LËIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 12 JULI. - VIERDE BLAD. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Ü9 Ingenieur. Nó. 13ÖÖ6 Anno 1902. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Onder bescherming can ff. M. de Koningin-Moedtr. De Bloemen- en Planfcencommissie deter Maatschappij heeft in haar Juli-vergadc- ring, gehouden in ,,Artis" te Amsterdam, de navolgende onderscheidingen toegekend, als: Getuigschriften 1ste klasse, aan 1. Roea Souvenir de Pierre Notting, als nieuw ingevoerde variëteit, ingezonden door den heer Jac. P. R. Galesloot te Amsterdam. 2. Rosa Frau Karl Druschki, ingezonden 'door de heeren Wezelenburg en St-assen te Leiden. 3.Campanula persicifolia Moerheimi, in gezonden door den heer B. Buys te Dediius- yaart. 4. Delphinium hybridura Albion, als nieuw ingevoerde plant ingezonden door den heer B. Ruys te Dedemsvaart en de hecren Weze- lcnburg en Stasscn te Leiden. 5. Chrysanthemum maximum Robinsoni, ingezonden door den heer B. Ruys te De demsvaart. 8. Schizanthus Wisctoncnsis, als nieuwe plant ingozonden door de heeren V. Schert- zer en Zonen te Haarlem. Getuigschriften van verdienste, aan: 7. Lobelia Erinus magnifica, als nieuw Ingevoerde plant, ingezonden door den heer J, P. van der Hoeven te Amsterdam. 8. Oenothera Speciosa, als onvoldoend be kende plant, ingezonden door den heer H. P D. Willink van Collen te Breukelen, cn den heer B. Ruys te Dedemsvaart. Botanische getuigschriften, aan 9. Toxicophlaea Thunbergi, als onvoldoend bekende plant, ingezonden door den heer H. D. Willink van Collen te Breukelen. 10. Scaphosepalum ochtodes, ingezonden door den heer C. J. Kikkert te Haarlem. De staking te Haarlem. Men meldt uit Haarlem aan dc ,,N. R. C.": Terwijl er steeds meer metselaars en op perlieden aan den arbeid gaan, is dit niet het geval met de stukadoors. Van dezen wer ken slechts eenigen en dio zijn dan nog be vreesd voor do bedreigingen in woord en •chrift .waaraan zij bloot staan. - Eigenaardig is dat, waar de opperlieden en metselaars het stukwerk willen zien afge schaft, juist de stukadoors er op staan om stukwerk te krijgen Daarvoor hebben zij staten opgemaakt van allerlei soort stukadoorswerk en voor ieder soort een tarief vastgesteld, dat dc patroons echter beweren niet to kunnen toestaan, om dat dezelfde zaken soms hemelsbreed uitcen- loopen. Was alles berekend naar en was er geen ander werk te doen dan aan arbeiderswonin gen bijv., dan zou het gaan een tarief vast te stellen, maar nu een plafond in zoo'n Woning bijv. lang niet kan gelijk gesteld wor- don roet een in de woning van den burge meester, gaat het niet aan tarieven vast te stellen. De stukadoorspatroons zijn evenwel toch bereid gevonden om over die q aestic te con- fereeren met dc Kamer van arbeid voor do metaalbewerking, die, vreemd genoeg, in de plaats van de Kamer voor de bouwvakken do zaak heeft aangevat. De patroons benoemden reeds een commis sie, dio met dc Kamer zal samenwerken. Misdadigekinderen. Vorle den jaar stond eon 10-jarige knaap uit Hui zen voor de rechtbank te Amsterdam terecht, beklaagd van diefstal van vee uit de weide, gepleogd in vereeniging met zijn 9-jarigen broer, die niet was vervolgd. De jongens haddon een koe gestolen uit dc meent te Hui zen en hadden getracht het dier te verkoo- pen aan een slager te Laren. De vader kreeg toen zijn jongen, die gerui- men tijd in preventieve hechtenis had door gebracht, terug, en de man was toen wat blij dat do knaap niet naar een Rijksopvoedings gesticht werd gezonden, doch dat hij hem naar moeder mocht meenemen. Hij beloofde betor op zijn jongens te zullen passen, en op dat hij dat beter zou kunnen doen, zou hij zijn beroep van visseher verwisselen tegen dat van boerenarbeider. De los heeft evenwel niet geholpen, want Dientengevolge werd het kreupelhout weg geruimd en zij stelden een groot aantal ar beiders aan, die de mooiste en behaaglijkste bungalow