Xtaliaansch Majolica. GERNER Co., ZONDAGSRUST. Tweede Meisje, J. IDZERDA 1 TOLVERPACHTING. Sanguinose. Nlaarsmanssteeg. Burgerlijke Stand. Nederlandsche Visscherij- en Schilderijen-Tentoonstelling, CONCERT, V erhuisd. Oude Vest No. 31/33: Verlangt men N. BONTEN, 1820 Dordrecht, MA.A.JRSMA.NSSTEEG, berichten de ontvangst van prachtige Artikelen in METST ZIE DE ETALAGE I Tevens ontvangeneen groote partij Bloenitafels in IVoten, Zwart en Mahoniehout, welke, zoolang de voorraad strekt, voor 11.60 verkocht worden. Alle andere Artikelen worden met extra rijsver minde ving; aangeboden. ■mm vooral onze gemeentebesturen voorlichten bij hot norn011 van allerlei maatregelen in hot belang der volksgezondheid. Art. 4 geeft daartoe hot middel aan de hand. De tweede belangrijke wet is de woning wet, die aan do gezondheidswet vastgekop peld zit. De Standaard schrijft: Toen voor twee jaren onze redactie de vraag stelde, of niet ook hier te lande ze kere opleiding voor de pers ^e- wenscht ware en of zulk een opleiding niet op cenigerloi wijs aan de Universiteit ware tc verbinden, ontmoette reeds het stellen van die vraag min welwillende cr- -ek. In verband hiermede lette men or op, dat op het journalisfcisch oongres, nu onlangs te Bern gehouden, geheel dezelfde vraag te berde kwam om dat de Zwitsorsche Regce- ring van dit denkbeeld, niet alleen nola nam, maar bevordering er van in uitzicht stelde. Het is bovendien bekend, dat prof. Koch te Heidelberg sinds Jang een journalistisch col lego geeft, en dat zoowel'in Engeland als dn Frankrijk het vraagstuk van de oplei ding voor do pers aan do orde is. Naarmate do bctoekenis en verantwoorde lijkheid van de pers toeneemt, kan het wel niet andere of tic vraag moet ton slotte ern stige beantwoording vindien, of ook hier geon eigenaardige en bepaalde kennis vor- r&i&ohtc is, en of een leven „a la fortune du pot", gelijk tot dusver, met de uiterst ge wichtige en moeilijke taak, die de pers to vervullen heeft, in overeenstemming is. Het Volk beschuldigt Van der Zwaag niet warm moer te zijn voor do a r b e i de r s- beweging. Het blad De Volkssbrijd meldde namelijk dezer dagen, dat Van dor Zwaag, uitgenoo- digd om te spreken op een meeting voor al gemeen kiosrccht, daarvoor bedankt had, „daar hij voor het algemeen kiesrecht niet warm was." Genoemd blad drukte daarbij zijn ergernis uit over dit feit. „Van der Zwaag weigert zoo zegt het deel te ne men aan de propaganda voor het kiesrecht en treedt op met Nieuwenhuis en Luitjes op meetings, waarop do parlementaire actie fel wordt bostreden. Waarlijk de houding van Van der Zwaag is ona in dezen allesbe halve duidelijk." Het Volk stemt met die woorden in en ver volgt aldus: „Van der Zwaag is warm genoog voor k o- mediespolen om in een burgerlijk too- neelgezelschap, in een stuk zonder eenige propagandistische strekking, een rol te ver vallen. Maar om zijn talent ten beste te ge ven om de arbeiders op to wekken deel te nemen aan den strijd,, dien Van der Zwaag zelf in do Kamer voert, daarvoor is hij niet warm." Verwonderen doet Het Volk zich echter ever deze houding niet. „Van wal gestoken als te „revolutionair" om zich bij de Soc.-Dcm. Arb.-Partij aan te sluiten, is Van der Zwaag feitelijk reeds lang bezig, der arbeidersbeweging af te ster ven. „In naam anti-parlementair, beperkt hij feitelijk zijn ganscho optreden tot Gemeente raad, Provincialo Staten en Tweede Kamer- „Geen enkele beweging der arbeiders zei ven buiten het Parlement, in de laatste ja- ten op touw gezet, vermocht Var. der Zwaag uit zijn rustig hookje te lokken. „Zeker, Van dor Zwaag is „niet warm" EiCf r. „Niet alleon niet voor liet algemeen kies recht och neen, voor do heele arbeiders beweging niet moer I" Gemeenteraad van Voorschoten. Tegenwoordig de voorzitter en allo leden. Ingekomen* a. Miss. van GecL Staten ten geleide van eer goedgekeurd Raadsbesluit. b. Idem. c. Procc6-verbaal van kasopneming. d. Adres van P. de Bruin en 4 andere eigo- haren van huizen aan do