Uit de „Staatscourant." Dc Iloeren-Generaals tc Leiden. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van een uitnoodiging van den minister van financiën, heeft de minister van binnenlandsche zaken aan Ge deputeerde Staten der onderscheidene pro vinciën verzocht om voor het vervolg voor etellen tot wijziging van grenzen van ge meenten, vóórdat zc aan hom worden ge zonden, wat dö grenzen betreft, door de ambtenaren van het kadaster te doen onder zoeken, ter voorkoming van moeilijkheden. Men deelt aan het „N. v. d. D." mede, dat het besluit der Synode van Arnhem in Augustus jl. genomen om de theologxsaho faculteit der Vrije Universiteit met do Theo logische School to Kampen te voreenigon, een belangrijke 8chredo verder is gebracht om tot uitvoering te komen, nu in een ver gadering, do vorige week te Utrecht gehou den, de docenten Lindeboom on Noordtzij, die ter Synode ernstig tegen do verecniging protesteerden, thans ook vóór die verecni ging moeten gewonnen zijn. Donderdag 27 en Vrijdag 28 Nov. houdt de Evangelische Unie haar jaarvergadering te Tiel. Donderdagavond spreekt ds. A. J. Adriftoi van W armenhui zen in een gods dienstoefening, opgeluisterd door koorge zang van do gemengde zangvcrecnigingen „Aurora" en „Amphxon." Onderwerpen van bespreking zijn in de vergadering van 28 Nov.: De jongste voor stellen tot reorganisatie van de Ncd.-Horv. Kerk, inleider prof. Gannegicter, te Utrecht, en: Kan in do Ned.-Herv. Kerk 'fc gomcenfcoleven voldoende tot zijn recht ko men? inleider de. G. Albers, te Goutum. Het stoomschip „Kanzier" (uitreis) vertrok 1 Oct. van Zanzibar de „Kurfurst" (uitreis) arriv. 2 Oct. te Lissabondo „Potsdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 3 Oct. van Boulogne; de „Rijnland" vertrok 2 Oct. van Duinkerken naar Buonos Ayrea; do „Van der Capellen" arrlveerdo 3 Oct, van Amsterdam te Batavia; de „Borgedorf", van Java naar Amsterdam, vertrok 2 Oct. van Singapore; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Oct. van Padang. Noordwyk. Nadat vóór eenlge jaren do parochiekerk van St.-Jeroen ven fikt was met twee lraaie nieuwe zijaltaren, werd gister ochtend In gebruik genomen een dorde go- schenk van denzelfden aard, n). een prachtig booldaltaar, alle afkomstig uit do gunstig be Kende ateliers van de beeldhouwersfirma Gebr. Margry en Snickers, te Rotterdam. Evenals beide eeratgonoemden Is liet hoofd altaar, van uit den vloer gemeten 10 M. 'hoog, in golhischen stfil uitgevoerd met zfiu spitsbogenstijl en pinakols. Het bovengedeelte is in blank eikenhout bewerkt en wat het ornamenlische gedeelto betieft, versierd met 'goud, do benedenbousv of tombe in zeldzame marmersoorten geteeldhouwd. Aan weerszijden van het tabernakel prijken in vier relief- kasten, in verheven beeldwerk uitgov erd, vier schoon gepolychromeerde tafereelen uit het lijden van den Zaligmaker, terwfil het geheel bekroond wordt door een vijfde relief, den Kruisdood voorstellende. Onder de reliel- kaslon bevinden zich in quatro louillos do fraaie op gouden ondergrond geschilderde bustes van acht profeten, die in hun voor spellingen op het Lijden van Christus hebbeD gewezen, daarbeneden woor in kunstig hout snijwerk de ornamentische voorstolling van verschillende bloemen krokus, tulp en hyacinth die in deze strokon gekweekt worden. Naast het bovenste relief bewaken tweo engelenflguron, rijk vergulde beelden met passiewerktuigen don troon. In het frontls pico dor tombo ziet men in 't midden hot Lam Gods, van cuivre-poli, aan weerszijden .daarvan in wit „statuaire" gebeeldhouwd, de offers van Abraham on Melchisodok. Terwijl we den makera allo eer brengm voor hun kunstrijken arbeid, past hier oon oprecht woord van dank aan den milden gever, een geacht ingezetene dezer gemeente, die op zijn tachtigsten verjaardag de kerk met dit kostbaar geschonk verrijkte, nadat hfi drie jaar geleden ter gelegenheid van een ander huisolfik foest het St.