Uit da „Staatscourant." ingezonden. Kerkelijke beriehten. Offieieele Kennisgeving. Marktberichtan. Gemengd Nieuws. V Do Bondskicsverecniging „Nederland en Oranje" to 's-Gravenhage besloot voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten in do vacaturo-Conrad den candidaat der R.- Kath. kicsvereeniging over te nemen, terwijl voor het geval deze kicsvereeniging geen can didaat mocht stellen, ,de candidaat van „Va derland en Koning" zal worden overgeno men. In de vergadering der Vrijzinnig-Demo cratische Kiesvereeniging is tot definitief candidaat voor do Staten geproclameerd mr. Anton van Gyn. In zake de houding van den heer Van der Kemp bij de jongste Kamerverkiezing te 's-Gravenhage legde de vergadering zich ne der bij diens verklaring dat hij oprechtclijk betreurt den loop dien deze zaak heeft ge nomen door, nadat hij officieel candidaat der veroeniging was gesteld, te bedanken, waardoor hij de vereeniging van haar can didaat beroofde. De kiesvereeniging do „Middonstand" bracht het dubbeltal voorloopige candidaten voor fcet lidmaatschap van do Provinciale Staten, de hoeren mr. J. H. C. Lisman, oud-wothoudor, en W. J. M. de Bas, notaris en lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage. Naar verluidt, wordt met de in de Troon rede aangekondigde afschaffing der Stants- lotery bedoeld een geleïdeiyko afschaffing, welke zich zou uitstrekken ovor een niet te gering getal Jbren. En de .Inperking" van den vaccinedwang .sou hierin bestaan, dat aan do scholen, welke er om vragen, vrijheid zal worden gegeven, ook niot gevaccineerde kinderen op te nemen. Uit goede bron vernemen we dat de hoer I. H. E. Gangol, vroeger predikant by do Gereformeerde Kerken met November e. k. weder boroepbaar zal verklaard worden in de Nod.-Herv. Kerb. Zyn adre9 is te Voorst (Gelderland). (Ned) .Den Gulden Winckel" van 15 Sep tember begint met een stuk dat tot titel hoeft „L)r. Kuyper en zyn werk", door mr. G. J. Grashuis, naar aanleiding van twee werken van den heer H. de Wilde: dkt over dr. Kuy per en een over „De anti revolutionnairo party haar program van beginselen". Voorts son stukje van Piot Vluchtig over de Duit- Bcho schryfster Marie delle Grazio, met portret. De heer P. Bezemer haalt uit een oud boek, son „Korte Wegwyzor, ter Spel-, Sprank-, en Dichlkunden" uit 1748 o. a. eonige aardige voorbeelden aan van verbuigingen op rym. Behalve boekbesprekingen ia er ook eenfiag- ment uit een roman van Gerard van Eckoren, pDoBtem die verkloük", die dit najaar verschynt. Gisterenmiddag hebben do loden van den Centralen Gezondheidsraad een bezook gebracht ean het quarantaine-station aan hot Amersgat. Onder leiding van het lid, tevens hoofdinspec teur voor Zuid Holland en Zeeland, dr. Ruysch, en don quarantamo arts dr. Thibaut werden achloroenvolgena het hospitaalschip „Alkmaar", de barakken, het ontsmottingsstation en do 4ieuvvo gebouwon voor ziekenverpleging iezochc. Do geheelo inrichting is thans nagenoeg gereed. De burgemeester van Haarlem jhr. mr. J. W. G. Boruel van Hogolandon, is naar Rouaan, om daar, met de commissie uit Ken- nomoi land, de inrichting der electrische hang bruggen te bestudeereD. Het bestuur*van den „Nod. Oudheid kundigen Bond" heeft zioh, naar aanleiding van hot plan om over to gaan. tot afbraak Van do Schotscho kerk en do Prinsenkerk te Botterdam, tot kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente aldaar gewend met het verzoek om terug te komen