N\ 13047 Vrijdag 5 September. A*. 1902. £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (ion- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. llit Fraukrijks Geschiedenis. Tweede Kamer LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COUR A TIT: Voor Lolden per 8 maandon5 1.10. "Buiten Leidon, por looper en waar agenten gevestigd ttyn t 1.80 Franco per post 1.65- PRIJS DER ADVXRTENTEËNÏ Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het Incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Voor de slachtoffers van den Oorlog De Penningmeester dor Afd. Leiden en Omstreken van de Nederl.-Zuidafrik. Vereeni- ging bericht dankbaar de ontvangst van 21.22'/,, gecollecteerd in de fabrieken der heeren Tieleman en Dros. Leiden, 5 September. Het Prov. Kerkbestuur van Friesland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned.- Herv. Kerk toegelaten den heer Aart van Iterson, cand. te Leiden. Hedenvoormiddag vertrok de heer Lely van Den Haag naar Het Loo om in handen van H. M. de Koningin den eed af te leggen ris gouverneur van Suriname. Den 7den September a. s. zal de heer W. H. Versteeg, ambtenaar by de H. IJ -S. M., dienstdoende by de stoomtram te Katwyk- Ban-Zee, den dag berdenken, waarop 1>U vóór 25 jaar in dienst trad by genoemde Maat- echappy. Bij den burgemeester van Amsterdam werden gisteren officieel candidaat gesteld voor de a.s. verkiezingen in de districten VII en IX. Tweede Kamer. District IX. (Vacaturc- O. Lely): H. Bijleveld (anti-rev.) O. V. Ger ritsen (vrijz.-dem.). Mr. N. G. Pierson (lib.). Mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) Provinciale Staten. District VII. (Vacatu re-Prof. dr J. Woltjer)D. van Eyk (anti- rev.). G. van der Horst Hzn. (lib.). J. Prin sen Jr. (vrijz.-dem.) District IX. (Vacature-Mr. J. N. van Hall(iBern. J. M. de Bont (R.-Kath.). J. J. Le Fevre de Montigny (lib.). K. C. Wiersma (vrijz.-dem.). Voor de Tweede Kamer zyn te 's-Graven- hage gisteren officieel candidaat gesteld de heeren mr. W. Dolk, jhr. mr. W. Th Gevers Deynoot en P. H. van der Kemp. By de gisteren te 's Gravenhage ge houden stemming voor een lid van de Piov. Staten (vac. wyien graaf Van Bylandt) zyn in de 18 stemdlstrlcten gezameniyk 8439 geldige biljetten Ingeleverd. Volstrekte meerderheid 4220. Hiervan waren uitgebracht op de heerenB. Janse Johzn., lid van den gemeenteraad, voor uitstrevend liberaal, 3444; mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van de Twoede Kamer en van den Gemeenteraad, katholiek, 3313; mr. W. J. Snouck Hurgronje, lid van den Gemeente raad, liberaal, 1682 zoodat herstemming noo- dig is tusschen de heoren Janse en Kolkman. Men herinnert zich het interview van minister Kuyper, den dag na zyn terugkomst uit het buitenland, met een medewerker van de „Figaro". Dr. Kuyper zeide in hooldzaak, dat hy niet in Beriyn geweest was (van Rome was geen sprake), dat hy geen buitenlaudsch minister had ontmoet, niet over politiek ge praat, alleen het vakonderwys bestudeerd, en overigens als particulier een vacantiereis gemaakt bad. De „N. R. C." laat nu een berichtje uit het „Berliner Tageblatt" volgen, waaruit weer eens biykt hoe het buitenland over Neder- landsche zaken wordt ingelieht: „De zooeven uit het buitenland in Don Haag teruggekeerde Nederlandsche minister president Kuyper verklaart nogmaals, zoo beslist mogeiyk, dat