N*. 13002 Dinsdag 15 Juli. A°. 1902. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van t§on- en feestdagen, uitgegeven. F E U1LLETON. De lagsnieur. IEIISCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden por 8 maanden I 2 I f~T f 1.10.' ■-^■Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd stJn 1*80 i Franco per post 1.65- PRUS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.05 berekend. Zondagsrust voor de IiOidsclie Bierbrouwers- en Blcrbotlelaars- bedienden. •Er zijn nijvorheidsondemetningen, waar hot werk des Zondags evenmin stil kan Bbaan als de boer zijn koe ongomolken kan laten. Daaraan kan niemand iets verande ren; wat geschieden moet, moet geschieden. Men zou ons op zijn minst verslijten voor onpractisch, als wij daartegen den strijd oan bondon. Doch, waar er bedrijven zijn, die dos Zon dags zonder hoogo noodzaak of uit sleur en gewoonte open blijven, rekenen we het ons tot. een plicht daarop te wijzen. Er zijn altijd menschen, die, wanneer mon hun aandacht ergens op vestigt, zeggen: „Ik heb er nooit zoo over gedacht, maar gij hebt gelijk, en voortaan zal ik er aan donken." Daarvoor is getuigen plicht. Wij iveetigen nu de aandacht op onze bierbrou werijen en bottelarijen. Nog altijd zijn dezo des Zondags gedeeltelijk, soms den geheelen dag open. Dit oordeelen wij niet noodig. "Bier behoeft geen zout, kan bost drie of vier dagen duren. Voor de burgerij is er dus geen enkel bezwaar het gerstenat, voor den Zondag benoodigd, reeds dos Zaterdags op te doen. Voor bierhuishouders cn andere slijters wordt het eenigszins moeilijker. Het biergebruik regelt zich naar de weersgesteld heid. Bij koud weer blijft het staan, voor een warmen Zondag kan men haast niet ge noeg inslaan. Laten de bierhuishouders eoh- fcer maar zorgen des Zaterdags een ruimen voorraad te bestollen; wat des Zondags overblijft, kan de volgende dagen worden verkocht. Zijn onze inlichtingen juist dan U daaraan voor de kleine slijters vooral een groot bezwaar verbonden. Velen hunner wordt alleen a contant bier geleverd. Wij kunnen begrijpen, dat niet allen de handen ruim genoeg hebben bij grooto hoeveelheden te gelijk in te slaan. In dit geval zouden de handelaren, die algeheele sluiting op Zon dag gaarne wenschen, iets van hun goeden fvil moeten laten blijken, door denzulken tot kijv. des Maandags krediet te vorleenen. Wanneer or bij deze zaak geen meer over wegende bezwaren zijn, die wij over het hoofd hebben gezien, dan wagen wij het er />p met goed vertrouwen, dat men onze wen ken ter harte wil nemen. Daar zijn menschen genoeg van goeden wille, die gaarne bereid zijn een offer te orengen als zij daarmede anderen ten zegen kunnen zijn. Maar daarvoor moet allereerst )r hun aandacht op gevestigd worden. Wij hebben de eer dit bij dezen to doen. Laat niemand van nu af op don Zon- flag bier bestellen. Sluiten de handelaren in bieren, die zich voor een ander doel op zoo voorbeeldige wijze solidair hebben ver klaard, als één man hun bedrijf, niemand juil er schade onder lijden, on 't ongerief al aeer gering zijn. Maar een veertigtal mannen zullen dan voortaan een geheel vrijen Zondag hebben ha zes dagen in het getouw to zijn geweest. •Na deze veertig, straks weer anderen en too komen wij waar we moeten wezen. Wie er aan mee kan helpen, doe hetl Leiden, 15 Juli. Men meldt ons uit Den Haag dat ter vervulling der vacature van prof. Roscn- Utein nog geen voordracht