Officieele Kennisgeving. .Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Dit Frankrijks Geschiedenis. liagcvoor het tweede gedeelte de heeren H. G. van Ommeren, te Arnhem; N. Hoef- lake, te 's-GravenhagcG. A. Boogaart, to Oosterhout, en mr. G. J. J. de Mooy, te Lek- kerkerk. Het mondelinge examen is afgcloopcn. Het schriftelijke wordt afgenomen op 28 en 29 dezer. In het „Hotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage zyn aangekomen de hoer Ella, commandant der Italiaansche marine, en de heer Hemelrijk, Nederlandsch conoul ln een der eteden van Japan. In het .Hotel des Indoe" aldaar is aange komen Prins E. Von Lynar, militair-attaché by de Duiteche ambassade te Londen, bene vens Prinses de Montglyon, uit Parys. In aansluiting op het elders In dit nummer vermelde, deolt men ons uit Scheve- ringen mode, dat do door president Steyn gevatte koude gelukkig van geen ornstigen aard is en een gewoon verloop heeft. Ter gelegenheid van zijn vertrek naar Suriname wordt den heer C. Lely, den nieuw benoemden gouverneur, op 3 September a. s. een afscheidsmaaltyd aangeboden op hetKur- haua te Scheveningen door een aantal inge nieurs. Ingenieurs on technologen, te Delft gepro moveerd, kunnen aan dezen maaltyd deelnomen, mits zy vóór 28 Augustus hun naamkaartje zenden aan den hoor M. Symons, 107 Kruis kade, te Rotterdam. Hedenochtend zyn met verschillende Staatespoortreinen, aan een waarvan de staf- muziek der huzaren den vertrekkenJen troep uitgeleide deed, de troepen van het garnizoen to 's-Gravenhage, die aan de manoeuvres in Gel derland on Noordbrabant doelnomen, daarheen vertrokken. Naar verluidt, zal de minister van finan ciën binnenkort aan de Kamer mededcclon, ^Jat zijn voorstellen tot herziening van het iariof van invoerrechten stellig nog niet te wachten zijn in 1903 en misschien in 1904 sullen worden ingediend. (N. v. d. D). Donderdag had to Alkmaar, onder voor zitterschap van mr. J. N, J. E. Thijssen, de vergadering plaats van het comité en het uitvoerend comité voor het houden vn een provincialen Noord-Hollandschcn Katholie kendag. Bepaald werd dat bedoelde Katho liekendag zal plaats hebben te Alkmaar, als het uit allo streken der provincie gemakke lijkst te bereiken centrale punt, op Donder dag 16 Ootobc-r a. s. in het lokaal der Har monie". Als inleiders van stellingen, hot katholie ke vereenigingsleven betreffende, zullen op treden vóór de pauze het lid der Tweede Kamer, de heer Passtoors, na de pauze de "EeorEorw. heer L. J. I. Hagoraats, rector van het R.-K. Weeshuis tc 's-Gravenhage Op do debatten zal een slotrede volgen, dooh in elk geval zal de vergadering in één dag afloopen en zal deze eerste provinciale Ko- tiholi eken dag in de provincie Noord-Hol land, welke ten decle nog als •'•en proefne ming te beschouwen is, bij het zeer beperkte programma, ook overigons een eenvoudig karakter dragen. Op uitnoodiging van het uitvoerend co mité heeft mgr. A, J. Gallier, vicaris-gene raal van het bisdom Haarlem, zich bereid verklaard, hot corc-voorz:tterschap op zich te nemen. Hot uitvoerend comité wordt gevormd door de heeren: mr. J. N J. E. Thijssen, be Haar lem, voorzitter; G. T. M. van den Bosch (Alkmaar) ondervoorzitter; M. L. van Ge- mort (Haarlem) secretaris; P. Bos (Hoorn) penningmeester; mr. E. P. F. A. van don Bogaert (Amsterdam); J. M. Goes (Castri- cum); B. L&mmers, J. W. Smit, rector G. H. F. Stoffels prN, en P. J- T. Vermeu len. CDe Tijd). Naar „Hot Volk" verneemt, zal do heer Ger ritsen te Amsterdam zich op rois naar het bui tenland begeven en zoo lang wegbiyven, tot een opvolger in de wothoudersvacature is benoemd, aldus de mogolykheid ontgaande om pressio op hem uit te oefenen om een herbenoeming te aanvarden. Naar de „N. R. C." verneemt, zou aan de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij „De Zyi" te Loiderdorp, uitgeschreven tegen den 2don September, worden voorgesteld tot liquidatie te besluiten By de gisteren te Hof-van-Delft gohouden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature L. Hofsteode) werden uitgebracht 100 stemmen. Hiervan verkreeg de heer A. P. van Paassen (kath.) 45, en do heer C. van der Vlugt (a.