II*. I3U37 Maandag 25 Augustus. A«. 1902. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Voor de Slachtoffers ran den Oorlog. FEUILLETON. Vit Frankrijks Geschiedenis. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 maanden I I f f"! 1.10. "Buiten Lelden, per looper on waar agenten gevestigd sfln 1.80 Franco per post 1 1.65- PRUS DER ADVERTENTIÊN Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer 0.17J Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Voor het volk der beide Boeren-repuhliekem. Aan ons Bureel is voor de door de Nederlandsche Pers geopende in schrijving ontvangen: Van M. v. 0. ƒ150. Yan verschillende kanten is ons reeds ge vraagd of het niet hoog tyd ie, dat de :Collectanten-VereenIging t Zuid-Afrika" haar "werk hervat In de veronderstelling dat dexe vraag by ^oer velen ook van Leidens Burgers is opge komen, achten wy het noodig even ter alge meens kennis te brengen dat de Collectanten- Vereenlglng B Zuid-Afrika" leder oogenblik gereed staat weer handelend op te treden; dat zy het tot hiertoe nlot gedaan heeft om een gegronde reden, waarvan op dit oogenblik moeilik een nadere uitlegging ls te geven; dat zU echter belooft met eenlge dagen wel moer van zich en de zaak, die in aller harten leeft, te laten hooren. Eet Bestuur der Collectanten- Vereeniging B Zuid-Afrika": W. Pera, Voorzitter. P. v. Driel Bzn., Seoretaris. W. F. K. Versteeg, Penningmeester. G. B. Z. schlatmann, Lbiden, 25 Augustus 1902. Leiden, 25 Augustus. De commissaris van politie alhier, van verlof teruggekeerd, heeft zyn-functiën weder aanvaard. De „Leidsche Dilettantenclub" gaf Zater dag avond In „Zomsrzorg" een uitvoering met Introductie, waarvan echter niet zoo'n druk gebruik gemaakt werd als andere keeren. In EiJn openingswoord zeide de voorzitter dan pok, dat het hem speet dat de opkomst zoo slecht was. Verder herinnerde hy er aan, dat deze uitvoering gegeven werd in plaats van het houden Yan een boottocht, geiyk andere jaren. Op een der jongste vergaderingen was aan dit zomerfeest, in dit voorname lokaal, de voorkeur gegeven. Het bestond nu uit voordrachten van oen drietal musici,_de veel gelach verwekkende opvoering van het biy- opel „De weg naar het hart", de dramatische voordracht „Een nacht in 1870" (door een dame en een heer, ieder afzonderlijk, nl. mej. M. de Jong en den heer L. L. Fonteyn), en de komische voordracht De Bankbreuk", door den heer J. Eikerbout, Dezen waren reeds vroeger door een jury bekroond geworden en thans werden hun door den regisseur, den heer Ley en aar, met een hartoiyke toespraak en onder luide toejuichingen de prijzen uit gereikt. Uit de nu herhaalde voordrachten bleek ons dat de jury zéér welwillend te werk Is gogaan in haar oordeel. Do heer Pleizier ontving in de komische en dramatische afdee- llng twee premiön. H\j gaf eveneens enkele voordrachten ten beste. De uitvoering werd met een bal besloten. Het Nederlandsche Dames-Ooncert-orkest, dat gisteravond in „Zomerzorg" optrad, heeft veel succes ondervonden. Niettegenstaande het hoogst ongunstige weder zoodat er van een uitvoering in den tuin geen sprake kon wezen was de groote zaal geheel gevuld. Het was een aardig gezicht daar die zes in het wit met blauwe linten gekleede dames de violen, cello en contra-bas te zien hantee- ren, terwijl de directrice, mej. Marie Stips, zich een verdienstelijke bespeelster van de fluit betoonde. Een drietal hoeren zorgden voor het koper- en slagwerk, een achtste dame voor de piano. Z\J vormden te zamen een goed geheel, dat het programma op tot groote tevredenheid «tem mende wijze uitvoerde en dit met evenveel nommers aanvulde als het reeds telde, wegens de luide bijvalsbetuigingen, welke aan elk ten deel vielen. Enkele nommers werden ook met zang afgewisseld,, wat eveneens heel aardig klonk. In 't kort, het was een gezellige avond, die bleek zeer in