aan den rand van de haven zouden bouwen. De vloeren werden met blauwe, groene en witte tegels belegd, do dakgoten waren drakenkoppen en dc veranda's zoo breed als het huis zelf. In het midden be vond zich een open plein met een klate rende fontein, cn de balkons van de boven verdieping hadden het uitzicht hierop. Tot opsiering van deze woning werd den mcnschen mijlen in den omtrek aangezegd om tropische planten, bonte matten en gor dijnen af te staan. Clay en zijn vrienden velden de boomen welke het uitzicht op de haven belemmerden, en plantten een rij andere boomen, om den leelijkon ijzererts- 'dam te verbergen. De kale plekken werden met graszoden bedekt; kortom, het geheele oord zoo geheel veranderd, alsof een fee met haar tooverstaf daaroverheen gezwaaid had. Het moest een groote verrassing worden en zij Clay, Mac William's en Langham stelden er zulk een levendig belang in, alsof het de voorbereidsels tot hun eigen witte broodsweken hadden gegolden. Als zij door do straten van Valencia slenterden, gebeurde het dikwijls, dat een van hen riep: ,,,Dat tnocsten wij voor het huis hebben I" en dan gingen zij onverwijld samen den winkel bin nen en bestelden voor het huis van den pre sident van de mijnmaatschappij wat hun be- ♦ieL gisteren moest de jongen andermaal in de bank der beklaagden plaats nemen; hij was iets gegroeid en inmiddels 11 jaar oud ge worden. Ditmaal stond zijn een hoofd kleinere broer, die nu 10 jaar is, naast hem, evenals hij een miniatuur Huizer-boer- tje, in oude-mannetjes kleeding. Zij waren weer samen vereenigd" aan het stelen geweest Nu was het gestolene geen koe, maar elf centen, die de jongens hadden weggenomen uit de.toonbanklade in een win kel te Huizen, nadat zij elkander eer6t op de toonbank hadden getild en de lade had den opengesloten. Voor do centen haddon zij tabak en pijpen gekocht, de overgeschoten centen hadden zij verborgen. De vader, die ook ditmaal door de recht bank werd gehoord, bleek thans ook van mee ning, dat de jongens maar bij hem vandaan moesten. Hij vertelde als een staaltje van hun gedrag, iets dat zij den vorigen avond hadden uitgehaald. De man is weer aan het visschen, omdat hij aan den wal niet genoeg kan verdienen voor zijn gezin. Als hij thuis is, is slaan zijn ecnige tuchtmiddel. De subst.-officier van justitie, mr. Rogout, roquireerde dat de jongens, als hebbende ge handeld zonder oordeel der onderscheids, zouden worden ontslagen van rechtsvervol ging en dat de rechtbank zou bevelen hun plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot zij hun 18de jaar zullon hebben bereikt. ,,Pro Juventute" had zich niet doen verte genwoordigen, en den officier gemachtigd der rechtbank mede te dcclen, dat zij instem de met de gerequireerde plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht. Het O. M. requireerde ten slotte, dat de rechtbank do onmiddellijke inhechtenisne ming van beide beklaagden zou bevelen. De rechtbank begaf zich in raadkamer en besliste dat er geen termen aanwezig waren voor dc onmiddellijke gevangenneming. De vader, die blijkbaar niet do juiste por- téo van het verhandelde had begrepen, wilde alleen weggaan. Toen de officier hem had laton terugroe pen om hem te beduiden, dat hij do jongens moest medenemen, toonde hij daarin niet veel zin. Hij ging met do jongens weg eerst nadat de officier hem had beduid, dat do jongens na de beslissing van do rechtbank, nu niet konden blijven, en hem had aangemaand om ,,nu geen gekke dingen to doen." Het is niet onmogelijk ,dat de rechters in raadkamer ieder voor zich hebbon overwo gen, dat als de onmiddellijke inhechtenisne ming door de rechtbank werd bevolen, do jongens moesten verblijven ieder in een cel in het huis van bewaring, en dat zoo'n cel weinig geschikt is om als verblijfplaats te dienen voor hummels, als deze beklaagden, van wie dc kleinste ternauwernood over een tafel kon heen zien. En een andere verblijfplaats