N\ 13128 Diusdag O December. A*. 1902. feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. LEIBSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franc© per post 1.66. PRIJS DER ADVERTENT1EN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. - Grootere letters naar plaatsruimte - Kleine adrertentiëa ran 30 woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoaeseeren wordt 0.06 berekend. Leiden, 9 December. Vanwege do vereeniging „Do Laecken- Halle" alhier zal van 10 tot 24 December In iiet Stedelijk Mueum een tentoonstelling '.worden gehouden eener verzameling van historieplaten, betreffende de geschiedenis des Vaderlands, vroeger ln het bezit van dr. ',R. Fruin, thans van dr. P. J. Blok. De lijst 'bevat 101 namen. Morgen worden de leden der vereeniging tot een voorloopige bezichti ging in de gelegenheid gesteld. Do geloofsbriovon van het nieuw geko zen lid, den heer Van dor Vlugt, zijn giste- iren bij do Tweedo Kamer ingekomen cn com missoriaal gemaakt. Don 12don December zal in het Nut-s- gebouw alhier door den heer Van Esveld, leeraar aan de Rijks-veeartsenijschool te .Utrecht, een lozing gehouden worden voor dc leden dor Leidscho voreoniging tot bescher ming van dieren. Ten einde te bevorderen dat do belang rijke redo van den heer Van Esveld zooveel mogelijk ton voordeele van het dool der Vcr- coniging kome, zullen in deze bijeenkomst ook niet-leden kunnen geïntroduceerd wor den, waarvoor bij de leden van het bestuur gelegenheid bestaat. Bij do korpsen der infanterie is opgave gevraagd van een kapitein, genegen om bij het Instructie-bataljon te worden overge plaatst. De geweermaker G. A. M. Saraber, van het 4de regiment infanterie te Assen, is overgeplaatst bij het 4de regiment infanterie alhier cn zal de plaats innemen van den ge- pemsionneerden geweermaker Thonus. Do toestand van den minister van marine is heden zeer ernstig, niettegenstaande de .pacht vi-y rustig voorbijging. Hv M. de Koningin met haar geniaal en vensoliillendo dames on lie eren dor hof houding vermaakten zich Zondag cn giste ren met schaatsen rij den op den vijver in het koninklijk park van Het Loo. Naar men mededeelt, is bij hot ministe rie van koloniön bericht ontvangen, dat kapitein A. K. F. Swart, in Djamei ver mist, vermoedelijk verdronken ie. Kapitein Swart was te Soerabaia in gar nizoen. De gemeenteraad van Deventer heeft don heer A. van der Wouden bonoomd tot vasten leeraar in de wiskunde on natuur- kundigo aardrijkskunde aan het gymnaeuvn aldaar. De correspondent to Schwerin van do „N. R. C." schrijft: Koningin Wilhelmina heeft aan de bedien den op Rabonstoinfeld onderscheidingen ver leend in den vorm van zilveren en bronzen medailles van de orde van Oraujc-Nassau. Tijdens haar verblijf alhier heeft do Ko ningin, ovenals groothertogin Marie, gepo seerd voor don schilder prof. Sohrettor uit Innsbruck, die hier dikwijls werkt. Het por- 'trot moet zeer goed uit zijn gevallen. Aan den "heer O. Olie, vioe-consul van België to Paramaribo, is op zijn verzoek cer- i_vol ontslag verleend als zoodanig. Met zekerheid zoo schrijft men aan de ,,N. R. O." kunnen wij mededeclen, dat de meerderheid van liet collego van cu- i ratoren der Theologische School te Kampen heeft verworpen het voorstel van den be noemden hoogleeraar dr. H. Bouwman te Hattem, om de al- of niet-aanneming van zijn professoraat afhankelijk te stellen van hot