Uit de „Staatscourant." Ingezonden. Gemengd Nieuws. een bedrag van 560 tegen 900 in hefc voor afgaande jaar. Onder de gevers vermeldt het bestuur met eerbiedigen dank H. M. de Koningin, als mede de Hooge Beschermvrouw der verceni- ging H. M. de Koningin-Moeder, terwijl ook de Hooge Erven van H. K. H. de Groot Hertogin Sophie van Saksen de Vereeniging met een gift vereerden. Mede wordt gewaagd ,van een gift van den heer P. Langerhuizenr to Crailoo, die reed9 meermalen uit eigen 'beweging van zijn belangstelling deel blij ken. Naar gemeld wordt, zal aan prof. P. van Geer, te Leidon, als huldeblijk worden aangeboden een portret, te schilderen door den heer Haverman. (Tel.) Op den 16den Juli a. e. wordt de matroos der lste klasse Ph. Th. Korndörffer, onder intrekking zjjner detacheering by de Kweek school voor Zeevaart alhier, overgeplaatst op Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en op dienzelfdon datum vervangen by de Kweek school door den matroos der late klasse C. Koggeveen. Wy vernemen, dat do deelneming op beide feestdagen in de volgende week van de zilveren afdeeling Leidon en Omstreken der Nederland- echo Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde van buiten af groot zal zyn. Aan het laatst gehouden examen voor sergeant bij het 4do regiment infanterie heb ben van de bataljons alhier in garnizoen vol daan, do korporaals W. Gerlach, W. A. Beukman, A. G. Kappenburg, J. F. Vermeu len en J. J. Rahusen. De 1ste, 2de, 3de en 4do bataljons van het 4de regiment infanterie zullen van 23 'Augustus tot 4 September a. s. worden ge kampeerd in de Legerplaats bij Milligen en ?an 4 tot 8 September ingekwartierd te Wa- geningen, terwijl van 8 tot 13 September den dag van terugkomst in het garnizoen door die bataljons een tontenbivak betrok ken zal worden bij Harskamp. Do miliciens der lichting van 1899 van dc veldbataljons van het 4de regiment in fanterie zullen voor herhalingsoefeningen van 13 Augustus tot 16 September n .8. on der de wapenen worden geroepen. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv\ Gem. te Zocterwoude door dr. J. Willemse, te Sloten. In verband met het door H. M. de Ko ningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering van den verjaardag van H. M. op Maandag te doen plaats heb ben, heeft de minister van binnenlandsche zaken ter bevordering van eenparigheid en ter voorkoming van misverstand er op ge wezen, dat de openbare eerbewijzen onder de feestviering begrepen zijn. Daar nu uit dien hoofde noch parade bij het leger, noch vlagvertoon op dc oorlogs schepen op 31 Augustus zal plaats hebben is het gcwenscht, dat ook het vlaggen van de publieke gebouwen niet op Zondag maar op Maandag plaats hebbe. Do minister heeft in verband met een en ander do Commissarissen der Koningin uit- genoodigd de Burgemeesters der gemeenten hiermede in kennis te stellen, ter verdere uit voering. Nu 't meer en meer gewoonte wordt tij delijke onderwijskrachten to benoemen op een traktement, lager dan het wettelijk mini mum, heeft het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers gotracht een princi- pieclo beslissing in deze uit te lokken door aan H. M. de Koningin een adres te richten naar aanleiding van het feit dat door burge meester en wethouders der gemcento Vlaar- dingen tijdelijk een onderwijzeres is aange steld op een salaris van 25 gulden 's maands, dus beneden het wettelijk minimum. —Bij het notarieel staatsexamen op 6—11 