13153 Vrijdag O Januari. A°. 1903. f 1.10. 1.30. 1.65. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Onder onze vroede Vaderen. DAG-BLAD PRIJS DEZER COCRANTi Voor Leiden per week 9 Oentsper 8 maenden Batten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd lijn Franoo per poet PRIJS DER ADVERTENTIËH.' Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettors naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woordeo 40 Oeuts oontanti elk tlontal woorden meer 10 Oente - Voor het Inoasseeren wordt 0.05 berekend. Het was gisteren do eerste maal, dat do Baad in het nieuw© jaar bijeen kwam. Ouder gewoonte hield de Voorzitter, de heer H. C. Juta, een toespraak, waarin de ge beurtenissen van het afgeloopen jaar, voor zoover ze met do gemeente in betrekking stonden, worden herdacht en hij een korten blik wierp in de toekomst. B. en Ws. schij nen nogal groote plannen te hebben. Mede gedeeld toch werd, dat den Raad ook dit jaar ingrijpende voorstellen zullen bereiken. Onze lezers mogen naar den inhoud er van ïaden. Wat de toespraak van haar voorgang sters sinds jaren onderscheidde was, dat Jden Raad en zijn werk Gods beste zegen werd fyoegewenscht. Sommigen meenden daar zoo Iels van ,,een nieuwe koers" in te zien. Wegens afwezigheid van den secretaris, tiie, naar wij vernamen, om gezondheidsre denen met verlof is, werden do uitvoerige notulen door den jongsten wethouder, mr. Aalberse, die de functie van secretaris waar nam, gelezen. Pas waren deze voorbercidendo werk- l aam heden geschied, of de Voorzitter kon digde een geheime zitting aan. 't Schijnt tneer en meer gewoonte te worden bij onzen Raad de oponbaro vergadering te onderbre ken door eon zitting met gesloten deuren, niet tot bijzonder genoegen van heeren ro- fiorters en evenmin tot pleizier van het be- angstellend publiek, dat toevallig do laatste kceren nogal betrekkelijk talrijk was. Zij hebben wat gemopperd op de pers! Ze mo gen echter bedenken, dat dc Raad maar niet voor de aardigheid in oomitó overgaat. Sommige der heoren spreken stellig veel lie ver ten aanhoor© van belangstellende of te wol nieuwsgierige kiezers, terwijl ze boven dien zich het genoegen kunnen veroorloven bet gesprokene nog eens in de krant te le zen. dan in een onder-onsje de zaken te be disselen. Maar er zijn van die gewichtige za ken, waarvan het heel niet goed zou wezen, dat Jan-en-al leman er den neus in stak, en daarom houden onze vroede vaderen, die kunnen zwijgen als het graf, deze dingen voor zichzelf. Arme, nieuwsgierige buiten staanders moeten er vrede meo hebben. Het onder-onsje duurde dezen keer al heel lang. 'fcWae bijna halfvijf, toen de deuren weder opengingen. Toen werd er haast ge maakt. Met algerneene stemmen werd tot leeraar in dc oude talen aan het gymna sium benoemd dr. J. W. Bierma, thans leeraar aan het gymnasium te Nijmegen, en tot keurings-vcearte, tevens adjunct-direc teur van het Openbaar Slachthuis, de heer W. Stuurman, thans alhier nJs adjunct-in specteur aan don dienst der vee- en vleesch- keuring verbonden, met 25 stemmen en een etem blanco. Do verordening schrijft anders voor, dat B. en Ws. den Raad voor deze be noeming eon voordracht van twee personen moeten aanbieden, die daaruit een keuze heeft te doen. De heer Stuurman was echter In dit geval zóó dc aangewezen man, dat het niet een der loden in het hoofd kwam er captio op te maken, dat hij alleen op de