N\ 13057 Woensdag IT September. feze .Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. FEUILLETON. Ac 1902. IBID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden T 1.10. Builen Leiden, per looper en waar agontan gevestigd zfln 1.80 Franco per po9t1.65* PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedoro regel meer f 0.17J[. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Herlialingsonderwijs. Burgemeester en Wethouders van Leiden; brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de openbare Herhalingsscholen zal plaats hebben van 15 tot en met 20 September a. 8., dagelyks des namiddags van zeven tot aobt uur, voor jongens, in de school aan de Korte Mare, voor meisjes, in de school aan de Langebrug; dat tot het Uerhaling.ouderwija worden toege laten: lo. zij, die na bet gewoon lager onderwy9 te hebben genoten, zich ter inschrijving voor den onmiddellijk daaropvolgonden cursus van het Herhalingsonderwijs aanmelden; 2o. zij, die niet vallende iu de termen, bedoeld sub. lo.. bij een at te leggen examen blyk geven, dat zij het onderwijs iu eeno der klassen van de Herhalingsschool kunnen volgen; dat d» inschrijving kan geschieden; df wel voor den beperkten cursus van 96 uren, die alleen de* gegoven wordt sd waarop onderwijs gegevc. ..rilt: VT voor de jongens in: Kenüis der natuur, Nederl. taal, Rekenen en Teekenen, en voor de meisjes in: Kennis der natuur, Nederl. taal, Kekoneu en Handwerken; öf wel voor den uitgebreiden cursus van 288 uren die over het geheele jaar loopt en waarop bovendien onderwijs gegeven wordt: voor de longeifsin: Lezen, Handelsrekenen, Aan schouwelijke meetkunde, Staatsregeling, Natuur kennis van den mensch en Gezondheidsleer; en voor de meisjes in: Lezen, Wollennaaien, Natuurkennie van den mensch. Gezondheidsleer, Huishoudkunde, Kookkunst en de behandeling van de wasch; dat het verschuldigde schoolgeld bedraagt voor iederen leerlmg '20 cents per maand, welk bedrag echter wordt teruggebracht tot 5 cents voor kinderen van minvermogenden, terwijl kinderen van bedeelden eu onvermogenden kosteloos het onderwijs kunnen volgen; dat nadere inlichtingen omtrent dagen en uren waarop hoi onderwijs, zoo op dc-n beperkten als op den uitgebreiden cursus wordt gegeven, bij de insohrijving door de hooiden der betrokken scholen zullen worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, Weth., loco-Burg. 10 Sept. 1902. VAN HEYST, Secretaris. Burgemeester od Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat, wegen3 het invallen va 'ïoSdenüotober, Gedenkdag vnu Le. ns Ontzet, op Vrijdag, de Beestenmarkt en de Kaasmarkt in plaats van op dien dag, zullen worden gehouden op Woensdag den latoD October tevoren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, Li. C. JUTA, Weth., loco-Burg. 10 Sept 1902. -VAN HEYST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; BreDgen ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan A. C. SCHENK, en rechtverkrijgenden tot het oprichtea van een Koek en Bauketbakkery in het perceel Breestraat No. 43, kad. bekend Sectio G No. 1329. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, Weth, loco-Burg. 16 Sept. 1902. VAN HEYST, Secrotans. Leiden, 17 September. Omtrent de drukte op straat gisteren ln Den Haag, op wat men viooger noemde .Prinsjesdag", wordt nog gemeld: BU troepen begon 't 's morgens om 10 uren drommen waren 't tegen 12 uren geworden; en ln horden drongen de menschen elkaar lang vóór 1 uur al op langs den weg, dien de Koningin volgen zou naar het Binnenhof, voor 't uitspreken van de troonrede. Er was voor hem, die deze buurten passeeren moest, geen doorkomen aan: er zat niets andera op dan een heelen omweg te maken. Tegen 12 uren kondigde gejuich de komst aan van de Koningin Moeder, die aan den Ingang van het paleis op de stoep word ont vangen door de Koningin en prins Hendrik. Halzen rekten, halzen strekten zich. Bat was al een