Uit de „Staatscourant." Marktberichten. Kerkelijke berichten. Aeademienieuws. Gemengd Nieuws. Noordwjjkorhout. De vergaderiDg van de afdeeling van de Algemeene Yereenlging voor Bloembollencultuur had ditmaal plaats in het café „De Zwaan". Na opening door den Voorzitter, den heer B. C. Vos, werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Als candidaten voor twee loden van het hoofd bestuur werden gesteld de hoeren J. J. van "Waveren te Hillegom en 0. J. Roozen te Overveen. By do behandeling van den Be- «chryvingsbrief werden als afgevaardigden 'paar de 108de algemeone vergadering ge kozen de heeren B. O. Vos en A. Koudjje Az. en al6 plaatsvervangers F. de Kan en 0. Boezel. Van lid-leerling tot lid wenechte overgeschreven te worden de heer C. Broekhof, waaraan werd voldaan. Na rondvraag weid de vergadering gesloten en overgegaan tot de verloting van in het bloembollen- en tuindersvak hoofd zakelijk doelmatige prijzen, waarvan winnaars werden do hoeren J. v. d. Berg, W. van Schie, A. Koudijs Az., C. Broekhof, W. J. Gulde- mond, 8. van Hensbergen, L. M. van Noort en E. Oostdam Hz. De verkoop ten voordoele der kas van de loten der afwezige leden bracht op f 8.71. Gisteren werd op de R.-K. begraafplaats alhier ter aarde besteld htt stoffelijk overschot van mej. Van Elk, vroeger boerin op de boerderij nu bewoond door don heer Parlevliet. Voor ongeveer twintig jaar vertrok zi) naar Den Haag, om daar een melkzaak to beginnen en toen reeds uitte zij den wonscb, om te worden begraven, waar ook haar ouders rusten. Het getuigt van piëteit dat aan dit verlangen werd voldaan. Heden ls een begin gemaakt met het verbroeden van den weg langs de pastorie der Ned.-Herv. gemeente, waartoe in de raads zitting van September werd besloten. Burgemeester on wethouders hebben bekend gemaakt, dat de burgemeester ter secretarie te spreken zal zijn op Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des voormiddags van elf men tot half één. Voorhout. Dondordagavond hield de afdee- ling Voorhout van de Algemeone Vereeuiging jvoor Bloembollencultuur haar vergadering in ,Do Bonte Koe". Tegenwoordig waron het bestuur (behalve jde heer 0. Westeibeek* en 38 leden. I Do voorzitter opende ue vergadering, heotte .do aanwezigen welkom en zeide, dat het hem /aangenaam aandeed den ledon te kunnen mode- [doelen, dat sinds de vorige vergadering 4 j nieuwe leden zijn toegetreden. Hlorna worden |door don secretaris de notulen van de vorige jvergadering gelozen, welke onveranderd wer- iden goedgekeurd. j Vervolgens ging men over tot verkiezing van twoe afgevaardigden; bij stemming weiden gekozen de beeren Jac. Knappert en C. Colfjn en tot plaatsvervangers de iieeron Th. van der Vlugt on J. Meyer Az. Hierop volgde de verkiezing vau twee candidaten voor het hoofdbestuur, ter ver vulling van de vacaturen, die zullen ontstaan door de aftreding op 81 December 1902 van de heereu G. H. van Waveren en Ant. Rooien eventueel werden hiertoe by acclamatie ver- kozen do hoeren O. J. Roozen Hz. te Overveen en J. J. van Waveren te Hillegom. 1 Vervolgens word besloten het genoemde bij /punt 8, 10, 11 en 13 van den Beschr(jvings- j brief voor de 103de Algemeene Vergadering to steunen, doch niet wat betreft punt 12. J B(j genoegzame deelneming werd besloten 'stappen te doen om met de gemeente Sas- (Benhelm telephonisch to worden verbonden, Alsmede de Holl. U.-S.