigenares sen verkocht aan een combinatie, cn wel voor do som van tweo ton. Do terreinen zullen spoedig bebouwd worden. 'tLigb in do bedoeling, op het jgrootsto stuk gronds aan do zijdo der Fan- joius-Scholten-sbraat een kruisstraat aan to leggen. Dg Noderlandscho Kamer van Koop handel to Brussel hield Zaterdag 12 Januari haar eerste algomeene vergadering In 1908, waarin do Voorzitter, de heer De Stoppelaar, o. m. mededeelde dat do Kamer 83 loden tolt, waarvan 69 werkende leden en 14 begunstigers. Yan alle zyden mocht het Bestuur bewijzen van belangstelling en toezeggingen van goideiyken of moroelen steun ontvangen. Eon Commissie werd benoemd om te ouder- sooken in hoeverre do Kamer kan optreden tegen do botervorvalschlng en den daaruit noodzakelijkerwijs voortvloeienden slechten ïiaam der Nederlandsche boter, zoomede een ftw>ede Commissie om na te zien in hoevorro Wijziging valt te brengen in het treinen- vorkeer tusschen Nederland en België, in het bijzonder wat betreft don laatsten trein uit Holland, in verband met de aansluiting naar FarUs en don gebrekkigen didnst tusschen Brussel en Oostelijk Nederland, vla 's-Bosch. Verder 2al de Kamer zicb, voor zooverro dit haar bovoegdheid botreft, bezighouden met do h. i. willokeurlge handelingen der douane te Roozendaal, waardoor aan de Belgische exporteurs en dus aan den handel tusschen België en Nedorland, groot naieel wordt be rokkend. Ten slotte zal zij steunen de stappen, 'jn Holland gedaan tot stichting eenor Handels hogeschool. H. M. do Koningin heeft aan de Ver eeniging „Koning Willem-fonds" to Londen doen toekomen een gift van f 150. De afdccling Zuid-Holland van den No- derlandschen Bond van gemeente-ambtena ren, heeft besloten, het hoofdbestuur uit te noodigen ten spoedigste do noodige stappen te doen, om do verschillende bezwaren tegen het ontwerp van wet tot wijziging der Ge meentewet kenbaar to maken ter plaatse waar zulks behoort. In verband met dat be sluit nam zij een schrijven van do afdeeling Utrecht, houdende mcdcdeoling van een to dezer zake door die afdeeling bij do Twcedo Kamer ingediend, adres voor kennisgeving aan. Naar aanleiding van het bericht in ,,Dc Ned.", dat mr. Th. Heemskerk zou trach ten ontslag te nemen als wethouder van Am sterdam en zou optreden als president der antirevolutionaire Kamerclub on als leider der artirevolutionairo partij in cn buiten dc Kamer, schrijft het „Hbld." ,,Bij genomen informatie bleek ons dat dit bericht alleszins voorbarig is en dat bij don lieer Heemskerk ook met hot oog op do belangrijke financieolo gemeen tequacsties, wolko dit jaar aan do ordo zullen komon, gozwegen nog van waterleiding-aangelegen heden enz. te eenonmalo geen plannen bestaan om te „trachten" zijn ontslag to ne men als wethouder van Amsterdam. Na toegelicht te hebben, dat het bericht in „De Ned.", zooals het daar staat, onjuist is, zegt ,,De Standaard": „Intusschen is hot juist dat op mr. Heems kerk sterke aandrang uitgeoefend is om dc leiding der antirevolutionaire partij in de Kamer op zich to nemen, en dat nu stolt ©ischen, die er toe zouden kunnen leiden, dat mr. Heemskerk zijn wethouderschap zou moeten nederleggen. „Doch eon besluit in deze quaestio te ne- mon schijnt niet gemakkelijk. „Immers vooral in deze dagen, nu de wet houder tal van belangrijke vraagstukken to behandelen heeft, nu bijv. de quaestio der watervoorziening van de hoofdstad haar op- Bossing schijnt te naderen, is het te denken dat een man ala mr. Heemskerk gaarne die oplossing in zijn geest zou zien tot stand ko men. „De