N\ 13038 Dinsda» 26 Augustus. A®. 1902. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Officleele Kennisgeving. i FEUILLETON. f Dit Fraokrjks Geschiedenis. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: I Voor Leiden por 8 maandon f 1.10. /v'Buiten Lelden, per looper en waar agenten gevestigd zijn f 1.80 i Franco per post 1.65- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 8 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17£, Groctere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt 0,06 berekend. De Burgemeester en Wethouders van Leiden idoen te weten, dat door don Raad dier gemeente iln z\jne 'vergadering van den 26sten Juni 1902 'Is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING regelende de heffing van eene belasting onder den naam van marktgeld, te Leiden. Art. 1. Voor het gebruik van grond op de onderscheidene •inarkten of elders op den openbaren weg inge- tnomen, wordt eeo belasting geheven onder den «aam van marktgeld naar het volgende tarief. Art 2. De belasting bedraagt: a. voor oeu paard, rund, graskalf, gemest of vet varken, per dag f 0-20 b. voor een vet kalf, veulen of ezel per dag 0.10 f e. voor een nuchter kalf, ongemest varken, ^Schram of schaap per dag ƒ0.05 d. voor een lam, bok, geit, bigge of hond \|>er dagf 0.02* i Art 3. Voor het plaatsen van andere dan de in art 2 genoemde dieren en van goederen wordt geheven ■'per ingenomen vierkanten Al eter of gedeelte daarvan per dagƒ0 025 Voor het uitstallen van vodden en uitdragers- artikelen -is echter slechts verschuldigd per vier kanten Aleter of gedeolte daarvan per dag f 0-01 Art. 4. Bü gelegenheid van de kermis of jaarmarkt yrovat voor de ingenomen ruimte per vierkanten ïleter of gedeelte daarvan eenmaal geheven ƒ0.35 Echter is verschuldigd: voor draaimolens, velocipèdetenten en dergelijke Inrichtingen per stuk f 100 voor schomraeliurichtingen per schuitje of bak 5 voor slagmaohmes, per stuk10 voor hippodromen, schaatsenbanen, sledevaarton en dergelyke inrichtingen, per stuk ƒ500 T en voor stoomdraaimolens, stoomvelocipède- .Jenten en dergelijke inrichtingen, die-door motoren dporden voortbewogen, onverschillig welke de aard dier motoren ook zijn moge ƒ1000 Art 5. Orgeldraaiers, muzikanten en kunstvortoonerB, die' op straat hun beroep uitoefenen, betalen per 'week per persoonf 1 Art. 6. Buiten kermistijd is voor de in art. 4 genoemde Inrichtingen voor elkeD dag een zesde gedeelte Van het m art. 4 vermeld bedrag verschuldigd. Art. 7. Deze verordening treedt in werking op den ■laten Januari 1903. Gedaan te Leiden, ter openbare raadsvergade ring van den 26sten Juni 1902. De Burgemeester, H. C. JUTA, Wethy looo-Burg. De Secretaris, VAN HEYST. Zijnde de heffing dezer belasting goedgekeurd j Koninklijk besluit van den 21sten Juli 1902 O. 67, waarbij tevens is aangehaald de yerorde- ing, regelende de invordering dier belasting van m '26sten Juni 1902. En is hiervan afkondiging goschied waar het bekoort, den 25sten Augustus 1902. Burgemeester en Wethoudors voornoemd, H. C. JOTA, Weth., loco-Burg. VAN HEYST, Secretaris. Do Burgemeester en Wethouders van Leiden Vlo en te weten, dat door den Raad dier gemeente Vn zijne vergadering van den 26sten Juni 1902 is Vastgesteld de volgende verordeniDg; VERORDENING regelende 4e invordering der belasting onder den naam van marktgeld, te Leiden. Art. 1. De invordering der belasting, geheven onder £en naam van marktgeld, geschiedt door den algemeenen murktmeester en de verder daartoe door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen ambtenaren, dio het door hen geïnde onmiddellijk aan den marktmeester afdragen. Door den marktmeester worden de door hem ontvangen gelden wekelijks aan den Gomeente- Ontvanger verantwoord en in de gemeentekas gestort. Art. 2. De betaling moot geschieden op de eerste aan vrage der met de invordering belaste ambtenaren. Blijft