-Jeroonsaltaar ge schonken had. Koninklijke besluiten: Benoemd tot ontvanger der Rijksbelastingen to Ou- _denbosch A. F. Derks, ontvanger to Gulpen; to Zwolle L. E. Hormsen, ontvanger te Baarn; te Loenen T. Vermeulen, ontvanger to Hedcl; te Wolvega F. S. Boonstra, ont vanger te Coovorden; to Bergum M. J. de .Willigen, ontvanger te Ejndhoven (buiten gemeenten); te Middelburg A. Bakker Mz., ontvanger te Scheveningen. Pensioen verleend aan: J. Berlemon, 567; A. W. van Oordt, 525; J. P. Jongen, ƒ308; H. van der Horst, 395; J. Beekhui zen, f 196; J. W. ten Gate, ƒ561; G. A. Mul ler, ƒ360; G. Brandsma, ƒ459; J. J. Boon, ƒ132; G. J. van Nouhuys, 383; J. P. Noordberg, ƒ1075; G. van Aggele, ƒ478; J. A. Dijkstra, ƒ644; G. do Vries, ƒ1720; A. Olivier, ƒ560. Maatregelen tegen de pest. De ministers van binnenlandscho zaken .en van financiën brongen in de „Sts.-Ct." ter algemeene kennis, dat krachtens het Ko ninklijk besluit van 21 'September 1902 Staatsblad no. 179), met ingang van 5 October 1902, de in- en doorvoer van lom- pon, gebruikte klccdingstukkcn en ongewas- schen lijf- en beddegoed uit Bombay, Cal cutta, Kaapstad en Port Elisabeth (Kaap kolonie) verboden is. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod begrepen, voor zoover be treft ongewassehen lijf- en beddegoed. Voort-s is het verbod met toepasselijk: I. wat den in- of den doorvoer betreft: op goederen die wol van Bombay, Cal cutta, Kaapstad of Port Elisaboth (Kaap kolonie) zijn aangevoerd, maar waarvan vol doende blijkt, dat zij van elders afkomstig jzijn en die zoodanig zijn vervoord en ver pakt, dat zij niet in aanraking kunnen ge weest zijn met besmette voorworpen; II. wat den doorvoer betreft: op goederen die zoodanig zijn verpakt, dat zij onderweg geenerloi bewerking of behan deling kunnen ondergaan. Sigaren naar Servië. De minister van budtenlandscno raken brengt, met verwijzing naar de mededeeling voorkomende in de „Staatscourant" van 20 Maart jl., no. 67, ter kennis van belangheb benden, dat heden hefc volgende telegram van don consul-generaal te Belgrado ontvan gen werd: „Cigarreja Liefcrungverhandlung dreiszig- sten October. Bcdingungen Muster folgen houtiger Post." (Sts.-Ct.) De heer W. Pera, voorzitter van do collec- tanten-voreeniging „Zuld-Afrika" alhier, ont ving gistermorgen van genoraal Botha, die met generaal De la Rey van Don Haag naar Leeuwarden op reis was, uit Utrecht hot volgende telegram „Wegens omstandigheden tot ons groot leedwezen onmogelijk geworden voer ons drie Leiden te bezoekon. Hedenmorgen echter met Generaal De Wet Den Haag afgesproken dat hfi Leiden morgen zal bezoekon. Vertrouw g(j omstandigbedon zult verstaan en genoegen nemen. Gelieve met Do Wet te communi eeoren. Generaal Botha." Hot bezoek van genoraal De Wet zou dus heden, Zaterdag, plaats hebben, tegen welk onverwacht bezoek wel eonlge bezwaren be stonden. Bosloten word dat de heer P. van Drlel Bzsocretaria van genoemde vereeni- ging, naar den generaals zou gaan om hem dit ondor de