-M. te verzoeken, aan (do halte Voorhout vóór den middag een trein (meer te doen stoppen richting Rotterdam. Op een verzoek van den heer J. G. Schulte- •Kuperjans om betere postbestelling, weid (afwijzend beschikt. De vraagbus bevatte verschillende vragon, lo. a.de veel besproken losplaats, het houden Ivan moer vergaderingen, alsook het houden van oen tentooustolling van afgesneden bloe men, waarop door het bestuur werd ver zekerd aan een en ander gevolg te zullen geven. Toen de voorzitter de vergadering had ge sloten, ging men over tot een geanimeerde verloting van fraaie prijzen, die door de ge lukkige winners met vreugde In ontvangst werden genomen. oubruggo. Voor de inechryving voor de I militie van de manlijke ingezetenen, geboren In 1884, bestaat ten Raadhuize meer bepaald do gelegenheid op 7 Januari e. k. Tot notabel der Hervormde gemeente is mot nagenoeg algemeene stommen gekozen de heer D. Molenaar. Oud uw ot erin g. Tot onderwijzer aan de byz. chr. school alhier is benoemd de heer Ten Cato, van Nieuwveen. j Zcgwmvrd-Zoetermeer. Na de herbenoe ming van den heer 0. v. d. Lecq tot ouderling by de Ned.-Herv. Gemeente alhier, die echter bedankte, werd benoemd de heer J. Scheer. Nadat ook deze had bedankt, werd gekozen de heer J. Sentel, die thans de benoeming heeft aaDgonomen. In de vacature van den 'lieer I. Heemskerk was reeds voorzien door ;do verkiezing van en aanneming door den Iheor M. Karens, zoodat hot college van ouder- ilingon thans voltallig is. In de reeds lang bestaande vacature van 'postbode van hier op Benthuizen is einde!yk Ivoorzien door de benoeming van J. Biyieven te Benthuizen, met ingang van 10 Januari a. s. De langs de huizen gehouden collecte ten behoeve van de dlaconie-armen heeft opgebracht te Zegwaard 221.50 en te Zoeter- meer ƒ222. Bij Koninklijk besluit is aan don luitenant ter zco 2de klasse J. van der Bilt, op zijn verzoek, mot 1 Januari 1903 eervol ontslag uit don zeedienst verleend. Do offioior van administratie der 2de kl. j'W, Obbes, uit Oost-Indiö in Nederland te ruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. Benoemd tot ontvanger dor directe belas tingen te Haarlem H. J. van Mierop, ont vanger te Breda; te Druton M. Kuys, ont vanger te Leende o. a. te Eindhoven buiten gemeenten (residentie Eindhoven) O. P. Vo gelenzang, ontvanger te Bodegraven o. u. to Zweelo H. Van Tarel, surnumerair uit de directie 's-Hertogenboschte Leende o. a. (residentie Heeae) G. Scheltoma, surnume rair der directie te Amsterdam. Mr. J. J. van Meerboke is opnieuw be noemd tot voorzitter van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren; mr W. Hem- sing is op verzoek eervol ontslag verleend als bewaarder der hypotheken, kadaster en scheepsbewijzen te Arnhem, met dankbetui ging voor de den lande bewezen diensten. Benoemd tot opziener der 3de kl. van de vissoherijen op de Schelde cn Zeeuwsche stroomen O. Hcrkemij, thans schipper der lsto klasse bij de vissoherij-politie op die stroomen. Op verzoek eervol ontslagen mr. A .L. O. Pabet als ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij hot kantongerecht No. 1 te Am sterdam. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Gennep J. Eggink Dz., commies-titu lair bij de posterijen. Pensioen verleend aan de volgende wedu wen van burgerlijke ambtenaren: F. Stal man, wed. A. Soetekouw, rijk veld wachter 2de klaaae (brigadier), f 163; 0. (C. A.) de Groot, wed. H. W. van der Waarden, brie vengaarder, /03; M. M. fi chef f ere, wed. P. Schuddebeure, brievengaarder, /107; A.