voorstelling, alsof de zaak weldra het stadium eener beslissing zou intreden, heeft geon recht van bestaan. Noch in den conen, noch in den anderen zin is er van een be slissing op dit oogenblik sprake." To Zuidlaren wordt nog steeds gebouwd aan de voltooiing van de stichting voor krankzinnigen voor liet Noorden des lands, uitgaande van de Yerceniging tot Christe lijke verzorging van krankzinnigen, in Ne derland. De vorige week zijn weder cenigo gebou wen in gebruik genomen, nl. 2 paviljoenen, één voor 40 en één voor 33 patiënten, een behuizing voor den geneesheer-directeur, dr. Wieringa, een werkplaats voor stille bedrij ven, een dubbele woning, onz. Op dit oogen blik is het aantal patiënten geklommen tot ruim 400. Wanneer de geheele bouw zal opgeleverd worden, zullen er 500 patiënten verpleegd kunnen worden. Meer patiënten zullen niet op „Denncnoord" komen, daar aan de ver eeniging is toegestaan door de regeering een stichting voor 500 patiënten to hebben. In het gcheol zal de stichting uit 30 ge bouwen bestaan. Het terrein is 80 H.A. groot. Men kan zich een denkbeeld vormen van dezo groote stichting, als wij mededeelen, dat er voor niet minder dan f 600,000 is ge bouwd. Het geheele terrein geeft dan ook den in druk van een. groot cn prachtig dorp. Do stichting heeft een eigen Waterleiding en een groote centrale verwarming. Ei, avonii wordt het terroin verlicht. (Centrum.) Het feit dat dc heer Richard Hol 40 jaar als dirigent to Utrecht werkzaam is geweest is in dc oude Bischopsstad niet on opgemerkt voorbij gegaan. Zaterdagavond werd dc grijze toonkunste naar, bij gelegenheid vanhet derde dames- conccrt van het Collegium Musicum Ultra- jecbinum, waarbij hij weder als dirigent op trad, op warme wijzo door het Utrechtsche publick gehuldigd. Bij het opkomen werd de heer Hol begroet met fanfares, terwijl het publick losbarstte in toejuichingen. Op zijn lezenaar lag een fraaie lauwer krans. Na dc uitvoering van dn symphonic van den jubilaris trad mr. D. Itagay, voorzitter vanhet Collegium Musicum Ultrajcctïnhm, naar voren en richtte een hartelijke toe spraak tot den gevierden musicus, waarin liij hst Collegium gclukwenschto met het feit dat het zioli een zoo groot aantal jaron heeft mogon verheugen in zoo'n cm inenten leider als Kichard Hol, terwijl hij den jubilaris gelukwonsckte met het feit dat hij 40 jaren zijn krachten aan dezo concerten heeft mo gen wijden. Het Collegium heeft gemeend zeide do heer Kagay ook een stoffelijke herinnoring aan dit heuglijk feest aan den jubilaris te moeten aanbieden, waarna hij den heer Hol, onder luide toejuichingen een fraaio zilve ren medaille .aanbood. Deze medaille bevat aan do ceno zijclo een opdracht aan don jubilaris en aan do keerzijde diens beeltenis. Nadat do heer Kagay gesproken had, wer den toespraken gehouden on kransen aange boden namens do afdeeling Utrecht van do Maatschappij tot bov. der Toonkunst, het bestuur van het Stedelijk Orkest, namens den Muzikalen Kring, namens het Cnp- pclla-koor door den heer Joh. Wagenaar, namens de Utrechtsche Mannenzangvcrceni- ging en door den heer Wouter Hutschen- ruyter, namens het Utrechtsck Stedelijk Or kest- Het publick was zeer talrijk opgekomen. Do feestcommissie voor do aaustaando lustrumfeesten van het Delftsch Studenten corps is samengesteld als volgt; C. van dor Hoeven, pres.; W. J. Hoffman, socr.G. A. Abendanon, tlios. J. P. Dolprat, archivaris; A. 3. C Stoop, vlce-pres.; Tb. F. Vroede, vice socr.O. C. A. van Lttli de Jeude, K. P. Yos en C. Mangelaar, commissarissen. Vorder zal een prijsvraag