zou den jon gens ingeval van inhechtenisneming immers niet kunnen worden aangewezen. Hoe lang za 1de invoering der Kinderwet ten nog op zich laten wachten? (Mbl.) Militairerit. Door den minis ter van oorlog is aan do inspecteurs der ver schillende wapens, alsmede aan de comman danten van do bereden korpsen de mededee- ling gedaan, dat hij door tusschenkomst van zijnen ambtgenoot van buitenlandsche zaken een uitnoodiging heeft ontvangen tot het doen deelnemen door de officieren van het Nedorlandscho leger aan den internationalen militairen ,,Raid" op 27 Augustus a. s. van Brussel naar Ostende, welke is uitgeschreven door het „Comité International des fêtes dc la Ville d'Ostcnde", waarbij tevens te kennen wordt gegeven dat hot Belgische gouverne ment er prijs op zou stellen indien door een talrijk aantal Nederlandschc officieren aan deze uitnoodiging gevolg werd gegeven Plotselinge dood. Vrouw Van Doorn ,uit Ophcmert, bracht Woensdagna middag een bezoek aan haar dochter te Arn hem. Een tweede dochter ligt in het St.-An dreas gesticht cn ook deze zou ze nog even gaan zien. De tijd voor bezoek aldaar liep zóó af en daarom diende er haast gemaakt. Door do overspanning viel zij onderwog dood op de 6traat neer. NAmh Gt.) Te Vlaardingen is t ij ding ont vangen dat een inwoner van daar, Herman van der Ster, varendo op het stoomschip „Themiata", liggende op de recde te Balti- Zij voorzagen het van wijn en linnengoed, huurden een volante (een in Zuid-Amerika zeer gebruikelijk rijtuig met hooge raderen) met ze9 paarden on rustten de koetsier met laarzen uit, die tot over de knieën gingen, een met zilver geborduurd jasje en een sombrero, die zoo rijk versierd was, dat het in de zon als een lichtkrans om zijn hoofd schitterde, maar het werd hem streng ver boden deze pracht aan to doen vóór de dames waren gearriveerd. Clay was verrukt ,toen hij bemerkte, dat het slechts de mooio din gen van het dagclijksch leven waren, die de gedachte aan haar bij hem opwekten, als of zij in zijn geest met minder waardige din gen niet verbonden kon zijn. Terwijl dit feeën-paleis ontstond, zetten de drie mannen hun ruw leven in de houten hut aan het eind der spoorlijn voort, die driehonderd schreden beneden het huis lag en door een ondoordringbaren muur van kreupelhout aan do blikken van daar werd onttrokken. Een hobbelige straat leidde van daar naar de vijf mijlen vorder gelegen stad en dezen weg hadden zij verbeterd en tot aan de „Palmenvilla", welken naam de jonge man voor het huis zijns vaders had gekozen, verlengd. Toen eindelijk alles gereed was bleven zij onder het blikken dak van hun ambtshuis wonen en sloten de villa af, die tot de aankomst van haar rechtmatigen erf genaam onder de hoede van een tuinman en huisbewaarder werd gelaten. Het was een ontzettend warme, zoele dag geweest, en zelfs nu was de lucht nog zoo heet, dat iemand het te kwaad kon krijgen, evenals in de machinekamer van een stoom boot. Bliksemschichten trilden om de haven en de bergen en vertoonden de zwarte om trekken der ztoocnbootea, den witten voor more (Noord-Amerika), verdronken ia. Ge noemd stoomschip werd van de ankers ge slagen, waarbij do matroos Van dor Ster en nog een matroos overboord geraakten en bei den verdronken. De bloemist L. sprong gister- namiddag van de stoomtram Alkmaar Haarlem. HU kwam er onder en werd levens gevaarlijk gewond. Afgeschaft. Men sohryftuit Utrecht aan het „Vaderland"Sedert onheug lijke jaren wordt de kermis alhier „ingeluid". Dit was vroeger een leealdag voor de jeugd, die op „lootdag" (in den volksmond „fooidag" geheeten) bet touw der klok van den Buurt kerkstoren mocht trekken. Deze toren heeft veel beleefd, getuige het groot aantal kogels, die hem getroffen hebben en nog zichtbaar zijn. De tand des tljds heeft evenwel aan hem geknaagd en wanneer de klok wordt goluid op „lootdag", kan men den toren zien waggelen. Thans Is besloten, het inluiden der kermis