N*. 13021 Woensdag O Augustus. A». 1902. m jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fêon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Be Ingenieur- LEIDSCH T) A (i-BT, A T) PRIJS DEZER COURANT t 11 Voor Loidon por 8 maanden 1 l-10-' "Buiton Loidon, per looper en waar agenten gevéattgd ïtjn 1.80 f Franco por poot l-65-. PRIJS DER AD VERTEN TIÜN Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassocron buiton de stad wordt f 0.05 berekend. F* f Verslag vao den toestand der gemeente Leidei over bet jaar 13111. ra. Omtrent het brandwezen kan worden me degedeeld dat bij de bestaande spuiten, in 'Februari een nieuwe brandspuit is gekomen, rgeleverd door do firma Crans en Co. te 's-Gravenhagp, die in het gebruik ie geble ken uit to munten door rustigen gang en ge makkelijke stoomhouding en 2500 liter water por minuut levert Er hadden dit jaar 60 branden plaats tegen 59 in het jaar te voren, terwijl ook het getal zware branden dit jaar 5 minder bedroeg, nl. 5. Het fonds voor de brandweermannen ont ving een tweetal schenkingen, een van 25 .van de Algemeene Brandwaarborgmaat- ^chappij en een van 21 van do Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij De Jong en Oo. te Amsterdam. Dat do kosten van het brandwezen steeds belangrijker worden, blijkt uit een staatje <Jier kosten over de jaren 18921901. In 1892 was dit bedrag 4801.24 en in 1901 bedroeg bet niet minder dan 10,253.94, d. i. 2 1/8 maal zooveel. (Met deze cijfers voor oogen is het toch niet te verwonderendat het vraagstuk der gemeentelijke brandverzeke ring aan do orde is gesteld. Red.) Het gasverbruik door particulieren ver meerder in het afgeloopcn jaar met 4.81 pOt. en bedroeg 5988720 kub. M. De winst bedroeg na aftrek van een be drag van f 25,812.80, hetwelk moet worden bestemd voor aflossing f 72b290.72 1/2. Yoor straatverlichting werd aan de Gasfabriek dooT de gemeonto betaald f 30,650. Onder het hoofd Nationale Militie en Schutterij" vinden wij vermeld "dat het. aan tal lötelingen bedroeg 502. Om verschillende redenen werden 224 vrijgesteld en één voor- loopig uitgesloten, zoodat tot den dienst wer den aangewezen 277. Het aandeel in do lich ting was 109. Met inbegrip van de 60 man stafmuzikan ten en vrijwilligers, die niet in do wettelijke storkto meetellen, was de werkelijke sterkte der schutterij in de gemeente 663 manschap pen. Overigens bevat dit hoofdstuk verslagen van ondersoheidene vereenigingen, die in meer of minder nauw verband tot het mili tiewezen staan, maar geen aanleiding geven er bijzonderheden van mee te deelen. Ten anuiicn van het Invalidenhuis kan worden vermeld dat het aantal verpleeg den op 26 Juni 1901 37 man bedroeg. De lokalen bieden vrij wat meer dan de noodige ruimte, voor dag en nachtverblijf S^an, terwijl keuken, magazijnen en biblio theek behoorlijk zijn ingericht. De geldelijke administratie wordt met zorg en netheid aangehouden. Van do Kweekschool voor Zeevaart gaven wij vroogor reeds een uitvoerig verslag. Vol staan wij nu met de vermelding dat 209 jongens konden worden overgeplaatst naar Hr. Ms. instructieschip „Admiraal van Wassenaer." In het geheel meldden zich 700 jongens aan en hiervan werden 472 op 67.4 pOt. afgekeurd. Uit Leiden zelf kwamen 35 jongen, waarvan 221, cL i. 62.8 pOt., afge keurd werden. De gezondheidstoestand liet niets te wenschcn over. Het getal leden der Vereeniging tot bevordering van den bloei der kweekschool ondervindt geen verminde ring. In het aantal kerkgebouwen kwam geen verandering. Aangaande de vele vereenigin gen en inrichtingen van kerkelijken aard kun nen wij sleohts een en ander aanstippen. Do afdeeling van den Ned. Prot.