Kerksloot, houden de verzeek om een aan hentoebehoorende brug over dat water te mogen afsluiten. B. en Ws. stellen voor aan adressanten mede te deelen, dat hun verzoek niet voor in williging vatbaar is, omdat de Kerksloot is jen publiek vaarwater en er geon redenen van genoegzaam gewicht zijn aangevoerd om een gedeelte vari dit water aan den publie- ken dienst te onttrekken. Aldus wordt met algemcene stemmen be sloten. e. Van B. en Ws. de rekening der gemeen te dienst 1901, jnet een batig saldo van 2015.98 wordt in handen gesteld van een commissi® bestaande uit de heeren: D. K. J Schoor, J. M. van Kempen en L. H. van Wissen. Staat van oninbare posten Hoofd. Om slag en Hondenbelasting. Wordt vastgesteld tot een totaal bedrag van 93.85. Aan de orde is: a. Voordracht voor 2 leden van het college van zetters. Hierop worden geplaatst de beide aftre dende leden de heeren: P. Krispijn en J. P. Schmal en met hen de heeren C. C. Breu- kink en C. Eggink. b. Voorstel van B. en Ws, om te vermin deren het schoolgeld voor het meer uitge breid lager onderwijs, zoodat dit zal bedra- gon /I in plaats van 2 per maand, en voor 2 of meer kinderen eveneens de helft minder. Voor minvermogendon de helft en voor onvermogenden niets. De voorzitter leest voor da memorie van toelichting behoorende bij het voorstel. Hier uit blijkt o. a. dat in 1895 het schoolgeld voor dit onderwijs werd verdubbold. Thans ver zoeken B. en Ws. tot den vroegeren toestan 1 terug te komen omdat: lo. dit onderwijs, dat tot dusver buiten do gewone schooluren werd gegeven, met ingang van 1 Nov. e. k. grootendcels in de gewone schooluren zal vallen, zoodat de extra-uren, hieraan be steed, zeer zijn verminderd2o. omdat de ondorvinding heeft aangetoond, dat het be ste ande schoolgeld te hoog is, hetgeen ver der uitvoerig wordt toegelicht. Met algemeene stemmen aangenomea. o. Idem om aan te.stellen een onderwijze res met akte nuttige handwerken boven het minimum aan de school in het dorp op een jaarwedde van f 550750 met 4 3-jaar- lijksche verhoogingen. De Voorzitter zegt, dat nu de school door aanbouw van een localileit is uitgebreid., er een 7de klasse zal worden gevormd voor hen, die na het afloopen der gewone school nog iets meer willen let ren. In verband hiermede en met een gewijzigde regeling van het meer uitgebreid lagor onderwijs, dat voortaan bij na geheel in de gewone schooluren zal wor den gegeven, is aanstelling van een zevende leerkracht noodzakelijk, terwijl benoeming van een onderwijzeres wordt voorgesteld, om dat ook bij het onderwijs, in de nuttige hand werken aan versterking van leerkracht drin gend behoefte beslaat. Nadat de Voorzitter dit voorstel nog nader heeft-toegelicht en heeft medegedeeld, dat de gewijzigde regeling van het meer uitgebreid lager onderwijs het misschien mogelijk zal maken later een onderw ijzer met akte fransch bij eventueel vacature door een on derwijzer zonder die akte fce vervangen, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zegt dat hierdoor een naar zijn oordeel voor den bloei van de openbare school zeer belangrijk besluit is genomen. d. Idem om te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1902 een bedrag van 15 wegens advies van den heer H. Paul civiel-ingenieur te Leiden, in zake den Kaaimuur aan de Kerfaisloob, zijnde deze nota te laat ingekomen om nog voor het af- geloopcn dienstjaar te kunnen worden be taald en een nota van J. W. Laarman, kleer maker, tot een bedrag van 12.20 wegens re paratie van kleoding voor de politie, die om denzelfden reden niet kon worden vol daan. Met algemeene stemmen aangenomen o. Idem tot af- en overschrijving op de be grooting 1902 vhn een bedrag van f 300.50. Alsvoren. f. Idem tot het verleenen van gratifica ties aan C. v. Mours acl 4 en A. Zuider duin ad. 5, wegens extra politicdiensten en extra diensten als lantaarnopsteker. Alsvoren. Niets meor aan de orde zijnde wordt de openbare vergadering door den Voorzitter gesloten. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Maandag 4 Augustus, te halfacht, door het Stafmuziekkorps der Koninklijke Nederlandeche Marine- Kapelmeester Jac. Koning. Eerste afdeeliug: No. 1. Adelborsten-.Marsch, Jac. Koning; 2. Ouverture: „Les Dragons do Villara". Aimó Maillart; 3. ,In der Fremde", Romance, Brinley Richards; 4. Fantaisie de l'Opéra: „La Bohémieune", Edmund Balfe.Tweede afdeeling: No 5. Ouverture „Dach Slavische Melodien", Emil Tit'L 6. La Coquette, Air de Ballet, Klein Michel 7. Eine Concortrevue, Grosses TongemUlde, C. Reckling; 8. Traume am Bosporus, Orientaliecher Walzer, Ferd. Sabathil; 9. „Janmaat", Quadrille over populaire Melodieën, Jac. Koning. RECLAMES,- h 40 Ceir - r regel. 7432 70 HILLEG0M. Getrouwd: EL A. v. d. Berg en C. Bakker. Bevallen: S. M. Korbee geb. B arend se D. No. Kool géb. v. d. Werff Z. S. M. Oeseeman geb. Rietman D. A. M. v.d. Reep geb. Ruigrok Z. Overleden: J. E. Seysener 5 m. J. J. van Dijk 28 d. Leeuw 80 j. pj. beyt - P. v. d. Beek 35 j. B. L. LIS8E. Geboren: Petrus, Z. van P. Langerak en H. Ruigrok. Dirk, Z. van E. Nieuwenbuia en C. A. Hagen. Overleden: Petronolla Maria Jacoba van Haa6ter 2 j. Johannes Adrianue Veldhoven 4 m. Petrus Langerak 4 d. NOORD WIJK. Geboren: Jacobus, Z. van J. de Ridder en J. Zuidhoek. Leonardus, Z. van G. V. Sleysor en M. C. Wage mans. Herman Anton, Z. van H. A. Boon en H. van der Veer. Hugo Nicolaas, Z. van W. P. Rietmeyer en A. van der Zalm. Johannes, Z. van, P. Schelvis en E B. Vink. Ondertrouwd: Jacob VAn Beelen 29 j. en Wilhelmina van Vliet 22 j. överloden: Johannos, 84 m Z. van Jacob Verkade en Catbarina Anna van Steyn. NOORDWIJKERHOUT. Getrouwd: H. J. v. d. Berg en C. Bakker. RIJNS BURG. Geboren: Jacob, Z. vkn J. Prins en N. Molenaar. Willem, Z. van J. Zand bergen en C. M. v. Klaveren. Ondertrouwd: G. van den Eykel jm. 27j., te Rijnsburg, en A. Klok jd. 23 j., te Katwnk. Gehuwd: A. Dannys jm. 24 j., te Seeceoheim, en A. Ciggaar jd. 23 j., te Rrjnsbnrg. SASSENHKIM. Overleden: L. A. Metselaar, 34 j., eobtgen. van Th. van KestereD. M. M. van der Eist 2 j. Sinds president Sam van Haïti verjaagd is, woedt in Haïti, en bijzonder in Kaap Haïfcien, een ware diadoohcn-oarlog. Ante- nor Firmin, vroeger gezant to Parijs, had vele kansen, doch admiraal Nord, 80 jaren oud, kreeg zelf zin in de betrekking on liet de stern-bureelen door militairen bezetten. Ieder, die niet stemde op Nord, werd de toegang geweigerd. Gezicht op Haïti. Firman wordt gesteund door Keilick. die met den eenigxm kruiser van Haïhi, „Orête- a-Pierrot," voortdurend de hoofdstad be dreigt en voor afwisseling nu en dan eens bombardeert, zonder veel schade te doen. Het lot van Firmin. steeds bedenkelijker wor dende, zotte Kolliok 200 marine-soldaten aan land, die na een hevig straatgevecht Firmin behouden aan boord brachten. Door een en ander verkeert het leven der Europeanen te Kaap Haïtden in gevaar, maar gelukkig is er een Amerikaanscho kruiser verschenen. Volgens het laatste bericht zijn de troepen van Nord verslagen en bedreigt Kelliok met zijn vcohtschuit Port-au-Prince. EEN FEIT. De Heer P. Overbcekc te Nieuworkerk (Zeeland) deelt ons mode: Mijn vrouw was sedert e enigen tijd lijdende aan bloedar moede en hevige hartkloppingen, zoo erg zelfs, dat zij na het geringste huiswerk ver richt te hebben erg vermoeid was en moede loos er bij neer zat. Met zorg gingen wij de toekomst te gemoet. Bij toeval kwam mij een boekje in handen-met attesten over de Pink pillen van Dr. Williams, wij besloten er ook toe over te gaan gelijk zooveel anderen en wij hebben er ons niet over te beklagen. Na het gebruik van slechts 2 doozen is zij genezen. Waar wij kunnen, zullen wij dit heilmiddel aanbevolen." Verarmd bloed, verzwakte zenuwen zijn de oorzaak van ernstige ziekten en het- is door de zenuwen be hernieuwen on te ver sberken dat men de bloedarmoede, bleek zucht, zenuw- en maagziekten zal genezen, alsmede de algemeene zwakte, veroorzaakt door overdreven arbeid. Om een duurzame genezing be bekomen moet men het