Juli zijn geslaagd: Eerste gedeelte do hoeren G A. Boogaa -d te Oosterhout; O. Plantinga, lo Zwolle; S. J. Smit, te Kampen; M. W. f. Beyerinck, te Zwolle; F. L. M. van Hoog straten, te Utrecht. Tweede gedeelte dc kee pen P. Davelaar, te Utrecht; A. E. ter Horst te RijscnJ. van Gelder, te AmsterdamO. P. A. Dcibert, to 's-GravenhageJ. A. Klin- pen, te NicuwediepG. J. van Gendt, te 'Arnhem; A. O. Hofstede Broekman idem; J. Tillema to Zuidhoorn. Do toestand van rnr. O. graaf van By- landt blijft ornstig. Naar men van betrouw bare zijde aan do ,,Haarl. Ct." mededeelt, bestaat de ziekte in een verkalking dor bloedvaten. Uit de oud-leerlingen van het Erasmi- jansch Gymnasium to Rotterdam heeft zich een commissie gevormd, die zich voorstelt op do een of andere wijze hulde te brengen aan 'de nagedachtenis van don onlangs overleden oud-rootor mr. J. B. Kan, Do commissie is voornemens in het laatst van Augustus of in het begin van September tot uitvoering van haar plannen over te gaan. (N. G.) Aan de „Kölnische Zeitung" wordt uit Neuwiod gemeld, dat do Koningin Moeder der Nederlanden voor een bezoek aan do vorste lijke familie Von "Wied aldaar is aangekomen. H. M. word op het station door de Yorstln, den Erfprins en de Prinses verwelkomd. Het lid dor Tweede Kamer jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman ls voor eonigo weken naar bet buitenland vertrokken. Te Haarlem is overleden de lieer A. Kok, gop. stationachof dor Holl. Spoor te Utrecht, welke betrekking by 30 jaar bekleedde. De Rotterdamscbe omnibus is over gedaan voor f 85,000 aan een onderneming, die den dienst zal voortzetten. Het stoomschip „Burgermeister" (uit reis) vertrok 10 Juni van Oporto ;de „Reichs tag" (thuisreis) passeerde 10 Juli Adendc „Noordam", van Rotterdam naar Nieuw- .York passeerde 11 Juli Scilly; de „Prins Frcderik Hendrik" arri eerde 11 Juli van Suriname te Amsterdam. Benthuizen. De yk en horyk van maten en gewichten zal plaats hebben op bet raadhuis dezer gomeente op Maandag 28 Juli a. s. des morgens van halftien tot halftwaalf. lluzerswoudo. Onze burgemeester zal zich met aanvang van 15 Juli a. s. met een verlof van vier weken buiten de zaken van het ambt begeven en gedurende dien tyd in zyn functién wordon vervangen door den oudsten wet houder, den heer J. D. van den Akker. De bliksem sloeg Donderdagavond een boom naast het erf van S. In het Westeinde aan stukken en splinters. Op grooton afstand werden de stukken hout weggeslingerd. Eenlgo ruiten van een nabyzynde woning werden, vermoedeiyk door de dreuning, verbryzeld en ook de klok in - de kamer schynt aan den invloed van het weder ontkomen te zyn. De heer W. C. Körnmann, onderwyzer aarf do openbare school op bet dorp, heeft wegens familieomstandigheden en mogeiyke verandering van maatsehappelyke positie een verlof van twee maanden uit zyn betrekking gevraagd. Koudekerk. Eenlgen tyd geledon ls door oenigo ingezetenon aan don directeur gonoraal der posteryen een adres aangeboden, ten einde te verzoeken de laatste postbestelling te doen plaats hebben na aankomst van den goederen trein, die om 6.8 uit Woerden vertrekt, in plaats van na aankomst van den trein van 6.30 uit Leiden, zooals nu geschiedt. Naar wy vernemen, ls op dit adres gunst g beschikt, zoodat voortaan de laatste bestelling zal plaats hebben des avonds omstreeks 8 uren. Door de oudste leerlingen dor hand- werkschool „Cornólie Joanne" alhier, werd J.l. Donderdag onder geleide