BUITENLAND. Frankryk. Dultschland. Italië. Groot-Britannlè. Uostenr.-Hong.-Monareiiie. Rusland. Vereenigde Staten. Gemenga Nieuws. De ui.slag van de Anistcrrian-.scbe verkiezing, Het „Handelsblad" begint zyn artikel ovor de verkiozing in district IX aldus: „Geen juichkreet kunnen en mogen wy aanheffen over den uitslag der Kamerver kiezing In district IX. Natuurlek la het voor ons eon voldoening den doorslag te hebben gegeven en de afvaardiging van den leider der sociaal democraten to hebben voorkomen. Maar daartoe hobbon wy slochts door nood gedrongen modegowerkt. Do verovering van een derde Auisterdamsch district door de aanhangers van het tegenwoordig ministerie blUven wy ton zoorste betreuren. Te meer omdat hot anders had kunnen zyn en ook anders zou geweest zyn zondor de onver kwikkelijke, onverantwoordelijke verdeeldheid onder de vrijzinnigen. „Do vorige verkiezingen bobben in district IX Tak van Poortvliet, Kordjjk en Lely in de Tweede Kamer gebracht, en getoond dat geenszins een Kuyperiaan daar de gevoelens dor meerderheid kan ultdrukkon, evenmin als een sociaal democraat. Datzelfde volgt ook uil de al vaardiging van den hoor Wiorama naar do Provinciale Staton. Op 11 September ver- eonigden dan ook de candid;iten dor nu in twee kampen verdeelde liberalen te zamen moor stemmen op zich dan do heer Byieveld van do verbonden antirovolutionnaireu, katho lieken en Chriateiyk'hlstorischon verkreeg. "Waron de vryzinnigen zoo wys geweest by de eerste stemming samen te gaan, hun can- didaat zou met den heer Troolstra in hor- stomming zyn gekomen en thans ongotwyfeld do plaats van den hoer Lely mogen innemen". Daarom wijst het blad er do minlsteneele party op, dat zU niet te ovorachatton heeft dezen uuslag, dien zy enkel te danken hoeft aan de fouten barer voornaamste tegenstanders. „Daarom had do jubeltoon van Donderdag avond in hot „Paviljoen" wel wat bezadigder beüooren te zyn. Ons althans klinkt hot eenigszins als een profanatie In de ooren, wan- noor wjj vernemen hoe met Gods naam daar wederom ls gesehormd. Te geiyk mot de over winning der „Christolykon" in Amsterdam voor do Tweode Kamer, loden zy immers in het zelfde district een neerlaag voor de Prov. Staten en word de rogeeringsparty, nog wel voor twee zetels in de Provinciale Staten van Friesland, te Franekor, door do liberalen verslagen. To oordeelon naar do uitingen, des avonds in het „Paviljoen" gebezigd, zouden do vryzinnigen in het noordeiyk district „Gods grooto genade" hebben ondervonden ln dubbele mate van die, aan de „chnstelyken" In Amsterdam IX, on dan nog maar voor de hellt, geschonken 1 „Is deze togenstellmg niot voldoende om aan te duiden, waarom zulk ydel gebruik van Gods naam by verkiezingen, voor ons gevoel en dat van zokor velen met ons zoo stuitend ls? „District IX ls voor do liberalen thans ver loren. Dat vorJios kan echter winst worden, wannoor alle niet-cloricale vryzinnigen de ern stige los toonen to begiypon, dio deze ver kiezing hun weder met schade on schande hoeft voorgehouden." „Hot Vaderland" constateert dat de heer Byieveld zyn overwinning goeddeels te danken heeft aan de liberalen, die den raad van het -Handelsblad" opvolgden en om Troolstra to '"Won op don „chrlstoiyk-vryzinnigo" gingen, i^oals dat blad hem doopt. „Voor ona was do anli-protectlonist Troelstra hot kleinste kwaad en hy had dit ook moeten zyn voor Amsterdam, dat leeft van den vry- handel. „Vreesden de Amsterdamscho liberalen