-Bond, die 390 leden telt, had dit jaar het verlies te be treuren van haren voorzitter dr. H. G. Ha gen. Zondagsschool, godsdienstonderwijs en wijkarbeid gaan van do afdeeling uit. De afdeeling Leiden van het Ned. Zendelingge nootschap blijft in gunstigen toestand ver- keeren. De afdeeling der Ned. Zondingsver- eeniging is nog steeds vooruitgaande. De Christelijke Wijk\ creeniging aan het Leven daal vermeldt met genoegen dat het tekort door den steun van belangstellenden gedekt werd. In de plaats van den heer W. F. van Wijk, die ruim 26 jaren het penningmeester schap had vervuld, werd benoemd dr. A. O. do Baas. De werkzaamheden worden gere geld voortgezet, do wijkverpleging breidt zich steeds uit. Het Militair Tehuis, gevestigd Oude Sin gel 98, neemt steeds in bloei toe. Het aantal maandelijksche bezoekers steeg tot 450. Do persoonlijke dienstplicht werkt zeer gunstig op de ontwikkeling. Do avonden worden af gewisseld door lesingen, zanguitvoeringen en beoefening van verschillende wetenschap pen. De Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeniging hield dit jaar haar 48sto algemeene vergade ring in doze gemeente. In de plaats van dr. H. G. Hagen werd tob voorzitter bcnoomd da. G. van Herwaarden, terwijl da S. H. J. de Wolff, die aan do beurt van aftreding was, werd opgevolgd door prof. dr. P. D. Chantepie de la Sou6saye. Het hoofdbestuur is thans niet meer tevens bestuur van de afd. Leiden. Die afdeeling heeft nu haar eigen bestuur, dat voorloopig bestaat uit de heeren A .J. Binnendijk en ds. G. van Hor waarden .Do werkzaamheden dor Christelij ke Wijkveréteniging „Pniöl" nomen steeds toe. In den loop van het jaar word een Meis- jes-vereoniging opgericht, die nu reeds ruim 40 loden telt. Do andore vereenigingen, die in het ge meenteverslag genoomd worden, mogen het ons niet ten kwade duidon, dat wij van haar geen melding hebben gemaakt. Het geschiod- de waarlijk niet uit gebrek aan belangstel ling in haar werk. Leiden, 6 Augustus. Benoemd is tot ambtenaar O. M. bij het kantongerecht te Rotterdam No. 2 mr. G. W. F. Wentholt, thans kantonreohtcr- plaatsvervangcr te Leiden en advocaat-pro cureur tc Zocterwoude. Voor het examen hoofdakte ia geslaagd de heer W. van Nee; voor hot examen Fransche taal L. O. zijn geslaagd dc hee ren A. de Jong en P. Segaar, allen van Leiden. Andermaal waren gisteravond velen in de gelegenheid te genieten van oonige flink uitgevoerde muzieknummers door 't uit Den Helder op zijn kunstreis door Nederland ook te Leiden vertoevende sbafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine. Het sterk bezette orkest mocht ook thans weer veel bijval ondervin den. De kweekclingon der Zeevaartschool alhier on hun superieuren waren mede aanwezig. De jongens dronken een glaasje bier en rook ten een sigaartje en brachten in de pauzo in den tuin van „Zomorzorg", waar dit tweede buitengewone concert bij heerlijk weder plaats had, eenige liederen ten gehoore. Heden vertrok het muziekkorps weder van hier. Bij beschikking van den inspecteur van het militair onderwijs zijn alsnog toege laten tot hot lste studiejaar van den cursus bij het 4do regiment infanterie, do sergean ten E. A. Wolfson, F. A. Kannc en H. H. Maas, benevens do korporaals Th. W. Steen- mann en O. W. Beekman. De bij het 4do regiment infanterie be noemde 2de luitenants J. W. H. Hamilton of Silvertonhill en J. J. J. van Stüijvesant Moijen zijn ingedeeld bij de bataljons alhier in garnizoen, terwijl de 2do luitenant M. do Jong is ingedeeld bij het 6de bataljon van hot korps. Do tot dirigeerond officior van gezond heid 3de klasse benoemde officior van ge zondheid lste klasse J. Th. Noordijk van het militair hospitaal alhier is overgeplaatst naar Bergen-op-Zoom, ten einde aldaar op te treden als chef van het militair hospitaal. Do aanstaande tentoonstelling van „Oost en West" zal te 's-Gravenbage in de Gothische zaal gehouden worden, die weder bereidwillig door H. M. de Koningin afge staan is. Zij zal omvatten Oost- en West- Indisch vlechtwerk, waaraan, in aanslui ting aan de tentoonstelling van verleden jaar, eenigo