de geruchten over een zoogenaamde aansluiting van Nederland by het Drievoudig Vorbond, on over alstand van een kolenstation aan Duilschland ongegrond zyn. Zyn besprokingen in olficieole kringen te "Weenen, Beriyn en Rome hadden alleen betrekking op oeconomische quaestiên, In het byzonder op de geprojecteerde postunie tus schen Duitschland, Oostenryk (1) en Nederland." Men schryft ons uit AmsterdamHeden ving weer de cursus aan der Electro-Techniache School ln de Gysbrecht-van-Aemstel-straat. Ten gevolge van het toetreden van nieuwe leerlingen, moest het onderwyzend personeel worden vermeerderd. Behalve het benoemen van een leeraar in de Hoogduitscho taal en de lagere wiskundige vakken, moet het als een groote aanwinst worden beschouwd, dat het den directeur mocht gelukken aan de inrichting te verbinden den heer C. Ludwig, ingenieur van de bekende firma Siemens en Halske, te Beriyn. Hierdoor en door het aanschaffen van nieuwe mechanische instrumenten is aan het instituut een nog grootere volkomenheid gegeven. Immers do practyk, in het atelier door den directeur onderwezen, sluit thans nauw aan by de theorie, is er als 't ware mee vereen zelvigd, in zooverre dat de noodzakeiyke kundig heden, die den leerling ontbreken, onmid dellyk worden bygebracht. Daardoor is het mogeiyk leerlingen van uiteenloopende voor studie op te nemon en in kortoren tyd te bekwamen dan eldeis. Op het gebied der Electro Techniek moet deze school als een der voortreffeiyksto in het land worden beschouwd. Het bestuur van het Koninkiyk Noder- landsch Aardrykskundig Genootschap to Amsterdam deelt ons mede, dat dit Genoot schap de toezegging eener som van f 50,000 voor zyn „Veih Fonds" ontvangen heefc op voorwaarde, dat nog f 60,000 vóór 1 Januari 1903 gevonden worden. Indien bestuurderen hierin slagen, zal bet Genootschap in staat gesteld zyn geregeld te werken aan een systematische onderzoeking van de nog onbekende gedeelten onzer Koloniën. Zy verspreiden te dien einde in grooten getale een circulaire tot welslaging van hun poging, waaraan een zeer groot nationaal belang verbonden is. Op het zestal voor predikant by de Doopsgezinde Gem. te Broek-op Langendyk komt voor ds. De Stoppelaar, te Oost Grafidyk. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Nykerk op de Veluwe door dr. F. J. Los, te Barneveld. Het stoomschip „Goenloer," van Rotter dam naar Batavia, vertrok 4 Sept. van Mar seille; de „Malang," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 3 Sept. van Suez; de „Van de Capellen," vau Amsterdam naar Batavia, passeerde 4 Sept. Malta; do „Bielefeld," van Java naar Amsterdam, vertrok 3 Sept. van Marseille. Bodegraven Do directie van de stoom boot „Ida", benevens zeven veerschippers, al hier, die allen een motorschuit bezitton, heb ben aangeboden, om Maandag a. s. al de schoolkinderen uit de gemeente gratis met hun vaartuigen naar Katwijk-aan-Zee to ver voeren. 