in- dordaad, dat Troelstra ln do Kamer govaar- lyker tegenstander zou zyn van privaat eigendom en koningschap dan daarbuiten? „Och armo, wat is dan hot zelfvertrouwon van dio heeren zwak I Koningschap eu privaat eigendom, beide staan onaanvechtbaar en daarom juist bewyzon wio daaraan biykens hun daden twyfelen aan de zaak, die hun liof is, eon slechten dienst." „Hot Volk" geeft twee artikelen ovor don altslag dor horstemmlDg. In hot oerste, onder het opschrift: „Nederlaag of overwinning?" verklaart het, dat de sociaal democraten de nederlaag nlot hadden vorwacht, en dat zy hun als een onaangeuame verrassing op het jyf is gevallen. De buitengewone belangstelling en offer vaardigheid, ln arboidorskringen in en buiton ouzo party voor dezo verkiezing betoond, hoeft bewezen, dat een groot deel der Nedor- landsche arboiders Troolstra gaarno weer ln de Kamer zou willon hebben. De kans was nu schoon; de overwinning werd zeker geacht— wy kunnen ors voorstellen dat do teleur stelling groot zal zyn. Wat don gevallen candldaat zelven aangaat, dozo kan, hoewel noode afziende van de ge- legonlieid, om de misleiders der werkondo massa van aangezicht tot aangozicht to be- kampon, mot voldoening op dezen stryd torugzien. Het is een heeriyk gevoel, zich zóó gedra gen to zien door hot vertrouwen, de gene- gonheld, do geestdrift en toewydlng van hot meest ontwikkolde deel dor arbeiders, als by deze golegenheid voor onzen candldaat aan don dag zyn gelegd. Bittere herinneringen aan voel leed en vorgulzing worden door blyken van kameraadschap en sympathie, als hy dezor dagen mocht ondervinden, als mot een tooverslag weggevaagd." Maar de verklaarbare teleurstelling kan slochta van kortou duur zyn. Want er zyn twoe grooto redenen van tevredenheid: „Toen wy dezen stryd ingingen, haddon wy niots te verliezen. Do styging van 877 tot 2050 stemmen was pure winst. Het feit, dat wy in horstemming kwamen als de krach tigste party in het geheele district, was op zichzelf reeds een overwinning eu is dan ook als zoodanig gevierd. „Maar eon tweede reden tot tevredenheid geven do cyfers der herstemming. In alle stemdiatricten behaalden wy meer stemmen dan de sociaal-democraten en vryzinnlg-demo craten samen by de eerste verkiezing hebben uitgebracht; het totaalcyfer was 165 daarbo ven; do vrjjzinDig democraten hebben als één man op onzen eandidaat gestemd. Wy constateoron dus, dat de vryzinnig- democraten zich roods by dezo eerste gelogon- hold trouwe bondgenooton ln den stryd voor het algemeen kiesrecht hebben getoond. Voor de kiesrechtcampagne, nog pas be gonnen en waarin zoo groote tegenstand van allerlei conservatieven biykt te bekampen, is dit con hoopvol verschynsol. ,,En dan is er nog een derde reden voor ons, om fier en kalm het hoofd op te steken ondanks deze nederlaag. ,,Do geweldige propaganda, door ons ge maakt, do wijze, waarop onze candidatuur is verdedigd, kunnen gerust den toets der strengste critiek doorstaan. „Tot op het laatst© oogenblik, toen Troel- 6tra wist, dat hij van do liberalen afhing, in de laatste kiezersvergadering waar de li beralen vrij sterk vertegenwoordigd waren, is een beslist soc.