Uit de „Staatscourant." Gemengd Nieuws. ODOL-MONDWATER SMAAKT HEERLIJK! Proyrauima van Muziekuitvoeriogen. Geveilde pereeelen. BUITEN LAND. België. Groot-Brltanniè. en wat doet liet? Zang en muziek wisselden de toespraken af. iiillogom. Naar wij vernemen, zal het personeel der It.-K. Parochiale Jongens school met 1 September a, s. met nog een onderwijzer vermeerderd worden, terwijl bo vendien aan die school een afdeeling zal verbonden worden voor meer uitgebreid la- ger onderwijs. In de op Woensdag 23 dezer des avonds te 7 uren, te houden openbare vergadering \an den Raad zullen worden behandeld de navolgende onderwerpen: lo. Ingekomen stukken 2o. Verslag der commissie inzake de straatverlichting. 3o. Rooilijn van 2 ar beiderswoningen van de wed. M. Heemskerk aa.-i do Zandlian. 4o. Rooilijn woonhuis van notaris Langeveld aap de Sixlaan. #o. Verzoek mej. M. van Vrijberghe de Co la in gh om eervol ontslag als onderwijzeres 6o. Adres van J. N. van der Vlerk om ont heffing van bcloopcn boeten wegens te late oplevering van het postkantoor. 7o. Vaststel ling kohier schoolgeld lager onderwijs 2de kwartaal 1902. Naar wij vïrnemen, heeft de heer A. Q. Yernooy, voorzhtcr van het alhier bestaande ziekenfonds „Hulp in Nood", als zoodanig bedankt. Zaterdagavond had aan de Meerstraat alhier, tusschen tweo jongens een vechtpartij plaats, waarbij een hunner zijn tegenpartij, zekeren T met geweld door do ruiten wierp van het woonhuis, bewoond door den heer Voss, ten gevolge waarvan hij een vrij ern stige hoofdwond bekwam. Gistermiddag had aan de Sixlaan al hier, vanwege de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Chr. Geheel-Onthouders- bond een openluchtmeeting plaats, waarbij ten aanhoore van een vrij talrijk publiek door den hoer S. Vcldhuyzen Sr., als voorzitter dezer vereeniging, het nut der verceniging werd aangetoond en waarbij hij niet naliet door voorbeelden te wijzen op het gevaar on de gevolgen, werfce veroorzaakt worden door het gebruik van alcohol. De rede, welke door het zingen van eenige liederen werd afgewisseld, werd, voor zoo ver dit mogelijk was, met aandacht aange hoord, doch wegens het gejocr en het schreeu wen van de jeugd, was hot voor den spreker soms moeilijk zich verstaanbaar te maken en hot wae zelfs oorzaak, dat,hij V£m tijd tot tijd zijn rede niet kon vervolgen. Bij Koninklijk besluit ia met ingang van l Augustus, op hun aanvrage pensioen vor- ieend: aan den kolonel op non-activiteit J. J. C. Hindopen, van het wapen der artille rie, den kapitein op non-activiteit J. M. Brants, van het wapen der artillerie; don ier9ten luitenant op non-activiteit C. J. J. Sixma baron van Hoemstra, van het wapen der cavalerie; het bedrag van het pensioen bepaald voor eeretgonoemde op 1788, vo ir <len bwecdo op 1302 en voor laatstgomolde op f 990 's jaars; aan don kapitein Brants, voornoemd, te rekenen von den datum waar op zijn pensioen ingaat, de rang verleend van majoor. Do tweedo luitenant-kwartiermeester W. K. Rutgers, van hot 7de reg. in*"., die voor 6 jaron gedetacheerd wordt bij het O.