Uit de Reehtzeal. Ingezonden. te vertrekken, sloot zg geheel haar perso neel uit. Door de werklieden- en door de juweliers- yerconiging beiden wordt heden over do quacstio vergaderd. In do vergadering der Vcrklicden zal dan behalve do uitsluiting aok ter sprake komen het gerucht, dat meer-- ilere diamantfdrma's voornemens zijn liaar bedrijf naar Antwerpen te verplaatsen. De moord in de Dubbele Buurt te Amsterdam. Nadat eenigc dagen ge leden do instructie in zako den moord, ge pleegd op do weduwe Dijkshoorn, opnieuw is geopend door den reohter-commissaris inr. L. van der Zweep, in tegenwoordigheid van den substituut-officier van justitie mr. E. It. Ilegout, is der justitie gebleken, dat sr een uitgebreid komplot heeft bestaan, ïnet het doel die vrouw het leven to benemen. Niet vier, zooala we reeds aan het ,,Nws." ontleenden, doch zeven personen worden ver dacht bij den moord betrokken te rijn ge weest, nl. Erans de Groot, thans gedetineerd in de gevangenis aan den Amstclveenschen- weg to Amsterdam, wegens diefstal, Do Muiselaar, die eveneens, te Groningen, we gens diefstal, gevangenisstraf ondergaat; .Vorder zitten in voorarrest Spekkers, v. d. Hoyden, v. d. Dool, bekend uit de dagen van clo ontploffing in de Staalstraat, eenigc ja ren geleden veroorzaakt, en waarbij zekere Exter ernstig gewond werd en aan de ge volgen stierf, Lucas Kroes en zekere Die- men, een ma» van omstreeks zestig jarigen leeftijd, die destijds gedongen moet hebben naar do hand van do vermoorde. Na langdurige vorhooren, welkó Do Groot yoor den rechtor-commissaris hcoft onder gaan, heeft hij ten slotte bekend met De Muiselaar den rnoord op do weduwe Dijkx- hoom to hebben gepleegd, en moeten do overigo genoemde mannen in meerdere of mindere mate daarbij betrokken zijn ge weest. Het geval moet zich zoo hebben toe gedragen, dat De Groot en De Muiselaar alleen binnen het huis van den verslagen© zijn geweest. Eerstgenoemde ia door do we duwe in een worsteling van do trappen ge gooid, waarna Do Muiselaar haar heeft aan gegrepen, on feitelijk den moord heeft ge pleegd. Klooderen van De Groot, welke hij tij den 6 don misdaad droeg, zijn bij een zuster van hom, te Bussurn, in beslag genomen. Do Muiselaar, die thans nog te Groningen gevangen zit, zal weldra naar Amsterdam gevankolijk worden overgebracht om nader gehoord to worden. Met welk een bijzondere nauwkeurigheid destijds het onderzoek heeft plaats gehad, moge hieruit o. a. blijken, dat op do versla- gene zijn gevonden een haar en een stukje vel, welke bij do worsteling, die beslist heeft plaats gehad, tussohen het slachtoffer en haar belagers, vermoedelijk door een van hen op het terrein van den strijd zijn ach tergelaten; deze zijn op stork water gezet, ton einde eventueel als stuk van overtuiging io kunnen dienen. Do verklaringen door Do Groot voor don rechtor-commissaris afgelegd, zijn voor een gedeelte bevestigd door do vrouw, bij wie Lucas Kroes heeft gewoond, en die destijds eon tapperij had in do Nes te Amsterdam. Aanvankelijk is in sommige dagbladen me degedeeld geworden, dat do zaak nader door de justitie onderzocht is, nadat een gedeti neerde te Groningen zich over den moord zou hebben uitgelaten. Zekere W., te Am sterdam woonachtig, heeft aan den officier yan justitie mr. Regout zulko ernstige me- dedeolingcn gedaan aangaande den moord, 'die, bij grondig onderzoek waarheid bleken to bevatten, dat daardoor mogelijk is gewor den do verdachten tot bekentenis te brongen. Hot