voorproefje; 't zou nu wel gauw komen. Maar ziet, daar stijgt eensklaps, tegen 1 uur, juist toen de Koningin uitryden zou, angst en vreoze in 't hart van die allen, die niet het voorrooht hebben op lange beenen door dit ondermaansche te gaaD. Want zy, die töch al niet anders te zien zouden krijgen dan de berenmutsen van de huzaren en de statige steken van de koetsiers, zagen nu plotseling, met zeldzame eensgezindheid, eon heel dak van parapluies zich voor hun oogen ontplooien: een geduchte stortbui kwam de menschen verrassen. Maar 't viel mee. De regen duurde niet lang, de parapluies konden weer dicht en ook de .kleinen dezer aarde" kregen nu weer vrijer uitzicht. Wat ze daarna te zien kregen was ver wachtte iemand 't andere? natuurlijk net zooals 't vorig jaar, en nog menig jaar zal het hopelijk zoo zijn. Misschien was er een beetje teleurstelling, toen men de koninklijke familie niet ln de gouden, maar in de glazen koets zag voorbijrijden (do eerste was denkelijk voor den regen afgecommandeerd); doch 't opmerkeiyk-gezonde en opwekkende kijken onzer Koningin was daarvoor een ruim schootsche vergoeding. Alles verliep zeer ordelijk, zoowel op den heen- als op den terugtocht. Wat „nieuw" was ditmaal: op den Vijver berg stonden op den terugweg 3 bataljons van het 4de regiment Inlanterie met het rogimontsvaandol on de stafmuziek. En wat niet minder nieuw was, doch hoogst gevaarlijk leek: by gebrek aan beter zicplaais waren tientallen jongens ln den nieuw geplaatsten telephoonpaal op het Tornooiveld geklommen wel een bewijs hoe overvol het ondanks hot min gunstige weder in de straton was. Na terugkomst aan het Paleis verschenen do Koningin en de Prins nog een oogenblik aan het venster, stormachtig door de menschen- massa toegejuicht. En spontaan en hartelijk was even daarna de ovatie, het Koninklijk paar gebracht, toen het de Koningin-Moedor weder uitgelolde deed. De Koningin en de Prins trokken zich daarna ln hun vertrekken terug en vrU kalm keerde toen ook het publiek weer huiswaarts. Voor Haar vertrek had H. M. de Koningin- Moedor, vergezeld door jhr. De Kanitz, inten dant van Hr. Ms. Huis, jhr. Van Tets, thesaurier, en baronesse Van Ittersum, Hof dame, een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van aquarellen der Hollandscbe Tee- ken maatschappij in do zalen van het Schil derkundig Genootschap .Pulchri Studio" te 's-Gravenhage. H. M. werd rondgeleid door de heeren Jozef Israöls, voorzitter van de Hollandsche Teeken maatschappij, en H. W. Mesdag, voorzitter van „Pulchri Studio." Ook bezocht H. M. de Koningin-Moeder mot gevolg de tentoonstelling van de Haagsche Pro-Boer-Vereeniging te Schevenlngen. In een der zijzalen van de tentoonstelling ontmoette H. M. den heer Wolmarans, het lid der Z.-A.fr. deputatie. H. M. Informeerde zeer belangstellend naar de gezondheid van de presidenten Kruger en Stoyn en onderhield zich geruimen tijd met den heer Wolmarans. H. M. deed aan het bestuur een gift ter hand stellen voor het fonds voor Boeren-wedu wen en -weezen. De gemeeuteraad te 's-Gravenhage heeft gisternamiddag aangenomen het bekende preadvies van B. en We. om niet in te gaan op het aanbod van mr. Goekoop, waarbij de eigendom van Zorgvliet, tor oppervlakte van zt 88 H.A., en van een oppervlakte grond in den Rijbroekpolder, ter grootte van 141 H.A., aan de gemeente wordt aangeboden voor de som van f 4,500,000. Do Raad besloot tot het toekennen van credleton van f 500 en f 1Ó00 aan de Raads commissies tot voorbereiding van het vraag stuk der gemeentelijke brandverzekering en van de exploitatie der Scheveningsche vis- schershaven. Besloten werd de nieuwe verordening op het herhalingsonderwijs eerst te doen in werking treden op 1 November a.k. Goedgekeurd werd do aankoop van het Ryk voor f 450, ten behoeve van de ge meente, van de strook strand te Scheveningen tusschen den bestaanden strandmuur en de voormalige grens met de