-ï. leger, zal don 21sten Juli a. s. bij het Kol. •Werfdepot overgaan. I Benoemd tot directeur der registratie en domenien te Maastricht A. Bouman, thans inspecteur tweede klasse in de 41ste divisie, (Leouwarden). Bevorderd tot com mom dour in do Oranje- Nassau-orde do gewezen raad-adviseur aan het doparboment van oorlog H. E. Kloyn; benoemd tot ridder dier orde de luitenant ter zee 1ste kl. G. C. Zegors Rijsor, adjudant van den Prins, thans gedetacheerd bij do zeemacht in Indië. Op verzoek eervol ontslagen: W. de Man, rijksingonieur voor spoorwegen, met benoe ming to zijnor vervanging van J. J. Hoo- gonboom, distriots-inspecteur dor spoorweg- diensben te Nijmegen; P. G. J. Joosten te Maastricht, distriots-inspecteur der spoor wegdiensten; P. S. Torpstra, bureelambte- naar Rijkswatersbaat derde klasse. Do minister van justitie verleent a. s. Woensdag geen audiëntie. De censuur opgeheven. Onder verwijzing naar dc „Staatscourant" van 8 dezer wordt mcdogedeold, dat de be perkende bepalingen in het tdegraafver- kec-r met Zuid- on Oost-Afrika óók opgehe ven zijn ten opzichte van de t Negram men van en voor Rhodesia, Britsch Contraal- Afrika, don Or an je-Vrijstaat, Transvaal, de Kaapkolonie, Natal on St.-Helena. De „Evertsen" te Antwerpen. Vrijdagochtend woonden dc officieren der „Evertsen" do krijgsverrichtingen bij, inge richt te hunner eer door het Belgisch genie- korps. Op de tonen van „Wion Ncêrlandsch Bloed", zegt het „Hbfa van Antwerpen", wer den zij aan den ingang van den polygoon ontvangen door generaal Ninittc, omringd door al dc officieren van 't geniekorps. De consul-generaal van Nederland en me vrouw Van den Berg waren uitgenoodigd tot dozc krijgsverrichtingen, dio verder wer den bijgewoond door officieren van alle wa pens, al de hoogerc officieren der burger wacht en verscheidene burgerlijke genoodig- dcn. Men heeft eerst het opwerpen van schan sen en het graven van loopgrachten laten zien. een werk dat de Belgische genietroepen met ongelooflijke snelheid en behendigheid uitvoeren Vervolgens het neervellen van zware hoo rnen met zagen en door tonictladingen. Daarna werd onder het vuur van den vij and achter van gepantserdo schilden e$n loopgracht gemaakt, waarbij toniet evenmin gespaard werd. Ten slotte werden oefeningen voor het bou wen van bruggen uitgevoerd en onder water een lading van 125 kilo's kruit ontploft Daarmee liepen dc oefeningen ten eindo, maar er wachtte den Nederlandschen bezoe kers nog een aangename verrassing; men bracht ze naar het werkhuis van photogra ph)'e, alwaar de telegrammen, door duiven te vervoeren, tot microscopische afmetingen worden herleid. Nu had kolonel George het denkbeeld opgevat, duiven te vragen aan het militair duivenhok te Utrecht, om do Hol- landsche offioieren in staat te stellen tele grammen te verzonden naar hun vaderland. Kolonel Bollaan stuurde een telegram weg in naam van zijn gansche bemanning, twee zijner officieren seinden naar hun fa- miliën, en daarna ging men ontbijten in de genie-kazerne. Om zeven uren 's avonds gaf luitenant-ge neraal Ninitte een banket tor cere van de officieren der „Evertsen". Generaal Ninitte nam het voorzitterschap waar, hebbende aan zijn rechterzijde gezeten Z.Exo. jonkheer Van Pestel en gouverneur Cogels; aan zijn linkerzijde kolonel Bollaan en generaal Denis. Gedurende het banket concert door het mu ziekkorps van het 8ste linie, wiens overste, M. Degrez, onder andere een fantaisie op Ne- dorlandscho liederen had gerangschikt, at tentie, die door de officieren der „Evertsen" ten zeerste op prijs werd gesteld. Bij het nagerecht dronk generaal Ninitte op Nedcrland's bovallige vorstin, koningin Wilheluiina, en jonkheer Van Pestel op ko ning Leopold. Generaal Ninitte stelde een tweeden heil dronk in op do marine on het leger van Ne derland. Op passende wijze tooverde hij het groote verleden van Nederland's