So. 13072 LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 4 OCTOBER. - VIJFD BLAD. Anno 1902. Kerkelijke beriehten. FEUILLETON. Graaf Alex. 81) Koloniën. BATAVIA, 27 Aug. - 6 3«pt. Den controleur J. P. W. Houtman, toege voegd aan den hoofdinspecteur der cultures, is de afdeelingshoofdplaats Djombang als standplaats aangewezen. Met h6t bestuur over de onderafdeellDg Laboean Deli is, te geiyk met zyn eigen functies, belast de controleur voor de Bataksche ngelegenbeden te Soenggal B. H. G. Wit- nrood. De opzichter eerste klasse by den water staat A. Th. Coorengel Is te Fort de Koek geplaatst. De majoor der artillerie F. W. A. Neeteson is overgeplaatst van Kotta Radja naar Batavia als commandant der artillerie in de militaire afdeelilng. De tweede luitenant L. H. Pluim Mentz ▼an het garnizoensbataljon van Palembang, met binnenlandsch verlof te Soekaboemi, is ©vergoplaatst by het eerste depot-bataljon. ATJEH. Biykens een van den civielen en militairen .gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden (ontvangen telegram van 80 Augustus Jl. ia ie Europee8che fusilier Yan Uden, die bjj een overval in Simpang Olim niet levensgevaarlijk (werd gewond, aan zyn wondon overleden. 1 Aan een van den civielen en militairen (gouverneur van Atjoh en Onderhoorigheden (ontvangen telegram van 5 Sept. wordt door de „Java-Ct." het volgende ontleend: De colonne onder kapitein Coiyn keerde 1 /Sept. to Panté Lhong (Peusangan) terug. By /den marsch naar Gajo Loeö3 bleek dat de vyand twee stellingen bezet had op den hoogen (Boer Intém-Intóm. De eerste stelling werd j by opmarsch der troepen ontruimd. De tweede .stelling, op een 2600 M. hoogen kam, werd krachtig verdedigd, doch door onze troepen j stormenderhand genomen. Daarby sneuvelden do eerste luitenant G. J. H. van Steyn van |Hen8broek en vier Inlandsche minderen, ter- Jwyi één inlandsche mindere levensgevaariyk en de 1ste luitenant J. J. Korndöriïer, de .Europeesche sergeant Frank en zes inlandscho minderen niet levensgevaariyk gewond werden. Do vyand liet 83 dooden met 2 achtorlaad-, 66 voorlaadgeweren, munitie en blanke wapens in onze handen. Den volgenden dag werd met 40 karabynen de zuldeiyko helling van de Intóm Intóm afge daald tot by Kenjaran, zonder verzet te ont moeten. Daar werd vernomen dat de Pretendent- Sultan over Praja Baloe weder naar Pameuë gevlucht was, waarop ook in het belang der gewonden naar Laut Tawar werd teruggekeerd. Op het daar vernomen bericht, dat de co lonne onder den lsten luitenant Scheepens, die to Oe was, don Pretendent-Sultan paar Pameuë achtervolgende, keerde de co lonne üoiyn naar Pante Lhong en vervolgens per trein naar Lho Seumawé terug. Volgens ontvangen bericht heeft de colonne- Bchsepens by haar eersten opmarsch eenige mannen en vrouwen uit het gevolg van den pretendent gearresteerd en moet deze thans ln de richting van Peusangan of Pidiö ge vlucht zyn. Uit Kotta-Radja is dato 6 September aan do „üeli-Ct." geseind: Coiyn terug in Ara Beungkoo, Keurentoi. Gewond een Europeesch sergeant on zes Europeescho fuseliers, de vyand liet negen dooden met vele blanke wapens in handen. In Boeloe Blang werd de Ara-bende aan gevallen en liet ons zeven dooden met wapens in handen. Niet levensgevaariyk ge wond twee minderen. By een patrouille ln Boven-Sawang en Misam liet