N» 13108 Zaterdag 15 November. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. j Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. a o r PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per week 9 Centsj per 8 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per post 1*65. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 Qrootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contant j elk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incasseoren wordt 0.05 berekend. Morgen Zondag avond loopt de laat ste trein uit Rotterdam en Den Haag niet! Offteieele Kennisgeving. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 130 der Kieswet en op do beschik king van den Minister vau Binnenlandsche Zaken van den 4den November 1902 No. 8112 Afd BB; Brengt ter kennis vau do kiesgerechtigden: dat do verkiezing (candidaatstelling) van een lid vun de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Leiden tor vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. K. van Kempen, zal plaats hebben op Dinsdag 18 November a.s., de stemming zoo die mocht noodig blijken, op D i n s d ag '25 November en de eveotueele herstemming op Dinsdag 2 December a.s. dat op dou dag der verkiezing (18 November) van des vooimiddags nogen tot des namiddags vier uren omgaven Yan caDdidaten ter Secretarie dezer gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd; dat deze opgaven moeton inhouden de namen, de voorleltors en de woonplaatsen van de enn- didaten en ondertoekend z(jn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing waarvoor de inlevering geschiedt; dat de mloveriDg der opgaven peisoonlijk moet geschieden door een of meer personen, die haar nebben onderteekend, en dat de tot invulling be stemde formuheron voor deze opgaven kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar zijn van af heden tot en met den dag der verkiezing. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 Nov. 1902 H. C. JüTA, Wotb., lo.-Burg. Leiden, 15 November. In do gisteravond door do „Vrijzinnige Klesvereeniging" gehouden algemoeno ver gadering werd definitief tot candldaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gbkozen prof. mr. W. van der VJugt, alhier, mot btjna algemeene (74 van de SOj stemmen. Voor het lidmaatschap der Provlncialo Staten werden gecandideerd do heeren dr. E. F. van Dissel en H. O. Juta, eveneons met bfina algemeene (respectievelijk 72 en 71 van de 79) stemmen. Prof. mr. J. Opponheim had voor een candldatuur bedankt, ofschoon hy reeds op de candidateniyst door de groep- vergadering Was geplaatst. Do Roomsch katholieke Klesvereeniging hetfc gisteravond met algemeene stommen besloten den candidaat der antirevolutionairen voor de Tweede Kamer, den beer J. de Lange, over te nemen. Bovendien werd besloten voor de Prov. Staten één candldaat over to nemen van de antirevolutionairen, en voor de tweede vaca ture een eigen candidaat te stellen. Bfi eerste stemming werd met volstrekto meerderheid als candidaat gesteld mr. P. J. M. Aalberse, alhier, die na eenig aai zelen zich bereid ver klaarde deze candidatuur aan te nomen. De antirevolutlonnalre klesvereeniging .Nederland en Oranje" alhior zal op Vrijdag 21 Nov. a. a. een openbare vergadering hou den in de Stadzaal. Als spreker zal optreden prof. mr. D. P. D. Fabius, hoogleeraar by do rechtsgeleerde faculteit van de vrfie Universiteit te Amsterdam. Na afloop der groote najaarsvergadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofd ingelanden van Rijnland vereenigen zy zich heden in het hotel .Du Lion d'or" (J. A. Smulders), alhier, aan een gemeensobappelljken maaltijd. