Uit de „Staatscourant." Ingezonden. Odol-Mondwatei' parfumeert den mond Burgerl, Stand van Lelden. Gemengd Nieuws. beul te komen in de zaak der gebroeders Hogerhuis. Daarom vragen adressanten, dat de be doeling, die de Tweede Kamer bij de beraad slaging bezielde, met meer nadruk in de wet zal geschreven worden dan thans het ge val is. Dit zou h. i. kunnen geschieden door de 1ste alinea van art-. 378 van het Wetboek van Strafvordering aldus to doen luiden: „Do Hooge Raad, gehoord ter openbare tcreglzitting den Procureur-Generaal en den gomagtigde, indien deze or is, of dezen be hoorlijk opgeroepen, en indien het nader onderzoek omschreven in art.379 of 379a be volen is geweest, in plaats van den gemagfcig- de, den gekozen of toegevoegden raadsman of dezen behoorlijk opgeroepen, beslist slechts of de omstandigheid, waarop de aanvraag steunt, in dien zij zou blijken waar te zijn, aan de eischen van art. 376 vol doet en of de vlg. art. 377 opgege ven bew ij 8 middelen blijken aan wezig te z ij n. Hij spreekt deze met rede nen omkleede beslissing in het openbaar uit." De voorgestelde toevoeging is gespatieerd. Bij het adres is een uitvoerigo Memorie van Toelichting gevoegd. Het stoomschip „Ardjoono", van Rot terdam naar Batavia, vortrok 7 Aug. van Marseille; de „Titan" vortrok 7 Aug. vod Salonika naar Konstantinopol. Hillogoin. Do heer B. J. to Kiefto, hoofd der openbare Lagero school alhier, is benoemd tot hoofd aan een der openbare lagere scho len te Haarlem. Ter-Aar. Alhier is in het openbaar aan besteed hot leggen van een paardenspoor in een gedeelte van den Kortoraarschcn weg tor lengte van 1090 meter. Er waren 13 inschrij vers. Ingeschreven is door: G. Ter Reehorst te Nieuwveen, voor 1330, A. D. Timmer man te Dubbeldam, voor 1388, J. in 't Void to Dordrecht, voor 1446, C. Schraverus to Tor-Aar, voor 1466, G. Bodegraven to Nieuwkoop voor 1495, L. van Leeuwen te Lcidon, voor 1497, S. Bodegraven to Aar- landervoeu, voor 1502, W. Strookman te .Woubruggc, voor 1540, "G. van der Helm t© Alfen, voor 1610, N. A. van der Veldo té Oudshoorn, voor 1626, J. van Luiing to Rijnzatcrwoudo, voor 1800, G. Reijnevold to Rijnzatorwoudo, voor 1848.00, L. L. Kre- ldng on G. Langbout to Alkemado, voor I960. Het work is aan den laagstcn inschrijver gegund. YYnssontiur. Bijeen goroopen door het go- klop der brandklok spoedde do brandweer zich gistermiddag naar do woning van don landbouwer Jao. Knijnenburg in het Middol- wogje. Men vrecsdo, dat door het broeien van hot hooi, spoedig brand zou kunnen ont staan in do hooitas, clio vlak aan de wo ning grenst. Bij hot uithalen van heb hooi flikkerden van tijd tot tijd wel vlammen op, maar gelukkig blocf het daarbij. Do spuiten op hot torroin aanwezig deden uitstekend dienst om ccn hevigon brand te voorkomen. Tegen den avond was het brandgevaar groo- tendools geweken. Yoor allo gerustheid bleef nog een spuit met een ploeg volk achter. Bij Kon. boel. is do heer Boron Listoo er- kond en tocgolaten ais consul-generaal der Voreenigdo Staten van Amerika, te Rotter dam. Buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, be noemd tob vertegenwoordiger der regeering op het in September c.k. te Gronoblo te hou den internationaal bongres voor hydrologie, olimatologio en geologie dr. W. Erancken, inspeotour-gonoraal van do badplaats Sche ven i ogen. Bonoomd tot vertegenwoordigers dor