gemeente Wassenaar. In Februari 1903 zal het 40-jarig bestaan van het „Deventer Mannenkoor" en tevens het 25 jarig bestaan van de afdoeling .Ge mengd Koor" gevierd worden met een opvoe ring in concertvorm van Cornelius' „Barbier von Bagdad" mét medewerking o. a. van Messchaert, Rogmans, als solisten; met bege leiding van de Arnhemsche Orkostvereeniging, en onder leiding van Jan Ryken. Te Berlijn heelt zich een Hollandsoh Strijkquartet gevormd naast het Hollandsch Trio; het beataat uit de heeren Joseph M. van Veen, eersto vlooi; Johau Ruyne, vroe ger leerling van Jos. Cramer, nu vau Joachim, tweede vioolWillem Feltzor, leerling van Joachim, alt, en Jacques van Lier, violoncel. Het Rem brandt-Theater te Amsterdam Is gisteravond geopend. Aan de eerste voorstelling kleefden gebreken van de haast, waarmee deze schouwburg werd gebouwd on geopend. Enkele van de beste nummers konden wegens plotselinge ongesteldheid niet worden gegeven en een en ander viel niet in den smaak van het publiek, terwijl op het tooneol nog niet alles even vlot liep. Vooral de voorhang haperde nogal. Voor het overige was hot een gewone specialiteiten-voorstelling met enkele heel speciale nummors. De schouwburgzaal was met bloomen en guirlandes feestelijk getooid, tot de nok gevuld en maakte een aange- namen indruk. Het orkest, half verzonken, stond onder leiding van den heer Jan Kwast, en klonk beschaafd, doch er kwam te weinig klaok uit. De opening trok buiten veel be langstellenden. In verband met het besluit, genomen door do Generale Synode der Gereformeerde Korken in Nederland, omtrent de eenheid van opleiding vnn predikanten, is door de classis Utrecht het volgende voorstel aangenomen: de classis, van oordeel, dat in het voorstel prof. Bavinck, prof. Rutgers, prof. Kuyper, prof. Biosterveld, de goede weg werd aange wezen om tot eenheid in de opleiding te komen, betreurt betten zeerste, dat de Synode niet gepoogd heeft, middelen to beramen om tot uitvoering van dit voorstel te kunnen ge raken, en spreekt uit, dat zy de verantwoorde lijkheid voor de gevolgen, die uit de niet-door- voeriDg van dezen voorslag zal kunnen voort vloeien, niet voor haar rekening neemt. Onze gezant te Londen, baron Gericke van Herwijnen, zoomede de goiant van Grie kenland by ons Hof, de heer Metaxas, zyn gisteravond te 's-Gravenhage aangekomen. Benoemd Is tot leeraar in scheikunde en natuurlijke lii3torie aan de H. B. School te Hoorn de heer B. H. J. ter Braake, leeraar aan de H. B. School voor meisjes te Utrecht. Door de airondissements rechtbank te Breda is, ter vervulling eener vacature van rechter ln dat college, opgemaakt de na volgende alphabetische lyet van aanbeveling: mr. J. G. Gratama Wz substituut-griffier by de rechtbank te Assen; mr. W. P. A. Helle gers, advocaat en procureur te Amsterdam; mr. H. van Loghem de Josselin de Jong, substituut-griffier by de rechtbank le Zullen. Biykens een in „Het Centrum" voor komende mededeeling heeft de aartsbisschop van Utrecht aan dr. G. Brom, die 6edert 1898 mede als verantwoordeiyk hoofdredacteur aan bovengenoemd blad verbonden was en tegen 1 October a. s. als zoodanig wenscht al ie treden, met ingang van genoemden datum op zyn verzoek eervol ontslag van genoemde functie verleend. Verder heeft de aartsbisschop dr. G. Brom met ingang van 1 October a. s. benoemd tot geestelijk adviseur van „Het Centrum". Volgons het „H. D." zal binnenkort weder een nieuw weekblad te Haarlem ver- schijnen, en wel oen vry socialistisch weekblad onder den naam van „De Porder". Een der redactieleden is de bekende anarchist Blauw. In de gistermiddag te Enschedee go- houden spoedoischende Raadszitting heeft de voorzitter warme hulde gebracht aan de nage dachtenis van den als offer van zyn plicht go- vallen agent van politie Johannes de liuitor. Op voorstel van Burgemeestor en Wethouders is met algemeeno stemmen besloten hem een eervolle begrafenis van