marine voor den geesthij herinnerde dat niet minder dan 7 Evertsen hun leven aan het vaderland gaven en hoe de admiralen Jan en Cornelis binnen drio maanden beiden den heldendood wisten te sterven. Een marine, die zulk een groot verleden bezit, heeft het recht er met trots op to wijzen en ten plicht, er zich waardig van te too- non. Dit doet do moderne Hollandsche mari ne en 't was op haar welzijn, alsook op het welzijn van het Hollandsche leger dat gene raal Ninitte dronk. Kolonel Bollaan antwooiMdc, lof brengend aan het dappor Belgisch leger, wiens officie ren in Congo wisten te tooncn, dat zij de be wondering waardig zijn. Om tien uren 's avonds ontving kolonel Bollaan aan boord der schitterend verlichte „Evertsen" al do voorname personen, met wie hij tot hiertoe in betrekkin^ was. Veel lichte toiletten, die aangenaam afsta ken op de verguldo uniformen en den zwar ten rok der burgerlijke genoodigden. Na do ontvangst, concert en danspartij; het was een recht aangenaam en aantrekke lijk feest, dat over de vriendolijkhoid der of ficieren van de „Evertsen" do allerbeste mce- ning zal doen behouden, vervolgt het „Han delsblad van Antwerpen." Zaterdagochtend te balftien had de aange kondigde uitstap plaats naar dc nijverheids- iiistcllingen tc Hoboken. In den stortregen scheepten do genoodig den zich in op de „Eméraude" en op een kleinere boot, die allen naar Hoboken ver voerde. De regen hield niet op gouurendo heel den tocht naar Hoboken, waar men ontscheepr.0 ann den pier van den Chantier naval An- versois. Daar werden dc bezoekers ontvangen door de vertegenwoordigers van deze nijverheids- instelling, met den heer Rieth, voorzitter van den beheerraad, aan het hoofd, alsook den heer Coen, burgemeester van Hoboken. Allerhande workzaamheden, in de fabrie ken uitgevoerd, werden door de bezoekers met de grootsto belangstelling gevolgd. Van daar begaf men zich naar de instel lingen van den „Vulcain Bolge." Zaterdagavond' was banket in dc feestzaal van den Dierentuin, ingericht door hot „Aardrijkskundig Genootschap"; daarna ontvangst in de Hollandsche Club. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de „Evertsen" uit Antwerpen vertrokken. Hr. Ms. pantserdekschip „Everteen" is gisteren op de rcede to Vlissingen aangeko men, om heden, Maandag, weer te vertrek- ken. Weerbericht vau 21 Juli. (V*t h«t Kon. tfetoorologlicli lndlluut U (Urtobl.) Verwachting. Zwakke wind. Zwaar bewolkte lucht. Weinig verandering in tem poratuur. BCrelage-Stichting. Reeds kort na het overlijden van den heer J. H. Krclagc werden pogingen in het werk gesteld om een commissie to vormen om de nagedachtenis van den man, die zooveel voor den tuinbouw heeft gedaan, op waardige wij ze te huldigen. Die commissie heeft zich thans geconstitueerd. Eerovoorzittcrs ziju jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlom, en H. J. Lovink, directeur-generaal, chef van do afdeeling landbouw bij het departement van water staat. Vevder zijn de hcoren J. H. Wentholfc, voorzitter der Algcmeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, te Bennebroek, 1ste voorzitter; G. baron Senarclens de Grancy, voorzitter der Ncderlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkundo te Vucht, 2de voorzitter; Jobs. de Breuk, algcmeene secre taris-penningmeester dor Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, te Haarlem, 1ste secretaris; H. C. Zwart, algcmeene secreta- ris-penningmeestor der Ned. Moats, voor Tuinbouw en