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Protestantenbond haar eerste wintervergadering met dames in de groote zaal van het Nutsgebouw. Dank zij wellicht den spreker, dr. P. H. Ritter, uit Amsterdam, was de bijeenkomst uitste kend bezicht. Vooraf zou een der afgevaar digden ter algemeene vergadering, ds. S. Kutsck Lojcnga, verslag uitbrengen. Door familieomstandigheden daarin verhinderd, had hij een schriftelijk verslag aan den se cretaris ds. M. van Kleeff ter hand gesteld, door wien dat word voorgelezen. Daar het verhandelde op deze 32ste algemeene verga dering te Leeuwarden gehouden reeds uitvoe rig in cle dagbladen is medegedeeld, stippen wij uit het keurig gesteld verslag slechts aan, dat het aantal leden van den Bond het vori ge jaar met 450 is toegenomen en thans 18,750 bedraagt over 158 afdcelingcn en 17 corres pondentschappen verdeeld. Na de lezing van het verslag volgde een dankbaar applaus; de heer Van Kleef f beloofde dezen dank aan don heer Lojcnga over te brengen. Daarna trad dr. Ritter op om bij het tal rijk gehoor in te leiden en te bespreken do laatste pennevrucht van den Noorschen dich ter Ibsen, het tooneelst.uk „Wanneer wij dooden ontwaken." In schoone taal werd al lereerst het tconeelstuk weergevom De hoofd figuur, Roubec, is een beeldhouwer, die iets grootsch wil maken. Hij wil nl. een beeld ontwerpen, dat de wederopstanding zal voorstellen. Een gelukkige keuze volgens ®Pr-> geen idee is schooner en verhevener dan „uit. De kunstenaar wil daarnan uitdrukking geven door het beeld eener vrouw, die zich los- wikkelt uit den slaap des doods. Moeilijk is het echter een model te vinden. Daarvoor moet hij een vrouw hebbon schoon on rein; die zich daarvoor geeft uit roeping. Einde lijk vindt hij deze Irene heet ze en na drie jaren arbeids is hij gereed. Zijn beeld is geworden een kunstwerk. Hij wordt met room overladen en een rijk man. Nu huwt hij met een wereldscho vrouw Maja en bewoont eon fraaie villa. Maar gelukkig is hij niet. Ook Maja verveelt zich. Zij wil do wereld zien. Zij gaan reizen en aan een badplaats ontmoet de beeldhouwer weder Irena, die ziek is, met een pleegzuster. Ha ter gaat heb paar naar het hooggebergte, maar ook daar vinden ze het geluk niet Maja klaagt daarover en dan zegt Roubec, dat hij daar binnen heeft een kistjo, waar van de sleutel is verloren gegaan. Als Maja later met een beren jager naar beneden gaat cn Irene ontmoet, zegt ze: „ga gij heen en ontsluit het kistje." Als nu do kunstenaar en het model elkaar weder ontmoeten, stijgen ze omhoog naar den hoogstcn bergtop. Ondanks do waarschuwing van den beren jager, dat cr een onweer op komt on dat ze daar op dien top den dood zullen vinden, gaan ze altijd hoogor. En als zo straks uit het oog verdwijnen spreekt de in 't zwart gekleedc pleegzuster zacht: „Pax vobiscum, vrede zij met U." Daarmede eindigt het stuk. Spr. trachtte nu aan zijn hoorders duide lijk te maken wat do dichter, met dit drama tisch epiloog, zooals deze het noemde, heeft willen zeggen .Irene stelt voor de kunst, Roubec do kunstenaar. Hij maakt echter twee fouten. Hij kopieert Irene cn huwt Maja de wereldsche vrouw. De kunst bestaat echter niet in kopieeren. De kunstenaar moet