*•13048 Zaterdag 6 (September. A«. 1902. feze {Courant wordt dagelijks, mei uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. Verslai m den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1901. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maandenI S 1«10- J Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd Etyn f 1.30 i Franco por post 1-66* PRIJS DER ADVERTJ2NTLÖN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Burgemeester en Wethouder» van Leiden; Gezien artikel 6. 2de alinea der Verordening van 25 Januari 1894, regelende de inwendige inlichting der scboleu. de toelating en het ontslag der loerlingen, (.Gemeenteblad No. 5 van 1694); brengen ter algemeene kennis, dat de inschrij ving van weuwe leerlingen aan do openbare •cholen der 8de en 4de klasse zal plaat* hebben van den lsten tot en met dea 13den Sept. a s.; in de schoollokalen op de Binnenvestgraoht aan bet Plantsoen; in do Van der Werf-straat; aan do Korte Maro. aan de Langebrug? aan den jüareemgel; in de Kyustraat en in do brande- wyneleeg; des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JOTA, Weth., loco Burg. 2 Aug. 1902. VAN HKYST, Secretaris. (iicmecnlcz»kon. Stratennamen op Vreewijk. Bouwondernemers makon stratenplannen, bouwen huizen, trachten doze te vorhuren of be vorkoopen. zoo goed on zoo spoedig moge lijk, doch bekommeren er zioh weinig om hoc die straten heeten, tenzij or bij -i be trokken ondernemer een beetje ijdelheid on der door loopt ©n hij zijn oigen of de naam van een familielid aan een straat verbindt. Gaan deze straten te eeniger tijd in eigen- tdom on onderhoud aan de gemeente over, dan worden do namen er van nog eens aan oritiok onderworpen en komt het Burg. en Weths, voor dat ze minder goed zijn, b; v. niet in overeenstemming met de ligging en den aard der straten, dan stellen zij aan den Raad voor deze door andere te vervangen. De geheele Raad komt er alzoo aan te pas. Zoo zijn in de gemeenteraadszitting van 26 Juni jl. tal van straten gedoopt en ande re herdoopt. De voormalige Sundermcyor- BfcTaat, de Yan der Spekstraafc cn dc Hof- landsstraafc, tussohen de Aloêlaan en den Marendijk, ondergingen toe een naamver andering. Daarover is mot veel animo gedis- cuessord, amendementen zijn op do voorstel len van Burg. en Wetfos. te dier zake inge diend en aan stemmingen onderworpen, zoo dat wij maar willen zeggen dat onze Raad dit werk terecht a-s iets besohouwt dat niet benoden zijn waardigheid gaat, overtuigd dat getrouwheid in het kleine ook een plioht van een raadslid is. Met het oog daa.ro. wa gen wij het de aandacht van Burg. en Weti i. in de eorete plaats en vendor van den Raad eens te vestigen op dc onwelluidende, niete- zeveend - lat) (re -pn - licht - tot - verwarring aanlei ding-ge vend e-stratenn amen op „Vreewijk." Men heeft daar "Eerste-, Midden- en Laatste- stmat; Eerste- en Tweede Dwarsstraat waaraan men om verstaan te worden nog altijd hot woord „Vreewijk" moet verbin den. Wordt toevallig de toevoeging eerste of tweede bij de Dwarsstraat vergeten, dan etioht dit onmiddellijk verwarring. „Vreewijk", nu~"z5o goed ale geheel be bouwd en bewoond, ie eon belangrijko stads wijk geworden, die door do ,,Vreewijka- brug" deze naam is in de raadsvergade ring van 26 Juni 1.1. ook vastgesteld in gemakkelijke verbinding is gebracht mot het ©entrum der stad. Laat de gemeenteraad nu i-og zorgen voor passende nomen dor