-O. Murman, wed. A. A. van der Pol, brieven gaarder, 125; W. van der Laan, wed. A. W. Rinkel, postbodo, ƒ117; J. Meijer, wed. J. Winkel, vaste knecht ter Provinciale griffie van Overijssel, 99J. M. Lennerts, wed. S. B Dient, hoofdkommies 1ste categorie bij 's Rijks belastingen, ƒ317; C. Truyens, wed. P Stam, brievengaarder, ƒ350; O. Leeman, wed. J. N. Vundorink, conducteur der brie venmalen /210; N. van Rooijen, wed. W. de Rapper, opzichter over 's Rijks kustverlich- ting to Westkapelle, f 354. De ministers van justitie en van wa terstaat verlecnen a. s. week geen audiëntie. Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Concert door het Utrechlsch Stedelijk Orkest met mej. Muriel Foeter. II. Do in de laatste jaren zoo verlevendigde Mozart-vereering werpt hare vruchten af; dat do qualifceit daarvan dikwijls te wen- sohen overlaat, moesten wij dezen winter reeds ervaren; maar wat men ons gisteren bood, is gelukkig een rijpe vrucht geweest, zorgvuldig en met kennis van zaken ge- kweekt. Onze bedenkingen betroffen slechts détails: een zich over een aantal maten uit strekkende ritardando in het Allegro van de Symphonie hoorden wo met bevreem ding, do klank van do hobo in dat eerste deel kon ons niet bekoren, evenmin op som mige plaatsen die van de eerste violen, het en ff scheen ons hier en daar wat sterk, wat volumineus voor Mozart's fijne, teero kunst, een neiging van do blazers in hot Presto, om te trekken, bracht daar wat ongcLijkhoid in het tempo. De hoofdindruk is: grooto waardeering en erkentelijkheid voor de zeer goede praesfcatie. Ook heeft men alle vecht doen wedorvaxen aan Vyaehrad, waarin Smetana zoo na bij komt aan het ideaal, waarvoor hem dat twaalftal baanbrekende werken do Sym- phonischo Dichtungon van den door hem warm vereerden, hem als zoovclen beschermenden Frans Liszt, de oogen had den geopend. Voor wie de programma muziek van tegenwoordig wil genieten cn alle tot dat genre gerekende producten met juistcn blik wil schiften en waardeoren, is naar algemeen oordeel do kennis van Liszt, als basis, onontbeerlijk. En in de practijk, wat kont men van zijn twaalftal? De Dudtschers zijn ons hier verre voor, en wij v roezen hoewel enkele teek enen wijzen op een gunstigo kentering in dezen in ons land dat onze achterstand niet spoedig zal zijn ingehaald. Men versta ons wel: Wan neer wij Liszt' Symphonische Dichtungon meer bekend willen hebben, dan postuleeren wij daarmee niet do even groote belangrijk heid van allo, noch ontkennen wij liet eenigszins uniforme er van. Het is er mee als met den Smefcana-Cyclus: toen de be kende altist-dirigent Nedbal hem met zijn Boheemsch Orkest in zijn geheel op één avond uitvoerde, viel de creatie tegen; maar hoe bekoort niet misschien de een iets sterker dan de ander elk werk uit de rij, afzonderlijk gehoord I Aangenaam is ons geweest-do hernieuwde kennismaking met Var* Groningen's Suite G Moll voor strijkinstrumenten die reeds stukjes interessante kunst, waai-van mij weer bovenals het Menuet met zijn forecho rhythmiok, zijn karakte ristieke harmonieën en talentvolle doorwer king heeft gefrappeerd. Dat het werk den executanten zware eischen stelt, zullen de orkestleden wel hebben gemerkt; geheel vol doende voorbereid scheen mij deze uitvoering niet Donk ik terug aan de directie van den componist zelf van zijn work in 1901 dan merk ik op, dat Hutschenruyter de Gavotte te langzaam cn te weinig opgewekt nam. Maar het slot van het orkest is weer mooi geweest, zelfs het hoogtepunt (de onzuiver heid in de door fluit en hobo in het begin van hot Larghetto voorgedragen melodie daargelaten)wat al glans, wat al techni sche vaardigheid, forsche, mooie klanken, welko een gloodvollo voordracht in dit