de kunst niet aanraken, hij moet met haar huwen, de tccdcrsto van allo vereenigingen, zeide spr. zooals de Israëlieten gevoelden, die do betrekking van Jahwo met zijn volk als zoodanig zich dachten. Ook de taalvir tuoos Multatuli vpeldo dit, toen hij minne brieven schreef aan Fancy de kunst. Kunstenaar en kunst moeten één geheel zijn. Geduld, dat eindigt, is geen geduld. Een wil, die kan ophouden to willen, is geen wil geweest. Dit is het program, dat Ibsen hooft willen geven ook in dit stuk. Dezo opvatting is volgens spreker betwist. Hij meende echter, dat een vergelijking mot Ibsen's hoofdwerk „Brand" hem in het ge lijk stelde. Nu ook dit boek in hoofdtrekken te hobben medegedeeld, wees hij op de paral lel, die door beide stukken loopt. In beide een stijgen naar omhoog en een dalen naar do laagte. Het „alles of niets" uit Brand vindon wij terug in „als wij dooden ontwar- ken." In korte trokken gaf de spreker aan het slot zijn meening omtrent de in dezo stukken ontwikkelde beginselen. En dan meende hij dat, hoo aangrijpend met bewondering ver hullend het „alles of niets" van Brand mo ge zijn ons menschelijk gemoed er tegen in opstand komt. Dr. Ritter werd met groote aandacht go- volgd en aan het oindo met warm applaus beloond. Den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een lijst van reclames tegen het primi tief kohier der plaatselijke directe belasting voor 1902 en stellen voor te handhaven do aanslagen van: A. van Asperen, J. T. Baaten, wed. Th. A. BentzVan Dam, I. J. Borlemon, P. Berlemon, A. J. Bernard, N. Bink, M. J. Blom, J. C. W. O. Blom, A. Boekkooy, J. F. Bognette&u, wed. B. Bolle- man van dor VeenZaalberg, H. A. Bonte, M. Boon, G. Boerrani, L. Bosman, H. Bouter, J. N. Bouter, J. G. J. Brands, H. N. La Bree, H. Broyer, J. H. Brieër, O. W. ten Brink, W. F. Buys, M. O J. Carton, H. O. Le Clerq, I. Coster, W. Cramer,-M. J. Dee, W. J. Dieben, J. Th. M. de Does, A. van Donkelaar, A. Draaisma, N Dreef, L. P. van der Drift, L. van Duu- ren, L. J. van Dijk, J. D. Ebert, P. H. van Eek, J. G. H. Eggink, J. J. van Egmond, J. K. Emeis, P. Engelbregt, J. Erades, Pb. A. Feltzer, F. B. Flippo, A. F. Fortunatie, J. D. Fabel, A. van Frank, E. L. Fruifc- raan, B. H. Gebhardt, V. Geise, J. J. do Gelder, C. J. de Goede, A. de Graaf, J. Group, B. do Groot. P. C. de Groot, L, Groenowegen, S. de Haan, J, B. P. de Haas, wed P. HakkenbergGans, F. J. van Ha ren Carspel, W. Harteveld, W. J. O. Hat- tink, A. de Hen, A. J. Hendriksen, G. van Heet, G. Hillenaar, C. van den Hoek, J. van den Hoek, A. Hofkes, R. A. Hofkes, H. W. Hoogeboom, _W. Hoogenstraten, J. L. Hotz, W. van Houten, L. den Houter, J. C. Huisman, wed. J. O. Huisman, G. J. Jansen, A. J. Jongbloed, E. de Jongh, J. VV Keller, A. H van Keulen, J. Ph. Kloyn, wed. C. de KoningVan Leeuwen, P. van der Kooy, J. H. Koppens, C. Kracht Sr., R. J. van Kregten, H. G. Kriek, L. P. van der Kroft, J. H. J. Kuypers, J. W. Kuy- pers, J. A. van de Laar, J. Lagerberg, W. F. Laman, G. van der Lee, A. Leeflang, P. C Leeflang, S. Leman Mz., D. van Leeu wen, P. van Leeuwen, W. van der Linden. G. Linsckoten, R. L. Lolkes de Beer, J. J. A Longepce, P. A. A. van Loon, A. van der Mark, D. Massoar, C. van Mastricht, P. van der Meer Hz., H. Mees, J. W. N. Mer- ckelbagh, G. van Meygaarden, J. F. J. Moy- land, A. J. Nieuwenhuis, A. O. M. J. van Noort, B. Oudshoom, O. M. Owel, J. A. Owol, J. O. Pelle, D. Pilanen, J. E. Pil- lard, J. I. Planjor, J. J. Polman, J. Pont, G