uitschrijven eener vervroegde Generale S.vnode dor Geref, Kerken. De curatoren hebben dr. Bouwman doen weton, dat hem tijd van beraad verleend 'wordt tot de eerstvolgende curatoren verga- dcring, welke 18 dezer staat gehouden te worden. Neemt dr. Bouwman alsdan dc be noeming niet aan, zoo zullen curatoren di rect overgaan tot benoeming van twee an dere hoogleeraren. Zooals bekend is, heeft cis. Van Schelven voor zijn benoeming tot hoogleeraar bedankt. Do heer J. A. Presburg, uit Amster dam, directeur van „Haagsch Mannen koor", is gokozen tot directeur der zangver- eemiging Oefening en Uitspanning" te 's-Gravenhagc, er heeft deze benoeming aangenomen. Op 31 October 1903 hebben de volgende garnizoensveranderingen plaats: van bet 4de i reg. vesting-art. de 1st© conip. van Helle voet 9luis naar 's-Gravenhagode 3de van Willemstad naar fs-Gravenhagcde 4de van 's-Gravenhage naar Willemstad, de 5de van 's-Gravenhage naar Hellevoetsluis. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben ongeschikt verklaard voor het gobruik van motorrijtuigen de volgende wegen: in de gemeente Voorhout: den lsten Zandsloot- weg, den 2den Zandslootweg, den 3den Zand- slootweg en den Engelscbea weg; in de ge meente '8-Gravendeel: het Weesje, den Krommen Elleboog of Achtersten Kruisweg, den Smidsweg, den Middclsten Kruisweg, den Eersten Kruisweg en den Boenderswcg, en in de gemeente Maasdam: den Hoogen weg, den Lagen weg, den Krommen Elleboog en den Smidsweg. De heer G. Nijpels, k .pitein van den ge- neralen staf van het leger in Nederlandsch- Indië heeft, ten behoeve van de ethnographi- sche verzameling aan den hoofdcursus, ge schonken een collectie wapens en een collec tie voorwerpen tot huishoudelijk gebruik, een en ander afkomstig uit Atjeh. Bij Koninklijk besluit van 19 Nov. 1902 is aan den heer G. Nijpels voornoemd toege kend dc zilveren eerepenning bedoeld bij de Koninklijke besluiten van 24 Mei 1897 en van 22 Juni 1898 als blijk van waardeering zijner belangstelling in 8 Rijks wetenschappelijke en kunstverzamelingen. Sts.-Ct Naar men on9 mededeelt, is de benoe ming- van den heer dr. J. R. Slotomakor de Bruine, predikant bij de Ned.-Horv. Ge meente fcc Middelburg tot directeur der wees- inrichting te Neerbosch niet voorafgegaan door een sollicitatie of eenigen anderen stap zijnerzijds. Zij heeft don betrokkeno bereikt zooals een beroep een predikant bereikt. Binnen drie weken, evenals bij ieder beroep, zal de be noemde beslissing dienen tc nemen. MG.) Naar men aan ,,Do Tol." mededeelt is besloten, bij de keuze van een Minister van Marine, welke eerlang gedaan zal worden, niet te letten op de politieke partij, waartoe do geschikt geacht wordende persoon be hoort. In dit verband is het oog geveetigd op den gep. vice-admiraal Mac-Léod. Vanwege" de Nederlandsche Opera is tegen hedenavond tc Amsterdam „Tannhau- ser" aangekondigd. De mogelijkheid bestaat echter dat do solisten in hun weigering om op te treden volharden on door den heer Van der Linden in gebreke gesteld worden. Mocht zulks geschieden, dan zal niettemin een volledige opera kunnen worden opge voerd: „Orpheue." Reeds heeft een der da mes-solisten, die zich bij de combinatie bod aangesloten, besloten weder op te treden, zoodat alle rollen in „Urpheus" bozet zijn, terwij], zooals men weet, koor, orkest, enz. er niet aan denken de directie in den steek tc laten. Dat het den solisten