-r.) 52 stemmen; 3 biljetten waren van onwaarde. Gekozen is dus de heer 0. van der Vlugt. De heeren Hesselink van Suchtelen c. s. hebben aan een aantal personen een schryvon gericht, waarin zy dezen opwekken toe te treden tot een commissie tot oprichting van een anti-suikeraccyns-bond, die ten doel zal hebben een sterke verlaging, zoo mogeiyk go- heele afschaffing, van den 6uikeraccyns. In het geschil tusschen Amerika en Mexico over kerkeiyke goederen, voor het Arbitragehof gebracht, zullen arbiters zyn mr. T. M. C. Asser en jbr. mr. A. F. do Savornin Lobman, terwyi de nieuwe gezant van Mexico te onzent, Emilio Pardo, dat Ryk zal vertegenwoordigen, en als raadsman van Mexico de heer Beernaert, Belgisch Minister van Staat, zal optreden. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben B. en Ws. der verschillende gemeenten verzocht, in verband met de in-werking-treding, vermoedeiyk op 1 Ooiober, van de wot op do spoorwogen met beperkto snelheid, tydig aan don Raad do noodige voorstellen te doen tot vervanging der bestaande bepalingen in de verordeningen. In de a. s. Najaarsvergadering zyn Gedep. Staten voornemens voorateUen te doen tot wyziging der Provinciale verordening op-het leggen en gebruiken van spoorstavon in do openbare wegen. De Chr. school to Hoevelaken Is opge heven en togen I Januari ontslag verleend aan het hoofd den heer L. van Zuylen on het ovorigo personeel, bestaande uit twee onder- wyzere88en en een onderwyzer. De openbare 6chool is in die gemeente de laatste jaren sterk vooruitgegaan. Op het zestal voor prodikant by de Doops gezinde Gein. to Westzaan komt voor ds. R. J. de Stoppelaar, pred. te Oost- en West- Graftdyk. Het stoomschip „Bali," van Java naar Amerika, vertrok 22 Aug. van Perim; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amster dam, vortrok 22 Aug. van Perim; de „Staten dam," van Rotterdam naar Nieuw York, is 22 Aug. Stilly gepasseerd; do „Amstoldyk," van Newport-News naar Amsterdam, ls 22 Aug. Lizard gepasseerd; de „Biirgermoisler" (uit reis) arriveerde 21 Augustus te Durban; de Harburg," van Java en Bassein naar Amster dam, passeerde 22 Aug. Perim; de „Malang," van Rotterdam naar Batavia, is 22 Augustus Ouessant gepasseerd. De minister van justitie verleend a. s. Woonsdag geen audiëntie. Alkomado. To Kaag stelt men zich voor, feest te vieren op 26 dezer, ter eere van den a. s. jaardag onzer geliefde Koningin, zooals daar nog nooit is feest gevierd. Na de openingsrede door den heer De Breuk, en ingeleid en begeleid met muziek, wordt een grootc gekostumeerde optocht gehouden, voorstellende de kleederdrachten uit de 14de, 15de en 16de eeuw. Voorts heeft een ringrij- denj plaats (gepaard) en hebben tal van volksvermakelijkheden plants. Het zal niet ontbreken aan de noodige gebak-, koek-, ver- verschings- en poffertjeskramen, zelfs een draaimolen zal worden geëngageerd, om ook aan de kinderfeesten luister bij te zetten. Een flink vuurwerk zal het feest besluiten, het programma belooft veel, dank zij den ruimen bijdragen van alle Kagcnaars. Ilazorswoudo. In de laatste weken ls het oen paar maal voorgokomen, dat ln-de Ned.