N°. 13017 Vrijdag 1 Augustus. A®. 1902. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. S3 ïngsnisur. LEIDS€H DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 8 maanden 5 f 'Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd st)n 1.80 I Franco per post S 1.6B-. PRIJS DER ADVERTENTIE: Van 1 6 regels f 1.05. Iedore regel meor f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeron buiton de stad wordt f 0.05 borokond. Leiden, I Augustus. Tot ambtenaar ter gemeenbe-seoreterie ld. Financiën) alhier is benoemd do heer XV. de Haan, eerste ambtenaar ter gemeente- -refcarie van Ooststellingwerf. Ds. Holster, predikant bij de Geref. Ge- Tccente Heerèngracht alhier, is van zijn ern- 'igc ziekte zoo ver hersteld, dat rijn- -rw. Zondag a. s. weer voor zijn Gemeente lopt op te treden. Morgen zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder or do troepen alhier in garnizoen te 12 üren 's middags een groote parade worden 'ga. houden op het Schuttersveld. Als parade- "umandant zal optreden de luitenant-kolo nel O. J. Vaillapt, van het 4de reg. infante rie. Bij de Leidsche Spaarbank is in de j .nd Juli ingelegd f 85,612.73 1/2 en te rugbetaald/66,780. 95, terwijl zijn afgegeven ~,o nieuwe en geheel afgelost 69 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11994 inleg gers bedroeg einde Juli f 2,289,771.89. Aangenomen is het beroep naar do Ned. ■H - rv. Gom. te Herkingen door den heer J. D. de Stoppelaar, oand. te Leideai. Het Rijks-Ethnographisclr Museum L- .ft ten geschenke ontvangen van dr. J, H. •F. Kohlbrugge, tfc Sidhoardjo, residentie Soerabaia, Java, een nest van zeven in elk aar sluitende veelkleurig beschilderde hou ten doozen, alle in den vorm van een goden figuur met dikken buik(Dharma?), afkom stig van Japan. Aan den rehenker is de dank der Regeering hetuigd. Directeuron van het Bataafsch Genoot schap der proef-ondervindelijke wijsbogeerte te Rotterdam hebben benoonid: tot leden consultanten de heeren prof. dr. Aronstein te Delft, prof. dr. E. Cohen te oisterdam, dr. W. A. van Dorp te Amster dam, prof. dr. A. F. Holleman te Gronim- gen, prof. dr. W. H. Julius te Utrecht, J. Schroeder van der Kolk, ingenieur te 's-Gra- -nhago, prof. dr. J. L. O. Schroeder van ^aer Kolk te 's-Gravenhage en dr. H. Wind i te De Bilt bij Utrecht; tot leden de heeren prof. dr. H. E. J. G. Dubois te 's-Gravenhage, C. Guldensteeden Egeling te Zeist, H. C. J. Gritters, inge- i nieur te Rotterdam, dr. M. de Haas te Delft, iprof. dr. J. M. Janse te Leiden, O. Nobel, Ingenieur bij de gemeentewerken to Rotter dam, dr. W. van Rijn te Rotterdam, dr. F. K. A. Rombach te Rotter lam, G. J. van Swaay, ingenieur te Delft, dr. M. Th. Ten- jdeloo te Rotterdam, G. C. J. Verkerk te 'Rotterdam, H. J. E. Wenckebach te Heerle, prof. dr. G. Winkler te Amsterdam en dr. C. F. Th. von Ziegenweidt te Rotterdam. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende do maand Juli 1902 ingelegd '/7433.4Ö, verdeeld over 91 inlagen; terugbe taald f 4856.65, verdeeld over 37 terugbeta lingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1094. De ,,Ste-Ot." No. 178 bevaA de statuten der naamloozo vennooteoh ipStoom-oliefa- briek, voorheen Siilovis on Rutten, te Lei- 'tiordorp. Doed is het exploiteer en van etoom-odiefabrieken, het aamkoopon en aan schaffen van hetgeen daartoe vereischt wordt en het drijven van handel in alles, wat door do vennootschap wordt gefabriceerd of daar