op het genomen besluit tot afbraak der beide kerkgebouwen, en althans niet tot uitvoering hiervan over te gaan, voordat ornstig ie onderzocht of aan de cisohen .van den dienst niet is to voldoen, met behoud en betere inrichting van de Prinsenkork. De luitenant ter Eee der 1ste klasse F. Baudin, uit Üost-Indië in Nederland terug gekeerd,is op non-activiteit gesteld. De 2de luiL-kwartierm. R. G. G. Rie- gen, benoemd bij het 3do reg. vesting-art., ral worden ingedeeld to Gorkum. Bij de helft der 1ste, 2do, 3de, 4de, 5de, en 6de batterij van het 2de rog. vcld-art. te 's-Gravenhage on Leiden, worden heden de miliciens dor lichting 1899, sedert 19 Aug. onder do wapenen, huiswaarts gezonden. Tot dusver verkeerde uien in het onze kere ten aanzien van het tijdperk van indie ning der in do Troonrede aangekondigde ontworpen. Twijfelachtig scheen of bedoeld was, dat slechts enkele wetsontwerpen, dio in het bijzonder voor dit jaar waren aange kondigd, in dit zittingsjaar zouden worden Ingediend of dat zulks op de ganschc opsom ming sloeg. Met vrij groote stelligheid echter kan het „Hbl." medcdcclen dat de laatste opvatting de juiste is. Is het blad wel ingolieht, dau koopt de Rogeering al wat in de Troonrede is genoemd, ook dit jaar in to brengen. Ter voorziening in do vacature, ont staan door de ontslagname van dr. P. Scnol- tema, zal de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad te Gouda in district I plaats hebben op 30 September, terwijl de stemming en herstemming, zoo noodig, zijn vastge steld op 7 en 11 October d. a. v. Naar wij vernemen, worden er ernstige pogingen aangewend tot oprichting van eenen Christel ijken Bond voor Ziekenver pleging. 'aarschijnlijk zal in de eerste da gen van do volgende maand een algemccnc vergadering voor belangstellenden bijeen worden goroepen tot verwezenlijking van dit doel. (St.) Naar de ,,N. R. O." vernoemt, heeft gcncraal-majoor jhr. 1 Lainan Trip, lid van het hoog militair gerechtshof, pensioen gevraagd. De minister van binnonlandscLo zakon heeft op hot verzoek van don Raad der ge meente Maassluis (welks verzoek gesteund word door verschillende gemeenten uit het Westland) om van rijkswege een H. B.-S. daar ter plaatse op te riohben, borioht, dat dc minister vooralsnog geen termen heeft gevonden om voor dat. doel op de Sbaatsbe- grooting gelden uit te trokken. Het, stoomschip „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 8optomber Kaap Roca. De Bóeren-generaals. Er zyn reeds schikkingon getroffen om de generaals te ontvangen als zy Leidon bozoe- ken. Uit naam van de afdeeling Lelden en do etudentenafdeeling van de Zuidafrikaansche Vereeniging, benevens de Collectanten-Vereenl- ging, zouden de generaals aan het station worden verwelkomd, en prof, dr. M. J. De Goeje en de heer W. Pera hen daar toespreken. Daarna zouden Burg. en Wetha. met den gemeenteraad de generaals ten raadhaize ont vangen en deze vervolgens per rytuig door de stad worden geleid. De generaals Botha, De la Roy en Do Wet komen te Rotterdam Maandag met den trein van 11.06 aan het station Dolffsche Poort aan, waar zy zullen begroet worden door eenige ledon uit het bestuur van do afdeelingen Rotterdam van de Nodorlandsoli Zuidafrikaan sche Vereeniging, het Algemeen Noderlandsch Verbond en het Cliristeiyic-Nationaal Booren- comitó. De drie Boerengeneraals Botha, De la Roy en De Wet hebben to Antwerpen een geestdriftvolle ontvangst genoten. Tc drie urenr het