de vyand vier en twintig dooden in onze handen. Het tBat. Nbld." schryft naar aanleiding van bovenstaande telegrammen: „In hot midden van de vorige maand (Augustus) vernamen wy, hoo van de colonne marechaussee onder de bevelen van den kapi tein H. Coiyn, te Kotta Radja het bericht was ontvangen dat, na een moeiiyken marach gedurende welken vele tegenheden werden ondervonden, onder meer vele manschappen ziek werden, de Laoet Tawar in de Gajoe- landen waa bereikt. Voorts hoe do commandant na de zieken naar de kust te hebben ge zonden, mat de marschraardigo manschappen naar het zuiden zou oprukken om den preten dent-sultan, die naar het ryk van den radja der Gajoe Loeëa was gevlucht, over den Boer Intem-intem, een moeiiyk te overklimmen bergketen, te achtervolgen. Thans deelen onze telegrammen de verdere lotgevallen der kleine, maar wakkere colonne mede. Tweemalen werd voeling met de bende van den sultan verkregen, eenmaal gelukte het deze een gevoelig verlies toe te brengen, na den aanval op en Inneming van een hardnek kig verdedigde borgstelling, welke geslaagde onderneming ons echter helaas 1 belangryke offers kostte. „De eorste luitenant G. J. H. Steyn van Hensbroek, in 1898 met de Militaire Willems orde versierd, die sedert drie jaar met onder scheiding by het korps marechaussee diende, bleef ditmaal op het slagveld, na vele malen te voren den dood ontsnapt te zyn. In 1893 tot tweede-luitenant benoemd, maakte by kort daarop de expeditie naar Lombok mede en werd in 1896 tot zyn laatst bekleeden rang bevorderd. „Luitenant J. J. Korndorffer, die een klewanghouw over den voet ontving, werd in 1900 van het Hollandsche by het Inlandsche leger gedetacheerd en maakte den eersten tocht naar de Gajoelanden mede als adjudant van den majoor G. C. E. Yan Daalen. Yoor hem zyn land en volk dus geen onbekenden en van do diensten van deze yverigen officier zal ongetwyfeld na zyn herstel nog veol party getrokken kunnen werden. „Door een gelukkige samenwerking met de colonne, welke, zooals een telegram uit Kotta Radja een tweetal weken geleden meldde, onder commando van den eersten-luitenant der mare chaussee W. B. J. A. Scheopons uit het Westen eveneens naar de Gajoelanden oprukte, vielen eenige vrouwen en mannen van de bende des sultans, waarschyniyk vluchtelingen in onze handen. „Den pretendent-sultan zal het nu lanzamer- hand wel angstig om het hart worden; nauwe- ïyks heeft hy zich aan de vervolging van een der colonnes onttrokken, of een andere zit hem op het ïyf. Deze hardnekkig voortgezette vervolging moet een maal tot eon gunstig resultaat leiden, daaraan twyfelt niemand, maar hoe lang het nog zal duren alvorens de aldoor opgejaagdo vorstentelg ons dood of levend in handen valtdaarvan valt nog bitter weinig te zeggen. Dat echter geen poging om tot dit doel te geraken, onbeproefd wordt gelaten, biykt wel uit den inhoud van hot boven besproken telegram. BORNEO. Biykens «en van hot bestuur der Zuider en Oosterafdeeling van Borneo onder dag- teekoning van 2 September ontvangen telegram hadden de patrouilles, die van 18 tot en met 25 Augustus ln den omtrek van Prloek Tjahoe uitrukten, geen vyandeiyke ontmoetingen. Op 25 Augustus werd de B.in Liong Ilin vry hevig beschoten, echter zonder schade op te loopon. Java Cl.) Omtient den op 17 Augustus jl. In