aan de ^icgeering je gezonden; het bericht van het ,,Vad.", volgens hetwelk die zou zijn teruggezonden omdat de naam van den arts Kouohenius te Sokovemngen er niet op voorkwam, is dus onjuist. Bij de door Burg. en Weths. dezer ge- meentè gehouden openbare aanbesteding van het maken van een „biologische reinigings inrichting" met bijkomende worken ten be hoeve van het openbaar slachthuis alhier was ingeschreven door: O. van Egmond, al hier, voor f 15,223; N. Kloots, alhior, voor /15,160; A. Smittenaar, alhier, voor /15,100; W. van der Hoogt, alhier, voor f 16,099Go- broeders De Vries, te Oldeholtpade, vooi f 14,997W. H. Thunnissen en J.. O. Krop man ,te Nijmegen ,voor f 14,975. De 2de luitenant C. W. ten Brink, van het 2de bataljon 4de regiment infanterie al hier, is heden overgeplaatst bij het 1ste bat. van het korps te Delft in garnizoen. Heden had bij de bataljons van het 4de regiment infanterie alhier in garnizoen, door de miliciens der lichting van 1902, de loting plaats voor het z.g. blijvend gedeelte. Deze loting beslist of de miliciens 8 1/2 af 12 1/2 maand in werkelijken dient wordea gehouden. Zij die een nummer trokker, waaraan verbonden is om 12 1/2 maand tc* diencn, worden in 2 ploegen verdeeld, n.l de miliciens van do eerste ploeg, die na hun eersten oefeningstijd van 8 1/2 maand, van December tot April en die der tweede ploeg welke van April tot Augustus onder de wa penen moeten blijven. Deze tweedo ploeg wordt van December tot April met verlof huiswaarts gezonden. Aangezien deze lichting in vergelijking met vorige lichtingen zeer zwak is, hetgeen zijn oorzaak vindt in de omstandigheid dat er voor afgekeurde miliciens welk aantal nog al groot is pas het volgend jaar anderen worden ingedeeld, is de kans om slechts 8 1/2 maand te dienen dit jaar zcor gering. L0st van de brieven en briefkaarten, aan het postkantoor alhier en de daaronder behoo* rende hulpkantoren ter post bezorgd, in de eerste helft der maand Juli, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet z(Jn kunnen worden uitgereikt: Brieven: G. H. Cunaeus, Amorsgat; J. F. van licnnop, Pastno, Moj. Peper, Teegelbcrg, Pasno, Hamburg, Amsterdam; W. Hendriks, Bergschenhoek; Moj. v. d. Heim, Mcj. J. J. Brandenbergh, Moj. J. M. Soholten, Vheeglin, Mei. J. Mieremet (3 stuks), A. v. Oosten, J. A. W. Wigmans, 's-Gravenhago; W. v. Hcemijer, Heemstede; Mcj. F. Swart, Leiden, F. J. Goedkoop (2 stuks), Lei don; Hauwing, Nijmegen; De Vries, Sckcvcningen, Mcj. Stolk, Mevr. v. Leusden, Utrecht. Briefkaarten: Mej. B. Thijusen, Mr. Kortman, Amsterdam; G. Leeuwen, Breda; H. Alses, J. Bcnning, Bori>e, J. J. v. Buuren, Mej. A. Gunting, 's-Gravenhago; P. v. Veen, Haarlem; Mej. A. J. Keizer, Hoek van Holland; Westerhof, Mej. L. Ter- jin, Leiden; L. v. Bendhem, Utrecht. Buitonland. Brieven: D. Kleijn, Brussel; W. L. Roël, Wiesbaden. Briefkaarten: F. J. Evans, Londen. Uit Katwijk a/d. R ij n. Goebel Bode graven; J. Vlak, niet vermeld. Do 23ste .iaarlijksche examens der Nc- derlandsche Toonkunstenaars-Vereoniging zijn Zaterdag te 's-Gravenhag? in het lokaal van het genootschap „Pulc».ri Studio" aan het Lange Voorhout aangevangen. Geslaagd zijn: de heer J. T. Schaddelee, uit Rotter dam, voor orgel (lager onderwijs); en de heer O. Arcntz, uit Gouda, voor contrabas (lager onderwijs). Bij de gisteren voortgezotbe examens slaagden van de 4 oandidaten voor piano (niidd. onderwijs), mej. J. van