13029 Vrijdag 13 Augustus. A°.<*1902. (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van t§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. r f FEUILLETON. Do Ingenieur. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: 'j'Voor Lelden per 8 maandenS I 1 5 f 1.10.' "^Ruiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd KtJn 1*80 - Franco per post I i I 1.65- PRIJS DER ADVERTED TIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regol moer f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. C- Leiden, 15 Augustus. Ter benoeming van den tweeden direc teur dor Leid»che Duinwater-Maatschappij la fieden alhier gehouden een algemeene buiten gewone vergadering, op welke aanwezig waren J6 aandeelhouders, uitbrengende 82 stemmen. Met 76 stemmen en 8 in blanco werd be noemd de beer jhr. J. A. van Kretschmar Van Veen, te Hilversum. De heer J. Smittenaar wanende aan den Hoogen Rijndijk No. 10 to Leiden, geeft den (Raad te kennen, dat voor zijn perceel bo vengenoemd een sloot is gelegen, en dat deze sloot door demping en riolcering van het f;edeelte er van waarlangs in den laat-sten ijd is gebouwd geworden, tot vergaarbak la gaan dienen der faccaliën, welke er in .Uitvloeien, daar deze sloot geen uitwatering of loozing heeft; on daardoor niet alleen een ondraaglijken stank uitwasemt, doch jgelfs zeer schadelijk voor de gezondheid is 'geworden. Altemaa! redenen,welke hem nopen de aandacht er op te vestigen, dat de toestand, Waarin deze sloot verkeert, een onhoudbare Is, en tevens te verzoeken, die maatregelen le willen treffen, waardoor hieraan een einde wordt gemaakt, daar het voortbestaan (Van dezen onhoudbaren toestand eon hy- jgiënisch gevaar oplevert en dezen schooncn «Vandelweg ontsiert. Aangezien dit verzoek volkomen dezelfde strekking heeft als dat van den heer D. J. (O. Speet, opgenomen in een vorig nummer, 'geven B. en Ws. in overweging op geheel 'dezelfde gronden ook op dit verzoek afwij zend te beschikken, maar ook nu weer hen jfce machtigen aan adressant te berichten, dat fep een eventueel verzoek om de sloot voor ^eigen rekening te mogen dempen een gun- jstige beschikking kan worden tegemoet ge zien. i B. en Ws. geven in overweging dr. L. Wuyok met ingang van 1 September a. s. we- t'der voor den tijd van één jaar te benoemen $ot-4ceraar in de Natuurlijke Historie aan IRe Hoogere Burgerschool voor Jongens al- iiicr. I Tot tijdelijk leeraar in hetzelfde vak aan het Gymnasium wordt aanbevolen de eenigc ^sollicitant dr. Henri W. de Gaaf alhier, ©veneen3 voor den tijd van één jaar. Tn overweging wordt gegeven aan de gymnastiek- en tooneel-vereeniging Thalia ^elpomene" tot wederopzeggene toe ver dunning te verleenen het gymnastieklokaal van de school 3de klasse No. 4 te gebruiken .toor hot houden van gymnastische oefeningen (des Maandagsavonds van 8 tot 10 uren onder |de gewone voorwaarden, j De brugwachters hebben het voorbeeld Her gemeente-werklieden spoedig gevolgd. Onderstaand adres met de daarop volgende toelichting is door hen aan den Raad ver zonden: J Geven eerbiedig te konnen ondergeteeken- '.fdon Joseph Karreman en Jan Schilt, beide brugwachters, in dienst der gemeente Lei den, respectievelijk president en lste secre taris der „Voreeniging van Brugwachters Her gemeente Leiden'" onder de zinspreuk: „Verbetering zij oos Streven", goedgekeurd bij Kon. besluit van 1 Februari 1902, Stbl. No. 46, dat hun in de algemeene ledenvergadering gehouden den 27ston Mei 1902, is opgedra gen het volgende onder de welwillende aan dacht van Uwen Raad te brengen: dat zij met dankbaarheid hebben mogen constateeren, dat in het afgeloopen jaar hun traktementen zijn verhoogd, waardoor op eenigerlei wijze aan hun financiëele zorgen is te gomoet gekomen; dat evenwel voor hen ook thans nog groote finanoiëele zorgen blijven bestaan en het hun ook nu nog niet mogelijk is met gepaste zui nigheid, daarvan rond te komen; dat