BUITENLAND. Frankryk. Duitsohland. Spanje. Portugal. Oroot-Brltanniè. Yereenigde Staten. Rusland. Zuid-Afrika Siam. Japan. Venezuela, Mac3donië. Burgerlijke Stand. FEUILLETON. Grraaf Alex. werdon ze niet. De weide was kurkdroog zooals in goen jaren het geval ia geweest. De Stafrauziek van hot „Yjfcrde", directeur do heer W. van Erp. inbakte stemming in den tuin van FZomorzorg", do harmoniekapel der Jagers zorg^të voor de harmonie in „Zomer- lusl". En iKtrmonie heerschto er. MGn was vrooltyk, uitgelaten, dol soms. Tó halfelf precletf de feestcommissie houdt zich op prijzenswaardige v.-fize aan de klok kwam het slotbedrijf: een vuurwerk, vervaar digd in do pyrotechnische fabriek van de firma G. J. Ruysch, te Utrecht. Het zou mooi gowoest z[]n, indien de rook niet zoo was blfivon hangen. Wy zuilen de twaalf nommers niet beschrfivon. Jammer dat ook het mechaniek stuk „de Loidsche peueraar" een beetje mislukte. On.« peueraar trok óf wat te hard, óf do visch was te zwaar, zoodat de stok brak en hfi gelukkig niet door de visch in 't water werd getrokken zoo- als in de bedoeling scheen te liggen. Hot laatste noramer, bestaande uit een Cbinee8che pagode van gekleurd licht door Guirlandes, waarin de woorden „Hulde aan de Sport" verbonden met mozaiekvuur, vormde een schoon en waardig slot, maar ware- dit nog meor geweest, als de rook ook hier geen loelUke parten had gespeeld. De groote menschenzee golfde daarop het land uit door „Zomerzorg" en „Zomerluat", wel wat al to gejaagd, waartegen de glazen deuren niet bestand schenen. Een volk, dat zfin groote mannen eert en zfin verleden niet vergeet, is een good volk, dat een toekomst heeft. Passen wfi dit toe op de bewoners van onze oude veste, dan kunnen wfi voor de toekomst van Leiden gerust zfin. Lolden heeft den 8 Octoberdag weder waardig gevierd. Moge het dit blfiven doen in lengte van jaren. Een woord van dank aan het bestuur en do commissie van bijstand, die alles zoo uit nemend hebben geregeldeen woord van dank ook aan de sportvereerugingen, die haar welwil lende modewerking verleenden, en aan het publiek, dat zoo ordelijk on oprecht van harte hoeft feest gevierd, vinde hier eon plaats. Hot komt uit het hart der burgert), waarvan wU in dit geval gaarne de echo willen zfin. Voor de begrafenis van Emile Zola komen Zondag tal van deputaties naar Parfis, vooral uit Fiansche arbeidersstroken. De gemoente- raad van Denain zendt eon doputatio mijn werkers in hun workpakjo. Anatole Fianoe, die de lijkrede zou houdon, is afwezig. In zijn plaats zal Jean Jaurós spreken. De correspondent te Parijs van de „N. R, C." seint, dat mevrouw Zola zelve Dreyfus hoeft verzocht, mot by de begrafenis te komen. Volgens de „Tomps" hoeft Dreyfus zich slechts met grooto moeite laten bewegen de begrafeuls niet by te wonen. Hy beschouwde het als een gobiodonden plicht en men zou hom lafaard schelden. In oen aangrijpend onderhoud met mevrouw ZoJa, die dit offer vroeg uit vrees voor vijandige betoogingen, hoeft Dreyfus toegegeven. De minister van oorlog hooft door den President der Fiansche Republiek een besluit laten teokonen, waarby 5 bevelhebbers van legeialdoolingen, 7 divisie-generaals en 13 brigade-generaals bevorderd zyn, terwijl drie bevelhebbers van logerkorpsen in den opper sten krygsraad zyn opgenomen. In jonrnali8tieko kringen te Parys wordt verteld, dat do „Mat in", tot dusver een officieus orgaan, is