de belastingschuldige in gebreke aan die aanvrage te voldoen, dan zijn deze bevoegd de iDgenomen plaats dadelijk op z\jn kosten te doen ontruimen. Art 3. De belasting voor staanplaatsen op de kermifl of jaarmarkt is reeds des vrijdags vóór den aan vang der kermis in haar geheel invorderbaar, voor zoover zii niet reeds vroeger bjj vooruit betaling is voldaan. Indien van de verleende plaatsruimte geen gebruik wordt gemaakt, heeft geene teruggave van het betaalde marktgeld plaats. Art. 4. De met de inning belaste ambtenaren houden aanteekening van de door hen ontvangen gelden in een register. Zij zijn verplicht voor elke betaling, hun gedaan, een bewijs van kwjjting af te geven. Dit bewjjs moet hun op de eerste aanvrage door den belanghebbende worden vertoond. Art. 5. Deze verordening treedt in werking op den lsten Januari 1903. Gedaan te Leiden, ter openbare raadsvergade ring van den 26sten Juni 1902. De Burgemeester, H. C. JUTA, Weth., loco-Burg. De Secretaris, YAN HEYST. Z'jnde deze verordening aangehaald bij Koninklijk besluit van den 21sten Jali 1902 No. 67. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 25sten Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Weth., loco-Burg. VAN HEYST, Secretaris. Inkomstenbelasting. Burgemeester on Wotlioudora van Leiden brengen in herinnering, dat mot 81 Ang. a. e. de tweede tor.uyn vervait van do Inkomatonbolastlng, dienet 10C2,. ou dat alzoo op den liten Beptembor a. a. minalona twee z ede gedeelten v&o don aacelag moeten zijn voldaan. Zjj noodigen mitsdien belangbebbondon uit, om, Itr voorkoming van vorvolgingflAoaton, tot do betaling van bet vorecbuldigdo ten Uautoro van don Qomeente- Ontvanger over tu gaan. Bargemeeeter on Wothoudcra voornoemd: Loidon, B. O. JUTA, Wotb., loco-burg. 26 Ang. 1902 VAN HEIJ8T. 8coietan». Leiden, 26 Augustus. Heden is aan den marinier der lste klasse K. van der Sluis, gedetacheerd b|j de Kweek school voor Zeevaart alhier, do bronzon medaille voor twaalfjarigen eerlijken en trouwen dienst uitgereikt. Naar men verneemt, zal mr. J. Th. C. Yiruly zt)n ambt als burgemeester der ge meente Haastrecht neerleggen wegens vertrek naar Leiden. Onder leiding van den heer Hoffman, voorzitter van den R.K. Volksbond, af dee ling 's-Gravenhage, hiold gisteravond het comité, belast met de voorbereiding der hul- debetooging als uiting van vreugde over het gelukkig herstel van H, M. de Koningin bij haar komst, vermoedelijk 15 September ae., in de Residentie, een vergadering met de be- efcnren van zangvereenigingen en harmonie- gezelschappen, die gevolg hadden gegeven aan de hiertoe vanwege het comité in de bladen gedamo oproeping. Een vijftal ver- eenigingen waren ter vergadering vertegen woordigd. Naar de heer Hoffman mededeedde, was de bedoeling, bij de aankomst van de Ko ningin H. M. een welkomstgroet te doen brengen door een kinderkoor op hot perron opgesteld. Langs den door Haar te volgen weg -zouden dan de corporation geschaard staan, ieder mot haar banier, terwijl har monie-korpsen, over den weg, muziekstuk ken ten gehoore zouden brengen. Wanneer H. M. gepasseerd wan, zouden do cor poration zich terugbegoven naar don Die rentuin om van daar, mot de muziek der harmoniogezelsohappen, op te trekken lange Prinsessegracht, Kanaalstraat, Maurite- kade, Noordoinde naar het Palede, waar alsdan een défilé zou plaats heb bon, terwijl vorvolgens do stoet op hot Lange Voorhout zou worden ontbonden. De verschillende zangvereenigingen zou den de Koningin voor het paleis een aubade brongen. Bij de besprekingen, gevolgd op 's voor zitters vraag, of do vereenigingen tot dit doel wilden medewerken, bleek eonerzijds, dat sommige bestuursleden geen mandaat hadden om reeds thans een beslissing te ne men, anderzijds, dat men vreeede dat het aantal der zangers, tot do vertegenwoordig de voreonigingen behoorende, te gering zou zijn om voldoende krocht