zij beleefd wensohen op te meiion, dat op andere plaatsen, die op een lijn gesteld mogen worden met onze gemeente, de jaar wedden der brug- of sluiswachters aanmer kelijk hooger zijn, waardoor deze in veel betere geldelijke omstandigheden verkeeren, dan de brugwachters alhier; redenen waarom roquestranten zich tot Uwe Achtbaren wenden, met hot verzoek, hun jaarwedden zoodanig te willen regelen, dat zij daarmede, in het hoog noodige met hun gezin in verband met de tegenwoordige tijds omstandigheden kunnen voorzien. Memorie van Toelichting. Nu wij in ons nevensgaand request onze belangen hebben kenbaar gomaakt, zij het ons vergund daarop een kleine toelichting te geven. Dat de brugwachters alhier met groote financiëele zorgen hebben te kampen, be- heeft o. i. geen verder betoog. Te dikwijls wordt echter van verschillende zijde de op- morking gemaakt, dat de betrokking van brugwachter een gemakkelijk te vervullen baantje is, waarbij veelal vergoten wordt, dat, hoe gemakkelijk deze functie op som mige posten te vervullen is, het personeel immer aan hun posten is verbonden, dat zij een geheel onafhankelijke poeitio moeten in nemen en dat het hun verboden is om naast het vervullen hunner betrekking, een be drijf uit te oefenen. Daardoor zijn zij dus met hun gezin go- heel en al afhankelijk van hun jaarwedden.. Dat die betrokking oogenschijnlijk voor ge makkelijk wordt aangezien is niet hun schuld. Alle zijn huisvaders en hun corste plicht is voor hun gezin to zorgen on wan neer hun krachten daartoe te kort schieten, dan is het zoo erg moeilijk om onafhanke lijk te blijven. Eveneens is het bedroevend, te moeten zien, dat, zooals in vele brugwachtersgezin- nen het geval is, de vrouw mee moet holpon om iets te verdienen, omdat het traktement van vader niet alleen voldoendo is om met het gezin rond te komen. Hierbij zijn wij zoo vrij tevens mode te deelen, hoe op sommige andere plaatsen de brugwachters worden bezoldigd. Te Haarlem bedraagt de jaarwedde f 576 (zonder storting voor pensioen), te Schie dam bedraagt de jaarwedde voor een brug wachter lste klasse vanaf 9 gulden tot 12 gullen per week en van die der 2de klasse 7 gulden tot 10 gulden por week, bovendien genieten zij vrije woning of bij gemis daar van 100 per jaar; ook zijn zij vrijgesteld van nachtdienst; moet evenwel de brug be diend worden bij nacht, dan ontvangen zij van eiken schipper een vergooding van /0.80. Te '8-Gravenhage zijn afzonderlijke vaste dag- en vaste nachtbrugwachters ,deze genieten respectievelijk 72 on 460 per jaar. Bovendien wordt op genoemde plaat sen na 30-jarigen dienst pensioen toege kend en wol het 2/3 gedeelte van hot laatst genoten salaris per jaar. Ook is het aantal diensturen aanmerkelijk korter dan te dezer stede. Hopende him re quest hiermede genoegzaam to hebben toege licht en zich tot het verstrekken van verdere inlichtingen volgoarno bereid verklarende, hebben zij de eer te zijn van Uw Edel Aoht- baren Raad. De onderdanige en dienstw. Dienaren, J. Karbkman, Vooreitter. J. Schilt, lste Secretaris. Leiden 14 Augustus 1902. Gisteren behaalde te 's-Gravenhage de akte L. 0. Handteekenen en Perspectief, mej. G. 0. Kop, van Oegstgeest, leerlinge van den heer W. 0. A. Ridderhof, leeraar M. 0. alhier. Het is misschien niet ondienstig eens mede te deelen hooveel personen in Leiden aanwezig zijn, die krachtens hun ambt of werkkring er toe geroepen zijn den zieken of abnormalen mensch weder gezond of nor maal te maken. Behalve de hoogleeraren bij de geneeskundige faculteit, telt Loiden 32 med. doctoren en artsen, 2 heel- en verlos kundigen, 6 tandartsen, 4 vroedvrouwen en 10 apothekers, benovens eenigo drogisten. Of er ook gezorgd wordt voor den zieken mensch. Nu telt Leiden 54,857 inwoners. Ieder dok ter heeft dus nog wel ruim 1600 personen voor zijn rokening te nemen. Buiten deze offioicole beoefenaren dor geneeskunst zullen er wellicht ook nog