der Wexf uit Groningen; en voor viool on piano (la ger onderwijs) de heer J. Versteeg, uit Utrecht, terwijl één candidaat zich heeft teru ggetrokken Heden herdenkt de heor B. J. R. En- golbregb, inspecteur oor posterijen en tele graphie to 's-Gravcnhage, den dag, waarop hij 40 jaar geleden bij de Rijkstelegraaf in dienst trad. Aanvankelijk als telegrafist werkzaam op de telegraafkantoren te Maastricht, Amster dam, Rotterdam en Loidcn, werd hom in 1868 do directie van het telegraafkantoor to Schoonhoven opgedragen, daarna die te Kui lenborg en in 1875 die van het vcreonigd post- en telegraafkantoor te Holmond. Bij de vereeriging van den post- en telegraaf dienst behoorde hij tot hen, dia met goe 1 gevolg deelnamen aan l«et eerste examen in den postdienst. Bij de 6tudie voor dien tok van dienst bleek hem evenals de overigon die zich daar op toelegden, o. a. mr. C. Kcukonmeester, hoeveel bezwaren daaraan verbonden waren doordien de voorschriften voor dien dienst verspreid waren in de verzamelingen van een reeks van jaren. Met genoemden heer Kcukonmeester toog hij aan het werk tot hel bijeenbrengen van dio voorschriften, welke in 1873 in druk verschenen als ,,de Handlei ding voor postambtenaren." De groote waarde van dat werk, sedert bij gewerkt en diontengevolge herhaaldelijk her drukt, kan niet beter worden gekenschetst dan door het feit, dat het nog steeds inder daad een handleiding is, niet alleen voor hen, die zich in den postdienst wensohen tc bekwamen, maar ook voor allo overige zoo wel jonge al oude postambtenaren in den actieven dienst. Niet lang na zijn optreden in Helmond riep de hoofddirecteur de heer J. P. Hofste de, hem naar 's-Gravcnhage en werd hij bij het hoofdbestuur werkzaam gesteld. Hier kwamen bijzonder uit zijn grondigo kennis van den dienst cn zijn groote ijver. Aan meer dan een belangrijk onderdeel van den dien6t nam hij een werkzaam aan deel. In het bijzonder aan het samenstellen van lie voorschriften voor den dionst van de Rijkspostspaarbank in 1881 uitgevaardigd. In 1897 trad hij op als inspecteur. In de zen werkkring leerden de ambtenaren hem kennen als een humaan chef, die daarom toch waar zijn plicht hem dit gebood, met kracht wist op tc treden. Het 40-jarig jubileum van den heer Engel- bregt is heden herdacht door een groot aan tel ambtenaren van den post- cn telegraaf dienst, die den jubilaris in bet gebouw van den Kunstkring, een herinnering aanboden aan dezen heuglijken dag, „La Trioruphc", een bronzen beeld op marmoren zuil, met een toespraak van den Voorzitter der Commissie voor deze feestviering, den heer A. L. Nagel, directeur van het Postkantoor to Leiden. Blijkbaar getroffen dankte de jubilaris. Omtren de plannen en voorstellen, aan de aandeelhoudersvergadering van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Gra- venhagc met betrekking tot schouwburgbouw overgelegd, kan worden medegedeeld, dat het bestuur voorstelt de gemeente den daartoe benoodigden grond kosteloos af te staan, mits do gemeente den overigen grond van de bepaling ontheffe, dat deze steeds bestemd moet blijven tot Zoölogisch Botanischen Tuin, onder welke voorwaarde het Genoot schap den grond indertijd van de gemeente heeft gekregen en waardoor het bolot wordt een deel van don grond te verhypothekeoren of to verkoopen, hetgeen toch ,naar het oor dcel van het bestuur, nuttig zou zijn, om de benoodigde gelden te verkrijgen tot het aan