tijdstip waarop zij gisternamiddag arriveerden, waren de Avenue De Keysor en de omliggende straten geheel gevuld met een dichte drom menschen,. waartusschen dagbladvontcrs liepen, portretten der gene raals te koop biedendo. Studenten en jonge lieden uit de beste standen haalden gold op onder de nieuwsgierigen en ontvingen ruime bedragen. Op het oogenblik dat de 6toet, uit vijf open rijtuigen, vol bloemen, bestaande, het station, verliet, hief do me nigte een oorverdoovcaid gejuich aan. Dc leden van het comité van ontvangst hadden in don stoet plaats genomen. Aan het einde der avenue De Keyse-r werd hot gedrang zoo erg, dat de politie de menigte niet meer meester was, en de stoet geduren de tien minuten moest stil blijven staan. Gedurende al dien tijd hield het gejuich niet op. Velen wapperden mot vlaggen der vroegere Zuidafrikaansche Republieken. Zelfs de daken droegen kijklustigen. De mu ziekkorpsen die zich bij den stoet hadden gevoegd speelden het Transvaalsche volks lied, waarvan de wijze door de menigte mo degezongen werd, en slechts zeer langzaam, als middelpunt van een menigte, welker geestdrift geen palen kende, kon de stoet in het centrum dor stad komen, waar de ge. noraals opgewacht werden ten huize van den advocaat Van Dooeelaar. Er hadden geon anti-Engelsohc mani festation plaats. Do „Ind. beige" zegt dat te Antwerpen nooit zulk con uitbarsting van geest drift is aanschouwd. Dc „Etoile beige" beschrijft het station, waar het propvol was. De beambten van den spoorweg-stonden in rissen op de wagens. Een reiziger vertelt aan den verslaggever, dat er onderweg to Esschen, Oalmpthout, Capellen geestdriftige betoogingen zijn ge weest. Men heeft bloemen in het rijtuig ge worpen. Aan den uitgang van het station was het gedrang zoo groot, dat de generaals van elk aar gescheiden werden. Generaal Do la Rey komt 't eerst buiten en een geweldig gejuich begroet hem. Een eind verder ontdekt men Botha en De Wet. Het volk dringt op do rijtuigen aan en wil hun de hand geven. Met muziek en banieren voorop gaat het met moeite stapvoets door de drommen voort. Het is aldoor één groot, dreunend gejuich. Het-is overal zwart van do racnschcn. Haast geen huis, dat niet vlagt langs den weg. Bij den heer Van Doossclaere werden de generaals in de gang verwelkomd met gezang van dé kinderen uit de vondelinggestichtcn. Zij zongen de beide republikeinschc volks liederen cn dan do Braban^onne. In het sa lon hoven was een talrijk gezelschap Do gastheer heette do generaals in een kort, hartelijk woord welkom. Generaal Botha antwoordt. Hij dankt uit naam ook van de andoren voor do ontvangst, die Antwerpen hun bereid heeft. Hij dankt voor wat België voor de Boeren, voor dc vrouwen en kindo ren gedaan heeft Na gezegd tc hebben, waar om de generaals waren gekomen, besloot hij met te zeggenWij hebben onze onafhanke lijkheid moeten prijs geven na aan do we reld getoond to hebben dat wij geen volk van barbaron rijn. want wij hebben God bo- ben alles gesteld en wc hebben ons op het slagveld mcnschlievend getoond. Na het aanbieden van den eerewijn door den wolbesp raakten gastheer, voerde de voorzitter van het oudste komiteit, de heer Pol de Mont, er het woord, en heetto de generaals, in naam van rijn medeleden, van allen die het werk der ambulantie gesteund hadden, van het geheelc Vloamsche Antwor- pen, hartelijk welkom. Omstreeks vier uren werden de generaals, in dezelfde rijtuigen, gebracht naar de