der onderwyzeres mej. O. oen uitstapje naar Katwyk gemaakt. Na zich gerulmen tyd aan het strand te hebbon vermaakt, werd de terugreis naar Leiden aanvaard, alwaar toen een bezoek werd gebracht aan „'t Posthof', don Hortus, en den speeltuin aan den Witten Singel. Yooral in den Hortus hebben zy zich zeer geamuseord. Niettegenstaande bet weder niet zeer mede werkte, keerden zy, eerst 'e avonds laat, ten zeerste voldaan weder. Zooterwoude. Tydene het jongste onweder sloeg de bliksem in de woning, bewoond door B. Straathof aan don Ryndyk. Een begin van brand werd spoedig gebluscbt. Zegwaard-Zoetcrmeor. De rekening van de Hervormde Gemeente alhier over 1901 bedraagt aan ontvangsten f 2831.706. aan uit gaven f 2760.326, goed slot alzoo f 71.38. Tot deelneming aan de vry willige oefeningen in den wapenhandel hebben zich voor den aanstaanden wintercursus aangemeld te Zegwaard 16 en te Zoetermeer 10 jonge lingen. Tot zetter van 's Ryks directe belastingen te Zoetermeer is in do plaats van den beer H. Scheer, overleden, benoemd de beer J. Scheer. Tentoonstelling te Katwijk. Tot onze groote verwondering lazen wy zooeven in de beden verschenen „Wereld kroniek", dat het Toorop's initiatief is ge weest den hoofdingang te maken uit liaring-- tonnen, naar zyn ontwerp Wy verwyzen onze lezers naar het „Leidsch Dagblad" van enkele weken geleden, waarin het ontwerp van dien gevel voorkomt. Wy hebben toen den naam van den ontwerper niet genoemd. Thans kunnen wy melden, dat hot ontwerp ran dien gevel ia van onzen stadgenoot den heer H. J. Jesse, architect, die ook de bomschuiten op het terrein arrangeerde. Tevens kunnen wy mededeolon, dat de heer J6880 bet decoratief van den boer Toorop, nu boven don ingang prykende, gehoel in stryd acht met zyn ontwerp, trots alle loftuitingen van de verschillende dagbladen. Gemeenteraad van Hazerswoude. Afwezig de heeren C. dc Bruin, C. K.or- teweg en A. de Jong. Voorzitter de burgemeester. Opening met gebed. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken, lo. Een dankbetui ging van den heer H. Krop, hoofd der open- baro school aan den Rijndijk, voor verleende verlenging van verlof uit zijn betrekking. 2o. Missive van Ged. Staten, houdendo goedkeuring van raadsbesluiten in betrek king tot het voorgaande, genoemd onder lo. en voortgezette waarneming der betrekking voor één maand door den heer Roclofsen. 3o. Missivo van Ged. Staten, houdende goedkeuring van een wijziging der gemeen- tcbegrooting. 4o. Missieve als voren, hou dende ambtelijke kennisgeving van het tijd stip, waarop de gemcenterekening bij het college van Ged. Staten behoort te worden ingediend. Agenda: lo. Voorziening spuit West. Daar aan B. en We. is gebleken, dat het spuiten huis in 't Westeinde in slechten toestand ver- kcort en dringend voorziening eischt, heeft dat college een voorloopig onderzoek inge steld en bevonden lo. dat het oude spuiten huis niet meer voor herstelling vatbaar is on dus door een geheel nieuw dient te wor den vervangen; 2o. dat zoowel het spuiten- huis als do aangrenzende varkensschuur van den heer Jb. van Dorp staan op gemeente grond en feitelijk behooren aan de gemeen te; doch dat het niet geraden schijnt de oude sinds lang verjaarde rechten aan een kostbaro procedure te onderwerpen, daar de heer Yan Dorp zich bereid heeft ver klaard, in ruil voor bedoelde perceelen en grond een. stuk gronds af te 6taan aan de gemeonte ter grootte van 32 c.A. in de na bijheid