Ingezonden. överstroomingen. De „Everlseo" to Antwerpen. Zuid-Afrika. Martha-Stlchting le Alien aan den Rijn. Onder genot van heerlijk zomerweder was een groote schare van belangstellenden opge komen te Alfen om het 20ste jaarfeest mede te vieren dor „Marbha-Stifihting" bij afwis seling in de beide plaatsen dor Stichting. Te 11 uren trad in het Evangelisatie-gebouw op dr. J. A. Cramer, van 's-Gravenhage, met een boeiende rede. Naar aanleiding van Matth. 18 vs. 1besprak hij het voorrecht, 'do waarde, on den zogen in den arbeid onder de kinderen. De vergadering was blijkbaar onder den diepen indruk gebracht van bet zoo krach tige woord, daar gesproken. Allen werden uitgenoodigd zich te wenden naar een ander deel der Stichting onder Aarlanderveen, meer bekend onder den naam van „Rijn stroom". Daar werd te 2 uren een middag vergadering voortgezet in do open lucht. Da. J. G. Sniitt, van Amsterdam, betrad als n resident der „Martha-Stichting" het spreekgestoelte en open do dit samenzijn oveneens mot gebed en gezang. Op kernach tige en zeer aandoenlijke wijze schetste spre ker de worsteling ©n den strijd in do Stich ting, het verlies van dertion kinderen door de mazelen, die in de Stichting hebben ge woed. Alsnu was de penningmeester, jhr. mr. Ij. v. cl. Berch v. Heemstede, aan het woord- Een breedvoerigo schets word gegeven van do ontvangsten en uitgaven die in 't af geloopen jaar de sojaAT.fi 44.850 hadden op- SebraóutrSproker gaf een overzicht over de giften der laatste tien jaren om daardoor aan te duiden hoe vooral in do jaren van den Engelsch-Transvaalschen oorlog de giften waren verminderd. 1891 16000, 1892 11000, 1893 12000, 1894 12000, 1896 15000, 1896 22000, 1897 f 17000, 1898 25000, 1899 f 7000, 1900 7000 en in 1901 6000. Dezo sprekende cijfers wekten den spreker op, om vooral de workondo kransen hartelijk te danken die tot verkrijging dezer sommen voor hot grootse gedeelte haddon medegewerkt. Alsnu werd het woord gegeven aan den directeur, don heor C. Geel Sr. Op zeer oigenaardige wijze, echt huiselijk, deelde dozo spreker de vergadering mode, wat er in hot afgeloopen jaar in do Stichting was geschied. Don vorigen Maandag had c 3 laatste pa tiënt het ziekenhuis verlaten, zoodat dit nu geheel ontruimd ie. De hoer Geel gaf een overzicht over den tegenwoordigen stand der kinderen; verpleegd worden pl. m. 300 kin deren, hetzelfde getal als het voorgaando jaar. De stichting hebben verlaten: Jon gens: 2 als bakker, 1 timmorman, 2 stoker op een boot, 2 schoenmaker, 1 fietsrepera- teur, 1 bloemist, 1 koetsier, 1 sohildor. M e i a- j e 8: 8 als dienstboden. Aan de familie te ruggezonden 18 jongens on 10 moisjes. We gens wangedrag weggezonden 2 kinderen. Ovorleden 8 jongons en 5 moisjes, terwijl 64 kinderen door de ouders werden terugge vraagd. Te zamen alzoo 126 kinderen die in het afgeloopen jaar de Stichting hebben ver laten, welk getal gelijktijdig door andere aanvragen is aangevuld. Mot een opwekkend woord sloot dc heer Geel zijn toespraak, waarin sterk op steun der Stichting werd aangedrongen. Een slotwoord word gegeven door ds. C. W. Poblman, van Delft, secretaris der „Martha-Stichting." Sproker kwam eerst met een verzoek, sprak daarna over den ze gen van den dag. -Het verzoek was namons een Indische dame, die aan een school te Sa- Jemba, in Meoster-Comelis, werkzaam is en die daar onder Europeesche gevangenen werkt, deze voorziet van