Meir, alwaar een tweede receptie was voorbereid in het heerlijke hotel van movrouw de douai rière Osterrieth. de populairste grande dame van de Sehoklestad. Een five o'clock, waar op tol van heeron en dames uit de Antwerp- sche groote wereld waren uitgenoodigd, wachtte onze helden. Het was een indrukwekkend oogenblik toen de stoere, manlijke Zuid-AfrikaanderSb in hun stemmige kleederdracht, te middon van al die levendige toiletten verschenen. Mevrouw ósterrieth nam de honneurs met de haar aangeboden distinctie waar, en wel in eigen Dietsche taal, die zij, overigens zeer vloeiend en zonder eenige gemaaktheid of vreemd accent weet te sp reken- Te 6 uren ontving de volksgeliefde dame de generaals, bun gevolg en de besturen van de beide comités aan een opzettelijk tot hun eer ingerichfcen feestdisch. Des avonds was er feestviering in de zaal van de Groote Harmonie. De heer Van Dooe- eelaer en een van de goneraals zouden er hot woord voeren. »Het. plan voor heden was: 's ochtends rij toer" door de stad, maar of er nu nog wat van zou komen, nu de Koningin van Belgiö is overleden t De Etoile Beige" verneemt, dat de stad Brussel geweigerd beeft een haftr behoorend lokaal beschikbaar te stellen voor de meeting waar do Boerengeneraals zullen spreken. Welke de reden voor deoe weigering is, wordt niet gemeld. Zoetorwoude. De aangekondigde aJgemeene vergadering der leden van de R.-K. Kiesver eeniging alhier had plaats ten htiiza van L. Dolle. 40 leden waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer W. G. Streefkerk, leidde de vergadering en herdacht in den aan vang op zeer waardeerende wyze een heer CL Lagerberg, wiens plaats in den Raad ver vuld moest worden en waarvoor deze verga dering was uitgeschreven. Spreker bracht hem huldo voor zijn vele bemoeiingen voor de Kiesvereeniging zelve, alsmede voor de door hem tydens zyn leven beloonde werkzaamheid en nooit volprezen yver voor de belangen der ingezetenen. Overgaande tot het doel der vergadering, vroeg de voorzitter of een der leden in alge- moene beschouwingen wenschto te treden over do zaak zelve, waarvoor zich niemand aanbood. Daarna stolde hy aan de orde: het noemen van candidaton voor den vacanton gemeente raadszetel. Door Nic. v. dl Salm werd ge noemd de heer P. Paardekooper. Een tyd lang bleef liet daarop stil en het Bcheon dat de zaak daarmede haar beslag xou hebben. Daarop volgden evenwol andere sprekers en werden achtereenvolgens als cancidateii ge noemd do heeren M. Ph. Kompier, Jac. Straathof, A. Straathof (Vliet), G. Bolt en L. Dolle Sr. Tot stemming werd overgegaan met den volgenden uitslag: P. Paardekooper 9, M. Ph. Kompier 9, J. Straathof 0, G. Belt 6, A. Straathof 5 on L. Dolle 3 stemmen; 2 stem men ongeldig. By de daarop gevolgde herstemming tus- schen de 4 eerstgenoemde heeren werden uit gebracht op M. Ph. Kompier 16, P. Paarde kooper en J. Straathof leder 8, Or. Belt 7 stemmen en 1 stem ongeldig; zoodat gekozen werd de hoor Kompier, die de candidatuur aannam, onder dankbetuiging aan de leden voor het ln hem gestolde vortrouwen. De voorzitter sloot daarna onder dankbo- tuiging aan de loden voor hun tegenwoordig heid deze algemeone vergadering en beval de Kiesvereeniging ln aller steun on belangstel ling aan. 1 October Is het 25 jaar, dat de machinist A. Cossee by de heeren Gebr. Yan Mannekus in dienst trad. HU hooft al dien tyd eerlUk en vlytig zyn taak vervuld. Kon. besluiten. Benoemd tot notaris te Fijnaart J. P. Oggel, candidaat-notaris te Stad Almeloo. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan ger in het kanton Steenwijk, J. Meesters, burgemeester der gemeente Steenwijk. Aan J. Schild, koopman to Padang en Duitsch consul aldaar, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder van do eerste klasse der orde van Albrecht, hem door Z. M. den Koning van Saksen geschonken. Pensioen verleend aan: H. J. E. de Leur, f 389, G. van Bennekom, f 349, G. Schouten, 276, K. of C. van der Maas, f 383. Do ministers van waterstaat en van justitie verleenen a.s. week geen audiëntie. Weerbericht van 20 September. (Volgent opgftTon van hol Son. Ned. Mot. Instituut.) Verwachting: Zwakke tot matigen zuideiyken wind. Bewolkto lucht. Mijnheer de Redacteurl In uw eerste blad van gisteravond 19 Sept. komen in de tweede kolom van „Onder onze vroede vaderen" een paar zinsneden voor, die m. i. eenige verduidelijking noodig heb ben. Onder meer wordt daar gezegd „Do amen dementen kwamen en waren we moeten het rond'iit zeggen onbeholpen ge redigeerd" en vervolgens iets verder „De amendementen, gebrekkig als ze waren, werden in stemming gebracht" Opdat uwe lezers, M. d. R., een goed oor deel over deze gebrekkige amendemen ten kunnen krijgen, laat ik art 10 der ver ordening regelende het beheer van hot openb. slachthuis in zijn geheel hieronder volgen. „Art. 10. De directeur, «oomede de in art 4, onder af genoemde ambtenaren, mo- „gen geen andere openbare ambten of bedie- „ningen bekleeden, noch ook in den tijd, „waarin do gemeente hun diensten nietvor- „dert, werkzaamheden, voor anderen ver- richten, zonder toestemming van Burgo- „meester en Wethouders. „De stokers, werklieden en bedienden „hebben daarvoor de vergunning van den „directeur noodig." Op dit art 10 werd door mij het navolgen de amendement ingediend, om het eerste lid daarvan aldus te lezen: „De directeur, zoo mede de in art. 4, „onder af genoemde ambtenaren, mogen „geene andere openbare ambten of be- dieningen bekleeden of werkzaamheden „voor anderen verrichten." Toen nu bovenstaand amendement ver worpen was, werd door mij een ander ont worpen ter aanvulling van het amendement- Pera, dat volgens den voorzitter niet aan sloot op de redactie van art 10. Dit tweede amendement op het eerste lid luidde aldus: ,,De directeur en de keuringsveearts mo gen geen andere openb. ambten of bedienin gen bekleeden of werkzaamheden voor ande ren verrichten, terwijl do in art. 4, onder bf genoemde ambtenaren de toestemming van Br.- ester en Wethouders vor- ei8ohen." M. de R.De beoordeeling dezer amende menten laat ik aan uwe lezers over, omdat deze mijns inziens niot uitsluitend toekomt aan den schrijver van „Onder onze vroede vaderen". U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, A. J. van Hoeken J.Jzn. Leiden, 20 Sept. 1902. [Mogen wij den geachten inzender van het bovenstaande het volgende onder de aan dacht brengen? Hetgeen gezegd werd van de amendemen ten gold niet enkel die van den inzender, maar ook het amendement van den heer Pera, en nu zal de Ker Van Hoeken moe- ton toegeven, dat er door het indianen van die amendementen veel van het geduld der heeren Raadsleden werd gevergd en tevens, dat bleek, dat de amendementen niet be grepen weerden en ook volgens velen, niet duidelijk was hoe do redactie van het ge wijzigde artikel dan zou luiden. Dit was reeds het geval met het amendement-Pera, dat niet begrepen word, om