re geering op het van 17 Septembor o. k. to Antworpcn to houden intornationalo congres betreffende de verpleging van krankzinni gen in het algemeen on die in het huisgzin in het bijzonder, dr. A. H. van Andol, in specteur voor het staatstoezicht op krank- sinnigen en krankzinnigengestichten, te VGravonhage, en J. H. A. van Dale, genees heer-directeur van hot krankzinnigenge sticht „Veldwijk" te Ermeloo. Den heer J. L. Hoijo, apotheker, benoemd en aangesteld tot militair apotheker 2do klasse bij hot personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Nodorlandech- Lndiö. Voldoet de Rijkslandbouwschool te JFagenin- <7en aan de behoefte aan middelbaar en hooger landbouwonderwijs in ons landt Over dit onderwerp heeft mr. 0. J. Sio- kesz, gowezen dircetour-genoraal van land bouw, in de Geld.-Over. Mij van Landbouw bet woord gevoerd. Spreker begon met deze vraag in onbken- 11 enden zin te beantwoorden en vond, dat do f 200,000, welke jaarlijks voor dio sohool op de Staatsbegroting voorkomt, slechte vruchten afwerpt. Op het onderwijs en do bekwaamheden van hen, dio hot onderwijs geven, wil spre ker niets afdingen, daar dat uitstekend is en hij dat zoor, zeer hoog stolt. Maar zonen van landbouwors, die wan neer ze eenmaal het diploma hebben, weder tot den landbouw terugkeeren, vindt men er niet. Slechte 19 landbouwers-zxKma gaan te Wa geningen school, terwijl van do overigen bet meorendeel naar Indiö gaat, het blijkt dus in hoofdzaak een school voor Indië, tor- wijl zij voor ons oigon land van geen of wei nig nut is. Spr. wil hot onderwijs splitsen en datgene wat te Wageningen thuis behoort daar la ten, terwijl hot hooger onderwijs evenals in hot buitenland aan eon Universiteit dient gegeven to worden. Do heer Broekoma, directeur dor land bouwschool, ie het niot met den hetr Sic- kesz eens en wees op de landbouwleeraren en zuivolconsulenton, die te Wageningen bun opleiding genoten en thane over het land verspreid zijn en Hun krachten aan den landbouw ten beste geven. De heer Sickeec was van meening dat in het 26-jarig tijdperk, waarin de school be staat hun aanbal enorm groot-er had kunnen zijn. Ook do heeren Reimers van Wageningen en Hart-og van Barnoveld wisselden mot den spreker van gedachte, die ten slotte mede deelde reeds den tijd, toen hij directeur-ge neraal van landbouw was, plannen ~te heb ben opgemaakt tot reorganisatie dier school. Hij hoopt dat dio stukken bij zijn opvolger, den naast hem zittenden heer Lovink en bij ZExc. den Minister in genade zullen ont vangen worden. President Kruger. President Kruger ontving op villa Oosta een prachtig bloemstuk, dat geen andere aanduiding van de horkomst bevatte dan het opschrift: „van een zieke vrouw." De hoer en movrouw Wolmarans dineer den bij den President. Den geheelen middag, tot zonsondergang, krioelde het van men- schen langs do zeezijde der villa. President Kruger zat aan een hoekvenster en vertoon de zich van tijd tot tijd na herhaald hoera geroep. Dc heer en mevrouw Wolmarans, verge zeld van den heer De Korte, vertrekken he den naar Marseille ter begrooting van hun oudsten zoon, die terugkeert uit krijgsge vangenschap in Engelsch-Indie. President Kruger zou heden te één uur een rijtoer maken, dio zich waarschijnlijk ook tot Den Haag zou uitstrekken. Gistermiddag had do President aan zijn tafel genoodigd de bestuurderen van do Haagsoho