straten on voor de be woners. die daar zoo friscn on zoo rustig wo nen blijft er niete meer to wenschen over. De wenech is zeer bescheiden, maar door zijn bescheidenheid ook gemakkelijk voor inwilliging vatbaar. Wij twijfelen dan ook niet of het denkbeeld zal in ernstige over weging worden genomen. VI (Slot). Wy liebbea in onze gemeente geen Burger lijk Armbestuur. In overeenstemming met het beginsel der Armenwet blijft de armen zorg overgelaten aan kerkelijke en bijzondere lieldadighoid. Slechts by uitzondering wordt van gemeentewege eenige geldelijke onder- Bteuning verleend. Overigens wordt door do gemeente voorzien In de geneeskundige hulp, waarmede jaarlijks een niet onbelangrijke uit gave gepaard gaat. Aan onderstand, vervoer en verplegings- kosten werd in 1901 uitgegeven f 2004.05. Over 'liet jaar 1901 werd in de armbus op het Raadhuis gevonden een bedrag van 332.07®, welk bedrag odder de 14 armbesturen ver deeld word naar evenredigheid van het aantal voortdurond bedeelden. Op verzoek van B. en Ws. werden 2 kinde ren tijdelijk ter verpleging opgenomen in het G.- of Armo Wees en Kinderhuls. Verpleegd werden in het H. G.- of Arme |"Wees- en Kinderhuis 149 kinderen, in het 'B-K. Wees en Oudeliedenhuis 54 oudelieden en 43 kinderen, in het Gereformeerd Minne- huis 144 oudelieden en ln 't Geref. Oude Mannen- en Vrouwenhuis 55. Onafgebroken werden bedeeld 2115 personen, waarvan 1109 door het Ned.-Herv. Arm bestuur en 50G door het R.-K. Par. Armbestuur. Tijdelijk bedeeld werden 3677, waarvan 1761 en 806 respoctievelijk door de pas genoemde besturen. Het totaalbedrag der uitgaven van de ge meente zonder tusschenkomst van arm besturen voor gonees heel- en verloskundige hulp, reisponningen en kortstondige bedeeling, voor verpleging van krankzinnigen, zieken verpleging, geneesmiddelen en subsidiön aan install uigen van Weldadigheid beliep f 63,046.09. In de Stedelijke Werkinrichting werden opgenomen 22931 volwassen personen en 5385 kindoren, totaal 28,289, gemiddeld per dag 78 personen. Aan arbeidsloon werd uit betaald 3360.37 en aan voeding ƒ3118.125. De subsidie, uit de gemeentekas verleond, bedroeg 1840, en uit het legaat Buzzi 1160. In een reeks van 10 jaren was in 1901 het getal der opgenomenen het kleinst, in 1898 bedroeg dit nog 40,277. Doze afneming is oen verblijdend verschijnsel. In de Stads Bank-van Leening werden be leend 62,973 panden voor f 187,392.75, aan jaarwedden van do beambten werd uitbetaald 4621.375, aan administratieloon 1622.64, aan huur van gebouwen ƒ1550. Hot kapitaal van de gemeente in de Bank bedraagt 67,000. De „Leidsche Maatschappij van Weldadig heid tot voorkoming van Armoede" keerde aan ondersteuning uit 10,826.46, v ooi onder- wejs f 660. Het batig saldo der rekening .Arbeiders woningen" bedroog 700. De uitkomsten der afdeoling .Arbeid" waren bepaald slecht. De Indische legercommissio bestelde toch slechts 5000 attlla's, een aantal, nauwelijks toerei kend den kleermakers enkele maanden eenig werk te verschaffen! De breisters hadden ech ter de wintermaanden ruim werk, wegens do bestelling van 10,000 paar sokken. Aan arbeidsloon werd uitbetaald 19,000. Van do afdeoling .Informatiebureau" werd door 112 personen gebruik gemaakt, aan wie 387 rapporten werden verstrekt. Nog dient kerinuerd, dat H. M. de Koningin Moeder optrad als Beschermvrouw der Maatschappij. In dit hoofdstuk wordt nog min of meer uitvoerig melding