N\ 13028 Donderdag 14 Augustus. A». 1902. Qeze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. Se Ingenieur- LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden S 5 1 t f 1.10.' 'Buiton Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zfln f 1.80 i Franco per post l I t 1.65- PRIJS DER ADVERTENTEÖNï Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Gr^otere letters naar plaatsruimte, - Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.06 berekend. Leiden, 14 Augustus* De gemeente-werklieden-vereeniging „Recht •n Plicht" heeft zich wederom tot den Raad gewend met een adres, waarin zy beleefd vraagt om loonsverhooglng. ZO ie er zeer erkentelijk voor, dat de Raad de positie der gemeente ambtenaren, dus ook die van de gemeente-werklieden, heeft ver beterd, o. a. door invoering van het Pensioen fonds voor weduwen en kinderen van gemeente ambtenaren. Dankbaar hebbeD de gemeente-werklieden de wekoiyksche toelage voor de betaling der premie in dit fonds aanvaard. Maar op gronden, reeds in haar adres van 7 Mei jl. blootgelegd, valt het den gemeente werklieden moeilik om van de door hen ge noten belooning eenigszins fatsoenlijk en naar den aard van hun stand rond te komen. Ter ondersteuning van haar verzoek heeft adressante in een memorie van toelichting de loonen medegedeeld der gemeente-werklieden te 's Grarenhage, Utrecht, Arnhem, Haarlem, Delft en Zaandam, plaatsen, waar de levens standaard naar beweerd wordt niet hooger is voor de werklieden en de huur der woningen filet meer bedraagt. Een vergelijking dier loonen met die in Leiden door de gemeente-werklieden wordt genoten, wijst een voor de laatste gemeente ongunstige verhouding aan. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken was ingekomen een schrijven van don heer P. J. van Hoeken, waarbij deze ont kent, dat op hem de verplichting rust tot onderhoud van de Havenkade, zooals on langs door B. en Ws, naar aanleiding van J^n slechten toestand dier kade, was be- Bcsloten werd dit schrijven te zenden ten fine van kennisneming aan B. en Ws. en er hun aandacht op te vestigen, dat in die kade nog steeds de scheepvaart belommeren de palen aanwezig zijn. Naar aanleiding van een desbetx^effende uibnoodiging tot bijwoning van hot op 3 en 4 September te Amsterdam to houden 3de Internationaal Congres voor don midden stand werd besloten derwaarts af te vaar digen de heoren C. Goekoop on mr. J. H. Goudsmit, secretaris der Kamer. Met opzicht tot een aan den Minister van Waterstaat, H. en N. gericht adres door dan Nederiandsehon Uitgeversbond, de aan dacht vestigend op wijzigingen die bij een aanstaande herziening van posttarievon wenschelijk mogen worden geacht speciaal óm voor alle gedrukte stuiken hetzelfde ta rief vast to stellen als voor de nieuwsbladen, veranderirugen te brengen omtrent hot go- wioht en de tarieven voor postpakketten on tevens vermindering te brengen in de tarie ven voor brieven en gedrukte stukken tus- sohen Nederland en zijn koloniën, werd be sloten aan dit adres adhaesie te schenken. Mede werd besloten te steunen een adres gericht aan den Minister van Waterstaat. H. en N. door de Kamer van K. en Fabr. te Vlissingen om te beslissen, dat in het ver- yolg aangeteekends brieven tehuis zullen worden bezorgd evenals zulks in Engeland en Duitschland gesohiedt. Na voorlezing van een schrijven van den Minister van W., H. en N. betreffende het