13039 Woensdag 37 Auoustus A®. 1902. >€ourant wordt dagelijks, met aitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. financieels beschouwingen naar aanlei ding der gemeente-rekening over 1901. Uit de „Staatscourant." LEIISCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maandon 1.10. "Buiten Loiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1.80 Franco per post 1.65- PRIJS DER ADVERTENTIE*!: Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17£. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. II. Dc kosten der Plaatselijke Gezondheidapo- litie bedroegen in 1901 8410.68 1/2 of bijna 1000 minder dan >in 1900. 't Hoofdstuk tolt War vier posten: o .a. voor vaccineeren van behooftigen 1035.25, voor maatregelen ton 'behoeve van den openbaren gezondheidstoe stand 4265.721/2. Deze post oorspronkelijk geraamd op 3600, werd bij raadsbesluit van £9 Aug. met 1500 verhoogd voor verbete ring van de gelegenheid tot verpleging van 'lijders aan besmettelijke ziekten in het Cao- ciLiagasthuis. Do laatste post, betreffende het instellen van een onderzoek omtrent de wenscholijkheid van do invoering van een algemeenen keuringsdienst van levensmidde len tot een bedrag van 2649.11 zal, nu deze itak van dienst is ingevoerd, in dezen vorm niet weer terugkeeren. Het volgende hoofdstuk, betreffende de uitgaven voor het onderwijs en ter bevorde ring van kunsten en wetenschappen doet een 'forschen greep in de gemeentelijke portc- mounaic. In 1901 klom het bedrag tot 330,644.52. Ten gevolge der salarisverhoo- iging der leeraren en onderwijzers en der toeneming van do schoolbevolking, gepaard aan de steeds stijgende eischen aan het on derwijs gesteld, zal dit hoofdstuk zelfs in do naaste toekomst aanzienlijk toenemen. Het onderwijs eischt van dc gemeente groote som men .Enkele cijfers mogen dit duidelijk ma ken. De jaarwedden der leeraren aan het gymnasium bedroegen 26,668.31 1/2, die der 'leeraren en leeraressen -bij het middelbaar 'onderwijs 53,699.29, do salarissen der on derwijzers bij het lager onderwijs klommen tot 154,341.31. De kosten der Kweekschool voor Onderwij zers en Onderwijzeressen beliepen 14,336.11, 'de gemeentelijke bewaarscholen kostten ƒ16,866.14. Tegenover deze uitgaven staan natuurlijk inkomsten: schoolgelden en sub- eicliën van het Rijk, zooals ons b'j voortge zette behandeling van dit onderworp zal blij ken; er blijft echter nog altijd een aanzien lijk bedrag voor do gemeente over om bij te passen. Degelijk onderwijs voor allo klassen der maatschappij is een gemeentelijk belang. ■Principieole tegenstanders van openbaar on derwijs in onzen Raad hebbon dan ook steeds Op loyale wijze aan de verbetering daarvan medegewerkt. Niettemin zien ze met ver langen uit naar den tijd dat de wet ook ten behoeve van hun scholen de gemeento- beurs opent. Er is groote kans, dat de hui dige Regeering aan dit verlangen zal vol doen. Do uitgaven voor het Armwezen, ia het „volgend hoofdstuk opgegeven, bedragen in diet geheel/67,134.32, in vergelijking met velo jandere gemeenten niet een groot 'bedrag. fHaddon wij hier een burgerlijk armbestuur, \er zou waarschijnlijk veel meer uitgegeven (Worden. Zooals uit het gemeente-verslag blijkt, laat de kerkelijke en particuliere wel dadigheid zich hier ter stede krachtig gel aden. Dit komt natuurlijk do gemeentelijke armenzorg ten goede. Een uitgave, die nog Bedert kort op de gemeente-begrooting voor komt, is „ondersteuning van wijkverpleging" ftot een bedrag van 2500. Iedere inrichting ivan wijkverpleging, die aan do gestelde /eischen voldoet, geniet van de gemeente een 6ubsidio van 500. Dit bedrag is niet meer ,dan een tegemoetkoming in de kosten, het leeuwenaandeel moet nog uit particuliero fondsen worden verkregen. Wij voorspellen iechter een voortdurende stijging van deze uitgave, welke we trouwens met het oog iop den gezondlioidstv. eetand in de arbeiders wijken volkomen gerechtvaardigd achten. Als leanitairo maatregel werkt dc