gemaakt van mot mindor dan S4 vereenigingen, waaronder veie van werklieden, dio ten doel hebben bij ziokto en overlijden elkaar onderling te steunen. Nbemen wij nog alleen de vereenigmg .Uit Liefde", die 307 leden heeft. Deze vereeniging gaf in het geheel uit 21,821 bons voor brood, rijst, gort, bruineboonen en turven, to zamen vertegenwoordigende 1447.87®. Deze nog zeer onvolledige beschouwing van hetgeen er voor onzdarme en hulpbehoovendo ataJgenooton wordt gedaan, geeft ons eon denkbeeld van den weldadigheidszin der bur gers en meorgegoeden. Zeker zou deze hulp en steun meer en beter doel treffen, indien er meerdere samenwerking was tusscben de verschillende vereonlgingen, die nu los van elkaar en zonder dikwjjls iets van elkander af te weten hun arbeidsveld bewerkon. Hoofdstuk XI van het verslag: landbouw en veeteelt, is uit don aard der zaak niet zoo veel omvattend. Het aantal paarden be droeg 257, het aantal runderen 540, het aantal schapen 200, het aantal varkens 185, terwijl het getal onderscheiden pluimgedierte 8228 bedroeg. Vereonigingen in verband met landbouw on veeteelt hior ter stede zijn: de afdeoling Leidon en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw, die van de Neder- landscho M(j. voor Tuinbouw en Plantkunde, de Leidsche Plantenbeurs en de Leidscke Tuiniers- en Bloemisten-veroemging .Door eendracht verbonden". De eerste vereeniging gaf een cursus in het hoefbeslag -door 26 smeden bijgewoond, waarvan aan 20 een diploma kon worden uitgereikt. De regeering verleende daarvoor oen subsidie van 180. De Leidsche Planten beurs wordt geregeld 's Zaterdags van 12 tot 2 uron gehouden in het .Hotel de la Poste" en wordt stoeds druk. bezocht. Onder het hoofd: .nijverheid, handel en scheepvaart" wordt in het verslag allereerst een overzicht gegoven van de hier ter stede bestaande Kamers van Arbeid, dat ons tot geen bijzondere opmerkingen..aanleiding geeft. Ten aanzien van de gemeontelyke graanbeurs werd door de Graanbeurs-Commissie eenzeor uitgebreid verslag uitgebracht, waaruit blijkt dat al de 60 uitstaltafeltjes zijn verhuurd; er zijn 126 abonnós, terwijl van 16 Februari tot 28 December zijn afgegeven 6980 toegangs bewijzen, gelijkstaande met 8000 per jaar. Van het depart. Leiden der Ned. Maat schappij tot bevordering der Nijverheid wordt vermeld dat het ledental eenigszins afnam, doch de financieel© toestand bevredigend was. Vier vergaderingen werden gehouden. De ernstige crisis, waaronder Duitschland en Belgiö zwaar hebben geleden, is ook In de Kon. Ned. Grofsmederij merkbaar geweest De Directie vertrouwt echter, dat de minder gunstige toestand van voorbygaanden aard zal zijn. De omstandigheden, waaronder het jaar 1902 werd ingetreden, waren dan ook vrij gunstig. De afd. Leiden van het Ned. Werklieden verbond telde 282 leden, de afdeeling van het Werklieden verbond .Patrimonium" 167, be nevens 17 buitengewone leden en 24 be gunstigers. Het laatste hoofdstuk van hot verslag begint met iets mede te doelen aahgoande de middelen van vervoer. Daaruit zien we o. a. dat de Noord Zuid Holl. Stoomtram Maatschy. HaarlemLeiden vervoerde 443,086 reizigers op gewone plaats- biljetten en 42,318 reizigers op coupons, voorts werd nog aan abonnements- en ainbachts kaarten ontvangen ƒ8911.85. De totale op brengst van het vervoer was 119,167.69®. Langs den Rynlandscben en Noordwijkschen stoomtramweg werdon respectievelijk vervoerd 