Pro-Boorvort#?niging met hun da mes. Woningwet. De „Sts-Ct." van heden bevat een Kon. bo- sluit van den 28sben Juli 1902, tot uitvoering van do artikelen 7, 8, 9, 26, 27, 28, 30, 34, 36 en 30 der Woningwet. Bij dit besluit, dab 10 Augustus in wer king treedt, zijn vastgesteld: hot formulier van afkondiging voor do krachtens artikol 1 der Woningwet door den Gemeenteraad of kraohtens artikel 8 dier wet door Gedepu teerde Staten vastgestelde voorschriften en voor do besluiten van den Gemeenteraad houdende verbod tot aanbouw of herbouw voorschriften betreffende do inrichting van registers van aangifte van verhuurders van woningen; do vereischten van toelating van vorconigingen, vennootschappen of stich tingen als uitsluitend in het belang van ver betering der volkshuisvesting werkzaam voorschriften betreffende dc inrichting van plannen van uitbreiding van do in artikel 28 dor wot bedooldo gemeenten; voorwaardon waaronder door do gemeenten aan vorconi gingen, vennootschappen en stichtingen en door het Rijk aan de gemeenten voorschotten ingevolgo do artikelen 30 en 31 dor Woning wet, zooinedo bijdragen in do aflossing hier van kunnen worden verleend; en bepalingen betroffende do werkzaamheden, do bevoegd heid en den werkkring van het collego van bijstand, bedoeld in artikel 35 der wet Qaugschc ScliouYvtmrgplnuneii. De rotonde van hot Koninklijk Zoölo gisch Botanisch Genootschap te 's-Graven- hago. was gisteravond geheel bezet door aanwezigen op de vorgadoring van aandeel houders en lodon van hot genootschap, waarin in behandeling kwam het bokende plan tot afstand van grond voor sohouw- burgbouw, waarover de Vereeniging Die rentuin do vorige week reeds een vergade ring hield. Do vergadering werd geleid door den pre sident-commissaris, deD heer M. J. P. van Bosso. De commissarissen weten geen ander mid del om tot verbetering te geraken dan door aanneming van do voorstallen. Meer heb ben zij tot verdere boeliahting niet te zeggen. Do heor M. M. Oouvóo Jr. aohtto de ge geven nadere toelichtingen even onvoldoen de als de vroegere schriftelijke. Spreker had eerst schorsing der beraadslaging willen vragen, en het bestuur uitnoodigen nadere toelichting to geven. Maar nu moest hij eenvoudig aanraden hot voorstel to verwer pen, omdat niet voldoende was aangetoond de noodzakelijkheid om over te gaan tot den bewueton afstand van den grond, die het schoonste gedeelte van den Tuin zal doen verdwijnen. Er is geen enkele grond aangevoord, waarop de aandeelhouders met kennis van zaken tot den afstand zullen besluiten moeten. De heer Van Kempen, commissaris, moest erkennen, dat in do toelichting iets vaags is. Sprokor somde verschillende omstandig heden op ten betooge, dat do toestand on houdbaar wordt. Mot inkrimping der uit gaven hebben commissarissen op het oogonbliik do uiterste grens bereikt. Niet alleen, dat het leden-aantal vermindert, maar de leden, die behouden blijven, laten commissarissen nog in den stook. De heer Hymans van Wadenoyen veroor deelde de aanhangige voorstellen, over tuigd, dat bij aanneming het overgroot» deel dor ledon en aandeelhouders zal ver dwijnen. Overigens geloofde spreker, dat do gomëontoraad, gesteld de zaak kwam bij dat lichaam in behan doling, het voorstel van zijn schouwburgoommissie niet zou aan nemen. Spreker weee op de gunstige exploitatie van hot bekende ontspanningsoord ,>Tivo- li" t» Kopenhagen