den smaak van het publiek, waarvan ook een gedeelte onder de veranda zat, te vallen. We vernamen dat de dames-kapel wegens veelvuldig verlangen terugkomt; uit de adver tentie blijkt dat dit a. s. Vrijdag zal zjjn. Hot Rijks-Ethnographisch 'Museum al hier heeft van den heer B. Erkelen6, assis tent-resident der afdeeling Zuider-districton (Bonthain), gouvernement Celebes, ten ge schenke ontvangen een lijkkist, vervaardigd van zachte zandsteen en bestaande uit de vierkante kist, die van boven breeder dan van onder is, en het dakvormig over de kist vooruitstekend deksel beide met ronde bin nenruimte. Een uitvoerige beschrijving en con afbeel ding van dit voorwerp zal binnenkort met nog eenige andere mededeelingen omtrent steencn lijkkisten in hetInternationales Ar- chiv fur Etknographie" verschijnen. Bij Koninklijk besluit is aan den heer B. Erkelens toegekend de zilveren eorepenning, bedoeld bij de Koninklijke besluiten van 24 Mei 1897 no. 87 en van 22 Juni 1898 no. 43, als blijk van waardeering zijnor belangstel ling in 's Rijks wctenschappolijkc en kunst verzamelingen. By de gehouden aanbesteding van,het stukadoorswerk van in aanbouw zynde huizen op „Vreewyk", door den heer Botermans, was ingeschreven door de heeren 0. J. r. d. Drift voor 1300, 0. J. Blankwaardt ƒ1164, J. Bekooy en Zwanenburg 1150, A. Boekwyt /-1140 en G. F. Bartelsman 975, aan wlen het werk is gegund. Beroepen is tot predikant by de Ned.- Herv. Gem. te Zoeterwoude ds. P. S. Niemeyer, te De Vuursohe (Utrecht). Ds. R. W. de Jong, predikant der Geref. Kerk te Ter Neuzen, die Zondag 24 Aug. afscheid predikte, hoopt aanstaanden Zondag intrede te doen In zyn nieuwe gemeente te Noordwyk aan-Zee. Voor het examen handteekenen L. O. is geslaagd de heer G. L. Papo, van Noord- wijk. Met Ingang van 26 Augustus a. s. wordt het Ryk8telephoonkantoor te Hazerswoude op werkdagen opengesteld van 8.50 tot 11.60 uur voor-, alsmede van 4,50 tot 5.60 en 7.50 tot 8.60 uur namiddags. Op Zon- en feestdagen biyft het kantoor gesloten, H. M. de Koningin en Prins Hendrik met gevolg woonden Zondagochtend den dienst by in de Ned.-Herv. kerk te Apeldoorn, waarby ds. C. Hattink voorging. Tot het deelnemen aan do regimonts- oofeningen van de 2de divisie infanterie zyn de navolgende officieren van gezondheid van 28 Aug. a. s, tot 13 September d. a. v. aange wezen. Off. van gezondh. late kl. J. J. F. M. Noorenid. 2de kl. dr. E. S. J. M. A. Fraser, 0. J. B. Plchée, G. A. F. W. Losecaat van Nouhuy8,'"onderscheidenlijk by het lste, 2de, 3de en 4de bataljon van het 8ste regiment infanterie. De off, van gez. lste kl. J. Nord van het korps genietroepen te Utrecht is gedurende de oefeningen in den vesting-oorlog in de groep Nieuwer8luis der Nieuwe Holl. Waterlinie inge deeld by het 5de bat. 4de reg, inf. De heer A. van den Oever, predikant by de Oud Gereformeerde Gemeente te Amster dam, herdacht Vrydag, dat hy vóór een halve eeuw het predikambt aanvaardde. Yelen kwamen den jubilaris persooniyk golukwenschen: ouderlingen, kerkeraadsleden, leerlingen en oud-leerlingen. Ook de blyken van belangstelling in den vorm van kaartjes, telegrammen en bloemstukken uit Lelden, 's Gravenhage en Oosterland, plaatsen waar ds. Van den Oever vroeger stond, waren zeer talryk. In de kerk „Luctor et Emergo", in de Vyxelstraat, werd gisteren een dank- on biddag gehouden. De jubilaris trad zelf als prediker op. Aan het staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 21 tot 23 Aug. deel 5 candidaten voor de faculteiten der god geleerdheid, enz. Toegelaten zyn 8 candidaten: mej. A. E. H. Kan en de heeren F. van der Vliet en J. J. C. Fischer. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 8 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zyn 5 candidaten: de heeren J. Boldingh Jz., H. B. van der Heyde, J. J. P. Valeton, W. Schut en J. Wulte. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. Na voortzetting van het examen is van de vorige groep alsnog geslaagd de heer J. W. Mols (diploma A). Naar men verleemt bestaat by H. M. de Koningin en ook by Z. K. H. den Prins der Nederlanden het voornemen, tegenwoordig te zyn by een of meer van de tusschen 4 en 13 September a. s. te houden veldmanoeuvres. De Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk noodigt de predikanten uit, by de voorbede voor Z. K. H7 den Prins, in de openbare gods dienstoefeningen, niet te gewagen van den Prins-Gemaal", maar van^ den „Prins der Nederlanden", zooals de juiste titel van Z. K. H. is, of by verkorting van „den Prins". Wegens langdurige afwezigheid van den heer John E. Grevers ls benoemd tot plaats vervangend hoofd der Stedeiyke Tandheelkun dige Polikliniek te Amsterdam do heer L. H. Feenders, tandarts aldaar. De luitenant ter zee der lste kl. J. J. Rambonnet, gedetacheerd in de directie der marine te Amsterdam, wordt met 26 dezer op non-activiteit gesteld. Hr. Ms. pantserschip „Koningin Regen tes", onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. 0. van Woerden, is 22 dezer te Ponta Delgada en Hr. Ms. pantserdekschip „Holland", onder bevel van den kapt. ter zee J. Wentholt, is 23 dezer te Kopenhagen aan gekomen. De Amste rdamsohe Bosbu u ndorsbond als onderdeel van het „Landelijk Comité voor algemeen kiesrecht" had tegen gistermid dag in het Paleis voor Volksvlijt een mee ting voor algemeen kiesrecht belegd. Een groot deel van hen, die deze meeting wilden bijwonen, had gehoor gegeven aan den oproep van de afdeeling Amsterdam der S.-D. A.-P. om zich te half twaalf op den Dam te verzamelen en gezamenlijk op te trekken naar het Paleis voor Volksvlijt. Te twaalf uren verlieten de meefcinggangers in gTOoto groopon don Dam, waar zij zich veelkleurige papieren met „Leve het alge meen kiesrecht" op hoed en jas haddon ge speld, en begaven zich naar de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt, wijl de voort durend ncerstroomendc regen een samen komst in don tuin onmogelijk maak Toon do groote zaal voor driekwart ge deelte was gevuld opende Wollring, voorzit ter van den A. B. B., die de meeting leidde, de samenkomst met een woord van welkom en een aankondiging, dat doze niet door mu ziek en zang zou worden opgeluisterd, aangezien do korpsen, die hun medewerking hadden toegezegd, olders moeeten optreden. Als sprekers werden aangekondigd de hee ren G. W. Sannes, W. P. G. Helsdingen, W, H. Vliegen en Th. Ketelaar. Van do gelegenheid tot debat maakten enkele personen gebruik, o.a. een marine matroos, die voor militairen algemeen kies recht het eenige middel noemdo om voor hen do toestanden te verbeteren, aangezien liet wapen der vakorganisatie hun niet helpen kan. Vorder spraken eenige vrije-socialisten en anarchisten. De heeren Sannes en Vliegon beantwoord- don aan hot slot der eindelijk wat vorloo- pendo on rumoerig wordende meeting do bo- batore, waarna de vergadering gesloten werd. Bij het uitgaan werd geoollooteord ten be hoeve der koristen van do Nederlandsche Opera en van eenigo werklieden der was kaarsenfabriek, die ontslagen waren omdat zij bestuursleden van of ij veraars voor de organisatie onder hun vakgenooten waren. Men meldt uit Amsterdam dat naar ver luidt, reeds eenige ontslagen koristen zich bij de directie dor Ned. Opera hebben aan gemeld. De hoogleeraar-directeur der Rijks-Aca- doroie van Beeldende Kunsten to Amster dam brengt ter kennis van hen, die voor don oursuB 1902/1903 tot de lossen wensohen to worden toegelaten, dat zij daarvan schrifte lijk aan hom moeten kennis geven vóór don 15den September. Zie verder „Staatscou rant" No. 198. Op 1 dezer overleed Ln het klooster dor Eer\V. zusters F rancisoancssen te Paramari bo do Eerw. Zuster M. Adjuta, in do wo- reld Dorothea AJkomade. De overledene