466,782 en 107,647 personen en op de atoom- tramlijn Leiden 's Gravenhage 441,425. Onzo paardentram, al zit zy niet altijd vol, liet zich ook niet onbetuigd. Zy vervoerdo in 1901 388,033 personen, waarvoor word ont vangen ƒ31,339.485. Uitgereikt werden ook nog 394 abonnomonten en 77 schoolkaarten tor waarde van ƒ1494.60. Makon wy ten slotte nog meldiDg van enkele vereenigmgon. Do Leidsche Vorzeke ringsmaatschappy tegen invaliditeit en onge lukken der worklieden ontving aan premiön ƒ3857.775, torwijl aan 86 invaliden werd uit gekeerd ƒ1620.285. Do deelnemers ontvingen 10 pCt. der betaalde premies terjg. Aan de aandeelhouders werd 5 pCt. dividend uitge keerd. Hot resorvekapitaal word met 2000 verhoogd. Het waarborgkapitaal bedraagt 20,000. De 3 Oct ober-Vereeniging keerde op don gedenkdag van Leidens Ontzet aan 3418 vrouwen haring en wittebrood en aan 3037 mannen bier en tabak uit. Het aantal loden ging vooruit, hot bedroog aan het oindo van hot jaar 2721 benovens 89 donateurs. De toostend der geldmiddelen was gunstig; het batig saldo, dat het vorig jaar f 710.17 be droeg, groeido aan tot 1286 28. Het gemeenteverslag eindigt ditmaal met eenige mededeelingen omtrent het Leidsche Volkshuls, oen stichting, die verhooging van ontwikkeling, beschaving on levensgeluk bo oogt van de arbeidendo en daarmee goiyk- staande klassen. Les word gogevon in Noder- landsch, Engolsch, Duitsch, lezon en schryvon, rekenon, fröbelen, verstellen, naaion, mazen, wasch opdoen, huishouden enz. lederen Woensdag avond wordt door 2 van een twaalf tal jurieten kosteloos rechtskundig advies ge goven. De ontspanningszaal, leeszaal en bibliotheek waren dit jaar des avonds van 710 uren voor de leden geopend. Behalve do reeds genoemdo 12 rechtsgeleerden waren nog 50 dames en lieeren aan het Volkshuis geregeld werkzaam. Aan de clubs en lesson werd door 481 personen deelgonomen. Leiden, 6 September. Gaarne vestigen wy de aandacht van onzo lezers op de tentoonstelling, voor eenigen tyd gearrangeerd voor de Duitsche Anthropologen in het RUks Ethnograplnsch Museum afdeeling Ohina on Japan (Rapenburg 67), doch thans ook voor het publiek opengesteld. Belangiyk is vooral de verzameling van voorwerpen uil Midden-Borneo, door dr. A. W. Nieuwenhuis op z(jn beide reizen door dit nog zoo weinig bokende gebied, medegenomen. Niet minder verdienen de aandacht do voor werpen uit Benin, hot Congogebied, China en Japan; uit hot laatste land zyn o. a. merk waardig de 8childeryen van den Japansohen kunstenaar „Hokusai". Zeer interessant is ook de collectie photo- graphieön uit Japan, waardoor men zich een voorstelling kan vormen van het Japansche volksleven en al zyn schakeeringen. Eindelijk mogen niet worden voorbygegaan de op kosten van den hertog van Loubot te Parys uitgegevon reproductièn van Oud-Mexi- kaauscbe beeldschriften. Do directeur dr. J. D. M. Schmeltz is gaarne bereid de noodige lnliohting te verstrekken. De nieuwe cursus van do Hoogere Bur gerschool voor meisjes is geopend mot 103 leerlingen, n.l. 26 in de lste klasse, 25 in de 2de, 26 in de 3de, 16 in de 4de en 10 inde 5de klasse. Door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland is tot de evangeliebediening in de Ned.