S. Popp, R. Posthumus, J. Pranger, J. Prins, A. A. van dor Reo, G. J. van Rees, W. van dor Royden, J. C. Rietbergen, J. Rijke, AV. Rijnsburger, P. Roe, G. Schild, G. Schlatmann, wed. W. F. R. Suringar, J. Sillevis, G. F. Sloot, H. I. Sloots, H. L. Speed, D. J. C. Speetr J. J. H. C. Speet, O. Stiva, P. Stocke, C. B. Strotmann, H. Stuur, P. van Sijpveld, H. D. Takken, N. M. F. Tavomo, H. Teunissen, J. L. D. Tho- nus, I. van Tongeren, H. A. W. van dor Vecht, W. D. Verduin, J. A. C. Vorhoyen, I. Vermaak, A. Vlasvold, P. H. J. Vree burg, P. W. de Vries, J. van der Waals, C. Walle, O. N. Wannée, W. D. van Wolzen, J D. van Wijk, wed. J. J. WijnonZogveld, J. Zandvoort, J. van Zoomoren, en to verminderen de aanslagen van wed. J. P. BekooyDe Kier met /2.41, L. P. Bik met ƒ2.44, F. Bodenstaf met 1.9% C. A. Bonton met 3.25, wed. H. Borgor- dingKleberg met /G.50, Th. J. Bousie met ƒ8.13, H. Oallenberg met 13, P. W. A. Cornelissen met /2.43; W. Christiaanse met 71,50, D. van Dissel met /2.60; J. H. Don- nor met 30.88, J. Duindam met /6.50, N. van Eek met f 4.87, G. J, van Es6en met ƒ6.50, A. J. Goddijn met f 3.90, I. J. M. Groffio met /0.65; P. Guldemond met 3.25; A. Gijbeis met ƒ3.25, B. A. Harteveld met ƒ2.43, W. Harteveld met 1.30, D. Hemmes met 2.27, J. H. Holswildor met ƒ13, W. van de Hoogt mot /0.65, S. Hoopo met 1.63, P. J. J. Inniger met /4.67, O. J. van Izenburg met 3.25, J. P. Kerkvliet met 8.94, A. Klein met ƒ0.65, L. H. Kloos met 1.95, Th. Kloppenburg met 11.37, P. J. Koolo met ƒ4.55, H. Kukler met f 10.56, H. do Lange met ƒ0.81, G. van Leeuwen 3.25, H. Lemmers met f 1.95, B. Marrco met 3.25, U. Met mot 11.37, W. van der Meydon met /6.DO, A. Meyer met 1.95, H. D. Mioromot met f 1.30, W. Mosselman met f 3.25, W. D. Nicolaï met 1.95, A. C. M. van Noort met 6.50, A. P. M. van Oordt met 11.42, P. J. Otton met /2.43, L. P. Overdijk met f 1.95, C. J. Pfeiffer mot ƒ10.56, C. Plokhooy met f 1.30, J. A. Pqm- uieo met 6.50, M. Prook met ƒ4.08, H. J. M Proot met 13, J. B. Riebeck met 1.30, J O. Rinner met 17.87, J. P. Sasse met f 81.25, J. T. SprOk met 32.50, J. Spruyt mot ƒ2.60, wed. G. StouteVan den Burg met ƒ2.43, J. van der Stok met ƒ40 62, J. H. Teske met ƒ5.85, H. J. Tuinhof do Moed met f 0.65, H. Velu met /4.55, L. Verbooy met 1.13, J. J. Vreeburg met /4.88, H. W. Warners, met /6.50, J. W. Wiggers mot ƒ9.75, J. van dor Wilden met 3.25, H. Ph. Wijsman met 1.95, W. van der Zijp met f 2.60. Het totaal dor vorenstaande afschrijvin gen bedraagt 587.44. ,,Do Hollander", sprekende over don heer J. do Lange, Raadslid en oandidaat voor de Tweede Kamer, te Leiden, zegt o.m. In de maand Juni werd de heer De Lange benoemd tot agent bij de Rijksverzekerings bank, doch toen het bestuur der Bank be zwaar maakto, dat een agent ook een publiek persoon zou zijn on dus lid van den ge meenteraad zou wezen, vroeg de heer Do Lange ontslag, om weder ambteloos burger te worden en vrijheid te hebben zioh met do publieke zaak te bemoeien. Op den lsten Deoember a. a zal er voor do gemeente Leiden een nöloting gehouden worden, ton behoeve van twee jongelingen, die zich, na hot voorgoed sluiten van hot inschrijvingsregister voor de lichting 1903, udt Indiö komende, te Leiden hebben geves tigd. Do bij liet 4de reg. inf. benoemde ma joor G. J. O. A. Pop komt te Leiden in garnizoen. De Bloemen- en Planten-Commissie der Nod. Maatschappij