-dem. propaganda gevoerd. ,,De Nederlander" had voorspeld, dat bij ©ventucele herstemming tusschen Troelstra en Bijloveld door ons wel een sterke anti- clcrieale actie zou worden gevoerd. Wij heb ben dit middel, dat ons waarschijnlijk de overwinning zou hebben bezorgd, versmaad. Integendeel richtte Troclstra zich ook op die laatst© vergadering voornamelijk tot de „christelijke" arbeiders cn toonde hij aan, dat wij in de christelijke regcering niet haar „christelijk" element, maar het kapitalisme en conservatisme bestrijden. In plaats van de liberalen uit anti-cloricalisme tot ons te trekken, bewees hij juist met de feiten, dat er in do praktijk in ons land van het cleri cal isme zoo goed als niets terechtkomt. Om den christelijken arbeiders d© noodzakelijk heid van hun eenheid met ona in den klassen strijd te prediken, wierp hij tevens het wa pen weg, dat bij een minder principcelc tac tiek juist do liberalen tot ons had kunnen brengen. „Zoo zijn v.-Ij dan met eere gevallen en heb- bon wij een vasten grond van soc.-dem. pro paganda gelegd, waarop in dit arbeiders- kwartier een stevige partij-organisatie kan worden opgebouwd, die ons in 1905 óók bij do stembus de overwinning kan bezorgen." Sprekende over do andere partijen, merkt „Het. Volk" o. a. op: „Hebben do vrijzinnig-democraten een dub bele nederlaag geleden, de eerste tegen ons cn do tweede met ons, zij kwamen met ver sterkt stem mental en, wat meer is, met eere uit het strijdperk, daar zij evenals wij in den strijd voor hun beginsel zijn gevallen'. „Anders is het met de liberalen. Toevallig is het ditmaal eens na**te rekenen, hoeveel liberalo stemmen op Bijlevold zijn uitge bracht. Tc gelijk met diens verkiezing toch was zijn bondgenoot De Bont in herstem ming voor de Prov. Staten. De liberalen heb ben De Bont niet en Bijlevcld wel gestemd trekt men nu van Bijlcvelds 3330 stemmen do 2693 van De Bont af, dan krijgt men 637 li berale stemmen. „Bij eerste stemming brachten de liberalen 803 stemmen op Pierson uit: men ziet, dat dezo grootendecls op Bijlevcld zijn overge gaan. De raad van het „Handelsblad" is dus opgevolgd: zonder de liberalen zou Bijlevcld met 500 stemmen in de minderheid zijn ge bleven." „De nederlaag der liberalen in dezen stryd is dua zoo volkomen mogoiyk. Niet alleen viel Pierson met het kleinste stemmen aantal, maar het brandkast-delirium heeft bet meeren- deel der liberalen zoodanig aangegrepen, dat zy togon hun ganscho verledon ln zich hebben laten gebruiken als hulptroepen voor dou vyand, die hen in 1901 zoo diop or onder heeft gokregen. „Dit was, wat do Duilschers een Fahnen- flucht noemen, een wegworpen van het libe rale vaandel niot alleen, maar van hot vaandel, in dezen stryd door hen by monde van don heer Pierson opgeheven. „Immors hot parool, waaronder Pierson dit- ^maal is uitgekomen, luiddede oppositie togen de christeiyko regeering moet worden ver sterkt. Aan dit parool zyn zy ontrouw ge worden; integendeel hebben zy, tegenover de oppositie, do chrlstolUto rogoeringsmeerderheid vorsterkt. „De liberale party gooit op deze manier haar zolfstandig bestaan weg; uit puur con servatisme wordt zy de voetveeg van haar erfvyand: de vryzinnigen worden hulptroepen der rochtxinnigen; met de schande dor karak terloosheid beladen kust de eens zoo machtige en trotsche party do roede, die haar kastydt." En dan de overwinning van de christoiyke partyen: „Maar welk een overwinning, wy zeggen niot voor de uit haar aard kapitalistisch katho lieke party, doch voor do party en den man der „kleine luydon"! „Welk een overwinningop de demo- craton on arbeiders behaald met behulp van het bankiersblad, van de ongoloovlge geldkliek. „Was het dan nog niet duideiyk gonoeg, dat dezo regoering de aangewezen dokmantel