niet meer te doen plaats hebben en velen hebben vruchteloos gewacht op de metalen 6tom der Buurtkerk, die den Inwoners van Utrecht de heuglijke tyding brengt, dat do kermis een aanvang heeft genomen. De toestand van den heer Mooien- beek, die als machinist op den trein, die by Gorsol ontspoorde, zeer ernstig werd verwond en sedert in het Sophia ziekenhuis te Zwolle wordt verpleegd,_is thans, naar de „Zw. Ct." meldt, zoover vooruitgegaan, dat eerstdaags een poging kan worden beproefd hem weer op de beenen te helpen. Deze z(jn bijna geheeld. De laatste weken kon hy het grootste gedeelte van den dag in den tuin doorbrengen, nog altyd natuuriyk liggende. Te Bologna, in Italië, heeft een groote brand gewoed. Een kruideniersmaga zijn raakte ten gevolgo van do ontploffing van een petroleumvat in brand. Verschoidon huizen werden een prooi der vlammen. Veer tig personen zijn gewond, gelukkig niemand doodelijk. Eenoudje. TeParijsiaeonda- me, Dc Lisle du Fief geheeten, overleden in den ouderdom van 105 jaren. Zij diendo vroe ger als hofdame bij hertogin Do Berry. De dame schreef tot op den allerlaatsten tijd zonder hril. Zij heeft gedichten nagelaten, die zij op haar honderdste jaar heeft ge maakt. Op het landgoed Boxfoldo, aan de Havel, waar vele zomergasten uit Berlijn hun intrek hebben genomen, is in het holle van den nacht een meisje van zestien jaren op heetordaad betrapt op inbraak. Zij had een (gestolen) geladon revolver bij zich en bleek schuldig te zijn aan verschillende dief stallen met inbraak uit den laatsten tijd. Van de opbrengst van hare diefstallen leefdo zij buiten. Zij is een kind van fatsoenlijke ouders to Spandau. Dezer dagen is aan liet hek van Buckingham-p/ileis het bord, waarop do bul letins over de ziekte des Konings worden aangeplakt, gestolen met bulletin cn al, waarschijnlijk door een kleptomaan of een curiositoitenverzamclaar Het ergste is de zaak voor den schildwacht, die dienst had toen het feit plaats greep. Hij moet wegens nalatigheid in zijn plichtsvervulling voor den krijgsraad komen. Gemeenteraad van Zoeterwoude. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vo- rigo zitting werden gelezen cn goedgekeurd. Na mededeeling van enkelo ingekomen stukken werd door den Raad vastgesteld de verordening regolende het herhalingsonder- wijs alsmede dc vorordening tot heffing van schoolgeld voor het volgen van herhal ings- onderwijs. Een voorstel van B. en Ws. tot toekenning eencr jaarwedde van 400 aan den gemeente- opzichter werd na discussie door den voor zitter namens B. en Ws. ingetrokken. Een voorstel tot het toekennen aan den ge meente-opzichter eener veranderlijke beloo ning uitgaande van B. en Ws., werd ver worpen met 8 togen 3 stemmen. Het voorstel tot wijziging dor instructie van den gemeente-opzichter w$rd door den voorzitter aangehouden. De Raad verleende vervolgens machtiging aan B. en Ws. tot het doen aanbesteden van den bouw van een dubbel arrestantenlokaal kant van het tolhuis on de flikkerende lam pen aan de kade. Mao Williams en Langham zaten op do onderste treden van do veranda van hun woning en ovorlegden of zij te lui waren om zich aan to klecden en naar de stad te rooien, waar zij zich zeker zouden amuseoren, daar het Zaterdagavond was. Reeds sinds een uur trachtten zij tot een besluit daarover te komen en nu verzochten zij Clay zijn werk een oogenblik te laten rus ten en deze vraag voor hen te beslissen. Doch deze, die in huis zat, en onder de groene kap van een studeerlamp rekende en schreef, gaf geon antwoord. Do muren van Clay's studeervertrek bestonden uit ongeschaafde planken, welke met plannen en kaarten van de mijnen behangen waren. In het midden daarvan was een bontkleurig portret van madame la presidenta aan den muur ge spijkerd, de voorname en mooie dame, met wie Alvarez, de president van Olancho, on langs in Spanje getrouwd was. De tafel met haar groen zeildoek, de lamp, die door ge