m. 13138. Derde" Blad.' 20 December 1902. Vreeselijke minuten. -ST~. Het was de dag voor KerstmiB. Reeds se dert den vroegen morgen vertoonde he<t groote station te W. al de afwisseling, die een moderne volksverhuizing kan aanbieden. Het was weder een van die dagen vol be proevingen voor ambtenaren en beambten, waarop ieder zijn kruis met volkomen onder werping draagt. De voorzichtige superieu ren hadden alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen genomen, om den reizigers met de Kerstdagen zoo mogelijk reeds gratis van te voren een proefje van het te wachten genot te verschaffen. Men zag in het menschenge drang dan ook werkelijk niets anders dan vroolijke, opgeruimde gezichten, als hadden allen reeds van de vreugde genipt, die hun te wachten stond. Lachend en pratend be steeg do menigte de wachtende treinen. Ook onder de dienstdoende spoorwegbe ambten zag men vroolijke gezichtende tijd van aflossing naderde en voortdurend wer den blikken geworpen op het wijzerblad van de groote stationsklok. Men had dan ook eenige uren met de grootste nauwgezetheid dienst gedaan, was het niet uit liefde voor het be-oep, dan zeker uit bezorgdheid voor d« reizigers, die aan de hoede der ambtena ren en beambten waren toevertrouwd, en de mogelijk nalatigen uit vrees voor de strenge bepalingen, die op dienstverzuim stonden. Ieder maakte zich thans gereed voor de over gave van den dienst, om zijn opvolger zoo nauwkeurig mogelijk te instrpeeren en ook dezen mogelijke onaangename verrassingen te besparen. De stationschef, een oude joviale heer, zat in zijn bureau voor zijn schrijftafel. In zijn hoofd dwarrelden signalen, statistiek, krui singen van treinen, klachten, enz. door elkaar. Wanneer nu eerst die koeriertrein van den Rijn maar was gearriveerd I Deze kweldui vel had juist laten mededeelem, dat hij een uur te laat zou aankomen 1 In een ander bureau losten juist de beide ciiensthebbenden elkander af. „Wel, collega, was het vandaag weer een miserabel drukke dag?" vroeg de aflossende assistent Schulz zijn collega Schwartz, ter wijl hij de roode dienstpet opzette. „Ja, mijn waarde", antwoordde Sohrwartz lachend, „de oude Teutonen met hun ver huizingen waren weeskinderen, vergeleken bij do tegenwoordige reizigers!" „Nou, nou, zoo erg zal het wel niet ge weest zijn", merkte de ander op. „Zoo? Nu, ik Heb voor u nog een klein dessert bewaard: de koeriertrein van den Rijn is nog niet binnen en komt een uur later", zegt Schwartz, terwijl hij zijn witte handschoenen aantrekt. „Dank je wel voor je attentie! Die trein ie intusschen ook voor mij met zijn eeuwig te-laat-komen een echt spoorweg enfant ter rible; van de tien keeren komt hij negen maal te laat. Nu, het is mij wel. wanneer de directie het goedvindt!" besloot Schulz. „Daarvoor h:b ik dan ook al het andere in orde gemaakt, zoodat het zoo glad loopt als een aal. De rangeermachine moet alleen nog maar een paar wagens terecht brengen. Wil je er voor zorgen, dat bet seinhuis in het goederenstatian daarvan bericht ont vangt?" „Sneltrein 1 met 50 minuten vertraging afgereden I" onderbrak de dienstdoende te legrafist het gesprek. „Dat is heel mooi van den sneltrein", ant woordde de assistent lachend. De beide assistenten wandelden nu het perron op. Schulz inspecteerde nauwkeurig de rails, de wissels en de signalen. „Alles in orde", zei de hij bij zichzelven, ging weer in het bureau en gaf aan het blok- apparaat electrisch verlof voor het binnen rijden van den sneltrein. Goeden avond, Schulz", zegt de stations chef, terwijl hij binnentreedt, „heb je al van het ongeluk te D. gehoord?" „Ja, helaasI Treurig voor de collega's!" „O, die electrische blok-apparatèn, die zoo dikwijls weigeren; het zijn echte muizen- vallen," jammert de oude heer. „Sneltrein 1 in 'tzicht!" meldt do tele grafist. Nu-begeven zich de beide ambtenaren op het perron om den sneltrein te zien binnen- loopen. Tallooze vragen van het ongeduldig ge worden publiek klinken hun tegemoet. „Wanneer komt nu eindelijk de sneltrein?" „Is er een ongeluk gebeurd?" „Duurt het nog lang?" „Hij had al lang hier moe ten zijnklinkt het van