is voor allerlei conservatisme en moest dat in Amsterdam nu nog eens in al zyn brutale naaktheid bewezen worden? „De chri8toiyko „vrijzinnige" Byieveld, nieuw politiek woord, den overgaug dor liberalen naar de clericalo reactie aanduidend, is de vor- persooniyking van dat onvruchtbare dogmati sche mond-ohristeudom, dat de laatste toe vlucht der bedreigde kapitalisten is, om zich het om brood, rooht, beschaving en vryheld roopeudo proletariaat van hot lyf te houden. „Zoo is door deze overwinning de band tusschen bybel en brandkast sterker gewor den, drukt zy dr. Kuyper dloper weg in het moeras van „materialisme' en „mammonisme" waarin hy door zyn vermoffelen van het kiesrechtvraagstuk geraakt is zoo is dit een Pyrihus-overwinning, die wy voor onze neder laag niet gaarne zouden verruilen. In het tweede artikel van „Het Volk" „aan de arboiders in IX", heet het vorder: „Een der meest democratische districten van Amsterdam koos een korkeiyk reactionair boven den vurigsten en krachtigsten woord voerder, dion de werkoiyko democratie in Nederland ooit heeft gehad. „Daarin is men geslaagd door op-zy-zettlng van alles, van letterlyk alios, wat do bourgeois van alle soort verdeelt, om hot éóne, voor hen alles behoerschende belaug op den voor grond te zetton: de brandkast l „Öchaamteloozor verbroedering rondom het gouden kalf is in ons land tot nu toe onbekend." Vervolgens wekt het blad de arbeiders op tot stryd door organisatie, eenheid en solidari teit, om te ontkomen aan de geestelyke en economische teleurstolliog waarin zy geklon ken gehouden worden. „De party van het lydonde en strydendo proletariaat heeft geen tyd tot treuren, geen behoefte aan rust, zy moet voorwaarts, over borgen van bezwaren en afgronden van teleur stellingen been, naar den nieuwen tyd, waar welvaart en vryheid voor allo menschen heer- schon zullen I En daarom roept zy de haren, ben die haar steunden in de woelige dagen van warmen, hevigen stryd, op tot het kalme, ernstige, rustige, maar afdoende wprk der organisatie. Wy hob'oen uit den gestreden stryd geloerd wat wy kunnen, uit degeleden nederlaag geleerd wat ons ontbreekt." Dat is bet algemeen kiesrecht. Daartoe moeten alle arbeiders thans opgaan, daartoe moeten zy zich a nel uiten by de Arbeiders- kiesvereenlging en by de Sociaaldemocratische Arbeidersparty. Het „Haagsche Dagblad" schrijft: „Wij zullen wel niet behoeven te verklaren dat do gevoelige les welke te Amsterdam aan de sociaal-democratie in haren voorman mr. Troelstra, is toegediend, ons gorustheid schenkt. Do uitslag is óók verheugend, èn omdat de anti-liberale bondgenooton, bewu3t van don ernst des oogcnbliks, on doordrongen van het belang voor Vorstin en Volk in de uitoefening hunner kiezersbevocgdhcid gele gen, met voorbceldigen ijver dezen burger plicht vervulden, bn omdat de liberalen in tegenstelling van hun vrijzinnig-democrati sche fractie, om erger te voorkomen, liever hun stem uitbrachten op de mannen van God on gebod, dan op die welke God nóch gebod in het geestelijke als het wercldsche erken nen, terwijl sommigen door onthouding van him weerzin jegens dergelijk anti-nationaal en anti-maatschappelijk streven blijk gaven. Ook mag lof niet onthouden worden aan hot gematigde optreden der Liberale Pers, al werd daarop een betreurenswaardige uit zondering gemaakt door Het Vaderland, dat don sociaal-democraat openlijk en nadrukke lijk aanbeval. Maar vragen wijwaartoe al die gematigd heid der