verzoek om een uniform-tarief in te voeren voor het houden van gesprekken per telc- phoon, uit welk schrijven blijkt, dat even- tueele voldoening aan dit verlangen in geen geval zou kunnen leiden tot verlaging van het tarief, werd besloten den Minister te verzoeken althans nog eenmaal een proef to nomen met de invoering van een uniform- tarief van 25 cents per gesprek van hoog stens 3 minuten, daar de Kamer zich voor stelt, dat dan betere resultaten zullen wor den verkregen en naar meening van de Ka mer. daarenboven meer gebruik van de tele- phoon zal worden gemaakt, indien meerdere lijnen worden aangelegd en dus betere aan sluiting wordt verkregen. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Meynen, omtrent het aan zijn school verstrekte handelsonderwijs, werd besloten genoemden heer mede te deelen dat, hoezeer de Kamor ook waardeert het uitstekend on derwijs aan zijn inriohting gegeven, de Ka mer niettemin geen termen heeft gevonden terug te komen op haar vroeger, ter zake aan B. en Ws. uitgebracht advies. De door B. en Ws. aan de Kamer ten fine van advies overgelegde kiezerslijst, zal wor den teruggezonden met eenige op- en aan merkingen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Van Waveron over den toestand der veemarkt deelde de heer Juta mede, dat B. en Ws, te dien opzichte diligent zijn eh dat naar spr .vertrouwt binnen een niet te lang tijdsverloop de resultaten van het ter zake ingesteld onderzoek in een of ander voor stel zullen worden belichaamd en de Kamer zullen bereiken. "Voor hot examen F ransch lager onder wijs is geslaagd mej. C. M. Dozy, te Leiden. Uit de 13 sollicitanten, die zioh aan gemeld hadden voor de betrekking van hoofd der op te richten C-hrist School te Womeldingo, zijn door het bestuur op de voordracht geplaatst de heoren O. van Dijl, te Leiden, J. J. Knierim, te 's-Gravenhage, en J. Visser te Dordrecht. De trein met de Duitsche anthropolo- gen en hun dames kwam gistermiddag on geveer halftwee van Leidein hot Hollsmdsohe Spoorstation in Den Haag binnen. In een 15-tal landauers reed men naar Café Riche, waar hot déjeuner gebruikt word on door prof. Ranke, uit Münohen, een heildronk werd uitgebracht op de Hol- landscho anthropologen dr, Saase on prof. Bolk, welke laatste het gezelschap had rond geleid in de hoofdstad. De heer P. H. Eykman, directeur den physiatrisohe inriohting „Natura Sanat", die welwillend de rijtuigen aan hot gezel schap had aangeboden, dronk op het schoone Den Haag. Een kort bezoek werd daarna gebracht aan hot Mauritshuis, w.-r.r de dames on hoe ren, rondgeleid door den onder-direoteur, dr. Martin, de kunstschatten bewonderden. Onder leiding van den intendant dor ko ninklijke paleizen, jhr. Hoeuift van Velsen, werd vervolgens een bezoek gebracht aan het „■Huis ten Bosch", waar met belangstelling de verschillende zalen werden bezichtigd- Bij het verlaten van het Huis ten Bosch betuigde do leider der excursie door Neder land. - 4t V7.',V:r. V" v dr. J. D. E. Sohmelte, aan den in tendant zijn dank voor de welwillende wijze, waarop hij persoonlijk het gezelschap had rondgeleid, en verzocht hem tevens aan H. M. de Koningin den dank over te bren gen van het gezelschap voor hot ter bezich tiging stellen van dit door zijn kunstschat ten en zijn geschiedkundige herinneringen zoo gewichtig gebouw. Vervolgens begaf men zich, door het fraai ste weder begunstigd, naar de