is don Oden Sept. 1842 te Waaseoiaar geboren. Op ruim twintig jarigen leeftijd omhelsdo zij den religouzen staat, en deed den 8ston December 180Ö te Roosen daal hare professie. Het volgende jaar kwam zij op 24 November te Paramaribo aan, waar zij 36 jaren lang zich wijdde aan de nederige en stille werkzaamheden harer roeping. (Maasb.) Heden zal van uit Naarden van het 7de- reg. Inf. naar Gouda vertrekken een detache ment sterk 198 soldaten mot kader, ten einde met het 4de reg, inf. oefening te houden, in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Een telegram, dat mr. E. N. Rahusen, voorzitter van de Nederl. groep van de Interpar lementaire Conferentie, ontviDg van Vryheer R. van Picquet, voorzitter der Oostenrykscho groep en tevens voorzitter der Conferentie, die op 10 September e. k. te Weenen zou ge opend worden, luidt als volgt „Zeshonderd vyitig leden van de Unie hebben zich aangemeld voor do Conferentie te Weenen. De voorbereiding, noodig voor de ontvangst van het dubbel aantal leden dat wy verwacht hadden, noodzaakt ons de Conferee tie „drie weken uit te stellen". Eerstdaag, zenden wy de nieuwe data. (get.) picquet. De minister van bimienlandscho zaken heeft bepaald, dat te rekenen van 1 September 1902 o. a. bevoegd zullen zyn in de 2de arbeidsinspectie; de inspecteur van den arbeid E. H. Ekker; de adjunr' inspecteur van den arbeid J. J. Klompo; opzichter van den arbeid B. Quispol; aar welke ambtenaren als Btandplaats wordt aange wezen de gemeente Rotterdam; in de 3de arbeidsinspectie de inspecteut van den arbeid dr. H. F. Kuyperde adjunot- inspecteur van den arbeid A, H, Straatman, aan welke ambtenaren als standplaats wordt aangewezen de gemeente 's Gravenhage; ln de 4de arbeidsinspectie: de inspecteur van den arbeid J. H. L. van Deinse; de adjunct inspecteur van den arbeid W. H. M. deFromery de adjunct-Inspectrice van den arbeid E. J. Tilanus, ochtgonoote van R. K, H. Kuypor; aan welke ambtenaren als standplaats wordt aangewezen de gemeente Amsterdam. Naar wy vernemen, zal de minister president, dr. A. Kuyper, Zaterdag 30 dezer van zyn buitenlandsche reis in de residentie terugkeeren. (0. H. Ct.) Door het bestuur der „Vereeniging tot christeiyke verzorging van krankzinnigen en zenuwiydors" ie besloten, het gesticht „Donnon- oord" by Zuidlaren met twee paviljoens uit te breiden. De aanbesteding hiervan aal reeds ln hot bogin van September plaats hobben. De stichting zal daarmede voltooid zyn. Do Koningin-Mooder maakte met haar zuster, de hertogin van Albany, een rytoer door Baarn, waarby prinses Alice het vlor- span mende. Het valt iedereen op, hoe sprekond de prinses op koningin Wilhelmina geiykt. Te Hoorn arriveerde op 28 Aug. de heer G. Dalmoyer, die in den Zuldafrlkaanschen oorlog als krygsgevangene 3 f/a jaar op St.-Hel9na heeft doorgebraoht. Hot stoomschip „Kronprinz" (uitreis) vertrok 21 Aug. van Lissabon; de „Noordam" arriveerde 23 Aug. van Rotterdam te Nieuw- York; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Augustus Gibral tar; do „Herzog" (thuisreis) vertrok 23 Aug. van Las Palmas; de „Ixion," van Amsterdam vla Liverpool naar Java, is 23 Aug. Dover gepasseerddo „Koning Willem I," van Am sterdam naar Batavia, passeerde 23 Aug. Perlm; do „Koning Willem II" arriveerde 24 Aug. van Amsterdam te Batavia; do „Koningin- Regentes," van Batavia naar Amsterdam, kwam 24 Aug. te IJmulden binnende „Prins Willem I," van Paramaribo naar Amsterdam kwam 25 Aug. te IJmulden binnende „A: 8toldyk" arriveerde 24 Aug, van Newport News te Amsterdam. Alfen. By het j.i. gehouden oxamen voor surnumerair by de posteryen en tolegraphie waarvoor 147 adsplranton waren, slaagdfc met No. 8 onze plaatsgenoot de heer L. van Hellemond, die zyn opleiding genoten hoeft op de openbare school voor m. u. 1. o. alhier, hoofd do heer S. van Bachum de Boer. Haserswoudo. In