Voordracht voorkwam. Of dit zelfde ook gelden mag voor de benoemde stadsvroed- vrouw mej. A. de Boer-Sommellng, hebben de leden zeker gaarne aangenomen op gezag van prof. Yeit, die haar tor benoeming voordroeg. Mej. de wed. E. J. Veldhuyzen geboren Van Iperen, die ruim 30 jaren deze betrek king heeft bekleed, verkreeg op de meest eervolle wij/., ontslag, terwijl de Voorzitter de 73-jarige hulde bracht voor haar getrouwe plichtsbetrachting. Een pensioentje van f 134 's jaara werd haar toegekend. Moge de ondanks haar jaren nog wakkere vrouw langen tijd van de welverdiende rust en vaD bet. pensioentje genieten 1 Eindelijk werd ook met algemeene atem- mon dr. W. Th. M. Weebers op zijn verzoek voor den tijd van drie jaren gecontinueerd in de betrekking von stads-genees- on -heel kundige. Nu kwamen enkele voorstellen op het ap pèl. Namens den Minister van Binnenland- eche Zaken werd de vraag tot B. en Ws. ge richt of men bereid was ten behoeve der plaatselijke commissie, ingesteld krachtens hot 1st© lid van art. 86 der Ongevallenwet, een vergaderlokaal beschikbaar te stellen. B. en Ws. willen gaarne aan het verlangen van don Minister voldoen en stelden nu aan den Raad voor een der lokalen niet alleen gratis aan de commissie tot vergaderlokaal ten gebruike te geven, maar ook de kosten van schoonhouden, verwarming en verlich ting voorloopig voor rekening der gemeente te nemen. Royaal, doch tevens bedachtzaam en voorzichtig wilden zij zich voorbehouden op do beslissing terug te komen, indien na verloop van een jaar blijken mocht, dat de commissie zoo dikwijls moet vergaderen, dat dit niet onbelangrijke uitgaven zoude eischen. De Raad ging zonder discussie en hoofdelijke stemming met het voorstel mee. Ook het voorstel tot wijziging van art 2 der verordening van den 20sten Maart 1902, regelende het verleenen van pensioenen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren, in dier voege, dat ook de burgemeester in het fonds wordt opgenomen, word zonder eenige strub beling aangenomen. Men gevoelde blijkbaar, dat hiermede een leemt© werd aangevuld, waarvoor de tijd zich thans bij uitstek leen de. Vervolgens kwam weder aan de ordo hot verzoek van de Leidsche Duinwatermaat schappij om goedkeuring voor de uitvoering van eenige werken ter uitbreiding van de prise d'eau te Katwijk a d. Rijn, welk voorstel in de voor-vorige zitting tot veler verrassing word aangehouden. Niet onwaar schijnlijk is het, dat er den laatsten tijd on derhandelingen zijn gevoerd met de Duinwa termaatschappij, al bleven wij over de reden van het oponthoud in het onzekere. Medege deeld werd alleen door don Voorzitter, dat een rapport over doze zaak was ingekomen van de Gezondheidscommissie, waaruit bleek, dat deze geen bezwaar had tegon de voorgestelde uitvoering. Niemand had in doze vergadering eenige bedenking. Zoo doende ging ook dit voorstel vlug onder den hamer door. Nu kwam men eindelijk weer toe aan de verordening op den invoer, het vervoer, den doorvoer, do keuring van vee en vleesch in do gemeente Ledden. Het was inmiddels al laat geworden en wie voor een oogenblik de illusie had gekoesterd, dat men er zich zou door heen slaan, moest deze wel spoedig laten varen. Sommige heeren zetten de zaak breed op en verloren zich bij do algemeene beschouwingen in allerlei kleinigheden, die meer eigenaardig pasten bij de artikelsge- wijre behandeling. De heer Sijtsma