physiatrisohe inrichting van den heer P. H. Eykman, waar het gezelschap in de ruimo veranda eorst eenige oogonblikkon toefde tot hot ge bruiken van een verfrisschende vruchten bowl, benevens het voor vreemdelingen eigen, aardige nationale gebak: de Hollandsche wafels. Na zich aldus verkwikt te hebben, ver deelde men zich in twee groepen. Een deel der gasten van den heer Eykman ging on der leiding van een der geneoaheeren het ge bouw bezichtigen, met zijn voraohillcnde in richtingen en werktuigen tot genezing van don kranken mensch, terwijl een ander deel onder het gehoor van don geneesheer-direc teur een korte voordracht bijwoonde, in vloeiend Duitsch door den heer Eykman uitgesproken, over een uit wetenschappelijk oogpunt belangrijke methode, door hem uit gevonden, en door de Kon. Academie van Wetenschappen aangenomen, tot registree ring van de uitkomsten van sohcdolmetin- gen. Met een oritiek op de bestaande stelsels ging deze voor de anthropologen zeer be langwekkende uiteenzetting gepaard, en prof. Ranke was do tolk der aanwezigen, toen hij don heer Eykman dank zegde voor de boeiende uiteenzetting zijnor gewichtige vinding. Na in den tuin der inriohting te zijn go- photographeord, reed men n..ar Sohevenin- gen. Daar werd niet, zooals aanvankelijk het plan was, in de Kurhausrotondo hot diner gebruikt, doch in het Hótel des' Galeries. Een opgewekte toon heorschte aan dezen maaltijd. Bijzondere dank werd door dr. Schmelte gebracht aan don heer Eykman voor zijn ontvangst, terwijl dr. Eykman zij nerzijds een „Hoch" uitbracht op de Duit- sche geleerden. Na het diner werd het Wandelhoofd be zocht, dat in feestverlichting prijkte. Eeni- gen tijd bleef men hier nog onder gezelligen kout bijeen, waarna do hoeren en dames zich per stoomtram van 10.35 naar Den Haag begaven om van daar per salonwagon naar Rotterdam te stoomen. Deze excursie is dc tweede, welke sedert hei ontstaan der Duitsche Anthropologon- Yoreeniging ondernomen wordt. Do eerste exoursie had plaats naar Zwitserland. Het plan bestaat om een volgende maal, hetzij naar Scandinavië, hetzij naar Dalma- tië, een uitstapje te ondernemen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Schiedam (0. L. Yrouwe Visitatie) den weleerw. heer H. J. A. Coppens, en tot pastoor te Nleuwveon den weleerw. heer A. Van Aalst, rector van het Gesticht van don H. Joannes de Deo te Haarlem. De plechtige uitvaart voor wijlen pastoor F. J. Poeihekke te Schiedam, werd gisteren opgedragen door den zeeroerw. heer J. P. Mobron, deken-pastoor te Oversohio, met assistentie van de eerw. kapelaans der parochie. De HJkrede word uitgesproken door mgr. M. J. A. Lans, president van het Seminarie te Warmond, naar het Pauiynsche woord: „HetzjJ wy leven, hetzij wy sterven, wy behooren aan den Heer." Daarna had de begrafenis plaats op het R.-K. kerkhof. Een groote menigte van deelnemenden was by de plechtigheid tegenwoordig. Gisteren had te Overschie de eerste wed strijd van harmonie- en fanfare-vereenigin- gon plaats, uitgeschreven door don Prov. Zuid-HollandschcD Bond. Prachtig weder begunstigde dit feest, waarvoor Overschio zich in feestgewaad bod gestoken. Prijzen bohaaldenin de 8do afd. sectio A, Harmonie: 1ste prijs, verg. zilv. mod. „Een dracht maakt Macht", Oapelle aan den IJsel; 2de pr. zilv. med. „Wdlhelmina", Feyenoord3de pr. bronzen med. „Excel sior", Ouderkerk aan den IJsel. Sectio B, Fanfare: late prijs, Verg.