N». 13020 Dinsdag 5 Augustus. Ao. 1902. feze Qourant wordt dagelijks, met aitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. De Ingenieur. LEIDSCH DAGELAD. PRIJS DEZER COURANT: por 8 maandon l 1 Yoor Leiden por 8 maandon.' 1.10. ^Bulten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd ifln g 1.80 Franco per post I I I I1-05- PRIJS DER ADVKRTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0. 17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot lncasseeren bulten de stad wordt f 0.06 berekend. Volksbaden» Wie het goed kan doen, houdt er een bad kamer op na, waar de huisgenooten dage lijks een verfrisschend en versterkend bad kunnen nemen. En terecht. Het rein houden van het lichaam is een uiterst gewichtige zaak. Het is de grondslag van de reinheid in 't algemeen en niet alleen uit een licha melijk, maar vooral uit een goestelijk oog punt van teer groot belang. De huid speelt bij het menschelijk organis me een heele rol. Het gaat niet aan in ons kort bestek al de functiën, die de huid heeft te vervullen, alle te noemen. Wij stippen plecht-s aan dat zich in de huid tal van klei- no ronde openingen, poriën, bevinden en dat het van het grootste belang is deze ka naaltjes open te houden, omdat zij bestemd zijn allerlei stoffen uit het lichaam te zwee- iten, In dit opzicht is de huid -van even S' roote beteekenis als de longen en de nieren it zijn. Merkwaardig is ook de werking der huid, .Waar zij als regulateur van de lichaams warmte optreedt. Als de lichaamstempera tuur te hoog wordt, laat de huid meer bloed toe; wordt zij to laag, dan vermindert do toevloed van bloed naar de huid en als ge volg daarvan blijft do temperatuur van het 'lichaam regelmatig op ongeveer 37 gr. C. Een en ander kan de huid alleen goed volbrengen als zij zorgvuldig verpleegd is, m. a. w, wanneer zij dikwijls en voldoende Wordt gereinigd. Die het goed kunnen doen, weten het wel (Waarom ze zich de weelde veroorloven een Jbadkamer in to richten, want wil men de (huid naar behooren verplegen, dan moet ,xnen daarvoor van een bad gebruik maken. Gelukkig heeft men echter daarvoor in de meeste plaatsen en ook te Leiden gceïi bad kamer noodig. Sedert 1895 hebben wij hier ëen volksbad, dat, streng-eenvoudig inge licht, voor zooverre iedere nuttelooze weelde is buitengesloten, aan alle hygiënische èisehen voldoet. De geheele inrichting munt in menig opzicht int boven inrichtingen van dien aard in andere plaatsen. Zoo vonden we elders ons beperkt in do hoeveelheid bad- Water, hier kan ieder nemen zooveel hij meent noodig te hebben. Op een andere plaats staat de aanvoer van koud en warm Water niet onder eigen bereik, wat ook hier ,wel het geval is. En wat bovenal een ver dienste is, ons volksbad is goedkoop. Werk lieden, zoowel mannen als vrouwen, betalen èlëchts 6 centenanderen 10 centen. Nu is 5}et de vraag: wordt èn door de burgerklasse, 'die zichzelf niet de weelde kan permittee- ;Ten een badinrichting aan huis te hebben, lën door onze werklieden, voor wie een ge jond en frisch lichaam van zoo groote be hoefte is, er voldoende gebruik van ge maakt? Hoewel de cijfers der laatste 2 ja ren ons niet bekend zijn, waarom vonden jwij ze niet in het jongste gemeenteverslag? twijfelen wij er sterk aan. En dat betreuren we. Als we ziek zijn, ons onbehaaglijk gevoelen, is dit ons een last, we doen onzen arbeid met minder lust en min der goed en we betalen den dokter en slikken