welke reden de heer Van Hoeken den heer Pera klaarblij kelijk te hulp wilde komen. Tegen deze hulp werd opgekomen. Het amendement-Pera moest volgens het oordcel van vele Raadsleden, een amendement-Pera blijven. De heer Van Hoeken probeerde het toen met een sub-amendement, maar zijn sub-amendement werd niot als zoodanig aanvaard, maar wel als een nieuw amende ment, indien de redactie ervan ten minste goed was. De heer Van Hoeken zette zich toen aan de samenstelling van het nieuwe amendement. Het had dus heel wat in, eer de amendementen in goeden vorm gereed waren, want de heeren juristen in don Raad hadden or neg al iots op af te dingen. Mogen dus teu slotte de amendementen gereed gekomen zijn zooals ze boven worden vermold, en de bedoelde uitdrukking wat de amendementen zeiven betreft, minder juist gekozen zijn, het was meer de w ij ze, waar op de amendementen werden ingediend, wloke wij op het oog hadden. Red.]. De Koningin van België, f Aan hot langdurig lijden van Maria Hen- riotte Anna, aartshertogin van Oostenrijk en gemalin van Leopold II, Koning der Belgen, ie door den dood een einde ge- 'maakt. Zij overleed te Spa ten gevolge van de hartkwaal, welker herhaalde aanvallen haar omgeving in de laatste maanden in spanning en bezorgdheid hielden. Zij werd den 23sten Augustus 1836 op het slot Schönbrunn bij Wcenon gebo n, uit het huwelijk van aartshertog Jozef van Oostenrijk, oudoom van don tegenwoordi- gen keizer van Oostenrijk, en van Maria Dorothea Wilhelmina Carolina, hertogin vaD Wurtemberg. Reoda op 17-j'arigen leeftijd word zij uit gehuwelijkt aan den (toenmaligen) Belgi schen kroonprins, hertog van Brabant, nu koning Leopold II, per procuratie den lOden Augustus 1853 ten kastcele van Schönbrunn on persoonlijk te Brussel op den 23sten daaraanvolgende. Uit haar huwelijk zijn drie dochters ge boren: prinses Louiso, echtgenoot» van prins Philips van Sxksen-Coburg en Gotha; prinsee Stéphanie. den lOden Mei 1881 te Wecnon in don echt verbonden treb aarts hertog Rudolf, den toenmaligen Oosten- rijksoh-Hongaarschcn troonopvolger, (die 8 jaren later in 't geheimzinnige z.g. drama van Meyerling het leven verloor) en den 22sben Maart 1900 hertrouwd met graaf Lonyay; alsmede prinses Clémentine, thans nog ongehuwd. Haar leven schijnt niet gelukkig geweest to zijn, nooh als vorstin, doch als gade. Het Belgische volk heeft haar vermoedelijk nooit begrepen, evenmin als het door haar begrepen word. BeKoorend» tot het geslacht der Habsbur- gers, aan welks hoven van oudshor steeds de strengste étiquette heerschte, in haar moederland gewoon de bevolking steeds met eerbied on onderdanigheid de p eon des vorston te zien begroeten, voelde zij niet, dat, om 't hart dor opbruisende Vlamingen en Walen te winnen, zij een nederbuigende goedheid moeet toonen, een familiare hulde zich moest laten welgevallen. Hot weinig vormelijke dor Belgem, het bijna kinderlijke van hun uitingen van genegenheid, heeft haar waarschijnlijk al van den dag af, waar op zij haar intocht in Brussel deed, tegen gestaan. Haar jougdigo aanvalligheid mag toen harten voor haar gewonnen hebben; maar eine Würd-e, tine Höht, entfernte die V ertraidichkeit. Gaandeweg is de klove tussohen vorstin en onderdanen wijder gowordon, ook omdat Leopold II, haar gemaal, langzamerhand zich minder met do staatszaken bemoeide en zijn bijna afgezonderd leven weinig geschikt was om haar, aan rijn zijde, populariteit to doen verkrijgen. Zij