mot dit geschil ovor betaling van honorarium feitelijk om een reorganisatie te doen is, blijkt wel uit het feit, dat zij Zondagmiddag, toen do heer Van der Linden, die inmddcls geld had bijeen gebracht, hun betaling aanbood, weigerden, de achterstallige gage in ontvangst to ne men. Hun raadsman is rar. Biedorlack, die op grond van door den Hoogen Raad gewo- zen arresten, overtuigd is, dat do 6oli6ton niet verplicht waren op to treden, nu op den vervaldag zei ven, den lsten December, het verschuldigde salaris niet aan lien was uitbetaald. De raadsman van den heer Van der Lin den is mr. Van Gigch, die van oordeel is, dat de solisten, vooral nu de heer Van dor Linden betaling heeft aangeboden, geacht moeten worden het contract to hebben ver broken en dus waarschijnlijk een loelijke pijp zullen rooken. Aan ,,De Tel." wort gemeld: Dc Technische afdecling der Nederland sche Opera, directie O. v. d. Linden, heeft zich geconstitueerd tot een vereeniging, hoofdzakelijk met het doel, do matorieelo be langen dor leden to behartigen maar tevens, zoover hun krachten het toelaten, do belangen der Ned. Opera, die ook de hunne zijn, te steunen. De leden der vereeniging hebben tot hun bestuur gekozen de hoeren A. Carton, president, Math. C. J. Albors, secretaris, S. B. Benavcnto, penningmeester. Door de leden van hot Ned. Opera^orkeet is een vereeniging opgericht, onder don naam van: „Vereeniging van Nederlandsche Opera-musici welke ton dool heeft do be langen der Ned. Opera-musici to beharti gen. Tot definitieve bestuurderen zijn goko zen de heeron: S. Logcher, voorzitter; M. Bing, 1ste secretaris; A. Has chert, 2de secre taris; M. Bijnevelt, penningmeester, cn E. Beetz, commissaris van toezicht. Tot de ver eeniging traden direct 40 leden too. De heer Orelio zal Woensdagavond te Arn hem met de Nederlandsche Opera zijn jubilé vieren. Althans in de Arnhcmsche bladen wordt voor dien avond „Faust" aangekon digd. Het zal de eerste avond zijn dat do heer Orelio van zijn houding tegenover do Opera blijk zal moeten geven. Tot dien avond beeft hij nl. verlof,, niet op to treden. Uit Brielle schrijft men aan de ..N. R. Ct.": Aan het asyl voor oude en gebrekkige zee lieden te Brielle ontbreekt altijd nog één. vleugel Het hoofdgebouw is in 1872 opge richt uit bijdragen van de Nederlandsche na tie, daarin voorafgegaan door wijlen Z. M. Koning Willem III. die zich zeer voor deze stichting interesseerde; terwijl de noordelijke vleugel een geschenk is van mr. Alexander Ver Heull. Na dien tijd mag zich deze zoo bij uitstek nuttige instelling niet bijzonder meer verheugen In do belangstelling van ons volk, dat zooveel hart heeft voor het „zeevarende volk", zooals men in de 17do eeuw gewoon was te zeggen. Van schenkin gen of legaten hoort men bijna nooit. In plaats van groote inkomsten, kwamen or zware uitgaven, doordat men bij den opbouw van het hoofdgobouw gebruik had gemaakt van een soort zandsteen, welke door den in vloed van de buitenlucht verteert, in die ma te zelfs, dat men do afgebrokkelde gedeelten tusscken de vingers tot stof kon wrijven. Een" vrij omvangrijke restauratie is daarvan het gevolg geweest, die een grooten hap gedaan heeft, in do financiën van hot gesticht. Maar het gevolg is toch, dat nu het gebouw weer een waardiger aanzien heeft. Toch, met zijn éénen vleugel en een gras vlakte or voor, ziet hot er niet uit als een stichting