duro medicijnen en ondertusschen zouden we Verzuimen eenige centen uit te geven voor een verfrisschend bad, dat ons lichaam ver sterkt en gezond houdt, dat ons een behaag lijk gevoel geeft en eindelijk onzen geest hel der doet zijn en onze ziel rein? Mogen wij onzen lezers, voor wie de gang naar'het Bad huis aan den Ouden Singel nog geenvaste ge woonte geworden ie, beleefd verzoeken in de gewoonlijk zoo warme Augustusmaand er de proef mee to nemen en onzen lezeressen te vens? Wij twijfelen niet of zij zullen er zich wèl bij bevinden 1 Leiden, 5 Augustus. Blijkens de in dit nummer voorkomen de advertentie is aan de Handelsbedienden- Voreoniging Kennis ie Maoht" alhier op Vrijdag a. s. en den daarop volgenden Dins dag gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen. Uit de belangstelling te dezer stede in hot handelsonderwijs moet vooral in den laat- sben tijd gebleken zijn, dat deze Instelling voor haaT goede richting aanspraak op waardeering doet maken, en aanbeveling verdient zoowel voot deelneming aan het onderwijs als voor verderen financieelen steun. Do directie der Rotterdamsoke Tram weg-Maatschappij heeft het maken van den tramweg Oud-BeierlandGoudswaard, enz., gegund aan den heer O. de Ruiter, alhier, voor f 121,700. De heer Do Ruiter was op vier na de laagste inschrijver. De tuin van ,,Musds Saorum" bood gisteravond, door de verlichting k giorno met gekleurde ballons en de versiering van den muziektempel mot vlaggetjes in de na tionale, oranje- en Leidsche kleuren, een feestelijk aanzien, en ook de opkomst der leden met hun dames mocht vrij talrijk ge noemd worden. Bovendien was een gedeelte van den tuin bestemd geworden voor do leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart alhier, die eveneens het buitengewoon con cert mochten bijwonen, dat gegeven word door het stafmuziekkorps der Koninklijke Nodorlandsohc Marine, onder directie van den heer Jac. Koning on welwillend aange boden door den heer Boelen, directeur van genoemde Kweekschool. Do gunstige indruk, door deze kapel vroeger gemaakt, werd wederom bevestigd. De uitvoering van het programma, dat in lang niet gehoorde nommers bevatte, onder vond veel waardeering. Herhaaldelijk word dan ook het bewijs geleverd dat het korps over goede krachten beschikt. Tijdens de pauze werden do jeugdige Jan maats, gelijk vorige jaren, door het bestuur en ook namens eenige vrienden vaai hen ont haald op bier en sigaren, oveneens het overig personeel der Kweekschool, dat insgelijks aanwezig was. Door de matroosjes werden tevens eenigo vader]andsohe en zeemanslie deren gezongen, welke ook al met genoegen worden aangehoord, zoo ook de warm toege juichte volksliederen, waarmede bet mu ziekkorps het concert besloot. Naar wij vernamen, geschiedde do feeste lijke verlichting door den heer Hannaert, kastelein van Musis." Heden maakten dc Janmaats met het mu ziekkorps eon militaire wandeling. Op de gehouden tentoonstelling te Baarn behaalde mejuffrohw G. M. O. Mul der, volontaire bij den heer J. O. Ballego, alhier, don eersten prijs voor een veldbou- quet, waaraan tevens verbonden was de eere-medaillo, aangeboden door H. M. de Koningin-Moeder. De weTklieden-zangvereeniging „Kunst na Arbeid" gaf gisteravond wederom een go- zellige bijeenkomst in den tuin van Zomer zo rg." Deze aamenkomst werd om hal fn ogen geopend door een twaalftal musici dor schut- torijkapel, die dezen avond voor een