mag werkelijk een wonder genoemd worden dat do daders zoo lang onbekend zijn gebloven, waar het komplot zoo groot was, en dus de kans om alkander te verklap pen lang niet wns uitgesloten. (N. v. N Do rechtbank te Hotterdam ver- oordeeldo gisteren, wegens mishandeling, O. y. R., huisvrouw W. v. R., 32 jaar, zonder beroep te Waddingsveen, tot 7 dagen gevan genisstraf. Men meldt aan ,,De Standaard": Na langdurige discussie heeft de gemeente raad van Idaardoradeel (Fr.) met 6 tegen 5 stemmen ingewilligd eon verzoek om des Zondagsmiddags van 2 tot 4 uren dansles te mogen geven in de openbaro lagere school te Idanrd. To Stavonisscliad i e mandeen i- ge jaren een hond, dien hij nu gaarne kwijt wilde wezen. Hij had het dier al eens aan iemand to Tolen gegeven, maar het kwam terug. Nu, enkoio weken geleden, gaf hij den hond aan een paar Belgen mede, en tot al ler verbazing was het dier Zaterdag terug. Do hond heeft dus uit België door Brabant geloopen, om, na do Eendracht te zijn ovorge- zworamon, den weg naar zijn vroogoren baaa te kunnen nemen. (Midd: Ct.) De groote brand to Rotterdam. Om vijf uren gisternamiddag was de brandweer nog in volle actie terwijl dui zenden nieuwsgierigen naar Feycnoord snel len en extra vervoermiddelen dienst doen. Do boeken enz. bevinden zich nog in de kluis onder cïo brnndendo ruïne. Daarop richten zich thans alle stralen. Yerscheidcno brandweernutoriteiten ko men van .oldors, o. a. de commandanten uit Den Haag on Utrecht, die de bluschtaetiek bewonderen. Togen zonsondergang gisteren was de lucht weer rood gekleurd. Het afgezet blijven van hot terrein van don brand wordt streng gehandhaafd. Daar binnen werkten gisteravond' de stoomspuit van den Linker Maasoever en de stoomboot jes van den havendienst Gemeentewerken en Havendienst II, gezwegen van de stralen, waarmedo andere brandweermannen de nog altijd geduchte vuurmassa's aantasten. Te midden van puin en rook zag men hen hier en daar post vatten, om zich van hun taak te kwijten, en met succes ;want hoewel heol langzaam, enger toch wordt do kring rond dc bouwvallen getrokken. Ook is men begonnen met stukken muur1 om te trekken. Met eon schiotpistoiworden lijnen over de brokstukken gesohoton of, zoo mogelijk, ook los uit de hand er ovor geslin gerd. En dan is het trekken met man e» macht. Een paar incidenten in verband hier mede kwamen gister-voormiddag voor. Over het grootste fragment muur, dat aan de Prins-Hcndrik-kode staande is gebleven^ was met goed gevolg een lijn geschoten. Een 20- of 30-tal stoere mannen hebben de einden in handen en nu ging het aan het trekken met rukken. Reeds komt er beweging in den muur, do menigte deinst achteruit, urt respect voor de brokstukken. En daar plot seling, met een feilen knap, breekt het touw en al de trekkers tuimelen, hals over kop tegen do straatsteenen. De muur blijft staan schijnbaar onwrikbaar en hecht Eenzelfde tooneeltje herhaalt zich kort daarna onder algemeeno hilariteit; het touwwerk, van de gemeente moet het voorloopig afleggen. Met meer succes werden later de pogingen her vat. Om vier uren is een groote muur om vergehaald. Hier en daar slaan de vlammen nog hoog op. Hoewel van gemeentewego al heel wat brokstukken van muren zijn omgetrokken, waarvoor men nu geen touwen meer, maar stalen trossen bezigt, nog immer blijft ook deze brandende ruïne schrikwekkend en ont zaglijk. Enkele bewoners van de Sleephel- lingstraat waren gisteravond reeds bezig om een gedeelte van hun boedel