van een Koning der Nederlanden en zijn volk. Om toch iets lo doen, heeft do vereeniging „Floralia" verzocht een vleugel van lovend groen on. bloomen op dio plaats to mogen bouwen, waartoe haar do grond tot wede re p zeg ge ns zou afgestaan wordon. Tevens zou dat gedeelte ook voor haar tuin dienen, terwijl zij, met eenigo subsidie van de stichting, het geheel zou omrasteren en de leelijke dwarspaden verleggen. Mocht do commissie van beheor dit verzoek toestaan, dan zal men niet, gelijk thans, mot eenige schaamte het historische plekjo aanwijzen, waar onze Koning te midden van zijn volk cn in tegenwoordigheid van den geschied schrijver Motley, do woorden uitsprak: ,,Ik ben cr t-rotech op Nederlander te zijn." Moge dit plekje, waarachter hot toevluchts oord voor oude Nederlandsche zeelieden op rijst, door onze natie niet to veel uit hot oog verloren worden. De nestor der Christelijke onderwijzers to Groningen, de heer J. Meyrion, hoofd der Clir. School op Schoolbolm, heeft feest gevierd. De heer Meynen herdacht namelijk den dag, waarop hjj vóór 40 jaren als Chr. onderwijzer to Groningen ln functie trad. Hot schoollokaal, alwaar de jubilaris gewoonlijk onderwijs geeft, was versierd. Door 600 leerlingea werd den lieer Meynon een liéd toegezongen, waarna zU allen voorby den jubilaris defileerden. By monde van den heer LulthofT werdon den heer Meynen namens onderwyzere, oud onderwyzors, leerlingen en oud-leerlingen cadeaux aange boden, bestaande in een bureau ministre, een pledeata! en een album. Het bestuur der Chr. Scholen complimenteerde den Jubilaris, evenals de hoofden der Chr. 8cholen. Zoowel door het Bestuur als door de hoofden der Chr. Scholen, werden den 73 jarigen hoofd- onderwyzer geschenken aangeboden. A. s. Woensdag-namiddag wordt den leerlin gen door don jubilaris eon feest gogoven. Het stoomschip ,,Godé", van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Doo. van Port-Said; do „Malang", van Java naar Rotterdam, vertrok 7 Dec. van Mareeille; do „Rijndam" vertrok 7 Deo. van Nieuw-York naar Rot te rdamde „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, pa&scerdo 7 Dec. Kaap Carvooi- ro; do „Solo" vertrok 8 December van Rot terdam naar Batavia; do „Chemnitz", van Java naar Amsterdam, passeerde 7 Deo. Suez; de „Potsdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 8 Dec. Lizardde „Zaanland", van Amsterdam naar Buonoe- Ayrce, vertrok 4 Deo. van Duinkerken; do Kaiser", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Dcc. te Suez; de Ambon" ver trok 7 Dec. van Padang naar Amsterdam de „Merapi", van Java naar Rotterdam, passeerde 8 Dec. Gibraltar; de „Rotterdam" arriveerde 8 Dec. van Rotterdam te Nieuw- York. Benthuizen. Door den onbozoldigden ryks- veldwachter L. Vermeulen, alhier, is procos- verbaal opgemaakt tegen H. v. d. M., te Berkel, die zich mot twee andere personen en twee honden in het Jachtveld bevond in den Binnen- wegschen polder onder Zegwaard, voorzien van een geweer, doch zonder vergunning van don eigenaar van het jachtrecht. Bodegraven. De heer W. Verburg, alhier, is horbenoemd als kerkvoogd der Ncd.