gemeentewege te be zorgen, terwyi later ton opzichte der verzor ging van weduwe en klnderon nadere voor stellen zullen worden gedaan. Het stoomschip „Soemblng" arriveerde 16 Sept. van Rotterdam te Batavia; de „Statendam" van Niouw-York naar Rotterdam, vertrok 16Sept. van Boulogne; de „Bundesrath" (uitreis) passeerde 15 Septemboi Ouessantjde „Kontngin Regentes," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Sopt. van Southampton; de „Statendam" arriveerde 10 Sept. vaa Nieuw- York te Rotterdam. Alkoinado. Burgemeester en Wethouders dezer emeénte ho en ingewilligd hot ve - zoek v.m A. va i der Meer Cz., tuindor alhier te Roelcfarendsvoen, om op het perceel kadastraal bekend ln Sectio O No. 445 een Amenkaanschen wind motor-korenmolen te mogen oprichten. Bodegraven, Ce heer W. D. van Wyk, ruim drie jaren onderwyzer aan do openbare school A, alhier, heeft wogena aanstaande verandering van werkkring, aan den Gemeente raad eervol ontslag gevraagd. By de op 16 Sept, gehouden veiling, ten overstaan van notaris De Favauge, van het huis in Buitenkerk, tegenovor donKerkweg, thans bewoond door J. F. van V liet, is dit perceel opgehouden op 11 GO. llasserswoudo. Twee jongens, een van 12 en een va® 14 jaar, wonende aa® don Rijn dijk, zijn gistermorgen apoorlooe verdwenen. Na Maandagavond in de ouderlijke woning een min of meer govooligo vermaning we gens een nogal orn9tige overtreding der ouderlijke geboden ontvangen te hebben, schijnt in de hoofden dor jongelui hot voor nomen opgekomen on gerijpt to zijn, om zioh don volgenden morgen aan de bij' hoo- righeden eanor goede opvoeding te ont trekken. Althans bij den schoonmaker, waar do een in do leer was, vond men oen briefje, waarin hij „voor eeuwig" afscheid neemt van zijn huisgenooben, en in de ouder- iijke woning zolve een stukje papior, waar op de ander het voornemen te kennen' geeft, zich to „gaan verdrinken". Alhoe wel men over 't algemeen niet gelooft, dp t het geval zoo tragisch zal zijn afgeloopen, omdat Hazorawoudscho jongens gewoonlijk een klein beetje kunnen zwemmen en hot' water niet meevalt, heeft men toch den he©Ion middag gedregd en gezocht; doch ,r zonder resultaat. De gehoole Rijndijk neemt deel in do onaangename ervaring der brave ouders, die als zeer oppassend bokond staan en van wie men niet mag veronder stellen, dat zij, bij de uitoefening der tuchfc^ do perkon zullen zijn te buiten gegaan. Kntwyk. Thans 19 ook het laatsto boin- vaartuig, eon van de „Ryeder(J Katwijk aan Zee" van de eerste reis te IJmuldcn met 320 kantjes vangst binnengeloopon, zoodat nu alls vaartuigen van de eerste reis zy teruggekeerd. Sommige zyn echter reeds lang ook vun de tweede reis aangeweest. Over hot algemeen staat het er tot hodon zeor gunstig voor, b(j flinke vangst worden goede prijzen bedongen, terwyi do uitvoer ook flink loopt. Leiderdorp. Door het bestuur der Ohr. school te Loidordorp Is voor de betrekking van hoofdonderwyzer het volgendo vUftal opgemaakt (alphabetisch)J. C. Boon, tr Haarlem; D. W. Dondorp, te Amsterdam; P. Hoekstra, to Maassluis; A. Veefklnd Jr., te Leiderdorp; W. A. Weenink, te Zwartohrook. Rjjnsl'urg. Gisteravond vergaderde do vor- eeniging ter bevordering van land- en tuinbouw en bloembollencultuur by den heer H. Cost *r, -waarby een tameiyk groote opkomst tegen woordig was. Als nieuw lid word met op óón na algemeene stommen toegelaten de heer W. Teljeur. Besloten werd aan de afd. Rynaburg van den Kweekersbond een echryven te richten, waarin deze afdeeling wordt verzocht haar vergaderingen en veilingen op een anderen avond te stellen. Ook word nog bepaald, dat: er voorloopig geon convocatie-biljetten meer zouden gezonden worden, omdat hot den leden genoegzaam bokend is, dat eiken Maan dagavond een vergadering wordt gehoml n. Warmond. Begunstigd door goed weder en opgeluistord door de muziek der „Har monie van Warmond" had alhier de uitge schreven harddraverij plaats. Ingeschreven waren 13 paarden. Na ecu harden strijd waa do uitslag dat de prijs van ƒ80 werd gewonnen door „CJavid2 1/2- jarigen zwarten hengst van den heer J. C. da Wilde aJhicr, bonjder A. Ma'de lste premio van f 20 door „Wilhelmina", d.