brengen van verschillende hoognoodige ver beteringen in do exploitatie. Een plan is opgemaakt tot herstelling van het bouwvallig ministerie van financiën in Den Haag. Do linkervleugel ,naar de zijde van de Parkstraat, zal moeten worden gesloopt en door een nieuw gedeelte vervangen. Op de eerstvolgende staatsbegrooting zal do hiervoor benoodigde som van ruim /90.000 worden aangevraagd. Met September a. s. zal do Amsterdam- sche Huishoudschool worden uitgebreid met een leorlokaal voor practische huishoudles- sen, terwijl de naaikamer moet worden ver groot. Tevens zal dan weder eon cursus ge opend worden tot opleiding van koks. Op do uitnoodiging van het hoofdbe stuur der Nederlandscho Opera-Vereoniging zullen mr. J. de Jong, to 's-Gravenhago, S. van Milligen, te Amsterdam, en W. G. van Nouhuys, te 's-Gravonhago, do jury vormen ter beoordeeling der in te komen teksten op de door het hoofdbestuur uit te schrijven prijsvraag voor een Ncdorlandschcn Opera- tekst. Bij hot gemeentebestuur van Rotter dam bestaat hot voornemen een straatbolas- ting in te voeren. Uit de gisteravond versahenen bescheiden blijkt dat het in do bedoeling ligt deze belas ting te doen ingaan met 1 Januari 1903 on dat zij zal berekend worden naar de belast bare opbrengst der perceclen, aangewezen volgens do wetten van 26 Mei 1870 en 2 Mei 1897. Er zal eon percentage van 3 pCt. worden geheven en van de belasting zullen alleen zijn uitgezonderd: lo. pexoeelen waar van do gemeente de genothebbendo is; 2o. peroeelen uitsluitend gebezigd voor den dionst van het rijk of cenig ander publiek rechtelijk lichaam; 3o. perccolon uitslui tend dienende voor don openbaren eero- dienst; 4o. peroeelen uitsluitend dienende als inrichting van weldadigheid of tot ge nezing cn verpleging van zieleen of gebrek- kigen; 6o. porcoclcn uitsluitend dienend als inrichting van onderwijs van Rijks- of Ge meentewege gesubsidieerd, of als bewaar- on gymnasticksohool, voor zoover daar heb schoolgeld niet meer dan 30 bedraagt 6o. perceelen uitsluitend dienende als inrichting van algemeen nut, mits niet gebezigd voor uitvoeringen, voorstellingen of bijeenkom sten, waarbij aan het publick tegen betaling van meer dan 20 ets. per persoon toegang wordt verschaft. In een uitvoerige memorie motiveert de commissie voor do financiën, van welke hot ontwerp afkomstig is, uitvoerig de noodza kelijkheid van de versterking dor middelen. Daaruit blijkt o. m. dat do gewone uitga ven zijn gestegen van f 4,839,200 in 1896 tot f 7,461,160 in 1898 en f 7,971,831 in 1899, ter wijl do raming voor 1902 9,130,693 be draagt. Een voorname rol in die Btijgendc uitgaven spelen rente en aflossing en onder wijs en armwezen. Was voor een ronto cn aflossing in 1898 nog slechts 1,921,568 on voor onderwijs en armwezen f 2,383.820 benoodigd, voor 1002 is dat respectievelijk f 2,730,981 on 2,821,718, waaruit dus blijkt dat alleen dezo tweo pos, ten ruim 83 pCt. vormen van het totaal dor verhoogde uitgaveu. Staat rente en aflossing in natuurlijk ver band met do belangrijke werken, die in de laatste jaren zijn uitgevoerd, do hoogeno kosten voor onderwijn en ziekenzorg zijn een onafwijsbaar gevolg van de gestadige uitbreiding van het zielental der gemeente. Togonovor de zoo aanzienlijk verhoogdo1 uitgaven hebbon do gewone middelen zich tot 1902 zoodanig kunnen ontwikkelen, dak het ovenwicht zonder belastingverhoogi n bewaard bleef, waarbij intussehen