-Herv. Gemeente. De afdeeling Bodegraven en Omstre ken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal Donderdag 11 Deoember a. a des avonds tc half acht in het hotel „Van Haaften", alhier, een openbare vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de heer H. B. Hylkema, zuivelconsulent van do Goldersch-Overijsolscho Maatschappij van Landbouw. Het onderwerp van den spreker is: ,,Dö melk in onzo dagen beschouwd." liuarlemmermeer. Naar aanleiding van een daartoe bij den burgemeester dezer ge meente van den Commissaris der Ko ningin in doze provincie ontvangen aan schrijving, wordt aan belanghebbenden me degedeeld, dat- hot onderzoek naar dc gc- oefend~oid van de lotolingon der lichting 1903. die wonsohen te dingen naar hel. be wijs. koterij voor militaire bekwaamheid, •hetzij voor lioha-molijke geoefendheid, dan wel voor beide, voor de jongelieden uit deze gemeente zal worden gehouden te Haarlem tuascben 1 en 18 Januari 1903; voorts dat zij die aan bedoeld onder soek wonsohen deel to nemen, zich daartoe vóór of uiterlijk op den 20sten December a, a ter Secretarie dezer gemeente moeten aanmelden, en dat tot het onderzoek uit sluitend worden toegolaten zij dio hebben deolgenomen aan de loting voor de lichting 1903 en zioli overeenkomstig do vorenstaan de ter zake gedane mededeel ing tot deelne ming hebban aangemeld. llaserswoudo. De armverzorgers der Gereformeerde Kerk warden weder verbiyd met een gift van 26 gulden voor de armen der Gemeente. KatwUk-aan-Zee. Zich gistermiddag om- atroeks balfvier op bet ys bevindende, zag do inspecteur van politie N. Verkalk den schoen maker G. Bik, wonende te Katwyk aan-Zoe, op den Ryn alhier in een wak rydon. Onmiddeliyk snelde de Inspecteur toe en had het geluk, plat op het ys liggende, den reeds zinkenden persoon te redden. Voorhout. Hedenmiddag had alhier een droevig ongeval plaate; een der theologische 6tudenten van het Groot Seminarie te War mond viel, terwyi hy met andere hoeren stond te praten, zoo hard op het ys, dat diens schouder ontwrichtte en hy por extra ge legenheid naar Warmond vervoerd werd. Naar wy vernemen is de ontwrichting zóó erg, dat de schouder moet gozet worden. Woubrugce. Bij do Ned.-Herv. Gom. al hier is herkozen tot ouderling de heer K. Overvliet, on als diaken do hoor C. Jonker. Do heor H. do Boor Pz., alhier, is be noemd tot boekhouder bij de Ncd.-Herv. Diaconie, in do plaats van den heer Wicliora, wogons vertrek naar elders. Zegwaard-Zoetermeer. Aan den rykaveld- wachter jachtopzienor (brigadier titulair) P. Baggerman ia op zyn verzoek eervol ontslag verleend In do plaats van den heer I. Heemskerk, dio niet herkiesbaar was, is tot ouderling van de Ned.-Herv. Gemoonto alhier gekozen do heer M. Karens, die de bonooming heeft aan genomen. Op Woensdag 10 Dec. a. s. zal alhier gelegenheid worden gegeven tot kosteloozo inenting en herinenting en wel van 12 tot 2 uren ten huize van dr. Meerburg en van 1 tot 2 uren ten huize van dr. Vriesman. Alweer een wandeling door hel Rljks-Elhnographlsch Museum. Zondag had do directeur van bot Rijks Ethnographisch Museum, dr. J. D. E. Schmeltz, weder de gelegenheid geopend voor een rondleiding door hot Museum, af deeling China en Japan, in het gebouw Ra penburg 67. Door een 40-tal poreonen, voor 't meeron- dcol gevormd door het personeel van dc fir ma Brill, alhier, werd daarvan gebruik ge maakt. Nadat do tentoonstelling was bezich tigd, meer in het bijzonder datgono, wat in verband staat met hot vak der typografen, werd door den directeur een kort© schels go goven van het ontstaan van schrijven on drukken. Hij begon mot er op te wijzen, dat het tcekenen ouder was dan hot schrijven en