- Herv. kork de godsdienstoefening moest wor den bekort wegens de invallende duisternis. Had men dan geen lampen? Welzeker; maar beoron kerkvoogden zyn bozig met plannon tot betere verlichting en nu wordt er waar- schyniyk gevreesd, dat als de oude lampen eenmaal weer hangen, die hoeren wel eens konden zeggen: „Ze z(jn toch nog zoo kwaad niet" of „We kunnen het er best nog een jaartje mee doen". Intusschen meenen wy op goeden grond te kunnen modedeelen, dat gisteravond de kogel door dó kork is gegaan maar dit neemt niot weg, dat we a. s. Zondag nog in den donker zouden zitten, als de pre dikant de avondbeurt niet op zes uren had gesteld in plaats van halfzeven. De heer J. L., die zyn „koetjes" sinds lang „op 't drogo" heeft gebracht, maakt evenwel steeds oen nuttig gobruik van den tyd, overtuigd zynde, dat die „kort" is. Een schouwtje hooi varende van zyn land naar zyn hoeve, had hy heden hot ongeluk wat te veol van tUn eigen lichaamsgewicht bulten boord te brengon, zoodat bij liet evenwicht verloor en in het water raakte. Gelukkig was zyn knecht B. v. d. K. onmiddellijk gereed, om zyn meester to hel;en. Hy greep hem by do hand en redde hem uit die netelige positie. Uit goede bron vernemen wy, dat ds. J. L. Schouten, predikant by de Geroiormeerde Kerk alhier, zyn lezingen over de Openbaringon van Johannes in de „nieuwe consistorie" de volgende week zal voortzetten en dat hy alsdan meer in het byzonder zal handelen over den Gog en den Magog, den Antichrist en het duizendjarige ryk, mot een Gricksch woord Chiliasme genoemd, welke zaken msn in het kort vindt opgeteokend in het 20ste hoofdstuk dor Openbaringen. Jlillegoni. Weldra zal een bordje, aan de wagens dor Noord-Zuid-Hollandsche, den volke verkondigen dat het deze week kormis is te Hillegom. Dat is be paald een evenement voor deze streek; want zijn dierbare kermis gaat den ecchten Hille- gommer zeer ter harte. En nu, o wonder in dezon Noordschen zomer, gaat het weer ook nog meewerken, zoodat de verwachting het kookpunt bereikt heeft. Gedurende de laatste jaren ging overigens de Hillogomsche kermis den cirkelgang dor inenscliheid en was er niets nieuws onder de Augustuszon. Aan den heer Gerritsen, eigenaar van het Bonds-café aan de Remise, met daar aan verbonden spiksplinter nieuwe zaal, komt de eer toe met den cirkelgang te heb ben gebroken en iets nieuws te hebben be dacht. Men zie de door hem in dit blad ge plaatste annonce en horinne.-e zich dat het daar genoemde gezelschap to Leiden zijn sporen reeds verdiend heeft, door zijn op treden in ,,Franziskanerbrau." Do vreemdeling, die in de aanstaande mooie nazomeravonden eens ,.uit" wil, zal er ongetwijfeld zijn gading vinden. Katwyk. In de afgeloopen weck zijn al hier 4 bommen aangekomen, terwijl boven dien nog 6 in Vlaardingen of IJmuiden bin nenliepen. De haring, welke hier in afslag kwam, bracht op: volle pekelharing f 12.25 tot 13, maatjesharing 11.15 tot f 11.35, ijle 10.40, stcurharing f 14.25 tot 15.65 per kantje. In verband met het feit, dat nogal haring werd aangevoerd, liepen db prijzen weinig terug. Door eenige booten werden kleine par tijtjes visch aangevoerd, waarvan vooral voor tong hooge prijzen werden bedongen. Loimuiden. Ons dorp zal feestvieren tor eere van H. M. de Koningin op 11 September a. 8. Een rogoiings-commissie is dezer dagen samengesteld. In welke mate dit zal kunnen geschieden, zal nog veel afhangen van de in te komen bydragen, "waarvoor een inzameling zal worden gehouden. Lisse. Alhier is oen Harddravery-Vereeni- ging opgericht, welke zich ton doel stelt jaar- lyks éón harddravery te houden. Do Yereenlging heeft de beschikking over een mooi grasveld, grenzende aan do kom der gemoente, en is van plan, reeds begin October een harddravery met'" paard en sulkoyte doen houden. Noordwyk. Ook alhier heeft zich onder presidium van den burgemeester een commis sie gevormd acht uit Noordwyk-aan Zee en vyf uit Noordwyk-Binnen die, naast do gisteron vermelde, welke een lyst onder de badgasten laat circuleeren, gelden tracht ln te zamelen voor de weduwe van den zoo jammeriyk verongelukten Ylnk, van wiens ïyk nog geen spoor ontdekt is. Verder kan nog vormold worden, dat de naam van den kloeken zwemmer, die don heer Cosstand nog levend uit zee opvisohte, doch hom slechts als ïyk in de reddingboot kon brengen, onbe kend ls gebleven. Terstond na het aan land komen was hy onder de menigte verdwenen. Onder de geneesheeren, die de eerste hulp verioenen wilden, moeten we vooral noemen dr. Berking, uit Rotterdam, die gekleed de reddingboot te gemoet zwom, doch niets meer tot redding van den drenkeling kon bybrengen. Noordwjjkerhout. 