worden uitge schreven voor een feestmarsch en een reclame plaat, waarvoor de jury nader zal worden bekend gemaakt. De feestcommissie geeft nu eebtor do gewenschte lnlichtingon. Te Amsterdam Is op 67 jarigen leeftyd gistermorgen plotseling, aan een hartverlam ming, overleden dr. P. Ankersmit, apotheker aan den Singel, hoek Oude Leliestraat. Met hem ia aan Amsterdam eon man ontvallen, die in tal van kringen een plaats ledig laat, wolke niet 200 gemakkeiyk zal worden ver vuld en wious heengaan ook voor de weten schap oon groot verlies moet boeten. Do Koningin Moeder nam gistervoor middag ln de Willemskerk te 's-Gravenhage deel aan het Heilig Avondmaal, bediend door ds. Qorretsen. De Koningin, die enkele dagen haar paleis niet verlaten had, is gisteren weder met een hofdame uitgereden. De Turk8che gezant by ons Hof, Missak Effendi, Is naar Parys vertrokken. De kapt. der inf. J. H. Hoeksteln, van het O.-I. leger, zal 31 Januari met het stoom schip Koning Willem III" naar Indië ver trekken. Naar wy vernemen, zal de luit. ter zoe der late kl. E. L. T. Bolomey mot Mei den zeedienst verlaten. {.Hbl De luit. ter zee der 2de kl. W. T. van Erp Taalman Kip zal binnenkort bevorderd worden tot lult. ter zee der lste kl. Het stoomschip „General" (thuisreis) vertrok 16 Jan. van Lissabon; de „Goentoer" arriveerde 17 Jan. van Rotterdam te Batavia; do „Kanzier" (thuisreis) vertrok 13 Jan. van Durban; de „Gouverneur" (thuisreb) vertrok 16 Jan. van Mozambique; de „König" (thuis reis) arriveerde 17 J&n. te Napels; de „KoDingln Wilhtlraina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Jan. van Colombo; de „Markgrat" (uitreis) vertrok 16 Jan. van Napels; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Jan. te Southampton. Hnzorswoude. In het AlfenBche Rietveld had Zaterdag de weduwe Z. het ongeluk in de byt by haar woning te vallen. Hoewel onmiddeliyk hulp werd verleend, mocht hot niet gelukken, de levensgeeston weder op te wekken. Onvoorzichtig omgaan met vuurwapens had de vorige week in odzq gemeente weer nootlottige gevolgen. Een jongeling, die met een pas gekochte revolver in do handen zat, werd doordat het wapen eensklaps afging, deeriyk aan de hand gewond en eon ander, die een jachtpatroon tegen den muur afsloeg, kreeg een deel der lading of een fragment van de patroon in het oog, zoodat er groot gevaar bestaat, dat h(j dat kostbaar dool van z'yn lichaam voorgoed zal moeten missen. Beide ongelukken hadden plaats aan den Ryndyk. Woensdagavond te halfzeven zal ds. W. G. Kalkman, predikant te Woerden, op uitnoodiging van de Christeiyke jongelinga- vereeniglng „Eere zy God," een lezing houden in „Salvatori" over het onderwerp; „Do vol harding der heiligen." De heer P. Noordam werd herbenoemd tot president-kerkvoogd der Ned.-Herv. Gom. en ln plaats van don heor J. D. van den Akker, die voor zyn betrekkiDg bedankt hoeft, werd tot socrelaris van genoemd college benoemd de heor J. Dekker. Noordwyli-Binneii. Do heer A. TusvclJ, hoofd der openbaro school alhier, komt als No. 2 voor op do aanbeveling voor hoofd der openbare school roet uitgebreid leerplan No. 3 te Purmerend. Yoorschotcn. De lotelingen dezer gemeente W. Jansen, C. Waardonburg en J. Waasdorp hebben voldaan aan de eischen voor militaire bekwaamheid en lichameiyke geoefondhoid en komen dus in aanmerking voor 4 maanden dienst. Aan don loteling J. G. Koot werd het bewysvan lichameiyke geoefendheid uitgereikt. W oubruggc. De bevolking dezer gemeente, bedragende op 1 Januari 1902 1995, nl. 1009 m. en 986 v., vermeerderde J11 1902 door geboorte en vestiging met 206, nl. 102 m. en 104 v.; verminderde door overiyden en vertrek met 191, nl. 97 m. en 94 v weshalve het zielental steeg met 15, nl. 5 m. en 10 v., on mitsdien op 1 Januari 1903 bedroeg 2010, nl. 1014 m. en 996 v. In de Zondagmorgen gohouden gods dienstoefening werden do hoeren K. O vervliet on H. Oudshoorn, in hun ambten van ouder ling eu diakon by de Herv. Gem. bevestigd. Voor aanmelding voor de zeemilitie bestaat hier ten Raadbuize meer bepaald do gelegenheid op Maandag 26 Januari e. k. 