-zilv. mod. „Concordia", Krimpen aan den IJsel; 2do pr. zilv. med. „Ad Astra", Asperen; 3do pr. bronzen med. „Boskoop's Fanfarekorps", Boskoop. 2de afd. sectie A, Harmonie: 1ste prijs, verg.-zilv. med. „Harmonie", Warmond, (directeur de heer Joh. Oostelaar, onder kapelmeester by de stafmuziek van het 4de regiment Infanterie, te Lelden in garnizoen); 2de pr. zilv. med. „Ooncordia", Vlaardin- gen; eerv. verm. „Forum Hadriani", Voor burg. Sectie B, Fanfare: 1ste pr. verg.-zilv. med. „Apollo", Nieuwe Tongo. lste afd. sectie A, Harmonie: 1ste prijs verg.-zilv. med. Harm. Kapel N. G. en 8p.- fabrick Delft; 2de pr. zilv. med. „Godsdienst en Kunstzin", Den Haag. Sectie B. Fanfare: lste pr. verg.-zilv. med. „Do Bazuin", Gorkum; 2do pr. zilv. med. „Sempro Crescendo", Middelharnis. Te 's Gravenhage vertroeft thans de hoor mr. F. A. van Loydon, oonsul-gonoraal met den persoonlijken titel van zaakgolastigdo van Nederland to Caracas. Aanbevolen wordt voor le e raar in do natuurkunde, hoogor on middelbaar onder wijs te Nijmegen, do heer H. C. van Oapelle te Alkmaar. Tot lcoraar in natuurlijke historie aan de Hoogere Burgerschool mot 3-jarigen our- sus te 's-Gravenhage wort.o voorgedragen dr. J. F. van Bommolen, thans tijdelijk. Op do aanbeveling voor leeraar in de wiskunde aan het gymnasium to Zutfen zijn geplaatst de heeron D. H. Stam te Utrecht en J. Kunst te Groningen en voor leeraar in de algebra en oijferkunde aan de hoogere burgorschool do heoren A. G. Weyenbergon Hasselt on J. Hommes te Veondam. (Z. G.) Door do classis Woerden zijn den 7dcn Aug. te Alfen geëxamineerd de candidatcn Van Diemen en Jonkor van Nieuwveen en J. van Loo te Waarder, welko mot algemee- ne stemmen beroepbaar zijn gesteld in do Geref. Kerken in Nederland. Beroepen is bij de Ned.-Horv. Gom. te We8t-Kapelle da. E. Couvéo, to Enter. Do weeainrichting to Neerbosch ontving in do afgeloopen week van mevr. wed. H. D. 1000 mevr. wed. v. O. 1000verder o. m. 2 giften van f 300 en 1 van f 200. - In de zitting van gisteren van de Alge- meone Sj'uodo der NocL-Horv. Kerk kwaraon verschillende rapporten in: Een verzoek van den Ring van Woerden om dispensatie van art. 23 regl. op de vaca turen voor de gemeente Naardcn, word toe gestaan voor den tijd van één jaar on op do bekende voorwaarden. Ter tafol kwam een voorstel van de clas sicaio vergadering van Briello, tot wijziging van het reglement op de kerkvisitatie, strek kende om do schriftelijke visitatie af to schaffen en de persoonlijke om de twee jaar tc doen houden. Overeenkomstig do concluuio der rap portoerende commissio besloot do vergadering het voorstel af to wijzon. Een voorstel van do classicaio vergadering van Zutfen tot bijvoeging van een alinoj aan art. 5 RegL voor opzicht on tucht, stroW kendo om aan do besturen hot recht te gevoiF personen uit hun ambt te ontzetten wegens krankzinnigheid, werd aangenomen on zal aan het oordeel der Kerk worden onderwer pt Wegens het bijeonkoruon eener synodua oontracta werd do zitting vroegtijdig go sloten. (dj A; t hot staatsexamen tot toelating aan do univorsitoit namen 11 tot 13 Augustus deel 8 candidaten voor do fooultoiton der godgoleordlicid onz. Toegelaten zijn 4 can didaten, do heoren A. J. Ketelaar, L J. van Leeuwon, H. Groebevoldt en J. Thijs. Voor de faoultoiten dor geneeskundo enz. wer den 8 candidaten geëxamineerd. Toegela ten zijn l candidatcn