overgegaan in handen van den oud-minister-president Móline en oon ge matigd politicus en zal worden hot orgaan van do Mólinisten. De socialisten tc Mannlïoun hebben oon be- langryke overwinning behaald, doordat zy 20 zetels in den gemeenteraad met groote meer derheid hebben weten te veroveren. Eon Havas bericht uit Madrid bevestigt dat do jonge Koning geweigerd heeft, zekere militaire besluiten te onderteekenen. Het gerucht loopt dat generaal Weyler dientenge volge zyn ontslag zal nomen, als minister van oorlog, echter pas na de opecir.g van de Kamera op '28 October. By Grenada, in Spanje, jB een posttrein van het spoor geloopen, met het gevolg dat veertien memióhen gekwetst werden. 'De veldtocht van de Portugeezen ln hot Westafrikaansche district Ballundo li ten eindo, daar de hoofden van den opstand zich hebben overgegoven. De Portugeosche colonne heeft ook kraals vernield, o. a. die van Galanga, waar de 6cnlpen van blanke kooplui te pronk hiDgon. De gemeenteraad van Glasgow zal machtiging vragen voor het opnemon van eon leaning van 760,000 pd. st. (dus 9 milhoen gulden), ten einde met dit gold huizen voor deu kleinen man te bouwen. Volgens een ambtoiyke rnededeeling aan de Londenscho pers, zal de afbakening van de Engelsch Fransche grens ten noorden van Nigeria, van den Niger tot het Tsjad meer, binnen enkele weken beginnen. De gemengde commissie is reeds benoemd, en de Engelsche oommissarissen schepen zloh heden te Liverpool in. De onderkoning van Indiö, lord Curxon, heeft thans de verzekering gegeven dat de enorme uitgaven voor de kroningsfeesten ln .Januari a. a. te Delhi niet door de noodiydende bovolking behoeven gedragen te worden. B«j Mindanao zijn dc Aujerikaansche troe pen slaags geraakt met de Moro's. Drie for ten werden door de Amerikanen genomen cn verwoest. Twintig Moro's zijn gesneuveld en velen gewond. De Amerikanen leden geen verliezen. Generaal Chaffee is naar de Vercenigde Staten scheep gegaan en heeft het bevel over do Philippijnen overgedragen aan generaal Davis. Eenigen tijd geleden is medegedeeld dat do Russische minister van financiën, de heer Witte, naar Oost-Azië was vertrokken. Het doel van deze reis werd niet opgegeven. Thans meldt de Petersburgsche correspon dent dat bij de havenwerken te Dalui aan zienlijke sommen zijn verduisterd. De mi nister wenscht persoonlijk een onderzoek daarnaar in te stellen. De „Daily Mail" vernoemt uit Johannes burg: De Boeren comité's ramen do oorlogs schade, dio aan Transvaal Is berokkend, op 60 millioen pd. st. Aan do „Standard" wordt uit Durban ge mold: De Engelsche regeerlngscommissle, die de werking van de krijgswet bestudeerd heeft, gaat naar Engeland terug. Men verwaoht de onmiddellijke intrekking van de krygswet. De Engelsche regeering heeft reeds ge durende den oorlog den voormallgen directeur der groote bevloeiingswerken in Egypte, don hoer Willcocks, naar Zuid Afrika gezonden om rapport uit to brengen over de vraag of de bodem van dat land evenals in Egypte door bevloeiing zeer in productievermogen zou stygen. In November verleden jaar werd het rap port uitgebracht, doch eorst dezer dagen is het openbaar geworden. Met bet oog op de mogelijkheid, dat na oenige geslachten de ryk- dom aan goud en diamanten van den bodem is uitgeput, wildo do rogeering trachten den zeer elementaire weidebouw van de Republie ken plaats to doen maken voor den veol Inten siever en meer