in aanft merking moet worden genomen de wijzi» ging die in 1897 is gebracht in de finan- cicolo vorhouding tussohen het Rijk en do gemeente, die, vergeleken met de jaren 1897 en 1901, bijna 7 ton meor in do gemeen telijke schatkist dood vloeien. In de jaren, die komen, zal het niet meer mogelijk zijn mot behulp van die stijgondo rijksuitkoering, do finanoiecJe cischcn zon der verzwaring van bolastingdruk to bo- vredigen. Twijfelachtig is het toch niet, dat do schuldenlast nog belangrijk zal aangroeien, terwijl ook do uitgaven zullen blijven klim- 1 men wegens verdere uitbreiding cencr be volking, die van de krachten der gemeente voor de ontwikkeling van liet verkeer en ten .behoeve van onderwijs cn arimwzcn zoo zware offers cischt. Kostte bijv. in 1897 de politie per hoofd dor bevolking nog 1.01, in 1901 was dit /2.21, de kosten van het lager ouderwijs stegen van /3.16 tot f 3.15 por hoofd, dio van armwezen van /1.50 tot 1.95, van rente en aflossing van ƒ6.44 tot f 7.72. Daartegenover staat con stijging der ont vangsten van de inkomstenbelasting van 3.66 tot 4.05, dor havengelden van 4.72 tot f 4,85, van do inriohtingon in afzonder lijk beheer van /4.03 tob /4.29, van rechten gebruik gemeentegrond van 1.71 tot /1.70. De uitgaven zijn dus sterker toegenomen dan de ontvangsten. Daarbij komt dat zich door vermindering der scheopvaart con on gunstige wijziging heeft voorgedr.au in de ooconomischo verhoudingen. De commissie acht geen dor bestaande hoffiDgen voor verhooging vatbaar behalve dc inkomstenbelasting. Doch de com mis uo wil het vertrek dor meervermogende inge zetenen niet meer aanmoedigen en heeft daarom naar andere middelen omgezien. Zij acht dat eon stroombelasting aanbeve ling verdient. Wel is waar zijn er gegronde bezwaren tegen in to 1 rongen, maar dio doon zioli bij iedere heffing van dien aard voor, te meor waar de gemeente zich niet zoo vrij kan bewegen als met het oog op de oischon van plaatselijke gesteldheid wel wonscholijk zou zijn. Vooral is een straatbe lasting aanbevelenswaard, omdat dc uitwo nende grondeigenaren er ook door worden getroffen. Dc commissie acht het r.oodig dat do be lasting 4 ton opbrengt. Do kosten, die do ge meente maakt voor riolecring, reiniging, bestrating en verlichting zijn belangrijk la ger dan hetgeen zij nu als vergoeding daar voor aan do burgerij vraagt. Dc heer J. E. Schclten te Grouingon, heeft, naar de „Prov. Gr. Ot." verneemt, do benoeming tot lid vnn de Eerste Kamer aan genomen. il) „Mij dunkt dat wil zeggen het komt mij voor", antwoordde Clay met grootte be dachtzaamheid, „dat Uwe Excellentie ons in 'deze aangelegenheid van dionst zou kunnen zijn. Wij hebben een vriend bij de oppositie noodig, en het springt in de oogen, dat juist gij ons op velerlei wijze van dienst zoudt kunnen zijn, zonder dat uw diensten jegens ons met uw openlijke plichten in strijd zou den komen. Natuurlijk heb ik geen volmacht Dra te handelen, zonder eerst mr. Langham jte raadplegen, maar ik geloof, dat hij u per soonlijk in de gelegenheid zal stellen, zoovele aandcelen te koopen, hetzij qm die aan uw ,vrienden bij do oppositie, of waar die an- iders het meeste voordeel zouden opbrengen, te geven." Clay keek Mendoza, die in het lichtschijn sel van dc open deur zat, vragend aan, maar Jdezo glimlachte even en slaakte een zucht van (verlichting. „Ja", ging Clay voort, „ik geloof wel, dat tnr. Langham zoo gedienstig