vleugelde insecten onhoorbaar werd om zwermd, en een aarden waterkruik, maakten de geheele inrichting van de kamer uit. Op een stoel naast de deur lagen Kun mache- ten een paar patronengordels en een re volver. Clay stond van de tafel op en verscheen in de verlichte opening der deur, waar hij zich behaaglijk uitrekte, want zijn ledema ten waren van het vele waden door strdo- mon en het klauteren over rotsen pijnlijk Machcten zijn lange, breede en zeer zware sabels, die gewoonlijk scherp als scheermessen zijn geslepen, en in de handen van de daarmee vertrouwde inboorlingen een vreeselijk wapen zijn. aan den Rijndijk, alsmede tot hot laten ver lichten van herstellingen aan bruggon. De gemeente-rekening over 1901 werd na onderzoek door den Raad voorloopig vastge steld in ontvangst op 35,C01.47 1/2 en in uitgaaf op 31,616.97 en mitsdien het batig saldo op 4044. 60 1/2, terwijl van dit saldo een bedrag van f 2000 zal worden overge schreven op de begrooting van 1902. Nadat door den Raad was toegestemd tot het doen van enkele overschrijvingen in de begrooting van 1902 werd ten slotte na be handeling van reclames tegen den aanslag van den hoofdelijken omslag, besloten op: de reclames van P. L. Speel, P. J. Apol, en J. Vorsteeg afwijzend te beschikken aan O. J. Bekker restitutie te verleenen van f 0.60 en aan O. J. Kaptein van f 11. De voorzitter sluit daarna de vergadering. Alkemade. Ten Raadhuize alhier te Roelof- arendsveen Is door Burgemeester en Wet houders aanbesteed het maken van 2700 strekkende meters wegbestrating voor paarden- spoor ln den gemeenterywog tusschon Oude en Nieuweweterlng, 8 waalkllnkers breed, zonder kantlaag. Ingekomen waren 17 inschryvingen. Hoogste was G. Bodegraven, te Nieuwkoop, voor f 4324, en laagste W. Strookman te Woubrugge voor 8430, aan wlen het werk la gegund. Zaterdag 19 Juli a. s. 's nam. te 1 uur zal de gelegenheid zyn opengesteld tot koate- looze inenting en herinenting van de ingo- zetenen, die zich daartoe alsdan by de gemeente geneesheoren Keyzer, Yan Dillen en Willinck aanmelden ln de openbare lagere schoollokalen to Oudewetering, te Roelof- arendaveen en te Rypwetering. Bodegraven. Tor gomeento secretarie alhier ligt een verzoek met byiagen van Johannes Benjamin Meyer, koperslager on loodgieter ln deze gemeente, om vergunning tot het oprich ten van een loodaschbrandery op het perceel, kadastraal bekend in Sectie B No. 389. Be- zwaron hiertegen kunnen ten gemeentehuizo worden Ingebracht op 25 Juli, des morgens te 11 uren. Het negenjarig zoontjo van don sluis wachter alhier stond naar hot werk van zyn vader te kyken, die de zoogenaamde slakken van de sluis, met behulp van een windas, liet zakken. Het windas liep snol af on de spaken hiervan kwamen met kracht tegen het jongetje aan, waardoor het van den wal in den Ryn goslagen werd. Do vader was er dadoiyk by zyn zoontje te redden, dat geluk kig door den slag van het windas geen letsel bekomen had. liillogoiu. Tot gemeente-veldwachter alhier is benoemd A. Kwantes, Ryksveldwachter Amersfoort. Ter gomoente-8ecrotarlo ligt ter inzage oen verzoek mot byiagen van E. Kuipers, bankwerker te Hillegom, tot oprichting van eon smedery in oen schuur aan de Vinken- sloot ln deze gemeente, kadastraal bekend Sectie D No. 1293. Bozwaron tegen dit ver zoek kunnen worden ingebracht in een der lokalen van het Raadhuis op Woensdag 23 Juli a s., des voorm. to elf uren. Noordiv ykerhout. Vergelijken wo het weer van j.l. Zondag tijdons do processie op het terrein om do R.