opende het debat. Hij be gon met op te merken, dat bepalingen om trent herkeuring in deze verordening ont braken. B. en Ws. hadden in hun praeadvies op do verordening dd. 13 Nov. 1902 gezegd nader te zullen overwegen in hoeverre be stendiging der bestaande regeling wensche- bjk is. Nu zijn we twee maanden verder. Spr. had in de leeskamer uit een rapport van don Directeur van hot Slachthuis ge merkt, dat deze niet voor een herkeuring is en ging er nu niet gerust op, dat B. cn Ws. van een tegenovergesteld gevoelen zullen zijn. Hij vond in het recht van hoogcr be roep, nadat een stuk vee of vleesch is af gekeurd, zulk een sterk element van billijk heid, dat hij n u gaarne bet gevoelen van het Dag. Bestuur zou willen weten, omdat daar van zal afhangen of hij thans pogingen zal aanwenden het beginsel in deze verordening te zien toegepast. De Voorzitter haastte zich met te verkla ren, dat reeds een regeling in staat van wijzen was, waarin het door don spr. ge huldigd beginsel zal worden gehandhaafd. Wat kon de heer Sijtsma anders dan dank baar zijn voor deze toezegging De heor Bots schijnt met deze verordening op dreef te komen. Hij was ditmaal reeds de tweede spreker en bi;: -n met het geheu gen zijner medeleden op te risschen omtrent do wijze van verzending per spoor. In ver band met de bepaling in art. 5, waarbij ver boden wordt vleesch, dat na vastgestelde uren aankomt, van het station do stad in te voeren, vroeg hij of een gemeenteverorde ning boven de Rijkswet gaat en zoo niet, hoe men dacht aan die bepaling de hand te houden. Daar nu zette de heer Pera een boom op. Hij begon met toe te passen een zeker soort veldheerstactiek: don vijand in een hinder laag lokken, om hem daarna te verslaan. Wij zijn er al zoo aan gewoon, dat alles wat uit de l.anden van B, en Ws. komt goed is, solide en praotisch, maar en nu hieuw hij or op los deze verordening droeg het stempel der oude beproefde degelijkheid niet Allereerst achtte hij de verordening lijn recht in strijd met de reden, die aanleiding had gegeven tot do oprichting van het Slachthuis. (Daarover hebben wij 't al ge had bij de behandeling der motie van Hoe ken werd er geroepen)bovendien is er niet voldoende rekening gehoudon met de praefcijk. Wat de heer Pera verder opsomde, behoorde meer eigenaardig thuis bij de be handeling der artikelen, zooals de heer Fockema Andrea© opmerkte, die verklaarde alsdan nader op de bezwaren van den heer Pera te zullen ingaan. De voorzitter verteldc daarop, dat de re putatie van B. en Ws. onaangetast bleef, ook na de philippiea van heb geachte lid Pera, omdat de Commissie voor do Straf verordeningen do verantwoordelijkheid van deze verordening droeg. Dat had de heer Pe ra kunnen weten. De vergadering lachte, de heer Pera lachte maar mee 1 De lieer Bote herhaalde nog eens zijn be zwaar, dat de verordening in strijd zou ko men met de Rijkswet, welk bezwaar echter door den heer Drucker werd uit den weg geruimd. Vooreerst was het door den heer Bots genoemde geen wetsartikel, doch slechte een maatregel van bestuur, doch bovendien geeft art. 135 der Gemeentewet de gemeente volkomen recht met het oog op de volksge zondheid de verordening naast de Rijkswet op de spoorwegen te handhaven. Een aaider bezwaar wend nog door den heer Bots geopperd. Hoe denkt men te con trole eren als bijv. een partioulier netjes in een koffer gepakt 50 K.G. biefstuk thuis krijgt? De