Christelijke scheur kalenders, vooral Mnrtha-kalondore. Het verzoek luidde, om geldolijkcn steun te wil len vcrleonen, om het tweeledig doel te be vorderen, verspreiding der Evangelies onder Europeesohe gevangenen in Indië, en steun aan de ,,Martha-Sticht.ing," die door do ka lender-verspreiding een bate in hare kas kan ontvangen. Spiekende over den zegen van den dag was het slotwoord pakkend, flink gekozen en komachtig, uit Gods Woord met heldere voorbceldon gestaafd. Do groote schare van belangstellenden ging •opgewekt en dankbaar uiteen na het dank gebed, waarin ds. Pohlman voorging. Alle toespraken werden afgowisseld met gezang der kinderen en begeleid werden de zangen der vergaderingen mot hoornmuziek. Zoo nu en dan gaven de jongelui enkoio nummers ten beste, waaruit bleek dat zij flinke vorde ringen mn-akten. (Ned.) Mijnheer de Redacts Het is wezenlijk zonde en jammer dat H. A. C. niet eerder met zijn kolommetje over „gemeentolijko brandverzekering" voor den dag is gekomen. De Raad der gomeente Lei den had dan niet do behandeling dor desbe treffende motie behoeven uit te stellen, tot dat een speciale studie van een deskundige over dit onderwerp verschenen is en een Raadscommissie in Den Haag zich er over heeft uitgesproken. Burg. en Wethouders met den gehcelen Raad zijn nu wel overtuigd dat de zaak onzinnig is. Wij willen maar hopen, dat liet bijvoegsel van het Lcidsch Dagblad van 6 Juli niet aan de aandacht van den „deskundige" ontsnapt en zouden in ernstige overweging willen goven den leden van de commissie te' 's-Gravenhage ieder een exemplaar te zenden, 't Maakt de taak voor hen zooveel gemakkelijker. Ik weet niet hoe het met den medo-voor- steller der moties is, maar ik bon geheel uit het veld geslagen. Ach, had ik het maar ge weten dat een brandverzekering op één lijn moest worden geplaatst met een" winkel van comestibles of een brooddepot. Hoe onnoozel dat wij het niet inzagon, dat, als de gemeente heden brandverzekering in voerde, ze morgen ook sigaren moest verkoo- pc-n. Nu hebben wc in onze onschuld nog een „geraamte met een zeis" opgeroepen, dat rond zwerft om „dc toekomst-illusiön van de neringdoenden en het succes van jarenlan- gcir-arbeid tc vernietigen." Ik zeg maa/ dat het een groot geluk is dat er nog mannen zijn als H. A. C. die zulke geraam'cn met zeisen aandurven met een kolommetje ge schrijf. Hiermede acht ik het stukje van H. A. O. behandeld naar hot verdient In ernst, raad ik H. A. C. aan om nog eens aandachtig tc lezen wat in do laatste weken in Leiden en elders over de gemeen- tclijke-brandverz. is gesproken en gschro- ven. Laat hem verder eens onderzoeken hoe gemeentelijke assurantie werkt in Berlijn, Stutgard en in de Zwitsersche kantons, waar men heusch er nog niet aan denkt dat de gemeente nu ook kousen moot verkoopen. Volgt hij dan meteen wat er zakelijks in dagbladen en tijdschriften over verschijnt, dan kan hij wel eens weer sohrijven en dan, 't zij hij als voor- of tegenstander in het krijt treedt, wil ik gaarne over deze quaestie met hem van gedaohten wisselen. K. 6IJTSMA. Leiden 12 Juli 1902. RECLAMES, a 40 Cents per regel. Ieder land heeft zijn plagen, het eene land lijdt aan aardbevingen, het andere aan hevi ge onweders, die gansche korenvelden ver woesten. Nederland heeft zijn overstroomin gen en zoo heeft ieder land wat. De hagel buien komen gedurende de onweders veel in Frankrijk voor en juist op