schit terend staaltje van Berlioz' genre, de Ouver ture Benvenuto Cellini. Van Mej. Muriel Foster ging een groote roep uit; in aller oordeel, ook j.i dat van hen, die niet nalieten, dikwijls lang niet licht te tellen, bedenkingen te opperen, lag veel waardeering. Ook bij ons heeft bewonderende sympathie voor dezen zang do overhand behouden: dat een enkele maal te laag werd geïntoneeui, een toon ndot genoeg verzorgd was, de op vatting wat oppervlakkig of niet juist ge voeld (ik demk voor dit laatste, bijv. aan de 2de strophe van La Captive), kan niet worden geloochend. Maar liever leg ik den nadruk op het mooie, volle, componeerend- kraohtige van hot orgaan van deze alt- zangeree, hot voortreffelijk gebruikmaken daarvan en het verrassend-origineele, op zoo menig moment, van hare uitbeelding: het forBoh-onstuimige van den uitroep: „o du schwarzbraunes Magdelein" in het 3de Couplet van Brahms' Tweede lied om één voorbeeld te noemen was buitenge- woon-mooi. De zangeree had haar programma na de pauze gewijzigd, zij zong ndot, zooals eerst haar plan was, „O danke nicht für dieso Liedor" en evenmin ,,Undank thut wohl." Zoo achtte het zeer talrijke publiek zich ge rechtigd tot luid applaudieseeren en tot het bekende om-nog meer-bedclen, waaraan ten slotte is voldaan. Kan men over dit recht nog twisten, beslist moet worden ontzegd de bevoegdheid, om onder de stukken met deu ren te klappen: een booze blik van den heer Hutschenruyter bewees, dat hij onze ziens wijze geheel deelt. Summa summarum: het is geweest een zeer interessant concert, waar we veel moois hebben gehoord. A. Soirée van d< „Alliance fractal se," Dcee „réeifeal littéraire" van Alphonse Scheler was werkelijk een van de be®be soi ree's, die de ,,A11. fr." ooit gegeven heeft, en het was jammer dat door liet gelijktijdige concert van Toonkunst een groot deel van het publiek verhinderd was te komen. Trou wens, de Nutszoal was nu al vol en warm genoog, en het publiek, dat er was, heeft genoten van de verschillende uitingen van hot reciteer-tal ent van den voordrager. M. Scheler ving aan met twee fragmen ten uit Victor Hugo's „Expiation", gezegd mot een kracht en een gloed van dictie dio do toehoorders geheel onder zijn macht bracht en hon dwong tot stil, ademloos en soms huiverend luisteren. Hij vertolkte ons duidelijk do krachtige, aangrijpendo kunst van Victor Hugo, schil der do ons voor oogen dien som boren terugtocht uit Rusland van het Grooto Leger, geteisterd door honger en gebrek, in de snerpend© koude en de sneeuw, do sneeuw al dichter en dikker vallende en geheclo regimenten met een lijk wade bedekkend. En het volgende fragment: het bloedbad van Waterloo, waarin do glo rie van het eerste keizerrijk ten onder ging en de niet aan zichzelf denkende, in den dood gaande oude garde, ons af grijnzen en bewondering wel moesten opwekken, zoo als ze ons daar verhaald weiden, terwijl het slot werkelijk subliem wan. Wat kunst betreft, ging ongetwijfeld hot deel voor de pauze, bo\ en dat én was vooral ook „Cloche-n du aimancho" van G. Rodon- bach en „le® chovoux d'Yvonne" van den re- ooitour zelf, worden zeer mooi gezegd. Het godcolt/- na de pauze was meer aan luimige voordrachten gewijd, waarbij echter het eer ste ötuk machtig afstak in al zijn somberen gloed. De wijze waarop M. Schdor dit ,,1© Train fantöme" uit ,,la Béte humadne" van Zola voorlas, was aangrijpend; men zrtg werkelijk don enormen trein, volge pakt met als beesten op elkaar gestapte sol daten, kanonnenvleesoh, machteloos wegge voerd naaT hot oorlogsterrein, om