en gaf in overweging om ten opzicht» van de exploitatio van den Tuin eon commissie te benoemen om do ex ploitatio van die buitenlandsche instelling te bestudeoren. Do heor Rodaan betoogde, moet er ge- liquideord worden, dan geleidelijk, maar niot op deze wijze. Hij stolde voor afstem ming van de voorstellen van commissaris sen, maar niet als votum van wantrouwen togonovor do bestuurders, maar met de be doeling, commissarissen uit te noodigen met andere voorstellen te komen tot verbe tering van de financiën van het genoot schap. (Langdurig en krachtig applaus). De heer Heymans van Wadenoyen zette ui toon, dat bovendien de plaats voor een schouwburg op den grond, waarop nu do Tuin staat, niet goed gekozen is. De heer Reelaerte van Blokland hield breedvoerige financiecle beschouwingen, ten betooge, dat de commissarissen hun best hebben gedaan, om de uitgaven steeds t» verminderen, waarvoor hij hulde bracht. Verschillende sprekers gaven wenken aan het bestuur, die tot verbetering van een meerdere belangstelling in eten Tuin zouden leiden. (Er wordt geroepen: Stemmen, stemmen). Tot hoofdelijke stemming overgegaan zijnde, worden de voorstellen verworpen met 281 stemmen tegen 20 en 9 buiten stemming. De vergadering word hierop gesloten. Van goed ingelicht» zijde deelt men mede, dat de Raad van Commissarissen van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap te 's-Gravcnhage, met ingang van 1 September a. s., collectief ontslag genomen heoft. Ten govolgo van de afwezigheid van eeni- ge ledon kan nog niet met zekerheid bepaald worden wanneer de verkiezing van een nieuw bestuur zal plaats hebben. Geachte Redacteur l Zooals men uit Uwe courant heeft kunnen vernemen, is aan do Katoenfabriek alhier een werkstaking van een deel der werklioden uitgebroken. Men kan veronderstellen, dat beide partij en aan het eindo van him latijn waren voor hot zooverre kwam, te meer daar het bekend is, dat de verstandhouding tussohen werk lieden en patroons aldaar tot heden goed was. Gelijk men gewoonlijk ziet gebeuren, zal ook deze werkstaking waarschijnlijk te harer tijd con einde nemen door tusschenkomst van derden, die o f het misverstand uit den weg ruimen o f partijen door overreding tot een vergelijk bréngen. Jammer dat die bemiddeling gewoonlijk zoo laat komt, als beido partijen door woord on 8ohrift (dikwijls van derden) tegen elk ander verbitterd zijn, als de werklieden financieel ten onder zijn gegaan en de nijvcr- hoid dikwijls eon klap heeft gekregen door verplaatsing van het werk, bot nadeel van patroon en werkman. De interventic in dergelijke gevallen wordt gowoonlijk mefc goed succes bekroond, indien zij wordt aangeboden door mannen van go- zag en invloed, die bij do werklieden goed vertrouwen hebben en door de werkgevers niet zoo spoedig worden weggezonden met een „schoenmaker, houd jo bij je leest", man nen, die op do hoogte zijn van arbeiderstoe standen en aan den onderen kant een ge noeg breed inzicht in zaken hebbon om ook de bezwaren van werkgevers te kunnen toetsen. Immors do Kamers van Arbeid in ons land zijn van te jongen datum om gezag to kun nen oefenen. Gelukkig heeft onze goedo stad dorgelijko mannen en moge dit schrijven een aanspo ring zijn aan 2 of 3 hunner om zich reeds n u te verecnigen om te trachten partijon tot elkander tc brengen of mogelijke misverstan den uit den weg to ruimon. Slagen zij, zij hebbon een goed werk te meer aan de Maatschappij verricht en veel ollcnde voorkomen; slagen zij niet, zij heb ben de voldoening hun plicht gedaan to hebben. Ik dank U, geachte Redacteur, voor de opneming van dit schrijven en noem mij gaarne Beri vijand van werkstakingen L e i d o n, 8 Augustus 1902. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoekt ondergetcekende voor on- dorstaando regelen een plaatsje in uw veel gelezen blad. Wie eenigszins bekend ie met den toestand van den wcloerw. heer ds. Holster, zal wel met aandacht en verwondering het ingezon den stukje, voorkomende in hot Dagblad van den 6den dezer dienaangaando, hebben gole- zon. Niet alleen zal menigeen zijn verwonde ring er over te kennen hebben gegeven om in het publiek als 't ware te vragen of ds. Holster zijn emeritaat wil intrekken, maar ook zal menigeen de ondoordachtzaamheid van deze vraag hebbon Ingezien. Want wat is toch het geval? Do woleerw. heer ds. Holster ,op een hoogen leeftijd van 76 jaren gekomen zijndo, cn bijna 60 jaar als bedienaar des Woords, zijn roeping go- trouw vervuld hebbende, werd in hot voor jaar door een zware ziekte aangetast, waar door hij genoodzaakt was zijn ambt neder to leggen en zijn emeritaat aan to vragen. Door 's Heoren goedheid is onze geachte lcoraar nu zoo ver dat, van het ziekbed op gericht zijnde, hij nu weer meer dan ééns voor de gemeente is opgetreden. Maar des niettegenstaande blijft het toch een vaste waarheid, dat eiken dag de gebreken des ouderdoms kunnen komen en nu zou het toch dwaasheid zijn om vandaag het emeri taat in to trekken, en morgen, als dó krach ten hem weer begeven, aan te vragen. Hoo dan ook do geachte inzenders tot zulk een vraag gekomen zijn, begrijp ik niet. Wel- lioht dat hier do liefde (dio zoo vaak blind is) en do geest der vleierij een grooto rol speelt. Ik voor mij wensch, uit den aard dor liefdo, voor hem en voor de gemeente dal zijn eerw. zijn omeritaat gestand zal doen. Voor hem, daar hij toch reeds zoo'n hoogen leeftijd borcikt heoft, al zoo vclo jaren de sierlijke kroon der grijshoid gedragen heeft, en nu dan nog hom zoo'n zware taak te doen vervullen, (al zou zijn geest gewillig zijn), komt mij niet wenscholijk voor. Veeleer gun ik hem, voor do liefde, getrouwheid en toe wijding waarmede hij zoo vele jaren de ge meente gediend heoft, een wijlo rust (aan den avond van zijn leven). Ook voor de gemeente kwam het mij niet wenschelijk voor, want op den leeftijd goko- men zijndo van 75 jaren, valt het niot ge makkelijk die taak to vervullen, en zou de gemeento er lioht onder gaan lijden. Daarom zag ik liever die taak op jongere schouders gelegd, opdat die met dezelfde liefdo, ijver en toewijding als zijn voorganger, de ge meente moge dienen, en leidende in de rech te paden tot eenheid, en zij zelve onder Gods zogen de vruchten daarvan moge plukken. Dankend voor de vergunde plaatsruimte, toeken ik mij Een lid zijner gemeente. Leiden, 7 Augustus 1902. RECLAMES, a 40 Cents per regel. 