N®« 13093 Woensdag SO October. ft», too?. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRiE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. FEUILLETON. DAftBTiAD PKIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per week 9 Oents; per ^3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper eu waar agenten gevestigd zijn 1.30. Frmae» per post 1.6§. FKIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0 17AOrootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oonta contantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incasseeren wordt ƒ0 05 berekend. Met 1 November a. s. vervallen enkele treinen op Zondag. Voor Leiden Is van belang dat op dien dag nut meer zullen loopen: trein 4.41 uit Dori Haag naar Leiden, de laatste trein 12.33 Van Leiden naar Rotterdam vervalt: trein 6.20 des morgens naar Rotterdam. trein 8.27 Hoofdzakelijk wijzen we op liet vervallen van den laaitten trein uil Don Haag! Inkosoilcnbclasticg. Burgemeester ca WetLoodora van I.eiden brengen in herinnering, dat mot 31 Oct. a. e. de vierde teriüyn vervalt van do Inkomstenbelasting, dienst 1ji2, en dat alzoo op don litou November (u e. miebteas vier zo.tlca va i den aaaslag moeten rijn voldaan. Z\j noodigen mile-Ten tol nghebbenden nil, om, It Voorkoming van verrohingakoaleu, tot do bi taling van lut verschuldigde ten kantore van don (iointoute- Ontvaugcr ovor to gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd; Loidon, 13. O. JUTA, Wetb., loco-llorf. 87 Oct. 1902. VAN HE1JBT, BeoicUne. Een oordeel van een Raadslid aan de werkelijkheid getoetst. Bij het onderzoek deT ontwerp-bcgrooting in de afdcelingen heeft volgens het algemeen .verslag een der Raadsleden zich zeer pessi mistisch uitgelaten ovor den financieelcn toestand onzer gemeente. Hij achtto dien bodenkelijk on zorgwekkend. Als het verslag niet onvolledig is heeft dit lid daarvoor geen bewijzen geleverd on dit i» maar ge lukkig, want nu is er nog kans, dat die bewijzen er niet zijn en het geachte lid den toestand door een al te donkeren bril heeft bekoken. Burg. en Woths. hebben in hun antwoord o. i. inderdaad aangetoond, dat het zoo erg niet is. In het afgeloopen tien jarig tijdvak heeft do percentage dor stede lijke inkomstenbelasting pl.ra. 3 pCt. bedra gen, de opcenten op de personeele belasting zijn vergeleken met andere grootc gemeen tes niet hoog, de gasprijsbehoort tot de laagste in het land, terwijl eindelijk Leiden bekend is om het goedo onderwijs, dat men er voor weinig geld kan genieten. Met dio feiten voor oogen kan men toch inderdaad niet meegaan met het ongunstig oordcel, door een der leden uitgesproken. Om te kunnen bloeien heeft Leiden noodig lage belastingen; deze moeben de gegocdo lieden trekken om zich hier te vestigen, zoo werd cr verder door het lid geredeneerd. Een rcdencering, die in haar algemeenheid niet waar is. Gesteld eens, de gemeente ver waarloosde het onderwijs, deed weinig of niets voor de volksgezondheid, beloonde haar ambtenaren eens heel karig, dan zou daar door do belasting zeer laag kunnen zijn of worden, maar of onze goede stad zou blooien of in de toekomst in bloei zou toenemen, be twijfelen we sterk ook al trok men daardoor eenige gegoeden. Voortbordurende op hetzelfde doel kwam het lid er eindelijk toe te vragen aan wie de schuld van den bedenkelijken finanoieelcn toestand. Niet aan Burg. en Wcthfl. Deze hebben den Raad gonoeg gewaarschuwd om niet alles toe te staan wat gevraagd, of goed te keuren wat voorgesteld werd. Verschillen de richtingen in den Raad hebben medege werkt om do financiën in den zorgwekken- den toestand te brengen. Ons dunkt ook hier hadden de beschuldi gingen wel met bewijzen gestaafd mogen zijn. Dat de financieelc toestand is zooals hij is (niet bepaald zorgwekkend