do heereu M. O. van Wijhe, J. F. Stoonhuis, H. Planten en QK-j. T J. Geest. Hot examen wordt voortgezet met 4 candidaten. Na voortzetting van he' examen zijn van do vorige groep alsnog ge slaagd mej. E. Th. Lievegood (voor bcido diploma's) en do heer G. van der Laan. Door B. en Ws. van Rotterdam is than» bij den Gomeontoraad ingediend een ont- werp-vorordening, houdende voorschriften tor voorkoming van gevaar van of bij brand. Tot nu toe bestonden nog afzonderlijke verordeningen voor Rotterdam, Kralingen, en Oharlois. Voor do ontworp-vorordening is tot grondslag genomen de verordening van oud-Rotterdam van 1893, mot do noo dige veranderingen deels aan gewijzigde toe standen, deels aan do tegenwoordige juris prudentie van den Hoogen Raad te dankon, deels ook hebben do wijzigingen slechts vor- botoring van red actio ten doel. Wat do algomeono bepalingon betreft, is thans ook voorzien in het gebruik voor ver- liohting van clcctriciteit, calciuinoarbido en grootere vlammen dan 20 normaal kaarsen, hot vervoer of bergen van brandbare slof- Ibn onz. Ook is or een bepaling in opgenomen bo- tnoffendo het gebruik vaji bijzonder hoogo gebouwen. In gebouwen ui. van meer daa 25 M. hoogte boven de straat, zullen do hoo ger gedeelten voortaan van middelen tot blussching voorzien moeten zijn. Wat de bijzondero voorschriften betreffen de openbare bijeenkomsten aangaat, zijn de bestaande artikelen betreffende de veilig? heid in gobouwon, waar bijeenkomsten go* houden of vertoon ingen gegeven worden, met conige bepalingen aangevuld. Uit Apeldoorn wordt gemoldZ. K. H. Prins Hendrik kwam gisternamidd. fcokwart over tweeën op het terrein van de Koninklij-, ko Scherpschutters van do Voluwo aan, ver gezeld van jhr. v. Suchtolon v. d. Haare, ia een rijtuig mot appelschimmels bespannon. Aan den ingang word do Prins verwel komd door den voorzitter, den beer J. B. Hugonholtz, die do erkentelijkheid voor hc^j bezoek uitsprak, en door den secretaris, den heer Max Levert, en den commandant, y In de directiekamer bekeek do Prins de uitgeloofde prijzen, het vaandel der voreeni- giag on de gewonnen medailles, waarna Z.K. 1 H. do banon in oogcnscbouw nam. De Prins schoot vijf series .De lsto leverde 0, 7, 9 en' 12, do 2do10, 10, 8 en 10, de 3do: 10, 10, 11 en 11, dc -ldo 7, 11, 8 en 9 en de 5do: 11, 10 67) Clay beval zijn afdeelingon de drie straten door te marscheeren, waarbij de voorloopers van elke kolonne afzonderlijk door de dwars straten de verbinding met elkaar moesten be werkstellingen en elk oogenblik' gereed zijn elkaar wederkeerig te steunen. Toen zij gerangschikt en tot afmarcheeren gereed waren, reed Clay naar het midden yan hot plein en hield zijn hoed in de hoogte ten teeken, dat hij wilde spreken. Om twee redenen, zoido hij, hadden zij zich 'daar met do wapens in de hand vereenigd: 'de eerste en gewichtigste bestond in het ver langen van de inboorlingen om de republiek in stand te houden. Volgens hun eigen wet ten was de vice-president de opvolg r van iden president, als diens ambtstijd afgeloopon was of in geval hij stierf. President Alvarez was vermoord en de vice-president Rojas was dientengevolge zijn wettige opvolger. Hun plicht als soldaten der Republiek ge bood hun l.em uit de gevangenis te bevrijden en den man, die wederrechtelijk zijn plaats had ingenomen, te verdrijven, en zoo de wet ten in eere te houden, welke zij zichzelven