zijn, die zonder de be voegdheid te bezitten wat liefhebberen in do genoeskunde. De heer De Haas, uit Voorschoten, dio liior zijn zitdagen heeft, zal zijn deel van do Leidscho ziekon ook wel onder behandeling krijgen. Verscheideno rallicions van de lichting 1897, dio voor herhalingsoefeningen onder de wapens zijn, hebben rich tot don minister van oorlog gewend met verzoek om geldelijke ondersteuning voor hun gezinnen godurendo den tijd dat zij onder de wapens zijn. De mi- nistor heeft daarop beschikt, dat zij zich hadden te wenden tot H. M. de Koningin met verzoek om ontheffing van opkomst ondor do wapenen on dat corst bij eventueel niet inwilligen daarvan de minister gerech tigd is tot het geven van een geldelijke tege moetkoming aan de gezinnen. Men meldt uit Delft: Het Rijk voort op het oogenblik onderhandelingen over den aankoop van het perceel Doelenplein hoek Vervoredijk alhier. Komt do koop tot stand, dan ligt het in do bedoeling dor rogeering het oomplex van gebouwen, ten oiensto van de Polytechnische School, dat op het oogen blik wordt opgetrokken op -et terrein van den voormaligen rijksgeweerwinkelmet een gebouw to vergrooten. De tegenwoordige eigenaar vraagt f 12,000 voor bedoeld por- oeol. De „Sts.-Ot." bevat de statuten der Vereeniging voor Ohristoijke belangen ,-,Pniël", te Rijnsburg. In de zitting van gisteren van de Alge meene Synodo der Ned.-Herv, Kerk kwam tor tafel een verzoek om voorlichting van de provinciale kerkbesturen van Groningen on Drente ten aanzien van de getuigschriften, dio candidaten noodig hebben omtrent hun getrouw bijwonen dior ooileges, door wijlen prof. Reitema gegeven. De vergadering besluit te antwoorden dat bedoelde oandidaten hieromtrent zeiven een schriftelijke verklaring moeten afleggon. Aan de orde van behandeling kwam hot rapport over het concept-reglement op oe kerkelijke archioven; het reglement word ar- tikelsgewijze behandeld en daarna voorloo- pig aangenomen, zoodot het aan do conside ration der prov. kerkbesturen en dr olaasi- oale vergadering zal worden onderworpen. Omtrent de door do commissie voorgestel de instructie van den te benoemen kerkelijken archivaris werd besloten, dat deze eerst in behandeling kan komen, nadat de bedoelde consideration zullen zijn ingekomen. Daarna werd do vorgadering verdaagd wegens heb bijeenkomen eener synodus con tracts. (D.) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben voor het gebruik van motorrijtuigen ongeschikt verklaard don grondweg langs do oostzijde van het Kanaal te 's-Gravenhage, van den Wassonaarschen weg tot aan den Bodweg bij de Kóninginncbrug. Giatercm bezochten do Duitsohc anthro- pologen me* hun dames Rotterdam. Hun aantal was reeds van het 40-tal, dat aanvan kelijk aan do exouraie door Nederland deel nam, tot 21 a 22 dames en heoren geslonken. In de eerste plaats werd gisterochtend to 9 uren eon bezoek gebracht aan het Museum Boymans, waar de directeur, de heer P. Haverkora van Rijsowijk, tor ontvangst van do leden van do Deutsche Geselschaft für Anthropologic, Ethnologic und Urgoschioh- te" aanwezig was. Daarna vortoefdo men van halfoli tot halftwaali in het Museum voor Land- on Volkenkunde en hot Maritiem Museum „Prins Hendrik", waar o. m. ter gelegenheid van dit bezoek een groote ver zameling foto's van volkstypen uit allo we- relddeelen was uitgestald en do directeur, do heer Joh. F. Snollcman boijverdo zich alle gowonschto inlichtingen te verschaffen. De Javaanocho groep trok hier mede do bij zondere aandacht. Vervolgens begaven do heeren zioh met hun dames naar hot café-restaurant „Bel- levue" op den Heuvel in het Park, waar ge dejeuneerd word en waar de leider der excursie, dr. J. D. E Sohmoltz, van do onthropologon on hun dames afscheid nam. Bedroevende huiselijke omstandigheden noodzaakten hem toen reeds te vertrekken. Om 12 uren voilgdo, van het jaohbclubgo- bouw af, oen tocht over do rivier tor be