aan verwant is. Duur: tot 30 Juni 1927. Ka pitaal: 150,000, verdeeld in 150 aandeelon van f 1000 elk. De aandeelon kunnen worden verdeeld in 10 onderdeelem, elk groot f 1001 Inbreng: de etoom-oliefabriek met hoeren huis, baaswoning, stal, koetshuis, erf en tuin genaamd Welgelegen, liggende onder do ge meente Leiderdorp aan den Lagen Rijndijk, en de stoom-olio fabriek met heerenhuis, baae woning, pakhuis en erf, gelegen te Vrijen ban. Voor de eerste maal treden als direc teuren op de heeren W. G. Sillevis, fabri kant te Leiden, en J. Sillevis, fabrikant te Leiderdorp. Door den heer J. H. Roskam, den 19den Jul? j.l. te Rijswijk overleden, zijn o. a. do volgende legaten vermaakt: Aap de oud- katholieke armen in Den Haag f 20,000; aan de oud-katholieke gemeente aldaar f 10,000 (onder bepaling dat de renten gedurende zestien jaren voor een aangewezen deel moe ten uitgekeerd worden); aan do oud-katho lieke armen te Egmond aan Zee f 7000; aan de oud-katholieke armen te IJmuiden f 2000; aan het oud-katholiek ondersteuningsfonds 2000aan de roomsch-katkolieke armen to Rijswijk 2000 en een gelijke som aan de protestantsckè armen aldaar. Alles Inschrij ving op het Grootboek der 2 1/2 pet. Natio nale Werkelijke Schuld. (O.-Kath.) Beroepen is bij de Remonstr. Gemeente te Rotterdam in de vacafcure-Groenewegen ds. L. R. Oldeman te Gouda. In een algemeene vergadering, te 's-Gra venhage gehouden, van de Vereeniging ,,Het Botercontrólestation in Zuid-Holland", con stateerde het bestur met genoegen dat thans, één jaar na do opening, 32 producten met 39 zuivelbedrijven zijn aangesloten, terwijl nog voorloopigo aanvragen in behandeling zijn. In meerdere andere provinciën besta-at eveneens een levendige beweging, om op ge lijke wijze het publiek in de gelegenheid to stellen, beslist onvcrvalschte boter te beko men. De Regeering sympathiseert met dien maatregel (naar hot bestuur mededeelde), zood verwacht mag worden eon gunstige beschikking op het adres om moreclen steun. Aan H. M. de Koningin is bij request gel delijke steun verzocht, om do kosten van aan sluiting to kunnen verlagen. Eenstemmig was de vergadering van oor deel, dat wenschelijk zijn stappen om allengs ts geraken tot garantie van „zuiverheid" der van dé leden afkomstige boter, ook wat betreft het watergehalte. Examen Ned. "Toonkunstenaars-vereeni- ging. Van de 5 candidaten zijn gisteren geslaagd voor piano (lager onderwijs) do dames H. A. A. W. de Bruine van 's-Gra- vonhage, J. G. A. Janssen, van Leeuwar den; O. W. Clauset, van Amsterdam, en J. van Dijk van Rotterdam. Een candidaat werd afgewezen. Het comité tot oprichting ocner Ncder- landsche Vereeniging van boekhouders en accountants, bestaande uit de heeren J. E. J. Baudot, boekhouder, hoofdbestuurslid van ,,Mercurius" te Rotterdam; G. van Bleyswijk Sombeek accountant, hoofdredac teur van ,,De Bookhouder", to Amsterdam; M. Geverding Jr., boekhouder, hoofdbe stuurslid van ,,Mercuriu8" te Rotterdam; C. Hageman, boekhouder aldaar; W. P. do Vries, accountant, aldaar; M. Rubens, boek houder, te Amsterdam^ J. Stakenburg, boek houder, te Amsterdam, en A. W. Wesselius, boekhouder te Enschedee, heeft een oproe ping aan de boekhouders (sters) en accoun tants in Nederland gericht, om een vereeni ging van boekhouders en accountants op te richten, die zich ton doel stelt: lo. het verkrijgen van een beteien maat- schappelijken toestand; 2o. het streven naar wettelijke regeling