o. i.) daarvoor kan men evenmin den Raad als het Dag. Bestuur een verwijt maken, indien dit ver diend ware. Meestal werden voor zoover onze herinne ring reikt, de voorstellen van Burg. en Ws. zonder wijzigingen van beduiden is aangeno men. was het ook niet altijd zonder heftigen tegenstand getuige het voorstel tot oprich ting van het slachthuis. Soms werd door toedoen van den Raad een voorstel ietwat kostbnardci, soms wist hij er iets af te dingen. Men denkc o. a. aan de salarisrcgeling der politic-agenten en aaD 't pensioenfonds voor weduwen cn kinderen van gemeenteambtenaren, die ten gevolge der veranderingen door den Raad er in aan gebracht, iets meer van de gemeentekas vor deren dan het oorspronkelijk voorstel, of aan het voorstel van Burg. cn Weths. tot het leggen van een brug over de Zoetcr- woudsche Singelgracht, die /-10.000 moest kosten, terwijl de Raad besloot tot het bou wen, van een brug van pl.m. 13,000. Of om een zeer recent voorbeeld te noemen men horinncnc zich hoe do Ra-uu enkele Voorstel^" len tot liet maken van inrichtingen bij het Algemeen Slachthuis afstemde om op deze wijze te bezuinigen. Het gaat dus niet aan om óf den Raad óf het Dagelijksch Bestuur een grief te maken over den huidigen toestand. Evenmin een zekere richting in de vroedschap. Dezelfde spreker herinnerde er volgens het verslag met voldoening aan, dat voorheen, toen een richting in den Raad meer overwegenden invloed bezat dan thans, do financieels toestand zeker niet minder was dan nu. Ligt daarin bedektelijk een verwijt aan do richting of richtingen, die aan den overwegenden invloed van één richting afbreuk hebben gedaan, dan aarzelen wij niet dit verwijt onbillijk te noemen. Niet alleen in Leiden maar overal in den lande toonen de gemeentebegrootin- gen in de laatste jaren neiging tot om hooggaan. Daarvan draagt gèen enkele par tij als zoodanig schuld ,,Onze Tijd," is nog onlangs in 's lands vergaderzaal gezegd, „staat in het teeken der sociale rechtvaar digheid. Allerlei maatregelen ter bevorde ring van goede woningen, van volksgezond heid, pcnsionncering van ambtenaren on van hun weduwen en kinderen, daar werd vroe ger niet aan gedacht. Thans zou geen enkele partij durven verklaren, dat zij deze dingen onnoodig acht." Ook onze gemeente heeft aan deze dingen meegedaan cn alle richtingen hebben daar aan meegedaan Een richting, dio zich in 't algemeen tegen dergelijke maatregelen zou durven verzetten, zou, vreezen wij, spoedig haar invloed zien afnemen. Wij vermoeden zelfs, dat wij op dit gebied er nog niet zijn. Toch zijn wo het met het geachte lid eens: bezuiniging zij de boodschap aan den Raad. Maar do zuinigheid mag niet de wijsheid bedriegen. Burg. en Weths. zullen, zoo zeg gen zo terecht, niet aarzelen voorstellen in te dienen als dio hun in het waarachtig be lang dor gemeonte noodzakelijk schijnen, al zal daarvan dan ook een verhooging hnrcr geldelijke lasten het gevolg zijn. Met conige wijziging mag o. i. de Raad, een richting in den Raad en zelfs één lid van den Raad dit het College van Burg. eu Weths. nazeg gen. Waarom, zoo vragen wij ten slotte, heeft het lid, dat van een bede ukel ijken finan cieelcn toestand sprak, daarbij het oog niet gericht gehouden naar Den Haag, vanwaar, naar het oordeel van zoovelen uit allo par tijen, redding in den financieelen nood der gemeente moet komen 1 Dat de verhouding lusschen gemeente- cn Rijksfinanciën voor het minst niet goed is, had in dit verband wel eens gezegd mogen worden. Leiden, 29 October. liet Btoflutyk overschot vnn w(J len don hoer A. E. van Kempen zal Vrijdag middag om twaalf uren op de begraafplaats aan de Groone- pteeg worden tor aarde besteld. -"Ueiv-groet -aantal -ïe'n&zenösn hedenmiddag op de begraafplaats aan de Groenesteog om het aan den kring