aandacht te brengen. Nauwelijks stond de heer Van Drlel tot vertrekken gereed, of ook by hem kwam een telogram, nu uit Den Haag van generaal De Wot zeiven, Yan don volgendon Inhoud: „Ik kom morgen 119 voor kort bozoek. Ver trek 5.17 terug. Onmogeiyk voor generaals Botha en Do la Rey. Ik wonsch geen fees- teiykheid. De Wet." Toen de heer Van Drlel door genoraal De Wet ontvangen was, deolde hy hem de bezwaren medo, welke tegen oen bezoek op heden In Leiden bestondon, waar gisteren by de viering van Leiden's ontzet, het „Loidsch Dagblad" reeds 's morgens was verschenen, zoodat er goen gelegenheid meer bestond de noodige publiciteit aan het bezoek te geven, ook voor de omliggende gemeenten, wier bewoners liet bezoek dor genoraals eveneens wilde bywonen, enz. Generaal D© Wet, dlo zich nu ook het beleg en ontzet van Leiden herinnerde, zag de mooiiykheden in en zelde toen dat h(j dan de volgende week Donderdag, Vrydag of Zaterdag zou komen, zoo mogoiyk met de generaals Botha en De la Rey, die dan woor van hun reis zouden terug zfin. Hy zou daarvan tydig kennis geven. Dg ter gelegenheid van de „Grooto Sportbetooging", uitgeschreven door de „3-October-Voreeniging", door de Postduiven- Vereeniging „Willem Duivenbodo" gehouden wedvlucht van Delft, afstand hemelbreedte tot Leiden 20 K.M., had den volgenden uitslag: Lucht helder, sterke noordoosten wind. Do duiven werden in vryheid gesteld te 1 uur en bereikten haar hokken als volgt: lsto a'angekomen duif 1 u. 2G min., eige naars Gobrs. Mingelen; 2do 1 u. 26 min., eigenaars dezelfden; 3de 1 u. 27 min. 30 sec., eigenaar W. Wietlioff- 4de 1 u. 28 min., eigenaar W. E. Neuteboom; 5de 1 u. 28 min., eigenaar H. T. Rutgers; 6de 1 u. 30 min. 30 sec., eigenaar W. Wiethoff; 7de 1 u. 33 min., eigenaar H. T. Rutgers; 8ste 1 u. 39 min. 35 sec., eigenaar W. A. Rynaarts; 9de 1 u. 41 min., eigenaar dezelfde; 10de 1 u. 45 min 10 seo., eigenaar W. E. Neuteboom. Poule I. Gobrs. Mingelen. Poule II. W. WietholT. Eereprfis, uitgeloofd door den heer H. de N., voor de vfifde aangekomen duif. Groote bron zen medaille. Deze werd behaald door H. T. Rutgers b(j loting met W. E. Neutoboom. Gisteren, gedenkdag van Leidens Ontzet, scbynen eenlge zakkenrollers hier goode zaken to hebben gomaakt, daar op het politie- bureel verscheidene aangiften zyn gedaan van het vermissen van portemonnaies, horloges, enz. Morgen begint het ls te-klasse voetbal seizoen met een wedstryd tusschen „Rap" en „Ajax" te Amsterdam. Door de politie alhier is een per- soon aangehouden, die volgens het Algemeen Politieblad nog 12 dagen hechteois, hem door do rechtbank te Haarlem opgelegd, moest ondergaan wegens bedelary. Evonzoo een persoon, die 4 dagon hechtenis moest ondergaan, hem door verschillende kantongerechten wegens openbare dronken schap opgelegd. Eerstgenoemde is naar Haarlem, laatstge noemde naar Den Haag overgebracht ten einde hun straf te ondergaan. Gisteravond werd door M. O., broodslyter van „Ceros", wonende aan de Laatste Straat op Vreewfik alhier, by diens thuiskomst opgemerkt, dat een bedrag van 86 uit zyn woning was ontvreemd. Hy meende dat de huisdeur niet behoorlijk gesloten was toen hy deze opendeed. Een gouden ringetje en oen eau-de cologno fleschje met zilveren dop heeft men laten liggen. Opmerkeiyk is het, dat bedoeld bedrag reeds Donderdag moest zyn afgedragen aan de broodfabriek en ƒ10 reeds op Woensdag voor afbetaling wegeDS overname van een wagen. Een heer en een dame uit