-br. merrio van den heer P. de Lammere, te Zegwaard, berijder L. do Lammers, on de 2de premio van 10 door „Flora" van den heer N. P. van Oassel to Voorschoten, berijder K. de Vlieger. Er word kranig gereden, on vooral do besli8sing8ritten waren spanne®d. Do „Caid" van den hoor Do Wilde was voor het eerst op de baan. Zijn leeftijd in aan- Öraaf Alex. 7) Do leden van het Radogastverbond hielden geen bijeenkomsten meer. Lex Lassow liet zioh nergens zien, en dacht slechts aan Elvi- reChristéaan Schneeloth hield zich ook terug; hij vreesde het meest, dat de waar heid ontdekt zou worden; en Fred Meng- etedt lachte in zijn vuistje, terwijl hij schijn baar zeer verontwaardigd was op de schuldi gen. Intusschen scheen het vermoeden van den professor aan de universiteit, u..f men hier met een kwajongensstre te c. on had, ook bij anderen te zijn opgekomen. Het moest en zou uitkomen, wio deze daad bedreven had. De geheele stad bemoeide cr zich mee, hier en daar hoorde men een opmerking; men trok uit het gehoorde besluiten, en eindelijk, zonder dat iemand precies wist hoe het kwam, viel het vermoeden op Alexander La9- sow-Domsh Hij was ook degecn. van wien men zoo iete het eerst kon denken, want nooit was er, eedert hij zich in dc stad be vond, iets dergelijks gebeurd, of de dolle graaf had er de hand in gehad. Hijzelf wist van dit alles niets af; hij zag ©n hoorde tegenwoordig niets; hij was de laatste die in de klasse verscheen, en de eer sto, die na afloop van het onderwijs weer naar huis stormde. Intusschen begonnen deze vermoedens zulk een bepaalden vorm aan te nemen, dat de rector van het gymnasium zich wel genood- taakt zag er nota van te nemen. Op den vol genden Maandagmorgen, toen het gods dienstonderwijs, dat dc leerlingen der hooge- ro klassen in de aula ontvingen, was afgeloo pen, trad liij op het podium en zeide: ,,Gij allen weet, hoe en waardoor op het oogen blik de gemoederen hier in spanning verkee- renhet Radegastgedenkteekon is verdwe nen. Hot is duidelijk, dat wij hier met eon ondeugenden jongensstreek te doen hebben, en een uwer wordt er algemeen van ver dacht." Er ontstond ceoige beweging onder de leerlingen. „Stilte 1 Ik zal hem noemen, en ik hoop dat hij dapper en eerlijk genoog zal zijn, om te bekennen, dat hij dc dader is." Do rector zweeg even in de aula was het doodstil. „Alexander Lassow-Domst," zeide hij toen langzaam en duidelijk, „kom voor." Aller oogen richtten zich op Lex Lassow, die kalm opstond en voor het podium trad. „Lasaow-Domst, hebt gij het Radegastge denkteekon weggenomen 1" „Ja." Weer ontstond er beweging onder de leer lingen. De Fector zolf scheen getroffen, en Gnateig maakte een beweging alsof hij zich op den schuldige wilde werpen. „Hadt gij helpers?" vroeg de rector ver der. ,,Ja," antwoordde Alcx, na even geaarzeld te hebben, „één." ,,Wilt gij mij zijn naam noemen?" „Neen." „Dan eisch ik van hem, dat hij zichzelf noemeriep do rector mot luider stem. Fred Mengatedt stond op „Kom hier," beval de rector, en toen nu Re twee schuldi ge* voor hem stonde®, zag hij hen streng aan en zeide: „Ik moet zeggen, dat ik mijn leer lingen tot zoo iets niet in staat had. geacht Dit is geen guitenstreek; het is een daad van ruw geweld; gij hebt u vergrepen aan het eigendom der stad en ik wil u de schande be sparen, uw handelwijzo den naam te gevon, dien zij eigenlijk verdient. Ieder van u zette zich afzonderlijk in zijn klasse, totdat ik er over nagedacht heb, hoe u te bestraffen." Hij zag hen dreigend aan. „Ziet gij althans in, hoe zwaar gij misdreven hebt?" De bondgenooten zagen elkander glimla chend aan. Toen antwoordde Lassow: „Neen, heer rector, want het gedenkteeken