van het beroep van bookhouder en dat van accountant 3o. het instellen van een bureel tot plaat sing, uitsluitend voor de leden; 4o. het opleiden tot het beroep van boek houder en accountant en uitreiking van di ploma's zoolang de Staat-niet in de behoefte van handelsdiploma's vodrziot. Naar men aan de ,,N. R. 0." mede deelt, zou het lid der Tweede Kamer de heer O. Lely zich bereid verklaard hebben een benoeming tot gouverneur van Suriname aan te nemen. Ds. Goddefroy en zijn zoon, die in Britsch-Indiö gevangen hebben gezeten, zijn nit Bombay naar Triëst onderweg. De zoon van den heer A. D. W. Wolmarans is ook uit do krijgsgevangenschap ontslagen en komt over Marseillo in ons land. B, en Ws. van Haarlem bieden den Raad aan het door den architect voor den Hout en de plantsoenen opgemaakte en in een niet-officieele bijeenkomst van de leden door hem toe-gelichte plan tot reorganisatie van den Hout. Blijkens het nader advies van de Commissie van Bijstand in het be heer en het onderhoud van den Hout en de plantsoenen, heeft bedoeld plan haar vol komen instemming verworven. In hot college van B. en Ws, hecrschen te dezer zake drieërlei stropmingen. Eén lid gaat ton vollo mede met het advies van de betrokken Oommissie van Bijstand. Een ander lid is van meening: lo. dat de voorgestelde wegverhardingen en riolcering van de Spanjaardslaan niet moeten tot stand komen; 2o. dat opknapping van den Hout is gewenscht, doch dat daarvoor geen afzon derlijk krediet is bcnoodigd, kunnende een_ opknapping, zooals dit lid zich' voorstelt, naar zijn gevoelen worden bekostigd, wol- licht na eenige aanvulling, uit do voor het onderhoud van wandelplaatsen; en plant soenen jaarlijks op do bcgrooting der Ge meente uitgetrokken gelden. De meerderheid van B. en Ws. vereenigt zich met de sub lo. omschroven mcening van laatstbedoeld lid, doch is van oordeel dat voor de uitvoering van do verder door den architect voor den Hout en de plantsoe nen voorgestelde werken in den Hout thans een bepaald bedrag moet worden beschik baar gesteld. Een ontwerp-besluit in laatst- bedooldon zin wordt voorgesteld. In de zitting van gisteren van de Synode der Ned.-Herv. Kerk kwam aan de orde van behandeling het rapport over de consi deration en adviezen omtrent de voorloopig aangenomen verandering in artt. 6 en 47 algemeen reglement, houdende de bepaling- „een lid van het bestuur mag tevens secun dus zijn van den scriba." De conclusie der rapportcerende commissie strekte tot defini tieve vaststelling dezer wijziging. Na beraadslaging werd dienovereenkom stig besloten en de wetswijziging in handen gesteld van de commissie voor eindredactie. Ter tafel kwam een verzoek van moj. Iv. W. J. Crcmer, litt. doet. ên leeraros to Leeuwarden, om to bevorderen, dat vrouwen tot do Evangelie-bediening worden toegela ten. De rapportcerende commissie was in haar advies hieromtrent verdeeld; terwijl de helft harer leden concludeerde, dat do Synode zou uitspreken de wenschelijkhoid om vrouwen too te laten tot de Evangelie-bediening, doch tevons dat de tijd hiertoe nog niet is geko men, adviseerden de andero loden dor copi- missie hot verzoek van de hand te wijzen, op grond, dat inwilliging daarvan tegen het be ginsel on de uitspraken der H. Schrift is. N abreede discussie werd de laatsto oon- clusio aangenomen. Aangezien het de laatsto dag is, dat de secretaris der Synode als zoodanig fungeert, nam de president, namens do vergadering in hartelijke bewoordingen van hem afscheid en overhandigde hom als aandenken een ge schenk bestaande in een ots, ia lijst on op ezel geplaatst, voorstellende ,,De Avond", waarbij een album was gevoegd, bevattendo gecalligrafeordo opdracht en do portretten der leden van de Synode. Zichtbaar aangedaan werd dit souvenir dcor den schoidondcn secretaris met korto toospraak aanvaard. Wegens bijeenkomen eencr Synodus Con- tracta werd do vergadering daarop ver daagd tot den volgenden dag. (D.) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, aan burgemeesters on wethouders dor ge meenten Ln do provipoio ter kennis brengon- de, dat de Woningwet op 1 Augustus in wer king treedt, on ten verzooko van den minis ter van binnenlandsoho zaken hun aandacht hierop vestigende, noodigen Burg. en Woths. uit een nauwgezette inachtneming dor Wo ningwet wel te willen bevorderen. Hiortoe zal in de eerste plaats noodig zijn dat do Raad spoedig overga tot het vaststel len der in art. 1 bedoelde voorschriften, en dat zorg worde gedragen dat hierbij in geen _geval de in art. 8 al. 1 dor Wet gestelde ter mijn worde overschreden. Zij deelen vooita ten verzoeko van den mi nister medo dat, naar Z.Ex. loopt, de alge meene maatregel van bestuur tot uitvooring van de artikelen 7, 8, 9, 26, 27, 28, 30, 3-1, 35 on 36 der Woningwet, eerlang zal kunnen wordon uitgevaardigd. Tot vaststelling van de modellen voor do aangiften van verhuurders van woningen 6telt de minister zich voor over to gaan, zoo dra na 31 Juli 1902 het advies van don oon- tralcn gezondheidsraad daarover zal kunnen zijn ingewonnen. Terstond nadat die modellen tor kennis van B. en We. zullen zijn gebracht, bchoo- ron zij over te gaan tot hot vaststellen van den termijn, binnen wolkon do eerste aangif ten moeten geschieden. Eveneens zal de minister, na in do gele genheid te zijn geweest hot advies van don centralen gezondheidsraad in te winnon, don vorm bepalen, waarin moot worden ingo- rioht het jaarlijka aan den raad in te dienen beredeneerd verslag van hetgeen mot be trekking tot verbetering dor volkshuisves ting in do gemeente is verricht. Blijkens te Arnhem ontvangen partiou- lior bericht is mr. L, Udo dc Haas, secreta ris van Bali, benoemd tot assistent-resident van Lombok. (N. A. G.) Bij hot departement van koloniën zijn respectievelijk op 30 on 31 Juli ontvangen van den gouverneur van Suriname on van de drireotio dor Nodorlandscho Handelmaat schappij telegrammen, luidende dat van don landvoogd, dat op 29 Juli koelie-onlusten op de aan de Ncdorlandscho Handolmaat- scliappij toebohoorondo plantage Mariën- burg voorkwamen, waarbij de directeur dier plantage gedood word, en dat de procureur- generaal, de agcnt-genoraal voor de immi- gratio on militairen zich ter plaatse van V6r-/ zot bevonden, terwijl volgen hot telegram' van do dircobie dor Nodorlandscho Handel- maatschappij een op 31 Juli bij haar ont vangen dopcoho inhield, dat de onlusten voortduren on do fcrojpen op do rebellen vuurden, waarbij van de laatetbodooldon 13 godood en 40 gewond wordon. (Ste.Ct.) In de gisteren to Utrecht onder voor zittersohap van ds. Ten Kate, uit Sliodrecht gehouden algemeeno vergadering van dé Vereeniging voor evangelisatie onder de mi» litairen in Nederlandsch-Indië, bracht de ■secretaris verslag uit over 't afgcloopen ver-; eenigingsjaar, waaraan 't volgonde is ODbr/ leend: De Vorconiging herdacht in het vooi» gaande jaar haar 10-jorig