heer Sijtama heette dit spijkers zoeken op laag water; welk particulier al heeft hij nog zoo'n groot gezin, koopt 50 K.G. bief stuk Toch wei aldus de heer Pera 't is hem bekend, dat er rijn, die voor gezamen- lijko rekening van buiten laten invoeren, straks ontvangen dan Jantje, Pietje, Klaas- ke, enz. hun portie. De heer Fockema Andreao reide zich nu toch verplicht tc gevoelen aan de algemeene bschouwingen over art. 8 (gelach) deel te nemon. Hij betoogde daarop, dat een zoo danige vriendschapsdienst wel wat gevaar lijk kon worden, 't Zou spoodig uitlekken en da.n was de pereoon in quaes tie strafbaar Do Voorzitter voegde er nog aan toe, dat iemand, die hot voor gezamenlijke rokening gekochte vleesch liet invoeren, stellig onder de vleeechverkoopcrs zou worden gerekend. De heer A. J. van Hoeken merkte op, om nog eens ter sluiks do gedachto in zijn de vo rige maal vorworpen motie vervat, te ver dedigen, dat het ontvangen van vleesch in een gesloten koffer al evenmin was te con troleeren als het ontvangen van vleesch per postpakket, wat do heer Fockema And re no nogmaals bestreed. Zoo verliepen de alge meene beschouwingen in eon behandeling der artikelen waarmede men eindelijk „offi cieel" aanving „Art 1riep de voorzitter. De heer Bots miste daarin varkenshuiden, toch ook een handelsartikel. De voorzitter meende, dat de huid van het varken, het zoo genaamde zwoord, aan het vleesch bleef. Hij wilde op gezag van den heer Bots, als leek, zich gewonnen geven, doch meende dat men met do ervaring van jaren, hier en ook el ders opgedaan het voorloopig zou kunnen laten als het was. Wordt dc leemto later gevoeld, dan k.in daarin nog worden voor zien. Do heer Bote legde er zich bij neer. Bij art. 2 wilde de heer Kcrstens voor het niet duidelijk ,,t» r markt brengen" of „doen brengen" het woord „markten" in de plaats stellen. Toen de heer Fockema Andreae aan toonde, dat de gewraakte woorden dezclfdo beteekenis hadden, gaf do heer Kcrstens zich gewonnen .Ook de heor Bots nam een door hem voorgestelde redactiewijziging terug, waarop ook dit artikel er ongewijzigd door ging. Naar aanleiding van can verzoek der Leid sche Rnnder- cn Varkensslagcrsvoreeniging en het. „Veefonds Leiden" was door do com missie voor de strafverordening in dit arti- kol een wijziging aangebracht, waardoor het 2de lid kwam tc luiden als volgt: „Blijkt hot dier aan gecnerlei ziekte te lijden dan wordt het betaalde geld toruggegoven en kan hot vee door den eigenaar, houder of hoeder onmiddellijk medegenomen worden." Oorspronkelijk was bepaald, dat in dit geval hot vee na onderzoek on op Vrijdag na afloop van de veemarkt onder politietoezicht buiten do gemeente zou worden gebracht. Dat de Raad deze wijziging, die inderdaad oen verbetering van belang is, gretig aan aanvaardde .behoeft geen betoog. In alinea 7 van dit artikel 6teldo de heer Bots voor het woordje „gewenscht" te doen vervangen door „noodig." Do heer Sijtsma noemde zoo iets woordriften, doch B. en Ws. namen de wijziging over, met uitzonde ring van den heor Van Hamel, di< een amen dement voorstelde do oude redactie te be houden. Toen hij merkte dat dit amende ment slechts beleefdheidshalve werd onder steund trok hij, op een fluistrend gegeven wenk van den heer De Goejc, het weder in. Hot was dan ook niet do moeite over een synonieme>tje te stemmon Op het artikel 4 had o, wonderde scherpzinnige blik van geen