'svoorm. van 9 12 uren, voor de Jotolingen van de lichting 1903, die in Maait e k. worden ingeiyfd. Kon. b c s 1 u ifc c n. Benoemd tot voorzit ter van het collego van regenben over do ge vangenissen to 's-Gravenhago F. L. de Gracff, lid van heb college; tot lid van het college van regenten over do gevangenissen to 's-Gravenhage, mr. Cl. W. Volgraff, rech ter in do arondissements-rechthank aldaar. Ycreenigingen: Do „Sts.-Ct." bevat do statuten van do SchiatVcrceniging „AVilhel- inina", to Sint-Laurens. Hr. Ms] pantstirschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee J. G. Snetlilage, is 17 dezer van Colombo vertrok ken. Ontheffing is verleend van den werke- lijken dienst bij de militie tot 1 Maart 1991 aan L. Maat, te Slochteren. Vrydag a. s. zal in den Schouwburg een werkelijk zeer aardige voorstelling plaats hebbon. Het theater „Schall und Rauch" uit Beriyn komt een Serenisstmus-opvoeringgeveu. Wat dat is? Ruim 2 jaren geleien vormden eenigo Ber- ]yn8che toonoelkunstonaars oen litteraire ver- oeniging, die zy „Schall und Rauch" r.oemden. Aan dezo vereeniging dankte „Serenlsaimus" zyn ontstaan. De belangstelling in do voor stolling, waarby Sereni6simus optrad, werd zóó groot, dat do vereeniging besloot een eigen theater „Unter den Linden" te bouwen, nu „Kleines Theater" gehoeten. De opvoering bestaat uit korte tooneelstuk- ken, afgewisseld door humoristische liederen. Het ie dus geen UborbrettT-voorstelling, maar toch iets in dit genro. De heer GOtz, die het vorigo jaar mot het Uborbrettl hier zooveel succes had, komt nu mot do leden van „Schall und Rauch" en zal ons in da gelegenheid stellen do ge sprekken van „Serenissimus" en zyn minister „Kindermann" over al wat op hot tooneol vertoond wordt, aan te hooren. In Amsterdam, waar men eenigen tyd denkt to biyveo on Woensdag do eerste opvoering geeft, wordt een hofloge voor Z. K. Hoogheid in ge- roodheid gebracht. Dat neemt niet weg dat hy ook hier, door een groot publiok, waardig kan worden ontvangen. Met hem komt een vrooiyk troepje jonge Beriy'nscho actrices en acteurs, een aardig geheel. Een ieder dio zich nu eens een avond goed wil amuseeren, mag dozo voorstelling niet verzuimen. Het ls een lachsucces on een kunstgenot. Een aanbeveling ia misschien tevens nog dat dit buitenlaodsche gezolachap nu eens geon vorhoogde entreepryzen vraagt, ja, zelfs de pryzen aaomerkelyk hoeft verlaagd. Door den rijksveldwachter L. alhier is gisteren een persoon aangehouden, dio door de Haagsche rechtbank volgens het Algemeen Politieblad was veroordeeld tot 1 dag hechtenis en drio jaar plaatsing in een rijkswerkinrichting wegens bedelarij. Hij is op last van den hulpofficier van justitie alhier naar de gevangenis te 's-Gravenhago overgebracht. Bij den tapper v. S. in de Kerksteeg bij het Steenschuur is gistermorgen omstreeks 5 uren een binnenbrand uitgebroken, waar van do oorzaak nog niet bekend is. To half- vijf v. m. had men in de achterkamer een petroleumtoestel aangestoken, terwijl do lu cifer, welke daarvoor gebruikt