weefsolversieringon zullen toe- govoegd worden. Een belangrijk aantal voorworpen zijn reeds bijeen, welwillend door particulieren afgestaan, terwijl hot Rijks Ethnographisoh Museum te meiden, hek Genootschap ,,N. A. M." te Amsterdam, het Koloniaal Mu seum en dat van Kunstnijverheid te Haar lem, het Utrechtecho Zendelinggenootschap te Utrecht tal van interessante bijdragen ai- stonden. "Naast materialen en bewerkingen van do vleohtteohniok zal hot gebruiks- en het vcr- siorde vlechtwerk vrijwel compleet voorge steld kunnen worden, en tal van prachtig versierde voorwerpen zullen pleiten voor de artistieke waarde in dit volkswerk te vin den. Ook de groep „Gebruik van het vlecht werk" zal de vindingrijkheid dor inlanders verrassend in het lioht stellen. Half Augustus zal deze tentoonstelling vermoedelijk geopend worden. (N. li. O.) Volgens de „Kölnischo Volkszcitung" hcoft de H. Vader voor geheel do katholieke wereld dispensatie vorlcond van de onthou- dingswet op Vrijdag 15 Augustus, het feest van Maria Hemelvaart. De Vereeniging van leeraren in de ste nographic heeft een conferentie van Neder- landscho stenografenvereenigingen belegd, te houden te 's-Gravcnhage op 30 Augustus a.s. Koning Leopold van België kwam gis- terochtond met zijn jacht Alberta" aan do Parkkade tc Rotterdam aan, strong incog nito. Hij maakte met een barkas eon tochtje op de rivier. Om half vier vertrok de „Alborta" met den Koning aan boord van de Parkkade naar zee met onbekende bestemming. Bij het vor- trok bevond Koning Leopold zioh op de brug; oven te voren was hij aan boord ge komen, na goruimen tijd zich op do havens en op de rivier te hebben opgehouden. De equipage van de Alberta" is geheel Engelsch. Het „Utr. Dgbl." schrijft het volgende: In don loop van den aanstaanden cursus zal prof. dr. E. H. van Leeuwen, koogleor- aar in do godgolccrdhoid aau de universiteit to Utrecht, den leeftijd bereikt hobben, waar op hij volgons de wet als hoogleeraar zal moo- ten aftreden. Dr. E. H. van, Leeuwen, geb. te Zalt-Bom- mel, den 14den Maart 1833, bezocht de Lat. sohool in zijn geboorteplaats en werd in 1852 student aan de universiteit aldaar. 23 Maart 1859 promoveerde liij tot doctor in de theolo gie cum laude, op een dissertatie: „Speci men oxegetico-theologicum oxhibens jesu doctrinam do resurrectione mortuorum." In 1857 slaagde hij voor het proponents examen voor het provinciaal kerkbestuur van Gelderland. 10 Juli 1859 deed hij zijn in trede als predikant te Vreeland en was daar na nog werkzaam te Vlissingen, Vlaardin- gen en Zutfen. 20 October 1886 word hij be noemd tot hooglccraar vanwege do Ned.- Herv. Kerk aan de univorsiteit alhier, om onderricht te geven in do Bijbelsche godge leerdheid, geschiedenis der christ. zending on pract. godgeleerdheid. 21 Januari 1887 aanvaardde hij daarop zijn ambt mot eon redo: „De studie dor bijbelsche godgeleerd heid en haar verniouwd belang voor don Evangeliedienaar." Gisteren smaakten do heer cn mevr. ElbertsVan Egmond te Zwolle het voor recht hun gouden bruiloft te vieren. 't Is een huiselijk feest en als zoodanig valt fyet niet onder de gewone nieuwsbericht on. Maar wij mcencn het hier toch te moeten vsr melden, daar wij zoker weten dot velen in stad on land er mot belangstelling kcnnlB van zullen nemen. Dc heer Elborte is in heel het land, reeds bij hot dorde geslacht, bekend door zijn Nc- derlandsche historiën, terwijl zeer velen ook gelegenheid hebben gehad zijn werken op let terkundig gebied te loeren kennen en waar- tieiren. Als onderwijzer, Ieernar, directeur van H. B.-S. on B. A.-8., heeft hij hondorden en nog eens honderdon onder zijn porsoonJij- ko leiding gehad en bij die allen is van hom een aangename horinnering achter gebleven. Hoewol men den dag sleohts in den huise- lijken kring had willon gedenken, konden ve len toch niet nalaten persoonlijk van hun belangstelling blijk tc geven. Het gouden echtpaar ontving hen met de hun eigen opgewektheid en vriendelijkheid, en de bezoekers kondon zich overtuigen, dab do gezondheidstoestand van den heer Elberta gelukkig weer vrij goed is. (Zw. Ct.) In do zitting van gisteren van de Syno de der Ned.