goede middel aanwenden en zulks op geregelde wijze. De Pink-pillen werken op een merk waardige wijze en niet voor een enkel oogen- blik. Vooral in dit jaargetijde moet men zich bijzonder in acht nemen. Geheel de na tuur toont haar kracht, levenslust, alleen wij, wij gevoelen ons vermoeid. Wij ondervinden een algemeene loomheid, een onverklaarbare onpasselijkheid. De eerste warmte zal onze laatste krachten weg nemen. Maakt geen misbruik van de purgeer middelen, onze verzwakking zou toonomenr maar hernieuwt uw bloed. Weet dat het werk der nabuur de nieuwe weersgesteldhe den en vooral den opgesloten toestand^ waar boe gij gedwongen waart gedurende het slechte jaargetijde, uw bloed verarmd hebben. Gij zijt bloedarmoedig geworden. Versterkt U du64 volgt de zoo gemakkelijke, zoo werkdadige behandeling met do Pin. pillen. Al degenen di er gebruik van gt maakt hebben, zijn het eens met fce verklaren dat de Pink-pillen terstond een zekere ge waarwording van welzijn veroorzaken. Door de Pink-pillen zal de eetlust opgowekt wor den, de krachten zullen terugkomen en men zal zonder eenige hindernis een gevaarlijk tijdperk doorleefd hebben. Wij kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men wel acht geve do echte Pink-pillen van Dr. Williams be bekomen, want gelijk alle goodo producten worden ook de Pink-pillen reeds op een grove ma nier nagemaakt, zelfs zoodanig,-dat zij uiter lijk den schijn hebben van de echt» te zijn, dooh de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in ge enen deele. Koopt ze slechte bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenigen twij fel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepobhouder komen, den Heer Snabilié, Pr(js ƒ1.75 de doos; f 9.— per 6 doozen, Verkrijgbaar by j. h. i. Snabilió, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland, en in de apotheken. Franco toezending tegQD postwissel. Ook echt verkrygbaar voor Leidon en Om streken by Reyst Krak, Drogisten, Bees tenmarkt Wy'k 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoogstraat No. 5. Wy verklaren hiermede openiyk, dat Odoi alleen dan eoht is, wanneer hel ver-» kocht wordt in on&e palentflacona en wanneer op de etiketten onze firma „Dres- dener Chemisch Laboratorium Lingner" voluit gedrukt Is. PryB per heelen flacon f 1.—, halven flacoq j 60 Cents. 7431 20 Katw4)k-ann-Zee. Maandag 4 Augustus 1902, 's av. 8 uur: aangeboden door de Voreeniging tor bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Katwyk. 7444 12 Stafïnuzick 4de Reg. Inf. Gevraagd, om tegen 1 Nov. mede naar Den Haag te gaan: een net P. G bekwaam voor haar werk. Adres: Plantage 12. 7448 7 is Maandag 4 Augustus WEDER TE CONSUETEEREN. Op Dinsdag 10 Augustus 1002, 's namiddags te 1 uur, by OtJl>E- JAN8 te Bodegraven, zullen de twee tollen, staande op den straatweg van Gouda naar Bodegraven ver pacht worden. Inlichtingen geeft de Voorzitter H. LE COULTRE. 7429 12 Bodegraven, Augustus 1902. Gaarne wil ik aan een ieder de Sanguinose aanraden, daar lk Mzelf er zoo byzonder goede resultaten van gezien heb. Na zeven jaar lang aan een maagkwaal gosukkold te hebben, waartegen ik I jUj alle mogelijke middelen geprobeerd had, heeft de Sanguinose B3&9 my eindelyk geholpon. Obrechtstraat, Don Haag. Mejuffrouw BLANKESP00R, Prys per fl. ƒ1.50, 6 fl. ƒ8.-, 12 fl. 15.- Te Leiden by REIJST KRAK, Steenstr., DIJKHUIS, Hoogstr., KRUISTNGA, N. Ryn, WUBBELS, Maarsmans- eteog, v. BEVEREN on DE WIT BEUKERS, Haarl.str. Lis8e: Wed. HANSEN Rbokers. 7428 36 van Oude Vest No. 13 naar C. P. HOOGEVEEN, 7282 9 TIMMERMAN. een kopje geurige, krachtige THEE en een kop zuiver smakende K.OFFIJ, koopt dan van welk merk overal verkrygbaar ie. 6707 16 Al wat men koopt op Zon dag, terwijl het even goed een dag vroeger of later gekocht kon worden, koopt men veel te duur! Het wordt namelijk gekocht der koste van de Zondags rust der winkeliers en hun bedienden. 7 GERNER Co., 7 Aanbevelend: 7 7489 120

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 6