der zbnon en aan zoovele vrlendon on vereenlglngen, waarvan hy deol uitmaakte, onverwacht ont vallen Stalen lid, den beer P. Alma Lz., do laatsto droovo oer to bewezen. Onder meer waren aanwezig de waarnemende burgemeester, een der Wethouders, eenige loden der Provin ciale Staten, enkele hoogleoraren, loden der Loge en andere belangstellenden. Meer dan dertig kransen, zoowel van vereenigingen als van particulieren, worden op hot graf neer gelegd. In overeenstemming met het eenvoudig karakter van don overledene werd aan het graf niet gosproken. Mr. D. Alma, burgemoes- ter van Snoek, broeder van den ovorledens, riep enkel met een in tranen gestikte stem zy'n eenigen broeder een laatst vaarwel toe en dankte voorts mede namens de diep be droefde woduwo allen, uit welken kring ook, die door hun aanwezigheid aan de groeve biyken van deelnemiog hadden betoond. „Malle Geert" had gisteravond oen tal- ryk publiek naar den schouwburg gelokt. Do belangstelling in deze operette van Mart. Schuil on Rich. Hol was dus zeor groot, ovenals vorige jaren in de toen gegovon kinder-operottes, waarmede toon een niet minder belangrijk succes werd bohaald als nu. Thans echter waren hot alleen de loerllngen der hoogste klasse van des hoeren Duystors „Burgoizang- school" en eeuigo oud-leerlingen, alsmede enkele dames on hoeren, dio medewerkten. De opvoering slaagde in menig opzicht uit stekend. Er word mooi gespeeld, wat trou wens niet to verwonderen was, daar bekende, geroutineerde dilettanten voor bot voetlicht traden, o. a. die de rollen van vrouw Dibbel, bygonaamd Blinde Mio, van Arlo don tuin man, van den pachter Bierma en van de barones Van Holm vorvulden. En gezongen word er ook goed, zoowel door hen, die de solo-partyen voor haar reke ning hadden, als door do koren. Eon afzon derlijk woord van hulde brongen we hioraan de vertolkster van do titelrol. Do jonge dame, dio dat deed, zong en acteerde zóó kranig dat het moeilijk to verbeteren zou zijn geweest. -Haar zang en spel kenmerkten zich voort durend door het gevoelvolle, dat zy er in wist to loggon. Ook Alwlne, Ella en Miontjo mogen hier genoemd worden. Aan monteoring dor verschillende tooneelen was eveneens veel zorg besteed, on do muziek van bet 6trykorkest van het Vierde was bovendien van dien aard dat zy insgeiyks eon groot aandeel heeft in hot welslagen van dozen avond, waarop de heor C. B. Duystor met gonoogon mag terugzien. Morgenavond gaat oen trreodo opvoering van het 6tuk. Daarom is het symphonio-concert van bet Haarldin8cb Muziekkorps van Kriens tot VrUdag-avond uitgesteld. Wy vestigen mot genoegen de aandacht op dit concert, waarvan wy bet programma zagen. Dat belooft Inder daad zoer veel schoons. Het getuigt van groote degeiykheid en dit gevoegd bU het uitstekendo gobalte van bet korps zelf, rechtvaardigt alles zins een druk bezook aan „Zomorzorg". Het zal zeker velen onzer lezers in Lelden en omstreken genoegen doen te vernemen, dat de heer W. P. Mulió alhier 7 November a 8. zyn 25-jarig jubileum als tandarts hoopt te vieren. Het zal hqm dien dag zei met uan bewijzen van belangstelling zy.... talryko patiönten ontbreken. De feestviering in do Stadszaal der Leid- sclio üMooiing van'cfeff'~NouT'ïï.:iE.'VottcBb&)!d~ bogon Maandag niet om haJfvior, maar 's avonds om balfacht. Beroepen ia by de Viaamsclie Evangelische Gemeente to Gent ds. E. B. Couvóe, te Enter, en bU do Nod.