't Spreekt vanzelf, dat van dit mooie aanbod gebruik zal gemaakt worden. Het tweejarig kind van B., alhier, ge raakte Donderdagmorgen in een diepe sloot De moeder zag dit en snelde toe om het kind te redden, maar ook zij geraakte te water, en zou zeker met het kind verdronken zijn, als op haar hulpgeroep geen buren waren toegeschoten en beide op liet droge brach ten. 88) „Maar, lieve Marianne," vroeg deze op zekeren dag, „waarom zijt ge dezen morgen treuriger gestemd'? Gij zeidet mij toch dat er geen slecht nieuws van moeder was. Log zij is toch niet naar Parijs gebracht? Gij hebt geweend; ik zie nog in uw arme oogen en op uw wangen het spoor van uw tranen. O, vertel het mij, vertel het mij, als ik u bidden mag, of ik ga denken, dat gij mij iets vorbergt!" „Helaas 1" zuchtte de brave vrouw, „bo den zijn van Parijs gekome>n, en zij brengen voortdurend tijding van andere rampen mede." „O, mijn God 1 mijn God!" riep Mathilde, op haar knieën vallende uit, terwijl zij haar handen smeekend ten hemel hief. Zij wist maar al te zeer, dat de gebeur tenissen van de hoofdstad een noodlottigen terugslag in de provinciesteden hadden. In do hoofdstad hadden ernstige gebeurte nissen plaats gegrepen: de Girondijnen wa ren gevallen, de Bergpartij had een vol komen zegepraal behaald. Hébert, redacteur van het afschuwelijke en gemeene blad .,Le Père Duchêne," vroeg sedert langen tijd, in heftige artikelen, de veroordeel ing van driehonderd afgevaar digden, dat. wil zeggen van de helft der conventie. D.e Girondijnen, die - i bloeddor stige jounalist bijkbaar op het oog had, wisten de conventie er toe te -lengen, hem Je doen arreeteoren. Het nieuws .van deze arrestatie bracht het grauw Lu beroering. De commune riep allen te wapen. Communo en grauw begaven zich naar de vergadering en dwongen haar Hébert onschuldig te ver klaren. Den volgenden dag, van haar ver drukkers bevrijd, verbrak zij het besluit, den dag te voren genomen. Den lsten Juni doet het kanon, angst en schrik alom verspreidend, zijn gebulder hoo- ren. Door een menigte dreigende vijanden omstuwd, geeft de conventie Hébert aan do Jacobijnen terug; doch de Jacobijnen zijn geenszins n-.et deze halve zegepraal bevre digd; nu zij het volk op hun hand hebben, kunnen zij alles in de waagschaal stellen. Zij keeren naar de vergadering terug en verklaren, dat er dertig afgevaardigden (do voornaamston van de Girondijnenpartij) aan de justitie moeten overgeleverd worden, er bijvoegende, dat, zoo de conventie het volk niet wil redden, het volk dan zich zelf zal weten te redden. Toen werd in de vergadering het schandelijkste en afschuwe lijkste tooneel afgespeeld: de tribunen wor den opgevuld met radenden, die, onder hef tig getier, de arrestatie der Girondijnen eischen, Guadet wraagt recht, Llegendre grijpt hem bij de keel; Lanjuinais ijlt naar de tribune, Legendre werpt hem omver. Eenige conventioneeJen J rkrijgen ten slotte hun tegenwoordigheid van geest. ,,Men wil ons verdrukken!" schreeuwen zij uit; „laten we hier vandaan gaan en de bajonetten, welke ons bedreigen, naar den grond doen keeren." De vergadering wil, op voorstel van Bar rière, bewijzen, dat zij vrij ia; rij verwijdert zich tusschen twee rijen Jacobijnen, die, zeker van de overwinning, uit minaohting glimlachen. Bij den ingang van de Oaroue» Oudshoorn. Het op 81 Aug. voorgoed gesloten inschry vingsregister voor de nationale militie bevat de namen van 18 ingeschrevenen. Aan den landbouwer D. J. den Hertog ls vergunning verleend 20 zyner varkens tegen vlekziekte te laten inenten. Noordwyk. Gisteren waren het de paro chianen van Noordwykerhout en Warmond, - die, ten getale van ongeveer driehonderd en onde- leiding vau hun eerw. geestoiyken, ter beevaart trokken naar 't gebeente van den H Jeroen. Omstreeks 10 uren gearriveerd, trok