hnn angst voor den dag van morgen te onderdrukken^ zich bedrinkend on zingend, dat het gerom mel dor wielen er niet door gehoord word, zonder eenig bestuur voortstormen door den donkeren nacht, als een bliksemschicht flit send langs do stations, waar de beambten machteloos het monster aanstaren, dat in een oogwenk aankomt, voorbij vliegt en in de verte verdwenen ie, onder zwakker en zwakker wordend gerommel. Hierbij staken de nu volgende stukjes wel erg af, maar in hun soort waren ze toch wel aardig, terwijl de voordracht weeier on berispelijk was, en hij had succes en wol, zooals hijzelf nog eens zeide: pour oe que le rire eet le propro de l'hommeHet ap plaus na het pico do résistanoe „blackbou- lé au conservatoire," was zóó groot dat het don voordrager noopte tel een toegift, waardoor hij do aanwezigen voor altijd aan zich verplicht heeft, een stukje uit de Zwitseroche geschiedenis vertelde hij name lijk in een mengelmoes van En-gelsch en Fransch, en zoo allergekst dat. men or bijna tranen om moeet lacheö. Wo eindigen mot den wensoh dat het niet de laattoto keer mag zijn dat we dezen Belg hooren optreden, en dat niet zoo'n lang tijds verloop moge liggen tusechen nu en dien volgenden keer als tussohen nu on den vo- rigen keer; meer dan tien jaar ie het gole- dem dat de heer Scheler hier voor „Doctri- na" optrad 1 J. D. A Lolden, 20 Dec. Granen worden heden met ruim aanbod tot wat lagere praten verkocht, meerendeela heeft dit echter betrokking op de mindere quahleiteD, die niet zoo gemakkelijk te plaatsen zijn. Witte Tarwe ƒ6.a 7.80. Roode 6.25 a ƒ7.—, Walla-Walls a por 60 KG. Rogge f 4.76 a ƒ6.20 per 76 KG. Zomergerat a Winter- f 4.40 a 4.76. Chevalier- f 6.10 a 6.60 per HL. Haver 3-30 a 3.76 per 60 KG. Groene Eiwten ƒ7.76 a f 9 60 per HL. Paardenboonen 8 40 a 6.76 per LIL. Duivenboonen 6 80 a 7.26 per HL. Koolzaad 7.60 a 8 40 per HL. Kanariezaad 9.60 a 12.25 per HL. lleuuepzaad ƒ6.60 a ƒ7.26 per HL. Boter. Aanvoer 4490 kilogr., late qual, per vat ƒ64.— a ƒ68.2de qual. per v* vat 48. a ƒ62.late qual. per kilogr. ƒ1.36 a 1.45, 2de qual. per kilogr. ƒ1.20 a ƒ1.30. Lange zwarte turf, geen aanvoer, ƒ4.— a 4 60 per duitend. Utrecht, 20 Deo. Op de weokmaikt waren heden 2 0 stuko vee aangevoerd. De prijzen waren voor lieren ƒ60 a ƒ130, voor vaarzen 90 a J16, voor pinken 40 a 90, voor melkkoeien 100 a 200, voor kallkoeien ƒ170 a ƒ265, voor vaarskoeion ƒ100 a ƒ180, voor vette koeien 140 230. voor magere kalveren a voor nuobtere kalveren 6 a 12, voor magere varken* 20 a 60. voor biggeu 6.a 12. .-tchiednm, 19 Dec. Noteering van de Bsvra commissi© Moutwijn 7.76 per HL. Zonder lusten zonder belasting. Spoeling 1.80 per ketel. Noteering van de Makelaars: Moutwijn ƒ9.— Jenever 13.Amaterd proef ƒ14.60. Noteering DÏ6tillateursbond: Moutwyn ƒ9.—, JeHever ƒ18.Amaterd. proef ƒ14.50. Jlieuw-York, 19 Deo. (A. U.) Koffie. Loom door gebrek aan speculatie. Tarwjs. Rees daar afladers meer koobten. Mals. Minder neiging tot verkoopen. Leeuwarden, 19 Deo. Beter. Aangevoerd 12/4 11/8 en T/16 r. Eerste soort 49..Fabrieksboter: aanvoer 19/3 eu 10/6 v., prijs ƒ46.a 49. commissie 49.— a Kaas. Aangeroerd 10068 KG. Nagelboere- 20.