naar elders te brengen. Ook de commissaris der Koningin, mr. Pafcijn, heeft gisteren het terrein van den brand bezocht. De heer A. P. W. van der Lugt keerde gis teren uit Vlissingen terug. Alvorens de brand de geduchte uitbreiding verkreeg, die hij later aannam, slaagde men er in de 16 paarden uit de stallen, alsmede 7 rijtuigen in veiligheid te brongen. Overi gens ging alles in de vlammon op. Hoo groot de hitto in het felste van den brand gisternacht was, blijkt hieruit, dat de pijpleiders elkander hier en daar stonden te bespuiten, omdat zij het andera onmogelijk in do verzengende hitte konden uithouden. Een bad knapte nu en dan wat op. Aan don la 9W 'g b U Hoorn is gisteren geheel ai,_ rand de groote boer derij van den heer S. Niots is or gered. 0. a. ging verloren voor een waarde van I 1. m. f 6000 aan graan Alles is verzokerd. I Do rechtbank te Assen veroor deelde de meisjes uit Exloo on Exlooörmond, dlo elkander met messen to lijf gingen, tot 4 en 3 maanden gevangenisstraf. Vogolmoord. In DrentozUnthans de lijsters overvloedig. De vogels worden by honderden gevangen. Er zyn lieden, die zelfs meer dan 2000 strikken hebben uitgezet en op een enkelen dag soms f 20 hf 30 uit hun vangst kunnen makoD. Do lyatervangers, die van dit moorddadige werk hun bedrijf maken, hebben hun vangst reeds ln voorkoop godurende het geheelo fezoen verkocht aan oon of anderen poelier en ontvangen dan 10 11 cents per stuk. De November-aterren regen uit den grooten Leeuw kan in do vroege ochtend uren van den 12den tot den 14den November wodor verwacht worden. Of hun aantal groot zal zyn dan wol of het verschynsel weer onopgemerkt voorby zal gaan, laat zich uit de sedert 1899 opgedane er varingen niet vooruit bepalen. Daarby komt dat ook het maanlicht dit jaar binderiyk zal zyn, doordien het 15 November volle maan is. De hoofdzwerm der Leonlden bevindt zich met de zich ln zyn baan bewegende komeet op oon vry aanzieniyken afstand van onze aarde. Lynchjustitie. Een noger, die te Darluy in do Mississippi twoe blanken had vermoord om te kunnen stoleD, werd in aanwezigheid van 4000 personen op een brand stapel gebonden en levend verbrand. DO'DOstdeutsche Volkszeitung," eon to Instorburg verschynend blad, bevatte dezer dagen het verhaal van oon nieuw opzienwokkend militair schandaal, dat in 't te dien aanzien rèods beruchte Gunibinnen ge beurd zou zyn. De weduwo van zekeren Baltru8ch had aan dat blad geschreven, dat haar man, die als artillerist by het 1ste regiment artillerie te Gumbinnen had gediend, den 88ten Augustus jl. op last van een onderofficior verschrikkelpk mishandeld, ver volgens op de binnenplaats dor kazerne ge worpen on dientengevolge overleden was. De „Natlonal-Zeitung" spreokt dat verhaal tegen verzekert ten minste dat „tor plaatse waar men het weten kan, te Berlijn" van het voorval niets bekend is. Men weet daar enkel, dat Baltrusch ten gevolge van een ongeluk een schedelbreuk kroog; hy zou half dronken geweest zyn toen hot ongeluk go- beurde. Het is ook wel opmerkoiyk, vindt de National-Zeitung", dat do weduwe Baltrusch byna drio maanden lang geen woord van deze zaak heeft gerept. De redactie van de „Frankfurter Ztg." komt nu op do zaak terug. Zy weet nog mede te deelen dat in den. brief, door Bal trusch' weduwe aan do „Ostdeutscho Volks- zeitung" gezondeD, ook dit stond: dat de schryfster de waro toedracht dor zaak ver nomen had van een kameraad van haar man voorts had Baltrusch' ritmeester de woduwo zyn