opge wekt en welkom programma hadden gezorgd, hetgeen bleek uit het applaus, dat den loden dor kapel na ieder nummer ten deel viti, en dat dezen dit applaus cp prijs stelden bewees het extra-nummer, dat zij gaven. Aan de vaandel-promenade, welke in co pauze plaats had, werd, ovenals vorige jar ren, druk deolgonomen. Hoewel deze uitvoering niet zoozeer een zanguitvoering van „Kunst na Arbeid" was, maar, zooals vérmeid, een gezellige bijeen komst, kan toch gezegd worden, dat de zan gers veel bijval in oogstten mot hetgeen zij ten gehoor© brachten, en ook zij lieten zich daar voor niet onbetuigd, maar gaven ovoneens een extra-nummer, als wildon zij voor de muziek niet onderdoen. Daarna bleven de meesten nog een pooeje gezellig bij elkaar, terwijl de muriek onophoudelijk speelde. De tuin was, ofschoon het weer zich eerst niet gunstig liet aanzien, goed besot. En hot weer hield zich goed. Het Rijks Ethnographisch Museum, al hier heeft van den heer P. Wijn, officior van gezondheid te Leiden, ten geschenke ont vangen oen zeer fraai bewerkte bolvormige doos op drio pooten, van klapperdop ver vaardigd, met snijwerk a jour in blad- en bloemvormig patroon vorsierd. Vervaardigd door Malciera in do Zuider- en Ooster-afdee- ling van Borneo. Aan den schenker is dc dank der Regee ring betuigd. Voor het examen Fransch (L. O.) is geslaagd de heer W. P. ten Kate, van Lel den. Do zitting vaa gisteren van de Synode der NocL-Horv. Kerk werd geopend met de voorlezing van Joh. 10 116 cn gebed. Ingokomen was een telegram van dank betuiging voor don aangoboden gelukwchsch aan H. M. de Koningin-Moeder. In behandeling l.wam het rapport over het voorloopig aangenomen voorstel tot wijzi ging van hot reglement op het examen ter toelating voor de Evangeliebediening. Over eenkomstig de oonolusiên dor rap portoeren de commissie werd deze wetswijziging ver worpen, dooh aangenomon con voorstel tot wijziging van art. 25 van genoemd reglom,, aldus: „Voor hem, die bij een vorig examen in het eerste gedeelte daarvan voldoende blijken van kennis heeft gegeven, gaat hot hernieuwd examen alleen over do vakken sub bf gonoemd". Als nieuw wetsvoorstel zal dat aan het oordeel dor Kerk onderwor pen worden. In behandeling kwam het rapport ovor de voorstellen der class, vergaderingen van Led den, Haarlem, Middelburg en Amersfoort, alsmedo van het Prov. Kerkbestuur van Gel derland en van het lid der Synode, den heer Van Dis, tot opheffing dor oommiasie van voordracht. De meerderheid der rapportee- rende commissie adviseerde gunstig, do min derheid ongunstig. Na breedc discusaio werd de conclusie dor minderheid aangenomon en worden bedoelde voorstellen afgewezen. In do plaats van den heer Zijlma, die be dankt heeft, werd tot secundus-lid der Syno dale Commisaio gekozen de heer Vieschor, lid der Synode. Wegens do bijeenkomst eenor Synodus con tracts word do zitting vroegtijdig gesloten. Het gebouw van „Pulchri" te 's-Gra- venhage is ten teeken van rouw ovor Taco Mesdag gesloten. Vrijdagvoormiddag a. a. zal het stoffelijk hulsel van den schilder op oud Eik-on-Dui- nen ter aarde worden besteld. Taco Mesdag is de broeder van onzen zee schilder H. W. Mesdag on was in de eersto plaats een groot kunstliefhebber, die gaarno goedo schilderijen om zioh had en dan ook op tentoonstellingen van worken uit de groo te Fransche school, op eon Bosboom- of Jo- cob-Maris-tentoonstelling altijd eon of moor inzendingen van