— a ƒ22. Vee. De aanvoer bestond heden uit: 697 Runderen, 947 Sohapen, 1074 Varken»,Bokken en Geiten, Paarden en Venlens. Stieren, ontor- 60 tot ƒ110, Twenter- ƒ116 let ƒ260, Ossen tot vette Koeiea ƒ230 tot ƒ275, melke en kalve Kooien ƒ176 tot 260, Pinken 60 tot ƒ70, vette Karteren 18 tot 40, Üraskalvoren tot nuchtere dito 8 tot ƒ11, vette Schapen 20 tot 26, weide id. 20 tot ƒ22, Lammeren ƒ21 tot f 24, vette Varkene ƒ76 tot ƒ90, magere dito ƒ40 tot ƒ60, vette Biggen 26 tot 36, magore dito ƒ6 tot 9, Paarden tot Vetto Kooien late qual. tot o., 2do qnal. tot o., ödo qnal. tot o., stieren per bout tot o., vette kalveren tot o., vette 8chapen tot o., vette Varkens 22 tot 23 e., Varkens Londensohe markt 20 tot 20fc o. per KG. In Rundvee had de handel een stadig verloop; in Wolvee was do omzet, hoewel kleiner aanvoer, behoorlyk en in Varkens heerschte een kalmere haudel. Deventer, 19 Deo. Boter per J/s vat ƒ26.60 a 26.afw. 24.a ƒ24.50, per vat 11.60 a 18, per KG. 1.10 a f 1.26. Eieren 7.— a 9.— de 100 stuks. Oe toestand in Venezuela. Tot wederlegging van beschuldigingen en verdachtmakingen, dio in een deel van de Ainerikaansche pers tegen Duitschland wor-, den geuit wegens zijn optreden tegeo Vene zuela, constateert de ,,Köln.'Ztg." dat het voor Duitschland alleen er om te doen is een staat, die zijn verplichtingen niet na komt en die zich bovendien nog tot sohon- cLing van het volkenreoht liet verleiden, tot vervulling van rechtmatige eischen Le dwin gen, nadat alle besprekingen in der minne slechts hebben getoond, dat men van de Venczut>laansche regeoring op Mezen weg nooit iets zal bereiken. Voor zoover de man schappen der Duitsche marine den Veneaue- laanschen bodem hebben betreden, hebben zij dit alleen gedaan om wederrechtelijk ge vangengehouden Dui/tschers te bevrijdenzij gingen daarbij te werk op de wijze, waarop iedere staat dat* zou doen, die in zulk een toestand kwam. Duitschland denkt er niet aan, een land-oorlog togen Venezuela te voeren, en het onkole feit, dat de oorlogs vloot niet noomenswaard versterkt is en dat allo krijgstoerustingen te land achterwege blijven, toont duidelijk, dat men met mari tieme dwangmaatregelen denkt te kunnen volstaan. Duitschland meent zijn rechtma tige eischen langs den weg der blokkade te kunnen doorzetten; wanneer het echter een betere weg wordt aangewezen, dit tot het dool leidt waarnaar het streeft, dan is er geen roden waarom het dien niet zou be treden. Uit Caracas wordt van Donderdag aan de Matin" geseind dat de toestand onveran derd is. Volgens een gerucht zou de regeering van Venezuela besloten hebben, de voorwaarden dier verbonden mogendheden aan to nemen, maar president Castro laat dat tegenspre ken. Op een vraag wat er van dat gerucht was, moot Castro in woedo zijn ontstoken en ver klaard hebben dat de aanneming van een ul fcimatum onvoreenigbaar zou zijn met een be roep op scheidsrechtere. De vragen door En geland ©n Duitschland gesteld, beschouwde hij overigens niet als ultimatums in den eigenlijken zin. Zoo lang geen antwoord is ontvangen op het aan die mogendheden ge dane voorstel van arbitrage, is Castro niets voornemens, iets vorder in die richting te doen. Of do mogendheden het voorstel van pre sident Castro zullen aannemen, zal geheel afhangen van do waarborgen, welke hij kan aanbieden voor do getrouwe uitvoering der hem op te leggen verplichtingen. Vermoede lijk zal een gemengde commissie worden aan gewezen voor de invordering der douane rechten, waarvan een deel zal worden be stemd om in de behoeften der Venezuolaan- sche regeering te" voorzien en do reet onder de schuldoisohere zal worden verdeeld. Te Washington gelooft men algemeen dat de regeering der Vereenigde Staten zal wei geren om de ten-u itvocr-legging der door do 8ohoidsrechter8 aan Venezuela op te leggen verplichtingen te waarborgen. De gezant Bowcn zal van zijn regeering volmacht ontvangen om de gemeenschappe