byzondere spyt te konnon gegeven, dat baar man op zulk een wyze om het leven gekomen was, de schuldigen zouden gestraft worden, en aan de vrouw zou eon onder steuning worden uitgekeerd. Daarna had zy echter niets meer van de zaak gehoord. Russische gevangenistoestan- deu. Het reeds vermelde oproor in de gevangenis van Lomza in Polen blijkt zich aldus te hebben toegedragen: Eenigo ge vangenen, die van Kieff waren aangebracht, slaagden er in op de slaapzalen de bedden in brand te stoken. In de verwarring, dio hierdoor ontstond, gelukte het oen 300 gede tineerden om te ontvluchten. De gouverneur dor govangonis requireorde aanstonds de hulp van eon escadron paardevolk, dat het grootste deel der ontsnapten achterhaalde en terugbracht. Is ontsnapping reeds in 'fc algemeen een droombeeld, dat de meeste gevangonen voort durend bezighoudt, in Russische gevangenis sen zal dat door de heerschende toestanden nog wel sterker het geval zijn dan elders. Een pas te Jokaterinnenburg gevoerd proces heeft eens weer aan 't licht gebracht, hoe de spreekwoordelijke beruchtheid der Rus sische strafinrichtingen nog steeds verdiend is. De schuldige is hier gestraft, maar dit vonnis kan niet goed maken het feit, dat er jaren lang onopgemerkt in een Russische gevangenis toestanden kunnen bestaan alk hier weer bekend geworden zijn. Voor eeni- gen tijd is namelijk uitgekomen, dat een ze kere Foss directeur der gevangenis te Jeka- terinnenburg, zich. aan de verschrikkelijk ste barbaarschheden schuldig maakte en bo vendien hom toevertrouwde gelden verduis terde. Hij Het do gevangenen werken, ten voordeele van zijn eigen zak en als er iets aan mankeerde, liet hij ze geeselcn met in zout gedoopte roeden. Een gevangene, dio een poging tot ontsnapping had gedaan, werd zoo geranseld, dat hij een en al wonden was; toen deze begonnen te genezen, werden zij weer opengeslagen. Een poging tot muiterij onder de gevangenen werd met zulke woest heid onderdrukt, dat het vertrek, waar do strafoefening plaats had, een waar slacht huis leek blijkens de verklaringen der getui gen. Behalve geeselingen waren er andere tuchtmiddelen, die het régime van den di recteur volkomen waardig waren. Daarbij had hij zulk een schrik onder het personeel, dat zelfs do dokter en do geestelijke der ge vangenis hem niet durfden te tarten. Maar toch blijft het vreemd, dat niet een der ci piers, die weigerden zijn beestachtige beve len uit te voeren en daarom door hem aan do deur werden gezet, eerder de onmensche- lijke behandeling der gevangenen heeft be kend gemaakt. Fogs is door de rechtbank to Jekaterinen- burg veroordeeld tot drio jaar gevangenis straf, verlies van alle burgerlijke rechten, privileges, decoraties en medailles en boven dien tot voer jaar politietoezicht na zijn ont slag uit de govangejiis. De bevolking hier van, dio zoolang het slachtoffer van zijn wreedheid is geweest, zal hem zeker van har te welkom hceten. Do staking in de Fransclio m ijn - districten' is, naast de Belgische, ook aan do Duitsche kolenmijnen ten goede gekomen. De vorige week zijn niet minder dan 56 ko- lonireinen, vervoerende ongeveer 18,000 tons, uit Duitschland Frankrijk binnengestoomd. Het grootste deel dier kolen was afkomstig uit Essen, waar do voorraden, dio jaren lang waren opgehoopt, thans bijna uitgoput zijn. Voorhet Hof van Assisen te Niz- za is Dinsdag het proces begonnon tegen den. beruchten "Vidal. De akte van beschuldiging vermeldt vier moordaanslagen op VTOuwcn, moorden