raenschen voedenden landbouw, waarin de Boeren tot dusver nog zeer weinig hebben gepreastered. In Engelsch Indiö zyn hiermede goede proeven genomen, die een dertig millioen pond sterling hebben gekost, maar hun rente opbrengen, terwyi ook ln Egypte de uitkom sten niettegenstaande de hooge kosten bevre digend beloven te wordon. Het meest hoeft echter den heer Willcocks de toepassing van het stelsel in do Yereenigde Staten van Amerika getroffen. Daar was de techniek het bost ontwikkeld. Men heeft er oen tweehonderd tachtig duizend hectaren land bevloeid en de profijten er van zyn van dien aard, dat de staat California jaariyka voor dat doel een millioen vierhonderd duizend pond sterling uitgeeft. Deze workzaamhoden onder vonden in Amerika een eigenaardig beletsel, dat in Zuid-Afrika maar zelden voorkomt. De meeste waterloopen zyn in de Yereenigde Staten particulier eigendom, zoodat de rege- ÜDg van den waterloop om de bevloeiingen te verkrijgen slechts met onderling goedvinden van tal van byzondore personen geschieden kon. Een Amerlkaansch vakman heeft berekend dat door deze maatregelen ln de V. S. de waarde van een hectare land van drie gulden tot zeshonderd gulden kon stygen. Willcocks heeft een groot godeelte van Zuid- Afrika bereisd en komt tot de conclusie dat met uitzondering van den zuidwesthoek der Kaapkolonie, een klein deel van den Oranje- Vrystaat en het Hooge Yeld in Transvaal het geheele overige gebied slechts door bevloeiing tot don landbouw is geschikt to makeu. In ongeveer vier vyfde deel van de Kaap kolonie en ln de helft van den Oranje-Yrystaat kan zonder dat niet op een zekeren oogst ge rekend wordan. In aanmerking zouden volgens zyn meening komen in de Kaapkolonie 400,000, in de Oranjerivier kolonie 300,000 en in Trans vaal 600,000 hectaren, samen alzoo een 18.000,000 hektaren. Gaan de plannen door, dan' verwacht hy dat de verschillende deelen bevloeid en niet bevloeid land in waarde zich zullon verhouden als 50 tot 1,25 in de Orau erivier kolonie en in de Karoolandstreek als 50 staat tot 2,50. De kosten zouden ongeveer driehonderd gulden per hectaro bedragen en zouden de landeigenaren «en deel der kosten moeten medebetalen. Willen de byzondere personen daartoe mot medewerken, dao geoft Willcocks in overweging de wetgeving daarby ln te laten grypen, ten einde de onwllligon ten al- gemeonen nutte te dwingen. Dat beginnende V. 8. nu ook te doen. Chamberlain heeft over deze plannen, zoo wy ons niet vergissen, gesproken met de Boeren-generaals, toen hy zyn laatste onder houd met hen had, en als zoodanig verdienen zy dan ook zeker aandacht. In de Kaapsche Wetgevende Vergadering is Donderdag behandeld do motie, strekkende tot instelling van oen onderzoek naar de handelingen van don Afrikaandorbond. In het verslag, dat van deze beraadslagingen wordt gegeven door Router's correspondent en door don correspondent van de „Times", vond het „A. H." geen woord, dat de zaak raakt, wel veel gepraat over de aanvallen op lord Milner en een loftuiting aan het adres van lord Kitchener en verdei van de Britsche zyde de gebruikeiyke reeds overbekende zinsneden over de rebellie en van Bondszyde de ver klaring, dat de Afrikaanders geen andere vlag wenschen dan de Britsche. Wy moeten ons dus bepalen tot den uitslag, die is, dat de motie ongewyzigd word aangenomen nadat verworpen was een progressisiisch amende ment, waarvan de strekking