voor Tuinbouw cn Plantkunde hoeft in hare November-verga dering, gehouden in „Artis" te Amsterdam, toegekend een getuigschrift 1ste klasse aan „Tacca macrantha" en „Carludovica lati- folia", beide als min Rokende planten, inge zonden vanwege den Hortus Botanicus to Leidem. Hedenmiddag ontvingen wy per Neder- land8clio mail de Bataviasche bladen van 18 October. Ds. J. H. Donner Jr., te Nieuwdorp, komt voor op het drietal, ter beroeping van een predikant bij de Geref. Kerk B. te Schoonhoven. Bedankt is voor het beroep naar Nieuwer- kerk a/d. IJsel door ds. F. W. Boerendans, te Nieuwkoop. Naar de ,,N. R. C." verneemt, is mon bij de departementen van waterstaat, van justitie en van financiën tot overeenstem ming gekomen omtrent een voorstel tot af schaffing der Tienden, waartoe het plan door het Landbocw-Comité is aangegeven. Wellicht kan nog dit jaar do indiening van een ontworp van wet aangaande dit ondor- werp worden te gemoet gezien. Do bij hot reg. gren. cn jagers overge plaatste majoor jhr. L. van den Bran- deler wordt belast met het bevel over een der bataljons grenadiers. Op Donderdag 20 November a-s. zal do tooneelspeler Henri de Vries in den Hol- landschen Schouwburg, te Amsterdam, de eerste voorstelling geven von do door Justus van.Maurik geschreven karakterschets „Het spreekuur van een hypnotiseur." In dezo schet3 in één bedrijf zal do heer Do Vries alle zes daarin voorkomende rollen alleen spelen. Do voorstelling zal hij doen voorafgaan door do voordracht van een reeks nieuwe monologen van Heyermans, Etzel, Ewers en Ridiamus (Ueberbrett'l). Ook in andere plaatsen van ons land zal do hoer Do Vries met dit programma op treden. Minste inschrijver voor hot maken van oon 8trandmuur met boulevard en een strand- hoofd voor de Exploitatie Maatschappij „Scho- veningen" is de heer: J. van der Pias, te Hardingsveld, voor 239,945. Gisteren vond te Utrecht een vorgadering plaats van het bestuur van den Nedorland- achon Boerenbond met afgevaardigden vaH do provinciale Boerenbonden, om to beraadslagen of men in znko landbouwvertegonwoordiging, boterwet, tiendrecht, jachtwet, ongevallenwet en Invoerrechten ook stappen zal doen by do Regeering om to verkrijgen wat nuttig en noodig is voor den Nederlandschen boeren stand. Deze punten worden voor onderzoek on rapport in banden gesteld van do provin ciale Boerenbonden. In oen op den 2don Maandag van Januari te houden nieuwe ver gadering zal een beslissing genomon worden. In de zitting van gisteren dor Alge meene Synode werden de nog overige zaken afgedaan, die op de agenda voorkomenhier onder behooren velo stukken, dio voor konnis- geving werden aangenomen. Do collectebrlef voor noodlijdende kerken en personen, waar van het concopt door den vice-president ter tafel werd gebracht, werd vastgesteld. Besloten werd aan do classicaio besturen te scbryven, dat zy de gemeenten in hun ressort, die verzuimden voor dit fonds collecte to houden, aanmanen het verzuimde alsnog te herstellen. Daarna werden vorkoren tot leden der com missie voor Bpoedvorderende zakon, do heeren Leenmans en Romyn, secundi de boeren Siogors en dr. Huleebos en tot leden der commissie voor het toezicht op de administratie van den quaestor generaal de heeren Siegers en dr. Hulsebos, secundi de heeren Romyn en Leenmans. (0.) Op 30 April 1903 zullen het 8do en het 4de eskadron van het 8de rog. huzaren, in garnizoen onderscheidoniyk te 's-Gravenhage en te Amsterdam, van garnizoensplaats ver wisselen. De by het O.