en een diefstal met bram. te zijnen, laste. Dc beschuldigde antwoordde bij de ondervraging gedurig ontwijkend met „Ik weet het niet," of ,,Ik herinner mij er niets van." Het getuigenverhoor, waarbij enkele slachtoffers van Vidal haar verklaringen zullen afleggen, zal vermoedelijk in twee da gen afloopon. Een talrijke menigte woonde do behande ling bij. Uit persoonlijken wrok moet eon man te Chicago een. dynamietaanshtg hebben gepleegd op een geheelo familie, bij welke hij vroeger in huis heeft gewoond. De aanslag gelukte maar al te wel; de woning der familie werd vernield, het hoofd van het gezin en diens jongsto dochter werden ge dood, de vrouw en zes kinderen zijn gewond. De vermoedelijke dader ia in hechtenis. De stad Boston, in don staat Massaehusots, verkeert sedert weken in een soort van paniek. In do buitenwijken vinden telkens aanran dingen plaats op vrouwen, die door eon ge- hoimzinnigen misdadiger met een zwaren knuppel levensgevaarlijk worden gewond. Van de acht meisjes en vrouwen, die tot dus ver werden aangerand, zijn er reeds tweo overleden, terwijl tweo anderen van schrik krankzinnig zijn geworden. Het jongste slachtoffer is zekere miss Glab ra Morton, een verpleegster in een krankzin nigengesticht, die Zondagnacht werd aange vallen, op den grond geworpen en daarna met een zwaar voorwerp op het hoofd gesla gen. Zij is aan de gevolgen overleden. Op 25 September reed de heer baron Col- lot d'Escury met zijn motorrijtuig, waarin ook zijn zuster en zwager gezeten waren, op den weg van Woorden naar Bodegraven. Ter hoogte van hot gehucht Nieuwerbrug, onder Bodegraven, gekomen, zag mon den weg versperd door eenige tilbury's, waarom heen eon aanbal personen: Op 70 mebor af stands hiervan gekomen, deed de heer Cr d'E. hot motorrijtuig stil houden. Na eonige reparatie aan het voer tuig bo hebben verricht, Het hij verder rij den tot op 30 meter afstands, waar hij stop te in afwachting dat de weg vrij zou komen. Plotseling kwamen toen een aantal perso nen op do automobiel af, van wie één een mes in de hand had, terwijl een andere met een ijn f leech waa gewapend. De eerste zette hot mes op den band van eon dor wie- Ion, ten einde dezen be beschadigen. Do heer C. d'E., die tot den baldadige zei- do, dat hij moest ophouden, kreeg toen plot seling van den 30-ja-rigen landbouwer C. van L. een horigen vuistslag op het hoofd en een oogenblik later ec.n slag mot een volle wijnflosch op hetzelfde lichaamsdeel, waardoor een bloedende wonde ontstond. Had de heer C. d'E., dio den slag zag aan komen, ruot tijdig zijn liand aan hot hoofd gebracht, waardoor ook dit hchaainsdeol ge troffen werd, zeker zou de verwonding veel ernstiger gevolgen hebben gehad. Dat de slag met kracht aankwam, blijkt wel uit het feit, dat de flesch geheel aan stukken werd geslagen on do wijn er uit spoot. Do slag met do flesch was toegebracht door don 23-jari- gon landbouwer A. v. L., broeder van den hierboven genoemde. Do lafhartige bedrijvers van dit feit gin gen daarna op de vlucht, terwijl een derdo boeren vlegel den inzittenden van de auto mobiel de grofste verwonschingen naar het hoofd wiorjk Do broeders Van L. waren ter zake van het gebeurde voor de rechtbank to Utreoht gedagvaard. Beiden zeiden zich niets meer van het ge beurde te herinneren: Ze waren dronken geweest. De jongste, die vootr den rechter commissaris volmondig had bekend, kwam op zijn bekentenis terug. Een buxxfor van hen was dien dag in het huwelijk getreden en