Plantkundo, te Watergraafs meer, 2de secretaris enz. Hot doel der commissie is geldon bijeen te brengen tot vorming van een Krelagc-fonds, ten einde uit de ontvangen gelden zoo moge lijk een gebouw te Haarlem te doen verrijzen, too gebruikc zoowel van dc Nederlandscho Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde als van do Algcmeene Vereeniging vooc Bloembollencultuur. Aan dit gebouw zou de naam van „Krelagc-stichting" worden gege ven. (N. R. O.) Zaterdag 19 Juli werd door do „Leidsche Zwemolub" voor de derde maal in dit seizoen gelegenheid gegeven tot het afleggen van het examen voor geoefend (ge kleed) zwemmer. Het diploma verkregen i Helena Arnold, James William Theodoqr Heringa, Wilhelm Albert Wannee en Gorrifc IJdo. Oricket. Het was gieteren een zeer spannende wedstrijd op „Ajax" veld. „Volharding", van Amsterdam, was naar hder gekomen om zich met „Ajax" op haar eigen terrein te meten. „Volharding", haar naam eer aandoende, heeft haar kracht ontwikkeld, die haar geducht doet zijn. „Ajax" begreep dat ze alle macht moest bij zetten. Zij heeft hot gisteren gedaan, doch is ondanks dat gevallen, maar gevallen met eore. Onder diffuus zonlicht begon „Vol harding" to batten en maakte 118. Zij toon de al dadelijk haar kracht door tegen het goede bowlen van Beyerinok en Van Velzen dit hooge oijfer te bereiken. Van Velzen had meer euooee verdiend, daar de ballen meer malen rakelings over en langs hot wioket vlogen. Dubois maakte 19, Hisgeo was het eerst ingegaan, maar had zich nog voor den val van hot 2do wioket een tijdlang uit het 6pel teruggetrokken. Toen hot öde wicket op 77 govallen was, kwam hij weer op de mat en maakte met Von Rentenghem Jr. nog 41 voor het tiende, Hisgon 42 not out, Van Rontenghom Jr. 20. Beyrinok nam 7 wic kets voor 60, Van Velzen 2 voor 49. „Ajax" vertoonde veel zwakker batten, daar geen enkel van zijn goede spelers op dreef kwam. Tot-aal 62, waarvan Eigeman en Versteeg ieder 10, Dubois en Van Rentonghem Sr. bowlden de goheelo innings. Dubois nam 4 voor 18,- Van Rontenghem 6 voor 37. Daar er nog 2.35 te spelen was, werd nog een tweede innings begonnen, maar „Volhar ding" speelde nog betor dan de eerete in nings en de beide Van Rentenghems maak ten 55 ten koete van slechts twee wickets. Dubois maakte 43 not out. „Volharding" won dus met 50 runs. Omtrent de ontvoering van het zestienjarige meisje te Leiderdorp, waarvan reeds melding werd gemaakt, wordt nog het volgende medegedeeld. Het meisje schijnt reeds geruimen tijd in betrekking te hebben gestaan tot den man, die haar ontvoerd heeft. Doze is gehuwd, vier-en-dertig jaron oud en drijft in het dorp en ook nog elders een beklante zaak. Hij kwam dikwijls bij do ouders van het moisje aan huis, die in 't minst geen vermoe den hadden, dat er tusschon hem en hun dochter betrekkingen bestonden. Verleden Donderdag voor acht dagen ging het meisjo naar familio te Rotterdam logeeren en zou volgens afspraak met de ouders tot Zatordag 19 Juli blijven. Bij aankomst met den trein is zij reeds met den man gezien. Na eenigo dagen to hebben vertoefd, deed zij het voor komen weer naar huis tc gaan, maar een on derzoek door de familie ingesteld deed spoe dig uitkomen, dat zij niet thuis was geweest. Het vermoeden, dat zij door genoemden Den H. zou zijn ontvoerd, word niet alleen beves tigd door brieven, maar ook door het feit, dat deze zelf ook uitbleef. De politie deed in verschillende plaatsen nasporing, totdat het meisje Zaterdagavond