bestaan. Waar schijnlijk zal de Amstordam8che hulpvcrceiri- ging omgezet worden in eon afdeeling der Vereeniging. Huldo word gebracht aan ds. Oostorzee en zijn vrouw voor 't werk ton bate dor Vereeniging. Het aantal leden is' 295 cn dat der begunstigers 157. Do rekening sluit met eon nadeelig saldo van f 35.03. De heer H. J. Logehors, do ovangolist dor Vcr-.v eeniging to Buitenzorg, thans mot verlof ia Nederland ,dced conigo mcdedcelingen b«:-' treffende zijn arbeid in India. Herkozen is alö bestuurslid do heer F. W. J Aylva baron van Pallandt, to Putton, go- kozen in de plaats van den hoor W. van Hoeve, to Sliedrccht, cn ter vervulling vanv een vacaturo de heeren ds. N. A, Rauwen- horst, to Lcersum, cn C. W. Th. baron van Bóotzelaer, te Do Bilt. Do nieuwbenoemde clirigcerende offi cieren van gezondheid C. J. Schouten on K. Hoirnce zijn reep. bestemd tot hoofd in het 3de en in hot 2de geneeskundig district, te vens ohof resp. van het militair hospi'aol te 's-Gravonhago on to Utrecht, De kolonel T. A. J. Roorsch, comman dant van hot Koloniaal Worfdepot, zal t gen het oinde van dit ^aar den dienst mot pensioen verlaten. Naar ,,Hot Volk" mededeelt, heeft minister Kuyper afwijzend beschikt op hot door den sooinahdomocraat Resink inge diende vorzoek tot vernietiging dor Am stordamsoho pol i tievorordon in j, dio het luidkeels venten van couranten enz. vor- biodt. Honry F. Slogtkamp, do hold van Spionkop, tor wieos cere to IJmuidcai fees ten wordon op touw gezet, seinde gisteren, aam zijn familie, dat hij mot do .Reichs tag" to Lissabon is aangekomen. Maandag wordt hot stoomschip .te VRsaingon ver wacht. Het stoomschip „Goentocr", van Bata via naar Rotterdam is 31 Juli Gibraltar gepasseerd; de „Bogor", van Rotterdam naar Java, vortrok 31 Juli van Port-Said; de „Koning Willem II", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 31 Juli van Genua. Noordwyk. Gistoron waren het do pai o- ohianen van Oogatgeest en Voorhout, die ton getalo van ruim 160 oh ondor leiding van hun ecrw. geestelijken, ter bedevaart opgin gen naar hot gebeente van don H. Jeroen. Gedeeltelijk por oxtra-tram, gedeeltelijk te voet, omstreeks 9 uron aangekomen, worden dc goworic pleohtigliodon in clo kerk on op hot Martelveld verricht, waarna mon te vier uron den terugtocht aanvaardde. Sassonhcim. Heden (1 Augustus) herdenkt de heer J. Boumor, hoofd der openbare school alhier, don dag waarop hij vóór 25 jaren de botrekking van boofd dol- school aanvaardde 80) X. Clay en Langhm lieten het aan Mac Wil- .iams en Stuart over voor hun gevangene te zorgen en keerden naar de Palmenvilla '.erug, waar zij het middagmaal gebruikten, i maar in het bijzijn der dames geen gewag van de gebeurtenissen van den dag maakten. I)e maan vertoonde zich dien avond laat °n toen Hope haar van haar plaats aan .afol tegenover het raam gadesloeg, zag zij op den rand dor klip de gedaante vam een ;an, die zich scherp tegen de lucht aftee- .acende. De man droeg matrozen-uniform en het maanlicht glinsterde op den loop van een geweer, waarop hij onbeweeglijk en drei gend als een schildwacht stond geleund. Hope opende de lippen om te spreken, sloot die echter weer en glimlachte verge noegd. Een oogenblxk later riep King, die aan haar rechterzijde zat, een der bedienden bij zich en fluisterde dezen eenige aanwijzin gen in, waarop hij op den wijn voor hem wees. Even daarna zag Hope de witte ge daante van den knecht door den