-Horv. Gem. te Kage c. a. do hoer G. Burger, cand. to Amsterdam. Aan den collator jhr. H. G. van Hollhe tot Echten is ter electio voor eou predikant by do Herv. Gemeente te Hoogovoen aango- boden bot volgeudo tweetal: da. Buiskool te Oud Alblas en de. Van der Wal te Waddingsveon. Mej. A. E. Verhey, onderwyzores aan de Christ, school te Ter Aar, is in golyke betrek king benoemd aan die to Leerbroek. Moj. L. C. van den Borgli to Steenwyk is benoemd tot ondorwyzeros aan de Chr. school te Zegwaard. £5 Nu de overplaatsing van den heer Knobel, consul generaal met rang van minister resident, van Peking naar Teheran oon feit is, overweegt men do opengevallen plaats te Peking door oen lid van het corps diplomatique te doen bezetten. De Deensche gezant by ons Hof, ver gezeld van don minister van buitonlandsche zaken, ter introductio by H. M., vertrok beden- ochtend naar Hot Loo om zyn goloofsbrieven aan H. M. do Koningin aan te bieden. In voiband mot zyn overplaatsing naar do legatio te Londen verwacht men den Gezantscbapsraad dr. Loudon, sinds verleden jaar als tydoiyk zaakgolastlgdo van Nederland te Peking werkzaam, bet volgend jaar In Den Haag terug. Door don Commissaris der Koningin in Zuid Holland zyn benoemd in do Gezondheids commissie te Gouda tot lid en voorzitter dr. P. J. A Lovedag, goneesheer aldaar; tot leden A. H. Teepo, apotbokor; F van der Straaton, bouwkundige; rar, F. U. Kranenburg, advocaat en procurour, en W. Roepers, goud smid, secretaris van het Nederlandsch Werk liedenverbond, allen aldaar. De Gemeenteraad van 's-Oravonliage hoeft het voorstel van B. en Ws. tot het indienen vari oon adres aan de Tweede Ka mer der Staten Generaal in zake de grens wijziging tusschen 'a Gravenbage on Loosdui- non goedgekeurd on hot concept onvorainlorJ vastgesteld. By hot voorstel tot hot sluiton van eon leening van vier mlllioen, in 3^-pCts. obllga- tiön van 1000. In serieön van f 100,000, gaf de heer Simons in overwoging do coupons betaalbaar to stellen in Januari on Juli, In on derscheiding van de coupon betalingen der vroegere leuningen. De wethouder van financión ontraadde dit ook mot hot oog op oon mogoiyko convor- sio der 3^-pCts. loenlngen, in welk goval go- lyko termynen voor de couponbetaling wen- scbeiyk zyn. Het voorstel word goedgekeurd. In de gisteravond gehouden vorgadering van do VereenJglng „Die Haghe" dooldo de vooizittor mede, dat in hot begin van hot volgeudo jaar vanwege de Voreeniging oon tentoonstelling zal worden gehouden van schil- deryen, platen, toekeningon enz., op 's Graven bage betrokking hebbende. Gisteren werd te Zwollo do najaarsver gadering van do vereeniglng voor „Overys- solsch Regt on Geschiedenis" gehouden. Als nieuwe leden werden voorgostold en aangono- mon do heoron W. Stork, fabrikant to Henge- loo, mr. D. J. van Doorninck te Zwolle, dr. G. J. Llosker te Deventer, J. Qimborg te Zut- fon, R. G. A. Z. baron van Haersolto van Zu h uu, luitenant der lnlanteilo to Amorsfoort, en J. Boeve, socrotaris omvangor van hot wa terschap l'ryokon on Maten to Kampon. (Z. C.) Op voorstoT <Tïh doiia.r1 Lgpdor infan- terio beoft de minister van oorlog dat de eetketels zoogenaamd zonder waarde, welke zich indogarnizoons kleoding-magazynon bovindon, voortaan ter boschikking zUn van de commandeorondo officieren van korpson en ondordeelen, teneindo by do govechtssohiot- oefeningen te worden gebezigd, om don schut ter do uitwerking vau - zyn schot to doen zien. De ketel, mot water gevuld, springt uiteon als hy getroffen wordt. Hr. Ms. panlsordokscbip „Holland", onder bovol van don kapitein ter zeo J. Wontbolt, is 26 dezer te Willemstad (Curasao) aango- komen. Naar men vernoemt, Is by do Inschryving op do 1,000,000 5 pCts.