was, op een aechbakje vnu» gelegd. Bij de komst yan 2 agenten van politie stond het geheels kar mertje in vlam. Zij hebben echter met eeni go emmers water een en ander spoedig ge- blu8cht. De bewoners hebben zich langbeen ladder uit hun benarden toestand van uit eon bovenkamer gered, daar het geheele huis vol rook was en zij geen anderen uitweg wisten. Assurantie dekt de schade. Yoetbal. Gister-, Zondagmiddag, speelde onder begunstiging van goed weder „Area" (lste elftal) togen „Olympla" (lste elftal) De uitslag liep ten voordeele van Ares" af mot 6—4. Hst veld liet hoofdzakeiyk door do bevroren sneeuw veel te wenschen over. Terwy1hy schaatsenreedkreeg gisteren aan den Moerweg te 's-Gravenhage een jongen een schot uit een vuurwapen in een styner handen. De jongen kon den dader niet aanwyzen en ook het onderzoek der politie leverde niets op. De bezwaren, die tegen den bouw van een schouwburg in de Parkstraat te 's-Gravenhago zijn geopperd, geven do „Haagsehe Ct." aanleiding om het vermoe den uit te spreken, dat, indien de bezwa ren gegrond geacht en do vergunning tot dozen bouw daarom geweigerd mocht wor den, do omwonenden er niet beter op zou den worden. De heer Van der Laan zou n.l. nog een ander aanbod voor zijn terrein hebben ont vangen met een bestemming, dio voor do omwonenden zeker niet aangenamer zou zijn. Ook de „N. C." vernam van een tweede bod, dat den heer Yan der Laan gedaan is, maar kan do gevolgtrekking van de „Haagscho 05." niet begrijpen. Er is toch naar het terrein van den heer Yan der Laan ook uitgezien met heb doel om daar een' gebouw voor het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid op te richten. Yan dc z.g. schandaal-colporta- gc-relletjcs was Zaterdagavond te 's-Graven hage op de Groote Markt, Boekhorststraat cn omgeving minder sprake. Wel werden reeds in don vroegen avond een 4-tal colpor teurs, onder wie sommigen ook in do Prin senstraat colporteerden cn dio allen volks verzamelingen verwekten, naar het politie commissariaat aan do Groenmarkt ge bracht. Een der eersten was Kloosterman; voorts venters met geschriften als De Pio nier", „Dc Vrouw ,do Priester en dc Biecht stoel," en dergelijken. De politie liield hen eenvoudig gcruimen tijd aan het bureel, in welken tijd dc com missaris, den heer Dietz, die Zaterdagavond tijdelijk heb beheer van bodoeld commissa riaat voerde, door zijn ambtenaren verschil lende omstandigheden deed onderzoeken, waartoe een commissaris bij het aanbrengen aan zijn bureel van personen, die onder ver denking staan eon strafbaar feit te hebben gepleegd, krachtens art. 16 van het Wetboek van Strafvordering verplicht is een onder zoek te doen instellen. Bovendien bevat do Politieverordening bepalingen omtrent het in beslag nemen yan zekere gedrukte stuk ken, indien althans dezo bet eigendom zijn van den verdachte. Ook naar dat eigendoms recht deed dc commissaris een onderzoek in stellen, gedurendo den loop waarvan de col porteurs voorloopig in arrest bleven. Zondagmiddag werd uit de Maas te Rotterdam opgevlscht hot UJk van den 17 jarigen Jac. Zietze, dio 28 December jl. naby de Oude Plantage uit een roeiboot viel ou verdronk. Omstreeks halfelf Zaterdag-avond word te Amstordam brand ontdekt in do dek lading van de Rynstoomboot „Amsterdam 3" der Nederlandsch Duitsche Transportinaat- scbappy, liggondo aan do Handelskade. Een stoomspuit en de „Jan van der Heyden" waren don brand, waarvan de oorzaak in het duister ligt, binnen een half uur tyds meestor. De geleden schado (de deklading bestond uit kurk) is door assurantie