lijke belangen het best te behartigen, maar zonder dat de Unie zioh tot iets verbindt. De Duitsche regeering heeft Donderdag aan die van Engeland en Italië een nota ge zonden, waarin zij een algeheele blokkade der Venezuolaansche havens aanraadt, welke daardoor voor alle schepen, ook Duitsche en Engelsche zoowel als Amerikaansoho, geslo ten zouden zijn. Behalve do betaling der schulden, zal Duitschland verontschuldigingen verlangen. Blijkens een te Washington ontvangen te legram van admiraal Dewey Ls deze niet voornemens het Ainerikaansoh Antillen-eska- der gedurende het Kerstfeest samen te trek ken op de kust van Venezuela Vijf schepen gaan naar Trinidad, drie naar Curasao en de overige naar St.-Thomas, Pointe h Pitre, Mayaguez, San Juan, St-Kitt® en Antigua. Do Kajner van Afgevaardigden dor Ver- cenigdo Staten heeft een motie aangenomen, waarin zij verlangt dat haar mededeeling zal worden gedaan van elke veretandhouding of overeenkomst met Engeland of Duitsch land, alsmede van elke verzekering, door die mogendheden gedaan rakende den omvang en hot doel barer betooging tegen Venezuela. Reuters bureau te Londen verneemt, dat Engeland aan de Vereenigde Staten ant woordde met een voorstel van arbitrage over do Vonozaelaansche quaestdo, waardoor een bevredigende regeling waarschijnlijk wordt, doch het wil slechts met de Vereenigde Sta ten onderhandelen, met gehcele terzijdestel ling van president Gastro. Uit Willemstad wordt door Laf fan ge seind dat de leider der revolutionairen Mates verklaart, dat president Castro's be doeling met het vrijlaten van Hernandez was, dat laatstgenoemde hem zou helpen de anarchie die het gevolg van de revolutie, te onderdrukken, maar Hernandez bedriegt Castro en zal trachten hem uit het bewind te zetten. Castro's vrees voor de revolutio nairen blijkt uit de omstandigheid, dat hij Guorra cn andere belangrijke loidera in de gevangenis houdt. De rebellen von den Riera Penaloea en Montilla hebben do steden Rio Chico en Tu- cacas genomen en belegeren Coro, waar zij den watertoevoer hebben afgesneden. Castro heeft d© troepen uit La Guayra terugge trokken, omdat de opstandelingen op Cara cas aanrukken. Hij heeft zijn hoofdkwar tieren buiten de hoofdstad opgeslagen en legt verdedigingswerken aan. Hazerswouds. Gereformeerde Kerk. ZondsgmorgeD, wegéns ongesteldheid van den predikant, te halftlen: leeskerk. Des namid dags te twee uren: ds. Eerdmans, van Bos koop. Utreoht. Bevorderd tot semi-arte, de heeren M. A. v. An del, L. Hoedemaker en C J. Wegenaar. Bevorderd tot arts, do hee ren J. Bouma, L. D. v. Hengel en A. de Wever. Bevorderd tot tandmeester, mevr. D. F. Muntendamv. Coevorden en de heer W. O. Koldewijn. Ter gelegenheid van de a.s. jaar wisseling zal op 31 December, 1, 2 en 3 Januari personeel van do infanterie en artillerie ter beschikking woiden gesteld van den waarn directeur van het postkantoor alhier. Gisternacht omstreeks drie uren woodde ook boven don omtrek van Tiöl een hovtig onweer, vergezeld van storm, sneeuw en hagel. Eemige boom en werden ontworteld, doah overigen® i® geen schade aangericht. De orkaan, gepaard met onweer en sneeuw jacht, die ook bovon Leiden woedde, heeft blykens tal van berichten, zich over 'tgolieele land doen gelden. Te Qeesteren werd de wind molen van den heer Hilborst door den blik sem getroffen en brandde tot den grond af. Tengevolge van het Inslaan van den blik sem, ls de korenmolen van den heer Bosch, te Giethoorn, in vlam gezet on vernield. Do felle storm met hagelbuien van gister nacht bracht tegen