het oogenblik dat de wijnoogst zal beginnen; do schade hier door veroorzaakt is ontzaglijk. Men heeft dan ook niet stil gezeten om het een en an der uit te denken, om die hagelbuien, die ge duchte plaag af te wenden. Een der grootste wijnbouwers nu heeft een ontploffend middel aangewend om de onweders cn hagelbuien te verdrijven. Zoodra de lucht dreigt en hij een hagelbui vreest, schiet hij een klein kanon af dat hij op een heuvel geplaatst heeft, hot on weder verwijdert zich en de lucht wordt hel der. Wij Nederlanders hebben ccn dusdanig middel nog niet om die waterplaag, die hect aren land verzwelgt te verdrijven en on danks alle waterwerken lijden de landbou wers in sommige streken nog erg door die overstrooriaingen. Een andere plaag, die nog vrceselijker iB dan de hagelbuien of overstroomingen, die rijken cn armen aantast, die elk jaar onver schillig in welk jaargetij ontelbare slacht offers maakt, vooral onder de jongo meisjes in de lente haars levens, deze plaag is de bloeóc-rmoede, dc voorbode der tering, wan neer men niet bijtijds zijn maatregelen neemt. Ogij moeders, die zoozeer de gezondheid cn het geluk uwer dochters ter harte neemt, volgt in hot voorkomond geval het voorbeeld na van juffr. Harterink te Genderingen: „Sedert jaren wanhoopte ik mijn arme dochter zoo te zion lijden door de hevige bloedarmoede. Zij is 14 jaar oud, had hoofdpijn, pijn in rug cn lendenen, en geen eetlust. Bij de minste krachtsin spanning was zij vermooid. Welke be handelingen wij al niet aangewend heb ben, kan ik niet zeggen, maar alles was nutteloos, tot op een oogenblik het geluk wilde, dat ik over dc groote werkda- digheid der Pinkpillcn van dr. Williams hoorde spreken, vooral in gevallen van bloedarmoede. Tk aarzelde geen oogenblik, mijn toevlucht er toe te nemen en ik beken met genoegen dat het resultaat rnijn verwach ting heeft overtroffen. Op het oogenblik is mijn dochter geheel welvarend en kleur en eetlust zijn toruggekomen. In het belang der jonge meisjes, die aan bloedarmoede en haar gevolgen lijden, mach tig ik u mijn attest te publicceren." Wij raden ten zeerste ieder moeder aan op het oogenblik dat haar dochter den vrou welijken leeftijd zal bereikt hebben wol acht te geven of zij bleekzuchtig is, en of zij aan hoofdpijn lijdt, alsmede steken in de zijde en ruggepijn, of een wispelturig karakter heeft en zij den eetlust verliest; in dat geval past op voor de tering. Bij de geringste gewaar wording dezer verschijnselen aarzelt niet het voorbeeld van juffr. Harterink tc volgen. De Pink-pillen zullen het bloed van uw kind zuiveren en verrijken, en het tevens op een natuurlijke en geregelde wijze doen ontwikkelen. De Pink-pillen zijn onovertref- felijk in gevallen van bloedarmoede, bleek zucht, neurasthenie, zenuwziekten, zeer werk dadig tegen rhcumatiok en algemecno zwakte. Men zij echter op zijn hoede, want onge lukkiger wijzo, worden doze Pink-Pillen op grovo wijze nagemaakt. Bestelt ze slechts bij de depothouders die onder de atttesten staan of bij onzen hoofddepothouder, dan zijt gij zeker van uw zaak. Prijs f 1.75 de doos; f 9.— per 6 doozon, Verkrijgbaar by J. H. I. Snabileé, Steiger 27. Rotterdam, Roofddepothouder voor Nederland, en in de apotheken. Franco toezending tegeD postwissol. Ook echt verkrijgbaar voor Leiden en Om streken bij Reyst Krak, Drogisten, Bees tenmarkt Wijk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoogstraat No. 5. 