Leiden, die per rywlel Roelofarendsveen passeerden, maakten beiden kennis met de diepe vaart aldaar. De dame raakte door een ongelukkig toeval te water. De heer, geen andere kans ziende haar te redden, vond zich genoodzaakt er zich ook in te bogevon en had het voor recht de damo op hot droge te krygen. De schrik zat er by beiden zóó in, dat ze de fietsen in den steek lieten en met een rytuig naar Lelden terug reden. Een inspecteur v a n p o 1 i t i e u 11 '8-Gravenhage heeft eergisteren een pistool, hetwelk gevonden ls op de door den Duitscher, aangehouden, wegens diefstal te Noordwyk en Zandvoort, gehuurde kamer te Amsterdam, alhier vertoond aan den kastelein van „Musls Sacrum" by wien laatsteiyk diefstal van kleeren en een pistool was gepleegd, welk pistool door hem en zyn zoon word herkend als het indortyd ontvreemde, zoodat die Duit scher ook aan dezon diefstal schuldig schynt te zyn. „Cognac fin". Een beambte in een distllleerdery te Delft had zich schuldig gomaakt aan diefstal van vier fleischen „cog nac", die hU aan een schipper had weg gegeven. Ter terechtzitting van de Haagsche recht bank bleek, volgens verklaring van een be- eedigd getuige, dat die „cognac" was spiritus mot water en kleursel, ter waarde van 12 cent per fleschje zonder accUns. Te Haarlem ls do fraaie buiten- plaats „Westerhout", van Mevr. Visser van Hazorswoude, aan den Wagenweg, onder Heemstede, in openbare veiling in massa ge kocht voor 124,960 door den architect J. van de Ban, voor de „Eerste Kennemer Bouw maatschappij". De daarachter aan den Haarlemmerhout ge legen villa „Houtrust" werd voor 18,400 verkocht aan don heer E. L. W. van Dobben. Een daarby behoorend weiland werd gekocht door den hoer N. K. Kuiper voor 27,650 en een perceel boilengrond door den heer P. Hoogeveon voor 10,300. Eén weiland werd opgehouden voor 27,000. Ook „Westerhout" zal zeer waarschfinlfik als bouwterrein geëxploiteerd worden. Naby het station Halfweg bad gisternamiddag te halfvier een déraillement plaats. Trein 8304, een goederentrein, bestaande uit circa 20 waggons, was gisterochtend uit Rotterdam naar Amsterdam vertrokken. Om streeks halfvier ontspoorden, juist op het hoofdpunt, waar alle treinen moeten kruisen en gecontroleerd worden, twee wagens, in houdende stukgoedoren. Ongelukken hadden niet plaats en de materioele sobade is ook betrekkeiyk niet groot. Wol werden eenlge dwarsliggers stuk gereden en eenige motors rails in kurke- trekkers veranderd on do wog ingegroefd. Hot treinverkeer had veel vertraging, want som mige treinen kwamen tweo uur to laat aau op het korte traject van Amsterdam naar Haarlem. Oorzaak van het ongeval is waarschyniyk een gebrek in de wissellnrichting, maar daar naar zou eerst heden een onderzoek kunnen worden ingesteld. Door peisoneel uit Haarlem was te halfzes het verkeer hersteld. Het hoofdspoor Amsterdam Rotterdam, dus ook naar Leiden, was ruim twee uur lang versperd. De treinen 581 en 55 (expres) reden tot het station Halfweg, van waar een uit Haar lem ontboden hulptrein de reizigers en post met ruim een uur vertraging naar Haarlem bracht; ook de treinen 869, 4ÉÈ9, 585, 69. 