-Hcrv. Kerk kwam oen geschenk in van don heer Van Dis, bestaande in twee aandeelen in de- gcldleening van het Syno daal Gebouw, cn ccn aandeel van het Prov. Kerkbestuur van Friesland. Aan béiden zal dank worden betuigd. Ter tafel kwam het rapport over de door Kerkeraden ingezonden antwoorden op do Synodale circulaire omtrent de kerkelijke archieven. Het verslag der rap portoerende commissie sloot zich aan bij dat van het vo rige jaar over deze zaak en werd na disous- sie voor kennisgeving aangenomen. Ingediend werd een concept-reglement op hot archiefw ezen, een concept-instructie voor den kerkelijken archivaris en aanwijzing van eenigo hierdoor noodzakelijk geworden vor- andoringen in do reglementen. Dozo laatste stukken werden ter inzago gelegd. Een voorstel van de classis Gouda tot aan vulling van art. 4 regl. op het fonds voor noodlijdondo kerken en personen werd over eenkomstig de conolusie der rapporteeronde commissie verworpen. Verschillóndo rapporten werden nog uit gebracht en tor inzago gelegd. Wogons het bijeenkomen eoner Synod ut contracta werd de vergadering vroegtijdig - gesloten. Te Harderwijk werd gistermiddag op do binnenplaats der kazorno, in tegenwoor* digheid van allo officioren, onderoffioioren en minderen van het Koloniaal Worfdopotv door den kolonel Roersch, commandant van dat korps, aan den militairen schrijvor K. Spoolstra ,dio don dag herdenkt, dat hij 50 jaren geledon in dienst trad, ter vorvan- ging van de reeds in 1891 vorlcende bronzon de thans bij Kon. besluit van 22 Juli jL, aan hora tocgckondo zilveren eoro-mcdnille dor orde van Oranjo-Naasau uitgereikt. Do kolonel sprak daarbij den gedccorcordo har telijk toe, benevens diens beido zoons, van wie de eene als 1ste luitenant bij hot Tdo ea de andere als sorgeant-majoor bij hot 8st4 reg. infanterie dient. Na afloop daarvan word door den troep, met de korpsmuziek aan het hoofd voor dan jubilaris gedefilcord. To Maastricht is na 2 1/2-jarigo afwo- zigheid teruggekeerd de heer A. H. Loskus* die den oorlog der Booron heeft modego-^ maakt en daarin krijgsgevangen is genomen.' Do onderstaando autoriteiten houden dit j jaar verbluf In het Oranje-Hotel, te Scheve- nlngen, alwaar dit jaar zeer vele Russen en Oostenrijkere logeeron. ZExc. de minister van buitenlandsohe za ken Melvill baron van Lynden; graaf Bosp darl, secretaris der Italiaansche legatiegraaf Czernin, sooretarls der OostenrUksche legatlo; H. H. H. Prinses Vlotorla, zuster van den Duitachen keizer, gemalin van den vorst van Schaumburg-Lippe; H.H. D.D. H.H. Vorst en Vorstin Stirbey van Rusland; ZExo. de lult.- generaal veldmaarschalk ridder Josef van Nenucll Behagrad, uit Weenon, en ZExo. J. D. de Wlaslwloe, minister van onderwijs In Oostenrijk, uit Weenen. Tot leeraar ln de aardrijkskunde on ge schiedenis aan de H. B.-8. met 5-jarigen cursus te Almeloo la benoemd de hoor H. J. Trip, te Haarlem. Men schrijft aan de^Asser Ot.t" In zake de quaestlo van do opheffing der^ Theologlsohe school te Kampen eto., wolke op de a. s. Synode der geref. kerken in Neder-1 land, te Arnhem te honden, zal behandeld, worden, ie door de minderheid der Prov. Synode van Drente, een schrijven aan da* Generale Synode verzonden. In dezen brief nu zegt de minderheid derf Prov. Synode van Drente, dat zU namelijk volstrokt geen heil ziet ln een zoogenaamde eenheid van opleiding, zoolang het slechts een compromis blijft. Een oompromis toclri biedt geen princlpieele oplossing der quaestio, en zal daarom, ln plaata van de zoozeor* gewenschte rust, vrodo en bloei der kerken te bevorderen, juist onrust en onvrede