6831 98 Programma van Muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Maandag 14 Juli, te halfacht, door het StAfmuziekkorps van het 4de Regiment Infanterie Directeur de heer W. van Erp. Eersto afdeeling: No. 1. „Künigs Huearen", Marsoh, Carl; 2. Ouverture ,Ruy Blos", Mendelssohn; 8. Cavatino, Raff; b. Trot de Cavallerie, Rubin stein; 4. Ballet du 5me Acte de l'Opéra „Fauat", Gounod. Tweede afdeelingNo. 5. Einleitung des III. Akt und Brautohor aus Lohengrin Wagner; 6. Fantaisie fiber Schnmann'sche Lioder, Mann; 7. -An die echdnen blauon Donau", Walzer, Strauss; Souvenir de Fr. Chopin", Fantaisie, Bekker. BUITEN- SOCIËTEIT AMICITIA". Concert, te goven door het Stafmuziekkorps van hot 4de Regiment Infanterie. Directeur: do heer W. van Erp. Eersto afdeeling: No- 1. ,Rüokkehr der Fahnookompagnie von der Kaiser-Parade", Marsch, Von Blon; 2. Festouvorture, Leutner; 8. „Friihlings- kinder", Walzer. Waldteufel; 4. Air de Basse do l'Opéra .Le Cbftlet", Adam; 5. Potpourri do l'Opéra -Rigoletto", Verdi. Tweede afdeeling: No. 6. Ouverture .Guillaume Tell", Rossini; 7. Rhupsodie Hongroieo No. 2, Liszt; 8. a. barcarolle, arr. W. van Erp, Schütt; b. Première Valso, arr. W. von Erp, Durand; 9. Grande Fantaisie de l'Opéra ,La Juive", Halevy. Het „Antwerpsch Handelblad" komt er tegen op, dat de uitnoodigingen vanwege het Aardrijkskundig Genootschap aan de officieren van bovengenoemden bodem go- richt, uitsluitend in de Fransohe taal zijn opgesteld. Alzoo, zegt het bladr „Alzoo versterkt men in Nederland de overtuiging, dat in België de Fransche taal dc officieele en hoofdtaal is en dat de Ne- derlandsche taal hier niet in tel, slechts de ondergeschikte is. „Dat is een vernederend en voor het VlaamBche volk onduldbaar standpunt en wij zijn overtuigd, dat zelfs onze Fransch- gezinde confraters zullen instemmen met ons, dat de taal der Antwerpsche bevolking, dac de Nederlandsche taal, dient gebezigd en gesproken te worden, bij de ontvangst van Nederlandsche officieren. „Anders handelen ware een kaakslag, een beleediging voor het Vlaamsche volk, dat in de oogen der Nederlandsche officieren zou voorgesteld worden als een ondergeschikt ras, welks taal het reoht niet heeft te weer klinken in ambtelijke en feestelijke plech tigheden. „Wanneer Duitschers of Italianen onze stad bezochten, droeg de stad immer zorg hun taal te gebruiken in de uitnoodigingen en bij de ontvangst achtte men het een eer, die taal te laten weerklinken. „Wij zijn gerust dat ten stadhuize alleen de Nederlandsche taal gebezigd zal worden ca dat, mocht de burgemeester nog door ziekte belet zijn, een Ylaamsch sprekende 6chopene hem zal vervangenmaar de Fransche uitnoodigingen van het Aardrijks kundig Genootschap wekken onzo argwaan op en doen ons do alarmklok luiden. „Het Vlaamsche volk zal nu een oog in 'tzeil houden; het verwacht van het Aard rijkskundig Genootschap dat, bij de ont vangst van do „Evertsen", de taal van „Ortelius" en „Mercator" niet de taal van Asschepoetster zal zijn." Men zendt aan het Amsterdamsch „Han delsblad" do volgende dichtregelen van Ju lius de Geyter, uit te spreken door mevrouw Dillis-Beersrnana, voor de bemanning van het oorlogsschip „Evertsen", in den N^pder- landschen Schouwburg tc Antwerpen. Weer kwam een zeekasteel de Scaldis opge- [drovcn Met schatten koopwaar? Neen! met [Vrienden was 't bevracht. 