-Herv. Kerk toegelaten de heer K. P. Datema, theol. cand. van de Leidsche univer siteit. Naar men aan de „N. R. C." meldt, komt als opvolger van wyien den hoogleeraar prof. dr. Van Vliet, te Utrecht, voor een be noeming ernstig in aanmerking dr. P. H. Damsté, leeraar aan het gymnasium te Lelden. De pyper der lste klasse D. Klootwyk wordt, onder intrekking zyner detachoering by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, met den 16den September a. e. overgeplaatst naar de lste afdeeling Mariniers te Amsterdam. Op de eerste lyst van de 24«te jaar- collecte voor de Scholen met den By bel ln „De Standaard" komen o. m. voor: Hazers- woudo aan den Ryndyk met Koudekerk en Groenendyk met 128.99Zwammerdam met 128.32®. Totaal van 25 locale comité's j 2,290.68». De toestand van den minister van Ko loniën blijft uit den aard der zaak na dc maagoperatie, welke hij onderging, zorgelijk. By den lyder wordt, zooals begrypeiyk is, tot dusver memand toegelaten en het bezoek van de ministers van oorlog en van flnanciön gold gisterochtend den directeur van het go- meonteziekonhui8, by wien zy over den toe stand van hun ambtgenoot persooniyk infor maties inwonnen. De berichten omtrent den toestand van den minister van koloniön luidden hedenochtend aldus: De nacht was onrustig; de krachten verminderen. Gisteren vertrokken de bataljons van het regiment grenadiers en jagors met verschil lend© treinen naar Gelderland. Do straten in de residentie van de Kazerne tot aan hot Staatsspoor weerklonken gisterochtend van tromgeroffel, hoorngeschal on do opgewekt© tonen der Koninkbjko Miltairo Kapel. Op Haren verjaardag hoeft H. M. de Ko ningin aan het personeel van hot Koninkiyke paleis doen weten, dat een nieuwe trakto- mentaregeling binnenkort in werking zal treden. H. M. de Koningin zal niet, zooals het voornemen was, na de opening der Staten- Generaal naar het buitenland vertrekken, H. M. keert dan naar Het Loo terug. Prins Hendrik echter gaat voor zes weken naar Dobbin, na zyn terugkeer uit Ak©D, 15 September. Op het paleis vertoeft thans de grootmeester van H. M. de Koningin. Na de opening der Staten Generaal zal de Koningin-Moeder zes weken op Het Loo komen logeoren. By de stemming voor twee leden dor Provinciale Staten van Friesland ln het district Franeker, in do vacatures, ontstaan door het bedanken van den heer J. van Loon Jz. en het overiyden van mr. J. Klaaseez de Boer, beiden liberaal, werden gisteron uitgebracht 6720 stemmen, waarvan geldig 6663xoodat de volstrokte meerderheid was 3332. De heor H. Kamatra (antir.) te Franeker verkreeg 8303, de heer A. T. de Jong (christ. bist.) te Gaast 3266 stommen. Deze beiden waron de candidaten der antirevolutionairen, chnsieiyk bistorischen en r. katholieken. De hoer S. vau dor Burg (lib.) te Makkuni kreeg 2835 stemmen; de heor J. J. Timmer (lib.) te Kimaword 2727de heer J. G. Jansonius (aoc.-dem.) te Drachten 441, do heer L. F. Zandstra (soc.-dem.) te Leeuwarden 391 on de beer Z. Mlddolkoop (rad.) te Leeuwarden 266. Herstemming dus tusschen do heoren H. Kanistra A. T. de Jong, S. van der Burg en J. J. Timmer. Kapitein ter zee J. E. Sickens heoft zyn op-pensioen-stelling aangovraagd. De luit. ter zoo lste kl. D. A. P. Koning wordt bestemd tot adjudant van den Minister van Marino ter vervanging van luit. ter zee lste kl. J. B. A. Joncheer, die eervol ontslag uit den zeedienst heelt aangevraagd. Volgens oen particulier telegram ia do ingenieur der eerste klasso by den aanlog van Staatsspoorwegen in Ned. Indiö W. de Jongh Dz. benoemd tot hoofdingenieur van den Sumatra- Staat8epoorweg en de Ombilinmynen, ter standplaats Padang. De nieuwe gouverneur van Suriname, de heer O. Lely, vertrekt 17 Sepi ember met het stoomschip „Prins der Nederlandan", dat thans te Amsterdam ligt aan de West Indiaoho steigers, en dat z(jn eerste rois doet. De luit. ter zee late kL R. F. van Bra- kel Schimmel, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt heden op non activiteit gesteld. De „Sts.