gegeven hadden. De tweede beweegreden, ging hij voort, was minder verheven en meer zelfzuchtig. Naar de mijnen van Olancho, die nu aan duizenden werk verschaften en millioenen dollars in het land brachten, stak Mendoza zijn begeerlijke hand uit, om, als hij kon, daaruit een monopolie voor zijn regeering te maken. Bleef hij aan het roer, dan zouden alle vreemden uit het land ver dreven en de soldaten gedwongen worden zonder loon in de mijnen te werken. Hun toestand zou dan niet veel beter zijn dan van de veroordeelden in de zoutmijnen van Siberië, want zij zoudon niet alleen geen loon meor voor hun arbeid beuren, maar het volk zou over het geheel ophouden zijn aan deel in de opbrengst der mijnen te ontvan gen, waarmee tot dusver de staat was be taald. „Onder president Rojas zult gij vrijheid, gerechtigheid en welgesteldheid hebben", riep Clay. „Onder Mendoza zult gij u voor de krijgswet moeten buigen. Hij zal u uit zuigen en met belastingen bezwaren en gij zult onder een eohrikbewind leven. Wien van die beidon kiest gij V' „Rojas! Rojas!" riepn de inboorlingen, verlieten de gelederen en verdrongen zioh om Clay's paard, steeds roepend: „Rojas! Leve Rojas!" Dood aan Mendoza!" De Amerikanen bleven op hun plaateen ©n brachten een driomaail herhaald hoera op de regeoring uit. Toén de troepen zich weer in beweging zet ten, was hot rumoer-nog niet geëindigd. Nog steeds schreeuwden zij en daardoor dreven zij de burgers in hun huizen, zoodat de drie afdeelingen door verlaten straten met geslo ten deuren en ramen trokken. Niemand ver zette zich tegen hen, maar ook niemand moe digde hen aan. Nu konden zij do voorzijde van het paleis en de vlag der revolutie zien, welke aan den daarvóór staanden mast hing. Op eenigen afstand van het palois kwamen zij langs de Engelscho en Amerikaansche ge zantschapsgebouwen, waarop do vlaggen van het land woeien, liamen en daken waren met vrouwen en kinderen bezet, die daar een toevlucht hadden gezocht, en de afdofcling bleef staan, toen consul Woimor en sir Ju lian Pindar, de Engelsohe gezant, bloots hoofd op de straat kwamen en Olay tot zich wenkten. „Daar onze gezant niet hdor was", zoide Weimer, „heb ik naar Truxello getelogra- pheerd on ons oorlogsschip, dat daar ligt, hierheen gecommandeerd, en zoo juist heb ben wij gehoord, dat het reeds de buitenha ven binnenvaart. Met een kwartier kunnen zijn blauwjassen geland zijn en sir Julian en ik zijn van oordeel, dat gij op hen moet wachten." Ook de Engelscho gezant legde vermanend zijn hand op Clay's teugels. „Als gij Mendoza in het paleis me. dit gepeupel aanvalt", gaf hij te bedenken, „zal de goheele stad eon prooi van de toomolooze massa'e worden Daarom verzoek ik u, de lui tegen te houden, totdat uw zeelui er zijn, en voor do orde in de straten te zorgen en het privaat eigendom te beschermen." Olay wierp over zijn schouder een blik op do machinisten en de Ier3che arbeiders, die in een plechtige houding achter h ;n ston den, „Een troep, gepeupel kunt gij dit toch nauwelijks noemen", antwoordde hij. „Zij zien er een beetje ruw en kort aangebonden uit, maar ik sta voor hen in. De beide an dere afdeelingen, welke in de met deze pa rallel loopendc straten naderen, zijn regee- ringstroepen en volkomen gerechtigd, om de onrechtmatige indringers uit het regee- ringspaleis te verwijderen. Het beste, wat u kondt doen, zou zijn, naar de haven te gaan en de