alle kanten. „Nog drie minuten geduld, dames en hee- ren, dan is de trein hier!" antwoordt de chef sussend. Men kan het hem aanzien, dat hij op zulke vragen al herhaaldèlijk een ant woord heeft gegeven en dat hij er even kalm en gemoedelijk onder blijft, Aaai den uitersten rand van het perron staande, kijken de mannen voortdurend met scherpen, geoefenden blik in de duisternis, waarin zij nog niets bespeuren van de twee kleine lichtende puntjes: de lantaarns van den trein. Het eerst moest deze zichtbaar worden bij de kromming van de rails aan de grens tussehen het goederen- en perso- nenstation. Juist op dat oogenblik wordt de rangeermachine op een der zijsporen bij de kromming voor de goederenwagens gezet, die nog gauw naar het tegenover gelegen terrein moeten worden getransporteerd. Op dit punt is al de opmerkzaamheid der beide ambtenaren gevestigd. Maar op hun gezicht is er niets van te lezen, dat zij vree- zen, dat het rangeerporsoneel niet tijdig is verwittigd van het te-laat-komen van den sneltrein. De afstand was te groot, de tijd te kort, om, als er iets was verzuimd, dat in te ha len ieder oogenblik moest de sneltrein zichtbaar worden. Thans begon de rangeermachine langzaam de wagens aan te trekken, terwijl zij haar weg nam dwars over de kromming der an dere lijn. Ontsteld staarden de beide mannen in de verte; het was bijna onmogelijk, dat de ma chine met de wagens weg kon zijn vóór *de sneltrein binnenreed. i Het wachtende publiek wist evenwel van dat alles niets. Zonder eenig vermoeden van het gevaar, dat- den komenden familieleden on vrienden boven het hoofd hing, kortte het zich den tijd met lachen en schertsen. Weinige seconden later wae de rangeer- machine het hoofdspoor opgereden, toen plotseling een gillend gefluit weerklonk. Ongeveer 500 meter verder, op dezelfde lijn* werd thans de sneltrein, met twee machine» bespannen, zichtbaar. Alleen een Vonder kon de reizigers voor een zoo goed als ze keren dood bewaren. Ook het wachtende pu bliek zag thans den trein in de verte aan komen. Overal zag men van vreugde schitterend» oogesnmen haalde zakdoeken te voorsohiju om de komenden toe te wuiven; hier en daar weerklonk reeds een zwak „hoera en dat alles op een oogenblik, dat honderden vroolijke menschen boven een afgrond ïweefden De eenigen, die den waren toestand in al zijn vreeselijkheid inza-gen, waren de beide ambtenarenzij stonden met strakke gezich ten, beurtelings donkerrood en doodsbleek wordend, maar zeiden niets. Alleen stampt» de chef nu en dan even met den voet, maar geen woord kwam over zijn lippen, niette genstaande het hart hem tegen de keel klopte. Toen de signalen klonken, had ook de oude machinist op de rangeermachino inge zien in wolk dreigend gevaar hij verkeerde. Thans kwam hot or op aan met do meeste koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest te handelen. De machine moest terug.. Daarvoor waren twee minuten beschikbaar. Drie seconden en de machine was tot stil stand gebracht, thans werd met inspanning van alle krachten de machine teruggezet. Nog een oogenblik en ze begon achteruit t» loopen. Goddank, langzaam begon zij voor het gevaar te wijken Maar ook op den sneltrein had men het gevaar bemerkt. Er werd zóó krachtig ge remd. dat de vonken bij stralen uit de wie len vlogen. Doch dat hielp hier slechts wei nig, omdat de trein te veel vaart had. Voort durend weid de afstand tussehen de twe» treinen kleiner; thahs was hij geen 50 ra. meer. Gelukkig had nu evenwel de rangeer machine het gevaarlijk spoor verlaten. In de volgende seconde joeg de sneltrein haar voorbij met nauwelijks een handbreed tu§- scbenruimte. De beambten herademden. Het gevaar we» voorbij. Maar die vreeselijke minuten zou den zij niet gauw vergeten. Dieren en Alcohol. {Ulustrirte Zeüung). In den regel houden de afschaffers, wan neer zij willen wijzen op wrkoerde eu onnatuurlijke van alco1" '»c mensch de redelooze diere-» nX w--m matigheid voor oogen. Oppcivl^bkig schi'it dit heel juist, maar bij nader onderzoek blijkt het, dat het met de matigheid in dit

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 9