-Ct." No. 208 bevat hot verslag omtrent het in 1902 te Kampon afgelegd eind examen door de onderofficieren van de 2de klasse van den Hoofdcursus. De heer 0. V. Gerritsen heeft oon mis sive aan den Gemeenteraad van Amsterdam gericht, waarin hy mededeolt, dat hy met orkenteiykheid kennis heeft genomon van bot bericht zyner horbenoeming tot wothouder. Wanneer hy niettemm bezwaar maakt die herbenoeming te aanvaarden doet hy dat met leedwezen, omdat de werkzaamheden aan het ambt vorbonden, dank z\j den voortdurenden steun van don Raad, hem groote voldoening schonken. Daar evenwel naast de omvangryke werk zaamheden, die ieder der wethouders te ver vullen heeft, men nog bovendien de verant- woordeiykheid heeft te dragon van hetgeen de andere leden van het Dageiyksch Beeiuur in hun beheer doen of nalaten te doen, meent hy ouder de gegeven omstandigheden die taak niet 'wederom op zich te kunnen nemen. Aangezien hot wenscheiyk is, dat oen lid van hot Dagoiyksch Bestuur deel uitmaakt van het college van commissarissen der Stads Bank van Leening, maakt hy van deze gelegen heid gebruik als lid van dat ooilego z(jn ont slag te nemen. Naar men verneemt zal de luitenant t/z. late kl. J. B. A. Jonckheor, adjudant van den minister van' marine, binnenkort den zee dienst verlaten. (»D.") Naar men ons meldt, is de heer Reyneke van Sluwe, die onder generaal Louis Botha op commando is geweest, uit Zuid-Afrika by zyn familie in Den Haag teruggekeerd. Naar aanleiding van de ln don Middel- burgschen gemeenteraad geuite beweging, dat het uitsteken der vlaggen van overheidswogo op Zondag io stede van Maandag van woinig eerbied voor H.M. de Koningin getuigt, wordt opgemerkt dat in de residentie, van het Paleis van H. M. de Koningin-Moeder alleen jb Zondag, den geboortedatum der Koningin, de vlag wapperde en niet Maandag. Het provinciaal Ned.-Herv. kerkbestuur van Groningen heeft eervol emeritaat verleend aan den heer J. Knottenbelt, predikant te Groningen, wegens zyn benoeming tot secrotaris van de Algemeene Synode, met Ingang van 16 October a. s. Ter benoeming van een tydeiyk leeraar in de Nederlandache taal- en le'terkundo aan de eerste H. B.-S. voor jongens te Amster dam, bevelen B. en Ws. aao den heer J. O. 3. van der Veen, doctorandus in de Nedor- landseho letteren. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland heoft ingevolge do Gozondheidswet en golet op het ambtsbericht van den Centraion Gezondheidsraad, besloten het aantal loden in de gezondheidscommis sies in dezo provincio, dio voor de gemeonte Rotterdam, waar art. 29 der Gozondheidswet toepassing vond, uitgezonderd, te bepalen ais volgt: Gezondheidscommissiön voor de gomeonton 's Gravenbago 16 loden, Leidon 9, Dordrooht 7, Delft 7, Schiedam 7, Gouda 6, Vlaardingon 6 en Maassluis 5. Gezondheidscommissiön voor voroenigingou van gemeenten: Voor elke gezondheidscommissie in dozo provincie wordt voor voroeniglngon van go- meenten het aantal ledon bopaald op 7. In den ouderdom van 77 jaar is te Utrecht overleden