-K. Kerk niet dat van Don derdag-avond toen ons fanfarekorps „Do Echo dor Duinen" zijn openbaro uitvooring gaf wat een verschil 1 Toen bijna volsla gen windstilte, zoodat zelfs dc kaarsen on beschermd aan bleven, nu zooveel wind, dat do lampen dansten of uitwooien de mu ziekpartijen wegfladderdcn, do illuminatie helaas niet kon doorgaan. We hadden do elementen niet mee. Toch was do stemming ccn feestelijke en zij bleef opgewekt. Reeds des middags was op het tegenwoor dig zoo fraaie ploin van het hotel „Het Rechthuis" een muziektent opgeslagen, waar voor do heer A. van Dijk, om zijn belang stelling to tooncn al het benoodigde welwil lend had beschikbaar gestold, en juist was daarop de vlag met het opschrift ,,Do Eoho der Duinen" bevestigd, of een hevige on weersbui, met hetgeen deze gewoonlijk ver gezelt, barstte los. Men wachtte de bui kalm uit en vol goe den moed werden do lampions voor de ver lichting opgehangen. 't Werd acht uren en er was reeds vrij wat publick, dat steeds aangroeide. Ook do en stijf. Roode erts en gele modder van de mijn plakten aan zijn laarzen vast, want hij had tot aan do knieën in het water gestaan en zijn hemd kleefde hem aan zijn lijf als een badkostuum, zoodat men, als hij adem haalde, zijn ribben en do omtrekken van zijn breede gewelfde borst kon zien. Heete asch viel van zijn sigaret op zijn borst en brand den een gat in zijn wollen hemd, maar hij liet die daar rustig liggen en beschouwde haar met een onverschilligen glimlach. „Ik wou zien," verklaarde hij, toen hij den nieuwsgierigen blik in Mac William's oogon opmerkte, „of er nog iets heeters be stond dan mijn bloed. Het schiet door mijn aderen als kokend water in. een pan." „Luister," zcide Langham, do hand op heffend, „er wordt in het klooster voor bet gebed geluid en nu is het te laat om nog naar de stad te gaan. Ik ben daar eigenlijk heel blij om, want ik ben te moe, dan dat ik nog lang wakker zou kunnen blijven, en bovendien weten do menschen zich daar niet op een beschaafdo manier te arausecren ten minste niet op een manier, die mij be valt. Ik wou, dat ik op dit oogenblik thuis was; wat vindt gij, Mac Williams? Dit is ongeveer het uur, dat alle menschen in het theater zijn, of zij hebben juist hun diner verorberd en slurpen hun groene limonade, waarin kleine stukjes ijs zwemmen. Het liefste zou ik" hij bield op en keek met tor zijde gebogen hoofd Mac Williams aan, die mindor verbeeldingskracht had „in een komische opera op de eerste rij dicht bij het middenpad zitten. De prima donna moest zeer mooi zijn en meestal tot mij zingen; bovendien moesten drie goede komieken meespelen en het koor mocht slechts uit meisjes bestaan. Ik heb bovendien burgemeester arriveerde en beeft het korps de eer en bet genoegen aangedaan met zijne dames het geheele concort bij to wonen. Ein-^1 delijk hief dc directeur, de heer M. Bolder^ dijk, uit Leiden, den dirigeorstok en „De Echo-der-Duinon"-marsch van den heer Qy Verhey klonk door het luchtruim. Zonder i stoornis en ondor luide toejuichingen van het publiek, werd het programma, bestaande uit een negental nummors, ten gehoore ge-* bracht Nadat op verzoek het eerste num mer nog was herhaald, werd met het Volks-,' lied besloten. Heeft deze uitvoering van ona fanfarekorps het bewijs geleverd, dat do loi- ding van den heer Boldordijk een uitsteken- do is, de aanwezigheid van een zóó talrijk publiek, niettegenstaande hot ongunstige weder heeft ook don leden de zekerheid ge geven ,dat hun streven en hun ijverige stu-* die wordt gewaardeerd en dit moge hun een prikkel zijn om te volharden. Nu do avondbe8telling der postorij in deze gemeontc uitbreiding zal ondergaan, zoodat een dorde besteller noodig is, zijn de tegenwoordigo postboden in betere conditie gekomen. Yan hun bcstellingskring zal een gedeelte wordon afgenomen on worden toege voegd aan do routo van den nieuwen post bode. Do dorpstorenklok is totaal in de war en neemt menigcon beot. Wanneer zij heel uur laat hooren slaat zij steods éénmaal meer dan zij moest. Als het twaalf uren is, slaat zij dan ook dertien maal. Toch is dat mindor hinderlijk dan bij het aangeven der daarop volgendo uren. Ondshoorn. Meu schryft aan de „N. R, 0." In aansluiting met de modedeollng over de zeventien geschilderde ramen der Noderl. Herv. Kerk te Oudshoorn moge dionen, dat de wapens, wolko er op voorkomon, zeer uitvoerig beschreven zyn door den heer W. M. 0. Regt in het „Algemeen Nedorl. Familie blad," jaarg. 