had zijn familieleden en ken ui seen op een rijtoer genoodigd. Er waa nogal veel wijn gedronken. Dat de beklaagden beschonken waren ge weest, word door alle getuigen stellig weer sproken. Vastberaden waren ze op de auto mobiel toegestapt. Aanvankelijk meende mon dat zij liet motorrijtuig kwat. n bezich tigen, totdat duidelijk bleek wat do brui loftsgasten van plan waren. Baron C. d'E. is voor zijn wonden twee weken onder behandeling van den genees heer geweest. Het bleek voorts, dat op dienzelfden dag bij het passecren van een motorrijtuig de ge broeders Van L. met hun txlhury bijna ju een sloot waren terecht gekomen. Hiernit zou wellicht hun ergerlijk optreden tegen over den heer O. d'E. kunnen verklaard wor den. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op, dat do automobilisten in dit go- val geheel geen aanleiding gegeven hebben tot hetgeen is geschied. Vooral met het oog hierop en het cmsfcigo der toegebrachte ver wondingen meende spreker een strenge straf te moeten oischcn. Tegen C. van L. werd gorequireerd 2 maanden en tegen A. v. L. 6 maanden gevangenisstraf. Mijnheer de Redacteur 1 Naar aanleiding van hot artikel, voorko mende aan het hoofd van uw blad van gis teravond, zij het mij vergund naast uwe „Opmerkingen" eenige kantteekeningen te plaatsen. Allereerst mag ik er zeker wel mijn blijd schap over uitspreken, dat onze goede stad „in qa volging weUicht van de jonge antire volutionaire propaganda-club voor jongelie den van „orthodoxen huize" thans ook een zoodanige vereeniging „in vrijzinnigen geest" rijker is geworden. Toch kan ik niet nalaten mijn verbazing uit te spreken over do wijze, waarop de ,,A. R. P. C." daarbij ter sprake wordt ge bracht. Allereerst heet het: „Niet onverstandig „hebben deze dilettant-politaci-economen zich „een ouderen, meer in deze zingen doorkne- „den leider gekozen. Een waarborg mis- „schien, dat do jonge vereeniging zich niet „zal verliezen in politieke tinncgioterij, een „gevaarlijk vak, naar wij meenen." Nu, zal men zeggen, dezen lof kan de „A, R. P. C." vrijelijk aanvaarden. Toen, mijn heer de Redacteur, is ook dit roosje niet zon der doornenik bohoef ze niet nader aan te wijzen. Dan volgt evenwel, nadat medegedeeld is de oprichting eonor zoodanige'! vereeniging van vrijzinnigo zijde: „Dezo jongelieden, een beetje bescheidener „in bedoelen, spreken alleen van eigen ont- wikkeling zoowel op godsdienstig als op „maatschappelijk gebied." „Staatkundige en maatschappelijke vro men, aldus heet het, zullen eerst in de twee- „do plaats ter sprake komen en dan nog be schenen door het licht van den vrijzinnigen „godsdienst." De lof van bescheidenheid, toegezwaaid aan bovenbedoeld o vrijzinnigo jongelieden, zou onzo volle instemming kunnen hebben, indien zij niet ware gebracht ten koste van do bescheidenheid der „A. R. P. O." Er is in do aangehaalde zinsnede een climax op te merken. In de eerste plaats „spreken zij alleen vaD „eigen ontwikkoling, zoowel op godsdienstig, „als op maatschappelijk gebied." Dat do „A. R. P. O." ook bevoegde spre kers op laat treden in openbare vergaderin gen, moet blijkbaar als bewijs dienen, dat zij minder bescheiden is, dan haar vrijzin nigo zuster, die zich liever nog niet ver toont. „Staatkundige en maatschappelijke vra gen, aldus heet het, zullen eerst in do twee- „do plaats aan de orde komen." Dit doet indordaad de bescheidenheid en, zouden we er b.j willen voegen, de voorzich tigheid dier vrijzinnige jongelieden nog meer