marinesoldaten en de blauwjas sen naar de punten te zenden, waar gij denkt, dat sij van het grggtefce nut kunnen zijn. Ik kan niet op hen wachten, maar hoo eer zij komen hoe beter." De tuin, welke tot het palm's behoordo, nam de ruimte van tweo grooto huisplaateen in; daarachter lag de botanische tuin en aan den voorkant leidde een aantal lage terras sen van do veranda tot aan het hooge ijzeren hek, hetwelk den tuin van de hoofdstraat dor stad scheidde. Clay zond den rechter- en don linkor-vleu- gel van zijn klein leger hot bevel, een om weg te maken en zich in de Btraat achter don botanisohen tuin te vereenigen. Als zij het vuur van zijn manschappen aaD den voorkant hoorden, moesten zij door do poort zien te komen on het paleis van dcD achter kant aanvallen. „Mendoza heeft den tuin geheol gobaiv: cadeerd", waarschuwde Weimer hem, „ojk heeft hij drie kanonnon opgesteld, welke de ze drie straten geheel behcerscnen. Gij en uw manschappen staan nu juist in de verde digingslinie van een dier veldstukken. Hij wacht er slechts op, dat gij een weinig Da derbij komt om los te donderen." Olay kon, van waar hij stond, de staven aan het hek van den tuin tellen, maar de plankon, welke daartegen aan den binnen kant waren aangebracht, beletten hem, zioh een voorstelling van de sterkte en verdeeling van Mendoza'e troepen te maken. Na Wci- mer's mededeeling nam hij zijn staf ter zijde en verklaarde dezen den stand dor zaken. „Het volkstheater en dc unionclub liggen aan de beide hoeken van deze straat juist tegenover het paleis," zcide hij. „Gij moet deze gebouwen binnendringen, de ramen barrioadeeren en een soort van borstwering voor ulieden aan den rand van het dak op- riohten en dan de men6chen van het hek in het palois terugdrijven. Verjaag eerst do mannon, dio do kanonnon bedionon, cn zorgt or voor, dat zij niet weer bij het geschut ko-^ men. Ik zal hier benedon >a do btraat woch-' ten, totdat gij zo verdreven hebt, dan zal ik de poorten bestormen en de zaak in den tuin tot een beslissing brengen. Het dorde en vierde regiment n. -sten hen ongevoer tor zelfdor tijd in den rug aanvallen en gij moest den tuin van het d ik uit voortdurend. onder vuur houden.' Do beide hulpafdcolingcn hadden ziohj reeds in beweging gezet, om den achterkant van hot pnJcia op den hun aangegeven om weg te bereiken. Clay trok zijn teugels echter strakker aan, ried zijn manschappen aaa zioh dioht bij de huizen to houden on hern op do trottoirs tc volgen, zoodat zij het mid den der straat vrij lieten. Toen zij op onge veer honderd schreden van den tui.i waron, word con gedeelte van hot houten beschot achter het hek weggenomen, cjn witte rook wolk steeg op, een knal volgde ca een ka nonkogel sloeg in hot dak van een huis, z-jo- dat de pannen hun rinkelend op het hoofd vlogen. Doch do mannen aan de spits had Jen do toonecldeur van het theater reeds be- reikt, alsook een der deuren van het club-( huis. Deze sloegen zij met de kolven van hun geweren in en vlogen vervolgens de trap pen van de verlaten woningen op cn zoo op de daken. Langham werd -oor een men- schenmassa over het tooneel gedrongen on sprong tusschcn dc muzieklessenaars van het orkest. Hier zag hij, hoe een straal van do vroege morgenzon op de smakelooze gord ij nen der loges cn het overdreven perspectief van den achtergrond viel. Wordt icrvolgd,) i

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1