't Broeit er in 't fanfare korps, onze „Echo der Duinen." Men kon geen vredo hebben met het genomen besluit, die tweede openbare uitvoering niet te geven. In anderen vorm zullon donateurs, kunst lievende leden en Verdere teleurgestelden, waarschynlyk schadeloos worden gestold. En wanneer deze onzen burgemeester navolgen in het geven van oen biyk van genegenheid, als Z.Ed. nog dezer dagon deed, dan zal de kwaal waaraan onze „Echo" als zoo menig jeugdige corporatie ïydt, spoedig zyn genezen. Dat de penningmeester dus goed op de dubbeltjes past, moet leder en met bet minst een werkend lid, hem dank weten. Summa summarum zou de kroniek der laatste dagen van ons fanfarekorps kunnen worden samen gevat in het volgend „kort begrip." Kwestie over contributie. Lid gerooieerd. Lid boos. Wil instrument niet afgeven. Bloed kruipt, waar 't niet gaan kan. Broer ook boos. Broer zegt lidmaatschap op. Twee leden minder. Penningmeester vreeseiyk zwaar moedig. Zwaarmoedigheid krygt bedenkelyke afmetingen. Nood op liet hoogst. Redding naby. Burgemeester doet een zak-beweging. Penningmeester beduidend minder bedenkeiyk. Nevel iets opgetrokken. Horizon wordt holderder. Slechts enkele wolkjes nog. Wie vaagt ook deze weg? 11 Dan alles omge keerd 1 En straks als 't kermis is I Ringrydery mot paard en tilbury in 't verschietGroote en algemeene feestvreugde. Heeriyk vooruitzicht I Uudshooru. Door J. van 't Wout, alhier, is aan het gemeentebestuur vergunning ge vraagd tot het oprichten van een slachtplaats op hot kad. perceel Sectie B No. 1126. Bezwaren hiertegen kunnen worden inge bracht ter secretarie op Yrydag 5 Sept. a. s. Oudeweteiing. Hot ouderweteche en bouwvallige, bij visschers en reizigers, schilders, enz. alom wolbekende, oafé „Bec- repoot" is thans vervangen door een inrich ting als* logement en koffiehuis, aan alle maar testellen eischen beantwoordende. Het gebouw mot ruime veranda is thans een sie raad van dit dorp, en strekt tot eer van den ontwerper, den architect Kreling en de bouwlieden Boot te Loimuiden en Strook- man te Woubrugge. Sassonheim. De burgemeester heeft een raadsvergadering uitgeschreven tegen Dinsdag 26 Augustus a. s., des avonds te halfacht. De agenda luidt: lo. Ingekomen stukken. 2o. Opmaken voordracht zetters. 3o. Vast stelling gemeente rekeniDg over 1901. Voorhout. Gisteravond word in hot klein seminarie- Hageveld de retraite geopend voor R.-K. byz. onderwyzers in het bisdom Haar lem. Ruim 100 zullen er aan deelnemen. De geesteiyke afzondering wordt goleiJ door de eerw. pateis Backers en Peters. C. S. S. R. VVaddingsveen. Van 5 tot 17 Sept. zal de Brugweg (het gedeelte aan de Waddings- veensche Brug tot den Winterdijk) niet kun nen worden bereden. Voor voetgangers is het verkeer niet belommerd. De tweede Chr. school aan de Kleikade alhier zal, naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, den lsten November a. s. worden geopend. Zij biedt een plaatsruimte aan voor 96 leerlingen. In do volgende maand heeft ds. Lutten- berg, weleer predikant in de Ned.