de Chineesche kamp te Poutianak gewoed heb benden brand doolt de resident der Wester- afdoeling van Borneo nader mede, dat pl. m. 500 hulzen waaronder ongeveer 800 toko's met al de daarin opgestapelde handels goederen - in asch zyn gelegd. Persoonlyko ongelukkon kwamen niet voor. De schade wordt geschat op minstons f 1,000,000. Van Singapore werden onmlddeliyk de noodige voedingsmiddelen aangebracht om in de behoefte van de eerste dagen te voorzien; terwyi maatregelen weiden genomen om ln de volgende dagen den aanvoer te regelen. J AM BI. Aan een van den resident van Palembang ontvangen telegram van 2 Sept. wordt door de „Java Ct." het volgende ontleend: De colonne onder kapitein Klllan, die 25 Augustus j.l. van Moeara Enom naar Si Kan- tjing oprukte, bereikte den 26sten dier maand laatstgenoemde plaats. Onderweg was geen tegenstand ondervonden. Si iiantjing bleek verlaten. By een verkenning werd op den troep een levendig vuur geopend van uit het omliggend domineerend terrein, gelegen op belde oevers van de Tambesl-rivier. Het vuren werd tot zwygen gebracht; de vyand liet 2 dooden in onze handen. 28 Augustus werd de terugmarsch aanvaard. By het passeeren van Moeara Enom vielen schoten van den overkant der rivier. In het daaropvolgend vuurgevecht verloor de vyand twee dooden. 80 Augustus word het bivak te Tandjoeng Gagak bereikt. Onzerzyds werden geen ver liezen geleden. Aangezien het wegens lagen waterstand niet mogeiyk is den troep te 8i Kantjlng te approviandeeren en de aanvoer van de be- noodigde ylvres, met het oog op den grooten afstand en de beschikbare middelen, over land ondoeniyk biykt, werd in overleg met den geweöteiyken militairen commandant, die thans In Boven-Tambeal is, bepaald dat Moeara Enom bezet zal biyven, ten einde van daar uit het noodige te verrichten. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-ln- dië zijn de volgende beschikkingen genomen CIVIEL DEPARTEMENT. Ontsla gen: eervol uit 'e lands dienst, de gewezen klerk op het bureau van den gouverneur van Sumatra's Westkust K. H. M. van Ginkol, de gewezen klerk op het residentiekantoor te Pasoeroean J. B. F. Koller en de gewe zen élève-opziencr bij de gouvernemente ki na-onderneming G. G. Wiessner. Overgeplaatst: bij het openbaar lar ger Europeesch onderwijs, van de meisjes school te Soerakarta naar de eerste meisjes school te Batavia, als hoofd der school, de waarnemende onderwijzen® eerste klasse, mej, E. van Loon; van do school te Lawang (Pasoeroean) naar de meisjesschool te Amboina, de hulp- onderwïjzores, mej. J. la Fontaine; van de meisjesschool te Amboina naar do school te Lawang Pasoeroean, de huipon derwijzeres, mej. A. Borgerhoff van den Bergh. Verleend: wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aan den voorzitter van don landraad te Probolinggo, mr. Ph. Scheuer; met bepaling dat hij zijn betrek king zal nedcrlcggen op 0 October 1902. Nader verlengd: met een tijdvak of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, de termijn van zes maanden waarvoor de ambtenaar W. F. Morpey tor beschikking van den president van de landraden Medan en Bindjei, Oostkust van Sumatra, ten ein de le worden belast met griffierawerkzaam- heden bij die rechtbanken. Toegelaten: tot uitoefening van do art sen ijbereidkunst als apotheker in Ncdcrl.