wijkv rpleging (uitstekend. Het volgende hoofdstuk, renten en aflos singen van geldteeningen, geeft geen aanlei- ,ding tot bijzondere opmerkingen. Het totaal bedrag van dit hoofdstuk'is 84,687.60, ter- j.wijl het geraamd was op niet minder dan j 355,353. Dit groote verschil is ontstaan, ..doordat voor aflossing van de tijdelijke geld- ileening ter voorziening van kasgeld /270,000 uWas geraamd. Daar blijkens de rekening der inkomsten dit bedrag niet is geleend, behoef de het ook niet te worden afgelost. Het tiende hoofdstuk omvat alle andere .uitgaven, niet onder do vorige begrepen. De- izc uitgaven schijnen te zijn meegevallen. Het igeheele bedrag, bij de begrooting geraamd [op 67,888.651/2, wijst het cijfer aan van 113a,670.81. Ook dit verschil heeft echter een Keer natuurlijke oorzaak, daar voor den :ÜD, Ö0{, van inschrijvingen op het Groot- der Nationale Werkelijke Schuld", waar- pyoor op do begrooting 32,207 was uitge raken, niets uitgegeven is. Enkele posten j. er en verhoogd. Zoo was voor openbare vermakelijkheden en feesten en voor het uit steken, onderhoud en vernieuwing der vlag gen f 3000 uitgetrokken. Daar is nog onge veer 2700 bijgekomen, een uitgave in hoofd zaak veroorzaakt door de uitdeeling van le vensmiddelen en brandstoffen aan minver mogenden bij gelegenheid van het huwelijk van H .M. de Koningin. De verzekering der gemeentegebouwen to gen brandschade heeft een uitgave gevor derd van 1147.64. Do toelage van 1500 aan do eigenaars van den schouwburg is een zeer aangevoch ten post. Bij raadsbesluit van 28 April 1898 ds deze subsidie voor den tijd van 15 jaren toegezegd. De tegenstanders dezer subsidie achten zich echter door de toen gedane toe zegging niet gebonden en stemmen ieder jaar weder tegen, 't Geldt hier voor de tegen standers een beginselquacstio. Bij raadsbesluit van 13 Mei 1897 is aan üi „Verecniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen" een rentegarantie verleend van 3 percent 's jaars voor de door haar uit to geven obligatie-leening groot 200,000 en zoo mogelijk van 3 percent over het aandoelenkapitaal ad 60,000, met dien verstande dat de door de gemeente te betalen som ia geen geval meer bodragen mag dan /6000 '8 jaars .Het schijnt, dat het daarvoor uit te keoren bedrag ieder jaar toeneemt. In 1899 was dit bedrag 448.02, in 1900 f 1204.25 1/2 en thans is ten beh ,evo van de zen, voor memorie uitgetrokken post uitgege ven ƒ2369.19 1/2. De kosten der Bank van Leening bedroegen 1787.38 tegen 1858.16 over het jaar 1900. Eindelijk vermeldt als laatsto post dit hoofdstuk het nadeelig saldo over 1899 tot een bedrag van ƒ3371.33. Het laatste hoofdstuk „onvoorziene uitga ven" wijst na af- en overschrijving op ande re hoofdstukken een bedrag aan van 280.25. Zoo komen wij tot een totaal bedrag van ƒ1,194,751.15, terwijl deze bij de begrooting waren geraamd op 1.865,586.17. Do beste stuurlui staan gemeenlijk aan wal. Zoo hoort men dan ook dikwijls bedil lers op het beheer der gemeentelijke huishou ding aan het woord. Zo zouden het wel goed- kooper doen. Wij raden denzulken eens ern stig do gemeenterekening na te gaan om zich daarna de vraag te stellen, waarop ze zouden willen bezuinigen of welke uitgaven ze wil len schrappen. Wij twijfelen niet of dit on derzoek zal hen tot ootmoed stemmen en tot meerdere tevredenheid over hen, die thans tot het beheer der gemeente zijn geroepen. In een volgend artikel hopen wij een en ander mede te deelen omtrent de inkomsten der gemeente. Leiden, 27 Augustus. Do commissie van onderwijzers, op uitnoo- diging van den waarn. burgemeester werk zaam aan de voorboreiding eener feestelijke viering van den verjaardag van H, M. de Koningin door schoolkinderen, stelt zich voor haar te doon plaats hebben op ter reinen bij ,,'t Posthof", welwillend voor dat doel in gebruik gegeven. Indien niet weers- of bodemgesteldheid do uitvoering van het plan onmogelijk maakt, zullen daar onderscheiden wedstrijd spelen gehouden worden