heeft dan ook nooit eenige politieke befceekenis of eemigen in vloed op '8 lands aangelegenheden gehad. Haar verhouding tot den Koning is niet bijzonder intiem geweest, vooral niet in de laatst» jaren, daar hij bijna altijd afwezig was en op don Parijschen boulevard bijna beter bekend was, dan op den Brusselschen. Van haar dochters heeft zij bijzonder weinig vreugde beleefd. Vooral prinses Louise heeft veel van zich doen spreken. Meestal vertoef de zij te Spa, alwaar haar lijden en hulpbe hoevendheid haar tenminste een sympathie door deelnoming gewekt, verschaften. Haar heengaan zal het meest betreurd wor den door haar allernaaste omgeving, waarin rij bemind was, en door hen, die genoten van haar groote liefdadigheid. (N. C.) Hoewel het overlijden van de Koningin, die aan een hartkwaal leed, niet onverwacht komt, spreekt Reuter in zijn doodsbericht toch terecht van een plotseling sterfgeval. Immers, dc Koningin had Donderdag haar slaapkamer nog verlaten: er was zelfs sprake van dat zij dien avond naar den schouwburg sou gaan; alleen het slecht» weer sohijnt dat verhinderd te hebben. In het „Handelsblad van Antwerpen" leest men dat do Koningin gisterochtend nog den kunstschilder Van Severdonck ontvan gen heeft. Hoe weinig in de naaste omgeving der vorstin het einde nog vorwacht word, hoe wel in de laatste weken telkens zeer onrust barende telegrammen rondgestuurd werden, blijkt 't best hieruit, dat de graaf van Vlaanderen Dinsdag nog op zijn vraag aan den intendant baron Goffinet ten antwoord ontving, dat de toestand van H. M. geen reden was om 's prinsen voorgenomen roia naar Italië uit te stellen. Een correspon dent van de „Eoho de Paris" ontving eer gisteren van baron Goffinet de volgende in lichtingen: „Naar het oordeel der gencesheeren kan de toestand nog lang duren. Het hart is wel is waar aangetast, maar de andere organen zijn ongedeerd en in voortreffelijken staat. De Koningin eet weinig, maar verteert moeilijk. „De hooge Iijdores kan nog maanden ca maanden tegen de kwaal strijden." Hazerawoude: Ned.-Herv. Gem.Zondag, morgen ta halftion: ds. A. J. W. van Ingen, pred. te Bergschenhoek. Gereformeerde Kerk. Voormiddag te halftien en 's avonds te halfzevenLeeskerk. Woubrugge: Geref. Kerk. Zondag-voorm. te halftien en 's avonds te halfzeven, ds, Gruntke, van Smilde. De minister van koloniën. De Haagsche correspondent van het „Hbl." bericht: „Ik verneem (maar heb my nog niet kunnen vergewissen van de juistheid) dat de heer Sweerts de Landas, burgemeester van Arnlietn, is aangezocht voor het ministerie van koloniën. „Men zal zich Herinneren, dat de heer S. d. L., een voormalig Indisch ambtenaar, ook is genoemd by de laatste vacature voor het Gouverneur Generaalschap." Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van de tirma H M. BIË-SIOT, houdende verzoek om vergunning lot uitbreiding van do Koek- en Banketbakkerij aan de Haar lemmerstraat No. 164, kad. bekend Sectie H No. 81J-5, 8116, 3119, door plaatsiug en in werking- stelling van een gasmotor van 11 pk. ter ver vanging van den bestaaoden van 7 pk.; Gelet op de artt. 6 en i der Hinderwet; Geven bij dezo kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag 4 October a s., 's vooriniddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal norden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Leiden, H. JUTA, Weth., loco-Burg. 20 Sept. 1902. VAN HEYST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres vaa li. BU URM AN, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een Boekdrukker^', gedreven door een gasmotor van 1 pk., in het perceel Nieuwstraat 51, kad. bekend Sectie J No. 29i Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kenms aan het publiek dat ge noemd verzoek met de bylugen op ét Secretaiie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zntordag 4 October aantt. 