de processie kerkwaarts, om tegen drie uren 's namiddags na bet bezoek aan het Martelveld van daar weor den terugtocht te aanvaarden. "Warmond. Door het spolen met een eindje brandende kaars door do kinderen ontstond by den heer J. C. de Wilde alhier hedenmor gen een begin van braüd, welke door de bewoners en toegeschoten buren nog met emmers water kon gebluecht worden. Des niettemin brandde het slaapkamertje byna geheel uit. De spoedig uitgerukte brandspuit behoefde geen water te geven. Sassen hoi ui. Woensdag viorde onze ge meente feest tor eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. Het feest had het volgende verloop, 's Morgens om negen uren begaf de oommiysie onder begeleiding der tonen van een vroolijken mansch, uitgevoerd door een tiental leden dor Beiorsohe Kapel, zioh naar het feestterrein, hotwclk door den heor J. W. Marbue bereidwillig voor het- houden, dor volksspelen was afgestaan. Het eerste nummer van hot programma was keuring der versierde fietsen, wolko 's mor gens en 's middags aan de ringrijdorij zou den deelnemen. Hiervoor waren twee prijzen beschikbaar gesteld, bestaande uit geld, lsfcc prijs P. Bergman, 2d Rijnsburgcr. Daar er nogal veel w van de versiering gemaakt was, besloot de oom missie, zoo do kas het toelaat nog ecnige prijzen voor dit nummer too to kennen. Vervolgens ringsteken op fietsen voor jon gens van 1115 jaar, 6 deelnemers, 2 prij- zijn: let» prijs, oarbietfietslantaarn, B. v. Steijn; 2de fiotehoorn, A. Nipper. - Draadjoknippen voor meisjes van 1014 jaar om diverse prijzen, 39 deelneemsters: lste prijs J. Hogorvorst, 2de G. Noorder- meor. Zakloopon voor jo(gens van 1014 jaar, 14 deelnemers, 8 prijzen: late prijs L. v. Tol, 2de A. v. Rijn. Turfrapen meisjes van 1216 jaar, 9 deelneemsters, 4 prijzen: lste prijs C. Wo- wijs, 2de G. v. d. Voort. Broopje happen, jongens van 10—14 jaar, 22 deelnemers, 10 prijzen, lste prij P. v. Vclzen, 2de M. Bruynen. Na afloop dezer spelen begon om één uur de harddraverij op do korte baan voor paarden onder den man gereden, die geen hooger prijs of premie dan f 75 gewonnen bobben. Aantal deelnemrs 12, lste prijs f 75, „Jet", zw. morrie van B. Smit te Haa: lemmormeor, berijder K. do Vlieger, lste premie 25 „Argus", zw. ruin, eigenaar E. Raaphorst to Wateringen, berijder P. de Boer, 2do premie f 10 „Diana", bruine mer rie, eignaar P. Hoek, te Wateringen, berij der P. de Boer. Om half vijf was de harddraverij, die vetl belangstelling trok, geëindigd en worden nog eenigc volksspelen gehouden, als ring j steken voor wielrijders van af 16 jaar. Hiervoor waren 20 deelnemrs en 4 prijzen, lste prijs oarbietfietslantaarn, H. Ussel- muidon; 2de f ietshoorn, H Hogervorets Tobbesteken voor mannen van boven de zestien jaar, 30 deelnemrs, 3 prijzen, lste prijs, zilveren horloge, A. v. Leeuwen; 2de prijs, zilveren ketting, P. Zeestraten, 3de nikkelen rookstel, B. v. Rijn. Tonnetje rijden voor jongens van 1418 jaar, 21 deelneemsters, 6 prij'zen, 1st» prijs, nikkelen horlogo, J. v. Kestoron; 2do nik kelen ketting, W. Boijk. Om zeven uren deelde dc plaatsvervangen de burgemeester, do hoer B. P. Roest, in bot logomer van don lieer O. Schipper do prijzen a n de versohillende winnaare uit. Hierop bad een fakkeloptocht met muziek voorop door do gemeente plaats, waarna het feest, dat in goedo orde en naar veler genoegen