voor meisjes en voor jongens afzonderlijk, waaraan deelne men do leerlingen v..n alle scholen, die het zesde leerjaar hebben bereikt. Aan deze jeug dige feestgonooten worden ook drio kaartjes voor ouders of andore huisgenooten uitge reikt, waarmede toegang is te bekomen tot een aangrenzend stuk land, om de spelen gade to slaan. Tijd van aanvang dor spelen is nam. 2 uren. De kinderen komen vooraf in hun scholen bijeen, marchecren van daar onder geleide naar het vereenigingspunt, de Bees tenmarkt, waar de stoet wordt gevormd die met de muziek der schutterij naar het feest terrein trekt. Gedurende de spelen worden do kinderen onthaald. Ook zullen gezamen lijk eenige liederen ten gchoore worden ge bracht met accompagnement der schutterij- kapoL Do afmarsch geschiedt weer naar de Bees tenmarkt, in optocht, waar de jonge feestgo nooten verlof krijgen om elk zijns weegs te gaan. Nader bericht men ons, dat voor ,de oprichting van een Antirevolutionaire Pro- pagandaclub te dezer stede de volgende hee- ron zich hebben geconstitueerd tot een voor- loopig comité: D. J. Oosterbaan, H. G. Binnenc jk, F. Meima, F. v. Brussel, O. Latorveer en J. E. v. d. Ouweelon. Eerst daags zal bij nadere aankondiging in dit blad door dat comité een vergadering wor den belegd, waarin tot de definitieve op- riohting der club zal worden overgegaan. Men schrijft ons uit Wiesbaden dat prof. dr. A. P. N. Franchimont, die aldaar tijdelijk vertoeft, ernstig ongesteld is. Wij willen^ hopen dat spoedig eén verbetering moge intreden - Op verzoek is, met Ingang van 10 Sept., verplaatst van Lelden naar Rotterdam, de commies der posterijen P. J. B. B. Wakkers. - Voordracht voor hoofd der school met den Bijbel te Hemelum c. a.C. van Dyi te Leiden, W. Enga te SteenwiJk, B. PiJlgrond te Workum, E, RobiJns te Haarlem, J. Sohu- vlnk te Apeldoorn en E. Visser te Renkum. Er waren 18 sollicitanten. Hedenmiddag ontvingen wo per mail do Indische bladen van 30 Juli. De 5do batterij van het 2de rcg. veld-art. te Loiden, commandant kapitein J. Fran cois, vertrekt naar Milligen tot deelneming aan de oefeningen van het 4de reg. inf. in de legerplaats aldaar, tot en met 3 September. Gelijk gemeld, zal er aanstaanden Za terdagavond, den vooravond van den ver jaardag van H. M. de Koningin, te Sohevc- ningen groot feest zijn. Een schitterend vuurwerk, met toepasse lijke slotstukken, zal oven voor het Kur- haus worden afgestoken. De Pier wordt ge heel electrisch verlicht en de Kurzaal fraai versierd, terwijl er concerten zullen gegovon worden met nationale liederen, De minister-resident in Ohina, do heer Knobel, die een gezondheidskuur dn Duitsch- land heeft ondergaan, is te 's-Gravenhage teruggekeerd. De gezantschapssecretaris graaf Van Limburg Stirum, tot medio September do residentie met vorlof verlaten hebbende, wordt in zijn functie van kabinetschef van den minister van buitenlandsche zaken tijde lijk vervangen door don gczantschapsat-taché mr. Roy aards. Tor aanbieding hunnor gelukwenschen zal Hare Majesteit de Koningin Maandag- dmidag om halféón, boliaJve de leden van haar militaire- en civiele huis on dio van hot Huis van H. M. de Koningin-Moeder, ontvangen de presidenten der boide Kamers der Sta ten-Generaal, dc ministers a porte feuille, don vioe-president van don Raad van Stato en den Commissaris der Koningin in Gelderland. Prins de LUnar, militair attaché van Duitschland, te 's-Gravenhage vertoevende, vertrok gisteren naar Het Loo om een bezoek te brengen aan Prins Hendrik. De minister van koloniën, jhr. mr. Van Asch van Wyck, ia gisterochtend van zyn verlofreis naar Zwitserland in Den Haag teruggekeerd. De heer Wm. F. Stead is te 's-Graven hage aangekomen. Do Minister van Buitenlandsche Zaken, baron Melvil van Londen, geeft a. s. Maandag avond 1 September te zijnen huize ln bet Lange Voorhout ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin een gala diner. Uit Weenen is thans bericht ontvangen, dat de Conférence