zou zijn om u de moeite van het koopen der actiën te bespa nen en u dc geldswaarde daarvan eenvoudig 'over te zenden. Ik vraag wel excuus", viel jhij zichzelven in de rede, „maar verstaat uw ordonnans Engelsch 1 „Neen", verzekerde de generaal ijverig, "jterwijl hij zijn stoel naderbij trok. „Gesteld dus, dat mr. Langham voor uw tekening vijftig- of laten wij zeggen zestig auizend dollards bij de Bank van Yaloncia betaalt, denkt u, dat dan de motie van wan trouwen ten opzichte van do bepalingen, wel- i ke ons zijn toegestaan, nog zal ingediend worden „Zeer beslist niet", antwoordde do leider der oppositie, met een levendig knikken van het hoofd. „Zestig duizend dollars", herhaalde Clay langzaam, „voor u zelvcn. En dacht u, ge neraal, dat gij in staat zoudt zijn, als u dit bedrag kreeg, uw vrienden in bedwang te houden of zouden die ook aandeelcn ver langen?" „Daarover behoeft gij u volstrekt niet be zorgd te maken, die doen hetgeen ik hun zeg", antwoordde Mendoza op fluisterende toon. „Als ik hun zeg: alles is in orde, ik keur hetgeen de regeering in mijn afwezig heid gedaan heeft, goed, dan is dat volkomen voldoende. En dat zal ik zeggen, daarop geef ik u het eerewoord van een soldaat. Dat zal ik zeggen, en ik zal den volgenden Dinsdag ook geen motie van wantrouwen indienen. Het doet mij gonoegen, dat ik machtig ge noeg ben ,om u van dienst te zijn, en mocht gij mogelijk twijfel koesteren", hij sloeg op zijn borst en boog met een bescheiden glimlach „dan behoeft u het geld immers niet alles opeens te betalenu kan tien dui zend in dit, tien duizend in het volgende jaar betalen en zod voort. Dan heeft u de ze kerheid, dat de belangen van het mijnwezen mij ten allen tijde ter harte gaan. Wie weet, wat cr in een jaar kan gebeuren? Misschien kan ik u nog van veel nut zijn. Wie weet hoe lang de tegenwoordige regeering nog aan het roer blijft. Maar ik geef u mijn woord van eer, dat, al moge ik tot de oppositie behoo- ren, of aan het hoofd der regeering staan, als ik alle zes maanden het handgeld erlang, waarvan gij spreekt, dan ben en blijf ik uw vertegenwoordiger Mijn vrienden kunnen niets uitrichten. Ik veracht ze. I k ben do oppositie. U heeft gced gedaan, mijnheer, ooor met mij alleen te onderhandelen." Clay draaide zich op zijn stool om en keek door de v erkkan er in het daarachter gelo gen vertrek. ..Vrienden!" riep hij, „gij kunt wel weer voor den dag komen." Bij die woorden stond hij op, otict zijn stoel op zijde en wenkte den ordonnans, die in den zadel zat en het paard van den gene raal vasthield Langham en Mao Williams kwamen nu weer te voorschijn en blovcn in de open deur staan, terwijl Mendoza zich verhief en Clay aankeek. „U kunt nu gaan", zeide Clay bedaard tot hem, „en u kunt zich den volgenden Dinsdag in den Senaat verheffen, uw motie van wan trouwen indienen en uw redenen tot verzet ten opzichte van de ons toegestane voorwaar den bewijzen. En als u dan weer -plaats neemt, zal de minister van openbare wer ken opstaan en den Senaat vertellen, hoe gij bij nacht en ontijd hierheen geslopen zijt en getracht hebt, mij tot iets te pressen en hoe gij verlangd hebt, dat ik uw stilzwijgen zou koopen on u aangeboden hebt, uw vrienden in den steek te laten, om alles, wat wij geven wilden, voor u zeiven te behouden. Dat zal u bij uw vrienden bijzonder bemind maken en de regeering toonen, van welk maaksel hij is, die haar tegenwerkt." Clay deed