met den trein uit Brussel to Leiden is aahgokomen onder gelei de van haar oom. De vermoedelijke ontvoer der van het meisje kwam een trein later en was onaangenaam verrast door de politie ontvangen te worden. Het meisje werd van wege do politie naar haar ouders gebracht, terwijl tegen den man proces-verbaal is op gemaakt. Het wandelhoofd „Koningin Wilkelmina" werd Zaterdag en Zondag door 20,000 personen bezocht. De olectrische verliohting op het Wandel hoofd zal nog eenige uitbreiding ondergaan. Het bericht in „De Nieuwe Courant", volgens hetwelk de kans op het tot stand komen van een Haagsche ef fectenbeurs (op bescheiden schaal zooals men weet) reeds zoo goed als verkeken zou zijn, is wel wat pcesim-istisch. De zaak staat zóó, dat 'de meeste bankiers die voor- loopig hun instemming hebben betuigd, niet tot de allergrootste huizen behooren (het zijn er ongeveer 30 van de 80, die het adresboek aanwijst), maar daartegenover staat, dat slechts 5 firma's zich tegen het denkbeeld hebben verklaard. Een commissie uit de adhaerenten houdt zich nu bezig mot een nader onderzoek. (HU.) De Scheveningschc politie, ge- stationncerd aan het posthuis Gevers Dey- nootplein, heeft aangehouden een Duitscho man on vrouw, dio tijdelijk in het dorp ver blijf hielden, en wier aanhouding was ver zocht door do Duitsche regeering ter zako van oplichting, in Duitsehland gepleegd. Men meldt aan dc „N. R. C.": V r ij- dagavond omstreeks vijf uren is tusscheu Delft en Overschie de 80-jarige juffrouw v. door haar IS-jarige dienstbode deerlijk mis handeld. Het meisje was S dagen in dienst geweest en wilde reeds weer vertrekken. Daarom vroeg zij haar loon op. De vrouw talmde te lang naar haar zin en nu sloeg terwijl de vrouw zich omkeerde, do achttienjarige haar met .een hard voorwerp op heb hoofd. Na haar nog meer gewond te hebben, nam de da- deres de vlucht naar Delft. De moord te Haarlem. Decor- rospondent van het „HbL" meldt dat Zon dagavond door de veldwachters Smit en Van Lookeron onder Aordenhout eon goede vangst is gedaan. Door hen werd namelijk op het door do Justitie verspreid signale ment aangehouden de beruchte Frans Ro sier, bijgenaamd Haaiiemache Frans, ver dacht van den moord op wijlen mej. Van Wcomcn-Douglas aan de Raam vest. De ver dachte gaf aanvankelijk een valschon naam op, csn weigerde goedschiks mee te gaan. Per rijtuig naar Haarlem gebracht, werd hij op het politiebureel aldaar horkond, en word hij in het bezit gevonden van een re volver, een dolkmes, een masker, en een paar guldens. De instructie in de moordzaak is Zondag avond door de Justitie terstond voortgezet. Zaterdag reeds was Rosier in den omtrek van de villa's in Aordenhout gezien. Uit Amsterdam meldt men dat Zatordag omstreeks 3 uren een roeibootje, waarin drie personen waren gezeten, op don Am stel in aanvaring is gekomen met het stoombootje „Generaal De Wet", met het gevolg, dat het bootje kantelde. Slechts cén Rjk is later opgevischb, dat van een 2ö-jarig man. De heer 0. F. Anspach had enkele mai len, gekleed, gedoken ter plaatse waar het schuitje gezonken was, doch tevorgeefs. De verdronkene heet Salomon Blitz, en is in den loop van den avond door zijn ouders herkend. De beide andere jonge man non, die in het schuitje zaten, werden gered. Het ongeluk moet te wijten zijn geweest aan onoplettendheid der spelevarenden. De kapitein der stoomboot heeft zijn plicht ge daan, gewaarsohuyd met do stoomfluit en achteruitge6lagen. Eenopliohttér. Indonlaatsten