zichtiging van dc havens cn havenwerken, waar van gemeentewege de ingoniour Nobel alle gowonschto inlichtingen gaf. Na dezen tocht, waarmede een paar uren gemoed waren, word nog een kort bezoek aan de Diorgaardo gebracht cn daarna scheidden de leden, om ieder op oigon gologenheid zich huiswaarts te begeven. Het laatste gedeelte van het voorgestelde bezoek aan Rotterdam werd aanmerkelijk bekort en zoo ging ook het voorgestelde diner in de sociëteit van do Diergaarde niet door. Hoe kort het bezoek ook geweest is, het gezelschap nam toch eon gunstigon indruk van Rotterdam mede huiswaarts. Aan de christelijke school te Borgen- op-Zoom is door wijlen den heer J. B. Libo- san aldaar een som van 2000 vermaakt. De heer Taco H. de Beer, leoraar in do Duitsoho taal- en letterkunde aan de 2de hoogere burgerschool met 6-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam, heeft als zoo danig mot ingang van 1 October eervol ont slag aangevraagd. Voor het te Utrecht gehouden oxamon voor veearts zijn geslaagd do heeren: A. J. Abspool, te Amsterdam; A. J. S. van Alpben te Teteringon (met lof); H. G. O. Boom, té Meppol; S. Fonverda, te Dokkum; P. J. 't Hooft, te Hendrik Ido-Ambaoht (mot lof); P. H. Kempen, to Echt; K. Kuipers, te Qor- kum; S. A. van dor Mast, te Wioldrecht; K. Óver, te Oude-Niedorp (met lof); G. O. Post, te Arnhem; M. F. Plankeel, te Oost burg; G. H. J. Poet, te Zeddam; M. H. J. O. Thomassen, to Maastricht; H. P. E. Vor- borne, te Utrecht; P. Vonnaat, te Dubbel dam on A. J. E. do Voogd, te Loidciu. Te Nijmegen is bonoomd tot leoraar in de natuurkundo aan dc hoog ore burger school on hot gymnasium, de heer H. 0, van Oapello, leeraar aan dc cadotteneohool te Alkmaar. To Bergen-op-Zoom zal do kookcursus, gesubsidieerd door do Mij. tot Nut van 't Algeineon, dozen winter niet gegeven wor den, bij gob rek aan oontribueerendon. Reeds haddon zich leerlingen aangemeld. In den ouderdom van 61 jaar ia in Den Haag overleden de gepenslonneerde kapitein van het O.-I. leger G. M. A. Walpot, ridder 4e klaeso van de Militaire Willemsorde. Dit kruis voor moed, beleid en trouw werd hom geschonken toen LU zich zeer onderscheidon had bij de krijgsverrichtingen te Atjeh en wel byzonder gedurende hot tijdvak van 26 Decem ber 1876 tot 9 Maart 1876 bJJ de operatios togen de IVe, Vie, IXe en XXIIe Moekima. HU was ook gereohtigd tot hot dragen van het oerotoekon voor belangrijke krijgsbedrijven Atjeh 1873—1876. Zaterdag-voormiddag to 11 uron hoeft de ter-aarde-bsstelllng plaats op (oud) Eik en Duinen. Gisteren dineerden ten hovo te Apel doorn mons. do Moijier, gen.-majoor Prins, kolonol Campbell, kolonel Higly, luitenante kolonel Meursingo, mnjoor Knell cn majoor van Hasselt. Do minister van buitcnlnndschc zakon brengt ter kennis van belanghebbenden, dut de heer F. Smidt, consul der Nederlanden te Buonos-Ayre8, aan 's ministers departe ment to spreken zal zijn op Dinsdag 2 Sep tember e. k., des namiddags van 2i uren. Op 13 Aug. 1902 heeft aan het dep. do ondertcokening paata gehad van oen overeen komst tusschen Nederland cA Frankrijk lo- treffende do vaststelling van het invoerrecht op Nederlandschc koloniale producten in laatstgenoemd land. Nodon word door een deputatie nit do to Tiel zich gevormd hebbende feestcommissie) aan den zceroerwaardon zcorgcl. heer pas toor Fr. H. H. Verhoeven, tor gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest oen huldeblijk aangeboden, bcstaando in een beurs met gold. Daarbij was gevoegd een kunstig met do hand gesneden en geciseleerd album, ver vaardigd in hot Kon. ntolior van Jos. Mor- ckelbagh to Loiden, voorheen te Utrecht. Op den geel kalfslcdoren band is op het voorplat met do hand gesneden en gecise leerd bet wapen van St. Dominions, tot wions orde de eerwaarde jubilaris bohoort. Dit wapen bevat een schild waarop een hond als zinnebeeld dor trouw mot een fakkel rus tend op een aardbol; daarboven een