tot haar recht komen. Maar het slot van deze zinsneê is blijk baar bedoeld als hoogste waarborggraad, dat de bescheidenheid niet te loor zal gaan: „en dan nog, beschenen door het licht van „den vrijzinnigen godsdienst." Nu laten we natuurlijk aan een ieder het volste recht om zijn beginselen te leeren ken nen. Ja, we juichen het toe, dat ook aan de zij de, van waar wc steeds het verwijt moesten hooren, dat godsdienst en politiek hoege naamd niets met elkaar van doen hobben, thans ook do noodzakelijkheid gevoeld worac, om staatkunde en religie met elkander ver band te doen houden. Maar we zouden toch willen vragen: zal daarom de nieuwe vereeniging bescheidener zijn in haar optreden, omdat zo de staatkun dige en maatschappelijke vragen wil laten beschijnen door het licht van den vrijzin nigen godsdienst'? M. i. was het juist zeer gew7enschb, dat het bedoelde licht ook eens naar buiten uit straalde. Onzo aandacht werd verder sterk gespan nen waar in bedoeld artikel, ons vrijzinnigen en antirevolutionairen Jongelingen al te ga- der, de waarschuwing wordt gegeven ons toch vooral niet te laten gebruiken als hulp troepen bij do stembus. Daar mogen we onze „jonge indealen" niet aan wagen. Alsof het mogelijk ware, idealistische ge moederen, dio meeleven met hun tijd, herme tisch af te sluiten voor de invloeden van een verkiezingsstrijd. Wat ons aangaat we stellen er onze eere in te weten, dat o. a. in Amsterdam IK, de verrassende overwinning op mr. Troelstra, goeddeels te danken is aan de actie vaji dë leden der Geref. jongelingsvereenigingen en van de Amsterdamsche Prop. Club. Wat nu betreft het voogdijschap, de ndou we vrijzinnige vereeniging moge haren voogd en toezienden voogd hebben, do „A. R. P. 0.n staat niet onder voogdij. Ten slotte nog dit. De schrijver van het be wuste artikel heeft zich blijkbaar met zijne vergelijking vergist. Hij bedoelde aan de lezers van dit blad mede te deelen, dat van vrijrinmge zijde thans hier was opgericht wat de Gerefor meerden reeds jaren lang hebben in de 350 jongelingsvereen. op geref. grondslag, waar- van de hoofdgedachte is eigen vorming voor kerk, staat en maatschappij. Waar de schrijver een vergelijking waag de met de „A. R. P. C.", die krachtens aard on karakter noodwendig propageeren moet, daar moest zijne vergelijking wel feil gaan en dat wel ten koste van de bescheidenheid der ,,A. R. P. C." U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij Uw dlonstw. H G. BINNENDIJK, Secretaris „A. R. P. 0." Leideic, 4 November 1902. Hoofdstuk IV (Justitie). In verband met het adres en de mem. van. toelichting van het Landelijk Hogerhuis comité, en het Prov. Z.-H. Hogerhuis-comi. té werd in de afdeeHngen dor Tweede Ka mer aangedrongen op een wijziging van art. 378 van het Wetb. v. Strafvordering in den geest als in dat adres aangegeven. Andore leden bestreden dit betoog. Onder scheidene leden hoopten op een wetsont werp tofr wijziging en aanvulling van het Burg. Wetboek op eenigo punten. Zoo noem de men het erfrecht van den langstlevenden eehtgenoot; verbetering in den rechtstoe stand der vrouw. Eindelijk kwam nog ter sprake een wijziging van arti 671 van het Burg. Wetboek. Men vroeg of dc Minister ten spoedigste zijn aandacht wilde wijden aan de herzie ning van het Ilde Boek van het Wetboek van Koophandel Ook thans werd aangedrongen op betere regeling van do naamlooze vennootschap pen. Men vroeg om het vaststellen van een leid draad omtrent door de politie te stellen