was het onder zoek niet te bepalen tot afgevaardigden alleen, maar uit te breiden tot alle leden van don Bond. Vóór dit amendement stemde ook hot ministerie. De kaffers van de Oostkust schfinon niet gezind, om voorgoed te Johannesburg te biyveu. Do correspondent van de „Daily Mail" seint athans, dat er tegen Kerstmis, wanneer de loopends contracten met de kaffers van de Oostkust verstryken, een crisis dreigt. Velen hunner hobbon al gevraagd om een maand vroeger te mogen heengaan, met verbeurto van een maand loon. Het Engelsche departement van koloniön maakt bekend: Om misverstand te voorkomen zy mede gedeeld, dat vergunningen om naar Transvaal en Trans oranje te gaan niet dan ln zeer zeldzame gevallon in Zuid Afrika zullen uit gereikt worden aan personen, die Id dat land aan wal zyn gekomen op een datum, volgende op de intrekking van de krfigswet ln de Kaap- kolonio, en die in gebreke zyn gebleven zich, voor zy aan boord gingen, te voorzien van de vergunning, uitgegeven volgens de her ziene bepalingen op dit stuk. De regeering van Siam heeft papleren geld uitgegeven tot een amzieniyk bedrag, gesteund door de grooto Engelsche banken te Hongkong on te Shanghai. De Japansche rogeering wil den drlojarigen diensttyd voor het leger vervangen door een tweejarigen en zal binnenkort aan het parle ment een daartoo strekkend voorstel doen. Tevens denkt de regeering er over om van militleplichtigen, die om de een of ander^ reden van den dienst wordon vrfigosteld, ee* zekere belasting te heffen. De Amorikaansche gezant te OarAca* I moldt, uit goede bron te weten dat de Yone- t zuelaanscho regeering vermoedelijk deze week al de kabels zal afsnijden. De gezant j stelt voor, oorlogsschepen naar de Venezue- i laansohe wateren te zenden, als do gemeen- schap heeft opgehouden. Volgens een bericht uit Trinidad, zou de Veneeuelaansche kruiser Besta urador'* den kabel langs de kust reeds gekapt en ge neraal Yelatini een paar Fransche ambte naren van de kabelmaatschappij te Oara- pano in de gevangenis geworpen hebben. De „Riformi", het orgaan der Macedoni sche partij, deelt in een bijzondere uitgave het nieuws mede, dat de revolutie is uitge broken in Macedonië. Aan haar hoofd staat kolonel Jankoff, vroeger van het Bul- gaarsche leger, dio beschikt over 3000 man, verdeeld in verscheidene bendon. Een comité, handelend als voorloopig be wind, is gevormd cn bestiert do krijgsver richtingen der revolutionnairen in 3e dis tricten Kastoria, Vodeno, Guevgueli en Neglona. De opstand is algemeen. e Het verkeer per telegraaf en spoorweg is onderbroken op vele plaateen. De „Riformi" roept alle Macedoniërs op om hun brooders bij te ^aan. NOORD WIJK. Geboren: Engeltje, D. van S. Klinkenberg en A. Plug. Cornelia Jacobs, D van G. van Stfin en J. Aanhane Theodoras Jacobus, D. van A. J. Kapel en C. Steemroorden. Margaretha Maria, D. van W. Caspers en G. de Haas. Jacobus Pieter, Z. van H. Meijera en G. Boogaards. Johanna, D. van K. v. d. Degl en' G. Barnhoorn. Ondertrouwd: Johannes van den Berg 21 j. en Jeroentje Molenkamp 21 j. Getrouwd: Cornelia Gerardns Wilhelmus Alkemade 19 j. en Alida Franoisca Alleman 19 j» Overleden: Jacob Cramer 11 m. Willem Hoek 14 j. NOORDWIJKERHOUT Bevallen: C.Zethof. geb. Hermans D. Overleden: M. C. Bakker 3 m. HILLEGOM. Geboren: C. van Nobelen geb. v. d Linden D. C. Kuigrok geb. v. Steyn D. en Z. J. P. de Nijs geb. v. d. Vos D. F. A. Hageman