No. 13114 Zaterdag 33 IN oveinbcr. A°. 1S02. i§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven, Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. STEMMEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden I l f 110. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sym 1.30. Franco per post 1.65. PRIJS DER ADVERTENTIÜN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiön.van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor het inca38eeron wordt f 0.05 Derokend. Burgemeester en Wethouders vau Leiden, Gezien het adres rao de wed. P. VAN DER MOST VAN SPIJK, houdende vorzoek om ver gunning tot oprichting van een Rookerij in het perceel Haarlem nierstraat No. 142, kad. bekend Bectio H No 985; Gelot op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven b;j deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag 5 December aanst. 'a voormiddags te elf ureo, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezworen tegen dat verzoek in te brengen. Durgemeestor en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA. Weth., loco Burg. SI Nov. 1902. VAN UEYST, Seoretane. Zyt ge wel eens op oen concort goweest? fk weet wel, dat dat tyjna een onnoozolo vraag gonoemd worden zal, waar er tegen woordig maar weinig monschon meer zijn, die er nooit zlJn gewoost, ovon weinig zou Ik haast zeggon, als or vroeger waren, die er wol kwamen; maar ik moet die vraag toch wol doon, om er oen andere op te laten volgen, dus: liobt gy wol eens op dat stem men gelet? Daar werd, meestal op do piano, do toon aangegevon on nu deze, dan die kwam met zijn viool er even bjj, tokkelde de snaar, en al6 do toon van viool on plano niet samen- stemden, dan werd de snaar wat meer gespan non, of straks, als zij to veel was gespannen, wat losser gelaten, tot toon van viool en plano één waren. Soms kunt gy het onder 't epolen oen violist nog wel eens zion doen, als do warmte haar geweldigen Invloed op snaren doet bemerken, en gauw weer even do snaar aangoschroefd worden moet en het spel kan worden hervat. En als het concert uit is, dan staat ge onder meer verbaasd over de eenheid van tonen. Wat 'n prachtig gehoell Wat 'n heerlijke harmonieI Wat schoon concert! Verboeldt u eens, dat dat stemmen vooraf, dat toch wol eens vervolend klinkt, dat ting tang; die aangegeven toon op de piano en dan die vlngorbowoglng van den violist, dio aan do snaar den juisten toon wil ont lokken, dat ting, ting, tingmaar verbeeldt u oens, dat dat stemmen vooraf niet plaats had, en go gingt zitten luisteren en go hoordot hier eon toon en daar weer een, die valsch was, een dissonant, die ton slotlo, telkens weer zich herhalende, het mooie geheel bedierf, zoodat gij de handen aan de ooren moest houden on hoen gingt, hoe oer hoe lievernietwaar, dan vat ge nu wol, hoe 'n ontstemde boel 't zou worden on hoe, wat u nu mooi en liefelijk en welluidend in de ooren klinkt, straks u vreeselljk zou doen opschrikken en van streek brongen, en hoe goed het is, aLs de musici vooraf hun instrumenten goed en zuiver hebben bestemd. Men heelt liet woord concert ook wel eens ovordracluoiyk gebruikt en spreekt dan van het volkorenconcert, het maatschappelijk con cert, het huwolyksconcert, het liuiseiyk con cert, en men zou ook kunnon spreken, al doot men dat niet, van een concert op zijn ééntje. Wat is hot daar vaak een ontstemde boel 1 Van het volkerenconcort behoef ik dat niet te bewyzon, daarvoor zlJn nog in onzen tijd de bewijzen to over. Daar geven de grooten, de machtigen don toon aan, andero grooten Bpelen moo op denzelfdon