-obligatiön der Petro- loum-Maatscliappy „Moeara Enim" dat bedrag ongeveer 2'/, maal voltookond. Dr. Roessingh, uit Den Haag, vertoefde Zondag op Het Loo, om H. M. do Koningin nog voor haar vertrek naar het buitenland to bezoeken. H. M. do Koningin cn PrinHendrik zouden heden een bezoek brengen aan H. M. Koning'n Emma op Socstdijk. Voor het lidmaatschap vau de Eerste Kamer ter vervanging van wijlen den heer Kie „honderdjas-ige" gast. 21) Do snorrebaard keek den vreemdeling ver- Dluft aan, omdat hy zich werkeiyk op dat oogonblik eon achterdeur herinnerde. Do heer von Ham mol daarentegen word door de ver legenheid van den politieman hoe langer hoe moedwilliger on legde het er op aan, hem een beetje jaloorsch to maken. „Zy is dus eenigszins boos op je, vanwege hot litteekon? Dat dacht ik wel." „Neen, genadige heer, niet om het litteeken. Laat ik 't maar zeggen: U is er de schuld van I" „Wat, ik? Laat je toch niets wys maken! Foei, go zyt toch niet roeds jaloersch? Laten wy beiden een verbond met elkaar sluiten, begrijp my good „lk begryp het maar al te goed. Daar komt ditmaal niols van." „Gy brengt my met je modemaakstertje in kennis, en ik verzoen haar met je litteeken." De politie agont maakto een beweging, alsof hem een rilling over het lichaam voer. Daarop, zich weer herstellende, noodigde hy met een droog ambtsgezicht den bankier uit hem naar den burgemeester te volgen. „Ik zal volgen; maar uw geleide door de stad moet ik beslist v^n de hand wyzen." „Ik heb rnyn bevelen." „En ik beveel het tegendeel. Ga dus en meld m\j by den burgemeester aan. Als je de minste tegenwerping maakt, behoeft ge geen oogenblik meer op jo meisje te rekenen! „Heer.... om 's Hemels will" smeekte do eeriyke snorrebaard ln den grootsten angst. vIk gehoorzaamI Maar kat 'a hemels wil het onschuldige kind in loven, genadige beer 1" „Ik hoop toch, dat ge my niet verdenken zult het meisje uit pure liefde te willen opeten „Op uw woord van eer, genadige lieer bankier, dat ge bet arme kind ontzien zult, dan wil ik voor u doen, wat go beveelt, al zoudt ge ook rnyn eigen dood begoeren." „Stol jo gerustIk geef je gaarne rnyn eerowoord, dat ik het aardige meisje in't leven zal laten. Maar zog my toch eons, hoe springt jo vrees dadeiyk zoo maar op het ergste over? Wie ter wereld zal dan een lief meisje dadeiyk naar het leven staan?" „Gy hebt uw eerowoord gogevon, genadige heer. Daarmee ben ik levredon. Wat kan er u ook aan gelegen zyn het goede Kaatje don hals om te draaien? Ik ga en laat u alleen gaan. Ook de hel moet woord houdon." Met deze woorden liep de arme kerol de deur uit. Hy hoorde achter zich don vreomden gast luidkeels lachen. Dat lachen drong hem door merg en been. Het kwam hem als het hoongelach van den satan voor. Hy snelde naar den burgemeester en vertelde hem tot diens uiterste verbazing dcgeheele geschiedenis. XVI. De lieer von Hammei nam stok en hoed en ging. Nog moest hy heimeiyk over de doodelyke ontsteltenis van den politie agent glimlachen, wiens moed zoo blykbaar in de schoenen gezakt was. Hy bemerkte spoedig, toen hy over de straat giDg, dat hy in een kleine stad was, waar men eiken vreemdeling als een wonder dier aangaapt en met groeten en gegroet- worden een dozyn hoeden per jaar versiyt. Waar hy gin£ rechk «a lmke, week men beleefd en mot eon diope buiging op zy uit. Reeds van verre namen de mannen, die hom ontmoetten, hun hoeden en petten diep af. Geen koning kon met moer eerbied bejegend worden. Rechts en links in de huizon, waar hy voorbykwam, zag by ach -T de gesloten venstors oon menigte nieuwsgierige hoofden, door de glasruiton hem nakykend. Het slimste echter wedervoer hom, toon by het bewuste hoekhuis met het balkon naderdo. Niet ver van het huis bevond zich op eon pleintje oon openbare bron of fontein, geiyk men zo nog wol in Duitsche plaatsen aan treft die uit zeven buizen baar water in een groot 6toenen bekken uitgoot. Om de fontein stond een schaar diens; meiden mot emmers on tobben druk te praten. Eenigen scbraptdn visch, anderen waschten sla uit, weer andoren zetten haar ledige emmers onder de buizen of droegen den emmer gevuld op bet hoofd weg. (Dit keukenwerk word destyds ook *8 Zondags verricht). Om van hot huis des burgemeesters zeker der te z(jn, ging do heer von Hammei even op zy, om het aan een der bezige dienst boden te vragen, die hem In het drukke van het gesprek eerst niet opgemerkt hadden. Toon hy eebtor den mond oponde, en allen nu het hoofd naar h.