7699 2 BEVALLEN: E. VerhoevoD geb. Wiggelaar Z. S. Kloots gob. Laman Z. A. 0. J. v. <1. Berg geb. v. Schie Z. L. Devilee geb. Schokker Z. A. Kop geb. Soer Z. Cb. S. van de Water geb. v. d. Klaauw D. M. J. Westen geb. Meensen D. H. C. C. v. Berkel geb. Meure Z. M. Vavier geb. Slijk D. M. Lardee geb. Stouten Z. M. Ch. v. d. Heiden geb. Martens D. H. Delfos geb. Moenen D. A. Lolkes de Beer geb. t. Leeuwen D. J. Hassaar geb. v. Booma Z. E. Or. Smit geb. Kwestroo D. M. Nierkens geb. v. Wjjk D. E. Stikkelorum geb. Nieowenhnizen Z. W. Frankhunzen geb. Voorbrood D. J. M. Onvleo gob. Stikkelorum Z. C. v. d. Wejjden 6eb. Ribot Z. A. M. van do Ven geb. v. Staden C. v. Vliet geb. Ie Feber Z. E. Wakka Jeb. Overstap D. S. Gordijn geb. Kleijn D. Bouter geb. v. d. Nat D. E. M. Bink geb. Blaosjoe Ti. A Overmeer geb. Wallaart D. J. Hoogkamer geb. v. d. Bent D. GEHDWD: J. J. Breibach jm. en H. H. van Berkel jd. N. van Boelen w. en C. Zieltjes w. N. Laman jm. en L. C. Thiol 8. T. H. Nap jm. en H. Hollebeek id. J. O. van den Berg jm. en C. Brugman jd. N. Kweetro jm, en G. Braxhoven jd. A. Zandvliet jra. en W. F. S. C. Dreef w. H. Lacourt jm. en J. Vielo jd. W. van Duuren jm. on J. Vissoher jd. OVERLEDEN: J. Sieval Z. 6 m. - J. M. Voortman D. 61 j. C. J. W. Willemso geb. Jacob W. 80 j. J. Moene D. 70 j. C. van der Nat D. 2 m. K. W. Langbein W. 59 j. L van Kempen Z. 15 m. A. D. van Sonsbeek geb. Kroon W, 71 j. A. E. de Vries gob. Brandenburg W. 61 j. J. ter Meulen W, 85 j. W. Monster geb. v. Bree V. 51 j. M. J. H. Zitman D. 8 j. J. van Aerde Z. 31 j. Weerbericht van 8 Augustus. (Vat. r\ei Kon. ilotoorologltcb InilKuul te Ulroobi.) V orwaohting: Zwakke tot matigen in id westelij ken wind. Bewolkte lucht. Wei nig verandering in temperatuur. KERKELIJKE BERICHTEN. L e i d o n. Geref. Kerk. Heerengrochh Zondagvoormiddag to 10 cn namiddag te 6 uren, ds. Gispen, van Baarn. Voorschotel en Veur. Ned.-Horv. Kerk. Zondagvoorm. te 10 uren, do heer Ja mes, theol. cand. te Vlaardingen. Zoeterwoude. Ned.-Herv. Gem. Zon dagnamiddag te tweo uren, ds. Beekenkamp, predikant to Benthuizen. Een opperman, L. K. genaamd, moest dezer dagen een partij oude tegels voor zijn baas verwerken, doch nam een vijftigtal van die tegels en verkocht dezo bij een op- kooper ten eigen bate. Tegen hem is nu door de politio proces verbaal opgemaakt. Gisteravond is op don Loos- d'uinsahon weg bij 's-Gravenhago bij heb kruispunt dor Hollandscho stoomtram naar Seheveningon on do Westlandsche stoom tram, do Westlandsche stoomtram, die te 10 minuten voor zessen dit kruispunt gena derd was, op de Hollandscho stoomtram ge- loopen. Persoonlijke ongelukken kwamen niot voor. Wel is vrij aanzienlijke materieele schade berokkend. Met veel spoed ging men aan het werk om het kruispunt weder vrij te krijgen. To gen 8 uren was het beschadigde materieel op geruimd ©n do communicatie weer hersteld. De botsing moot het gevolg zijn geweest van de gladheid van de rails, waardoor do ma chinist van de Westlandsche brom onmoge lijk kon remmen. Voor de Hollandscho tram stond het signaal veilig, voor de Westland- echo niot. In de 8ohoowburgtent van Pot- harst op do Nieuwe Groenmarkt to Haarlem bleef gisteravond plotseling een der bezoe kers dood, tot groote ontsteltenis van het talrijk publiek. Een geneesheer constateerde hartaderbreuk. Hot „Utrechtsoh Dagblad" zegt naar aanleiding van het gisteren verraeldo berioht in „Het Centrum", dat reeds eeni- gen tijd geleden besloten is op het Centraal station te Utrecht overbruggingen te maken. De tentoonstelling vanbloemon, planten, vruchten enz. van de afdeeling Zeist en omstreken dor Ned- Mij. voor tuin bouw en plantkunde, op het landgoed Kers bergen to Zeist, wordt op 13 dezer to 2 uren 's namiddags