't Heeft meer dan Vrienden nog, 't heeft [Broeders aangobrncht. Daarom wordt Welkom! hier, wordt Wel- [komaangeheven; Daarom IJ door mijn mond een zusterkus [gegeven Daarom die kleuren saam, en daarom zoo [gevlagd. Tot Broedors, ja, heeft ons Nabuur gescha- [pen: Wij hebben ééno kunst, wij spreken ééne [taal; Wij hebben één gevoel, en, dreef men ons tc [wapen, Op grond waar ijzer groeit, cn ijzer wordt [tot staal, Daar stonden helden op als onlangs in [Transvaal I Maar neen! geen krijg. Hier welvaart, [kunst- en vrede Veel Rembrandts nog voor 't Noord, veel [Rubensen voor 't Zuid Dat menig Macrlant nog ontspruit, En menig Vondel medt. Twee Vorsten hand in hand, twee Volken [zij aan zij, Zoo trotsoh als vrij, Dat is do wensch van U, en dat ook wen- [sclien wij. Wij zien nog steeds een Vrouw met koener [moed dan helden. Zij rees vóór Kruger op, en zei wat niemand [dorst „Zoo Hij getroffen wordt, zult gij het duur [ontgolden; Ik ben zijn schild, slaat mij uw zwoerden in [de borst 1' Des zeemans harte spreekt zoo open als zijn [oogen... Zijt gij eens Haar nabij, howeest dan onze [tolk Spreekt Haar van hier, van ons, en zegt [maar diep bewogen: „De Vlaming heeft U lief gelijk uw eigen [volk Daarop een „Welkom!" nog, en nog een [zusterkus, En vlaggen weer aldus 1 Deze dichtregelen zullen worden uitge sproken in de gala-voorstelling in den Ne- dorlandschen Schouwburg op Woensdag 16 dezer, welke zal bestaan uit: „^t Scheepje", door Jac. de Vos; „Een Onweer", door H. Melis; „Welkomgroet", gedicht door Raf Verhulst; („apotheose"). Do bevelhebber, officieren en manschap pen van de „Evertsen", bonevens de overhe den, zijn ter bijwoning uitgenoodigd door 'Antwerpen's stedelijk bestuur. Do afgevaardigden van den Britschen handel Morgan en Jenkins, die nu in Johan nesburg hun ondeivoekingen instellen hebbeu gezegd, dat er weldra groote orders zullen worden gegeven voor electrische en mijnin stallaties .De Engelschon zullen hun prijzen aanzienlijk moeten verlagen, dc machinerie moet lichter gemaakt worden ea.de afleve ring moot sneller geschieden als Engeland tagon Amerikaansche en Duitsche mededin ging wil zijn opgewassen .Amerikaansche en Duitsche firma's nemen orders aan tegen merkwaardig lage prijzen om vasten voet op de Zuidafrikaansche markt te krijgen. Men kan nu weer vrij van Durban over zee naar het buitenland gaan. De verlofbrieven om zich in te mogen schepen zijn vervallen. De Duitsche stoomboot Roland" is bij de Bermuda's aangekomen om Duiteche krijgsgevangenen in te schepen. Morgen zal in do Hollandsche kerken in de Kaapkolonie een dankstond voor het herstel van den vrede in Zuid-Afrika gehouden wor den. Een brief uit Zuid-Afrika. Een uiterst belangwekkend schrijven heeft de „Temps" van baar correspondent te Dur ban, vlak na het sluiten van den vrede ge- sohreven. Het volgende ie aan dien brief ontleend: Ziehier wat er in de concentratiekampen gebeurd is, vlak bij Durban. Toen de vredes- onderhandelaar Schalk Burger, ad-interim president van Transvaal, mot eigen mond kwam aankondigen, aan zijn medeburgers, dat de vijandelijkheden waren geëindigd, was de ontvangst, die hem daar bereid werd, heel anders, dan zooals die door de bladen is medegedeeld. Do lezing dezer laatste, door den censor gedicteerd, doet ons gelooven, dar er onmiddellijk vrede werd gesloten, zonder oenige bijgedachte, van welke zijde ook. Ik weet natuurlijk niet hoe het in andere kampen is geweest, maar ik zelf kan u" de