dor 26 heeren iots kunnen vinden't werd mot een enkelen hamei-slag aangenomen. Vóór de behandeling van art. 5 verklaarde de heer Bots vrede te hebben met alle wij zigingen zooals die door de commissie voor de strafverordening en zijn amendementen waren voorgesteld. Die verklaring gaf aan de heeren een zucht van verlichting. Dat was al iets gewonnen. De heer Pera 6telde volgens den wensch van de Leidsche Run der- en Varkenssla- gers-Vereeniging voor, den tijd van invoer te stellen 'van 7 uur v.m. tot 9 uur n.m. ge durende het geheel© jaar. De heer Fockema Andreae wees er op, dat de thans voorge stelde regeling altijd had gegolden en nooit tot eenig bezwaar aanleiding had gegeven, terwijl de nieuwe regeling wel becwaren zal hebbn; de keuring zal bij lamplicht moeten plaats hebben en meer personeel zal er het gevolg van zijn. De heer Witmans wilde ver zoenend tusschen beide komen doch bleek de plank mis te zijnhij was met zijn gedachten reeds eenige artikelen verder. De heer Sijts ma bestreed ten slotte het amendement-Pcra op grond hiervan dat de dienst niet alleen voor het keuringspersoneel zou worden ver zwaard maar ook voor de slagersgezellen, die daardoor een ovormatig langon werkdag zouden kunnen krijgen. Ht amendement word verworpen met 20 tegen 6 stemmon. Om te voorkomen dat, wanneer 3 Zon- en feestdagen elkander opvolgon do Zondag niet voor den dag van invoer wordt geno men hadden de heeren Pera en De Lango zich het hoofd gebroken. De laatste had een amendement op schrift gesteld dat den Voorzitter werd overhandigd .Dc zaak is eenvoudig aldus de hoer Van Dissel, 't Kan alleen voorkomon in de Kerstdagen. Laat men in dit geval stollen dat op den 2den Korstdag de invoer geopend ia Zoo was hot, en ieder had er vrede mee. Nadat do hoer A. J. van Hoeken nog con bovredigend antwoord op de vraag of met vlecsoh in dit artikel bedoeld word vcrsch en toebereid vleesch, had ontvangen, stolde do heer Bosch, tot verbazing van den Voorzit ter, gelooven we, kort en bondig voor, ondor de uitzonderingen van het verbod om vleesch in de gemeente in te vooren weg te laten „vleesch dat per postpakket wordt inge voerd." Discussie had over dit amendement niet plaats, het word direct in stemming gebracht en verworpen niet 15 tegen 11 stom men, cn daarna hot artikel, aangevuld met de door don heor Van Diesel voorgestelde bepaling aangenomen. De heer De Gocje, hoewol zelf als altijd lijdzaam do lange zit ting verdragende, wilde als tolk van velen een voorstel tot verdaging doen toen de Voorzitter hem voorkwam met het voorstel dc zitting to schorsen tot heden namiddag 2 uren, waarmede hartelijk werd ingestemd. LEIDEN, 9 Januari. De heer P. H. Lamborts Jr., van Am sterdam, had gisteravond hot genoegen in do vijfde dor Volksbijccnkomsten in de StadazaaJ, alhier, niet alleen voor een volle zaal, maar ook voor een dankbaar publiek als spreker op to treden; on wij vragen dan ook: „Kan het wel haast andere, want de beer Lamberts staat hier ter stede be kend als een der b-sten, die in den laateton lijd in de Yolksbijcenkomsten een Bp reek- beuit hebben vervuld?" Hij droog als No. 1 voor: „AJs de Ko ningin weer uitrijdt l", daarna een episode uit don Transvaalsohon oorlog, nl. „De Boer en rijn kind 1" Beide voordrachten worden aandachtig gevolgd en een luid ap plaus toonde de dankbaarhoiu van do hoor ders. Dc Overbetuwsoh© novelle van J. J. O ro mer: „'t