geb. Lindhout D. A. M. v. d. Lans geb. Warmerdam Z. Ondertrouwd: C. Carlier en J. H. Tel- kamp. A. de Groot en W. Bronwer. Getrouwd: C. B. Goemans en E. O. J, Jonkheer. Overleden: C. C. van Noorloos 36 j. SASSENHEIM. Overlodon: A. van Sohootew Z. 3 w. LISSE. Geboren: Agatha, D. van P. van der Patten en A. van Kampen. Jacob, Z. van L. Spaargaren en M. Boer. Jan Johannes, Z. van J. de Groot en M. Piena. Ondertrouwd: Willem Lemmers jm. en Cathauna Vryburg ld. Gehuwd: P. Staats on M. Mens. Overleden: Marinus de Blieck, ccbtg. vaa N. Mesman 53 j. RiJNSBURG. Geboren: Catharina Maria, D». van J. Wijaman en A. Beumker. Getrouwd: J. Rsivenbergen jm. 25 j. te Rijnsburg en C. Wetselaar jd. 19 j. te Leiden. J. G. van Leeuwen jm. 37 j. te Koudekerk ea A. v. d. Eijkel jd. 31 j. te Rjjnsbnrg. Overleden: W. de Koning 77 j., echtgenoot van J. de Bont. LoenTvarden, 3 Oot. Boter. A&Bgoroord 61/4, 14/8 on 7,16 r. Eorate soort/' 45 .Fabrieksbotori 1 aanvoer 38/3 en 16/6 v., prys 40.a f 11.—j commissie f 48.— a Ka*». Aangevoerd 28,663 KG. Nagel f 20.— a 42.—. Vee. De aanvoer bestond beden uit: 2370 Runderen, 1460 Schapen, 1166 Varkens, 8 Bokken en Geiten, Paarden en Veulens. Stieren, enter- 95 tot 125, Twenter- 130 tot 276, Oseen 185 tot ƒ196, vette Koeiefc f 176 tot 266, melke en kalra Koeien 166 tot 260, Pinken 76 tot 86, vette KMreren 18 tot ƒ46, Graakalveren ƒ60 lot ƒ66, nuobtere dito 8 tot 10, vette Schapen 24 tot 27, weide id. 20 tot ƒ23. Lammeren ƒ16 tot ƒ18, vette Varkens ƒ85 tot ƒ90, magere dito 40 tot ƒ46, vetU Biggen 26 tot -10, magere ditc 6 tot 8, Paarden en Venlens tot Vette Koeien lste qual. tot o., 2de qual. tot o., 3d® qual, tot o., stieren per bout tot o., vette kalveren tot o., vette Schapen tot o., vette Varkens 23 tot 24 J c., Varkens Londensob# markt 21$ tot 22$ c. per KG. In Rundvee was de handel goed. Spanjaarden kochten de eerste aoorien. Wolvee behoorlijk® omzet, doch in Varkens vlug. □e 3->Öciober<>dag« „Moge het heden zoo blijven 1" Met dezen wonsch eindigden wc in heb vorig nominoi ons bericht omtrent do feestelijkheden, waar mede dc dag vaa gisteren waardig werd in gezet. Wo bodoelden daarmede het weer. En 't is zoo gebleven, zelfs nog beter geworden, doordat de wind meer en méér ging liggen al was het voor October wel een bcotjo erg koud. Des namiddags om één uur, terwijl de hutspot met klapstuk en misschien hier en daar ook wel torn ar klapstuk, rustdg op kolenvuur of een zwak gasvlammetje stond te pruttelen, togen de hondorden cn nog eens hoaderden root do 16 sportverecni gingen naar hot voor dozen dag onmisbaar Schutters veld. Niet minder dan 198 vlugge jongeman nen, mitsgaders oen aantal nog vlugger post duiven namen aan do „groote s; ortbetoo- ging" deel. Zoo ooit dan gold hier: „elk wat wils." Gymnastiek, schermen, voetbal, wiel- njdoa, schieten, een wedvlucht van duiven van Delft naar Leiden, en misschien nog meer was er te zien. Was het wonder dat wij. waar wij die gespierde jongemannen in volle actie zagen, een oogonblik dachten: „Als de Spanjaarden nu nog eens terugkwa men, zouden zo het riet eens tot een beleg brengen, voor dc kracht on vlugheid van on ze sportlui gangen zo in eens op do vlucht." 