vyf uren ln den morgea by het hoogwaterty te 8cheveningen een hooge zee. De golven bereikten hier en daar den strandmuur. De bommen welke nog niet opgetrokken waren, werden tot aan deD duin rand opgeworpen. Voor het Oranje-Hotol" werd een groot gedeelte van het zand mede- geslourd. De duinvoet zelf bekwam geen schade. Hot gebouw, waar de teatoonstolling voor het Boerenfonds wérd gehouden, kreeg eenige stormschade. Gisternamiddagtegenhalfvijf brak te Amsterdam een zware uitslaande brand uit in don manufactuur-winkel der firma Vroom D rees man, Utrechtocheetroat 138 bij hot F rode riksplein. Toen een der bedienden als naar gewoonte de liohten ging aansteken in de uitstalkast, geraakte bij ongeluk de vlam van don stok in aanraking met een der in do kast hangende tafelkleedon. De vlammen grepen zóé snel het brandbare goed aan, dat in een oogenblik alles in lichterlaaie stond en hot winkelper soneel haastig de vlucht naar de straat moest nomen. De huishoudster en do werkster vluchtten door het achterhuis. Hevig sloegen de vlammen spoedig uit de winkelkasten en reeds van het Rembrandtplein zag men in do verte een ware vuurzee. De brandweer was spoedig met de kool- zuurspuit ter plaateo en tastte daarop het vuur met eenige Vechtwaterslangen krachtig aanzoodat dc aangerukte stoomspuiten geen dienst behoefden te doen. Binnen een kwartier was de brandweer het vuur meester; de winkel brandde voor het grootste gedeelte uit; alles was tegen brand schade verzekerd. (A. H.) Omtrent het spoorwegongeluk te Gouda wordt nader gemeld: Kolossaal druk is het steeds te Gouda aAis. het Staatsspoorstation en op het emplace ment-, voornamelijk thans, met het overdruk ke goederenvervoer, waaraan niet weinig bijdragen de groote boom- en bloemkwoeke- rijen Ln den omtrek, als te Boskoop en el ders, die een grooten handel drijven roet het buitenland, in Europa en daarbuiten, en 't meeste wordt per spoor verzonden. Het per soneel heeft dan ook thans een veel omvat tender en dnikker werkkring, en dat er al les van hun oplettendheid wordt gevraagd, spreekt vanzelf. Het spoorwegongeluk, dab Vrijdagochtend te Gouda plaat® had, is dan ook misschien te wijten èn aan de enorme drukte, èm aan de mindere oplettendheid van het personeel. Goederentrein No. 1640, die te ongeveer halftwaalf uit d© richting Utrecht binnen kwam. moeet op het 5de spoor loopen, do C6nige lijn die vrij waa Door verkeerden 1 wisselstand kwam de trein evenwel op het 3do spoor, dot bezet was met pereonenmate- ricel. Dit materieel stond vast, ,,had lucht op", (een maatregel om te voorkomen dat do wagens door den hovigen wind aan 't rol len zouden gaan) konden dus vóór- noch ach teruit. De goederentrein, hoewel reeds met ver minderde vaart s too mende, liep met kracht togen deze vaststaande wagens. De schok was hevig. De machine en tender liepen links in hot zand, de daarop volgendo wagen® vie- len omver, de eerste links, de andere rechts; de laatste op een daarnaast liggend spoor, waarop ook materieel stond. Do wagens werden versplinterd, buffers gebroken, dikke ijzeren stangen afgeknapt, in één woord: een ontvettende ruïne. Do machi nist on do stoker wisten bijtijds van de loco motief te springen, doch de conducteur Zijl- stra, die den trein begeleidde, werd uit zijn appartement, dat in splinters werd geslagen door zijn medebeambten gered. Zijlstra, nau welijks aan den dood ontkomen, zocht, als goed ambtenaar, dadelijk zijn papieren bij j elkaar en gaf daarvoor blijk van activiteit.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2