Pauwoveerke" nam eon heelen tijd van don avond in beslag, doch werd zóó aanschouwelijk voorgedragen, dat men als ware het de vorechillende personen hoorde spreken. Na ook mot deze novelle veel bijval Logo- oogst te hebbon, gaf spr. eenige „Moderne ddohtaderapatten" en „Humoreske" en „Varia" ten beste, waarvan cL© n oeste on uitgegeven gedichten zijn, welke inhoud van dien aard was, dat menigeen nu cn dan cons hartelijk moest lachen. Als er zulk een spreker optreedt, heeft het bestuur dor „Bijeenkomsten" een makkelij ken avond, want dan is alles stil in do zaal. Te kwart over tienen werd dan ook, zeer voldaan over het gehoorde, de zaal verla ten. Bij Eduard IJdo ie verschenen een over zicht van de workon, die op de concerten dor Afd. Leiden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, gedurende de vijf en twintig eerste jaren van haar be staan (1875—1900) zijn uitgevoerd. Het be vat tweeërlei: lo. een ohronologisohe lijst; en 2o. een systematische, gegroe peerd naar do bezetting dier werken en iedere groep alphabotiech geordend na- r don naam van don componist. In de eerste lijst vindt men o. a. ook welke solisten hebben meogoworkt en welke aan teek en in gen in dc tekstboekjes voorkomen; in do tweede o. m, geboorte- en sterfjaar van dc componisten, bij zangwerken don naam van den dichter. Het boekje wordt den leden der Af deeling toegezonden; een beperkt aantal exemplaren is in don handel gebracht. Beroepen la by de Ned.-Herv. Gemeente te Zoelerwoudo do heer K. P. Datoma, cand. te Rotterdam. Het hoofdbestuur van den .Volksbond, Vereeniglng tegon drankmisbruik", heoft tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het verklaart, dat het wetsvoorstel tot ver hooging van den accijns op het gedistilleerd, uit een oogpunt van drankbestrijding, geon aanbeveling verdient. Gieternacht is te Amsterdam op 85-jarI- gen leeftyd overleden de heer W. Degenhardt, oud hoofd eener openbare school. Het is reeds tal van jaren geleden, dat de heer Degenhardt zyn ambt als hoofd der school lstc klasse No. 17 noderlegde, maar daarmede nam hij rrecr. afscheid van het onderwys. Hy '•■id it.- I nog alt yd lief en toonde dit, do U dood lid te zyn van de „Ameter :i ooniging voor gozondheids- en vacaniio k liiön. Do onderwijszaak diende hy ook als direc teur vrd de Levensverzekering Maatscbappy opgericht door het N. O-G., welke functie hy nog niet lang geleden nederlegde, en door eenige jaren lid te zyn van de schoolcom missie. ZUn verdiensten werden erkend door zyn benoeming tot ridder in de Or je- Nassau-orde. Nv. JN.) In de eerstvolgende gewone algemecao vergadering van do Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en Statistiek zal hehr.n deld worden het volgende jndetwerp: De zakelijke belastingen wegens gebouwde eigendommen bedoeld bij art. 240 i en j dor Gemeentewet. Beoordeeling der betrekkelij ke wetsbepalingen, en van het daarvan roeda gemaakt gebruik. Uitzichten voor verdere 1 toepassing, ook in verband met tocnemendo geldelijke bohoofton der gemeenten, en door de Woningwet opgewekt initiatief der ge meentebesturen tor uitbreiding van de be bouwde kommen. Bijzondei heden dor veror deningen als: grondslagon on tarieven van heffing, vrijstellingen en vormindoringen. Do uitnoodiging om als praoadviseur ovor dit ondorwerp te willen optreden, is aanvaard door de heeren mrs. J. Krueemon, F. Sleutelaar en A..R. Zimmorman. Hot jongste