liberalen, wanneer zij wel voor de kwaal terugdeinzen, maar voor haar oorzaak blind zijn"? Ligt het niet voor de hand dat uitbreiding van de kiesbevoegdheid tot de tot zelfstandig oordeclen ten cenemale ongeschikten, in ste de genezing, verergering van d© kwaal brengt 1 Bergt gij liberalen de urgentie en niet-ur- gentio van stemuitbreiding dus op en doet ijverig wat uw hand te doen wordt aangebo den en werkt mede tot al het goedo, dat voor het volk. ook buiten algemeene stembevoegd heid kan worden gedaan. Is dit waarlijk niet beter dan telkens, go- lijk bij deze herstemming, voor de practijk van uwe leer te moeten terugdeinzen 1" „Do Standaard" verklaart zich dankbaar en voldaan, dat do partijen rechts door een bekwaam antirevolutionnair man als de heer Bijlevcld zijn versterkt „Men moot ons intusschen wel verstaan vervolgt het blad. Over het algemeen is het gcwenscht tenzij buitengewone omstan digheden het beletten dat de door allen erkende leider van een partij zelf in de Ka mer zitting beeft. Dat is goed voor hem en voor zijn partijhet is ook goed voor de an dore partijen en de regeering. „We weten zeer wel, dat het zitting nemen van een zeer zeker bekwaam, maar niet min der breedsprakig man als mr. Troelstra in een Kamer, waar toch al zoo veel gesproken wordt, voor een ietwat vlugger afdoen van de zaken niet gunstig zou zijn; desalniette min zouden we er allerminst iets verschrik kelijks in gezien hebben, zoo de hoer Trool stra gekozen ware geweest." Maar het blad is toch blij dat do sociaal democraten nu een gevoelig lesje hebben ge kregen. „In hun organen, vooral in „Het Yolk," word het voorgesteld, alsof de heer Troclstra zeker zou worden gekozen. En daarop heb ben zo een drukte en rumoer gemaakt, dat hooren cn zien verging. Het scheen wel, als of zoo zachtjesaan al wat niet behoorde tot do christelijke partijen, met pak en zak was ovcrgeloopen naar het kamp der socia listen ja, soms kreeg men uit hun bladen den indruk, alsof ook werklieden uit de christelijke partijen dat voorbeeld hadden ge volgd. „Het is zeker waar, dat er een sterke op schuiving van conservatief-liberaal naar ra dicaal, en van radicaal naar socialist is waar te nemen. Doch Troelstra en zijne par- tijgenooten waren al te onstuimig. Ze wil don do vruchten plukken voor ze (voor hen) rijp waren. Hun reclames on de kermis-aehtige uitstal ling van hun voortreffelijkheden met de de- nigreerendo en hoonende wijze, waarop ze zich over hun tegenstanders uitlieten, heb ben ten slotte tal van menschen, die anders niet aan politiek doen, uit hun tent gelokt. ..En zoo heeft Troelstra niet de meerder heid kunnen verkrijgen. „Laat dit voor hem en zijn partijgenooten een lesje zijn om voortaan wat kalmer en bezadigder op to treden, meer in overeen stemming met ons Hollandsch karaktor, dat, op eenvoud en soberheid prijs stellende, wars is van al dio ophemelarij." Do „Haagsche Ct." schryft: Men heeft veertien dagen goleden voorge rekend, wat trouwens zeer duldelyk was, dat oen middenman als de heer Lely in plaats van don heer Byieveld in herstemming'zou zyn gekomen, als conservatlef-liberalen en vryzinnigen samen éón iyn hadden getrokken en als dan al degenen, die nu op Gerritsen stemden, op dien Iiborale-concentratie candldaat hadden gestemd. En die conservatiefsvryzinnlge zou dan nu zyn gekozen, als in dat geval by de herstemming togon mr. Troelstra nog een 1400 anti-liberalen op hem gestemd hadden. „Men ziet: een