- Indië, N. Rusting. Tijdelijk werkzaam gesteld: als hulp onderwijzeres bij het Europeesch lager onderwijs en geplaatst aan de school tc Toe- ban (Rembang), mej. M. L. E. A. de Jong. Belast: met dc waarneming van den ci vielen geneesk. dienst in dc afdeeling Ban doeng en het opzicht over de vaccine in die afdeeling met uitzondering van het vaccine district Tjikoneng, met ingang van 8 Sep tember 1902, A. G. M. van Houmen. MILITAIR DEPARTEMENT. Ver leend: een maand verlof wegens ziekte naar Soekaboemi, aan dën majoor bij hot dertiende bat. P. J. F. Lauw. Overgeplaatst: bij het twintigste bat. met intrekking zijner overplaatsing bij het eorste depotbat. do tweede luit. bij het veertiende bat. geëvacueerd van Atjch naar Batavia, overgeplaatst bij hot subsistenten- kadcr aldaar0 A. J. D. do Winter. MARINE DEPARTEMENT. Ver gund: wegens ziekte te repatrieeren, aan den luitenant ter zee dor tweede klasse J. M. Kalde. Overgeplaatst: van Hr. Ma. ,,Nias" naar Hr .Ms. „Koning der Nederlanden", de luitenants ter zee tweede klasse W. Brandt en P. M. van Riel; van Hr. Ma. „Utrecht" naar Hr. Ms. „Nias", de adelborst eerste Masse O. Rühl; van Hr. Ms. Koningin Wilhelmina" naar Hr. Ms. „Nias", de adelborst eerste klasse M. J. Verloop. Bodegraven. In doEvangellsch-Luther- sche Gemeente alhier, zal Zondagmorgen te 10 uren optreden da. Job. de Meyore, em. pred. te 's-Gravenhage. Noordwykerhout. Zondag-voorm. to 10 uren, de weleerwaarde heer De Stoppelaar, beroepen predikant. Geen Zondagsschool. W o u b r u g ge. Ned.-Herv. Kerk: Zondag- voorm. te halftien, en 's avonds te halfzeven, ds. A. C. Lagrand. (Doopsbediening.) Geref. Kerkvoorm. halftien, en 'a Dam. 2 uren, ds. J. L. Schouten, van.Hazerswoude. Aarlanderveen. Op ultnoodiging van den Burgemeester hebben zich een twaalftal Inge zetenen bereid verklaard de volgende week een collecte te houden langs de huizon der Ingezetenen aan de lage zyde ln de wyken 8, 4 en 6, waarvan de opbrengst zal streken ten bate van het Generale Boerenhulpfonds. Bodegraven. De volksbibliotheek van het Nutsdopartement, alhier, is voortaan weder geopend lederen Zaterdag van 12 tot 1 uur. Op dat uur kan ledereen gratis boeken ter lezing krygen uit de uitgebreide bibliotheek. Met den bouw van het nieuwe post kantoor met directeurswoning in de Prlns- Hendrlk-straat, alhier, is men deze week be gonnen. Men hoopt vóór de vorst met het metselwerk klaar te komen, om gedurende den winter ongehinderd met het aftimmeren te kunnen doorgaan. Het sal waareohyoiyk toch wel Mei worden eer het kantoor in ge bruik kan worden genomen. De ingozetenen dezer gemeente zullen spoedig ln de gelegenheid gesteld worden by te dragen aan het Boerenhulpfonds. Een voorlooplge commissie, bestaande uit de hoeren H. Ie Coultre, J A. van Ghesel Grothe en J. van Andel, om een collecte daarvoor te houdon, heeft zich reeds gevormd. HUlogom. Woensdag 22 Ootober a. e., des middags te 12 uren, zal ter gemoente-secretarle, alhier, het vereisebte getuigschrift aangevraagd kunnen worden door die lotelingen, welke wegens broederdlenst aanspraak op vrijstelling meonen te hebben. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente is de heer R. van Til Rz. benoemd tot penningmeester, lu de plaats van wyleu den heer P. H. van Wavoren Lz. Donderdagmiddag had alhier in do bakkory van J. M. Stynman, aan den Stationsweg, een zeer treurig ongeluk plaats. Terwijl de vrouw zich een oogenbllk ver- wyderd had, was haar tweejarig dochtertje, dat alleen zittonde op een tafel ln de bakkery was achtergelaten, daarvan afgegleden, met het noodlottig govolg, dat do kleine terecht kwam ln het met kokend water gevulde wasch- fornuis, waarvan het deksel, dat gekanteld was, bovenop het kind lag. Op het gegil snelde de moedor, dio ln don kelder was, toe en haalde haar kleine hevig verbrand uit het fornuis. Onmiddeliyk werd hulp ver leend door dokier De Boer, doch het mocht niet baten. Na een hevig ïyden ls het kind gistermorgen overleden. Dinsdag 7 dezer, dos voormiddags te 10 uren, zullen door den gemeenteraad de vol gende onderwerpen worden behandeld Ingekomen stukken. Af- en overschrij ving. Adres van de afd. Hillegom van het Algemeen Nederl. Werklieden-Verbond, inzake de wyze van heffing van hoofdeiyken omslag.— Wyzlging heffliigaverordening van den hoofde- iyken omslag. Oproeping van sollicitanten voor hoofd der o. 1. e. Bouwplan woonhuis S. Kops, in don Vennipperpolder.—Benoeming onderwyzeroa aan de o. L a. Verzoek 0. Maaskant om verhooging zyner Jaarwedde als doodgraver. Adres G. L. Crietee om rostltutio van beloopon schade aan zyn tuin wegens de verbouwing van het postkantoor. Verzoek van G. van der Vlugt tot het ophalen van asch en vuilnis aan de nieuwe woonhuizen naby het station. Nachtwachtdienst ln do buurt Oostolnde. Verandering kwakel over de Vinkensloot in een hef brug. Aan de hulzen der Ingezetenen aal ln den loop der volgende week een colleote worden gehouden ten behoeve van het Generale Boerenhulpfonds, welko collecte met betoog op de groote ellende, waarin onze dappere stamverwanten in Zuid-Afrfka verkeoren, niet genoog kan worden aanbevolen. Leiderdorp. Tot hoofd der Ohrlsteiyko school alhier is benoemd de heer D. H. Don- dorp, van Amsterdam. Het aandeel in do kosten voor de Schut terij ls voor doze gemeente bepaald op f 17.67. Noord wjjkerhout. Do vergadering von onze afdeeling van de Alg. Ver. van Bloembollen cultuur gisteravond in het café „Het Wapen van NoordwUkerhout" gohouden, was heel wat kalmer dan de vorige. Tegenwoordig waren 28 personen. Na lezing der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd, werden als lid aangenomen de heeren P. de Kan en E. Bakker Nic. Zn. Het voorstel om uit de kas f 10 af te zonderen voor de Kroiagestlchting verwierf de goedkeuring. Voorstel L. M. v. N. tot uitbreiding van art. 8 van hot hulsh. reglement werd ingetrokken on dat tor aan vulling van art. 9, gewyzigd door den secro- taris, aangenomon. Voor de eorste maal werd toegekend de premie van f 5, uitgeloofd voor het betrappon van vernielers van bolgewassen, waarop veroordeeling is gevolgd. Nog word besloten inlichtingen in to winnen, omtrent de voilingon zonder opgeld, zooals zy ln het Westland worden gehouden. Ten slotte had de verloting van een zevental pryzen plaats. Ryneburg. Vanwege de Afd. „Rijnsburg" der Algemeene Voreeniging van Bloembol lencultuur zal een tweede velling van droge bloembollen enz. worden gehouden, waar schyniyk op Donderdag a. s. (9 October). Ala directeuren zullen weor optreden do hoeren A. de Mooy Jr. en A. v. d. Eykel Jobx. Door den Raad dezor gemeente zyn als brugwachters benoemd de gebroeders