nummer van het te Am sterdam verschijnend „Nieuw IsraiSlietiech Weekblad" bovat als bijlage een waardce- rwnd artikel, ter gelogenhoid van clan TOston verjaardag, op aanstaanden Zondag, van don opperrabbijn dr. Jozef Hirech Dünnor te Amsterdam. De heer Willem Roy aards zal in Fe bruari Indië verlaten. In Europa aangeko men, zal hij geruime® tijd in het Zuiden doorbrengen en mot don zomer naar Hol land wederkeoron. In don ouderdom va® ciroa 76 jaren overleed te Utrecht mr. 8. J. van Gouns, in leven lid van de Provinciale Staten cn den gemeenteraad van Utrecht. Van 1877 tot 1902 was do heer Van Qeuns officier van justibie bij do Utrochteoho rechtbank. Verloden jaar zag hij zich genoodzaakt wegens zijn hoogen leeftijd deao betrekking neer be leggen. De heer Van Gouns woa rid der in do orde va® den Nodorland-selio® Leeuw. Ook in philanthropieoho kringen wan do heer Van Gouns zeer bekend. Hij was o. regent van het Gereformeerd burger weeshuis. Het eerste nummer verscheen van „Par sifal", weekblad voor do leerlingen va® gymnasia, hoogere burgerscholen cn insti tuten, onder redaotio van A. O. O. do Vlot ter met medewerking van velen, o. a Joh. H. Been, dr. J. O. Costorus, Mnro. Eina®te, E. Heimans, Ida Hoijormanfl, mr. M. G. L. van Loghém, dr. J. B. Scheepers, L. Si mons, enz. Hot eerste nummer bevat een oer iet je von vier humoristisoho tcekoningon van J. H. Speenhof f, een artikel „Hoogor dan do schooi 1" een humoristisch-ironisoh over- rich t van de gebeurtenissen van 1002, iota ovor sport een beschrijving vn® een voet balmatch o. a. en varia. Uitgeefster van „Parsifal" ie d" Ilollan- dia-Drukkerij be Baam. De 1ste luit. der inf. O.-I. leger P. van Gendeion Stort wordt 1 Mel gedotacheerd by het. 8de reg. huzaren te 's Gravor.bage. Do 2de lult. G. H. 0. W. van der Nagel, van het 3de rog. inf., gedotacheerd aan de normaal-schiotschool te 's Gravenhage tot hot volgen van oen cursus ln gymnastlok, schermen en zwemmen, wordt 15 dezer van dio de'a- cheering ontheven. De lste luit. der art. jhr. E. J. M. Wittert, van het 2de studiojaar der Hoogere Krygsschool te 's-Gravenhage, wordt 1 Mei godetacheerd by het reg. gren. on Jagers. Naar wy vornomen, zal de lult.kol. H. A. Brocx, van den provinciale staf te Arnhem, binnenkort het leger met pensioen verlaten. (N. R. C.) De „St8 -Ct." van 9 Jan. bovat den volledigen uitslag van (je to 's-Gravenhage gehouden examens ter vorkryglng van akien van bekwaamheid tot bet geven van middel baar onderwys in de Fransche en Hoog- dultsche talon. Aan den officier van gezondheid der 2de klasse dr. A. van der Minne is een zending opgedragen naar Beriyn ten olnde aldaar gedurondo twee maanden de lossen van professor Hoffa en andere autoriteiten op het gebied van orthopaedic on maasago by te wonen. Hr. Ms. panlserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee J. G. Snetblage, Is 8 dezer uit Oost-Indiè vertrokken, ter aan vaarding van de reis naar Nederland. Het stoomschip .Amsterdam" arrlvoorde 8 Jan. van Nieuw York te Rotterdamde „General" (thuisreis) arriveerde 7 Jan. te Napels; de „Koning Willem III" arlveerdê 8 Jan. van Java te IJii.ulden; de „Merapl"» van Rotterdam naar Java, vertrok 8 Jan. van Marseille; de „Ambon", van Java naar Amster dam, passeerde 8 Jan. Gibraltardo „Stndoro'\ van Batavia naar Rotterdam, passeerde 7 Jan. Kaap dei Arml.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1