-Herv. Kerk alhier, als spreker in 't gebouw van den Protestantenbond op te treden. Zogwaard-Zoetormeor. Mot het oog op hot doen van herstellingen zal het Ellcboog- soho Verlaat aan de Leidschc Wallen wate ring van Maandag 25 tot en met Zaterdag 30 Aug. a. s. voor do scheepvaart zijn afge sloten. Op de paardenmarkt is de aanvoer nog nooit zoo groot geweest als dit jaar. 400 paarden en ongeveer 100 veulens stonden aan de lijn. Men zag weinig vreemde koop lui. Do handel was dan ook traag en de prij zen waren niet hoog. Er waren echter beste paarden aangevoerd. Door de vergadering van stemgerech tigde ingelanden van den Driemanspolder onder Zoete rmeer en Stomp wijk is met 560 stemmen besloten don afgebranden onder molen weder op be bouwen. Slechts 56 stem men waren voor het doen vervallen van de molens en voor vorgrooting van de machine. De polder zal dus een dubbele bemaling, wind en stoom, behouden. De heer J. Ph. Chardon. alhier, heeft aaq de universiteit te Utrecht met gunstig gevolg het Staats-examen theologie afgelegd. Zoeterwoude. Do tor aarde-bestelling van het stoffeiyk overschot van den heer C. Lager- berg, in leven wethouder dezer gemoente, zal plaats hebben op a.s. Maandag. De gemoente-secretarie zal uit dien hoofde op dien dag voor het publiek gesloten zyn. Door den Burgemeester dezer gemeento ls toestemming verleend aan A. Dykman en aan D. Tysson om hun varkens te doen Inenten tegen vlekziekte volgens methode dr. Lorentz. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien art. 8, late alinea, der Hinderwet- Brengen ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan H. F. VAN NOORT en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een Koek- en Banketbakkerij in het perceel Doezaatraat No. 19, kad. bekend Sectie E No. 64. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, H. C. JUTA, Wêtli., loco-Burg. 23 Aug. 1902. VAN HEYST, Secretaris. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge meene kennis, dat aan aeu Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 7 van den dienst 1902/3, executoir verklaard den 22sten Aug. j.i., en herinnert voorts de belang hebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den b\j de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 23 Aug. 1902, H. C. JUTA, Weth., loco-Burg. Uit de „Staatscourant." Kon. Besluiten. Op verzoek op non activiteit gesteld kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, commandant van het 6de reg. inf. Benoemd by de Infanterie by het eerste regiment tot luitenant-kolonel, de majoor D. L. Hoogkamer van het korps; by het tweedo tot kapitein do lsto luit. G. J. Tyken, com mandant van de 8de compagnie hospitaal soldaten; tot lsten luit. de 2de luit. P. H. J. van der Heem van het korps; by het derde tot majoor de kapitein J. A. Sikkens van het zesde; by het 6de tot kolonel-com mandant van het korps de luit.-kolonel G. J. W. Koolemans Beynen van den generalen staf. Overgeplaatst in zyn rang by den goneralen staf de luit.-kolonel J. Bruce van het zesde regiment. Bepaald, dat de luitenant ter zee der 2de kl. F. H. Staverman, met ingang van 1 Maart 1899 tot dien rang bevorderd, in de raDgjyst van het korps zeeofficieren plaats neemt tus schen do luitenants ter zee der 2de klasse J. C. F. Hooykaa8 en O. van Slooten, met ingaDg van 2 Augustus 1898 tot dien rang bevorderd. Aan den gewezen eersten luitenant der infan terie W. J. van der Stuyt, gerekend van 16 April 1902, by vernieuwing een tydeiyk pen sioen, voor den tyd van vyf jareD, verleend, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 450 'sjaars. POLITIE. Gevonden voorwerpen. Een scheermes. Een halsband. Een potloodje. Een sleutel. Een knoopen- baak. Een nikkelen horlogeketting. Een zwart schoentje. Een kinderzak (inh. een bal, zakdoek en fleschje). Twee sleuteltjes. Een geel koperen fietspomp. Een rozen krans. Een bosje sleutels. Een quitantie (v. d. Berg). Een teekenlap. Een bont kinderschort. Een lederen band met de letters P. P. en het cyfer 5 in witte verf. Een gouden medaillon. - Twee broodtrom meltjes en een zwart lederen tasch. Inlichtingen zyn eiken werkdag tusschon 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. Hofbericht. Daar Zyne Koninkiyke Hoogheid de Prin« der Nederlanden ln den laatsten tyd her-, haaldeiyk lydende is aan rheumatischo aan doeningen, denkt Zyne Koninkiyke Hoogheid na den verjaardag van Hare Majesteit ds Koningin een kuur te gaan doen te Benthelm, Aken of Wiesbaden. Ter waarschuwing zy vermeld, dat gisternamiddag aan het station alhier door een conducteur der Hollandsche Spoor proces verbaal werd opgemaakt tegen een passagier, die, hoewel door dien conducteur te Delft en te 's Gravenhage herinnerd aan het- verbod, om in don coupé, waarin hy zich bevond, te rooken, zich hieraan niet stoorde. Door de politie alhier zyn te dezer stede twee minderjarige joDgens aange-; houden on naar hun woonplaats Arnhem ge dirigeerd. 