was afgoloopon, beslaten werd met een oonoert en bal in „Het Bruine Paard" De zaal was en bleef g vol met feestvierenden, zoodat men met zokorheid kan aannemen dat een ieder zioh ook daar goed vermaakt». Koudekerk. Hot gesloten inschryvings- register voor de nationale militie dor lichting 1903 bevat de namen van 16 lotelingen. Tot wethouder dezer gemeente is hor- benoemd de heer C. M. Oppelaar. Een persoon, die in doze gemeente niet bekend scheen te zyn en geen erg bad in een vry diepe sloot, liep gisteravond pardoes te water. Gelukkig werd hy spoedig op het droge gehaald, zoodat hy er slechts met een nat pak afkwam. Door mooi weder begunstigd werd Woens dag in onze gemeente de verjaardag van H. M. de Koningin feesteiyk herdacht, 's Morgons te 9 uren bogonnen de feesten voor de school kinderen. Na onder de op het dorp geplaatste zeer fraaie eerepoort eenige liederen gezongen to hebben, gingen do kinderen naar het feest terrein, waar oen draaimolon en eenige kraam pjes waren opgesteld. Hier worden de kinderen bezig gehouden mot verschillende spelen, ter- wyi zy op allerlei vorverschingen werden onthaald. Daarna hadden plaats volksspelen, ringrydery por tilbury voor heer en dame en ringryden per fiets voor heeren, waarvoor zeer fraaio pryzen beschikbaar gestold waren. De verlichting der eerepoort met vetglazen maakte des avonds een zoor mooi effect. Zoeterwoudo. De feesten, ter gelegenheid der kermis in deze gemeente georganiseerd, zyn onder tameiyk gunstig weder by uitetek goed geslaagd. Om halfnegen des morgens kwamen de versierde tilbury's front maken by C. Angenent. De jury had lang geen gemakkeliiko taak om uit de 21 versierde tilbury's twee te kiezen, aan wie de pryzen, zynde f 6.60 en f 3.50, zouden worden toe gekend. Voor de ringrydery met paard en tilbury hadden zich 36 paren aangemold. Voor tuifrapen waren 30 liefhebsters en voor zak- loopen 54 jongens. Do commissie had dan ook de handen vol om deze volksspelen tydlg to doen afloopen. Do lste prya voor do mooist versierde tilbury werd loegekend aan den hoer E. J. Los, wiens til bui y byzonder uitmuntte door een ^smaakvolle versiering met bloemen; do 2dr prys viel ten deel aan F. van Velson, aan wiens tilbury ook voel zorg was besteed, terwyi zyn paardentuig door netheid uitblonk. De lste prys voor de ringrydery werd behaald door Johs. v. Benten, zynde f 7.50, terwyi aan zyn damo, zynde V. v. d. Klauw, werd toegekend een nikkelen koffiekan met liebtjo. De 2de prys f 5 aan Nies. Ouderwater en aan C. v. Velzen 2 nikkelen presenteer trommeltjes. De 3de prys, een tllburydeken, aan A. van Noort en een album aan Adr. van Noort. De 4de prys f 2,60 aan H. Taaneman en oen taartsobaal met 12 schoteltjes auu Theod. v. Diomen. Turfrapen: late prys f 8 aan M. Hogor vorst, 2de prys f 2 aan M. Corn, de Jong, en 8de prys f 1 aan A. v. d. Akker. Zakloopen: lste prys 7.50 aan C. Capteln, 2do prys f 5 aan W. v. Leeuwen Azn. en 3de prys f 2.60 aan Ph. Onderwater. In den namiddag omstreeks 2 uren ongovoor nam do harddravery oen aanvang. 