tijd werden bij enkele gegoede families to Utrecht quitanties gepresenteerd ter inning der contributie ills donateur of donatrice vim de een of andere inrichting van welda digheid. Meestal werden deze betaald en kwam men eerst als hot te laat was tot do ontdekking, dat men met een slimmen op lichter had te doen gehad. De politie hier van kennis bekomen hebbende, stelde een nauwkeurig onderzoek in met het resultaat, dat als de\ vermoedelijke dader een Hage naar, L. genaamd, werd gearresteerd, in wieii3 bezit nog een aantal dergelijke quitan ties werden bevonden, allen met een valszhen naam ondertoekend. L. moet reeds meer met de justitie in aanraking zijn geweest en niet lsi.g geleden uit de gevangenis zijn ontsla gen. I D.) Ongeluk voorkomen. Aan den overweg nabij de halte Biltstraat, te Utrecht, had Zaterdagmiddag door de zorge loosheid van den spoorwegwachter een ern stig onheil kunnen veroorzaakt worden. De trein van 4.36 van Amsterdam stond nl. op 't punt om te vertrekken naar het station Maliebaan, zonder dat de boomen neerge laten werden. Nog eenige oogenblikken en ongetwijfeld bad de locomotief zich in be weging gestold. Gelukkig zag een politie agent het gevaar nog juist bijtijds. Hij wist degenen, dio passeeren wilden, aan de eene zijde van den overweg tegen te houden, ter wijl een melkboer dit aan dc andere zijde deed. Inmiddels had iemand den haltechef gewaarschuwd, die thanB eigenhandig de boomen deed dalen, daar de wachter niet te vinden was. Ziekte onder de mosselen. Naar men aan de „Iers. en Th. Crt." mede deelde, vertoont zich to^Bruinisse weer de ziekte onder do mosselen. Er werd als voor beeld, dat dit verschijnsel onrust verwekt, bijgevoegd dat eon visscher, dio 2200 ton ge zaaid heeft, op geen grootere opbrengst durft rekenen dan 200 ton. TeRenkumzijnuitcenvillavan mevrouw de weduwe Van R., geb. Van V., voorwerpen en kostbaarheden gestolen, naar schatting tot een bedrag van 500. Do villa is onbewoond en men kan niet nagaan wan neer de diefstal heeft plaats gehad. Do po litie doet onderzoek. Te Hoogezand (Gr.) is Vrijdag avond een moordaanslag gepleegd op rlo dienstbode van den slager Vcrmey. De da der, die vroeger verkeering met haar had, loste niet minder dan zes revolverschoten op haar. Gelukkig trof geen enkel schot. Hij is onmiddellijk gearresteerd. Op de Oude Maas is van de stoomboot „Thor", waarmede een processie uit Dussen naar Brielle werd vervoord, do 24-jarige dekkneebt overboord geslagen en verdronken. De luohtsohipper Oswald Lioschl van Dresden, dio Woensdag te Con- etanz opsteeg, had, doordien hot gas uit den ballon ontsnapte, het ongeluk in het meer te vallen en zou zeker verdronken zijn zoo niet een wandelaar langs den oever hem ter hulp was gesneld. De luchtreiziger bedankte zijn redder recht hartelijk en wilde hem een geldelijke belooning ter hand stellen, doch hiervan, wikle de wandelaar niets weten on Oswald Lieschl keek vreemd op toen hij vernam dat hij zijn redding te danken had aan den ko ning van Wurtemborg. Don 9den Juli is te Bonder A fa- bas een aardbeving gevoeld, die vior minu ten aanhield. PI paleds van den gouver neur werd beschadigd; het douanekantoor is ingestort. Tien man is gedood. Den lOden herhaalden zich do schokken, gepaard met onderaardsoh gerommel in de richting van Kithin. Men vreest dat daar dc schade groo- tor is. In Spanje dreigt een werksta- king van het spoorwegpersoneel. Er wordt druk gopropagandcerd voor een algcmeene