een stap naar voren on dreigde den officier met den wijsvinger. „Probeer maar, de voorwaarden van onze onderneming te vernietigenprobeer het maarl Deze zijp door de regeering aan een oorporatie van eorlijke, fatsoenlijke kooplui toegestaan, cn als gij u in onz3 schriftelijk verzekerde rechten lot exploitatie van deze mijnen mengt, zal ik een oorlogsschip met een mooien, wit geverfden r mp laten komen en dat zal uw kleine republiek in stukken schieten. Zoo, nu kunt u gaan." Toen Clay begon te spreken, had Mendoza zich verrast opgericht, vervolgons oen weinig naar voren gebogon alsof bij hem in do redo wilde vallen. Zijn wenkbrauwen waren één rechte lijn geworden en zijn lippen bewogen zich haastig. „Ellendelingbegon hij op verachtelij- kon toon. „Bah!" riep hij uit, „gij zijt een dwaas 1 Ik had een bediende moeten vooruit zonden ,om met u te onderhandelen. Gij zijt eon kind, maar gij zijt een brutaal kind 1" riep hij plotseling „en ik zal u tuchtigen. Gij vermeet u, mij to belasteren f Dat laat zich slechts met bloed afwasschen. Gij hebt een officier beleedigd en morgen zullen de wapens tusschen ons beslissen." „Als ik morgen tegenover u ata, zal ik u voor uw onbeschaamheid afranselen", 'Ant woordde Clay. „Do eenige reden, waarom xk dat niet dadelijk doe, is die, dat gij op don drempel van mijn deur staat. Voor u ware het beter, dat gij mij morgen nooh op een anderen tijd ontmoettet, en ik heb geen tijd mij mot duels, met wien ook, in te laten." „Gij zijt een lafaard," antwoordde de an der kalm, „en dat zeg ik u in hot bijzijn van mijn bediende." Olay lachte schamper en keerde zich naar Mac Williams, die in de deur stond, toe. „Reik mij mijn revolver eens aan, Mac Wil liams," zeide hij. „Het ligt op de plank rechts van do deur." Mac Williams bleef kalm «taan en schudde bet hoofd. „Och, laat hem toch gaan", zoido hij. „Gij hebt hem immers daarheen gebracht waar heen gij hem wilt hebben?" „Geef mij mijn revolver zeg ik u," hor- haalde Clay gebiedend. „Ik .;1 hom geen kwaad doenik wil hem slechts tconcn, dat ik schieten kan." Dralend ging Moe Williams in huis cn bracht Clay de revolver. „Pos op," zeide hij daarbij; „zij is geladen." Bij Clay's woorden had do generaal zich haastig naar den kop van zijn paard terug getrokken on begon nu de riemen van den halster los te gespen, terwijl do soldaat naar zijn karabijn greep. Clay riep hem in het Spaansch toe de handen omhoog te houden en de soldaat deed met een verschrikten blik wat de revolver hem gobood. Hiorop gaf Clay den ander met de vryc hand een teo- k.en zieh bedaard te houden. „Lnnt dat; ik zal u niets doen", riep hij daarbij, „ik wil u nlleen een beft je ^rces aanjagen." Bij die woorden koorde hij zich om en lceck naar dc studeerlamp in zijn kamer, die op de tafel stond en van buiten zichtbaar was. Nu hief hij de revolver op. Oogenschijnlijk had hij haar daarbij niet eens bij de kolf gegre pen, zooals andere menschen dat doen, maar het wapen lag in de open hand, waarin zij scheen tc passen als do hand van een vriend. Het eerste schot rukte het boveneind van het lampcglas weg, het tweedo vernielde het groene scherm, dat het omgaf, het dorde doofde hot licht uit en het vierde wierp de lamp op den grond. Een woeste kreet van schrik liet zich van den achterkant van het huis hooren, waarop het geluid van een van de trap vallende guitaar volgde. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1