dr. H. L. Verspyck, oud inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht aldaar. Dr. Verspyck, die te Gent geboren Is, ont ving zyn opleiding aan het gymnasium te 's Hertogenbosch en later aan hot militair hospitaal te Utrecht. Hy begon zyn loopbaan als officier van gezondhold. Voor de door hem aan den lando bowezon diensten als inspecteur van hot geneoskundig staatstoezicht van Gelderland en Utrecht ont ving hy het ridderkruis der orde van den Noderlandschen Leeuw, terwyi hy wegens zyn bemoeiingen by de cholera-epidemie ln 1886 de ridderorde van do Eikekroon ontving. Sinds 1896 was dr. Vorspyck geponsion- noord. UD.) De Geroformeordo Gemeente to Haren (Groningon), hoeft gisteren haar gouden jubi leum gevierd. Zy herdacht nameiyk gisteren den dag, waarop do gomeeoto voor 60 jaren gesticht is. Drie der mede stichters, oud ouder- luigon, zyn nog ln loven. B(j do plechtig heid in de kerk Is het woord gevoord door dr. Renting, ds. Schoemakors van Groningen, da. Zahn v?.n vries en door predikantendie vrooger in de gemeente Haren prodlkant ge- woest zyn. De algomeono vergadering der Evagellache Unie zal te Tiel gehouden worden op 26 en 26 November. Zy zal worden Ingeleid door oen godsdienstoefening ondor ds. Adrian!, van Warmenliuizen. Het hoofdbestuur dor Unlo vergadert in het laatst dezer maand. Te Heiloo is uit Zuid-Afrika toruggokoerd jhr. 0. van Foreost, die ruim 9 jaar daar ver bleef en ook doolnara aan de jongste krygsver- rlchtingon. Eenigo dames boden den heer Van Foreost oen lauwerkrans aaneen eerewacht to paard vergezelde het rytuig tot de buiten plaats zyns vaders „Nyonburg", en hot fan farekorps Jiet zioh hooren. Het stoomschip „König" (uitreis) vertrok 3 Sept. van Zanzibar; de „Ryndaro", vau Rotterdam naar Niouw-York, passoorde 5 Sept. Seilly; de „Prinses Araalia", van Ba tavia naar Amsterdam, passeordo 6 Sept. Gibraltar; de „Slndoro", van Batavia naar Rotterdam, passoerdo 4 Sept. Kaap del Arml do „Soembawa", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 5 Sept. to Suez. Alkemade. Het aantel iagoechrerenen voor do nationalo militie, lichting 1903, bedraagt hier 46. Benthuizen. Tot deelneming aan hot voor bereidend militair onderricht hobbon zich in dezo gemeente 28 jongelingen aangemeld, waaronder 1 van Zoeterwoude. Haarlemmermeer. Aan den Vijfhuizerwcg bij den Slotcrweg alhier brandde af een schuur, grenzende aan het huis en de her borg, bewoond door L. Verhulst. Door het flink en spoedig optreden mot de op do plaats dea onheils aangekomen brandspuit, wist men den brand tot de schuur te böper- kon en ook enkele belendende pcrccelcn te behouden. Een grooto partij hooi werd mo de oen prooi der vlammen. Hooibrooi is ver moedelijk de oorzaak. Een en ander is ver zekerd. De feesten ter herdenking van do 50 jarige drooglegging van hot Haarltmmermoer afge- loopon zynde, hield de vereeniging „Koningin Wilhelmina" te Hoofddorp een vergadering ter bespreking en afdoening dor fiuancieolQ zaken.- Het bleek nu, dat de ontvango» gelden niet toereikend z(Jn om de velo uitgaven te be8tryden en do kas van den penningmeester met een niet onbelangryk tekort sloot. Men heeft nu besloten, om, waar do feesten zoo uitmuntend geslaagd zyn, een beroep te doen op de weldadigheid van eenige wel gestelde ingezetenen dezer gemeente, tot het verkrygen van nog eenige bydmgen, ten einde

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1