deze gemeente hebben zich weer gevallen van vlekziekte onder dej varkens voorgedaan. Zaterdag is een aan die 1 ziekte gestorven varken verbrand. Opmerkoiyk ls het, dat de aangetaste varkens, dio tegen de ziekte waren ingeënt, heratellen. Een landbouwer, die Zondagmorgen om halfvyf in zyn land kwam, om te melko^ id „Moeder zou niet tevreden, zijn, mijn broe der, als je haar niet kwam omhelzen. Jij bent haar Benjamin, daar gaat niets van af, on ze houdt zich meor met jou bezig dan met ons allen bij elkaar." „Je bent wel jaloerseh, Jozef." „Neen, broeder." En de twee broers omhelsden elkaar an dermaal en gihgen vervolgens naast elkan der zitten. Er werd nog een andere pint bier besteld on er werd gebabbeld. Aanvankelijk sprak men over het dorp, over de oude moedor, over de broers, over de kleine familie-aangelegenheden, over de .vrienden, over do buurlui; ten slotte kwam liet op do politieke gebeurtenissen neer. 'Bertrand vernam met leedwezen, dat Jozef er zich op beroemde een der beste patriot ten te zijn van het arrondissement dor goede stad Dijon. Ofschoon al degenen, die eerst den reizi ger, daarop de twee broers hadden omringd, Sich ee-nigszins teruggetrokken hadden, "durfde Bertrand niet al zijn verbazing en zijn ontevredenheid aan Josef betoonen, dat 'deze was afgeweken van. de beginselen, welke hun waardige vader hun van hun kindsheid baf had ingeprent: de vreeze Gods en den 'eerbied voor den koning. De patriot was minder voorzichtig. „We zullen elkaar er niet minder om lief- Ijhebben, omdat we niet meer dezelfde mee- [jning doelen," sprak hij, „want ik veronder stel, dat je een echte koningsgezinde bont, jijdaarenboven, je moet het wel wezen, om dat je in dienst bent van de aristocraten, bij vrienden van den ex-koning. Ben jo nog altijd bij dezelfde luit" „Ja," antwoorddo Bertrand, eenigszins geraakt. „Hoe heet je markies ook weert" „Roné de Malmont." „O ja, dat is zoo." „Een markiesherhaalden op gedempten toon de patriotten van Dijon, tot wie dat woord was doordrongen. „Dus hij is in dienst bij een markies, bij een vriend van den dwingeland! We zeiden het wol, dat hij een galgentronie had. De aanhangers van Louis Capet trekken thans een lang gezicht, maar zij denken er niet aan, dat wo hun daartoe nog wel meer reden zullen geven. Ze zijn nog niet aan het einde van hun 'ellenden." „Dus, het blijft afgedaan, dat je in Dijon bent gekomen zonder moeder ééns op te zoeken t" hernam Jozef na een lang stil zwijgen. „Mijn broeder, bij mijn terugkeer zal ik Dijon weder aandoen, en mij in ons dorp ophouden; maar nu is het onmogelijk. Plioht voor allee, en de plicht roept mij te...." Het echoot Bertrand op dit oogenblik te binnen, dat-hij zich in een herberg bevond. Verschrikt zag hij rondom zich, doch stelde zich weldra gerust, toen hij de gewone be zoekers van „De gouden Ster" zag babbe len over geheel onverschillige zaken en zij op hem in het minst geen acht schenen te slaan. „De plicht roept je te...?" hernam Jozef. „Te Grenoble," voltooide Bertrand op ge- dempten toon. „Maar, mijn brooder" (hij fluisterde thans angstig), „wellicht ia hot niet goed, dat men juist weet, waarheen ik mijn schreden richt. Al dio lieden schijnen mij met een kwaad oog aan to zien. In de omstandigheden... Zoo jij republikein bent on ik koningsgezinde zijn wij er daarom niet minder broeders omvergoot dat niet, Jozef." „Na mij van afgunst beebicht te hebben, zal je me nog in staat gaan achten voor verraad?" riep Jozef op een van spijt en van toorn vervulden toon luide uit; „Ber trand, dat verwacht ik niet van je." ,,Ik kan je verzekeren, Jozef, dat een zoo hatelijke gedachte nooit in mijn binnen ste is opgekomenik heb eon onvoorzichtig heid, een onbescheidenheid van je kant kun nen vreezen, maar vorraad nimmer. Tot ziens," vervolgde hij, terwijl hij de hand aan rijn broeder reikte, „en laten