12 paarden waren ingeschreven. De lste prys, zynde f 50, ylel ton deel nan P. SpUker; de 2do, zynde ƒ25, aan A. de Boer; de 31e, zynde een hoofdstel geheel compleet, aan Q. Doeswyk; de 4de, zynde 10, aan L. Dolle. Voor de afdeeling versierde ry wielen hadden zich slechts 4 deelnemers aangemold, zoodat de keuze eenigermate beporkt was. Toch meondo do commissio de uitgeloofde pryzen van 10, 5 en 2.50 Le moeten uitgeven. Zy vielon ten deel respeclieveiyk aan de heoren J. BinnendUk, W. v. Slingerland en A. A. Slootweg. Da rywielen van do eerst en laatstgenoemdo heeren zagen er inderdaad kt uiig uit. Hot muziekgezelschap „Kunst on Vriend schap" van Zoetermeer was door de commissie voor dezen dag govraagd om de foesten op te luisteren en kweet zich loffeiyk van zyn taak. Door de goede zorgen van het commissie lid den heer v. R(Jn zag hot terrein er aardig uit en maakte de commissie-, zoowol als de muziektent, een aangenomen indruk. Do feesten zyn byzonder goed geslaagd; geen enkele wanklank ls vernomen. Een talryk publiek volgde met belangstelling d« onderscheldeno wedstryden. Uit de „Staatscourant." Min. beschikking. Benoemd tot amanuen sis aan de Ryks hoogere burgerschool te Alk maar, P. B. Plasmeyer, thans tydoiyk ar nuensis aan die school. Algeraeene Rekenkamer. Bonoomd t* twooden klerk J. Braunslahl, te 's-Gravonhago. Raad van State. Openbare vergadering van do afdeeling voor de goschillen van be stuur, op Woensdag 10 September, don namid dags te halflvvoo. Voortzetting der jjëhandcling vau hel wetxont- toerp tol uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet. De heer Ty demon herinnert dat art. 75 der Ongevallenwet bedoelde meerdere be- rokipsraden, eon oour regular isatrioo, on invoering van het lcekcnelenxMvt in do rechtspraak. De toenmalige afgovaardigden van Sliodreoht wild» ook workgovora en werklieden doen rookt spreken, dooh niet uitsluitend <k>or hen. Sprekor bot wij Holt of het probleem juist is opgoloBfc. Er is een geheel nieuw systeem voorgesteld, waarover geen afdeelingsondorzoek heeft plaats geluu en nu heeft Woensdag do Regeoring bij wij ziging voorgesteld de zaak maar weer t» laten zooals ze oorspronkelijk was voorge steld. Van veel vertrouwen in de regeling getuigt dit niet. Spr. acht dit geen goed voortoeken. Z. i. is men van den aanvang af gaan hinken op tal van gedachten en sol ontmoet zij de leden van de oommune en het opperhoofd van den opstand, Hon- riot, die, gesteund door een driedubbele rij pieken en bajonnetton, den doorgang af sluit. De president beveelt hun, met bever'.lo stem, zich terug te trokken en dc convmtio in vrijheid to laten. „Ga naar uw post terug," antwoordt Hen- riot. „Waagt gij het orde-rs uit te vaardigen aan he in opstand gekomen volk Het volk wil, dat men het de verraders overlevore; lever ze over of keer terug. Kanonniers, bij uw stukken Het kanon wordt op dc afgevaardigden gericht, die in wanorde vluchten en zich haasten dc vogelvrijverklaring uit te spreken van 34 Girondijnen, terwijl Marat, Henriot omhelzend, hem uitroept als redder des vaderlands. „Dus ge .^grijpt wel, mijn kind," sprak Marianne treurig, na op haar eenvoudige wijze dat alles verhaald te hebben, „go be grijpt wel, dat, nu do schurken Parijs be- heerschen, de commune van Grenoble, waar over de brave lieden de laatste twee weken zich niet al te zeer hadden te beklagen, rich weder gaat „samenstellen", zooals zo dat noemen, en wio weet welk oanalje wij dan aan het gezag zullen krijgen." „Mijn lieve Marianne, ik ben wezenlijk bang, dat go de zaak wat al to donker in ziet; men moet vertrouwen stellen in God." „Helaas! helaasI de goede God heeft voor ons niets andere dan