tuin snel len en den schildwacht naderenzij zag hoe deze zijn geweer haastig op den schouder wierp en vervolgens tusschen het struik gewas van den tuin verdween. Toen de dames de tafel verlieten stonden 'de heeren niet, zooals zij anders gewoon wa ren dadelijk niet haar op, doch bleven nog in de eetzaal en schoven dichter bij elkaar. Mr. Langham wilde niet gelooven dat do val van de regeering zoo spoedig op handen was, als de anderen schenen aan te nemen. Pas na ernstige voorstellingen en lang tegen streven had hij King toegestaan dc helft van zijn bemanning te wapenen en als een wacht om de Palmenvilla heen op te stellon. Clay maakte hem er op attent, dat na een revolutie de huizen van onbeminde leden van het kabinet dikwijls afgebrand worden en dat, als Mendoza overwon en Alvarez viel, het gepeupel licht zijn woede aan do Palmen villa kon koelen, wijl zij de verblijfplaats van een vreemde was, die volgens hun mee ning het land van zijn ertemijncn had be roofd, waarop mr. Langham antwoordde, dat hij niet geloofde dat men vijf mijlen het land zou intrekken, om zijn woéde aan hem bot te vieren. In Truxillo, een haven van de republiek, lag een Amerikaansch oorlogsschip en Clay was er voor den kapitein daarvan door con sul Weimer te laten uitnoodigen te Valencia te komen tot bescherming der Amerikaan- sche belangen. Met den overtocht zouden slechts weinige uren heengaan en het zien van den witten romp van het schip zou, naar hij meende, een heilzame uitwerking op de revolutionnairen h ebben, doch mr. Lang ham verklaarde beslist, dat hij niet eerder hulp zou inroepen, dan voor dat het bepaald noodzakelijk was. „Dat spijt mij," verklaarde Clay, „want ik zou zeer gaarne het oorlogsschip hier heb ben. Als u echter niet wilt, moeten wij zien hoo wij het zonder dat klaar spelen. Voor het oogenblik zou het, dunkt me, het best zijn, als gij u voorstcldet, dat gij in Nieuw- York waart en ons geheel vrij spel liet. Wij zijn te ver gegaan, dan dat wij ons nog zou den kunnen terugtrekken,"'ging hij lachend voort, toen hij mr. Langham's bedrukt voor komen bemerkte. „Nu moeten wij vechten, want het strijdt tegen de monschelijke natuur anders te har delen." „Nu, laat het dan zoo zijn," zeide Lang ham eindelijk. „Gij, heeren, moogt moorden, branden en vernielen, als gij wilt, maar in aanmerking genomen, dat het mijn eigendom is, waarvoor gij wilt vechten, zou ik toch meenen, dat ik daarbij ook een woordje heb mee te spreken. Mijn dokter," ging hij voort, nadat hij met een radeloos schuddon van het hoofd den kleinen kring had rondgekeken, „heeft mij hierheen gezonden, opdat ik hier een kalm leven zou hebben," en uit zijn toon klonk mee waardigheid, maar ook humor, „cn, ver van alle drukte en gewoel, zou ge nezen, en nu ben ik hier en ontdekt, dat mijn tuin door gewapenden doorkruist wordt en dat een paar vrijbuiters bun listen aan mijn eigen tafol smeden, terwijl er om mijnentwil een burgeroorlog zal uitbreken. Dokter Win ter heeft mij gezegd, dat dit do eenige plaats was, waar ik genezing voor mijn zenuwlijden zou kunnen vinden." Zoodra de heeren de eetzaal verlieten, trad Hope op Clay toe en wenkte hem, haar naar het eind der veranda te volgen. „Nu, wat is er?" „Wat zou er zijnt" antwoordde Clay lachend, terwijl hij op de balustrade ging zit ten, zoodat hij de laan, welke naar het huis leidde, en den rijweg kon overzien. „Waarom bewaken de menschen de villa en waarom zijt gij van