vra gen ten aanzien van de bestuurders, en het doel van een vereeniging, die goedkeuring van haar statuten wenscht. Terwijl sommige leden met het ten vori- gen jaro aan de Regeering ingediende adres van de ordo van advocaten fn heb arrondis sement Rotterdam, houdende verzoek om terug te komen op het bij de wet-Hartogh gegeven voorschrift, dat getuigenverhoeren niet door een rechter-oonimiRsaris, marr slechts door do rechtbank in plano gehou den mogen worden, instemden cn een wij ziging in don daarin aangegeven zin. hun. dus wenschelijk voorkwam, waren aaicte-re ledcn van oordeel, dat het nieuw opgenomen voorsclirift zou kunnen blijven bestaan, in_ dien het slechte in zooverre werd gewijzigd, dat beide partijen op denzelfden dag hun getuigen zouden moeten voorbrengen An dere leden zouden tegen zoodanige wijziging bezwaar hebben. Enkele leden wonschton bij den Minister or op aan te dringen, dat ook de derde der gebroeders Hogerhuis in vrijheid zou wor den gesteld, als een daad van humaniteit, daar de gevangene reeds eenige malen ge opereerd is cn rijn gezondheidstoestand veel te wenschen kuub. Aangedrongen werd door enkelen op gra tie-verleening aan zekere Geertje Kleeifstra, die ongeveer 6 jaar geleden wegens majes- teits-sohennib tot 0 maanden gevangenis straf is veroordeeld en door vertrek naar het buitenland aan de uitvoering van deze straf zich heeft onttrokken, en wier moeder zeer onder deze scheiding lijdt. Gevraagd word of de Minister reeds tijd voor do bestudeering van hot rapport dor commissie betreffende reorganisatie van het politiewezen heeft gevonden. Als een van de groot» gebreken, die thans de inrichting van ons politiewezen aankleven, word ge noemd het gemis van bepalingen omtrent de juiste verhouding in de samenwerking tusschen den burgemeester en de Rijkspo litie. Men vroeg of de Minister de opvatting van dan minister van binnenlandsclio zaken deelt, dab hot onderwerp vervroegdo win kelsluiting bij het departement van justitie thuis behoort en of er reeds samenwerking met dien ambtgenoot had plaats gehad, ook vroeg men of do Min. bezwaar had rijn. denkbeelden omtrent deze aangelegenheid aan do Kamer mede te deden. In bijna alle afdeelingea maakte do alge meen© order van don hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, betreffende het op- tegen van de politie aldaar tegen de poo- ten doov vakvoreonigingen bij werkstakin gen uitgezet tot het algemeen nederleggen. van het werk en het weren van zoogenaam de onderkruipers, een punt van bespreking uit'. Gevraagd wend of het juist is, zooals de burgemeester verklaarde, dat de order niet van hem da hoofd der politie was uitge gaan, maar van de justitie, en zoo ja, wie onder do „justitie" is te verstaan en of, naar de meening doe Ministers, „de justi tie" bevoegd moet worden geacht een der gelijke order aan de politie te geven. Vond de order steun in do wet on zoo ja waar? Enkele leden ontkenden reeds nu dat de po litie de bevoegdheid zou hobben op te treden daar, waar zoooIb in dit geval, geen wette lijk voorschrift valt aan. te wijzen. Gok werd bedenking geopperd dat do justitie door aan de politie een advies te verstrek ken, zooals hier schijnt te rijn geschied, een rechtsleer gaat verspreiden. 3etoogd werd, dat het gevolg van hot optreden der poHtio tegen het r. g ..posten" op do wijze ale in deze eider is gelast, zal moeten rija dat de arbeider® worden gestuurd in eaa vööst

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2