was geen gedenkteekenhet was maar een steen, dien wij geverfd hadden." Nauwelijks had hij uitgesproken, of een schaterend gelach, waarmee do leeraren on ze.lfs de rector instemden, weerklonk door de aula. Gnatzig alleen viel steunend op een bank neer en balde de vuisten. Do rector her kreeg echter weldra zijn ernst, beval stilte en zeide: „Alvorens een straf op te leggen, zal ik de zaak eerst nauwkeurig onderzoeken. Gaat nu allen naar uw klassen terug." Het geheele gymnasium was in rep en roer. De twee bondgenooten werden ieder vrij oogenblik door hun kameraden omringd, die het fijne van de zaak wilden weten. Nadat zij bij den reetor een langdurig verhoor hadden ondergaan, had er een vergadering plaats van de leeraars, om te overleggen op welke wijze de misdadigers gestraft zouden worden. Dat zij den gedenksteen hadden opgericht, was op zichzelf geen strafbaar feit; maar dat zij den leeraar zoo voor den gek hadden ge houden, dat zij hem de schande hadden aan gedaan juist op het gewichtige oogenblik heb gedenkteeken weer te doen verdwijnen, dit was iets, dat niet door de vingers mocht wor den gezien. Daar bovendien do zaak overal bekend was geworden, mocht het gymnasium dezen 6treek niet al te zacht bcoordeelen. Er werd dus bepaald dat de twee schuldigen ieder in zijn klasse de laagste plaats zou krijgen, en ieder een namiddag in het cachot door brengen zou om over het misdrijf na te denkon. De naam ran Schneeloth was bij dit alles in hot geheel niet genoemd; in «ijn studeer kamer had Gnatzig een gesprek ondor vier oogen met hem, dat echter tot niets leidde, want Christiaan gaf op alle vragen zulke verwarde antwoorden, dat het Gnatzig nooit duidelijk ia geworden., of zijn pensionnaire al dan niet schuldig was aan hot wanbedrijf. VI. Elvire Krocker zweefde nog steeds in le vensgevaar. D eesteren Nora Rastcttcn weken niet v_ .r bed, ieder sloop op de teenon rond, men sprak fluisterend, en met stomme blikken vroeg men elkander af: „Hoe gaat het? Is er nog goon beterschap?" De dokter, die verscheiden malen per dag kwam schudde bedenkelijk het hoofd. „Wij moeten afwachten. Woensdag of Donderdag zal hefc de crisis zijn." Woensdag kwam. De koorts veririml--r niet. de kleine zieke lag met het brandende hoofdje nog even apathisch op de witte kus sens als de vorige dagen, Lex Lassow, die anders gewoonlijk pas op het uiterste nipper tje opstond, zat reeds een uur voordat de school begon aan het bed van zijn vriendin netje, en hield do angstige blikken strak op Elvire gevestigd. Nora had juist het ijskom- pres hernieuwd, en legde nu haar hand op den donkeren kroeskop .van haar neef. „Kom, Alex, gij moet gaan hot is vijf minu ten voor achten." Hij schudde het hoofd zon der zijn blikken van Elviro af tc wenden. „Kom, wees verstandig, Lex, gij kunt de school toch niet weer verzuimen. Kom, mijn jongen, ga." Hij greep haar hand on zag haar sineekeud aan. „O Nora, Nora, laat mij blijven. kan' vandaag toch niet lecron. En dan moet ik van middag nog in het cachotMaar ik kan niet. Ik ga vandaag heeleinaal niet naar school." Nora schudde afkeurend het hoofd. „Pliohfc gaat vóór alles Alex. Zie eens, dc ritmeester doet toch ook zijn dienst, ofschoon zijn klei ne Elvire zoo ziek isen. voor jou is de school dienst." Alex bleef nog even in tweestrijd, toen stond hij langzaam op, drukte Nora kramp-, achtig de hand en boog zich over Elvire heen. „Vaarwel, lieve kindje," fluisterde hij*! „maar sterf niet, Elvire, sterf niet.." Nu wendde hij zich nog eens (ot Nora: „Als als er verandering mocht komen," en hij kon zijn tranen niet bedwingen, „zult gij dan Oldschinsky staren, om mij te halon? Kan ik er op aan Nora kreeg zelf dc tranen in do oogen.- „Ja, mijn jongen, ja," cn toen ging Lo* Lassow de d -nr uit. Het sloeg juist acht uur, en hij tegenwoordig bijna ei ken moig.n. L-. .ad op school. (Wordt rrri/fgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1