nacht naar de plaza Bo livar gegaan? Alice Ijceft mij verteld, dat gij daar uitgestapt waart. Ik zou gaarne weten, wat dat alles te beteekenen heeft, want ik ben bijna even oud als Ted en die is inge wijd. Men wilde mij niets zeggen," „Welke men?" „Do lieden van de „Yesta". -Eenigen van hen heb ik in hot kreupelhout zien rondkrui pen en toen ik naar buiten ging, om te we ten te komen wat zij wilden, vond ik vijftien van hen in de work^mor. Zij hebben hun hangmatten door de geheolo veranda van het administratiegebouw heen opgehangen, voor de treden een 6nelvuurkanon geplaatst en do geworen bijeengezet, juist als de merkelijke soldaten, maar waarom dat alles gebeurd is, wilden zij mij niet zeggen." „Wij zullon ze in het cartel opsluiten," zeido Olay, „als zij spionneoren. Uw vador wenscht niet, dat gij iets daarvan verneemt, maar daar gij het zelve ontdekt hebt, moogt gij het weinige, wat er te weten valt, ook hooron. Hot is de oude geschiedenis: Men doza is gereed er op los te slaan of liever hij heeft zijn revolutie reeds begonnen." „Waarom verhindert gij hem daar niet in V' vroeg Hope. „Üeze vraag is zeer vleiend voor mij," ant woordde Olay, „maar zelfs als ik de macht had, dit te verhinderen dan beb ik daartoe tot dusver nog geen recht. Ik moet afwach ten, totdat hij zich in onze aangelegenheden mengt. Alvarez is de man, die hom verhin deren moest, maar hij is bang voor hem. Wij kunnen niets doen, Vóór hij begint. Als ik president was, zou ik Mendoza morgen vroeg laten doodschieten cn dc krijgswet afkondigen. Dan liet ik ieder in hechtenis nemen, die mij vijandig gezind was en ver trok naar Parijs, om daar gelukkig te loven tot aan mijn zalig uiteinde. Zoo zou Men doza het doen, als hij iemand bij een samen zwering jegens hem betrapte en dat zou ook- Alvarez doen, als hij den moed van zijn over tuiging cn zijn opvoeding had. Ik zie hot gaarne, wanneer iemand zijn rol goed vol houdt. Gij ook niet? Als men Keizer is, moot men zich ook keizerlijk gedragen. En als men Zuidamerikaanscho dictator wil rijn, dan mag men or geen kleingeestige bezwaren te gen hebben om zijn vijanden in dc gevange nis te werpen of zo dood te schieten. Dictator zijn, heet heersohen, niet zich in huis ver stoppen cn het aan zijn vrouw overlaten te intrigeoren. „Doet zij dat?" vroeg Hope. „En gelooft gij, dat zij in gevaar isik bedoel, in por- soonlijk gevaar, als.de revolutie uitbreekt?" „Nu, zij is zeer onbemind." antwoordde Clay, „cn wel, zooals ik geloof, ten onrechte, maar misschien zou het beter voor haar zijn, als zij, wanneer het zoo ver komt, zich zoo stil mogelijk uit de voeten maakte „Is onze kapitein Sfcuart eveneens in ge vaar?" ging het jonge meisje bezorgd voort, „Alico /.egt, dat men van nacht in do go- heele stad aanslagen tegen hem heeft aange plakt. Toen zij van het bal naar huis reed, zag zij, hoe zijn soldaten, eenigen afscheur den. Wat heeft hij toch gedaan?" „Niets," antwoordde Clay kortaf. „Hij bevindt zich hier toevallig in oen schceve positie, dat is alles. Men denkt, dat hij hier is. omdat hij zich in zijn \.ulcrland onmoge lijk heeft gemaakt, en dat h niet waar. Dat is niet dc reden,^Velkc hem hier vasthoudt. Toen hij nog jonger was, is hij wel wat lichtzinnig geweest en heeft meer geld uitgegeven, dan hij had möcten doon, cn hij heeft zijn kameraden ongetwijfeld meer geleend, dan zij hem konden terugbetalen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1