gedokt. De boot lag onder stoom gereed om naar den RUn te vertrekken. Dubbele moord in de Ozaar-Peter- straat to Amstordam. De justitie heeft de hand gelegd op een man, die vermoodeiyk de schryver la van de dreigbrieven, waarvan in de laatste dagen de facsimiles verspreid zyn. Het is zekere H. Brinkman te Amsterdam, van wien bekend is, dat hy in de wereld der Amsterdamsche inbrekers geen vreemde ling Is. (N. v. d. D.y De doofstomme vreemdeling, die zich sedert 1892 ln het Stedoiyk Armen huis te Amsterdam bevond, is overleden. De politie heeft, zegt „De Tyd", sedert zyn verbiyf daar zich alle mogeiyko moeite ge troost, om te ontdekken wie de man was. Byna drie wekon vóór zyn dood werd ont dekt welke vreemde taal door hora begre pen werd. Dit geluk viel ten deel aan den eerw. heer A. Harm te Amstordam byzonder belast met de zielenzorg voor de R.-K. doofstommen. Zynoerw. hoopte nu heel de iydon9gescbie- denis van dezen man te vernemen. Maar Woensdag heeft do dood plotseling een einde aan die nasporingen gemaakt. Do betrokken gezant zal nu volledig over deze zaak worden ingelicht. Zaterdagnamiddag had de 70- jarige vi*ouw A. G. B., weduwe van O. v. B., wonende Ooievaarstraat to Rotterdam, het ongeluk mot hoar kleercn in aanraking te komon met een brandende kachel, waardoor dezen vlam vatten. Yan den schrik liep zij naar hot raam om hulp te roepen, waar door het gordijn ook vlam vatte. De ongeluk kige vrouw zakte van hevigo pijn in elkaar. Eenigo voorbij gangers die het gordijn zagen branden, snelden naar binnen en vonden de vrouw in eon hoek van de kamor, brandende. Do vlammen worden met emmers water go- bluscht. Nadat men do vrouw in don politie post in de Wiekstraat zooveel mogelijk ver bonden had, werd zij per brancard naar het ziekenhuis gebracht, alwaar zij dos avonds is gestorven. Het ysvermaak wasZondagte Rotterdam en omstreken in vollen gang, niet tegenstaande do draagkracht in verschillende plaatsen, vooral der Kralingsche en Hillegera- bergscbe plassen, veel te wenschen overliet Helaas zyn de laatste dagen dan ook menBchen- levens te betreuren. Door de Rotterdamsche politie werd het publiek, dat op den Kralingschen plas ver toefde, zooveel doeniyk gewaarschuwd en werden kleine kinderen geweerd. In het midden waren tal van wakken biykens onderzoek der Zuld-Hollandsche ysver» eenlging. Op de Groene Wetering en het Kanaal, de yswegen naar Gouda, had de afd. Rotterdam de wakken zooveel doeniyk met takkenbossen afgezet Op sommige plekken vertoonden de weteringen over de geheele breedte blank water. De yaclub „Kralingen" was Zondag ver* bazend druk bezocht, des morgens was er hardrydory voor kinderen van loden. 36 deelnemers waren ingeschreven, terwyi 12 pryzen beschikbaar waren. De muziek der veldartillerie luisterde het ysfeest op. Een van de oude garde. Heden viert te Deventer „de oude Booy" zyn öösten verjaardag. De oude heer, die nog tameiyk kras is, maakte Id zyn jonge jaren den Tien- daagschen veldtocht mede, by welke gelegen» heid hy zich kranig met zyn achterlader weerde. Hy is drager van hot Metalen Kruis. Iq Deventer kent iedereen den ouden sohip- per; eon jaar of tien geleden, als 86-jarige, maakte hy nog eens een tochtje op de Zuider zee, hlerby voor geen zyner jongere reisge- nooten onderdoend in uithoudingsvermogen. Naar het water trekt zyn hart nog altyd; daar kan men hem nog dageiyks vinden aan den IJseloeve.