871 en 681 kwamen in groote vertraging, zoo mede de treinen, die tusschen 4 en 6 uren van do richting Haarlem kwamen. Do reizigers moesten overstappen, waardoor zy ln plaats van 6 uur 25 eerst om 6.40 te Rotterdam aankwamen, met het gevolg dat zy den correspondeerenden trein met Belgiö misten. Aan het station Haarlem hoopten zioh opeen reizigors voor alle richtingen. De treinen naar Zandvoort en voor het Noorden gingen met, en zoowel vau daar ala uit de richting Rottordam kwamen steeds treinen aan, die het getal wachtenden vermeerderden. Voor do riehting Uitgeest had het verkeer 65 minuten vertraging, wel te verstaan uit Haarlem, van waar een extra-trein werd inge zet, dooh do reizigers uit Amsterdam, die te 3.36 vertrokken, konden gewoon niet door, zoodat tal van families uren lang in angst hebben gezetem Er is alleen materleelo schado. Een brand op het water. Nog nooit hod de politie te Amsterdam bij een brand zulk een lichte taak als bij den brand die gisteravond omstreeks elf uien de brandweer „te wapen" riep. Aan alle zijden van het ten^ein waar heb vernielend element zijn vurig spel aan 't spelen was, blevon de nieuwsgierigen op minstens twintig meters afstand, zonder dab één politiedienaar te voet zich hoefde to weren, of één bereden agent tegen het publiek had op te treden... Om maar niet te lang in raadselen te spreken: het oude drijvende badhuis in deD Buiten-Amstel stond togen elf uren plotse ling in lichterlaaie. Van „uitslaan" kon daarbij eigenlijk niet gesproken worden, want aan allo konten kraakten de vlammen to golijkcr tijd uit den houten romp van het gebouw, vraten de planken weg, kronkelden langs do palen omhoog. Van de Hoogesluis af gezien leek de brand een nummer van 'n monstervuurwerk, een vlammenpaleis op heb water, te toovcrach- tiger in een rossen nevel van rook. Geen wonder dat liet publiek samenstroomde aan Weesperzijdo en Amsteldijk en met bewon dering heb workolijk fantastische schouw spel gadesloeg. Maar, schoon schouwspel of niet, brand blijft brand en waar brand is, trekken do kranige blauw-geiiniformde mannen met hun koperliclmen, hun bijlen en reddings- trossen van leer. Eon aantal stoomspuiten, op do melding van een zwaren brand uitgerukt, konden weinig uitvoeren on bleven werkeloos wat aan den waterkant staan puffen. Beter werk deden een paar slangen op een buis van de Nieuwer-Amstelvconsche bronleiding geschroefd en per schuitje overgeroeid naar het vuurkasteel. Met kracht werd daarmee, onder commando eorst van den hoofdbrand- meestor Proost, later onder leiding yan den brandweer-commandant Meier, het vuur aangetast, dat het hevigst woedde aan de achterzijde van het houten gebouw, aan de zijde van Schollcnbrug. Veel te blussohen was er echter niet, want het oude droge houtwerk brandde als pek en het lichte meubilair had al evenmin aan hot vuur weorstancT geboden. Toen to halftwaalf de „Jan van der Heijde" ter plaatse kwam, na eon lange vaart door do Oosterdokssluizen en de grachten, had deze drijvende stoomspuit weinig anders meer te doen dan de laatste hand aan het blussahingswerk te leggen. De slangen op do bronleiding werden afge schroefd en lieten aan de slangen van de „Jan van der Heijde" met haar Amstclwa- ler het terrein vrij. Het was bij halfeen toon het laatste vlam metje, dab langs de verkoolde goot speelde, uitsiesto en de brandweer kon inrukken. Van het „Badhuis" was behalve het voor ste vlot en het onderste gedeelte van het hoofdgebouw niets meer over dan een ver koold geraamte met wat uitstekende ©n af hangende planken cn latten. Ook het meu bilair verbrandde. Het afgobiande paviljoen stond sedert jaren midden in den Amstcl, werd ge deeltelijk als café, gedeeltelijk als bad huis gebruikt. Twaalf jaren geloden, zoo verbelde men, had do Nieuwer-Ara- stelsohe