waarde had. Zelf schilderdo hij landschappen, een hutje met een paar schapen op een hoido, een afgemaaid rogge veld met rijen schooven, enz. Het kwam vroe ger meermalen voor dat zoowel H. W. als Taco Mesdag, elk met zijn vrouw, mevrouw MesdagVan Houten on mevrouw Mesdag Van Oalcar, als inzenders in den catalogus eoner tentoonstelling vermeld stonden. Nog verloden jaar heeft Taco Mosdag eeni go maanden doorgebracht in het sohilders- oord bij uitnemendheid, Barbizon, en daar geschilderd, waar Rousseau on Millot, Diaz on Daubigny het vóór hem deden. Taco Mesdag was 21 Sopt 1829 te Gro ningen geboren en een leerling van do Aca demie Minerva aldaar. Van 1894 volgde hij Opponoorth op als penningmeester van „Pulchri Studio". Taco Mesdag trad indertijd op als rcgecringscom- missaris voor do afdeeling Schoonc Kunsten op do internationale tentoonstelling to Brus sel. Hij was ridder van den Ncderlandschon Leeuw cn offioior van do Leopoldsorde. De heer J. A. Prins, predikant te Epe, heeft voor de toezegging van beroep naar de Ned.-Hcrv. Gemeontc te Assen bedankt In de Haagscho Kroniek der ,,N. Gron. Ct." leest men: Do ontwerpen der Staatsbogrooting zijn gereed. Men heeft mij verzekerd dat er nogal is bezuinigd om 't eindcijfer niet al to hoog te doen worden. Speciaal ook dc premier rnoet aardig aan het snoeien zijn geweest. Een niet onbelangrijk cijfer moet door in krimping van dc uitgaven voor middelbaar onderwijs zijn bespaard, zonder dat daarmee aan dc scholen nadool wordt toegebracht Ik hoorde onlangs hoe dr. Kuypor dat heeft verkregen. Hij schreef eenvoudig de inspec teurs aan, dat cr voor 1903 zooveel op dc begrootingen der Rijks H. B.-S. moest wor den bezuinigd. De inspecteurs brachten dit bevel van Z.Exc. aan do directeuren over en dezen hauden zich er bij hun ramingen van uitgaven naar to gedragen. Nu bleek bij 't opmaken der staten, dat mon onmogelijk het "Voorgeschreven oijfcr kon bereiken, zon der wezenlijke behooften onvervuld te laten. Men schrapte enkele postjes, die uitgesteld of beperkt honden wordon, maar het zetto niet aan. Toen mon den minister met dit re sultaat in kennis stelde, antwoordde hij een voudig dat men hoe dan ook het oen- maal aangegeven cijfer voor bezuinigingen moest weten te krijgen cn er bleef dus niets anders over dan procontsgewijze allo posten, behalve die voor jaarwedden, te verlo gen. Daartoe gaf de minister ten slotte last en zoo is 't geschied. Dc rijksburgerscholon moeten dan maar wat minder stoken of de kachels gedurende een deel van den winter niet branden; er moet wat minder schoon- gehouden cn geverfd worden; do aanschaf fing van instrumenten en andere leermidde len of behoeften voor laboratoria moet dan maar beperkt worden. Tor gelegenheid van do vorjaring van H. M. de Koningin-Moeder was er in do Nederlandsche afdeeling op de internatio nale tentoonstelling to Turijn een bloemen- pyramido, geflankeerd door twee vruchtdra- gende oranjoboomen, geplaatst. Uit den top dezer pyramide staken, gekruist, do vlaggen van Italië on Nederland. Dezo bijna zes mo- ter hooge bloemenhulde werd zoor geroemd. - Evonals vorigo jaren, kwam van olk der regimonten infanterie en van hot regimont grenadiers en jagers gisteron wedor een de tachement van de bozettingsbataljons dior regimenten te Utrecht aan, ton oindo van 4 Augustus tot den 3don October a. s. do prao- fcische oefeningen van hot korps genietroe pen bij te wonen. De