't Is een good idee geweest, deze sportbe- tooging op hot getouw te zotten. Er is bij onze burger- en werkmansjongens, die bij deze gelegenheid workeloozo toeechouwcn? waren, -ongetwijfeld lust en liefde gewei-, voor gezonde, doelmatige lichaamsbeweging. Pruttelaars zijn er altijdzoo ontmoetten wij een man. toevallig wat klein aan do maat, die klaagde dat men van zoo'n „mo dern volksfeest" zoo weinig merkte; hij hield het met hot ouderwetsch tonnetje-steken en mastklinimcn, daar kon men nog wat van zien. Wellicht krijgt onze pruttel --r en wie het met hem eens zijn een volgend jaar zijn zin, want het bestuur der 3-Octobcr-verceni- ging, schier onuitputtelijk in 'fc vinden van wat nieuws, zal toch wel eens tot het oude en beproefde torug moeten keeren Do deelne mers aan do bctooging deden flink hun best, het bestuur op zijn beurt heeft door het leg gen van kostbaro houten vlonders, waarop do vertooningen plaats hadden, bewezen do welwillende modewerking op hoogen prijs to stel Ion. Na afloop der sportbctooging gingen alle vereenigingen met haar banieren in optocht met 2 muziekkorpsen in don stoet langs Rijnsburgcrsingel, Steenstraat, Paardcn- steeg^ Rapenburg, Steenschuur en Brce- Btraafc naar do Stadszaal, gevolgd door half Leiden zullen wo maar zeggen. In do Stadszaal sprak de Voorzitter, do heor N. Brouwer, oen krachtig woord, zooals het op een dag als 3 October tot sportman nen botaamt on roikte aan elko vereeniging een zilvoren horinnerings-modaille uit. Daar kwam nog eon kloino verrassing b(J. Mon weot dat kleine duiven tydens het beleg eon grooto rol hobbon gespeeld en dat de eigenaar dior beestjes als Willem Duivonbode in don adelstand werd verheven. Daarom was 't zoo eigenaardig dat do jonge postduiven-vereenl- glng, naar dozen man genoemd, ook meodoed. Kon mon uit den aard der zaak niet meor van de wedvlucht uit Dolft zien dan dat de naar haar hok kon teruggekeerde „gewiekte bodon" in mandjos op het terrein werden gebracht, toch trok deze tak van sport groote belangstelling. Daarom werd ook nog eon medaille uitgereikt aan den heer P. J. Rfinaarts, consul van den Algeraeonen Ned. Bond van Postduivenliofhebbora te Gouda, voor diens welwillende medewerking en steun in dezon. De duiven, die alle binnen don daarvoor ge steldon tyd terugkwamen, zullen als loon wel eon extra portie voer bobben ontvangen en dat mocht ook wol. Hiermede was ook hot middagbedrfif afge- loopon. 's Avonds om halfacht kwamon stellig nog tweemaal zoovool menschen op hot terrein en in „Zomerzorg" en in „Zomerlust" als dos middags. Ilot niet gereserveerde gedoolte zag letteriyk zwart en wie zich eon beetje dicht by de muzioktent op het gereserveerde gedeelte .begaf, moest meehossen of hy wilde of ;nlot. De muziek van de Schutterfi onder directie van den hoer Joh. C. Qeyp, deed haar bost 'om het den voeten to beletten koud to wor don. En al wordon voor wlo 't hossen niet meor stond, do voeton oen beetje koud, nat 32) „Het is te hopen, dat het weer net zoo'n schaapskop is als de vorige." „Ja, dat hoop ik ook; maar het is toch beter als wij op onze hoedo zijn. De oude heeft er verleden al over geraasd, dat het vco er zoo slecht uitziet. Maar van hem l.ebbcn wij niets te vreezen, hij kan haast niet meer voort Lassow sloop eerst zacht weer naar buiten en kondigde toon zijn komst aan, door do deur met geweld achter zich dicht te trekken, 'cn met zware schreden over do deel te gaan. Nog eer de knechts er op verdacht waren, stond een hooge, gebiedende gestalte in de .deur, en het licht van do lantaarn viel vol op het ernstigo gelaat met dc flikkerende oogen. „Uw heer is