te ontwikkelen, daar bij hot zingen in de open lucht een groot deel van liet geluid zou verloren gaan. Ofschoon do secretaris-penningmoestor, do heer Mooyman, zioh wol eenigszins kantte togen het denkbeeld, om alsnog aan de n iot-vertegenwoordigde voreonigingen een uitnoodagdng te zenden, mede te werken tot de volkskuldo, daar hij van oordeel was dat do niet ter vergadering opgekomonen door hun wegblijven blijk hadden gegeven niet genoeg voor hot brengen eonor hulde als vreugdobetuigen over het gelukkig horstel der Koningin te a ooien werd na uitvoerige besprekingen, waarbij er op gowezen werd dat vole vereenigingen van do geplaatste oproeping vermoedelijk niet of te laat ken nis genomen hadden, besloten dat alsnog ccn zoodanige uibnoodiging zal worden gedaan, on wel door het bestuur van do zangafdeo- ling „Oaecilia" van don R.-K. Volksbond tot de zangvoreonigingon; door de harmonio- afdeeling ,,Sonorita'' van do Ohr, Veroeni- ging voor jonge Mann .i tot do harmonie- korpsen. De verschillende voreonigingen zullen rit- gonoodigd worden tot een bijeenkomst op Vrijdag a. 8. te 9 uron. Hot comité van voorbereiding zal tevens eon directeur aanwijzen om do zanguitvoe ring te leidon. Het kinderkoor zaJ vermoedelijk onder lei ding staan van Otto Zeegora, Waarschijn lijk zullen 500 a 600 kinderen medezingon. De te 's-Gravenhage vertoevende Ita- liaansche marine-commandant, de lieer Elia, bracht gasteren een bezoek aan den minister van marine, aan diens departement/ waar hij tevens een onderhoud had met de zeeoffi cieren werkzaam aan hot bureel voor den torpedodienst. De gemeenteraad van Delft vergaderde gistermiddag ter behandeling van één agon dapunt, nl.een voorstel van B, en Ws. tot goedkeuring van een door hun collego geda»- nen aankoop van perceelen land, gelegen in den Zuidpolder van Delfgauw, in do gemeen te Delft. De voorzitter ,hot voorstel toelichtende, verklaarde dat de aangekochte gronden moe ten dienen voor de in uitzicht gestelde uit breiding dor Polytcchnisoho School. De ter reinen kosten f 55,200. Do heeron Nienhuis en Schelling brachten hulde aan do inzichten van B. en Ws., wel ke hen geleid hadden tot hot behartigen dei gemeentebelangen. Ook de heer Meyers oor deelde dozen koop een zeer gelukkigen. Het voorstel, daarna in stemming ge bracht, werd aangenomen mot algomoene stemmen. In verband met dit besluit word do begrooting 1902, voor zoover noodig, go- wijzigd. Door B. en Ws. te Amsterdam is aan besteed de bovenbouw enz. van het centraal station dor gemeentelijke olectriciteitswor- kon. Ingekomen 10 biljetten, minsto inschrij vers do heeren W. de Ylugt on B. Domhof, aldaar, voor ƒ416,740. Gistermiddag word te Utrecht do al- gemeene vergadering gehouden van de ver- eeniging Trouw aan Koning en Vador- land." Uit hot jaarverslag bleek dat het aantal ondersteundo oud-strijders «jhans was ge daald tot 130, tegen 179 in het vorig jaar. Het aantal ondersteunden is over de vor- sohillendo provinciën verdeeld als volgt: Noord-Holland 10, Amsterdam (agentschap) 12, Zuid-Holland 27, Zeeland 8, Noord-Bra bant 15, Limburg 2, Gelderland 12, Overijssel 12, Utrecht 1, Drente 4, Friesland 16 en Gro ningen 11, met een totaal uit te deelon be drag ad f 28,975. Hierbij komt nog één oud strijder in Noord-Amerika en enkele wedu wen. In hot laatst van het vercenigingsjaar ontving het dagelijksch bestuur weder een verzoek \'an het bestuur van do 3de sectie van het Metalen Kruis in Don Haag om een bijdrage uit de kas. ten behoevo van eenigo weduwen van oud-strijders aldaar. Daar aan het dagelijksch bestuur machtiging was ver leend om op een ovontuecle aanvrage te be schikken, werd besloten f 150 ter beschikking to stollen van genoemd bestuur. Do regeoring stond weder het gevraagde subsidie ad ƒ25,000 too on gaf weder vergun ning tot het houden van oen collecte door het goheele land. De opbrengst dier collectie was f 6512.82. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de ontvangsten ƒ51,311. 36 1/2 waren en do uitgaven f 33,538.30, zoodat er een voor- deelig saldo is van 17,773.06 1/2. Besloten word aan de regeoring weder het -.rzoek te richten om een subsidie ad ƒ25,000 on om vergunning tot het houden eoner col lecte. Door de classis Woerden dor Geref. Kerken is besloten de Generale Synode te verzoeken haar deputatcn, die hij de hoogo overheid togen roependo zonden hebben te protesteeren, op te dragen bij do minietors van oorlog on van marine ernstig aan to dringon op hot tegengaan van het vloeken in do kazernes, enz., door in zulke gobouwon een afschrift op te hangen van het dorde ge bod van de Wet des Hoeren. Bij do feesten op den verjaardag van H. M. de Koningin te Apeldoorn, zal hot bloemencorso, dat men voornemens was te doen houden, om verschillende redenen niet doorgaan. Voor het praoparatoir examen bij do Gereformeerde Kerken slaagdon de heeron O. J. H. van Diemon en J, H. Jonker, te Nieuwveen, on J. van Loo, te Waarder. De voor den dienst in West-Indië be stemde apotkokor dor 2de klasse D. G. J. Balten en de 2de luit. der inf. H. Jcspors' zullen vóór of op 17 September naar Surina me vertrekken. Bij de familie hier te lande is 1 richt ontvangen, dat do heer E. Nolson, officiGr- machdnist bij de Kon. Ned. Marine, to Soc- rabaia aan cholera overleden is. De hoor G. Dalmcyer, die 2 1/2 jaar op St.-Helena krijgsgovangen is geweest, is Zaterdagavond van daar te Hoorn bij zijn ouders aangekomen. Naar gemeld wordt, zal do heer H. Witte, te Bennekom, als hoofdredacteur op treden van het met 1 Januari 1903 uit to geven nieuw Tuinbouwblad „Sempervirena". Naar „De Standaard" van bevoogde züde verneemt, berust het bericht, datdoChr. school te Hoevelaken wordt opgeheven, op een misverstand. Van „opheffing" dor school li geen sprakealleen zal hot aantal leorlin- gon eenlge „inkrimping" ondergaan. Naar wü vernomen zal president Steyn in hot midden van September naar een zacht/" klimaat vertrekken en daar don heelon wlnto» blUven. (N. C.) GistormldJag om drie minuten over vjjven is generaal Botha van Den Haag weor naar Brussel vertrokken, vergezeld van z(Jn secretaris, den heor Van Volden. De heeren Fischer en Wessels deden den generaal uit geleide. Naar men uit Neorbosch aan de „Geld." mededeelt, zou door generaal Do Wet daar eon villa z\jn gehuurd met het Yoornemon, die persoonlijk te bewonen. Door B. en Ws. van Amsterdam werd gisteren aanbesteed: a. de levering van haver en stroo ten be hoeve van den Stads Reinigingsdienst van 1 Sept. 1902 tot 81 Aug. 1903. L. Drinkwaard, StrUen, haver ƒ74.80, G. J. Verbeek, Haar lemmermeer, stroo ƒ26.40; b. de levering van haver en stroo ten bo- hoove van do paarden der brandweer van I Sept. 1902 tot 81 Aug. 1903. L. Drinkwaard, StriJen, haver 74.30; 0. J. Verbook, Haar lemmermeer, stroo 26.40. De benoemde gouverneur van Suriname zal aan bon, die hem over dienstzaken wen- schen te spreken, daartoe de gelegenheid gevon op Donderdag on Vrijdag, 4 en 6 Sept. 1902, telkens des voormiddags tusschen tien en twaalf uren, en des namiddags tusschen twee en vier uren, In het gebouw van het Departement van Koloniön. Hr. Ms. pantsorschip „Koningin-Regen tes", onder bevel van don kapitein tor zee A. W. F. 0. van Woerdon, is 28 dozer van Ponta-Delgada vertrokken, ter voortzetting van de thuisreis. Menmeldt ons uit Zwolle, dd. 25 Augustus: De 22sto algemeene jaarl. vergadering van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" werd heden In de Harmonlozaal geopend door don voorzitter den heer P. van Viiot. Een 100 tal afd. waren vertegenwoordigd. Tot leden van het hoofdbestuur worden herkozon do heeron J. 0. Boerkool, J. Hulzlnga on D. Lautenbach. Tot redacteur van het Bonds orgaan werd herbenoemd de heor A. S. Talma. De voorstellen omtrent een gesalarieerd agent voor