Interparlementaire alsnu zal plaats hebben van 80 September tot 8 October. Een circulaire wordt aan de leden der Nederlandsche groep van de Union Inter parlementaire door bot bestuur toegezonden. Gisteren is te 's-Gravenhage overleden de gep, generaal-majoor A. J. W. van der Schrieck, vroeger commandant van een der divisiën infanterie en kolonel commandant van het 8de regt. inf. De ontslapene behoorde in zijn militaire loopbaan ook tot den gene- ralen staf en was een algemeen geacht en be mind chef. Van der Schrieck begon zijn militaire loop baan als cadet aan de Kon. Mil. Academie. In 1848 tot 2den luit. benoemd, werd hy geplaatst by het regiment grenadiers en jagers. Verschillende functiën werden achter eenvolgens door hem ln verschillende rangen bekleed, o. a, by den generalen staf en by de militaire verkenningen. In 1887 werd de generaal op zyn verzoek gepensionneerd onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten aan don lande bewozen. Vrydag a. s. wordt het stoffeiyk overschot in den familie-grafkelder te Arnhem bygezet. Daar ter stedo is ook overleden de gep. kapitein der infanterie O. I. leger A. Wybrandl. In een gisteren in „Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden vergadering is de Ver- eeniging van Nederlandsche Cacao en Choco ladefabrikanten opgericht, waartoe byna allo fabrikanten zyn toegetreden. De by den generalen staf overgeplaatste luit.-kolonel J. Bruce is bestemd ombenoomd te worden tot chef van den staf le divisie infanterie. De le luitenant van het 6e reg. inf. P. W. Pfeifer is benoemd tot commandant van do 8e compagnie hospitaalsoldaten. )IJ hc majoor J. A. op zich te nemen over het 4e bataljon van dat korps. De majoor F. J. Engelenberg van het 8e regiment infanterie is overgeplaatst by bet 0e reg. inf. en wordt belast met hot bevel over het by mobilisatie op te richten depót- bataljon. Majoor A. Hoogeboom, commandant van het depót-bataljon van het 6e reg. infanterie, is bestemd voor het bevel over het le batal jon van genoemd korps. Wij moeten in het „Journal" lezen: „De Nederlandsche geneeeheeren trachten een staatsfonds op te richten, dat bestemd de een bepaald traktement aan alle geneee heeren dn den lande te verschaffen om hen met behulp van de belooningen van hun eigen patiënten, te verlossen van de levens zorgen. „De vereenlging van de Nederlandsohe ge- neesheeron heeft voorgesteld ten bate van deze staatskas 14 2 pet. te heffen van de De by het 3o reg. infanterie benoemde Sikkens is bestemd om het bevel inkomsten van alle personen die meer dan vijfhonderd gulden per jaar verdienen. „Do geneeskundige hulp, door deze staats- geneesheoren gedaan, zoude gratis voor iedereen zijn, maar alleen de meer gogoedo personen zouden tot het onderhoud van deze gezondheidsbeambten moeten bijdragen. „Er zou op ieder tweo duizend personen een staatsgeneesheer zijn, dat zou dus voor de Nederlandsche bevolking, in het geheel 2500 geneeshecren worden." (N. Qron. Ct.) De „Goesohe Courant" meldt, dat in woners van Goes den generaals hebben ver zocht ook in hun stad te komen. In de te Middelburg op 7 September te houden algemeene vergadering van den Nationalen Bond voor Vreemdelingenver keer in Nederland zullen o. a. de na volgende bestuursvoorstellen worden be handeld: a, tot dc inrichting van een cen traal bureau van informatie te Amsterdam; b tot uitgave van oen vouwkaart van Neder land met Duitschen tekst en bovendien ook met Fransohon tekst, en c. tot uitgave van een eigen orgaan van den Bond. Door do afdeeling Middelburg is tor ge legenheid van haar tienjarig bestaan uitge schreven een tentoonstelling van rcolamemid- delen, uitgegeven vanwego Vereonigingen tot bevordering van het Vreemdelingonver- keer en Transportmaatschappijen (spoor weg-, stoomboot- en tramwegondernemingon) in Europa en Amerika. Daaraan is tevens verbonden een wedstrijd voor een reclame- biljet en voor een reclame-kaart voor Wal cheren. „Do Telegraaf" verneemt uit de besto