10) „Zou mijn noodlottige stijfhoofdig heid het ongeluk of den ondergang van mijn huisgezin veroorzaakt hebben? Zou ik, om den droeven troost: mijn levens dagen to eindigen ddar, waar mijn vaders gestorven ziju, twee engelen van deugd en goedheid tot een levenslangen rouw verwe zen hebben Geenszins de nietige begeerte om het kas teel met zijn laatste blikken to zegenen, zijn laatsten slaap to slapen in het graf zijner voorouders, had den graaf misleid; het was zijn fout, dat hij de menschon beter achtte dan zij waren; want zijn deugdzaam hart was niet voor eenige achterdocht omtrent zijn medemenschen vatbaar. De vijf minuten waren spoedig voorbij. De afgevaardigden van dc commune van Gronoblo betraden andermaal de groote zaal en ontrukten den graaf aan do omhel zingen van Augustine en van zijn dochter. Dc bcrlino, voor de ontvluchting inge spannen, bracht Philippe als gevangemo naar Grenoble. Wo zullen niet van do smart gewagen van den trouwen Bertrand. Hij was geko men om degenen te beschermen, die zijn heor zijn broeder, zijn zustor en zijn dochter noemde, en hij had hun ondergang veroor zaakt; want een vaag voorgevoel scheen hem in zijn binnenste te zeggen, dat dc graaf nimmer Montbrun zou wederzien, doch dat hy een van de slachtoffers zou zyn, welke do revolutie aan den tog ra des volks zou ton offer brengen. En wie wist, of hij, Ber trand, do'beide markiezen de Malmont niet achter zich zou medesleepen? Zoo zou een noodlottige, doch geheel on schuldige uitdrukking, zulke rampzalige ge volgen hebben 1 O, hoe verweet zich do trouwe dienaar die onvoorzichtige uitdruk king 1 Met r.lle reden kon hij zich aan de smart overgeven, doch niet aan de gewetenswroe ging. Ziehier wat er voorgevallen was: Bertrand had zich to Dijon eenigen tijd moeten ophouden. Op korten afstand van die stad bezaten de Malmonta een kasteel, het erfdeel hunner voorouders; hij had in opdracht eenige daar aanwezige familie stukken, voor don markies van groote waar de, in veiligheid to brengen, ingeval ~de woonplaats ten minste nog mocht bestaan. Doch de afgezant van den markies was te laat gekomenhij Had niets anders dan puin gevonden. Bertrand deed de reis op postpaarden. Hij moest te Dijon een vol uur wachten. Door toevallige oorzaak evenwol, waren er geen paarden aan het poststation aanwezig. Dit uur bracht Bertrand in de herberg door. Alleen aan een tafel voor een pint bier neergezeten, scheen hij, zijn pijp rookende, half te dutten, doch, het oor gespitst, ving hij met een onbeschrijflijk leedgevoel de ware of verdichte bijzonderheden van den lOden Augustus op en de afschuwelijko ver- wenschingen, welke een ieder tegen den koning uitbraakte. Eindelijk, toen een dier lieden luide den afgrijselijken laster her haalde, welke in de akte van beschuldiging tegen den martelaar-koning zou terugge vonden worden: „hij heeft het bloed dor Frauschen doen vloeien," en de andoren door gejuich hun instemming daarmede te kennen gaven, werd het hem bijna te veel en stond hij op het punt, die lafaards met zijn sterke vuist tot zwijgen te brengon. Doch do voorzichtigheid verbood hem dit, en hij bedwong zichzelven. Eenigen der waardige en in geestdrift ge raakte patriotten, welke dien dag de herberg van moeder Jérom met het uithangbord „De gouden Ster", te Dijon vulden, sloegen den reiziger met