brandweer or ook al wat aan te blussohen gohad. Het badhuis rendeerde niet, werd verleden jaar gesloten en het houtwerk er van werd afgebroken. Erg bloeiend was het café al evenmin; in mooie zomers vonden do Amsterdammers er nogal eens een goed zitje, waar je mooi nu en dan een vuurwerk of een roeiwedstrijd op den Amstel kon zien. Maar de groote trek was er niet erg heen. Reeds dit jaar of het volgende jaar zou het Badhuis dat op een terrein gebouwd is, hetwelk thans door de gemeente in erfpacht was gegeven, verdwijnen; de brand was dus voor het gebouw slechts een vervroeging der executie. De oorzaak van den brand ligt geheel in het duister, daar er omstreeks elf uren nie mand in hot gebouw aanwezig was; te onge veer halfzeven had de zetkastelein, de heer Duyvesbein het café verlaten. Deze, noch do eigenaar van het gebouw, de heer Tam- mé, die „halfweg 't Kalfje" woont en tele- phonisoh gewaarschuwd was, verschenen op het terrein van den brand, dat dan ook het moot gezegd worden moeilijk te be reiken was, want pontjes en roeibooten, voor zoover beschikbaar, waren door de brandweer en de politie gerequireerd. Opgebouwd zal het café op het water om hier boven reeds uiteengezette reden waar schijnlijk niet meer worden. De commissaris der 5de sectie, de heer C. P. van der Wicle, stolde met de brandweer- autoriteiten in do ruïne een onderzoek in naar de mogelijke oorzaak van den brand, doch zonder resultaat. (A. E.) Het „N. v. (1. D." verneemt, dat ten opzichte van de mindere beambten en werk lieden van de Rfiksinrichtingen te Willems oord, Amsterdam on Hellevoetsluls de gusti- ge bepaling is in het leven geroepen, dat aan hen by ernstige ziekten of by sterfgevallen van familieleden in rechte lyn, verlof kan worden verleend met behoud van loon. Het „Hbl." vernoemt dat Z. M. do Keizer van Rusland aan de concierge van het Tsaar Peterhuisje te Zaandam een gouden horloge bezet met diamanten heeft vereerd. De concierge, mej. Van Houten, herdacht in de maand Juni haar 25 jarige dienstver vulling en hot kelzeriyk geschenk is bestemd als belooning voor den fiver, dien zfi betoond heeft voor do bewaring van een der schoonste monumenten van de historie van Rusland. Eenigen tfid geleden kwam te Haarlem een persoon zich bfi een dame in het Kenaupark aanmelden, onder voorwend sel, dat hfi familiezaken mot haar had to regelen. Daar dit aan deze dame verdacht voorkwam, wenscht© zfi den ongonooden be zoeker niet te woord to staan, doch nam hem desniettemin goed op. Hoewel zfi tot dusver geen aandacht meer op de zaak geslagen had, kwam het gebeurde verleden woek Donderdag, toen zfi de recht zaak van Frans Roeier bfi woonde en ln hem herkende den persoon, die indertfid zich bfi haar had aangemeld, weder haar in gedachten. Met een en ander heeft zfi nu den rechter commissaris in kennis gesteld. (N. Cf.) Gistermiddag omstreeks kwart over tweeön ia te Rottordam brand uitgebro ken in het pand ln de Meermansstraat, waarvan de bovenverdiepingen in gebruik zyn bfi den commissaris van politie, den heer S. J. F. Vuyk, en waarvan het onderste gedeelte ge bruikt wordt als politiebureau, 8de afdeeling. De brand, dio op een zolderkamertje ontstaan is, en zich in korten t()d nogal uitbreidde, is door working van vier spuiten gebluscht. Men meldt aan do „N. R. C."Frans Rosier heelt tot mr. Van Geer, die hom voor de rechtbank te Haarlem verdedigde, het ver zoek gericht om dit ook to willen doen voor het gerechtshof te Amsterdam. Naar wfi ver nemen heeft de heer Van Geer dit geweigerd. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" ls gistermiddag te Amstei dam binnen gevallen. Nog altfid huist ondereenheg in het open veld onder Oostburg een huis gezin, dat in het voorjaar te voet van IJzen- dfiko naar Budel vertrok en van daar op dezelfde wfize weder naar Oostburg terug keerde. Onder den blooten hemel verrfikte de vrouw lutusschen het gezin met een nieuwen wereldburger. (M. C.) Men meldt uit Maastricht aan het „N. v. d. D.": De daders van de verleden week gepleegde inbraak ln do gomeente Gulpen, op het kas teel van graaf d'Ansembourg, zfin thans, ten getale van vfif, in de gevangenis te Maastricht opgeborgen. Te gelfik met dezen diefstal is een goed georganiseerde dievenbende ontdekt, welke vertakkingen had in Belgiö; ook daar zfin verschillende arrestatiön gedaan en het blfikt, dat deze benden samenwerkten. De Oude Zovenhovensohe weg in de gemeenten Zevenhoven en Nieuwveeu is ongeschikt verklaard voor het berfiden met motorrijtuigen. Uit bfina alle streken van Europa komen berichten over buitengewoon guur weer. Rondom Turfin is sneeuw gevallen, te Napels heeft het opnieuw gestormd, en ookopCapri. In het geheel zfin vier menschen omgekomen. Uit Noorwegen wordt gemeld dat men nog nooit zoo'n slecht seizoen heeft gehad. De winter is reeds ingetreden. In Denemarken waait eon fizige wind vergezeld van hagel stormen. Aau de Spaansche grens is het bitter koud. In de Pyreneeön is ook al sneeuw gevallen. Een vergadering van socialisten te Genève heeft verzet aangeteekend tegen het gebruik van de burgerwacht ten dienste van de traramaatschappfi. De vakvereeniging van boekdrukkersgezellen heeft 1000 fr. aan de 6takers afgestaan. De Egyptische cholera-statlstlek luidt voor 2 October: Cairo 4 nieuwe en 4 sterfgevallen; Alexandriö 17 nieuwe en 10 sterfgevallen; do overige districten 233 nieuwe on 221 sterfgevallen. Do staking der mijnwerkers U de departementen Nord en Pas de Calais breidt zich gestadig uit. Het aantal stakers in Pas de Calais bedraagt 5200, ongeveer een tiende yan de mfinworkersbevolking. In de mfinon van Carvin en Ostricourt staat het werk geheel stil. Men verwacht dat de vol gende week de staking algemeen zal zfin. Er zün maatregelen genomen om de vrüheld van arbeiden te waarborgen. Onder do stakers in do Ameri- kaansche mijnen heeft het initiatief van pre sident Roosevelt tot het bijeenroepen van een conferentio tusschen de mijneigenaren en de hoofden der stakers, een uitstekenden in druk gemaakt. Mocht ook deze poging tot verzoening tot geen resultaat leiden, dan zullen de stakers den strijd tot het einde voortzetten. Op den New-Yersey Central Railway hebben zij een trein met kolen doen ontspo ren. Dc locomotief en vijf wagens zijn ver brijzeld; persoonlijko ongelukken kwamen niet voor. Het nieuwste, ln een schouw burg te Nieuw-York elkon avond vertoond melodrama met den titel „De koning der spouragenten", bewfist tot welko hoogte de tooneelschikkïng het gebracht hoeft, om toch maar publiek te lokken. De heldin van het stuk wordt door boos wichten, wien zfi ter zake van een erfenis in den wog staat, ontvoerd ©n welmek een luchtschip. Mon ziet den ballon vullen, woont de ontvoerlDg bfi, ziet den ballon op- atfigeu, zwenken, omdraaien enz. Maar daar verschfint op den achtergrond een tweede luchtschip; do koning der speur- agenten zit daar in en hfi roept do ontvoerde toe moed te