zeer ziek" zcide hij met luido ,stem. „Rijd onmiddellijk naar de stad en haal den dokter," gebood hij een der lieden, en toen deze niet onmiddellijk opstond, ver volgde hij op scherpen toon: „Hebt gij mij niet verstaan?" „Jawel, ik ben niet doof." „Nu, dan, doe wat u gelast wordt; op dat punt versta ik geen gekscheren." Zulk een toon was in do omgeving in lan gen tijd niet gehoord. De knecht haastte zich nu werkelijk, en als gedwongen door de macht, dio van dezo donkere, vurige oogen uitging, hielpen ook de anderen mee. Eerst toen de wagen ratelend wegrolde, keerde Lassow naar huis terug. Do achtergeblevenen keken elkander ver bluft aan. „Een schaapskop," was de nieu we niet, dat was zeker; on mon zou wel zeer, zeer voorzichtig moeten zijn; maar voor het oogenblik was hij nog onbekend en onerva ren, dus zou men hem nog wel kunnen be driegen. Do dokter zag den toestand van den zieke zeer ernstig in. „Uw man zal weken lang stil moeten blijven liggen," zeide hij tot juffrouw Ellingscn; „maar met groote zorg hoop ik hem weer op do been te krijgen." „Dat is een slecht begin voor u," zeide juffrouw Doortje tot Lassow; „gij komt hier om wat te loeren, en nu wordt uw leermees ter al dadelijk ziek." „O, laat dat u geen zorg baren*/' antwoord de hij, „maar hoe gaat het nu met het werk hier op het goed?" Juffrouw Doortjo haalde conigszins moe deloos do schouders op. „De lieden zijn altijd veol aan zichzelf overgelaten; mijn man is al zoo lang ziek; hij is al maanden lang niet ia de velden geweest. En wat de jonge lieden betroft, die wij hier hadden, zij verstonden niet veel van het werk, en hadden in het ge heel geen autoriteit." „Ik zal zoo goed mogelijk het opzicht voe ren," zeide Lassow, „en autoriteit zal ik mij in allen geval weten te versohaffen." Zij reikten elkander de hand en sohoiddenjuf frouw Doortje met hot govool, dat er nu andiem was, bij wien zij steun zou vinden, Lex Lassow met het bewustzijn, dat hij al zijn krachten zou moeten inspannen, om zijn taak naar behooren te vervullen. XXIV. Nauwelijks was den volgenden dag do mor gen aangebroken, of de Nieuwe" verscheen in do stallen, in een kort jachtbuis en hooge laarzen, en een rijzweep in do hand. Dat was iets ongehoords. Langzaam liep hij heen en weer; klopte nu en dan een der dieren op don hals en lette er nauwkeurig op, dat het voederen behoorlijk in zijn werk ging. Toen riep hij plotseling eenigo knechts bij elkan der hij had een korte, gebiedende wijze, om zijn bevelen uit te deelen, dio den lieden ont zag inboezemde. Degenen, die hij opriep, waren juist zij, die den vorigon avond bij elkander hadden gezeten; dit trof al heel toevallig en voorspelde niet goeds. Schaamt u," zeide hij plotseling lang zaam, „uw heer is oud en ziek, hij vertrouwt u zijn have en goed toe, omdat hij er zelf niet meer over waken kan, en gij bedriegt hem op de gemeenste wijze. Zwijgt 1 Dieven en schurken zijt gij, verder niets. Ik zal u nu nog niet aangeven, want ik vertrouw tr op, dat gij u zult verboterenmaar dit zeg ik u," dreigend verhief hij zijn stem, en zijn rij zweep suisdo een paar maal door de lucht „als een van u zich in het vervolg ook maar aan oen stroohalm vergrijpt, dan geef ik u allen aan, laat u dat gezegd zijn, en Miohcl Peertje er bijdon hebt gij geen genade meer te wachten. En verbeeldt u maar niet, dat gij mij kunt bedriegen, omdat ik hier vreemd ben; ik ben op Bet land groot