bewer-* ken en den kerken schadelijk zijn. Zfi breng* daarom baar bezwaren ln tegen het concept contract om eenheid van opleiding te ver* krijgen voor predikanten. Voorts zijn over deze quaestle brieven Ingekomen bjj de Generale Synode van de 45) In de kamer, waarin zij zich bevonden, stond een groot ledikant. Madame Alvarez had het naar voren getrokken en boog zich over ccn kast, welke door het kopstuk van het ledikant verborgen was geweest. Daaruit haalde zij een lederen tasch voor don dag, wolko een bundel papieren bevatte. „Ziet gij—dit 7 Het zijn wissels voor vijf milliocn dollars," riep zij en wierp do tasch weer in de kast terug, waarna zij de deur weer op slot draaide. „Gij zijt mijn getuige, dab ik ze niet meeneem^ zeide zij daarbij. „Ik begrijp u niet," antwoordde Hope, „maar haagt u. Heeft u alles, wat u noodig heeft? Hebt gij uw sieraden?" Ja,"antwoordde do dame, terwijl zij zich weer oprichtte, „die behooren mij toe." Nu 6teeg een nog luider en angstwekkender geschreeuw uit den tuin omhoog cn te golijk klonk het alsof mot ijzer tegen ijzer werd geslagen, terwijl men tevens kreten van woe de en verwenschingen vernam. „Ik wil niet gaanriep de Spaansche plotseling. „Ik kan Alvarez niet aan dit plebs overlaten en al willen zij mij ombren gen, laten zij het doen." Dit zeggende wierp zij den buidel, welke haar kostbaarheden bevatte, in het ledikant, dnwdo het raam open en trad op het balkon. Haar zwarte japon, welke scherp tegen den gelen muur afstak, maakte haar zoo duide lijk zichtbaar, dat de volksmenigte haar dade lijk herkende, en een waanzinnig geschreeuw van gejuich en woede eteeg uit de maasa omhoog, welke zioh togen hot hooge ijzeren bek van den tuin drong. Hope greep de vrouw bij haar japon en trok haar terug. „Is u dan krankzinnig?" zeide zij. „Wat zoudt gij uw man hier kunnen helpen? Red u zelve, en dan zal hij bij u komen, als hij kan. Nu kunt gij niet» voor hem doen; gij kunt uw leven niet voor hem opofferen, gij werpt het nutteloos weg en zet dat van de mannon op het spel, die beneden op u wachten. Kom, zeg ik u 1" Mac Williams liet Clay bij den reiswagen staan, liep van uit den stal, door het leegc huis en de marmeren trap naar don tuin af, zonder op dien weg iemand tegen te komen. Hij zag hoe 3tuart zijn mcnschen beduidde de parkpoorten met baaiken en schilderhuis jes te barrioadeeren en daarbij zelf hielp. Van buiten schoten een paar uit den volks hoop met hun revolvers naar hem en be schimpten hem, maar hij scheen het niet to hooron. „Nu", vroeg hij, Mac Williams met eon vroolijken glimlach begroetend, „is alles klaar?" „Neen, maar wij zijn hetl Clay en ik wachten reeds sinds vijf minuten. Wij heb ben miss Hope's rijknecht ontmoet cn hem met een opdracht aan King naar de Palrrten- villa teruggezonden. Wij hobben dien laten zeggen, dat hij met zijn jacht naar Los Bo- cos zeilen en daar kruisen moet, totdat wij kwamen. Dan moet hij madame AJvarez naar Truxillo brengen, waar een van onze oor logsschepen ligt, die haar als politieke vluchtelinge een toevluchtsoord zal verschaf ten. ..Waarom rijdt gij niet dadelijk naar de Palmenvilla V' vroeg Stuart bezorgd, „en neemt haar daar aan boord van het jacht? z-, .-2 jr.-K Naar Bocos zijn het tien mijlen en de stra ten zijn zeer 6looht." „Clay ie van oordeel, dat be>t ons niet zal gelukken hen door de stad te brengen", ant woordde Mao Williams. „Wij zouden ons lange don goheelen weg te verweren hebben. Hot zuidelijk gedeelte dor atad daarentegen is verlaten, en als \yij door zijstraten rijden, bereiken wij Bocoe om tien uren 's avonds. Hot jacht zal reeds om zeven uren daar zijn.' „Gij hebt gelijk. Ik zal een paar van mijn manschappen afroepen, doch do rost moet dit gepeupel in bodwang houden, totdot gij weggereden zijt; dan zal ik met de anderen volgen. Waar is miss Hope?" „Dat weten wij juist niet en Olay ia bui ten