staking en deze zal worden afgekondigd als 65 peroent van hot personeel zich bereid ver klaart tot staken. Nu is ook mr. Parmentier, do advocaat dor geheimzinnige Orawfords, de laatste der bij do zaak-Humbert betrokken gevangenen, onler borgtocht op vrije voe ten gesteld. Er is dus ruimte gemaakt voor de Humberts, ale zo gegTopcm worden. Cholera in Egypte. Uit Alex- andrië wordt gemold, dat zich te Mouchu, nabij Siout, in Beneden-Egypte, 90 gevallen van cholera hebben voorgedaan, waarvan 50 met doodelijken afloop. Een ontzettende brand heeftte Guayaquil, in de Zuidamerikaansohe repu bliek Ecuador, bijna 100 huizen en openbare gebouwen vernield. Do schade bedraagt 6 millioen dollars. Terwijl de viilkaan „La Sou- frière" op St.-Vincent zich de laatste da gen vrij rustig houdt, worden voortdurend aardsohokesn waargenomen, die de bevolking zeer verontrusten. Alle handelshuizen van Kingstown zijn verlaten De commissie, door don gouverneur van Martinique bemoemd om een berekening te maken van de verliezen, veroorzaakt door de jongste ramp, zoowel te St.-Pierre als in de andore plaatsem, komt tot een totaal van 200 millioen franken. In een brief van 2 Juli, opgenomen in de Temps," worden bijzonderheden medege deeld over den puinhoop, die eenmaal de stad St.-Pierre was. Merkwaardigerwijze verandert de vorm van den bodem eiken dag. Op sommige plaataan is de gnohlaag nog 4 tot 5 meter hoog, op andere ziet men het plaveisel der etraten, en verderop weer inzinkingen, waar de buizen der waterlei ding, die elders nog op hun plaats liggen, vijf a zes meter boven den grond uitsteken. De vulkaan had bij de laatste uitbarstingen de lijken met asch bedekt, maar de latere' regens hebben de asch weggespoeld en do tot ontbinding overgegane lijken te voor schijn doen kom on een afschuwelijk ge zicht 1 Van St.-Pierre tot le Prêcheur is de kust zoo veranderd, dat men haar niet herkent J Waar vroeger een breed strand was, verheft zich nu een steile rotswand van 20 tot 80 meter hoogte. Het vlek 8 ai nte Philomène staat geheel onder water, Basse Pointe ia verdwenen onder verscheiden achtereenvol gende slijklawinee. Er is in Amerika weer een nieuwe trust gevormd. De fabrikanten van goedkoope sigaren in Pennsylvania, Ohio eiZ West-Virginië hebben zich, met uitzondering van een enkele firma, onder den i aam Uni ted States Cigar Company aaneengesloten tot een trust met een kapitaal van 7.5 milli oen dollars. De jaarlijkschc totale produc tie van de voreenigde fabrieken bedroeg tot dusver 280 millioen stuks sigaren; door het bouwen van nieuwe fabrieken wil de trust de productie vergrooten. RECLAMES, h 40 Cents per regel. 7087 2 ZOMERZORG. Dinsdag 22 Juli, te lialfacht, door het Stafinuziekkorps van het 4de Regiment Infanterie. Directeur de heer NV', van Erp. Eerste afdeeling: No- 1. .Heil Europa", MaTsob, Von Blon; 2. Ouverture ,La Moeite de Portici", Auber; 3. Andante con Moto a. d. 4e Simpbonie, arr. W. Van Erp, Mendelssohn; 4. .La manola'', Boloro Seguidille, arr. Gottf. Mann, Bourgeois; 5. Fantaisie de l'Opérette de J. Offenbach „La Grande Duchesse de Góroldstein",, Van Erp. Tweede afdeeling: No. 6. Ouverture Hans Heiliiq»", Marechner; 7. „Kommt ein Vogel gebogen", Eia Deutches Volkslied, Scberz; 8. Valse Brillanto, arr. J. Vink, (op verzoek), Chopin; 9. Fantaisie sar .Lakmó", Opéra de Délibes, Mann. Gehouden verkoopiDg in het notarishuis aan den Burg te Leiden, op Zaterdag 19 Juli 1902, ton overstaan van: J. F. Meinera* notaris