houden, dat hfi haar zal redden. De schakers geraken in woede, grfipen de ongelukkige Mildred en worpen haar uit den ballon. Yoor de oogen der in angstige span ning verkeerende toeschouwers valt zfi naar beneden. Het gelukt haar evenwel do spits van een kerktoren te vatten. De koning der spouragenten in zfin bestuurbaren ballon nadert in de gouden stralen der avondzon. Hfi grfipt de sidderende gestalte met zfin sterke armen en tilt haar behendig in zfin voertuig. Het schip der booswichten echter begint te wan kelen, slaat om en do inzittenden vallen naar beneden, onder de daverende toejuichingen van het publiek. Het Ifidt geen twfifel, of deze schouwburg is voor den heelen winter van alle zorgen bevrfid, want gansch Nieuw York wil dat drama in de lucht telkens weer bfiwonen. De Bóeren-generaals. Te 'e-Hertogenbosch is voor het Generaal Boeren hulpfonds voor ongeveer ƒ2800 bfi- eengebracht en voor 460 aan loten voor do Pro Boer-vereeniging verkocht. De generaals Botha en Do la Rey waren gisteren te Leeuwarden. De collecte in de Groote Kerk heeft opge« bracht ƒ860. Aan toegangskaarten voor de Groote Kerk werd verkocht voor een bedrag van oirca 900. Er is thans derhalve voor de Boerengeneraals aldaar opgebracht (ongerekend nog de opbrengst der gisteravond te houden vergadering in „De Harmonie"), straatcollecte van Donderdag, bfi- dragen aan het bureau „L. Ct.," collecte Groote Kerk en toegangskaarten aldaar pl. m. 9800. Na afloop der plechtigheid in de kerk had de groote rfitoer door de stad plaats. Gisteravond had in „De Harmonie" de groo te bijeenkomst plaats, waar verschillende de- putalién den generaals de Ingezamelde giften zouden aanbieden en waar do generaals hefc woord zouden voeren. Verliezen in Atjeb en DJanibi. Bifikens uit Indiö ontvangen telographische boriehten zfinsedert de jongste mededeelin- gen dienaangaande in de „Staatscourant" van 4 September 1902, no. 206 - b(J de krijgsver richtingen ain Atjeh en Onderhoorigheden, gesneu veld de lste-luitenant der marechaussee G. J. H. Yan Steyn van Hensbroek, de sergoant G. van Dieat (no. 44SSS) en de fuseliers A. W. P. de Klerck (no. 39584) en K. P. A. Emans (no. 38915); gewond de iste-luitenanfc der infanterie van het leger hier to lando, gedetacheerd bfi dat in Nederlandsch Indiö, J. J. Korndörffor, de 2de-luitenant der infan terie J. W. M. Diemont, de sergeanten F. Chr. Frank (no. 35692), \V. Chr. Stender no. 41240), Chr. C. van Damme (no. 41413) on D. Romein (no. 3S781), de korporaal F. W. Gooting (no. 43793) en de fuseliers A. J. Smit (no. 43271), J. Verhey (no. 44239), A. Jacobs (no. 44335), W. J. Al iet (no. 50259), F. Domna (no. 38736), H. Nootoboom (no. 36366), A. Muller (not 47527), G. Hogenkamp (no. 533S6), J. G. Daams (no. 33424), R. Molenaar (no. 39855), L. W. Simons (no. 44339) en C. Habraken (no. 38652), on is b. in Djambi aan zfine wonden overleden de sergeant J. M. van Ooston (no. 62301/3726). (Sfs CL). POLITIK. Gevonden voorwerpen. Een hondenzweep. Een huissleutel. Een Atjeh-medaille. Een bronzen medail le. Een lederen sigarenkoker. Een abon nement Rfinl. stoomtram. Een portemon- naletjo 0.06). Een kinderschort. - Een ceintuur. Een wiel van kinderwagen, -?;l Een beleenbuiefje- Een lorgnet. Eett zilveren potlood. - Een gutta percha band. Een bruin glacé handschoen. Inlichtingen zfin eiken werkdag tutscheifc 12 en 1 uur te bekomen aan hefc Bureel vaa Politie alhier.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2