vakorganisatie en propaganda werden aangehouden. De avondvergadering word hoofdzakelijk besteed aan het belang rijk referaat van den hoor Van der Molen, Baflo, over arbeid on loon. Do vergadering word hiorna verdaagd tot (J2) - Dc andere hartstochten, al worden ze go- rvolgd door J-.ovige gewetenswroeging, bezor gen wellicht ons nog eenige oogenblikken (Van betoovcring en voldoening, de gulzig- (vpard7 do trotse] aard ,de luiaard, de gierig aard zelfs, hebben zeker genot; de afgun- [tetigo echter, de nijdigaard, (want de wan- Vgunst en de nijd zijn onafscheidelijk) sma- \ken niets van zulk een genot- In Augustus 1792 had Bertrand reeds jifcion jaren het ouderlijke huis verlaten. Die ófcien jaren van scheiding hadden geenszins tfiet hart van Jozef tot inkeer gebracht en /telkens als hij zijn broeder zag, gevoelde hij zijn leed verdubbelen, i: Aangezien Jozef jaloersch was, kon hij ^verklikker zijn. Wij hebben het gezegd: van do wangunst naar den haat, van den haat iiiaar de wangunst ko6t slechts één voet- '§tap- Had hij zijn broeder verraden'?... Deze vraag vervulde Bertrand onophoude lijk met angst en was een ware marteling Voor den eerlijken jongen man. Tevorgeefs had hij die ongelukkige gedachte willen ver- (d rij ven, elk oogenblik overweldigde zjj hem ■'tevergeefs wilde hij zich overtuigen, dat de «patriotten van ,,De gouden Ster" hem den ffiaam van Grenoble hadden hooren uitspre- Vkcn; helaas! hij herinnerde zich te zeer dat jawoord aan Jozef's oor te hebben gefluisterd, pi geen twijfel te hebben. Sterven, dit be* Iteekende niets voor hem; hij wist dat na unit leven er een beter leven voor den 'goe den en dcugdzamen mensch is weggelegd; maar sterven door de hand cons broedrs!... Mathildo en haar moeder waren op hot portier van het. rijtuig toegesneld waarin men Philippe van Montbrun had godragen, hopende, dat het haar zou geoorloofd zijn de gevangenschap des graven te deelon doch do afgevaardigde leden van., de com mune van Grenoble hadden haar op onmen- schelïjke wijze verstooten.. ,,Geen vrouwen!" had degene uitgeroe pen, die de bende scheen te leiden, „Het mandaat van aanhouding luidt: Philippe van Montbrun, en niet Augustine van Montbrun, en niet Mafchildc van Montbrun. Zij zijn bang ,dat „de oude" zich niet kan verdedigen en dat hij voor het aanschouwen der waarheid zal zwichten. 2e zijn zoo listig, de vrouwen 1 Zoo de commune van Grenoble mij wil gelooven, zal zij een verzoekschrift dienm te richten tot de communo te Parijs om haar te smeeken, zich voor de burge ressen toch goed in acht te nemen. Maar dat is wellicht niet noodig, omdat men de Oo8tenrijksche al achter de grendels heeft weten te zetten." Hij, die aldus onder den minachtenden bijnaam van „de oude" den edelen graaf van Montbrun bedoelle; hij, die op onmcnsche- lijke wijze de vrouw en dochter van Philippe verstootte, had. zijn moeder in de armen van Augustine den laatsten adom zien uit blazen, en hij zelf... Die ellendeling, Leba- quex, heette hij, had in een van Grenoble's armoedigste buitenwijken een kleine gaar keuken opgericht, waarin het hem eens goed ging. Maar er kwamen slechte dagen. Hij werd genoodzaakt te koopen op krediet; op den tijd, voor de betaling bepaald, was hij daartoe niot in ./taat Do armoede stond voor de deur, dc honger dreigde hem en zijn gezin. Op zekeren dag, toen hij aan de deur van zijn vrienden tevergeefs had geklopt, zat hij met zijn vrouw in liet kleine aan den winkel grenzende vertrek; er heerschto een sombere stilte, hij was do wanhoop na bij, en toen juist zag hij het rijtuig van graaf de Montbrun voorbijrijden. En do afgunst sloop in zijn hart binnen, „O, wat zijn de rijken gelukkig I" mordo hij; „en te denken, dat het geld wat in één dag, in één enkelen dag op Montbrun ver teerd wordt, mijn zaken zou in orde bron gen, wellicht voor immer het geluk van mijn gezin zou verzekeren 1 Maar zij zijn