gebracht, en weet wat er moet gebeuren. Zulke ellendige knollen van paarden, als hier in de stallen, heb ik nog nooit gezien, en de koeien zien er uit als de magere jaren. Hoe dat komt, weet gij evengoed ais ikmaar van &f heden wordt dat andera, en als de dieren over een I paar weken niet in een goeden toestand zijn, zal de duivel u allen halen. Nu kent gij mijn meening en moogt er naar handelen." Do staldeur viel dicht cn de knechts zagen elkander ontsteld aan. „Allo drommels! De Heere beware onsl Die heeft haar op de tanden, die is heel an ders dan do anderen 1" Do meeste krabden zich het hoofd en gin gen zwijgend aan het werk. Als ware de blik sem onder hen ingeslagen, zóó had de aan spraak van den volontair op hen gewerkt. Intusschen zocht Lassow den opzichter over do velden op, een man, die in den dionst van Ellingscn oud en grijs was geworden. Op het land geboden cn als zoon. van een grondbezitter, was Lassow tamelijk ver trouwd met het buitenwerk, ai ontbrak er natuurlijk veel te veel aan zijn kennis, dan dat hij een landgoed zelfstandig zou kunnen beheoren. Maar zijn algemeeno kennis van zaken kwam hem hier goed te pasdoor de aanwending van technische uitdrukkingen, wist hij het ontzag, dat hij den lieden had ingeboezemd, te bewaren. Hij werkte met stalen vlijt; hij was do eerste, die 's morgens in do stallen verscheen, nergens waren de knechts veilig voor hem, on geen stroohalm verdween er meer uit de schuren van El lingshof naar Michel Peertje. Ja, Lex Lassow werkte, werkte zooals hij nog nooit in zijn leven had gedaan, cn zoo als vóór hem nog nooit een graaf Lassow- Domst gewerkt had. En dat deed hem goed; hij had geen tijd om na tc denken en als hij zich 's avonds doodmoede op zijn bed neer wierp, sliep hij onmiddellijk in. De toestand van Ellingshof bleef nog steeds zorgwekkend, en juffrouw Doortje was voortdurend om en bij hem. Het was tegenwoordig geen zeldzaamheid als Lassow alleen hot middagmaal gebruikte aan da ronde tafel met het grove tafellaken; zelfs waar het zaken betrof, vond zij nauwelijks den tijd hem te woord tc staan. „Doe maar alles zooals u goeddunkt' ant woordde zij gewoonlijk op zijn vragen, „zoo als nu heeft het er hier nog nooit uitgezien. De paarden lijken geheel andere dieren,' sedert gij hier zijt; wat gij eigenlijk nog hief moes tleercn, is mij een raadsel." „Ik heb op Ellingshof meer geleerd, dait gij wel denkt," antwoordde Lassow ernstigr In den grond waren juffrouw Doortje en do nieuwe volontair elkaar nog even vreemd als op den eersten dag; maar haar belang stelling in hem was niet verminderd; inte gendeel, zijn geheele optreden, de wijze,' waarop hij sprak en handelde, onderscheid den hem zeer van zijn voorgangers, en het geheimzinnige, dat hem, althans in do oogeiï van juffrouw Doortje, omgaf, dio hem niet anders kende dan als mijnheer Lassow,- maakte hem in haar oogen nog interessan- ter. „Vanmiddag moet gij eens een wandeling met mij maken door de velden, jufrouw Ellingscn," zeide Lassow op zijn beslisten' toon, terwijl zij op een Zondag aan tafel tenhij had juist een meloen naar alle regd* len van de kunst doorgesneden cn legde juf frouw Doortje een stuk op haar bord. „ZoéfT ziek is uw man niet meer, of Mario kan uW,/ plaats wel eens innemen. Gij moet bepaaltf) eens in de lucht, want gij hebt al een echtg i kamerkleur gekregen." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 16