belangstelling gade. De brutaalste» onder hen naderden hem, klop ten hem op den schouder en vroegen fami liaar: „Zeg eens, burger, waar kom jij vandaan Waar ga je naar too?" Bertrand noemde heel voorzichtig het laatste poststation vóór Dijon en het eerste na die stad. „En in dienst van de natie?" „De natie, altoos de natie," antwoordde hij. ten teekon van eerbied zich het hoofd ontblootend. „Hij zegt: „Leve de natie 1" werd er zoo zacht door een stem gefluisterd, dat die woorden van twijfel niet tot het oor van Bertrand doordrongen, „hij zegt: „Leve do natie 1" maar hij heeft een galgentronie. De ware patriotten verkeeren in blijdschap, sedo.t de tiran buiten staat is gesteld het volk en de vrijheid te benadeelen." Dit gezegde was uitgebracht door een spokslagor, een gewichtig personage sedert do dcmooratische partij de overhand had; bij scheen aardig of vermakelijk te zijn, en zijn naam ging van mond tot mond. „Hij heeft een galgentronie... ja, ja, een echte galgentronie 11" Want in de afgrijselijkste dagen van het Schrikbewind werd de droefheid van het gelaat als verraad, en de blijdschap als een plicht beschouwd. Men leest in den „Moni- teur" van 26 Venfcóse jaar II (16 Maart 1794) deze woorden, welke Barrière in de zitting van den vorigen dag had gesproken: „Gaat vandaag dc straten van Parijs maar door, ge zult er de aristocraten her kennen aan hun lang gezicht." En Couthon: „Ja, in tijden van omwenteling moeten al de goede burgers gelaatkenners zijnhet is op het gelaat, dat ge een samenzweerder, den medeplichtige van de onder het gezag der justitie gestelde verraders, zult herken nen. Die menschen hebben een verwilderden blik, zien er onthutst uit, hebben gemeene galgentronies. Brave burgers, grijpt die burgers vast on houdt ze aan!... Bertrand was Bourgonj<_r van geboorte; zijn familie woonde op twee mijlen afstand, van Dijon. Hij was gelukkig in het vooruit zicht dc vaderlijko woning terug te zullen zien, zijn oude moeder te omhelzen, de hand zijner broeders te drukken; doch dit in één uur tijds te doen, leek hem onmogelijk. „Als ik terug kom," had hij gezegd tot moeder Jóróme, de goede waardin, die hij sedert langen tijd kende, maar die hij thans do reden van zijn komst, niet bloot legde. In hot logement „De Post" was hij niet geble ven, omdat die verblijfplaats nogal tame lijk druk door zijn broers werd bezocht, en omdat hij vreesde, ingeva1 hij hen daar aantrof, den moed te missen aan hun aan zoeken weerstand te kunnen bieden, waar door zijn vertrek naar Montbrun eenige uren vertraging zou ondergaan. Toen dat gezegde: ,,Hij heeft een galgen tronie I" naar alle kanten do ronde deed, zonder dat- de arme Bertrand het bemerkte, trad er een man de herberg binnen, die zich onder de andere bezoekers mergdc, dio op eenigen afstand achter hem elkaar ver drongen. „Waarom zijn naam niet vragen sprak deze man op gedempfcen toon, teen men hem omtrent do vettfioedens op dc hoogte had gesteld, welke de galgentronie van den' vreemdeling inboezemde. „De ware patriot ten durven aUcs; een ieder moet, altijd' als het hem mogelijk is, aan dc vestiging van de vrijheid arbeiden; het rijk der vrij heid zal in werkebjk niet csr een aanvang nomen, dan wanneer het vaderland van alle' verraders gezuiverd is." „Vooruit dan maar, Jozef, jij, dio zolf .voorgeeft zulk een goed patriot to zijn 1" Jozef liet zich niet biddenhij trad op den reiziger toe. Nauwelijks stonden de 'twee raannea tegenover elkaar, of een vreugdekreet ont-; snapte hun, on zij openden beiden de ar men. „Mijn broeder I" „Jozef!" „Bertrand „Ah! mijn broeder!" „En kom je zoo te Dijon zonder even het gehucht aan te doen?" „Stellige orders, een zending, waar haast bij isMaar ik dacht, als ik terug kom „Ja maar, je mag zóó niet vertrekken." „En hoe is bet met moeder?" (WorcU vervolgd.fc

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2