's voormiddags to elf uren. op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. 0. JUTA, Weth., Looo-Burg. 20 Sept. 1902. VAN LlEYST, secretaris. Lolden, 20 Sept. Granen werden heden mot voldoend aanbod tot nagenoeg onveranderde prijzen verkocht. De qu&iileit van de meeste artikelen van het nieuwe gewas is zeer ver schillend, waardoor de prijzen nogal uiteenloopen. Witte Tarwe f 0.26 a 8.86, Koude f6.i0 a 7.25, Walla-Wall* a per 80 KG. Rogge f 4.76 a ƒ6.10 per 76 KG. Zomergeret &f .Winter-ƒ4.*/460. Chevalier- ƒ6.10 a ƒ6.60 per liL. Haver ƒ3.60 a ƒ4.25 por 60 KG. Groene Erwten ƒ0.60 a ƒ8.60 per HL. l'aardenboonen a per RL. Dutrenboonoo ƒ7.60 a ƒ8.76 per HL. Koolzaad 7.60 a 8.60 por HL. Kenariozaad ƒ8.a 9.76 per HL. Hennepzaad ƒ6.76 a ƒ7.26 per HL. Boter. Aanroer 6280 kilogr., late qual. por v. t 62.a 66.2de qual. por vat 46.— a ƒ60.late quaL por kilogr. liO a 1.4k 2de qual. por kilogr. L16 a 1.26 Lange zwarte turf, 270.000 stuka, f Af ƒ4.per duisond. Utrecht, 20 Sept. Op de woekmaikt waren he^ea 1300 etuke vee aangevoerd. De pryzen waren vooi etteren 70 a 160, voor vaarzen f 90 a 130, voor pinken 40 a ƒ95, voor melkkoeien 110 a 230, voor kalfkoeion 140 a 260, voor vaarskoeioc ƒ100 a 190, voor vette koeien 160 a 240, voor magere kalveren 20 a 90, voor nuchtere kal verer 6 a ƒ14, voor magere varkene 26 a 66. voo* biggen 6.a 16. iliüuw-ïork, 19 Sept. (A. IJ.) Koffie.Gemakke lijker ton gevolge van verkoopen tegen geaccep teerde vaste offertes. Tarwe rees op vaste binnenlandsche markten. Maïs was den gehoelen dag vast. De heer G. A. Mastenbroek opent hedenavond op de Hoogewoerd No. 75, waar het vorige magazyn van fietsen en andere sportartikelen van den heer Stallinga is ge vestigd geweest, een zaak in manufacturen en mode-artikelen. De winkel is daartoe van nieuwe etalage-inrichtingen en winkelopstan den voorzien, alsmede opnieuw beschildexd, zoodat er alles een net voorkomen heeft. Bovendien Is er een ruime voorraad van witte,' katoenen, flanellen en andere stoffen goederen voorhanden, zoomede pelterfien en andere voor dames bestemde artikelen, ook Sanders'gunstig bekende eau-de-cologne. Aan gelegenheid tot het doen eener keuze ontbreekt het dui niet. Wy wenschen daarom den heer Mastenbroek' gaarne een drukke cliënteelo in zyn nieuwe^ zaak. Hedenmiddag la door de politie alhier oen persoon aangehoudoi^ die volgens bet Algemeen Politieblad nog een dag hechte nis moet ondergaan. Donderdag 26 dezer za 1 do toer van de Haagsche V.-V. naar Oostenryk een aanvang nemen. Daar de onderhandelingen met Weenen en Budapest mislukt zyn, zullen alleen op Zaterdag en Zondag 27 en 28 Sept. wed8tryden geapeeld worden te Praag tegen do voetbalclub ,Slavla". Voor de Boen n-g eneraals. Eenige dames en heeren hebben gedurende den optocht by de Landbouwtentoonstelling te Alkmaar gecollecteerd ten behoeve der ongelukkigen ln Z.-Afrika, welke collecte heeft opgebracht een som van f 561, die aan de Boeren-generaals zal worden ter hand gesteld.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2