M. en W. Zandbergen. Do benoemden verkregen 4 stemmen, terwyi op N. v. Egmond 2 at. en op D. Noort 1 stem werden uitgebracht. Sassenheiot. Biykens een in dit nommer voorkomende advertentie zal alhier op Woene- dag 8 Octobor a. s. een vergadering worden gehouden tot oprichting van oen Jongollngs- veroeniglng. Donderdag had alhier de oerste droge bloembolleuveillng plaats. Do opbrengst was zeer gering. Zooterwoudo. De eerste gift, den Eerw. Deken hier aangeboden by zyn 12'/, Jarig herdorschap en dienende tot versiering der eor- langte bouwen nieuwe kerk, bestond uit gou den tientjes en bedroeg ongeveer f 800. Maandag 13 Ootober zal ter secretarie het verolschto getuigschrift aangevraagd kun nen worden door die lotelingen, welke wegens broodordienst aanspraak op vrystelllng moonon to hebben. In de Boerenepaar- en leenbank werd in de afgeloopen maand ingelegd /'7217.60 on terug betaald f 8774.60. Het aantal uitgegeven spaarboekjes bedraagt thans 202. Het aandeel dezer gemeente ln de koaton dor schuttery voor hot Jaar 1903 le door Ged. Stalen bepaald op f 34.47 Voor hen, dio het gewoon lagor onder- wya hebben genoten, bestaat gelegenheid ter O. L. school in het dorp tot het ontvangen van herhalingsonderwys, hetwelk wordt ge geven van 1 Nov. 1 Maart a. s., voor Jon- genu elkon Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrydag van 6-7l/j uur 's avonds en voor meisjos elkon Woensdag en Zaterdag van 1 4 uren namiddag. Aangifte moet worden gedaan by hot hoofd der school tusschon 1 en 15 October. De Boeren-generaals. Men meldt ons uit Den Haag: Goneraal De Wet gaat met de bolde andere generaals mede naar Brussel Maandag. Na Brussol zullen hoogst waarsohyniyk eenige Belgische hoofdsteden bezocht worden tot aan het vertrek naar Parys, den 14don dezer. Daar biyven zy slechts kort, want reeds don löden zullen de generaals to Boriyn zyn. Volgens een medodeellng van de bladen t6 Beriyn zullen do Booron-genoraals den 16den te Parys het woord voeren en van daar zloh rechtstreeks naar Beriyn bogeven. Do open bare byeenkomst ln do Philharmonie ls bo- paald op den 17den en de overhandiging van de gaven van den Burenhllfsbund op den 18den dezer. Noord-Zaid-HoUaadsoke Stoomtramweg- MaatsobupplJ HaarlemLelden. Opbroagut ln 1901. 1908. Yersohll. f 8064.03» f 8368.33 f 307.06» 3054.96» 1740.90 814.0u» 688.13 616.08 17.16 8®pL Boislgers Goedoron Dlroreon Te zimtn Vorlgo mnd. Totale opbrt. .f 0U128.46 f 96019.40 f 4396.00 ,f 1 072.77 f 1061)9,27 f 08.60 79460.69 84410,19 4960.60 Per dag-kilo:d. f 11.79 f 12.43 u.64 In de omgeving van den heer Ellingsen speelde „do uiterlijko mensch" slechts een zeer ondergesohikbe rol, en hij vond het ge heel overbodig, dat Lassow zich daar nu reeds mee bezighield. Maar deze had de deur reeds geopend en stond nu plotseling tegenover juffrouw Doortje. Lassow we ju do zich weer tot Ellingsen, met de woorden: „Wilt gij zoo goed zijn, mij uw dochter voor te stellen?" „Mijn echtgcnoote," verbeterde Ellingsen, die nu toch vond, dat hij zich tegenover een graaf welgemanierd moest toonen. „Mijn- heer Lassow." Juffrouw Doortje werd rood en verlegen en gaf hem stom de hand; toen echter stelde zij hom voor, hom zelf zijn kamer te wij- zijn. Reeds op de trap begon zij mededeel zaam te worden, en toen zij de deur van zijn kamer opende, sprak