-m omwendden, o, welk een geschreeuw, welk een verwarring! Allen stoven vol schrik uit elkander. De een liet do visch in hst bekken vallon, de andere schudao do gewasschen salade op den grond, de derde vie! de wateremmer van het hoofd. Allen snelden bleek en ademloos weg. Alleen een oude meid, wier voeten misschien niet zno vlug gehoorzamen wilden, drong achleruit tegen do bron aan, alsof zy die wilde om gooien, spalkte de lippen van elkander en staarde hem met oogen vol wanhoop aan, terwyi haar weinige haren als te bergo rozen. Evenzoo ziet men een door eon hond bedreigdo kat, don krommen rug opgetrokken, het haar overeind, don bek open, met doorborendo blik ken elke beweging Van den blaffende volgend. Geërgerd over al dio dwaze lui, wendde do beer von Hammei zich ter zyde en ging recht op hot huis met het balkon aan. Hy was ter plaatse. De burgemeester, een kleine, netto en beschaafde man, ontving hom zoer boleefd boven aan de stoep on leidde hom eon kamor binnen. „Gy hebt m'y by u ontboden," begon de bankier, „en inderdaad, ik kom gaarne, want ik lioop by u oenige raadsels te kunnen oplossen. Ik bon oerst sedert gisteren in uw stad en moot bekonnon, dat ik hier reeds meer avonturen beleefd heb dan anders op al myn reizen." „Dat geloof ik," zei do burgemeester glim lachend; „ik heb or van gehoord, en eenige malen zelfs het ongeloofoiykste. Gy zyt do heor von Hammei, do zoon van een bankier uit n utad, staat in verbinding met het huis LtkI... .a alhier en zyt gekomen, omdat mejuffrouw Brands „Alles juist. Moot ik my by u legitimeeren, burgemeester?" De heor von Hammei haalde by deze woorden eenige papieren uit zyn brieventasch. De burgemeester sloeg de ge legenheid niet af ze vluchtig door te zien, doch gaf ze spoodig met oenige beloofde wóórden van tevredenheid torug. „Ik heb u nu alles gezegd en bowezen, burgemeester, waarover gy op de een of andere wyzo inlichting omtrent myn persoon kunt erlangen. Nu verzoek ik u daartegenover om inlichting over allerlei zonderlingheden uwer stad. Borgheim ligt toch niet zoo erg ver van de overige wereld afgezonderd; er zullen toch tusschonbeide wol oens vroemdo- lingen hier komen; hoe komt hot nu, dat men my „Ik weet, wat gy zoggen wilt, mynheer von Hammei. Gy zult alles vernemon, als go zoo goed wilt zyn my oen paar vragen to beantwoorden." „Ik bon tot uw dionst." „Tol voorloopig myn vragen ook maar onder do zonderlingheden van Borgheim, die u opvielenlater zuft gy do roden daarvan zonder voel mooito inzien. Klooit gy u ge- wooniyk m 't zwart?" „Ik bon in don rouw ovor oen tante van my." „Zyt gy roods moor in Borgheim geweest?" „Neen, nooit." „Hebt gy vroeger roeds kennis met per sonen uit dozo stad gebad of toevallig iets van do geschiedenis dozer plaats, nl. van oude histories, sprookjes, volkssagen der Berg hoimers gehoord of gelezen?" „Ik kende niemand persoonlek in Borgheim en wist van deze stad niots dan dat hier het huis Brands en dat juffrouw Brands een hoogst beminnelyk moisjo was, hetgeen ik thans met genoegen wil bevestigen." „Uobt g(j misschien ooit een vertelseltje van don zoogenaamdon honderdjarigon gast der Bergheimers gelezen of daarvan geboord?" „Tk herhaal hot, kroniek van Borgheim, vooral de oude, —ik moot het tot myn schande bekennen, heor burgemeester is my eveu vreemd als do geschiedenis van Siam of Puta- geniö." „Welnu, mynheer von Ilammol, uw avon turen alhier, die ik meer vermoed dan ken, stammen in rechte ïyu van onze oude histories af." (Wordi vtrvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1