blikken van verbolgen heid. Maar het valt niet tegen to spreken, jonkvrouw; Hij is op verschrikkelijke wijze boleedigd, en do booze dagen, die Hij ons geeft, zijn een straf, een rechtmatige straf. Men denkt, dat men God, omdat Hij goed is, soo maar mag beleedlgea au lasteren; maar na de dagen van lijdzaamheid en van ontferming komen de dagen van gerechtig heid. Wat thans voorvalt bij geheel een volk, valt onophoudelijk voor in elko familie, bij eiken monsch afzonderlijk. Elke fout sleept haar straf achter zich. Ik heb er gezien, mademoiselle, wion het goed ging, on die eensklaps in rampspoed zijn terecht geko men. Men zocht naar de oorzaken; de oor zaken waren de verwaarloozing van God, dc verwaarloozing van de plichten, welke dc godsdienst en do eer opleggen." Gelukkig zij, die op aarde boeten!" zuchtte het jonge meisje met tranen in haar stem. Want deze spreuk herinnerde zij zich meer malen uit haars vaders mond te hebben ver nomen; en, na een kort stilzwijgen, voogde zij er aan toe: „Maar ga niet denken, Marianne, dat al degenen, die hier beneden lijden, fouten te boeten hebben. Hij dion ik beween had stand, vastig het pad der deugd bewandeld, en hij is een verschrikkelijken dood gestorven zooveel anderen bestijgen eveneens het scha vot in deze droeve dagen, die, evenals mijn vader, hun leven geven voor den godsdienst en voor de eer. God stuurt den booze droef heid over, om hem testraffen, maar Hij zendt zo ook neer op het pad van den brave, om hem nog beter te maken. Het verdriet is óf een boetedoening, óf* het is een beproe ving; in het eene zoowol als in het andere geval maakt het ons aangenaam aan God, zoo wij het met vertrouwen, onderwerping en liefde aanvaard-n. „Lieve engel 1" fluisterde de oude vrouw, die, op haar knieën en mee gevouwen han den, de woorden van het jonge meisje aan hoorde, aJeof zij dc vrome onderrichting van een Heilige had ontvangen, „gij zegt het wèl: ook don brave stuurt God verdriet over." „Ik schaam mij over mijn zwakheid var» de laatste dagen," hernam Mathildc v; Montbrun oogcnblikkelijk. „Die zwakheid bowijst u, lieve Marianno, dat mijn dadeD niet altoos in overeenstemming zijn met mij woorden; maar, met dc hulpe Gods, zal voortaan moediger zijn. Wat viel o: voor,. Grenoble, toen gij de st/nl vorlatcn hebt l „Er was een hevig lawaai, mademoiselle, een hev'g lawaai. Er word gesproken van aanhouding van den tegenwoordigen pre sident van do commune en van conigc leden van den rand; het volk liep naar dc stem-, bureau." en naa: die verwonschtc clubs, waar zooveel misdaden worden voorbereid. Op dit oogenblil: hebben we bepaald een andere commune, en men moet zich geen illusion maken, mademoiselle, de nieuwe autoritei- ton moeten tot de slechtste soort behporen, ik heb het u al gezegd." „Laten wij ons niet vooruit bedroeven. Reeds op dit oogenblik, waarop alles ons hopeloos toeschijnt, heeft dc goede God wel- licht medelijden met ons. Een stille hoop 1 heeft de sombere gedachten opgevolgd, welke mij overweldigden. Na zooveel dagen van angst en van schrik is do hoop mij zoo troos tend en zoo zoet! O, Marianne, laat mij hopen." „Arm kind 1 Hoop kc re. in dergelijk oogenblik 1 O, zoo gij al die lieden in Gre noble hadt gehoord, die nog een edel, eerlijk hart i n dc borst hebben 1" (Wordt vervolgd.")

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1