zij eenige harte lijke woorden, die er op neer kwamen, dat zij hoopte, dat hij zich op Ellingshof thuis zou voelen. Hij antwoordde vriendelijk en Bchuddo haar de hand, zoo ongeveer op de zelfde wijze, als hij dat bij de pachters- vrouwen van zijn vador gewend was, en ging toen de kamer binnen. Toen de deur zich achter hem gesloten had on hij alleen was, scheen hij echter den fiuiterlijken mensch geheel vergeten te heb ben; hij ging op de harde, stijve sofa zit- tcn, legde de samen op de tafel en lachte gedwongen. „Ik geloof, dat ik het hier geen vier weken uithoud," zoo was onge veer zijn gedaohtengang. „Lex Lassow, Lex Lassow, als gij met dat komen te Ellings hof maar niet weer een dommen streek hebt begaan." Maar toen werd bij weer ernstig. „Moet dit een proeftijd zijn, nu goed, dan zal ik ook voor geen onaangenaamheden te rugdeinzen." Hij begon nu zijn koffers uit te pakken; voor een volontair had hij eigenlijk aller hande nuttelooze zaken bij zioh. De por tretten van de zijnen, in kostbare lijsten, kwamen op de tafel, die, beladen met een reusachtige karaf on twee glazen, tegen den muur had gestaan, maar nu midden in de kamer werd geplaatst en tot schrijftafel ingericht. De portretten van de familie El lingsen moesten plaats maken voor de pho- tographieën van beroemde renpaarden; een kleine schilderij in olieverf, het slot A rends, berg, het stamslot der Laesows-Domst voorstellende, en een bronzen buste van den Keizer, op een console, een prijs, dien Las sow bij de wedrennen te Altenstadt behaald had. Nu nog de 6ofa schuin in den hoek ge trokken, de zijden reisdeken er over heen geworpen, en de kanjer was werkelijk zoo onaardig niet. „Eigenlijk is het onzin, dat ik al dien ballast met mij meesleep," zeide hij bij zichzelf, „ik wilde immers geheel met het verleden breken. Aan den anderen kant doen die paar snuisterijen ook eigen lijk niets ter zake." Lassow had werkelijk aan niemand mede gedeeld waarbeen hij ging; hij was, om het zoo uit te drukken, spoorloos uit Duitsch- land vordwenen. Hij wilde zich, gedurende den proeftijd, dien hij zichzelf had opge legd, door niemand en niete laten storen. Na een uur klopte het dienstmeisje aan zijn deur, en vroeg uit naam van den heer Ellingsen, of mijnheer Lassow vandaag in het goheel niet meer beneden kwam. Lassow keek op zijn horloge. „Wordt er dan nu al gegeten „Ja, zij zitten al aan tafel." „Goed, ik kom dadelijk." Met at in de keuken. De heer Ellingsen had zijn melksoep reeds half op, toen Las sow binnenkwam. „Ik moet u verzoeken u naar de regels van het huis te schikken, daar ben ik op gesteld," bromde hij tusschen twee lepels soep door. „Daarvoor moet ik die regels eerst ken nen," luidde het koele antwoord. Er lag iets in het wezen van Ellingsen, dat Lassow voortdurend tot tegenspraak prikkelde. Juffrouw Dooit je daarentegen was hem zeer sympathiek. „Hoe heeft dat aardige jonge ding dien ouden brombeer kunnen trouwen," dacht hij, terwijl hij oen bord soep van haar aan nam. „Gij hebt zeker uw kof fors uitgepakt?" vroeg zij vriendelijk. „Ja, en gij zult het mij zeker wel niet kwalijk nomen, dat ik de meubelen eenigs- zins anders geschikt heb." „Neen, zeker niet; hebt gij ook nog iets noodig?" „Neen, dank u, allee is heel good zoo." „Dat zou ik ook mecssn; voor de andere jonge lieden is de kamer