^. In Oost en West heeft hy zgn jonge vrien den, die hy inwydde in de geheimen var zeil en roeisport; zy vergeten hem heden niet. IJsongelukkon. Zondagmid dag had op do Hillegersbergsefae Plassen het derdo ijsongeluk in drie dagen tijds plaats. Niettegenstaande Vrijdagmiddag een 14- jarige knaap daar verdronken was, en Za terdagmiddag tweo personen bewusteloos werden -opgevisoht, waagden zich Zondag namiddag verscheidene roekelooze schaat senrijders op de uitgestrekte ijsvlakten, waarin zich tal van wakken of windgaten bevinden, die alleen bij de oude dorpelingen van oudsher bekend zijn. De 10-jarige onbekende jongen., die Zatc^" dagavond in den Goudschesingel to Rofcl"~J- dam door het ijs zakte en verdronk, is her kend als de 10-jarige scholier J. O. van R avestij n. Zaterdagavond had do burgemeester van Hillegersberg per advertentie in de dagbla den en door aanplakking gewaarschuwd, doch do waaghalzen sloegen, deze waarschu wing in den wind. Ongeveer 3 uren in den namiddag van Zondag ,reed de 19-jarige Gcrrit 'de Hoog, wonende in de Jacob Catsstraat te Rotter dam, die met eenige andere jongelieden op den Plas vertoefde, ten Westen van de Cein tuurbaan in een wak." De drenkeling trachtte zich een tijd lan£ zwemmende boven water to houden, totdat men met planken, ladders cn dreggen lij hem kwam en hem bij een been wist op to halen. De levensgeesten waren reeds geweken. Op last van den burgemeester van Hillegersberg werd het lijk naar het haarbuisje gebracht en naast het slachtoffer vaa Vrijdag j.l. nedergelegd, totdat de ouders to Rotterdam waren in kennis gesteld. Goudzoekers in Nieuw -Guinea De goudzoekers in Nleuw-Guinea zyn zeer ontmoedigd, velen van hen keeren terug en slechts een klein aantal is achtergebleven. De negers zyn buitengewoon gevaariyk en hebben onlangs twee blanke goudzoekers gedood en gegeten. De verkeerde gelyncht, Een verschrlbkeiyke vergissing beging dezer dagen een woedende volksmenigte to Pittsburg, V. S. Men had een man uit de gevangenis gesleept, die beschuldigd was van moord op een politie- ngent. Een galg werd opgeslagen od de onge lukkige opgehangen. Het vonnis was nauwe- ïyks voltrokken toen het toon brak; de verblinde menigte greep haar slachtoffer weer beet en hieuw hem het hoofd af. Kort daarop bleek, dat de ongelukkige onschuldig was geweest; zyn broeder had den moord gepleegd. Weerbericht van 19 Januari. opfiT» ru U«t Zoo. W.d. laaUiaalJ Verwachting, Zwakke zuldoosteiyke wind. Betrokken lucht. Geringe neerslag. Wei nig verandering in temperatuur. Leiden. Maandag den 9den Februari a.s. des namiddags te 2 uren, zal de reet or-mag nificus mr. H. B. Greven, ter plechtige viering van den 828sten verjaardag der stichting van de Leid6che hoogeschool, een redevoering houden ln het groot auditorium van bet aca demiegebouw, waartoe alle belangstellenden worden ultgenoodlgd. De eerst onlangs afgetreden Parysche correspondent van de „Times", De Blowitz, ls te Parys gisteren aan buikvllesontsteklng overleden. De Fransche regeerlng heeft de Chlneesche regeering opmerkzaam gemaakt op het In 1896 gesloten geheim verdrag, volgens het welk by afloop der tegenwoordige gemeen- 8chappeiyke leiding van het Chineesche post wezen, Frankryk tot overneming dezer leiding zou zyn gerechtigd. Dit verdrag bepaalt echter ook, dat het zes maanden van te voren kan worden opgezegd, en dat scbynt nu wel ln het plan der Cülnoesohe regeering te liggen. De Italiaansche consul-generaal te Aden heeft last ontvangen zich naar ObblA, op de kust van Somaliland, te begeven om de moeiiyk- heden, die, naar 't echyDt, zich daar voordoen, ter wille van de Engelaohen uit. den weg ruimen.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2