bron, dat het bericht van „Hot Volk" over de ontslagaanvrage van den directeur der gemeentetram te Amsterdam onjuist is. Men doolt aan do „N. R. Ct." medo: Door belangstellenden in het vryzinnig gods dienstig leven wordt omgozien naar oen predikant in of by Groningen, die aan do daar etudeoronde theologen steun en leiding zal kunnen geven, als zy by hun professoren niet in voldoende mate vindon, wat zy by hun voorbereiding voor een werkzaamheid in vryzlnnlgen geest behoeven. De beweringen over vermeende onder handelingen tusschen minister Kuyper en vertegenwoordigers van mogendheden van het Drievoudig Verbond houden ln de buitenland sche pers aan. Nu wordt weer in een Laffan- boricht, dat uit Den Haag heet te komen, beweerd dat die onderhandelingen voorname- lyk loopen over een verdrag tusschen Neder land en het Drievoudig Verbond betreffende Nederland's internationale positie, Nederland zou zekore waarborgen moeten geven. „Duitsch land beeft in het bUzonder belang by het verkrygen van een kolenstation op een eiland van de Riouw-groop tegenover Singapore. Duitschland zou verder een haven wenschen, die gesteund zou worden door Duitsch kapi taal en Singapore concurrentie zou moeten aandoen. Voor bet ovorige is er geen sprake van afstand van bet eiland aan Duitschland. De onderhandelingen duren nog voort. Neder land heeft echter geweigerd het bedoelde eiland te versterken." (Zie verder Duitschland.) Dc gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Duisburg" vertrok 24 Aug. van Padang naar Amsterdam; de „Elbing", van Java naar Amsterdam, is 25 Aug. Ouessant gepasseerd; de „König" (uitreis) vertrok 24 Aug, van Aden; de „Kronprinz" (uitreis) vertrok 24 Aug. van Las Palmas; de „Rijndam" arriveerde 26 Aug. van Nieuw-York te Rotterdam. Haarlemmermeer. Maandagavond, om streeks 11 uren, brandde in deze gemeente aan den Kruisweg, hoek Spioringweg af, het huis en do herberg, bowoond door J. A. La- mers. De vrouw van L. en zijn 6 kinderen lagen te bed en wisten zich niet dan met moeite te redden. Het café en het bewoondo gedeelte van het perceel, benevens een aan grenzend schuurtje werden in zeer korten tijd door do vlammen verteerd, terwijl ook van don inboedel niet kon worden gered. Te meer ook daar or geen brandspuit op de plaats des onheils was verschenen, viel er niet aan te denken, dat men iets kon behou den. Als vermoedelijke oorzaak is ons bekend geworden, dat L., toen het sluitingsuur was aangebroken, de lamp, die in het café boven het biljart hing, wilde uitblazen, en dio daartoe, terwijl hij met zijn knieën op het biljart was gezeten, uit den hanger nam. Hij verloor evenwel het evenwicht, waardoor hij met do nog brandende lamp in zijn hand achterover kwam te vallen, met het noodlot tig gevolg, dat de lamp verbrijzeld werd en de verpreide petroleum ontvlamde, die zoo snel voortbrandde, dat weldra het oafó in lichterlaaie stond. L. bekwam daarbij niet het minste letsel en was spoedig in de buiten lucht, terwijl zijn vrouw en kinderen op het hooren van den val wakker werden en naar beneden snelden. De inboedel is verzekerd Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 2 September, des voormiddags te halfelf, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpenlo. Ingeko men stukken en mededeelingen. 2o. Be noeming van een wothouder. 3o. Bonoe- ming dor financieek) commissie. 4o. Idem oommissie voor de Gemeentewerken. öo. Gomeenterekenng over 1901. 6o. Rekoning van het Burgerlijk Armbestuur. 7o. Vaca ture hoofd van school 3. 8o. Kohier hoof delijke omslag dienst 1902. Uitslag dor door het gemeentebestuur van Haarlemmormeor don 26ston dezer ge houden aanbesteding van de levering van grind voor dc dorpswegen te Hoofddorp en Nieuwvenuep en de schoolterreinen, in 2 pcrceelen. lo. perceol wegen: A. den Breojen 360.80 on J. v. d. Heuvel Azn. voor 375. 