zichzolve. Haar rijknecht heeft gezegd, dat zij ergens in hot paleis moet zijn." „Maak, dat gij wegkomt", vermaande Stuart „Als Mendoza hierheen belandt, vóór madame Alvarez vertrokken is, dan is het te laat Mac Williams sprong nu de treden, welke naar liet paleis voerden, op. Stuart echter riep den soldaat, die het dichtst bij hem stond, toe, met hem te gaan, en liep achter Mac Williams aan. Toen hij met zijn manschappen, cue hem op den voet volgden, het paleis betrad, snel de Clay, die door de achterdeur was geko men, over de bovengang, en Hope en mada me Alvarez verlieten juist de vertrekken, aan den overkant gelegen. Zij troffen Clay boven aan de hoofdtrap aan, in hetzelfde oogenblik, dat Stuart zijn voet op de onder ste trede daarvan zette. De jonge Engelsch- man hoorde de voetetappen van zijn man schappen dicht achter zich en sprong haas tig vooruit. Doch toen hij de helft van de trap was opgeklommen, hield 't geluid ach ter hom op. Snel keerde hij zioh om on zag, dat zijn manschon benedon aan do trap wa ren blijven staan en onzeker tot hem opza gen. Stuart keek over hun hoofden door het voorhuis in den tuin, om te zien of zij ver volgd werden, maar hot gepeupel streed nog buiten het hek. Ongeduldig zwaaide hij met zijn sabel en snelde verder, terwijl hij beval, dat men hem zou volgen; dooh de mannen verroerden zich niet. Nog eenmaal bleef de jonge officier staan en keek nu verwon derd en hoogst ontstemd op hen neer. Niet een was er onder hen, dien hij niet bij den naam had kunnen noemen; hij kende al h n kleine zorgen, zelfs hun liefdeeaangelegen heden. Tot hem wendden zij zioh, als zij raad en hulp noodig hadden; hem verzochten zij om geld, wanneer zij in verlegenheid waren. Hij had ze als zijn kinderen beschouwd en als soldaten waren zij rijn trots, want zij waren in zokoron zin het werk zijner handen. „Wat is or?" vroeg hij daarom verrast en keek hen verbaasd aan. Ofschoon hij wel be merkte, dat zij, die in de voorste gelederen stonden, naar aohteron en de in de aohterste gelederen staanden naar voren drongen, kon of wilde hij den staat van zaken niet begrij pen. Do monden van hun karabijnen wezen naar alle richtingen en op hun gexiohton lagen vrees, haat en lafheid duidelijk uitge drukt. „Wat moet dat beteekonon V' vroeg Sfcuart scherp. „Waarop wacht gij?" Clay had juist de bovenste trede van dc trap bereikt, toen hij madame Alvanec en tot zijn niet geringe geruststelling ook Hope op zich zag toekomen. Vorvolgens keerde hij zich om, en zijn oogen violen op het tooneel beneden hem, op Stuarts rug, dP© tegenover zijn onderge schikten stond, en op hun sombere, naar. boven gerichte gezichten en hun half opge heven karabijnen. Clay had langer ondoiti Spaansche Amerikanen geleefd dan do jongs 1 Engelsohe officier, of hij v/«e mcor geneigd dan dozo aan slechtheid en ondankbaarheid f te golooven, want hij liet een kreet van waarschuwing hooron en wenkte Jo vrouwen.! toe zich achteraf te houden. f Stuart 1" riep hij, „Stuart, kom. Watt doet gij daar 1 Kom hier I" Bij don klank van de stem van zijn vriend schrikte do Engclschmaa, doch hij wendde, het hoofd niet om, maar daalde langzaam,' stap voor stap, do trap af on keek daarbij zijn manschappen benoden hom zoo woedend aan, dat zij voor dezen blik vol toornigea trots langzaam terugweken. Zij, die nu in de aohterete gelederen stonden, hieven hau' karabijnen op on logden die aan Zonder do oogen van Jo hunne af te wenden, nam Stuart zijn revolver cn vcriagde die op dc cn- der hom staande menigte, terwijl hij zijn sa- bol, door middol van oon riem, aan het •!-•- gewricht liet hangen. „Wat moot dat beteokonen vroeg lii eons. „Is dat muiterij?" „Dood aan de Spaansche 1 Dood aan allo verraders l" schreeuwde ten stem uit de ach terste rij.'n der menigte on de anderen her haald' ii .li"Ti kiC'- Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1