van het andere en voor de plaatsing van eon nieuw spuitenhuis alleszins beter geschikt; 3o. dat voor het spuitenhuis noo- dig is een r lirntc van 14 vierk. meter en de overige 18 vierk. M. vrij kunnen blijven rondom het gebouwtje voor allerlei werk zaamheden, dio een goede verzorging der brandspuit medebrengt; 4o. dat het nieuwe spuitenhuis naar raming 500 gulden zal be- loopcn. Het voorstel van B. en Ws., om deze zaak in voege als is medegedeeld te behan delen, wordt door den Raad met onverdeel de instemming aangenomen, aangezien men dit algemeen als de beste oplossing moet be schouwen. 2o. Aanbieding gemeenterekening dienst 1901. Tot het nazien dezer rekening worden gekozen de raadsleden G. O. de Jong, J. B. Wesselingh en D. de Bruijn IJz. De agenda hiermede afgehandeld zijnde, deelt dc voorzitter mede, dat, hoewel er in een vorige raadsvergadering besloten is, een tclephonischc verbinding aan te leggen tus- schen het tclephoonkantoor en de woning van den besteller, daaraan tot heden geen mitvoering kon worden gegeven, aangezien een der ingezetenen heeft geweigerd de iso- leerpotten aan zijn eigendom te laten beves tigen zonder schadevergoeding. Ten einde in het vervolg gevrijwaard te zijn van zulke be lemmeringen, die het tot stand komen van zaken, tot algemeen nut dienende, zouden kunnen tegenhouden, geeft de voorzitter in overweging, de gemeentelijke politieverorde ning op een paar punten zoo te wijzigen, dat voortaan ieder eigenaar zal moeten ge- doogen, dat een lantaren-arm of isoleerpot- ten aan zijn woning of eigendom worden be vestigd, zonder op eenige vergoeding aan spraak te kunnen maken. Deze aanvulling wordt door den Raad goedgekeurd. Bij de gebruikelijke rondvraag brengt de heer J. B. Wesselingh een vroeger gedane toezegging te berde, waarbij in uitzicht was gesteld, dat aan den Rijndijk evenzeer als op het dorp urinoirs zouden geplaatst worden, zoodra de wenschelijkheid daarvan werd aangetoond. De heer W. had nu in opdracht te verzoeken, dat zoodanige gelegenheid zou worden aangebracht in de nabijheid van de Groenendijksche kerk. De voorzitter stemt toe, dat bedoelde toezegging gedaan is en tegen de inwilliging van het verzoek ook geen bezwaren zullen zijn; maar dat de post van onvoorziene uitgaven wellicht niet zoo toereikend zou zijn om de onkosten te be strijden, waarom het hem wenschelijk voor komt, dezen post op de nieuwe begrooting te brengen. In het begin van Januari 1903 kon dan reeds tot de uitvoering worden overgegaan. De heer Wesselingh kan zich daar zeer goed mee vereenigen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Met ingang van 1 November a-s. in zijn rang overgeplaatst bij het 3de regiment vesting-artillerie, de luitenant-kolonel S. I. van Nooten, van den staf der artillerie, eerste-officier bij de Kon. Militaire Acade mie, en zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige functie; en benoemd: tot eersten officier bij de Kon. Militaire Academie en, in verband daarmede, overge plaatst bij den staf der artillerie, de majoor C. H. A. R. Schuurman, commandant van hot corps pontonniers, en zulks onder eer volle ontheffing uit dat bevel; tot comman dant van het korps pontonniers, dc majoor A. van Seters, van het 3de regiment vesting artillerie. Aan den luitenant ter zee der 2de klasse H. van Schreven, op zijn verzoek, met 1 Augustus a.s. eervol ontslag uit den zee dienst verleend. Benoemd W. F. Leemans, hoofdinspec teur van