ook altijd goed ge noeg geweest," wierp Ellingsen hier scherp tusschen in. „Eigenlijk hobt gij in uw ka- mer ook niets te doen dan te slapen. Over dag zijt gij toch altijd op het void." „Als ik nog iets wilde hebben, zou ik het uit Kopenhagen laten zenden," xeide Las sow uit do hoogte. „Ik houd niets van die overbodige weelde." „Dat schijnt wel zoo," dacht Lex Lassow, die juist bij zichzelf opmerkingen maakte over do meer dan eenvoudige wijze, waarop de tafel was gedekt, en bekennen moest, dat hij nog nooit zulk een grof tafellaken had gezien. Ellingsen bad zijn soep op, zwijgend sohoof hij zijn bord van zich af, stond op en ging naar zijn kamer. Lassow keek hom verbaasd na. „Mijnbeer Lassow!" Juffrouw Doortje zag hem smeekend aan. „Heb geduld met mijn man. Hij is ziek, daarom is hij zoo on vriendelijk. Gij zijt jong en gezond. Gij weet niet wat het zegt, altijd pijn te lijden, en steeds zwakker te worden." Lassow boog het hoofd. „Gij hobt gelijk mij te vermanen. Ik was ongeduldig en on rechtvaardig. Wees niet boos op mij, juf frouw Ellingsen, maar ik moet do toestan den hier nog eerst leeren kennen." Zoo alleen met juffrouw Doortje waa de toestand draaglijk; het krachtige boeren brood was voor Lassow een lang ontbeerd genot; ook de boter, do worst en de kaas lieten niets te wenschen over. Zij bleven nog lang aan tafel zitten, want Lassow at dood op zijn gemak. Toen hij klaar was, be gon juffrouw Doortje de tafel af te nemen; Lassow ging naar de huisdeur en keek naar buiten in dc duisternis, totdat juffrouw Doortje kwam met een brandende lamp in de band, om hom naar de kamer van haar man te brongen. Toen zij binnenkwamen, dachten beiden eerst, dat de kamer leeg waa; maar eensklape uitte de jonge vrouw een kreet van schrik, en Lassow had maar net don tijd, do lamp uit haar bevende han den to nemen. In een hoek van de kainor lag de heer Ellingsen, doodsbleek on mot ge sloten oogen. Zijn vrouw knielde naast hom neer. „Hij ia dood, hij is dood 1" Lassow zette do lamp op tafel en boog zich over den ouden man. „Neen," zoido hij, „dood is hij niet; maar bewusteloos; haal gauw koud water." Met zijn krachtige armen nam hij den bo* wusteloozo op en legde hem op do eofa; wel dra kwam juffrouw Doortje terug en spren- keldo hem water in het gezicht. Eindelijk, kwam Ellingsen eenigszins bij; maar hij bleef, geheel uitgeput, met gesloten oogea liggen. „Wij moeten den doktor laten balen fluisterdo juffrouw Ellingsen tot Lassow; „ik ken deze aanvallen, er valt niet mee to spotten. Wilt gij een van do knechts naar de stad zenden, om don dokter to balen. Aan den anderen kant van den hof, links, zijn do stallen on de knechtskamers." Lassow knikte, nam de groote lantaarn, dio de gang verlichtte, on ging over den hof. Do verlichte vensters uit do kncchtskarncra wezen hem den weg. De zware schuurdeur stond aan; hij trad op dc donkere deel, enl zag door een reet van de deur ecnigo knechts aan do tafel zitten. Hij wilde juist binnen gaan, toen hij plotseling een van hen hoorde zeggen: „Michel Peertje zal ons veer hooi afkoopen; er is maar weinig van liet jaar, en het wordt goed betaald." „Maar wij moeten voorzichtig zijn, en heti zoo gauw mogelijk doen, eer do nieuwe hiet bekend .raakt en er iets van merkt." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 15