stellige zekerheid geven omtrent hetgeen in het kamp te Meribank is gebeurd, waar de bewoners de werkelijkheid eerst wilden ge looven, toen hun verantwoordelijk chef Kun die mededeelde. v In plaats van de geestdrift, die men ons heeft beschreven, van de grenzenlooze vreug de, van de tranen van voldoening over het gebeurde, bij al deze ongelukkigen heerschte er een wreede ontnuchtering, een algemeene droofheid bij de gedachte, dat al hun offers voor niets waren geweest, voor hot- oogen blik althans. De tranen die gestort werden, kwamen wellicht ten deele voort uit blijd schap, dat aan. de gevangenschap een einde zou komen, maar zij welden ook op uit wan hoop bij de gedachte, dat hun vrij land, da zij hadden ontgonnen met zooveel opoffe ringen, een deel zou worden van het domein der Rooineks, die zij altijd zullen vervloe ken, zoolang een hunner zal leven. En toen Schalk Burger de vredesvoor waarden had voorgelezen, bereikte de ver ontwaardiging haar toppunt. De arme vrouwen liepen schreeuwend to hoop en voorzagen zich van stokken, die zij wierpen naar het hoofd van den woarnemenden pre sident, hem beschuldigende, dat hij hen had verkocht aan Engeland. Slechts met behulp der politio gelukte het Schalk Burger zich in vrijheid te brengen; naar men mij verze kert werd hij intusschen door een der stok ken aan het hoofd gewond. Behalve de drie concentratiekampen, die ongeveer 12- 15,000 Boeren herbergen, heb ben wij nog 'n krijgsgevangen-kamp, het welk doffr prikkeldraad iB omheind. Ook in dit kamp sprak Schalk Burger, doch wij vernemen uit de bladen, dat de commandant verboden beeft zijn redevoering te publi- ceeren. Er blijft nog over te weten, hetgeen int wel nimmer zal vernemen, n.l. hoe de Boe- renkrijgsgevangonen in dc andere Engelsche kolonies de vredesvoorwaarden hebben ont vangen. Yoor hen, die het karakter van de afstammelingen der Hugcnootcn kennen, is het niet mogelijk te begrijpen, dat zij zich in den nieuwen toestand zonder morren heb ben geschikt. Neen, dit is niet mogelijk, en wanneer dc gevangenen weder in hun land zullen zijn, zullen zij zich allen aan het werk zetten om hetgeen zij hebben verloren terug te winnen. Zuid-Afrika zal steeds onderhe vig zijn aan beroeringen. Volgens een statistiek van het identiteits depot van het Roode Kruis hebben de ver liezen der Boeren tijdens den oorlog bedra gen 3700 dooden of aan hun wonden bezwe ken en cn 32,000 krijgsgevangenen, waarvan er 700 zijn overleden. Het aantal Boeren, dat sedert het uitbreken van den oorlog tot het einde daarvan in het veld was, bedroeg ongeveer 75,000. Reeds vroeger wezen wij er op, dat die nooit allen te gelijk onder de wapenen zijn geweest, want dat het er dan voor Engeland treurig zou hebben uitge zien. Uit Kaapstad wordt aan de „Times" ge seind dat Chamberlains telegram, waarin de weigering der regeering wordt medegedeeld om de Grondwet der Kaapkolonie te schor sen en de bijeenroeping van het parlement tegen 20 Augustus groote moeilijkheden op leveren. Allereerst weet men niet of zekere zotels al dan niet vacant zijn. Ook weet de vooruitstrevende partij niet welke gedrags lijn zij zal moeten volgen, want zij stelt evenmin vertrouwen in den eersten minister als in de overige leden van het kabinet, en zij zal zich beleedigd achten als haar leden in het parlement moeten verschijnen om de besluiten te heipon goedkeuren, die met me dewerking van den Af rikaanderbond