door den voorzitter van het hoofdbestuur, baron de Senarolens de Gran- ov, geopend. Dienzelfden middag zal de tentqonstelling vereerd worden door hot bezoek van H. AL ds Koningin-Moeder. Het bloemenoorso heeft plaats op den 3den dag dos namiddags te halfdrie. Op 6 Augustus waren te Zand- yoort aanwezig 8974 badgasten, d. i. ruim 1000 meer dan 2 jaar geleden op dien da- tum. Gisternacht is ingebroken in de woning van mr. Mouthaan, Van Baerlestraafc te Amsterdam, welk huis tijdelijk onbe woond is. Voorwerpen yan waarde en kost baarheden waren vóór het vertrek van den bewoner bij familieleden in veiligheid ge bracht, zoodot de dief, dio kasten openbrak on ook eon bezoek braoht aan do meidenka mer, weinig van waarde kon meenemen. Omstreeks tweo uren xag de politio een man vluchten uit het perceel, dat naast de wo ning van mr. Mouthaan gelegen is. Hij wist in het Vondelpark aan een vervolging te ont komen .Gistermiddag is hij echter gearre»" teerd. Over het spoorwegongeluk bij Deventer meldt de „Zw. Ot." het volgende: Woensdagavond omstreeks halfzes is een dor wagens van den goederentroin No. 3947, be staande uit 28 wagens, waarop machine- materieel van de fabriek van Gebr. Stork uit Kengcloo geladen was, dat bestemd was j voor Amsterdam, om aldaar ingescheept te worden naar Brazilië (Z.-Am.), ontspoord. Het vermoeden is dat de oorzaak hierin kan gezocht worden, dat een zware ijzeren wals op dezen wagon niet behoorlijk vastgelegd! was, waardoor bij een bocht in den weg het zware gevaarte naar een zijde zou zijn gerold, zoodat de wagen omkantelde. De spoorrail» waren ovör een 10-tal meter verbogen, tor- wijl de weg, wagen en werken belangrijk werden beschadigd. Do sneltrein 241 van Almeloo (6 uren) vond drie kwartier vertraging en werd, uit eenige rijtuigen geformeerd, door de locomotief der ontspoorde goederontrein naar Apeldoorn' gebracht-. Eveneens moesten bij andere trei- non de passagiers op de plaats des onheil» overstappen. Ruim half vijf kwamen uit Apeldoorn aan de heeren Van Tets, adj.- inspecteur, Huinzmga, inspecteur en hoofd opzichter ovor hot rollend materieel, bene vens een ploeg werkvolk, om allereerst een nevenspoor, waarop do ontspoorde waggon was gevallen, wederom voor het verkeer vrij te maken Hiermede was men om 10 uren ge reed, zoodat do sneltrein van 8.49 uit Duitschland weder kon pa-sseeren. Gistor'en zijn zeven van do ne gen Drentsche schapen, toebehoorendc aan J H. te Grolloo, door honden in het land bij Amen doodgebeten. Van de coöperatieve boterfa- briek te Heeg (Wijmbritseradeel) zijn tweo gehuwde knecht» er vandoor geg lan roet een 6om van 500, die zo bij do boeren aan da fabriek moesten storten voor geleverde melk. Do schuit, waarmee de melk word op gehaald, vond men Dinsdagmorgen onbe heerd drijvende to Hommcrts. Een schuttersfeest te Herten is op zeer treurige wijze geëindigd. Te rum werd een arbeider des avonds door-hef.-} tig geklop op zijn deur uit zijn slaap ge wekt. Opstaande ging hij naar men zegt gewapend met een griep de dour openen. Nauwelijk was deze geopend of de man werd aangegrepen, en hem do griep ontrukt. De woestelingen hebben daarna den man met) schoppen en messteken zoo verwond, dat hij spoedig daarop is overleden. De vermoedo- lijke daders, een drietal personen, waaron.