hoeveelheid „als-en" van zeer bedenkeiykon aard. „En waarby de politieke moraliteit niet zou gewonnen hebben. „Boter een man van da Regeeringflparty, dan aan opposant, dia het conservatief-vry- zlnnige allegaartje weer zou hebben vorsterkt. „Déér moeten we 't niet in zoeken. Liever eeniga jaren in da minderheid, om zoo te komen tot zuivoro verhoudingen." Adres van Antooopd, H. M. da Koningin ontving gisteren de Commissie uit de Eerste Kamer der Staton- Generaal tor aanbieding van het Adres van Antwoord op do Troonrede. H. M. heeft daarop het volgende weder antwoord gegovea: „Myne Heoron. „Het is My aangenaam van u de verzeke ring te ontvangen, dat Myn beroep op uwe toewydiDg aan do zaak van het Yaderland niet tevergeefs ie gedaan. ,Dat Gods zegen op uwen arbeid ruste, is Myn oprechte wonach. „Ik verzoek u, myno heeren, aan de Eerste Kamer Myn dank te wilJon overbrengen voor haar Adros van Antwoord." President Sïeyn. Prosident Steyn zal, naar men verneemt, a. s. Dinsdag des namiddags 4 uren van Den Haag naar Montreux vertrekken. Neiisrlaiiuscli Bijbelyenooiscbap. Op do to Amsterdam gehouden jaariykscbe algemeene vergadering van het „Nederlandsch Bybolgenootachop" ia het voorstel van het hoofdbestuur om hot stelsol van bybelversprei- ding door het Nederlandsch Byboigenootschap te doen onderzoeken door oen byzondere commissie, bestaande uit 4 leden van het hoofdbestuur en afgevaardigden van 6 afdee- lingon, door do algeinoene vergadering aan te wyzen, aangenomen. De afdeelmgen Leeuwar- deradool, Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhago en Doetinchein weidon daartoe aangewezen. Hot andore voorstel van 't hoofdbestuur, waarby machtiging werd gevraagd, om wan neer de naar zyn oordeel geschikte personen zich voordoen en de middelen des Genoot- schaps het gedoogen éón of meer jongelingon van goeden aanleg en ohristeiyke overtuiging te doen opleiden en beu na verwerving van het doctoraat in de taal en letterkunde van den Oost-Indischen Archipel als afgevaardigden voor hot werk dor bijbelvertaling en wat daarmee in verband staat, uit te zenden, werd eveneons met groote meerderheid aan- genomon. De lating vaar de Nationale Militie voor de lichtiDg 1903 zal plaats hebben te: s-Gravenhagevoor die gemeente op 8, 9, 10, 11, 13 tot cn mot 18 en 20 October. Stomp wijk, aan den Leidschendam, op Maandag 27 October a.s. voor Veur te 101/4 u., Stompwijk 10 3/4, Zoetermcor 111/4, Zegwaard 111/2, Voorburg 11 3/4 on Voorschoten 121/4 u. Wassenaar, voot dio gemeente op Dins dag 28 Oct. a.e. 'e morgens 10 u. Delft, voor die gemeente op 21 en 22 Oct. 91/2 u. on op Donderdag 23 Oct. voor do gemeenten Hof van Delft om 91/2 u. Vrijenban 10, Rijswijk 10 1/2, Pijnackor 11, Nootdorp 111/4 on Schipluiden 11 1/2 u. Vlaardingenvoor dio gemeente en de an dere gemeenten van het kanton op 24 en 25 October. Monster, voor die gemeente en voor 'e-Gravenzande op 29 Oct. a.s. Naaldwijk, voor die gemeente en voor De Lier en Wateringen op 30 Oct. a.s. Loosduinen, voor dio gemeente op 31 Oct. a.e. Rotterdam, voor die gemeente op 711, 1317 Oct. cm voor i"Imondo op 17 Oct. a.s. Hülegersbergvoor die gemeente cm voor Bergsdbenhoek, Beo-kol, Overschie en Schie. broek op 18 Oct. a.s. Leidenvoor dio gemeente op Dinsdag 7 en Woensdag 8 October, 's morgens 91/2 u. en op Donderdag 9 October voor Zoete r- woude 91/2, Leiderdorp 10 en Oogstgeest 10 1/2 u. Noordwijk en Noordwijkerhout op Vrij dag 10 Oct. 10 1/2 en 111/4 