reeds dagteekendo uit de allereerst© tijdon. Hot beeldenschrift geeft de zaak zelve, terwijl het woordenschrift het woord geeft voor de zaak. Men vindt het in Egypte, Chi na, Mexico, Indiö, Noord-Arnorika, Slille- Zuidzco-eilnnden, Nieuw-Calodonia en op do Paloa- en Paasch-eilandcn. ln het laatst© hiëroglyphenschrift bestaan nog geslachts lijsten van de hoofden dos volks. Het bccl- donschrift heeft het voordcel dat het wordt verstaan door volken, die eon verschillende taal sprekon. Het hodendaagsche Chineosche schrift is een vervormd beeldenschrift, dat in het go- heole Chincesche Rijk begrepen wordt. In China werd dit schrift uitgevonden door een der koningen, duizendcD jaren voor Chris tus. Uit hot Chineesch is het Japanneesch voortgesproten en de Japonncozcn hebben zich goede leerlingen getoond. De calligraphio vindt Ln Japan groote. waardeering on sier lijk schrijven wordt als een groot© verdien ste aangerekend. Daar is het schrijven weder geworden het uitgangspunt van het tceke nen cn derhalve bestaat liier een nauw ver band tusschen 6chrijf- en toekenkunst. Bij dit volk, zoowol als bij do Chineezen bestaat een groote vereering voor geschreven en bedrukt papier. Het wordt voor een be wijs van slecht© opvoeding gehouden op een boek te gaan zitten of te trappen op een stuk beschreven paipre. Gebruikte penseelen worden niet achteloos weggeworpen, maar verzameld en bij hoopjes neergelegd bij den tempel van Sugawara-na- Miohizane, den God der schrijfkunst. Een groote stap op den weg der bescha ving was het, teen uit het schrijven de druk kunst ontstond. Do eerste schrede hiertoe was het versieren der kleedingstoffon. 1 jij dit stuk werd door den heer «Schmeltz gerui- men tijd stilgestaan en menige wetenswaar digheid uitvoerig medegodeeld. Lang voordat Laurens Coster de boek drukkunst uitvond was zij reeds in t-Jrina be kend. Do eerste teksten werden in steen ge beiteld en hiervan afdrukken genomen (pl.m. 177 v. C.); in 905 werden door Fang- Ying-Wang de houten planken uitgevonden. Van 9601280 werden lettervormen uit ko per en lood gebruikt, maar wegons de duur te worden ze weder ter zijde gelogd en koor de men tot do houten plankon terug Ook werden vormen van klei later gebruikt en om dezelfde redenen weder verlaten. Nog heden drukt men mot houten plan ken, waarin de karakters worden gesneden. Eon good houtsnijder verdient aan 1000 woorden slechte f 1. Alle planken, die voor hot drukken van den bijbel bonoodigd zijn. ko6ten ten naastenbij 1200. Hot drukken geschiedt door mot eon bor stel over het papior, dat op de mot verf bo atreken plank is golegd, to wrijven. In Ja pan gebruikt men in plaats von eon borstel oen t a m b o n (bamboezoh bal). Eou good werkman kan dagelijks 2000 afdrukken maken, terwijl men van eon plank 15,000 afdrukken kan verkrijgen vóór do vor men versloten zijn. De oudste oouront dor wereld is do Pokingor Staatscourant. In 1695 werd in Japan het eerste kleuren - schrift vervaardigd, welko kunst haar top punt boreikte in 1760 en in de laatste helft der vorige eeuw de nationale school hoeft voortgebracht. Hokasaï is do meoet bekende moester uit dezo school. De in het Museum aanwezigo kunstwerken o. a. landschappon en visschen werden tor kenschetsing van dezo kunst vertoont, alsmede een aantal planken, die voor het werk hebben gediend. Boido eoriea zijn afkomstig uit eon zcor groot© verzameling die