den Rijkswaterstaat tc 's-Graven hage, tot commissaris van het weduwen- pensioenfonds der ingenieurs van den Rijks waterstaat ter vervanging van wijlen den oud-hoofdinspecteur Caland; tot adjunct inspecteur der posterijen en telcgraphie, standplaats Zwolle, P. J. Raaymakers, com mies der telcgraphie 1ste klasse. Op verzoek eervol ontslagen de vrouwelij ke surnumerair der-^posterijen en telegTa- phie A. A. C. van Pienbroek. Min. beschikking. Yoor het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1902, benoemd tot adsistent voor de natuurkunde aan dc Rijks-universiteit te Groningen, G. van Dijk. De adelborst der lste klasse J, P. Re- mij nse wordt met 14 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Evertsen." Hr. Ms. panteerdek6chip „Holland", onder bevel van den kapitein ter zee J. Wentholt, is 10 dezer te Christiania aange komen. Aan dc Leldsclte Moedors! is het opschrift van een strooibiljet, zonder naam van drukker of schryver, dat in den nacht van 18 op 19 Juni by my in de bus werd gestoken. Er staan in dat stukje zoo véól ergeriyke dwaasheden en kluchtige tegen- strydigheden, dat onmogeiyk te zeggen ls of het als ernst of als een (misplaatsto) aardig heid beschouwd moet worden. Mocht het eerste 't geval zyn dan zou 't Bestuur der „Leidsche Zwemclub" gaarne den naam des schryvera of der schryfster vernemen. Namens 't Bestuur der L. Z.: W. Draaijeb, Secretaris. KERKELIJKE BERICHTEN. Bodegraven: In de Evangeliscb-Luther- scho Gomeente alhier, zal Zondag morgen to tlon uren de dienst vervuld worden door ds. Ch. Plate, van Rotterdam. Woubrugge: Geref. Kerk. Zondag-voorm. halftien en 's avonds halfzeven, do heer Kroos- kamp, van Utrecht. Katwyk a/d. R y n. Goref. Kerk. Zondag voormiddag te halftien en des namiddags te zes uren, de heer Bosch, cand. to Kampen. Deze week werden op „Rkynzlgt" genomen 612 zwembaden door heeren en 103 door dames. Temperatuur van het water 19° Celsius. Men meldt uit Scheveningen: Gisterochtend mot den vloed, aangewakkerd door don sterken noordwestenwind, hebben de golven van de onstuimige zee eenige schade toegebraent aan het Noorder havenhoofd, door dat de profielen daarvan wogsloogen, welke daarop in aanbouw waren voor de verhoogiog die dat zeewerk nog moet ondergaan. Aan het Zuiderhoofd word minder schade geleden alleen kon heden het werk aldaar niet worden voortgezet. Door de justitie te Rotterdam werd gisteren een hulszooking gedaan ten huize van een spoorweg-beambte der S.-S., genaamd B. M. M. en wonende aan de Governestraat. Te zynen huize werden ge vonden een aantal etrandschoenen, kleeding- stukken enz., vermoedeiyk afkomstig van diefstal uit een spoorwegwdggon en bestemd voor Schevonlngen. Een aantal goederen werd ia beslag genomen en de spoorwegbeambte gevankeiyk Daar het huis van bewaring over gebracht. De xijkspremiekeuringenvoor de provincie Zuid-Holland vopr 1902 namen deze week to Rotterdam op het overdekte terrein van de Nieuwe Veemarkt een aan vang met een keuring voor veulenmerriën beneden 8-jarigen leeftijd met veulens en merriên niet ouder dan 1 1/2 jaar en daarna voor merricn van 2-, 3-, 4- of 6-jarigen leef tijd Beschikbaar waren gesteld voor merriën met veulen een premie van 100 en 4 pre- miën van 50. Voor merriën van 1 1/2-jarigen leeftijd 4 premiën van 25; en Voor merriën van 25-jarigen leeftijd 12 premiën van 75. In het geheel waren ingeschreven 166 paar den, doch alle waren niet opgekomen Yan de 63 