zijn ge nomen. Er is echter nooit "sprake van ge weest, zegt de berichtgever, dat do vooruit strevende leden uit de zitting van het par lement zouden wegblijven. Uit Durban wordt nog gemeld, dat Zaterdag een troep van 280 personen uit de concen tratiekampen naar hun haardsteden is torug- gekeord en dat gisteren 400 anderen zouden volgen. Engeland en Zuid-Afrika. De „Köln. Ztg." heeft de inboorlingen- quaestio behandeld in een interessant arti kel, waaraan het volgende is ontleend. „Reeds meermalen hebben wij er in be richten en in artikelen opgewezen, dat de behandeling der inboorlingen door do En- gelschen verkeerd is, omdat de Engelschcn aan de inboorlingen eigenschappen toeken nen, die eerst na een oultureelo ontwikke ling van eeuwen ontwikkeld kunnen worden, indien zij ooit bij het geheel van het Euro peesche afwijkende rassenkarakter der Ne-, gervolken tot ontwikkeling komen. De uc-, handeling der Kaffers door de Boeren mag den philanthropen wree<f~toeschijnen, doch wie zich eenigszins van de elementen der ethnologic op de hoogte heeft gesteld en ge woon is, het nuchtere verstand den voor rang te geven boven de weeke neigingen van het hart, zal vinden, dat do Boeren, instinctmatig het juiste getroffen hebben. Gedurende don oorlog is er nauwelijks een Engelschman geweest, die de wijze van op voeding der Boeren niet als barbaarsch uit kreet en die daarin een reden gevonden heeft om den oorlog in. Engelschen zin te rechtvaardigen. Thans ontwaakt bij de' Engelschen de critische geest en het begrip voor het gevaar,-hetwelk de verkeerde be handeling der inboorlingen voor de blanke bevolking van Zuid-Afrika doet oprijzen. Zoo schrijft thans een correspondent van Reuter uit Natal: „Ternauwernood zijn wij met den kreet; „Afrika voor de Afrikaanders", en met al het bloedvergieten waartoe liij leidde, klaar gekomen, of daar laat zich ongestraft do nog bedenkelijker kreet vernomen: „Afrika voor de inboorlingen." Het is de sekte der z g. Amerikaansche Ethiopiërs, die hem door hun missionarissen niet alleen in Na- tal maar ook in de Kaapkolonie later ver breiden. De aan de zelf regeering in de z.g. zich zelf regeerende koloniën aangelegde ke tenen maken het onmogelijk deze gevaarlijks propaganda in de kiem te smoren. VolgenC dc laatste schattingen zijn or in Natal en Zoeloelanfl 800,000 inboorlingen. Do kolo niale regeering heeft, om met de goede lui tjes thuis niet in conflict te komen, deze in boorlingen niet aan het werk gezet. De de moralisatie der zwarten is zoo groot, dat zij niet meer dan 46 maanden, zeer zelden meer dan 6 maanden in het jaar werken wil len, den overigen tijd laten zij zich door do zon braden en demoraliseeren zij zich en hun vrouwen door herhaaldelijke slemppartijen. Ontrouw enz. werden vroeger met den dood gestraft. Slechts de hoofden der kraals mochten biergelagen houden. Wat ziet men thans na 50 jaren Engelsche heerschappij Men behoeft slechts een Natal-blauwboek over de inboorlingen te lezen, waarin alle overheden hun meeningen over de verschrik kelijke gevolgen der philanthropische heer schappij weergeven. Wij hebben hun eigene wetten afgeschaft, zonder hun daarvoor be tere te geven. De hoofden hebbon hun in vloed verloren en wij hebben niets gedaan om die wetten te vervangen, dan alleen dat wij misdaden straffen; wanneer wij ze ont dekken. Vrouwen en kinderen nemen aan de braspartijen deel. Uit de steden is de zede