volgende officieren waren belast met de commando's ovor deze detachementent do lste luitenant M. O. T. van Rijen van hot regiment grenadiers on jagers, de 2de luite nant K. H. Bolt van het 1ste regimont in fanterie, de 2do luitenant H, A. A> Sinni- gen van hot 2de regiment infanterie, do lste luitenant L. T. P. J. La Fors van hi 3de regiment infantorio, do 2do luitenant L<, Zeeman van het 4do regiment infanterie, dó 2de luitenant A. J. van Lakcrvold do Jïoui van hot ödo regimont infanterie, do 2C lui tenant F. W. Santman van hot 6de rep :oat> infanterie, do 2de luitenant O. P. witz van het 7de regimont infanterie en do lste luitenant A. W. F. Gauw van het 8ste regimont infantorio. (U, D.) Uit Socstdijk wordt geschreven: Haro Majesteit do Koningin is gisteren met Prin Hendrik weer van Soestdijk naar Apeldoorn vertrokken. Evon over vier uren besteeg hot vorstelijk ochtpaar het lichte rijtuigje, dat* met twee paarden bespanne-n, ook thans, ovenals bij de komst van H.H. M.M., door Prins Hendrik bestuurd word. Hare Majesteit droog een lichtblauw toi let, mot witten hoed, terwijl do Prins haar» toen zij ingestapt was, een witten mantel omhing. Na een hartelijk afscheid van da Koningin-Moeder, die hot rijtuig zoolang mogelijk al wuivende naoogde, vertrokken H.H. M.M., door con talrijk publiek harte lijk toegejuicht. Zooals uit de woorden, die mon onder dé scharo kon opvangen, ook nu weer blceh^ trof don mensohen wol hot moest do ongekuiv stelde hartelijkheid, waarmede Moedor oil Kind mot elkander omgaan, on die zo zioti ook niet schamen ten aanschouwo van haar volk te botoonen. Uit Amorsfoort meldt men: Op hun terug reis naar Hot Loo passeerden H. M. de Ko< ningin cn Haar Gomaal onzo stad, waar zich weer een talrijko schare Ljor do straten bewoog. H. M. word allerhartelijkst toege juicht. Er wapporden talrijke vlaggen. Zoowel bij don heen- als Dij den terugkeer werden foto's genomen, die nog geen kali uur na den doortochl in den handel werden gebracht. H. M. do Koningin on Prins Hendrik kwamen Maandagavond to 7 1/4 uur op Hef Loo per viorspan aan, gemond door den Prins. In het rijtuig lagen vcrschillondé bloemruikers, die H. M. waren aangeboden. Do Minister van Buiten!andscho Zaken brengt ter kennis, dat do heer P. Ch. van Lennep, zaakgelastigde en consul-genoraol dor Nederlanden to Athene, aan 's Ministers departement to spreken zal zijn op Woensda gen 6 on 13 Augustus e. k., van des voor- middags 10 tot 12 uren. (Sts.-Ct.) Mr. W. O. Th. Heijligors, oud-hoog- loeraar aan de Indische Instelling to Delft, heeft, naar men meldt, die gemeente gedag- il) De eerste oogenblikken hielden de men- schen, die achtergebleven waren, zich stil. maar toen minuut op minuut verstreek, zon der dat Mac Williams een teeken van leven liad gegeven, werden zij ongerust, kropen Jheen en weer en begonnen onder elkaar te fluisteren, zoodat Clay waarschuwend het hoofd schudde, en daarna heerschte er weer stilzwijgen, totdat een van hen bij de po ging, een hoestbui te onderdrukken, bijna 6tikte en de anderen hem lachend op den rug 'klopten. Clay haalde zijn revolver voor den dag, onderzocht den cylinder, en zijn motgezcllen, die dat als een veelbelovend teeken be schouwden, begonnen eveneens hun wapenen .wel twintigmaal to onderzoeken, zoodat men een tijdlang het knippen van gespannen en weer in rust gestelde sloten hoorde. Nu stond diegene van de mannen op, wel ke het verst naar