paarden, die vóór de pauze aan keuring werden onderworpen, waren 19 ab sent? Prijzen van 75 verkregen: „Emma", van J. Vollebregt Czn., te Zegwaard; „Princes', van J. H. v. d. Torren Kzn., tc Gouda; „Ro- sani, van Ph. v. d. Breggcn, te Waddings veen; „Madame", van C. Hollander, te Goudswaard; „Ella", van J. C. v. d. Torren, tc Wadding6veen; „Jans", van A. Kooy Jz., tc Kedichem. Ook eerden gekeurd dc merriën niet ouder dan 2 1/2 jaar. Premiën van 50 werden toegekend o. a. aan de volgende paarden: Een"merrie van M. A. J. Geluk, te Wasse naar; „Witvoet", van B Uyteneinde, te Zeg waard; „Sophie", van J. H. v. d. Torren Kzn., te Gouda; „Corry", van C. Lagrouw, te Bleiswijk; „Stella", van J. H. v. d. Tor ren Kzn. te Gouda. Van de paarden werden in het stamboek opgenomen „Emma", van J. Vollebregt, te Zegwaard, een merrie van M. A. J. Geluk, te Wassenaar. Gisteren waren de hengsten aan do beurt Er waren 54 paarden ingeschreven, doch niet alle waren opgekomen. Onder de opgekoracnen kwamen zeer mooia dieren voor. Er waren uitgeloofd vier bij dragen, ieder groot 400 voor het onderhoud van dekhengsten (warm bloed) van 3-, 4- of 5-jarigen leeftijd. Evenzoo twee bijdragen van /400 voor het onderhoud van dekhengsten (koud bloed) van 3-, 4- en 5-jarigen leeftijd. Voor hengsten niet ouder dan 2 1/2 jaar waren beschikbaar 4 premiën van 100 zoo mogelijk 150. En voor hengsten niet ouder dan 1 1/2 jaar 6 premiën van ƒ75. Yan de 54 ingeschreven paarden waren slechts 6 niet opgekomen, zoodat 48 aan de keuring werden onderworpen. De volgende prijzen werden o. a. toege kend: „.Alles Gcht II" van M. A. J. Geluk te Wassenaar /200. „Mars III", van J. H. van der Torren Kzn., te Gouda /300. „Civilis", van den stal „Voorwaarts" te Alfen aan den Rijn 100. Caesar", van denzelfde 100. „Herman" van J. C. van der Torren to Waddingsveen 75. „Diedrich", van den stal „Voorwaarts" tc Alfen aan den Rijn 75. „Dingène", van de stal „Voorwaarts" te Alfen aan den Rijn 75. In het stamboek werden ingeschreven: „Berthold" van de Vereeniging tot verbe tering van het Paardenras Bleiswijk en Bergschenhoek tc Bleiswijk. „Alles Geht I*", van A. M. J. Geluk te Wassenaar. De workstaking te Haarlem. Het aantal werkende opperlieden en metse laars is hetzelfde gebleven. De relletjes op straat gaan nog voort. Op den Kleinen Houtweg hebben Donderdagavond omstreeks 7 uren een troep ultgeslotenen een werkman, die, vroeger uitgesloten, thans aan „De Kroon" weer aan 't werk was gegaan, dientengevolge de plaats van een ander had ingenomen en door do uitgeslotenen met den naam van „onderkruiper" wordt bestempeld, hun geleide opgedrongen. Onder veel gejoel en geduw werd de man naar huis gebracht. Een andere dergeiyke beweging had om streeks donzelfden tyd op een ander gedeelte van de stad plaats. Het waren de stakende stukadoors on andere werklieden, die op de Nieuwe Gracht de drie werkende gezellen van do firma Bruggeman en Martens afwachtten. Nauwelyks waren zo buiten gekomen, of oon groote joelende menigte volgde hen. De politie hield „de geleiders" op behoorlijken afstand. In een rytuig, dat aan de Nassaustraat gereed stond, zyn de drie mannen ingestapt, die in draf buiten het bereik der menigte werden gebracht. Van de conforentio, die gisteren tusschen het regelings comité der stakers en de pa troons zou plaats hebben, is niets gekomen. De patroons willen nameiyk wel onderhan delen met de Haarlemscho opperlieden orga nisatie, maar niet