palm tak gekruist mot oen lolietak, waarboven con ster als zinnebeeld dos lichts. Olay sprong ter zijde en rende in zigzag lijnen op hem los, doch Mendoza volgde al 'éijn bewegingen met de revolver. V. Slechte een oogenblik duurde dat, toen '(wierp de Spanjaard plotseling zijn armen fever zijn gelaat stiet den hak van zijn laarzen (tin het gras, draaide zioh daarop rond en 'jvicl op zijn gelaat. „Als het schot daar zit, waar de sjerp zijn ,txart bedekt dan weet ik, wie dat afgevuurd feeeft," hoorde Langham een stem naast zich 'peggen, en toen hij zich omkeerde, zag hij 'Williams, die zijn vingers'aan zijn lippen be vochtigde en daarmee voorzichtig den heeten loop van zijn Winohestergeweer betastte. Mendoza's dood beroofde zijn aanhangers 'en de zaak, waarvoor zij streden, van hun Raider. Zij wierpen hun wapens op den grond •hielden de handen boven hun hoofden en ver dochten om genade. Clay en zijn officieren Jgaven hieraan dadelijk gevolg door van de ©ene groep naar de andere te loopen, de ge- zweren in de hoogte te slaan en den.monschen fep de daken heesoh toe te roepen het vuren te jstaken, en daar zij dadelijk gehoorzaamd /werden, ging het geraas dor laatete schoten tin het oorverdoovend gejuich en gejubel ver loren, dat, van den tuin uitgaande, in de iBtraten werd voortgezet en zich als een brand lover de daken der huizen verbreidde. De inlandsche officieren sprongen op Clay rtoe, 'omhelsden hem volgens hun gebruik en /pegroetten hem als een bevrijder yan Olan- cho. den redder van den Staat en als hun broeder en landsman. Daarop klauterde een op een marmeren tafel en riep hem tot mili tair president uit. ,,U roept u zeiven tot een dwaas uit, als gij niet maakt, dat gij er afkomt," zeide Olay lachend. „Ik dank ulieden, dat gij mij toegestaan hebt, met u te vechten en het zal mij een genot zijn, onzen president te vertel len, hoe braaf gij u in deze vechtpartij, ik wilde zeggen slag, hebt gehouden. En nu zou ik willen voorstellen, dat gij de wapenen van de gevangenen naar het paleis brengt, waarop gij generaal Rojas bevrijden en in triomf naar de stad voeren kunt. Dat zal ulieden tooh wel aanstaan, niet waar?" Maar de inboorlingen beweerden, dat hem alleen de eer toekwam, om dit te doen, wat Olay echter onder het voorwendsel afsloeg, dat hij naar zijn gewonden moest kijken. „Dat er dooden zijn, kan ik nauwelijks aannemen," zeide hij tot Kirkland, „want als er in een Europeeschen oorlog twee dui zend kogels toe behooren om een man te doo den, dan zijn daartoe in Zuid-Amerika min stens tweemaal honderdduizend noodig." Hierop beval hij Kirkland, met zijn man schappen naar de mijnen terug te marchee- ren en er op te letten, dat niemand achter bleef. „Als zij de overwinning willon vieren, kunnen zij dat thuis doen, maar nier niet. De kerels hebben een goed getuigenis ver diend en ik zou niet gaarne willen, dat dit later door uitspattingen bedorven werd. Zij zullen hun brlooning later krijgen. Wat Ro jas en mr. Langham voor hen doen zullen, moet hen tot welgostelde menschen maken." Nadat het schieten had opgehouden, was bet hoeraroepen yan de daken ploteeling in handgeklap veranderd, en de kreten, welke nog niet geheel verstaanbaar waren, had den een anderen klank .Clay zag, dat de Amerikanen op de balkons van de club en het theater zioh ver over de leuningen heen- bogen, allen in dezelfdo richting koken en met luide juichkreten hun hoeden zwaaiden, en boven dit lawaai hoorde hij het regelma tig stampen van marcheorende eoldaton on het geratel van een groot kanon, dat zioh over hobbelige straatsteenon voortbewoog. Ook hij slaakte een kreet van vreugde en Kirkland en de beide jonge mannen liepen met hem een helling op, naar een plaats, van waar zij beter konden zien. De volks menigte, welke bij do poorten van het paleis stond, verdeelde zich en nu zagen zij twee gelederen blauw jassen, dio zioh waaiervor mig hadden opgesteld, en