loosheid in de kraals gedrongen. De ouders moeten het mee aanzien en ziekten, die men vroeger niet kende, verbreiden zich. Wie zich daaromtrent nauwkeuriger op de hoog- t te wil stellen, die vrage eiken ouden kolo nist of leze het Blauwboek." Dezo beschouwingen krijgen actueele waar- do nu gevolgen van de wijze, waarop de En» gelschen de inboorlingen behandelen, zich al beginnen to openbaren. De Engelsche auto riteiten in Zuid-Afrika hebben namelijk Joel, een der meest bekende Basuto-hoofden, met het oog op diens beweerd verrader'ijk gedrag gedurende den oorlog, tegen 20 Juli naar Maseru gedagvaard, waar hij terecht zal staan wegens hoogverraad. De Engelschen zeiven vinden dat niet zonder bedenking en daarom worden gelijk reeds gemeld, gewapende troepen naar de grens van Basutoland gezonden ten einde voorzie ning te treffen tegen mogelijke wanordelijk heden. Oudshoorn. Yoor het voorbereidend militair onderricht hebben zich ln deze gemeente 6 jongelingen aangemeld. De collecte, gehouden ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst, heif in deze ge meente opgebracht f 25.09. U^jnsburg. De nieuwe brug over de Lange- vaart Is dan gereed en voor het publiek ver keer opengesteld. De ontwerpers van het plan om de oude brug weg te breken en er een nieuwe, IJzeren ophaalbrug voor in de plaats te stollen, hebben eer v&n hun werk. Wij hoorden een landbouwer verklaren dat, waar hy vroeger onmogelijk met een voer hooi de brug kon paaseeren wegens de steilo hoogte, hy dit nu stapvoets kan doen. Ieder, deskun dige of niet, moet do groote voordeeion inzien en bevestigen, die het publiek verkeer met het leggen dezer brug heeft gewonnen. Daarby is het dorp op dit punt er veel door verfraaid. Overigens is de gemeente de laatste jaren veel flinke en mooie gebouwen ryker gewor den; vooral het laatst gebouwde, liet groote en fraaie winkelhuis van den heer A. A. de Monije op den hoek van de Koestraat, is een sieraad voor de gemeente, waardoor dit ge deelte een geheel ander aanzien heeft ver kregen. ltoelofarendsveen. De zitdagen, by Marln- kello alhier, voor de ontvangst van bunder- geld, door den heer rentmeester van Rijnland, verschuldigd wegens gronden in het 8ste district, de gemeenten Alkemade, Woubrugge en Rynzaterwoude, zyn bepaald op 21 Juli en 20 October dezes jaars, van 'avoorm. halfelf tot '8 nam. 12 uren. De omslag beloopt f 1.20 per hectare. UITLOTINGEN. 21/, pCt Loten der Stad Antwerpen van 1887 a fr. 100. Trekking van 10 Juli 1902. Betaalbaar 1 Juli 1903. Getrokken serieSn: 1697 2144 2793 3168 4210 5338 6889 6996 7248 8874 9865 9982 12489 13268 13825 16229 16783 20686 30101 30519 31129 31761 S3625 86622 87255 37277 37840 87667 39648 40580 41219 42072 43342 44140 47263 47S74 47514 48837 50867 51811 52445 5S210 58567 54997 60093 61971 62105 63881 68362 68967 72530 72669. Hoofdprijzen: Serie 43342 n. 3 fr. 150,000, 8. 31129 n. 3 fr. 2500, s. 48842 n. 18 fr. 1000, s. 2144 d. 2 en s. 63381 n. 28 elk fr. 500, a. 1697 n 1, e. 2144 n. 5. s. 4210 n. 9. a. 5388 n. 12, s. 8874 n. 22, a. 12489 n. 3. a 13268 n. 16, s. 16229 n. 21, 8. 86622 n. 9, 87255 n. 19, s. 42079 n. 15, s. 42079 n. 24, s. 44140 n. 10, s. 44140 n. 18, s 44140 n. 19, s. 47874 n. 1,3. 47514 n. 15, 8. 47514 n. 16, 9. 61971 n. 2, e. 72530 n. 6, elk fr-150. De overige nummers in bovenstaande serieSn vervat, zijn losbaar met fr. 110.

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 12