met personen, die daarbuiten staan. Men schryft uit Velsenaande „N. R. C."Gisterochtend, om elf uren, raakte de pakking los van een (Ier ketels, waarin in de papierfabriek van de firma Smidt van Gelder het hout wordt gekookt. Deze ketel heeft een inhoud voor 60,000 kg. hout. Met ontzagiyke kracht ontsnapten stoom en loog, en het was van buiten gezien zoo'n verschrik- keiyk gezicht, dat in minder dan geen tyd vrouwen en andera familieleden van personen, die in de fabriek werkten, toe stroomden en buiten stonden te jammeren, om mannen of kinderen, die daar zouden zyn verongelukt. Alles is echter goed afgeloopen. Toon het ontsnappen begon, waren op de verschillende verdiepingen tal van personen aan den arbeid, zoo byv. in een ketel vlak naast dien, waar de pakking losliet, 9 man, die bezig waren hout in den ketel te stampen. Zy bleven gelukkig bedaard daarin zitten, en hebben zeker daaraan hun behoud te danken. Drie anderen, die een verdieping hooger werk ten, vlogen naar beneden en zoo naar de noodtrappen^en ontkwamen. Alleen een hunner kreeg aan het gelaat brandwonden van de loog. Drie jongens raakten het hoofd kwyt en gin gen, in plaats van naar de noodtrappen, naar de bovenste verdieping, waar zy, gelukkig aan de windzyde, de ramen stok sloegen, en zoo voor verstikking bewaard bleven. Een hunner raakte echter zoodanig zyn bezinning' kwyt, dat hy uit het ia wilde springen van het 39 meter hooge gebouw. Gelukkig belet ten zyn kameraden hem dit. Zy zyn met lad ders uit het gebouw gehaald. Door het personeel buiten werdeD zoo wat al de ruiten stuk geslagen, en, toen de dam pen ontsnapt waren, ging men binnen zien' naar de 9 man die in den ketel zaten. Zy werden toen uit hun benarde positie verlost. Aan het Postkantoor teAmater- dam werd door de zoogenaamde centrale re cherche gisteren een onderzoek ingesteld, om dat aldaar geld werd vermist uit het bu reel „aankomst*Uit oen van de lessenaars van een commies der ^josteryen werd een bedrag aan muntbiljetten vermist; een collega wordt verdacht van dien diefstal. Iu een woning in het Jacob-van-Lennep- kwartier is door de recherche een onderzoek ingesteld, maar tot nu toe zonder resultaat Het onderzoek wordt voortgezet. (Hbl.) Uit Deventer wordt gemeld:Het vermoeden, dat de stoker Van Andel, varende op de stoomboot „Burgemeester van Heemstra",c die sedert eenigen tyd vermist werd, zou verdronken zyn, heeft zich bewaarheid. Zyn* ïyk ls gisteren naby de Schipbrug dryvende gevonden en naar de algemeene begraafplaats' overgebracht. Men meldt uit Apeldoorn aan de „N. Arnh. Ct.": Ingevolge de bovelen van Z. K. H. de* Prins, wiens streven het is het koninklyk dome if zoo rentegevend mogeiyk te maken, voorzie^! de kouinkiyke boerdery tegenwoordig ook particulieren van zuivelproducten. Room botert en melk hebben reeds veel aftrek, waarvoor zich dagelyks veel opkoopers aanmelden. Met den aankoop van vee blyfe men voort gaan. Uit Brielle meldt men aan de „N. R. C.": De noodkreet „moord!" weer-, klinkt niet dikwyls in het stille Brieltje. Toch was dit gisternacht het geval, waar een der medewerkende leden van het tooneelgezel- scbap Hart, dat zich tydens de kermis in Den Briel bevindt, by het gaan naar zyn logement in de Nieuwstraat, plotseling aan-4 gevallen werd, en op gevaariyke wyze in den bovenarm gewond, en vervolgens by zyn vlucht nog in den rug gestoken werd. Het geschiedde by het voorbygaan van eenige opgeschoten jongens, en schynt