1900. „Geen dorpskerk", lezen we aldaar, „mis achlen in het geheele land on zoker niet ln do Rynstroek, kan zoovele oude venster- sohllderingen aanwyzen als deze. Hare glazen houden de familioteekens van talryke adel- ïyko en patrioischo geslachten in aandenken en ondersoheidene gemeenten en waterschap pen zyn er door hunno wapens op vertegen woordigd. Met schoone guirlandes, door bo- vallige engeltjes hoog gehouden, zyn zo aan elkander verbonden; smaakvolle curtouche? omvatten korte mededeelingen aaugt ande óe eigenaars or van, of zetten door zlnneuuaidige voorstellingen aan hot anders misschien een tonig tafereel leven on opgewektheid by." Wie het schilderwerk, dat uit particuliere middelen werd bekostigd, heeft, uitgovoord, bleef tot heden onbekond. Jammer ls hot, dat door een restauratie,' in 1805 aan do Amsterdammers Holtmeier en Prot opgedragen, het schilderwerk in etedo van verbeterd, op verschillendo plaatsen ver knoeid ls. Dat de aanstaande restauratie dor kerkramen ditmaal aan uitmuntende handen moge toevertrouwd worden, hopen we me! den hoer liegt van harte. Sassouheim. Voor don cursus van het voor- beroidond militair onderricht, dezen winter in do gemeento to houden, hebben zicli 25 per sonen aangemeld. Naar men uit goeden bron vernoemd, worden pogingen aangewend om alhier oen Harmonie-korps op te richton. Tor-Aar. Laatstleden Vrydag is deze ge meento bezocht door don Commissaris der Koningin dezer provincie. Hy lnspeoteorde de administratie ter gemeente secretarie, waarna by zich begaf naar do openbare school, alwaar de kinderen onder leiding van bet betrokken hoofd een volkslied zongen. Voorschoten. Alhier hobbon zich 88 jonge lieden aangemeld voor de voorbereidende oefeningen in den wapenhandel. Een Z004 groot getal werd hier nog niet bereikt. Woubruggo. De Commissaris dor Koningin in dit gowest bezocht Vrydag onze gemeento. Na de gewone inspectie ten Raadhuize werd. onder moer met bet Dagoiyksch Bestuur deri gemeente eenigen tyd vertoefd in de beide scholen en het Wees- en Armhuis. Van der^ toren, de openbare en tal van particulier** gebouwen wapperde hot dundoek. Den 2deu September e. k. is Vuor deze gemeente als wethouder volgens rooster aftredend do heer J. van Dam. nooit goed kunnen begrijpen waarom man nen in het koor zijn. Geen raensch kijkt zo aan. D4dr zou ik willen zijn. En gij, Mac Williams V' Mao Williams was do vertegenwoordiger van eon slag van mcnschen, waarmee Clay zeer vertrouwd was, maar voor Langham, dio aan do universiteit zijn opleiding had ge noten, waa hij een openbaring en een amu sement. Hij was uit een kleine stad in* het Weston afkomstig en had hetgeen hij van do ingeniourskunst verstond door practische ervaring geleerd, nadat hij zijn leertijd met het hakken van kreupelhout cn het inwrij ven van palen was begonnen. Het grootste gedeelte van zijn leven had hij in Mexico cn. Contraal-Amerika doorgebracht en hij Bprak van zijn-tehuis, dat hij sinds tien jaren niet had gezien, met do overdreven aanhankelijk heid van een zwerver. Wijl zij uit de Ver een igde Staten kwamen cn aan het vader land deden denken, gaf hij aan maïs on to maten in blikken bussen de voorkeur boven de heerlijke voortbrengselen van het land. Hij had in zijn jong loven ervaringen opge daan, welke dc zenuwen van i-xLer ander man van gevoeliger aard en mindftr zin voor het belachelijke te gronde zouden gericht bobbon, maar ju iet die orvai ingen hadden hom tot een man gemaakt, die slechts op ziohzelven vertrouwt en die onder alle om standigheden en moeilijkheden volkomen kalm bleef. Nadenkend trok hij aan zijn pijp cn dacht over Langham's vraag na, terwijl Ulay en zijn jongste metgezel met op de knieën ge steunde armen zijn antwoord in peinzend stilzwijgen afwachtten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 11