zcecadetten, in hun toegeknoopte krijgsmanskleeding en slobkousen, trokken het kanon, en achter hen nog meer blauwjassen met blooto, door de zon verbrande halzen en met den ietwat waggelenden gang van een zeeman. Vervol gens kwam een afdeeling marine-infanterie, boven wier witte helmen de Amerikaansche vlag wapperdo. Hun aanwezighe*d en het gevoel van trots, dat het zien van doze man nen op zichzelf reeds verwekte, deed den juist afgeloopen strijd kinderachtig en on beduidend schijnen; zij namen hun hoeden af en riepen met de anderen hoera. Een hoofdofficier, die zijn waardigheid voelde, maar ook een zekere teleurstelling, dat hij to laat was gekomen om nog iets van het gevecht te zien, liet zijn manschappen bij de poorten van den tuin van het paleis halt maken en begaf zich zelf naar het ter ras, waarbij hij onderweg informaties in won. Alle groepen, welke hij aansprak, we zen op Olay. Dezen was het bij het zien van zijn landsvlag te binnen geschoten, dat Men doza's banier nog aan den mast hing, en toen de officier hem naderde, was hij juist bezig het vlaggekoord los te maken en de vlag naar beneden te halen. „Kunt u mij zeggen, wie hier bevol voert vroeg de officier, terwijl hij Olay mot een weifelenden blik besahouwde. Zijn toon was ietwat scherp, doch hij was geen zeer krijgshaftige verschijning, daar hij met etof en zweet was be>dekt on zijn ombrero hem diep in den nek hing. „Bij do landingsplaats heeft onze consul mij gezegd," ging de offi- oier voort, „dat een zekere generaal Men doza het hoofd der regeering. was, en tien minuten later hoorde ik, dat hij dood on eon zekere generaal Rojas president was, maar dat een man, genaamd Olay, zioh tot dictator had opgeworpen. Wie vertegen woordigt dus nu de rogeering?" Clay trok dc roodgestreepte vlag naar be neden, terwijl Kirkland en de beide jonge mannen met een vroolijkcn glimlach toeke ken. „Uw verlegenheid kan ik wel begrijpen," zeide Clay. „President Alvarez is dood en generaal Mendoza, die een poging gedaan heeft om zioh tot dictator op te worpen, is oveneens dood, en de werkelijke president, 'generaal Rojas is nog in do gevangenis, zoodat ik moet aannemen dat ik voor het oogenblik de regeering vertegenwoordig ik ben namelijk de man, genaamd Olay. Ik heb er tot dusver niet aan gedacht maar totdat generaal Rojas vrij is, zal ik wel dic tator van Olancho zijn. I madame Alvarez aan boord van uw schip?" „Ja, zij is bij ons," antwoordde de officier ietwat bedremmeld. „Als ik yragon mag, zijt gij de drie hoeren die de dame naar hot jacht hebben gebracht? Ik ben bang, dat ik daar straks wat overijld gesproken heb, maar u is niet in uniform, en do regoering schijnt hier benoden zoo spoedig te verwisselen, daC het voor mij on mijne gelijken mooilijk is, daarmee gelijken tred te houden." Torwij 1 de officier sprak, waren zee van do inland8oko officieren naderbij gekomen on groetten Olay in rechte militaire hou ding. „Wij hebben uw bevelen uitgeroerd," meldde een van hen, „en do regimenten tijn bereid mot do gevangonen af te maroheoron. Heeft u nog moor bevolen voor ons? Moeten wij generaal Rojas ook eenig bericht van u doen toekomen?" „Brengt generaal Rojae mijn golukwen- schon over," antwoordde Olay, „en zegt hem uit mijn naam, dat hij mij een grooten dienst zou bewijzen als hij een Amonkaaneohen burger, Barke genaamd, In vrijheid wildo stollen, en ook, dat het mijn wensch dat hij u heeren allen «en graad bevorderde cn' aan ieder van u do ster van Olancho^ ver leende. Zeg hom uit mijn naam, dat gij vol gens mijn meening nog grootere beloomngon en eerbewijzen verdiend hebt." De jonge officieren barstten verheugd In luide dankbetuigingen uit. Zij verzekerden Olay, dat hij hun veel eer aan deed en het voor bon do grootste belooning was, ondor hem gevochten te hebben. Doch Olay lachte slechts en beduidde hun vaderlijk heen te (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1