een daad van plotseling opkomende woede geweest te zyn, waaraan misschien de drank niet vreemd is, want er is geen reden denkoaar, waarom de heer M. Dahme (zoo heet de getroffene), die by zyn kunstbroeders juist als een man van zeer zachtaardige inborst bekend is, het slacht offer van dezen aanslag moest worden. Zyn toestand is zeer ernstig, ja schynt niet gehee' bulten levensgevaar te zyn. Do politie heeft reeds de hand gelegd o den vermoedelyken dader. Van zyn bed gelicht. Een boot werker, J. M. v. V. genaamd en wonende in de Zwartepaai denstraat te Rotterdam, dia Dinsdag onwillig was om als getuige in een strafzaak te verschynen, werd gisterochtend te 4 uren door een deurwaarder en eenige politiebeambten van zyn bed gelicht en met' den politiewagen naar het gerechtsgebouw overgebracht. Wet en winstbejag. Uit de be*, handeling eener rechtszaak voor de recht bank te Leeuwarden wegens melkverval- sching door een leverancier eener zuivelfa briek, die de geleverde melk telkens met 10 li ter water doopte, maar de belofte verkreeg, tegen betaling eener boete van ƒ125 niet te1 zullen worden vervolgd, is uit het requisitoi*! van den officier gebleken, dat de zuivelfa* brieken niet zelden uit misdrijven als het] aanhangige voordeelen weten te halen. Den' officier zijn voorbeelden bekend, waarbij f 1000 schadevergoeding werd gegeven, één maal zelfs ƒ1200. Het O .M. stuit dan ook' herhaaldelijk op tegenwerking van de direc-^ teuren der zuivelfabrieken, dat krachtig de hand wordt gehouden aan de wetten, die go-' maakt zijn om bcnadceling van de belange^ der betrokkenen to voorkomen en le straffen»' Donderdagavondisi,nHetstill® Nieuwendam ingebroken bij den heer P. van Nek, eigenaar van het caf£ „De Liefde", in de Meer, aldaar. Bij zijn thuiskomst uit Am sterdam vond de heer Van Nek de voordeur^ open staan. Dit kwam Van Nek verdacht' voor. Toen hij binnenkwam en alle kamer deuren, die vóór zijn vertrek gesloten waren, open vond, begreep hij dan ook dadelijk^ dat ongenoode gasten een bezoek aan zijn woning gebracht hadden. Een kast was open gebroken en daaruit ongeveer ƒ500 aan pae pier en contanten ontvreemd .Verschillende gouden en zilveren sieraden waren onaanges roerd gebleven. (N. v. <L D.) De Humberts in Peru. Ui$ Lima en Peru wordt aan de „New-York Herald" geseindHet schynt, dat verschil lende bewoners van Peru ook slachtoffers van de zwendelary der Humberts van Parya zyn geworden. Inwoners van Callao verkla ren, dat gepubliceerde portretten der familie een sprekende geiykenis toonen met een on bekend paar, dat zioh aldaar voor e(nige dagen ophield. Een nieuwe uitbarsting. Uit Fort de France wordt d.d. 10 Juli gomeld: Gisteren vond hier weer een vreeaolyfce uit barsting van den Mont Pelé plaats, iie van lialfacht tot middernacht duurde. De bevolking verkeert in grooten angst. De omvang der verwoestingen is nog niet bekend. De tnlegraaf- draden zyn gesmolten. Men vreeBt voor de Engelsche commissie, die voor le Catbet voor anker lag. Ernstig ongeluk. Men seint ons uit Rotterdam: V(pr Dor drecht is heden de ketel gesprongen drr stoom boot „Hermina" van de firma Schaar denburg. De kapitein en een dekknecht werden ver mist. Van den machinist zyn de brenon afge- slagen. Weerbericht van 12 Jvill. (▼mi b.i Kon. Metoorologiioli InilUuul UlrucliL) Verwachting: Zwakke lot matige wind. Bewolkte lucht. Weinig ver/andering in temperatuur.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 2