wij als goede vrienden scheiden. Het zal overigens niet lang duren, dat we elkaar terugzien, als alles naar mijn wenschen gaat. Over een veertien dagen of wellicht binnen dien tijd zal ïk te Dijon terugkomen, en zullen wij te zamen een aangenamea tijd bij moeder doorbrengen." Jozef drukte de hand zijns broeders, doch in zichzelf herhaalde hij niettemin: „Hij donkt, dat ik een verrader ben en jaloerseh." Jaloerseh, dat was Jozef in werkelijkheid van zijn kindsheid af; het was een afschu welijke hartstocht, in zijn ziel ontstaan, reeds toen hij -in hetzelfde bed sliep met zijn broeder of met hem, als tweeling, op zijns vaders schoot paardje reed. Zijn kleine handjes zochten toen reeds Bertrands hoofd je, om hem te slaan. Op den toorn volgde een soort van leed, dat zich verried door een sombere droefheid, eon zwaarmoedigheid, een zwijgen, welke de wanhoop uitmaakten van do arme Madelline. „Hij zal er van doodgaan, manvoegde zij haar braven Nicolaas herhaaldelijk toe. Maar Jozef was geenszins gestorven, en toch was zijn doodelijke afgunst met hem aangegroeid. Toen hij den leeftijd had be reikt, waarop men de neigingen zijns har ten, do gevoelens, welke het hart vervullen, leert begrijpen, had hij al het hatelijke van dio neigingen, van die gevoelens begrepen. De afgunst was hem onder haar ware ge daante verscheneneen booze geest, die overal vijandschap en tweespalt zaait. En toen Jozef Duval voor het eerst liet kwade van dien hartstocht inzag, had hij zwakke pogingen aangewend om zich te be teren; hij was door berouw getroffen on ge voelde in ziel? do edele begeerte opwellen, om tot betere gevoelens terug te keeren jegens een broeder, dio hem liefhad en dio hem niet de minste aanleiding gaf tot haat of toom. Jozef vond den dwang, dien hij zich moest opleggen, om over zichzelf te zegevieren, veel te lastig, de pogingen, die hij moest aanwenden veel te moeilijk, en na twee dagen strijd, ontsloot hij zijn hart wc&er voor zijn vijandschap en zijn nijd. Niettemin was hij verstandig genoeg voor een ieder die vijandschap en dien nijd to verbergen. Hij liefkoosde den broeder doch deed hem in hot geheim al het kwaad aan, wat hij in zijn macht bad. Nicolaas heohtte geloof aan die gelukkige verandering van de gevoelens zijns zoons; Bertrand wilde er geloof aan hechten en yerjoeg met afschrik uit zijn geest den twij fel, welke hem elk oogenblik bestormde; alleen de arme Madeleine, de moeder, ver giste zich geenszins in do ware neigingen van Jozef; daarom oordeelde zij het voor zichtig dc twee broeders te scheiden, toon de vader de oogen gesloten had. Jozef on Bertrand waren tweelingen, en toch kon Jozef, in zijn voordeel, zich be roepen op een zeker recht van eerstgeboorte de moedor hield hom dus bij rich, om het hoofd van do familie, de vertegenwoordiger van Nicolaas Duval, de erfgenaam van l»t ouderlijke liuis, do beschermer der andoro broeders te zijn. Wat Bertrand betreft, hij werd voor een tijd weggezonden, alhoewel i.iet door do goede vrouw opgeofferd, want rij bezat wol- licht in stilte een kleine voorkeur voor hem ter wille van zijn goed hart. Zoo trad hij in betrekking bij den markies de Malinont, dio toen een fraai kasteel bewoonde, aan gene zijde van de stad. Bertrand was nauwe lijks achttien jaren oud, en toch won hij door zijn goed gedrag, zijn ijver en zijn toewijding zoozeer het vertrouwen zijner meerderen dat Roné hem verhief tot zijn kamerdienaar on zich óp hora verliet in allo zaken, welke ijver, nauwgezetheid van geweten, voorzichtigheid en bescheidenheid vorderden. Het is overbodig te zeggen, dat de voor- deolige positie, welke de brave jongeman zich bij don markies do Malmont had weten' te verwerven, de afgunst en don nijd van' Jozef nog meer had aangewakkerd. Alles ia lijdeD voor het hart van den wangunstige. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1