toon, nolens, volens, en de kleinen schreeuwon er tegen in, maar de grooton gaan door, want zU willen naar dio kleinen niet luistoren al hooron zy zelf wel, dat hun instrumenten veel te Jaag zyn gestemd, en 't volkerenconcert levert een disbarmonio op. Wilt gij 't anders hooren, best; de groote volkeren van Europa dienen het imperialisme, volgon de veroverings poli liek, brongen de macht van den sterkste in praktyk en de kleinen schreeuwen „ach en wee," roepen om recht en gerechtigheid, maar do grooton lachen om die kleinen, alsof zy 't zouden weten en hot volkerenconcert Is ontstemd, vreeselyk ontstemd. En hoort eerst den zang op het gebied van het maatschappelijke leven. Gepoogd wordt, met allen ernst wordt dat gepoogd, om de groote en hooge scheidsmuren wat neer te halen, die sinds overoude tyden tusschen do menschen waren opgetrokken en stevig gehouden; er komt al meer en meer licht, waar het vroeger heel of half duister wae, en nu komen te midden van die toongevers voor een betere toekomst, wie ook mee wil len doen, en die, omdat zy van het zingen niets weten, geen verstand hebben, beginnen te schreeuwoD, en als zy niet schreeuwen kunnen beginnen te schelden, of ook wel die als zy 't met schroeuwen on schelden niet winnen kunnen, beginnen te gooien. Het concert is verstoord, de toon is verbroken, do harmonie is weg. Op maatschappeiyk ge bied zyn er weinig menschen tegenwoordig byeen te brengen, die een concert kunnon geven. Er is geen samenwerking, de een geeft den toon aan, maar een andere doet or aan stonds dop zijnen,soms een heel schrillen,tegen over hooren, en wy hooron, on houden onze ooren toe, om dat akelige maar niet to hooren. Komt eons in meer dan één huis Als vader „ja" zegt, zegt moeder soms dadeiyk daarop „neon". Vader past op do kleintjes en moeder gooit ze met handen vol weg, of not zoo good omgekeerd, moodor is een trouwo zorg in haar huis, on vader brengt hot meosle door buitenshuis. Wat 'n geknor, een berispen van ouders op hun kinderen, om niots. Wat 'n nyd en afgunst tusschon broeders on zustors. Pa, mag ik dat wol hebben van Keosmoeder! Mientje wil my ook niet oens laton spelen, enz. onz. 't Is soms in huis eon leven, dat inderdaad weinig op oen melodio golykt, maar ieder schreeuwt on raast en tiert soms op zyn manier, de een schreeuwt door de woorden van don ander heen, en 't is één ontstemming, die ge waarneemt. En voeg ik daarby nu hot concert, dat sommigen goven op hun eentje, dan mag ik u misschien niet alle concerten, die er gogo- ven worden, hebben doen by wonen, maar dau kunt gy uzolven er de andere wel by donken. Daar zit een Nurks, nu dien kent go wel en behoef ik u niet meer te loekenen; daar oen driftkop, dio zich om iodoro kleinigheid opwindt in zyn ééntje, ziet dat roode gezicht maar eens; ginds een afgunstige, die bleek wordt van nyd, omdat hy verneemt, dat die of dio dat fortuintje heeft; eldersvult zo maar aan, die concertgevers op hun ééntje, met hun valsche tonen, brommend, trillend, brullend, scherp; wie waagt er zich by? wie houdt er zich niet liefst heel ver van af? Stemmen, myne heeren en dames I roept de orkestdirecteur u toe. Mynheer, uw toon is te hoog, of Mevrouw, uw toon moet wat hoogor, andera kunt gy er niet by blyven. De orkestdirecteurhebt ge wel eens gezien, hoe spelers en zangers naar hem zien, als om van hem af te lezen als van het stuk muziek den toon, dien zy moeten aanslaan, wannoer zy moeten invallen, w.an- neer ophouden, wanneer zacht, wanneer forto, fortissimo spelen of zingen zoo 'n orkost- directeur, wat een heeriyk