-I. iegor benoemde officier van gezondheid 2de kl. F. W. R u m a is by het Koloniaal-Werfdepot beöedigd en in functie gesteld; aan hom is in afwachting van zyn vertrek naar Indiö verlof verleend. De militaire apotheker 2de klasse J. van Dongen, bestemd voor het leger in Ned.-Indiö zal 20 December a. s. met het stoomschip „Koningin Wllhelmina" zyn bestemming volgen. Do 2de luitenant L. J. de Wolf van het 8sto regiment infanterie, Is op zyn gedaan ▼orzoek, te rekenen op 1 December a.s. over geplaatst by het 6de regiment infanterie te Breda. Do volgende motie is door den Raad der Gereformeerde Kerk van Rotterdam (A) aangenomen: De Raad der Geref. Kerk van Rotterdam A, gelezen hebbendo hot artikel van prof. Noordtzy In „Do Bazuin" van 17 Oct., waarin twee kerkeraden, nl. die van Leeuwarden en van Rotterdam A, bedektelyk beschuldigd worden van zeker contact te hebben gehouden met personen buiten hem en daarom gestaan hebben naar een vervroogde Synode; gelet hebbende op hot schryven van den kerkeraad van Leeuwarden in „De Bazuin" van 24 Oct., en hot antwoord in datzelfde nummer van prof. Noordtzy, waarmee deze zyn beschuldiging tegen Leouwarden's kerke raad introkt, waaruit volgt, dat nu alleen de kerkeraad van Rotterdam A als beschuldigde overbiyft; ziet zich genoodzaakt voor alle kerken uit te spreken, dat hy door niemand aangezocht of genoopt is geworden, om de bekende motie te stollen en bekend te maken, weshalve hy tot zyn leedwezen moet constateeren, dat ge noemde beschuldiging op onwaarheid berust. Do kerkeraad voornoemd; J. H. Landwehr, Van Bleek, scriba. In stryd met het bericht van sommige bladen als zou H. M. de Koningin-Moeder heden Zaterdag het paleis SoestdUk definitief verlaten, kan gemeld worden, dat aangaande dit vertrek nog niets bekend is. Door H. M. de Koningin-Moeder daartoe ultgonoodigd, namen velo heeren dool tuin een dryfjacht in de gemeente Eemnos. Het stoomschip „Goentoor", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 14 Nov. van Marseille; do „Koningin Regentes", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Nov. van Padangjdo „Potsdam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 14 Nov. Bovezier; do „Markgraf" (thuisreis) arriveerde 13 Nov. to Marseillo. Alkomndo. Alhior is to Roolofarondsvoen binnen weinige dagen oen goval van „febiis- typhoïdea" met doodelykou afloop voorgo- komen. Do lyder was 22 jaren oud. Bodegraven. Bij gelegenheid van liet 17-jarig bestaan der Prinses-\Vilheln>inn- school, alhior, bood hot bestuur dior bewaar school don leerlingen een feestje aan. Hulf- tion des morgens gingen de kinderen in op tocht met de onderwijzeres eu helpsters naar het hotel „Van Eaaftcn," waar de kolfbaan door do zorg van ccnigo dames en heeren her schapen was in een feestzaal. Mot het opo- ningsliod „Bij een schoolfeestje" begon do pret. Do flink uitgevoerde spelen der ver schillende klassen, het vrooüjk zingen cn do van blijdschap stralende gezichten, dat alles maakto een aangennmon indruk. Na het of- ficicelo gedeelte word do kinderpret nog grooter, die ook een groot genoegen gaf aan de genoodigden. Met een mooi cadcautjo cn nog wat zootiglioid trok do jeugd eindelijk naar huis en de ouders on de genoodigden hebben zeker weder een goeden dunk meege nomen van do gocdo leiding en het stroven der hoofdonderwijzeres mej. M. C. A. ivarg on haar