2o. perceel scholen: A. den Breojen 244,20 on J, v. d. Heuvel Azn. voor /24Q. Gegund aan den laagster, inschrijver te Haarlemmermeer. Ter-Aar. Wegen» het door onvoorzichtig heid spelen van kinderen met heivers, ontstond gisternamiddag brand in den hooiberg van P. A. Valentyn aan het jaagpad alhier. Door inmiddels toegeschoten buren was men mot behulp van emmers water echter spoedig den brand meester, zoodat do schade alleen be staat in oen hoovoolhoid hooi, die daardoor is verloren geraakt. Kaag. Ter viering van het ryftigjarig bo- staan van de Haarlemmermeer werd hier gis teren een historische optocht gehouden, dio uitstekend slaagde. Do belangstelling ook uit andore plaatsen van de Meer was groot. NoordwUk-aan-Zee. Ton behoeve der weduwe van den vlotter Vink, die by *yn edelmoedig pogen om een der badgasten, dio zich te ver in zee had begeren, te rodden, zelf zoo noodlottig hst leven verloor, is reeds ruim f 1800 byoengebracht. Voorschoten. Tot dusver heeft zich niomand aangemeld om deel te nemen aan don Land- bouwcursus, dien het bestuur van de afdeeling der Holl, Maatschappy Tan Landbouw zich voorstelde to goven in don aanstaanden winter. De vorlgo tweo winters werd deze cursus door verscheidene a. s. landbouwers en land- bouwsters bozooht. Het is Jammer dat do boerenstand van het nut van dergeiyke cur sussen nog niet voldoende doordrongen schynt, anders zouden in oen geirm nte als hior, waar groot en kloin wol oen 60-tal boeren woont, zich zeker voor dit onderwys wel oen 10 12 leerlingen aanmelden. Waddingsveon. Mot de nortonpom^ wil het nog niet best vlotten. Het water, dat oenlge dagen geleden to voorschyn kwam, was heel troebel en nu men ruim veertig moter ln den grond heeft geboord, komt byna geen water voor den dig. Volgens de geologen Jn de Kerketraat on Vogelenzang is het volstrekt niet onwaar- schyniyk, dat onverwaebt een mammouth of ander voorworeldiyk monster wordt opgepompt. Wie woet, wolko drama's onze stille Kerk straat nog te wachten «taan 1 Koninklijke besluiten. Agregatic verleend aan de door het kapittel der Rid derlijke Duitechc Orde Balije van Utrecht gedano benoeming van A. baron Schimmel- penninek van der Oyc van do Poll en Nijon- beek, commandeur der Ridderlijke Duitscho Orde van Balije van Utrecht, tot coadjutor dier orde. Met ingang van 1 September benoemd tot chef de bureau bij de Staatsmijnen in Limburg, J. G. van dor Mark, commies bij liet departement van waterstaat, handel en nijverheid, uit welke betrekking hij als dan eervol wordt ontslagen. Aan H. Uitdenbogerd, tc Bleiswijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogheemraad van Schieland, provincie Zuid-Holland. Met ingang van 1 November aan do com miezen der telegraphic van dc 2ae kl F. C. W^deman en D, van Eekcren, uit hoofde van larigdurigo afwezigheid wegens ziekte, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, den eerste op zijn verzoek. De predikant bij do Protcstantschc Ge meente in Nederlandsch-Indië M. A. Rou- wenhorst, thans met varlof hier tc lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Septem ber, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Do met verlof in Europa aanwezige offi cier van gezondheid der lsto klasse van het leger in Ncdcrlandsek-Indië A. Ekcrrnan, op zijn verzoek, met ingang op 1 September, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De kapitein ter zee W. M.< J. Viaser, met 16 September a. s., eervol onthoven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Willems oord en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapitein ter zee H. G. J. Woltcrbeck. Ingevolge Koninklijk besluit wordt Hr. Ms. pantserdckschip „Friesland" met 28 Augustus a. s. te Willemsoord uit dionst gesteld. Bij gemeld besluit is dc kapitein or zee J. H. M. Jansen met laatelgotnel- don datum eervol van het bevel over dien bodem ontheven. De luitenant ter zee der 2de klasse M. K. Medcnbacby behoorendo tot dc rol van Hr. Ms. wachtschip tc Willemsoord wordt met 3 September a. e. op non-activitclt ge steld.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1