man, man van gezag. Wy missen hem op het concert, dat er op het tooneel des levens gespeeld wordt, niet, al zien wy hem niet. Daar is een onzichtbare orke8tdirectour, die wenkt, do toon wordt aangegeven, allen stemmen hun instrumenten daarnaar, het concert begint, de directeur hoort, ziet alles, de concertgevers zien naar hem op, vreezen hom, hebben ontzag voor hem en als het concert Is geëindigd, applau disseert het publiek en de spelers bulgen dankbaar en voldaan het hoofd, de directeur ontvangt een welverdienden krans en er gaat een geroep over uit: hoe prachtig, hoe mooi f Was 't maar zoo, al kon 't zoo zyn. Maar de menschen buigen, bukken, gehoorzamen alleen voor wat zy zien, en daarom is er zoo menig concert, waar de instrumenten ontstemd zyn en 't eon akelige boel is; want die onzicht bare orkestmeester is het geweten. Niemand wordt ooit een goed musicus, die goon muzikaal gevoel hoeft, en op het concert des levens, wèAr 't ook gegevon wordt, In 't groot of in 't klein, moet men gevoel hebben voor hot zedeiyk schoone, dat Is het geweton, om er naar te kunnen luisteren en er aan te gohoorzamen. Gevoel ls het eerste en dan wil. Den meester kunnen volgen maar ook willen volgen. Wie oigengerechtig is, slaat den toon mis en verstoort het concert. Wie oigenwys ia en 't beter wil weten, dan hy, die het orkest dirigeert en den toon aangeeft, ver stoort de harmonie. Wie zich niet ondorwerpt aan het gezag, brengt den vrede in gevaar. En hy gaat straks heen, onvoldaan, omdat hy over zichzelvon niet voldaan wezon kan. Wie ooren heeft om te hooren, dio hoorei Hetconcert gaat door, spelers en hoorders kunnen genieten, als alles oonstemmig is, gostomd op den toon der waarheid, der go- echtighoid en der liefde. Leiden, 22 November. De uitslag van de verkiezing vHn vier leden van. de Kamer van Koophandel en Fabrieken alüior is als volgtIngeleverd waren 106 stembriefjes. Er werden geen briefjes van onwaarde verklaard. Hot aantal gel dige stemmen was dus 106. Uitgebracht werden op de beerenF. L. C. Driessen 106, C. C. Tieleman 104, M. fl. van Waveren 101 en J. Zaalberg 100 stemmen, die derhalve herkozen zyn. Verder waren uitgebracht 2 s'emmen op don heer G. F. Tnnp en Óen op de Leeren W. H. Schmier, P, van Crauen- burgb, Jacs. Creygulon, HeniJ Damon, J. P. Driessen, Th. lloogenstraten en P. J. van Hoeken. Prof. dr. Th. H. Mac Gillavry herdacht don dag, waarop hy voor 26 jaar het ambt van hoogleeraar aanvaardde aan de Leidscbe lloogeschool, met een rede over „De wetén- schappojyke beoefening der geneeskunde". De hoogleeiaar ontving velo biyken van belang stelling zoowel van collega's, leerlingen en oud leerlingen en vrienden. Bijzondere leeste- lykheden hadden op vorzoek van den jubilaris echter niet plaats. Benoemd tot kantonrochter-plaatavei* vanger in hot kanton Leiden, mr. H. M. A. Coebergh, advocaat-procureur en candidaat- notaris te Lelden. By Kon. Besl. Is benoemd tot lid van de by Koniukiyk Besluit van 8 Maart 1899 ingestelde Püarmacopoe commissie, dr. W. Nolen, hoogleoraar te Leiden. Aan don heer J. de Lange, te Lelden, op zyn verzoek, mot Ingang van 1 Januari e. k., eervol ontslag verleend als agent der Ryka- verzekenngsbank. Voor het Examen Wiskunde L. O. is te 'a-Gravenhago geslaagd de hoer A. J. J. Ver- brugge, uit Lelden. Voor het examen M. O. Boekhouden is te 's Gravenbage goslaagd de heer F. C. Misset, uit Aalsmeer. Ned.