zoo on gevoelig, de rijken I Alles voor zioh..." „Wellicht zou de graaf, zoo hij onzen nood kende, ons te hulp komen," zeide Thé- rèse Labaqueux, de gaarkeukonhoudsfcetr; „men zegt, dat hij goed i3 en menschlio- vend." „Welnu ik zal hem op de proef stellen. Ik ga dadelijk naar Montbrun, vrouw. Ik heb al wat beleedigingen en harde woorden moeten verdragenéén meer of minder Ik zal althans verantwoord zijn, en wo zullen weten, hoe we over do goedheid en de edelmoedigheid van de rijken moeten den kon; we zullen weten wat te antwoorden, wanneer men tegenover ons het goede hart van den graaf de Montbrun zal ophemelen." Valentin ging terstond op weg. Het was tien uren in den avond, toen hij aam de poort va nhet kasteel aanklopte. Hij verzocht den graaf te 6preken. Do bediende wilde het hek weder sluiten, toen Lebaqueux met ongeduld uitriep: „Ga aaa den heor van Montbrun mede- ideelen, dat ik van Grenoble kom, uit sluitend mot de bedoeling om bom te spre ken zeg hem, dat het ccn zaak botroft, waar haast bij is." Eenigo oogenblikken later was Lobaqueux de slaapkamer van Philippe binnengeleid en logde hij hem de beweegreden bloot welke hem daarheen voorde. „Ik Joof God u te hebben ingegeven, tot mij uw toevlucht to nomon," antwoordde de graaf. En terwijl hij hem een sleutel ter hand i^ldo, vervolgde hij „Mijn vriend, aangezien het volkomen noodeloos is iemand in ons klein geheim in te wijden, zoo gelieve mijD secretaire te openen en daaruit de som te nemen, dio ge noodig hebt." Lebaqueux, door verbazing on bewonde ring getroffen, bleef bewegingloos midden in het vertrek staan. „Men zeide, dat do rijken ongevoelig wa ren," fluisterde hij. Eindelijk nam hij den sleutel, telde 300 francs en ging heen, den graaf met zegenin gen overstelpende en met do belofte bom dc 300 francs terug te geven, zoodra zijn zaak weder op streek waa. „Hebt ge kinderen?" vroeg do graaf mot dien wclwillenden glimlach, welke nimmer zijn lippen verliet. „Ja, monseigneur, een meisje." „Welnu, leg dat voor haar op zij, en laten we er niet meer over praten." Het was Lebaqueux, de gaarkoukenhou- dor, verkozen al6 lid van de commune van Grenoble sedert de gebeurtenissen van den lOden Augustus, die den graaf, zijn weldoe ner, op zoo onwaardige wijze behandelde; doch tien jaren waren vervlogen eedeit hei voorval, dat we zooeven verhaalden, on de weldaad was geheel en al vergeten. Van hot portier teruggedreven, volgden de gravin en Mathildo weonondo het rijtuig, dat bij hot verlaten van hot kasteel slechts stapvoets voor uitreed. Dooh te Grenoble deden zij tevergeefs do vernederendste stappeD, om toegang tot do gevangenis te verkrijgen; dc ijzeren deuren bloven voor haa/r gesloten. Zij mochten zelfs niot don droeven troost smaken, den gevan gene een oogenblik te zien. De stad was reeds Jang in duisternis go- huid, toon zij nog smeekten en baden op den drerupol van den kerker. Zij waren voor al do loden van de ootnmuno op haar knieën gevallen, maar allen lachten om de tranen van de twee vrouwen. Eindelijk herinnerde Augustine zich, dat zij ochtgcnoote, maar ook moedor was, on dat, zoo zij behoorde te leven voor haar echtvriend, zij ook behoorde te leven voor haar kind. Na een lange cn vurige bede zioh oprichtend, nam zij Mafchildc bij rlo hand cn trok haar van deze noodlottige plaats. „Kom, mijn doahter," riep zij, „de men- schen gevoelen in hot geheel geen medelij den; doch God, Die in het binnonnfce der har- len ziet, zal de rechtvaardigen redden en do boozen beschermen. Hij..." De arme vrouw hield plotseling op en liet hot hoofd op haar borst neerzinken; zij had zooeven aan de spreuk gedacht, zoo vol troost on bitterheid tevens naar gelang men haar uit een geestelijk of tijdelijk oogpunt beschouwt: „God kastijdt dengene, dien Hij bemint, evenals een vader bot kind, dat hij liefheeft..." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1