beneden zat, en toen on middellijk daarop Mac Williams verscheen, keerden allen zich naar hem toe en stonden half op, terwijl gene behendig en onhoor baar van dwarsligger tot dwarsligger sprin gend. naderbijkwam en tusschcn Clay en Langham op den grond knielde. ..De wapens zijn er werkelijk", fluisterde hij buiten adem, „en zij worden slechts door drie man bewaakt, die rookend op het strand zitten. Ik heb in het fort rondgekro pen en heb den gcheelcn rommel in de twee de galerij gevonden. Het ziet er uit, als een reeks doodkisten, tien doodkisten en onge veer twintig kleine kisten en vaten. Alles ligt zoo, alsof men het nog van nacht wil weghalenmen heeft niet eens de moeite ge nomen, de zaken te bedekken of te verber gen. Wij hebben anders niets te doen, dan de schildwachten to overrompelen en hun te zeggen, dat zij de handen, omhoog moeten houden. De geschiedenis gaat eigenlijk veel te gemakkelijk." „Voorwaarts 1" beval Clay, opspringed. „Wacht toch even, totdat ik mijn laarzen heb aangetrokken", verzocht Mac Williams. „Niet voor alle schatten ter wereld zou ik nog eenmaal op kousen over de metaal-sin tels loopen. Gij kunt overigens zooveel la waai maken, als gij wilt; de golven verdoo- ven elk geluid." Mac Williams ging als gids vooruit, en de anderen klauterden achter hem den verval len buitenmuur op en liepen de met mos be dekte borstwering in stormpas over. Bene den hen op het zanderig strand zaten drie mannen om een klein vuur, dat bijna tot een hoopje heete asch was verbrand. „Die laat ik aan u en Ted over", zeide Clay, Mac Williams toeknikkend. „Ga gij met hem, Langham." Do matrozen richtten hun geweren op de drie eenzame gestalten aan het strand, toen de beide mannen zich langs de binnenste borstwering lieten glijden en vervolgens naar de plaats kropen, waar de wachters zaten. Toen Mac Williams zijn revolver ophief, richtte een der drie, die iets kookte, het hoofd op cn greep met een kreet van waar schuwing naar zijn geweer. „Handen omhoog!" schreeuwde Mac Wil liams in het Spaansch hun toe, en Langham greep den man, die het dichtst bij hom zat, bij den hals en drukte zijn gelaat tusschcn zijn kniecn in het zand. Nu volgde een geraas van vallende steenen en brekende takken, doordien de matrozen van de borstwering binnon het fort spron gen, on het volgend oogenblik zagen do drie bewakers met woedende, verschrikte oogen, dat zij door een kring van gewapende man nen omgeven waren. „Knevolt ze nu", beval Olay. „Weet een van ulieden hoe men een mensch knevelt?" vroeg hij. „Ik weet hot niet." „Zullen wij ze niet eerst in 't verhoor ne men en hun laten zeggen, wat zij weten?" stelde Mac Williams voor, doch de Span jaarden waren zoo verschrikt over hetgeen zij gedaan of liever niet gedaan hadden, dat or niets uit hen te krijgen was. „Bindt en knevelt ons," verzocht een van hen, „opdat men ons zoo vindt; dat is de grootste weldaad, welke gij ons kunt bewij zen." „Wel bedankt," antwoordde Clay, „dat wilde ik juist weten. Dus zij komen van nacht nog. Dan moeten wij ons haasten." De drie bewakers werden nu gebonden en in een hoek van den wal gebracht, waar een der matrozen hen bewaken moest. De daartoe uitverkoren man, die nog tamelijk jong was en zich door deze opdracht zeer ge vleid geyoeldo, onderhield zijn gevangenen daarmee, dat hij ze van tijd tot tijd, als zij zich bewogen, met zijn geweer in dc rib ben stiet. Olay hield het niet voor raadzaam