kwcckelingcn. Bij afwezigheid van den voorzitter, bracht de secretaris, da. Do Mcyere, ton slotte een woord van dank on huldo aan mej. Knrg voor do uitslckondo wijze, waarop zij weder dit fccstjo had go- leid, alsmede aan allen ,dio tot het welslagen daarvan hun niedoworking haddon willen vorleenon. In de eerste openbare Nutsvorgadc- ring, alhior, in dit seizoen, Vrijdagavond gehouden, trad als spreker op do lieer P. H. Lamberts, van Amsterdam. Het was de eer- sto maal, dat de heer Lamberts in ons Nuts* dopartement een spreekbeurt vervulde, maar do kennismaking ia van dien aard geweest, dat do voorzitter aan het slot den wcnsch uitsprak, dat de heer Lamberts meermalen hier op 't Nut moge spreken. Een zeer ge noeglijken avond heeft het talrijk publiek gehad, dat mot do grootste aandacht pnar do voordrachten van den heer Lamberts heeft geluisterd. Het was vooral de keurige voor dracht van do Bctuwscho novcllo „Bruur Joapik", van Oromcr, waarmede do spreker veel sucoes had. Haserswourie. Do vereonlging „Nut sn Ge noegen" hoopt op'Donderdag, 27 November a 8., haar eerste uitvoering te gevon in do zaal vau den kastelein 0. L. Boors. De etalage van den handelaar J. C. Cpk is weer gerood on, zooals uit achtorstaando advertentlo blUkt, z(Jn de Sint-NIcolaaapakkot- ten er ook weer. Door den emakolUken inhoud en de aangename en dogeiyke verrassingen, die zy bevatten, bevelen ze zich etoeds aan. We achten hot don ook overbodig, Iets meer tot aanbeveling hlerby to voegen. Dr. F. J. Los, van Barnevold, treodt a. s. Vryflag op in „Salvatori". Zooals wo reeda vrooger meldden, la kot onderwerp „Hot Para- dys Gods llillogom. De koffleliuishoudor J S. Gielland heeft een verzoekschrift ingediend aan B. en Ws. dezer gemeente om vergunning tot vor- koop van sterken drank in het klein, in de gelagkamer van het huls staande nan don Loosterweg I No. 2. Leiderdorp. Do verkiezing van een notabel der Nederl. Horv. Gemeente zal in do kerko- kamer plaats hebben Woonadag 19 November 1902, des avonds van 7 9 uren. Do her ateraming moet dan geschieden over do heeren H. van Leouwon en J. Sillevis. Vanwego de afdeollog Leiderdorp van hot Nederlandech Werkliedenverbond „Patrimo nium" zal Maandag don 17den dozor, dos avonds te 7 uren, in do Ohristelyke school een openbare vergadering worden gehouden. Ds. W. H. van Ooeten, van Ënkhuizon, zal sproken over: „De Aiboid, beschouwd uit Christoiyk standpunt." Do heer A. Veefkind Jr., ondorwyzer nan de byzondore school alhier, is benoemd aan oon zelfdo school te Putton (Gelderland). Zegwuard-Zoeterineer. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de Chr. school alhier is met ingang van i Jan. a. s benoemd de heer G. de Boor, onderijzer to Kamper veen. Do brutaliteit van onze hedendaagsche bedelaars gaat toch wol een beetje ver. Met uitbreiding van hun getal, dat ln deze gemeen ten roods zeer aanzieniyk is, dat wil zeggen do bedelaars, die van de omliggende gemeenten hier hun praktyken komen uitoefenen, neemt ook hun brutaliteit toe. Was er onlangs een, die by twee boeren om een bittertje vroeg omdat hy „zoo raar voor zyn hart" was, deze week kwam zoo'n exemplaar een boerenerf op en nam de gelegenheid waar om zUn klompen, die totaal versleten waren, even te verwisselen met een paar niöuwe, die voor de deur itonden. Jammer dat dit brutale stukje niet ontdekt word; mynheer was al

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1