te Leiden. Het huis met tuin, Hoogen Rijndijk 67, in bod 3600, kooper de heer S. J. Beyeveld de stoomkorenmolen c. a. Oostdwarsgracht 15 en 16a, in bod 8-100, kooper de heer O. de Ru, q.q., voor 8800; twee huizen Oranje straat 34 en 44, samen in bod f 1825, kooper de heer P. de Bruin, q.q., voor /1870; de huizen, Plantsoen 85 en 87, zijn niet gegund. UITLOTINGEN, Loten Stad Brussel v. 1886 a fr. 100. Trekking van 15 Jali 1902, betaalbaar 2 Januari 1903. S3 seriefin: 287 2778 2917 3139 6243 6465 7369 9043 9286 9510 10127 10650 14598 14925 16439 18659 19077 19284 21131 23684 23897 26259 26396 26605 27568 2-7804 80630 32118 35509 35624 36185 37072 37498 38186 89813 89814 40716 41794 45541 46826 46768 47682 48357 48429 53487, 55011 55S63 56007 56252 57229 60064 6111 61993 62513 61168 63638 64020 66912 71679 74118 75928 77299 78646 80443 83020 83214 83991 86004 86625 88112 89264 91659 93118 95566 97757 98724 99278 100765 101764 102887 107493 113192 115260. Premiön: s. 101764 no. 1 fr. 100,000. e. 78646 no. 9 fr. 2500. s. 9510 no. Sfr. 1000. s. 26605 no. 10., a 93118 no. 19, s. 2778 no. 10, s. 8139 no. 25, a 6465 no. 22, s. 10127 no. 23, s. 1459S no. 11, s. 18659 no. 18, s. 26605 no. 14, s. 27568 no. 10, s. 37072 no. 4, s. 55363 no. 2, s. 56007 no. 22,' s. 5.6252 no. 23, 71679 no. 21, e. 77299 no. 7, s. 83991 no. 6, s. 88991 no. 17, s. 86004 no. 20. s. 86625 no. 15. s. 107433 no. 17, s. 113192 no. ll elk fr. 150. Al de andere nummers, in bovenstaande serieöa vervat, zijn betaalbaar met fr. 110. Dezer dagen werd een omvangrijk werk op het gebied van volkstelling voleindigd, de Belgische beroepstelling van 1896. Het werk,-; het grootste van dien aard, dat er bestaat,, I omvat niet minder dan 18 declen in groot- kwarto, elk gemiddeld van 600 bladzijden. Belgic is 't eigenlijke moederland der volks- tellingen. De door Quetelet geleide volkstel ling van 1846 is destijds door geheel Europa tot model genomen. Dit nieuwe reuzenwerk van de Belgische beroepstelling valt nu toe-# vallig juist in het jubeljaar van die eerste moderne volkstelling. De gToote uitgebreid heid van het werk maakt het mogelijk buiten gewoon diep in bijzonderheden door te drin gen. De bedrijven zijn niet alleen geclassifi ceerd naar de grootte, maar ook naar het stichtingsjaar der afzonderlijke firma's, zoo dat ook de gemiddelde duur van het bestaan der firma's aangegeven wordt. In het laat ste deel, dat dezer dagen van de pers kwam,v wordt men ingewijd in do geheimen van de samenstelling van dezen omvangrijken ar beid, waaraan bijna 6 jaren is gewerkt Italië. De politie te Bra in Piermont heeft een. jongen anarchist aaLgehouden, die verdacht wordt een aanslag op het leven van den ko-, ning in den zin te hebben. Onder zijn papie ren vond men een proclamatie, waarin o.m. te lezen staat dat de koningin-weduwo, die nog treurt over den dood van haar echt genoot, opnieuw in rouw gedompeld zal wor den door den moord van haar zoon. De „Tribuna" kondigt voor de lente het volgend jaar een bezoek van den keizer van Rusland aan Italië aan. Bij het afscheid nemen zou de keir.er den koning een hartelijk „tot weêrziens te Rome" hebben toegeroepen, wat door dezen met „a bicntoi. werd beant woord. De Koning dor Belgen, uie met zfan jach|* op de Solent is, heeft Zaterdagmorgen eeh bezoek gebracht aan Koning Eduard aan boord van de „Victoria and Albert." De hooge bezoeker bleef een half uur.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2