u. Sassenheim op Dinsdag 14 Oct., voor die gemeente 12 u. en voor Hillcgom 91/2, Lisse 10 1/2, (het aantal lotolingcn bedraagt 31) Warmond 111/4 en Voorhout 111/2 u. Katwijk op Zaterdag 11 Oct., voor die ge meente 10 1/4 u. en voor Rijnsburg 11 3/4 en Valkenburg 121/4 u. Woubruggt op Maandag 13 Oct., voor dïc gemeente 12 3/4 u. en voor Zevenhoven 9 1/2, Nieuwveen 10, Alkemado 101/4, LeimuicLcn 11, Rijnzaterwoude 111/4 en Ter-Aar 111/2 u. Alfen op Donderdag 16 October, voor die gemeente om 81/4 u. en voor Aarlandervecn 9, Bonthuizen 10, Boskoop 101/4, Hozers- woaide 11, Koudekerk 113/4 cn Oudshoorn 12 u. Woerdenvoor dio gemeente en de an dere gemeenten van het kanton op 17 Oct. Goudavoor dio gemeente op 21 Oct. en voor de andere gemeenten 22 Oct. Schoonhoven op 23 Oct. Zevenhuizen op 20 Oct. De heropening der Fransche Kamer is volgens de Matin" bepaald op 14 October. Er loopen allerlei geruchten over de ge volgon die de bekende redevoeringen van minister Pellotan zullen hebben. Naar de „République" vome ;mt, staat do terugkomst van president Combes te Parijs ln verband mot het optreden zoowel van Pellotan als van André; men verwacht een verklaring van den premier dat de toespraken van die twee ministers het kabinet niet binden. Een ander bericht maakt melding van een samenkomst van eenige gezanten, (waarby echter de Duitsche gezant niet genoemd wordt) met minister Delcassó. Voor piins Henri van Orleans, den ont dekkingsreiziger, zal oen gedenkteeken wor den opgericht, waarschyniyk te Cap Saint- Jacques in Cochin-china, dicht by het zomer- vorbiyf van den gouverneur van Indo-China. De kosten voor liet gedenkteeken warden gevonden uit bydragen van vrienden dor fa milie Orleans en belangstellenden ln de kolo- mén. Robert do Caix echrtfft in het „Journal des Dóbats", naar aanleiding van de geruchten over Nederland en hot drievoudig verbond, wolko geruchten nu ongegrond zyn gebleken, ook dit: Do Nederlanders zullen inzien, dat zy om hun vryheld te waarborgen geen verbond behoeven aan te gaan. Worden zy aangevallen, dan vinden zy stellig een mogendheid of een groep mogendheden bereid een verbond met hen aan to gaan. Een poging om h9t statu quo te verstoren, en dat zou de vernietiging van de onafhankeiykhold van Nederland wezen, zou dadeiyk een grooten oorlog uitlokken. Een van de twee groote groepen van mogend heden, die op het oogenblik in Europa het evenwicht bewaren, zou het aanstonds by- spiingen. Wat kan Nederland meer ver» langen I In de zitting van don Beriynbchon gemeen teraad heeft het lid Langerhaus huido gebracht aan de nagedachtenis van Vuchow. Hy sprak de hoop uit, dat de golioele boschaafde wereld, of namens de geheele beschaafde wereld, do stad Beriyn voor Virchow m het openbaar een waardig gedenkteeken zou oprichten, opdat hy tot »n verre tydoa aan het menscboom ten voorbeeld zoude worden gesteld. De Bremer Bürgerscuaft heeft haar goed- keuring gehecht aau het nieuwe kanaalont- werp voor een verbinding van de Boven- en Benedeu- Wezer on voor onteigeningskosten 3,650,000 Mark toegestaan. De „Stampa" beweert, dat do reis van den Koning van Italië naar Parys thans een be- sliste zaak is. Zy zal plaats hebben in bC aanstaande voorjaar, tegeiyk met zyn reis naar London. Met den scheepsbouw op de njui-r-oostkust van Engeland ia het thans zoo treurig gesteld, dat de vereenigde scheepsbouwmeesters aan hun werkvolk hebben doen weten, dat een verlaging der loonen mot langer kan