voor het Museum in het begin dezee jaars van oen overleden lief hebber in Duitechland verkregen is. Hoden wordt nog op hot gebied van kleu rendruk veel schoons voortgebracht. Als be wijs daarvan werden een aantal afbeeldingen vertoond van Japanscho voorwerpen, goden beelden enz. Do aanwezigon toonden voel belangstel ling voor deze populaire uiteenzetting, dio als gewoonlijk door den heer Schmeltz word veraanschouwelijkt door het vortoonon van voorworpen en afboeldingon. Wij zijn er van overtuigd dat do directeur op deze wijzo niet alleen medewerkt tot verspreiding van nuttige kennis en wetenschap ondor do volks klassen ,maar ook krachtig zal bovordoren do liofdo van het volk voor onzo Musea. De Nobel-prijs. Het wordt bevestigd, dat van de Nobel prijzen van dat jaar do prijs voor do ge wichtigste ontdeking op het gebied dor phy- sica is toegekend aan do prof. dr. H. A. Lorantz, te Leiden, en prof. dr. P. Zeeman, te Amsterdam. De prijs, die bedde geleerden moeten dec- lon, bodraagt ongeveer 100,000. Dr. Hendrik An toon Lo rente word in 1853 te Arnhem geboren, studeerde t© Leiden cn promoveordo hier in 1875 tot doctor in do wis- cn natuurkunde op een proefschrift, gehiteld: „Over de theorieën dor terugkaat sing on breking van het licht". Van 1872 tot 1877 was hij leeraar aan de burger-avondschool te Arnhem, terwijl hij sedert Januari 1878 liet hooglcoroarsambt bekleedt aan de Rijks-univeraiterit to Ledden. Ondor zijn voornaamste werken wordon, be halve vele verhandelingen in liet bekende workjo „Onze Iioog leeraren", g/noemd: „Leerboek der differentiaal- en integraal rekening en van do eerste beginselen der analytische meetkunde, met liet oog op de toepassing in do natuurwetenschap"; „La théorie ólcctro-magnétriqr do Maxwell et son application aux oorpB mouvente"; „Vorauoh einer Theorie dor olektrisohen und optischen Ersoheinungen und boweg- ten Kö per". Met den hooglcoraar Zeeman deed hij bc- lamgrijko onderzoekingen aangaande het verband tusschen magnetisme en lioht; op dit gebied had de een het experimenteel, de ander liet theoretisch onderzoek voor zijn rekening genomen en het ia do ontdekking op dit gebied door boido geleerden gedaan, dio hon thans voor den Nobel prijs in aan merking dcod komen. De Amstordameoh© hoogleeraar Pieter Zeeman word den 22ston Mei 1865 te Zon- nemairo (Zeeland) geboren. Na zijn eerste opleiding te hebben erlangd aan de hoogoro burgerschool to Zicriksee en daarna nis toe hoorder furn hot gymnasium to Delft, ging bij te Ixriden studceren in do wis- en natuur- kunde «mi promoveordo daar 18 Januari 1893 op een academisch, proefschrift, gebit rid ..Metingen ovor liet vorsohijneel van Korr bij polaire terugkaatsing op ijzer, kobalt en nikkel". Daarna werd hij lector aan do Lcidscbo universiteit, welke functie hij op 1 Januari 1897 aan de universiteit dor hoofdstad ging vervullen. Het was tusascfaen de jaren 1897 en 1899 dat zijn bovengenoemde onderzoe kingen met prof. Lorentz vielen, en do door hem gedane ontdekking was oorzaak dat hij «laarvoor èn door do Weoncr Academie van Wetenachap.peo, 6n door Parijscho Aca démie do» Science» werd bekroond. Op 17 Januari 1900 word hij door don Anieterdamschen Raad Uj. hoogleoraar aan de universiteit te Amsterdam benoemd, wrik ambt hij op 12 Maart d.a.v. aanvaardde mot eon rode over Experimenteel© onder-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1