-Herv Kerk: Bedaukt Ia yoor Krim pen a/d. Lek, door ds. B. van der Wal, te Wadding8veen. Schalk Burger Is te Amsterdam, de heer Fischer te 'a-Gravenhago teruggekeerd. De heer Weasels uaat Dinsdag a. e. van 's-Gravenhage met zyn gezin naar Londen om van daar enkele dagen later naar Zuid Afrika terug to keeren. Ook het vertrek van den heer Wolmarans is aanslaande; diens gezin biyft echter te 's-Gravenhage, daar hy voornemens ia daarheon terug to koeren, indien de omstandigheden het toelaten, na regeling van zaken in Zuid Afrika. Na een onrustigen nacht was de minister van marine hedenochtend weer eenigszins beter. Lty neemt thuis zyn ambtsbezigheden waar. De „Ingenieur" deelt mede, dat het twee jarig verlof wegens ziekte van den ingenieur late kl. bU den waterstaat en 's lands B. O. W. in N.-Indië, A. C. Nieuwenhula, met 6 maan den verlengd is. Het kantoor te 's-Gravenhage van het Generale Boeronhülpfonda, onder beheer van den thesaurier, den heer Brebner, heeft thans 476,820.13 ontvangen, waarvan f 390,701.75 uit Nederland- Do heer Veraluys, de candidaat van de liberale kieavoreemging „Grondwet", te Am sterdam, voor de Tweede Kamer, heeft zich teruggetrokken, nu de vrijzinnige vcrceni- ging „Vooruitgang" den heer IJzerman can didaat stelde. By de commissie, belast met het afnemen van het practisch examen voor apotheker, hebben zich aangemeld te Lelden geene, te Utrecht 10, te Groningen 2 en te Amsterdam 7 eandidaten. Te Valburg is overleden de heer W. de Hartog, oud directeur der H. B.-S, te Nyraegen. De opper ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, Ingevolge de bevelen van Haro Majosteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van drie dagen, in gaande op Zaterdag 22 November 1902, wegens het overiyden van Z. H. prins Eduard van Saksen Weimar-Eisenach. Do koninkiyko familie koert don Oden of 8aten December op Het Loo torug. In do gistoron te Utrecht gehouden jaarvergadoring van do Veroenlging voor ver betering van Vrouwenkloedmg worden her kozen als leden van het hoofdbestuur mevr. De Wilde te Arnhem en mevr. Do Feyier te Utrecht; als nieuwe leden worden gekozen mej. Singels te 's Gravenhage, rnej. Kersten te Haarlem en mevr. Aukes Timmera te Alkmaar. De commissie te Haarlem, belast om te onderzoeken of eigen gemeenteiyko brand verzekering gowensclit is, kwam tot de con clusie, dat dit niet zou zUn In hot voordeol der gemeentcflnanci6n. Ook verzekering bU de Onderllngo Haarlomsche Brandverzekering acht zy ongewenscbt. Door de Antirevolutionaire Kiosveroeni- glng „Nederland on Oianjo" te Amsterdam, i3 voor do Kamerverkiezing In District III can didaat gesteld de heer mr. Anno Anoma, te '8 Gravenhage. Door een commissio van onderolflcieron is een vergadering van oud- en acliof dionendo onderofficieren van zee- en landmacht uitge schreven tegen hedenavond in „Pianclue", waar de vraag zal worden besproken, of het mogolUk en wenscheiyk ls, een onderofficier uit hot leger candidaat voor de Kamer te stellen. De fourier Sinuema heeft zich daar voor beschikbaar gestold, „leder, die het leger kent", zegt de circulaire, „zal do wenscheiyk- heid erkennen". Van do firma Gebra. E. en M. Cohon, te Arnhem Nymegen, ontvingen wy eeu lyvig boekwerk van 419 blad/.yden (goen 219, zooals hot getal dor paginatuur op de laatste bladzyde ten onrechte aamvyst), en wol „Vlerk, Reisontmoetingen van Joaolum Polsbroekor- woud en zyn vrienden". Hot boek is technisch good uitgevoerd en geïllustreerd met twaalf karakteristieke pluton, is In opgewekten styl geschreven en laat zich zeer goed lozen, al is het of misschien juist daarom geen boek van den tegenwoordigen tyd. Vlork is een pseudoniem voor den naam van den schrijver: Gewin, dio in 