worden uitgesteld. Gisteren was het honderd jaar geledon, d&t de HoDgaar8che patriot Lodewyk Kossuth' werd geboren. Gro te toebereidselen zyn ge maakt om dezen dag in geheel Hongary® feesteiyk te vieren. Onder meer zou een kolossale krans van 3000 zyden rozen in de nationale kleuren, rood, wit en groen, ver- vaardigd door honderd jonge dames, op zyn graf worden nedergelegd. De groote manoeuvres zyu geëindigd. Of het manoeuvre-veld vond na afloop der veld-* oefeningen een dejeuner plaats, waaraan de Keizer, de grootvorsten, alsmede 4000 officie ren, deelnamen. De Keizer bracht godurendo hot ontbyt een dronk uit op het welzyn der troepen, die aan de manoeavres haddon deet genomen. Te Chicago doet zich het merkwaardig ge val voor dat In een Comité tot ontvangst van president Roosevelt twos anarchisten zitting hebben. Een van hen, die nog wel voorzitter van het comité is, de heer Rosenthal, is zelfa na den moord -op president Mac Kinley eenigea tyd ia hechtenis geweest. Do aandacht van de politie is op het zonderlinge feit gevestigd en deze onderzoekt het goval. Er schijnt ook een Belgische goochelaar Bamberg te zyn, Tobias Bamberg. Hy werkt in Engeland onder den naamCikito Polising. Zyn helper is Leo Frank, oud zeven tien jaar, dwerg. Den lOden gaf Okito een voorstelling te Halifax. Door de onachtzaam heid van Leo mislukte byna een van de fraaiste toeren. Hy moest op een knop drukken en dan verscheen er eon vogel ten tooneele. Achter do schermen gekomen gaf Oktto er Leo een voor zyn voorhoofdje, pakte hem toen by zyn armpjes en beentjes en ging zeer ruw mot het dwergjo om. Op het gillen kwam de directeur van bet etablissement en deze, verontwaardigd, sloeg Okito oen blauw oog. Leo lag intusschen in zwijm en moest naar het gasthuis. Isaac Jacob Frank, schoen- maker van zyn beroep on vader van Loo, kwam en zoide, dat hy do zaak niet zoU, aangeven, als hy een flink stuk geld kreeg. Of hy dat al dan niet gekregeu hoeft, wordt met gemeld, maar do zaak is voor den rechter geweest on Okito werd veroordeeld tot eon maand gevangenisstraf mot dwangarbeid. Een Frankforter courant ver» neem!, dat eon yzersmoltery te HagCD, die in ge c roven had by een aanbesteding van een firma te Birmingham, voor een bedrag van ongeveer f 30,000, ten antwoord kreeg, dat men me!s te maken wou hebben mot. oen firma nit het laud, waar de pers niet op-] hield Engeland te bekladden. De Engelschen bovcotton dus wel. De telegraphie zonder draad moet by de Duitsche leger-mauoeuvres in den; omtrok van Frankfort a. cL Oder dit jaar voortreffelijk gewerkt hebben; de Keizer gaf, herhaaldelijk zyn ingenomenheid te keDnen met de snelle en zekere overbrenging van berichten op die wjjze. Vooral was men tevre den over de verplaatsbare stations, die ge makkelijk de bewegingen van het wap6ii, byv, de cavalerie-divisie, volgden, en zoodra een stelling bezet was, aan hot oppercommando mededeelingen deden over de positie, do be wegingen van den vyand, enz. Natuurlijk was ook hot oppercommando van een toestel („Funkenwagen", zeggen de Duitschers) voor ziet). De snelle oriënteering van de vijandelijke 8telliugen, die anders slechts geschieden kan door don onzekeren en tydroovendon estafette dienst, moet dikwyla van het hoogste belang geweest zyn voor de leiding der oefeningen. Het Duitsche leger is hot eerste, dat van da telegraphie zondes draad op deze wyze ge bruik maakt.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 14