- j der een vader met zijn zoon, die reeds vroet- ger in den avond met den verslageno twist gehad hadden, zijn reeds gevankelijk naar, Roermond overgebracht. (M. Gt.) Onder Oallantsoog was men be-' zig met „katknuppelen." Het 4-jarig zoontje van den heer L. kreeg een stuk van een in) tweeën geslagen knuppel tegen het hoofd, en werd deerlijk gewond; de neus werd ver-) brijzeld. Het kind is bowusteloos en men vreest voor zijn leven. Men sohrijft uit Maastrioht: Onze branders, dio zoo vindingrijk waren om de wet op do branderijen illusoir te ma-J ken, zoodat een niouwe wet in 't leven moesti worden geroepen, hebben navolging gevon-, den in do spekslagers. Deze zijn begonner^ het vleosoh, dat als minderwaardig aan da, bank van het slachthuis in 't openbaar ver-, kocht werd, op te koopon, zoodat er geenj contróle bestaat of hot niet weder als go-i woon, goed vleeseh in don handel gebracht j wordt. Do gemeenteraad zal nu ook genood zaakt zijn eon strenger verordening op dat! stuk vast te stollen. Moord te IJmuiden. Men, meldt uit IJmuiden aan het „Hbl.": In don, vroegen morgen van Donderdag kwam aan. hot Nieuwe Gat. zeezijde groote sluis, een. zwaar verminkt lijk bovendrijven. Na op den', wal te zijn gehaald, bleek de zware vermin king veroorzaakt door vermoedelijke beklem- ming tusschen de sluisdeuren. Bohalvo deze verminking aan het onderlijf, werden door den inmiddels gekomen geneesheer steekwon den ontdekt aan hoofd, voor- en achterhal* en dadelijk rijpte het vermoeden aan een af- schuwelijke misdaad. Do politio werd ge-', waarschuwd en do officier van justitie te' Haarlem van het feit in kennis gesteld. Bij onderzoek bleek het to zijn het lijk van N Bood, ded stoker zou worden op den stoomtrawler „Oceaan II". Omtrent don ongelukkige verneemt heti blad het volgende: Een paar weken geleden was hij met ze keren P. van Santen work komen vragen op trawlers, doch daar alle trawlers in zeo wa ren, was er geen werk. Toen do trawlers uit zeo terug kwamen, bleek dat er tweo plaat sen openkwamen. Beiden mannen werd dooï. de „Maatschappij Oceaan" getelegrapheerdj te komen varen; zij kwamen en kregen een voorschot van vier guldon voor kleino uit gaven. Beiden vertrokken, 'doch alleen P. v* S: keerde terug en is dan ook gaan varetu. Voor Bood werd inmiddols een ander aan-^ gesteld. Later bleek dat dc verongelukte' naar zijn zuster te Beverwijk was gegaan.' Diefstal kan geen oorzaak der vermoedelijke, misdaad zijn» want op het lijk werd nog. /2.2S gevonden. De justitie doet onderzoek in deze duistere zaak. Te Santvliefc (N.-B.) heeft een waterhoos groote schade aangericht. Hij ont lastte zich juist boven de gemeente en was vergezeld van een hevigon wervelwind. De op het veld staande koronsohooven worden to- renhoog in de luoht geslingerd en overal vor- i spreid. De schade voor de landbouwers bö«' draagt duizenden guldens. Vanwege het organisatie-comi-,' té in zake de werkstaking bij do firma Van' Heek Oo. is een door de contróle-com- missie goedgekeurd finanoieel verslag gego- j ven over de inkomsten on uitgaven tijetonij^ dio staking, uit hetwelk blijkt dat is ingeko. men van 18 Januari tot 28 Juli 1902 de son* van ƒ146,023.20 1/2, uitgegeven ƒ141,190.64 1/9, Blijft saldo in kas 4826.06. Dooreenkoegedood. TeMeijel (L.) is de dochter van een landbonwer, bezig zijnde met het melken van de kocieu, onver- waoht door een der dieren aangevallen, het-

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2