1840 dit zyn werk te Amsterdam voor het eoret zag uit gegeven lri afleveringen. Wie van Dickens houdt zal ook gaarne Vlerk lozen: dezeltdo styl, dozelfde humor, dezelfde geest. Het boek zal zyn weg wel weer vinden! De Vereenlging ter beoefening van de Krygswetenschap houdt Vrydag 28 November a s., des avonds ie 8 uren, oen vergadering in het gebouw der Loge to 's-Gravonhago. In deze byeenkomst zal de discussie plaats bobben over het door den kapitein van don Generalen Staf M. 0. van der Hoog In de ILde aflevering van hot orgaan behandelde onderwerp: De Landweer, Haro bestemming, organisatie, oefening, kleeding en bewapening. Inleider ls de heer G. J. C. A. Pop, majoor dor infanterie. De Vereenlging van Grondeigonaren te Rotterdam heeft een adres gericht aan Gede putoerde Staten van Zuid Holland, waarin zfi dezen verzoekt in hot vet slag aan H. M. de Koningin omtrent de door den gemeenteraad aangenomen atiaatbolastlng wel te willen rekening houden met de le dezer zake geóp perde bezwaron en H. M. In overwoging ie goven het gemeenteraadsbesluit, wa irbU deze bolaating la vastgesteld, te vernietigen, althans te bevelen, dat deze plaatseiyke belasting niet zal worden gebeven of zoo uoodig afgescbalt. Adressante is van oordeel, dat de straat belasting is In stryd met de Gemeentewet en met het algemeen belang. In stryd met de Gemeeutewot acht zU haar, omdat zy niet voldoet aan het by die wet bepaalde vereischte, dat de gemeente deze belasting mag heffen, mits naar grondslagen, volgens welke van de belastingschuldigen ln biliyke evenredigheid een bijdrage gevordeid wordt in de kosten voor aanleg on onderhoud van straten en wegen, voor hun verlichtiDg en voor afvoer van water en vuil van de ln de belasting vallende eigendommen. En in stryd met het algemeen belang oor deelt adressante deze belasting, omdat hot algemeen belang eischt, dat een belasting drukt geiykmatig en niet do belangen van één deel der ingezetenen worden opgeofferd aan die van een ander deel, wat met deze belasting het geval is; terwyi ook do volkshuisvesting, het algemeen belang by uitnemendheid, door de heffing dezer belasting ten zeerste wordt geschaad, daar de pryzen der woningen, vooral die voor de minder bedeelden, natuuriyk moeten stygen. Een en ander wordt in het adres uitvoerig toegelicht. De „Opr. Haarl. Ct." verneemt, dat het nu zeker en stellig is, dat de commissaris van politie, de heer Franken, met I April thans met verlof to Dieren tot 1 April o.k., den politiedienst zal vorlaten. Er ls goen sprake van, zegt hot blad, dat de hoer Voormolen, thans als zoodanig to Rotterdam ook 14) is phyalok niot stork hem zal opvolgen. Men noemt, volgons do „Haarlemmer", als zyn opvolger don hoor Vermeulen, officier der marechaussee. In de j.l. Woensdag gohoudon vorgado- riug van hot landeiyk comité tot spoedige invoering dor Ongevallenwet is besloten, dat door drio leden van hot bestuur een audiëntie by den minister zal worden aangevraagd, ton einde zich te ovei tuigen of de geruchten, dat de vjot met 1 Januari niet in working treedt, waar zyn, on zoo ja, hoelang do werk lieden dan nog geduld zullen mooton hebben. {Het Volk.) De nieuwe Chr. school te Wemeldinge (hoofd de heer 0. van Dyi) zal Maandag 8 Decembei e. k. In gobruik worden gonomen. Naar do „Zw. Ct." verneemt heoft do bonoemde hoogloeraar aan do Thool. School to Kampen, dr. H. Bouwman, pred. to Haftem, uitstel gevraagd tot do to houden vergadering vnn curatoren, omtrent een te nomen boslls- eing in zake deze benoeming. Het stoomschip „Borgedorf" van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 21 Nov to Mar seille; de „Koningin Wilholnina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 Nov. van Genua; de „Kuifurat" (thuisrols) vertrok 21 Nov. van Durban; de „Ryndam," van Roltordam nnar Nieuw York, is 21 November Wight gepas- soord; de „Maasland," van Buenosayros naar Amsterdam, arriveerde 21 Nov. to Madera; de „Timor," van Batavia naar Amslerd.im, vertrok 21 Nov. van Camaran; do „Prins Muuiits," van West Indiö naar Amsterdam, vortrok 21 Nov. van Havre. Koudekerk. Door Burgeinooster on Wet houders is aan de wed. P. G. J. Zwaan ver gunning verleend om ln het perceel Sectie B No. 1368 oen stoomketel groot 3 Pk. te mogen plaat son on in working to brengen. Noordn ykorhout. Ala correspondent uiooht ik hot gonocgeo ainoken eon dor avondje» vol kunstgenot., waarvan ik in heb nummer van den Baton dezer ropbo, hij to woncn. Woo hot al to strenge winterweer von jl. Dinedngavond waareohijnlijk oor zaak, dat maar weinigen waren opgekomen, om blijk to govon van do belangstelling, dio una fanfarekorps „Do Ecaho der Duinen" vordiont door dc niot genoeg te waardeuren volharding on opoffering waarmede liet poogt, door gepaste middelen wat afwisse ling te brengen in ona eentonig dorpsleven, -r- gisteravond was do zaal in hot oafó „Hot wapen van Noordwijkorhout" zoor goed be zet. Do president van hot korps, do lieer L. J. Mens, riep in wolgokazon bewoordin gen don aanwezigen hot wolkom l'«, waar na het programma, bestaande uit cm ochttal ntimmera door het fanfarekorps, een twee tal tooneolstukjoö en een voordracht „elck wat wils" bood. Dat hot ®on alloraange- naamflbe avond waa, daArvan getuigde do «temming van hot publiek na do pauzo, do gowone luidruchtige, wanneor hot geniot en waaraan vrcomdolingen eorst langzamer hand gewennon. Van de door hot korps uitgevoerde muziek nummers gaven, bohal c»rie nieuwe, niot het minst hot vijftal, dat reeds vroeger tor oponbare kennisei) word gebracht, hot be wijs hoo ons fanfarekorps onder de intelli gente leiding van zijn togen woordigen di recteur is vooruitgegaan. Dio degelijke, zoowol muzikaal als paoda- gogisohc leiding, bom-ven» een aangename wijze van optrodon, zijn ra. i. hoedanighe den, die to bekwamer tijd in hot oog zul Ion vallon, hoewel het in het lwlnng vnn ons fanfarekoi-pe is tc hopen, dat hot den lieer Bolderdijk nog lang als diraoteur zal kun nen behouden. Een paar andere Loidscho heeren. Do Man (viool) on De Roook (klarinet on piano), betoonden zioh dozen avoi kunsbe-' noara, die een op muzikaal gebied zeer veel hoogcr staand auditorium can hei Noord- wijkerhoutachc zullon voldoen Nadat heb programma on nog rneer was af^owerkt en dc president, de heer Men», het pnbftok had b dankt voor do betoon:'e belangstel ling, sloot een geïmproviseerd bal de ge nooglijken avond. Warmond. Do zitting voor den militieraad zal voor d«zo gemeento plan's bobben op Dinsdag 9 December a. ados voorm. te kwart over olven, In het Invalledonhuis te Lelden. De „Warmond8che IJsclub" zal a s. Maandag, 24 dezer, des avonds t» 8 uren, haar jaariyksche algemeono vorgadoring houden in het lokaal „De Stad Rome". Aan do orde zyn de volgende punten: lo. Rekening en verantwoording van don pennlngmooster. 2oJ verkiezing van vyi ledon van het besl uur wegen» periodioke aftreding. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot voorzit ter der commissie ter voorlichting van den minister van oorlog omtrent de meeat econo- mische wijze, waarop ware te voorzien in de

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1