Kirk- land een teeken met de stoomfluit te geven, zooals zij afgesproken hadden, daar men niet kon weten, hoe nabij do menschen reeds waren, die de wapens moesten weghalen. Daarom droeg hij Mac Williams op met zijn machine ivukland en diens trein mot open wagens te halen. Intusschen ondorzocht Olay de benedenruimten van het fort en vond de kisten, zooals Mac Williams die had beschre ven. Tien man konden met eenigo inspan ning een der groote doodkistvormigo kisten dragen en in de veronderstelling, dat zij wapens bevatten, Bchattc Clay den inhoud van elke kist op honderd geweren, zoodat or in het geheel duizend voorhanden waren. Do helft der kisten was naar do rails ge bracht, toen de trein zich met de open wa gens en de twee machines als een reuachtigo slang door het kreupelhout, dat don spoor weg aan beide kanten insloot, slingerde en, behalve het schijnsel van de gloeiende asch, welke tusschen de rails viel, zonder lichten arriveerde. Dertig man, Ieren en negers, sprongen van den wagen, nog voordat de raderen met draaien hadden opgehouden, en begonnen, zonder op een aanwijzing tc wach ten, do zware kisten op te laden en de vaten met patronen van hand tot hand, van schou der tot schouder te reiken. Do matrozen zwierven op den weg, welke naar de hoold- stad leidde, om de lading tegen den vijand, die van daar verwacht werd, te dekken, doch zij werden teruggeroepen nog vóór zij aanlei ding hadden gevonden, teekenen van waar schuwing tc geven en een halfuur later was Burke's geheele wapenbezending op de erts wagens geladei:, de drie menschen, die haar bewaakt hadden, stonden als gevangenen on der het afdak van de machine, en beide trei nen reden met volle snelheid naar de mijnen. Toen zij daar aankwamen, werd Kirkland's trein op een zijlijn geschoven, welke naar den voorraadsloods voerde, waarin het dy namiet voor de ontploffingswerken werd be waard. Tegen middernacht lag de geheele wapen- en ammunitiovoorraad veilig achtof slot cn grendel cn de nachtwacht, die mot het oog op brandgevaar Hteeds daarbij waak te, werd verdubbeld, terwijl zich eenigen van Kirklands dertig manschappen in de nabij gelegen huizen en de machineloodsen verbor gen. Vóór Clay vertrok, liet hij een der wu- penkiston openen en ontdekte, dat zij hon derd geweren bevatte. „Gocdl" riep hij. „Ik gaf duizend dollars in goud, wanneer ik Mendoza hier heen breu-» gen en hem zijn oigen, met zijn geweren go- wapendo mannen kon toonen, hoe zij van' verlangen branden, om ze tegen hem zelven te gebruiken. En wat zal de oudo Burko lachen, als hij van het geval hoort 1" Nadat Olay den manschappen een goede schadevergoeding voor de „overuren" had toegezegd, bestegen zij, die van de Palmen- villa kwamen, hun trein weer cn spoedig vlogen zij met harten, welke oven licht wa ren als de damp, die over hun hoofden heen trok, naar huis. Toon zij in de buurt van het fort kwamen, verminderde Mao Williams de snelheid van zijn locomotief en naderde voorzichtig het schouwtooneel van hun pas behaalde over winning, doch een waarschuwend gebaar van Clay noodzaakte hem zijn machine tot stil staan to brengen. Vele lichten bewogen zicli in de ruïnes van het oude fort en in heb schijnsel daarvan kon men talloozo gestalten onderscheiden, die over do wallen snelden, waarop sinds jaren dc eekhoorntjes zich in ongestoorde rust in de zon hadden gekoes terd. (Wordt cervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1